s"'~" Speciale Boxer voor bederfelijke waar Liever met de auto ANWB wil NL-teken op nummerbord Telefoon-actie Citroen ZX Tonic Jaguar zestig jaar Autotest Autotest Technische gegevens Technische gegevens: Peugeot 806 TD Trekauto van het jaar in dieselklasse Porsche 911 Carrera doorstaat duurtest r Of '>0° k<" Slagvast Daihatsu presenteerde begin dit jaar, naast de nieuwe Cuo- re, de Valera. Het is een fris gestileerde sedan, die qua formaat tussen de Charade en de grotere Applause invalt. Met een prijslijst, die begint bij 26.995 gulden voor de uit voering SG, heeft de auto een concurrerend uitgangspunt. Hij moet het vooral hebben van de kittige 1,5 liter motor, waarin zestien kleppen zorgen voor de ademhaling. Verder heeft het model een eigenzinnig geboetseerde achterkant. Die geeft de se dan iets onderscheidends. Sportief Kofferbak Met de introductie van de 323 wilde Mazda opnieuw zijn slag slaan in het zwaar bevochten C-segment. De voorloper van de huidige middenklasser was immers tamelijk populair, en dat gold vooral voor het zogenaamde F-model, dat tevens de duurs- te is van de drie verkrijgbare uitvoeringen. Het program- ma begint namelijk met een driedeurs hatchback (vanaf 27.595 gulden) en ook een vierdeurs sedan (vanaf 29.595 gulden) is verkrijg- baar. Wij reden met de spor- tiefst ogende van de drie, de F met 1,8 liter viercilinder- motor ter waarde van 38.995 -gulden. Comfort Vijfdeurs coupe Moior: Viercilinder met zes- tien kleppen Cilinderinhoud: 1,8 liter Vermogen: 85 kW/115 pk Acceleratie: 0-100 km/h: 10 seconden Topsnelheid: 191 km/h Gem. Verbruik: 1 op 11 km Gewicht: 1.155 Kilogram Prijs: fl. 38.995,- Motor: Viercilinder in lijn met zestien kleppen Cilinderinhoud: 1.499 cm3 Vermogen: 66 kW/90 pk Acceleratie: 11 sec van 0-100 km/uur Topsnelheid: 170 km/uur Gem. verbruik: 7.0 ltr/100 km. Gewicht: 859 kilo Onderzoekers hebben ontdekt, dat rnensen maar liever met de auto boodschappen gaan doen. Slechts een minderheid neemt daarvoor de fiets, zelfs als de winkel op minder dan tien minuten afstand staat. Over zo'n uitslag (vastgelegd in een offtcieel rapport) kan kan ik me niet echt verbazen. Het is voor ieder weldenkend mens vanzelfspre- kend, dat mensen hun zware boodschappentassen liever in de kof- ferbak of op de achterbank van de auto vervoeren dan achterop de fiets. Mensen met een tweede auto (en dat zijn er steeds meer) noe- men de tweede veelal een boodschappenwagentje. Een gemiddeld gezin haalt toch wekelijks een aantal kilo's aan boodschappen in huis en dat doe je bij voorkeur in n keer. In mijn dorp, waar nie- mand verder dan tien minuten wegwoont van de lokale supermark- ten, loop je als fietser op zaterdag grote risico's omdat de bood- schappenhalers met de auto gaan. De meeste middenstanders zullen bevestigen, dat een goede bereik- baarheid voor automobilisten van hun zaak de levensvatbaarheid aanzienlijk vergroot. Natuurlijk, autovrije winkelstraten en -gebie- den kunnen heel gezellig zijn. Maar als er daarnaast niet is gezorgd voor fatsoenlijke aanvoerwegen en (zeker zo belangrijk) voldoende parkeerruimte blijven de klanten echt weg. Zo lang er ten minste winkelgebieden zijn waar je als automobilist wel welkom bent. Henri Stolwijk Woensdag 28 juni MAASPOST SCHIEDAM XQ7.55 De ANWB pleit voor plaatsing van het NL-teken en het Eurosym- bool in de kentekenplaat van nieuwe auto's. Hierover heeft de bond een brief geschreven aan minister Jorritsma van Verkeer. Uit onder- zoek van de ANWB blijkt dat 21 procent van de Nederlanders geen NL-sticker voert in het buitenland. terwijl dit verplicht is. Boven- dien hebben veel auto's een sticker met toevoegingen die niet zijn toegestaan of met verkeerde kleuren. Volkswagen biedt een Philips zaktelefoon voor slechts fl. 29,95 (exclusief btw) aan bij de aankoop van een nieuwe personen- of be- drijfswagen. De telefoon, model PR 342, heeft een winkelwaarde van fl. 1.000,-. Het is een compact