Gemiste lessen kunnen later gemiste kansen zijn 'De top vereist inzicht, motivatie en een goed afgestemde machine' 'Gewonnen terrein nu investeren in sterkere structuur' MaasposT Ji Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... Schoolverlaters nemen sportief afscheid Huisstofmijt, een crime voor cara-patienten Inbrekers niet op vakantie Spreekuur Raadslieden Fox-team runner-up voor Team Award Vertrekkend directeur Tjabbes blikt terug op ruim vier jaar Stedelijk Museum Mishandeling feestvierende mensen Ik wil een voordelig (proef) abonne- Afspraken VLAARDINGEN - 'De os- cars van de kappersbranche' worden ze wel genoemd; de Coiffure-awards die jaarlijks worden toegekend aan de beste kappers en kapsalons van Nederland. Net als in de filmwereld gaat ook aan het winnen van deze prestigieuze awards een intensieve voor- bereiding en minstens zo uit- puttende selectie vooraf. Al leen al dit jaar kwamen bij de organiserende firma Schwar zkopf en het vaktijdschrift Coiffure niet minder dan 2150 haarmodefoto's binnen van ruim 855 kapsalons. Creme-de-la-creme Herinnering SCHIEDAM Het komen- de weekend stapt hij met zijn vrouw in het vliegtuig met bestemming Brazilie. Na vier en half jaar de scepter ge- zwaaid te hebben over het Stedelijk Museum komt er een eind aan een periode waarin hij verantwoordelijk was voor maar liefst 68 ten- toonstellingen. En dus is voor Pieter Tjabbes tijd om de ba- lans op te maken. „Het was onze filosofie om een heel actief museumbeleid te voe- ren. Voortdurend hielden we de vaart erin, hoewel we daardoor misschien wat te weinig momenten van reflec- tie kenden. Het tempo moet nu iets terug worden ge- schroefd, waardoor we de za ken meer kunnen verdie- pen. Enkele tips tk betaal hiervoor de halve prijs: 12,95. CI Noteert u mij voor een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik/ 28,55 per maand via automatische betaiing. Plaats: Woensdag 28 juni 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 SCHIEDAM - Op vrijdag 23 juni werd voor de leerlingen van de hoogste groepen van het openbaar basis- en speciaal onderwijs, bij wijze van afscheid, een sportdag gehouden. De sportdag vond plaats op twee lokaties, te weten Sporthal Margriet en Sport- en re- creatiebad Groenoord. De dag, die inmiddels een traditie is binnen het openbaar onderwijs, werd georga- niseerd door de Dienst Educatie van de gemeente Schiedam in sa- menwerking met de vakleerkrach- ten gymnastiek, medewerkers van het Sport- en recreatiebad en de Dienst Sport en Recreatie. Op bei- de lokaties was een circuit van spe- len uitgezet. In het zwembad onder andere een kuip- en surfplanken- race, een loopbrug en waterballet. In de sporthal konden de krachten worden gemeten met speedplay, tefeltennis en mini-handbal. De kinderen van groep acht moesten onder begeleiding van hun leer- kracht alle onderdelen in het cir cuit langs. Zij die 's morgens in de sporthal aktief waren geweest, gin- gen na de lunch naar het zwembad en omgekeerd. Na de succesvol verlopen dag konden alle kinderen terugzien op een weliswaar ver- moeiend, maar vooral sportief af scheid van de basisschool. SCHIEDAM De leerplichtamb- tenaren uit de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maas- sluis hebben afspraken gemaakt om een aantal zaken samen te gaan doen. E^n van die gezamenlijke activiteiten is het uitbrengen van een regionale leerplichtfolder voor scholen en ouders. Hierin staat overzichtelijk vermeld wanneer in bijzondere gevallen extra verlof mogelijk is. Aanleiding vormt de Leerplicht- wet 1969 die met ingang van 1 au- gustus 1994 ingrijpend is gewij- zigd. Bij ongeoorloofd schoolverzuim van leerlingen kunnen, behalve de ouders of verzorgers, nu ook jon- geren vanaf 12 jaar zelf ter verant- woording worden geroepen en een proces-verbaal krijgen. Overigens blijven de ouders/verzorgers ver- plicht hun kind in te schrijven op een onderwijsinstituut. Verder is meerderjarigheid geen criterium meer voor leerplicht-vrijstellingen. Zo moet een jongere die op zeer jonge leeftijd in het huwelijk treedt, een school blijven bezoe- ken. De directeur van de school was al verplicht om elk schoolverzuim zonder geldige reden. aan de leer plichtambtenaar te Hidden. Deze regel is nu aangescherpt en geldt nu ook voor verzuim van gedeelte- lijk leerplichtige jongeren. Ten aanzien van het leerplichtbe- leid zal de leerplichtambtenaar, meer dan al het geval was, overleg- gen met diensten en instellingen zoals