en dus handzaam toestel, dat slechts 275 gram weegt en werkt op het Mobiele Netwerk van PTT Telecom. De Volkswagen-dealer geeft nadere informatie over de mogelijkheden met abonnementen. die ook tegen zeer gunstige ta- rieven kunnen worden geregeld. De Citroen-dealer heeft een verfrissend actiemodel in de showroom staan: de ZX Tonic 1.4i. De auto heeft vele extra's op basis van de Citroen ZX Reflex en is voorzien van een pittige, maar zuinige 55 kW/75 pk leverende 1,4 liter viercilinder motor met brandstofinjec- tie. Het model is leverbaar met drie, dan wel vijf deuren of als Break en onderscheidt zich onder meer door stuurbekrachtiging, sport- stuur, zonwerend glas, wieldoppen van het type Furio en metallic lak. De prijzen varieren van 30.250 gulden voor de driedeurs Citron ZX Tonic en 31.350 gulden voor de uitvoering met vijf portieren en 33.220 gulden voor de Citroen ZX Tonic Break. Jaguar bestaat zestig jaar. Als verjaardagscadeautje is een speciale versie van zowel de XJS 4.0 Coupe als Convertible uitgebracht. Hoewel het uitrustingsniveau is verhoogd en er technische verbete- ringen zijn doorgevoerd, is de prijs ten opzichte van voorgaande modellen met meer dan 10.000 gulden verlaagd. De Convertible kost nu nog 'maar' 197.600 gulden, de Coupe staat voor 183.800 gulden in de prijslijst. Ze dragen beide de toevoeging Celebration. Ter vergroting van de feestvreugde zijn ze uitgerust met stijlvolle 7 x 16 inch lichtmetalen Aerosport velgen, een zwarte grille, ver- chroomde buitenspiegels en een dubbele gelakte bies op de flanken. Op de motorkap prijkt de fraaie gemailleerde badge met een gouden Jaguar-kop tegen een groene achtergrond. Het gaat overigens weer heel goed met Jaguar: in 1994 steeg de af- zet van de XJS-modellen wereldwijd met 21 procent. Het magazine Kampeer- en Caravan Kampioen van de ANWB heeft de Peugeot 806 Turbo Diesel 1.9 gekozen tot Trekauto van het Jaar in de dieselklasse. Deze ruimtewagen won het van de Audi A6 1.9 TDI. de Alfa Romeo 145 1.9 TDI en de Renault Laguna 2.2 D. De jury oordeelde als volgt: ,,De turbodiesel bezorgt de zware Peu geot weliswaar geen flitsende start, maar is bereid over een breed toerental te werken. De auto heeft bovendien een prima weggedrag en dito comfort." De jury is van mening dat de 806 TD uitermate geschikt is voor het trekken van een caravan van duizend kilo, dat wil zeggen een gewicht van 1300 kilo inclusief lading. Een standaard Porsche 911 Carrera 4 is onlangs onderworpen aan een zeer zware lange duur-test. Het resultaat is vermeld in het Guin ness Book of Records onder de noemer 'Zwaarste 100.000 km test ter wereld met een sportwagen'. De auto is onderworpen aan een 24-uurs test in het poolgebied, in de Alpen en aan een rit van 2000 km die met vol gas werd gereden. Daihatsu Valera SR 1.5i moet het vooral van achterkant hebben Met de zomer voor de deur gaat de aandacht uit naar verkoeling. Vooral bij het transport van beder felijke waren. waaronder levens- middelen, is dat van essentieel be- lang. Zonder koeling zou geen pro- dukt in goede staat op het aflever- adres aankomen. Vandaar dat er in de loop der jaren heel wat bedrijfs- wagens, van groot tot klein, met koelinstallaties op de markt zijn gebracht. Een nieuwkomer is de Peugeot Boxer. Deze koelwagen is in sa- ntenwerking met Terberg Specials ontwikkeld. Dit bedrijf voert ook de ombouw uit. Die bestaat uit het aanbrengen van isolatie op de wan- den van de laadruimte en het in- stalleren van een koelaggregaat. Als basis kan elke gesloten Peuge ot Boxer dienen. Op de wanden zijn panelen van slagvast kunststof (abs) gelijmd, met een isolatie (hardschuim van cfk-vrij polyurethaan) van veertig millimeter dikte. De afwerking is glad, waardoor de wanden van de laadruimte makkelijk zijn schoon te maken. De onderkant van de pa nelen en de eveneens geisoleerde vloer zijn bedekt met een alumini um plaat om beschadiging te voor- komen. De compressor van de koeling wordt door de motor van de Boxer aangedreven. Als extra is een koelaggregaat leverbaar, dat ook op het elektriciteitsnet is aan te sluiten. Dan kan het koelen door- gaan als de auto stilstaat. De Boxer leent zich volgens Peu geot Nederland prima voor de om bouw. De versie koelwagen is een van de ruim honderdtwintig moge lijkheden. Dat komt, doordat de auto in een rijke variatie aan car- rosserie-afmetingen is te leveren. Hij heeft 'een hoog nuttig laadver- mogen', waardoor er na opbouw altijd voldoende overblijft voor de lading. Deze eigenschappen hebben de Boxer al het nodige succes opgele- verd. Zo zijn er sinds de start van de produktie inmiddels meer dan dertigduizend exemplaren ver- kocht. Daarvan zijn er in Neder land tussen juni vorig jaar en april dit jaar duizend op kenteken gezet. 95 Procent is voorzien van een die- sel- of turbodieselmotor. Peugeot kan de Boxer dus in maar liefst een slordige honderdtwintig uitvoeringen leveren. Deze versie staat vanaf 44.930 gulden in de prijslijst, exclusief btw. In de naam Valera schuilt iets kal- merends. Alsof het een middeltje is dat in de tas van een eindexamen kandidaat zit: een preparaat van de valeriaanwortel, waarvan een heil- zaam rustgevende werking uitgaat. Zonder dat we er een meter mee hebben gereden, schept de Daihatsu direct al het beeld. dat je bij een sedan verwacht. Dat van een behoudende auto, die gewoon doet wat ervan hem wordt ver- langd. De Valera zet zijn bestuurder wat dat betreft aardig op het verkeerde been. De motor zou geen slecht fi- guur slaan in een sportieve GT. Met welk een gretigheid draait hij hoge toerentallen, waarbij er aan de trekkracht geen einde lijkt te komen. Dan laat de krachtbron zich wel duidelijk horen, maar het feest van de onverwachte krachti- ge acceleratie maakt veel goed. Het lage gewicht van de wagen doet wat dat betreft eveneens een duit in het zakje. Het motorgeluid is trouwens snel de mond te snoe- ren. In de hoogste versnelling maakt de motor beslist niet veel toeren en dan is hij behoorlijk stil. De lichtmetalen velgen, die onder de testwagen prijken, dienen in dit verband wel degelijk een doel. Met de Valera is immers sportief te rij- den. De velgen met de wat bredere banden zorgen dan voor net dat beetje extra grip. In elk geval is de Daihatsu, mede dankzij de onaf- hankelijke wielophanging, met het grootste gemak de bocht om te krijgen, waarbij de neus de buiten- kant opzoekt als het wat te hard gaat. Met iets gas terugnemen is dat direct te ondervangen. We zitten in betrekkelijke weelde, zo ontdekken we al snel. We rijden dan ook met de Valera in de uit voering SR, die vanaf 29.995 gul den in de prijslijst staat. De ramen laten zicht elektrisch bedienen. Dat geldt ook voor de buitenspiegels. Stuurbekrachtiging helpt een handje mee. Op de kofferbak prijkt zelfs een spoiler, die het achteruit in parkeren wat makkelijker maakt. De bestuurder kan zo de grenzen van de carrosserie beter inschatten. Uiteindelijk draait het bij dit model allemaal om de kofferbak. Waar- voor koop je anders een sedan? Wie zelden veel bagage hoeft mee te nemen, kan immers uitstekend aan zijn trekken komen met de wat gunstiger geprijsde Charade. De Valera stelt op dit punt niet teleur. De bak is lekker diep en kan 425 li ter herbergen. De veer die het kof- ferdeksel moet openhouden, zou wat strakker mogen zijn. De klep valt nu wel wat erg makkelijk in het slot, waardoor we de eerste keer per ongeluk werden getrak- teerd op een wat erg harde metaal- achtige knal. Zo een, waarbij je op een parkeerplaats even veront- schuldigend om je heen zou kij- ken. Maar ook hierbij geldt: alles went. De Valera is sinds kort ook lever baar in een Toscana uitvoering voor een prijs van 27.745 gulden. Het gaat om een versie op basis van de SG met extra's als speciale stoelbekleding, brede banden en velgen. bumpers en spiegels in de kleur van de carrosserie en