jeugdhulpverlening, wel- zijnswerk, bureau Halt, en de werkzaamheden afstemmen met het integraal jeugd- en jongeren- werk. Daarnaast moeten de leerplicht- ambtenaren uit de omliggende ge meenten nauwer samenwerken. Voor verzoeken van vakantiever lof (buiten de wettelijk vastgestel- de schoolvakanties) zijn speciale formulieren ontwikkeld en ver- spreid naar alle scholen in de drie gemeenten. Op dit formulier zijn duidelijk de criteria vermeld wan neer men wel of niet in aanmer- king kan komen voor extra vakan- tieverlof. Zo mag bijvoorbeeld nooit vrijstelling worden verleend voor de eerste twee lesweken van het schooljaar. En wanneer men om bepaalde re den niet in staat is tijdens de vast- gestelde schoolvakantieperiode op vakantie te gaan, moet ten minste twee maanden van tevoren een aanvraag ingediend worden bij de directeur van de school. Alle toe- stemmingen worden door de leer- plichtambtenaren geregistreerd. De leerplichtambtenaren uit de drie gemeenten gaan ervan uit dat de uitwerking van de njeuwe leer- plichtweg een bijdrage kan leveren aan een goed verloop van de schoolloopbaan van de leerlingen. Waar kunnen mensen terecht met vragen, problemen of opmerkin- gen betreffende de leerplicht? Voor de gemeente Vlaardingen bij de leerplichtambtenaren van bu reau Lokale Overheid. de heer L. van't Hoff (2484837) of mevrouw Y.M.Wolfs-Fussgang(2484850); voor de gemeente Schiedam bij de leerplichtambtenaar van dienst Educatie, de heer G. Drukker (2465979); en voor de gemeente Maassluis bij de leerplichtambtenaar van de af- deling onderwijs, de heer D. Lub (01899-19111). andere verontreinigingen. Weten- schappelijke onderzoeken geven aan dat het terugdringen van aller- gie-veroorzakende bronnen wen- selijk is om - vooral bij jonge kin deren met erfelijke aanleg - de kans op CAR A te verminderen. Het verminderen van huisstofmijt kan op verschillende manieren. Het bed overdag niet opmaken (open laten liggen), meer ventile- ren en het gebruik van gladde vloerbedekking is, - vooral in de slaapkamer - zijn stappen in de goede richting, net als het vermij- den van huisdieren. De Gezond- heidsraad adviseert om speciaal ontwikkeld anti-huisstofmijt bed- degoed te gebruiken onder de tra- ditionele lakens en slopen. Vroeger was dat materiaal nauwe- lijks verkrijgbaar, behalve op dok- tersvoorschrift of tegen aanzienlij- ke kosten, Tegenwoorduig kan dat veel eenvoudiger. Mensen met CARA, of andere allergische aan- doeningen die verband houden met huisstofmijt, kunnen nu bij de be- tere beddegoed- of beddenspecia- list tegen betaalbare prijzen anti allergic beddegoed kopen. Huisstofmijt is een dubbelzinnig beestje. Als ondersoort van de spinachtigen vertoeft het, de naam zegt het al, in het stof dat in iedere huishouding onvermijdelijk ronddwarrelt. Op zich is de huis stofmijt geen kwalijk gezelschap, al moet je er niet door een loep naar kijken. Nuttige bezigheid van het diertje is het wegknabbelen van dode huidcellen, die ieder mens verliest. Minder plezierige huisge- noten zijn het echter voor cara-pa tienten, of voor mensen die andere vormen van allergie hebben. Dan wordt de huisstofmijt al gauw een letterlijk adembenemende bedge- noot. Ruim 10% van de Neder- landse bevolking heeft in meer of mindere mate last van CARA (Chronische A-specifieke Respira- tore Aandoeningen), oftewel een chronische aandoening van de luchtwegen. Studies van De Ge- zondheidsraad en het Astmafonds, onderstrepen deze stelling. Men- sen met een (erfelijke) aanleg voor CARA kunnen erg gevoelig zijn voor allergieen (stoffen die allergie aanwakkeren) die binnenshuis voorkomen. Mensen met allergi sche readies op honden, katten of andere huisdieren zijn bepaald geen zeldzaamheid. Minder be- kend is dat het stof in vloerbedek king, gordijnen, kussens en ma- trassen ook allergenen bevat. Als grootste boosdoener meot daarbij de huisstofmijt worden aangewe- zen, ondanks de zeker ook nuttige diensten die het diertje verricht. Concentreren we ons op de nadeli- ge effecten van het voor het blote oog onzichtbare, minuscule veel- vraatje, dan zien we dat vooral de uitwerpselen ervan allergische re adies kunnen oproepen. Uit een Engels onderzoek blijkt dat de hoeveelheid huisstofmijt en de uit werpselen ervan in bijvoorbeeld kussen,s forse proporties kan aan- nemen. IN een zesjaaroud kussen, kan wel 10% van het totale ge- wicht bestaan uit de biologische produkten van de huisstofmijt, en SCHIEDAM Het instituut So- ciaal Raadslieden, Nieuwe