zijbe- schermstrips. Mazda 323 F, flitsende Behalve sportief, is de lijn van de Mazda 323 F vooral vloeiend te noemen. Dit komt met name door de sterk aflopende voor- en achter kant. Ook de portier vensters vormen samen met het achterste ruitje een gelikt zij-aanzicht. Wei- ■nigen zullen het niet met ons eens fastback De 1,9 liter viercilinder zestienkleppenmotor levert 115pken is goed voor een top van 191 kilometer per uur. 2.950 gulden, wat voor een derge- lijke optie een redelijk bedrag is. De F beschikt standaard over een airbag voor de bestuurder en dat is mooi. Minder mooi is, dat wanneer de bijrijder ook de geruststelling van zo'n luchtzak wil hebben. deze daar 2.850 gulden voor dient neer te tellen en dat is een flink bedrag. Het mooiste aan de auto is het ont- breken van de raamstijlen bij de portieren. Zowel de voor- als de achterportieren moeten het zonder deze raamgeleiders stellen. Hier- door ontstaat het idee van een ou- y .M Kr derwetse echte coupe. Misschien niet functioneel, maar uit het oog- punt van design zeker noemens- waardig. Daarbij illustreert het de kern van de 323 F, namelijk de unieke positie die deze auto in- neemt. Er zijn maar weinig mer- ken. die een vergelijkbare auto in hun programma hebben. Meer dan een fastback doet hij denken aan een vijfdeurs coupe. En daarvan kennen we er niet zo veel. Met de 323 F heeft Mazda een welkome aanvulling op het huidige straat- beeld in haar programma. De kofferbak is opvallend van vorm dankzij de aflopende lijn. De spoiler past er goed bij. De Daihatsu Valra heeft aan de voorzijde een behoudende karakter. Bij de SR zijn bumpers en spiegels in de kleur van de carrosserie meegespoten. Vooral met geopende deuren is het ontbreken van de raamstijlen een apart gezicht. Qua sportiviteit moet de F het vooral van zijn bijzondere uiterlijk hebben. zijn, wanneer we spreken van een geslaagd sportief ontwerp. Vol gens de importeur slaat deze 323 variant zo enorm aan, dat het meer dan eens voorkomt dat iemand de showroom binnenwandelt voor een goedkopere hatchback en deze verlaat met de duurdere F. Een wissel die wij ons wel kunnen voorstellen, al is het prijsverschil tussen twee qua motor vergelijkba re versies toch al gauw zo'n vier- duizend gulden. Genoeg over prijzen en andere versies. Wij reden met de 323 F 1.8 GLX en daar zullen we het verder over hebben, er valt immers ge noeg over te schrijven. De auto rijdt uitstekend, al is het karakter niet zo sportief als het uiterlijk doet vermoeden. De motor levert uiter- aard keurige prestaties. Zo hoeft de spurt van nul tot honderd niet meer dan tien tellen in beslag te nemen, terwijl de topsnelheid 191 kilome ter per uur bedraagt, aldus de fa- briek. Want dat laatste is ons niet gelukt. Op een rustig stukje Duitse Autobahn hebben we de teller wel even op de 180 gekregen, maar veel meer zat er voor ons niet in en dat is eigenlijk ook niet belangrijk. Wel belangrijk is het gemiddeld verbruik. Wij noteerden 1 op 11.. Dat is niet heel zuinig, maar wel acceptabel. De auto oogt sportiever dan hij is. Ofschoon de prestaties heel be- Qua uitrusting ontbreekt het de Mazda bijna nergens aan. Zo laten alle vensters zich elektrisch ope- nen en sluiten. De spiegels zijn eveneens elektrisch in de juiste po sitie te stellen. Ook zaken als cen- trale deurvergrendeling en een be- krachtigd en in hoogte verstelbaar stuur zijn standaard. Het bagage- ruim laat zich door de in twee on- gelijke delen neerklapbare achter bank bovendien uitstekend benut- ten. Onze testauto was voorzien van een anti-blokkeer-remsys- teem. Dit vergt een bijbetaling van hoorlijk zijn, hoeft het voor het on- derstel niet zo nodig hard te gaan. Mazda heeft duidelijk gekozen voor comfort en daar valt dan ook niks op af te dingen. De F biedt een uitstekende zit en een prettig weg gedrag. Bovendien zijn de presta ties voor ons land ruim voldoende.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 10