Haven 147 houdt in de maanden juli en augustus op de woensdag geen spreekuur. De spreekuurdagen zijn: dinsdag 9.00-12.00 uur donderdag 9.00-12.00 uur donderdagavond 17.00-19. OOuur vrijdag 9.00-12.00uur Het Instituut is ook telefonisch be- reiken op deze dagen. Het tele- foonnummer is 4269957. In September is er op de woensdag wel weer gewoon spreekuur. Na een eerste selectie in Nederland en een tweede door een Engelse hoofdjury bleven van deze giganti- sche hoeveelheid fotomateriaal uit- eindelijk 64 genomineerden over, verdeeld over twaalf categorieen. Tijdens een gala-avond in Hilver- sum waar de top van de kappers- wereld bijeen was, werden de ge- lukkige winnaars bekend gemaakt. Het team van Fox Intercoiffures aan het Vlaardingse Veerplein dat genomineerd was voor de Team Award, werd deze avond benoemd tot second runner-up. Het team neemt hierdoor een plaats in bij de nationale top drie, direkt achter grote namen als Richard Koffij- berg en Rob Peetoom. De wedstrijd, waarbij de creme- de-la-creme onder de kappers hun vaardigheden met schaar, fohn en stylingsmiddelen laat zien, wordt in Engeland al sinds tien jaar geor- ganiseerd onder de naam 'Hairdresser of the Year'. Vier jaar geleden deed het evenement in Ne derland zijn intrede. In tegenstell- ling tot andere kapperswedstrijden wordt er niet ter plekke geknipt en gekapt, maar wordt men beoor- deeld op ingezonden fotomate riaal. „Alleen een mooi kapsel ma- ken.js dus niet voldoende", licht Frank van Idsenga, teamlid van Fox Intercoiffures, toe. „Alle fa- cetten, van kapsel tot fotografie, moeten perfect in elkaar vallen. Het is daarom niet reeel om alleen ons team alle eer voor de behaalde prijs toe te kennen. De visagiste Een van de modellen van kapper Frank van Idsenga en wordt 'Hairless Fantasy' genoemd. (Foto: Boys Girls Photography) Marianne van Straten, de grimeur Hans van Ploois-van Amstel en de fotograaf Cock Vink van studio Boys Girls zijn een even belang- rijk radertje in het team. Zonder een mooie foto is het werk waarde- loos en daarom zijn goede mensen op deze posities van even groot be- lang". Ook bij de voorbereidingen op de wedstrijd, die vier maanden in beslag namen, is het voltallige team in de weer geweest en lever- de iedereen zijn eigen bijdrage aan het uiteindelijke succes. 's Avonds werd er na het dage- lijkse werk in de kapsalon hard ge- traind, in de weekenden werd er gefotografeerd. Voor het creeren en vastleggen van de definitieve inzendingen, werd tenslotte de rust van het Ibis Hotel gezocht. Daar werden gedurende twee dagen de bijzondere creaties van het Fox- team op de gevoelige plaat van fo tograaf Vink vastgelegd. „Het lijkt misschien wat ongemakkelijk om te werken buiten de salon, maar dat is toch een bewuste keuze ge weest", vertelt Van Idsenga. „Omdat je minder makkelijk de benodigde spullen bij de hand hebt, wordt de prestatiedrang alleen maar groter; je kunt het tenslotte niet zo makkelijk even over doen". De enorme serie foto's waarmee de teamleden van Fox, maar ook die van Rob Peetoom uit Haarlem, de strijd aangingen, bracht de jury ertoe voorde categorie 'Team' een uitzondering te maken op de regels. In tegensteliing tot de andere categorieen, die elk een award-winnaar kenden, werd aan de winnaar van de Team Award, Richard Koffijberg, een runner-up en second runner-up toegevoegd. „Men wilde op deze manier het team van Rob Peetoom en ons team in het zonnetje zetten omdat men zag hoe hard wij aan de wedstrijd gewerkt hadden". De oorkonde die beide teams hebben ontvangen, moet volgens Van Idsenga dan ook vooral gezien worden als een motivatie om door te gaan. En die motivatie is na de geweldige prestatie tijdens deze wedstrijd en met name door het lovende juryrapport dat men mee naar huis kreeg, alleen maar toegenomen. Het Vlaardingse team werd vooral geprezen om het zoeken naar nieuwe ideeen, en het blijven volgen van haar eigen weg. Daarnaast heeft het team door deze inzendingen laten zien dat het als team totaal op elkaar afgestemd kan werken, een gegeven dat de Vlaardingers de nominatie voor deze categorie opleverde. „Een nominatie betekent natuurlijk hoop", geeft van Idsenga desgevraagd toe. „Maar verwacht hebben we niets. Genomineerd worden betekent dat je tot de zes salons behoort die uit een groep van 855 zijn gekozen en dat is eigenlijk al winnen. De plaats bij de top drie van Nederland die we met deze prijs innemen, is natuurlijk iets waar we alleen maar van hebben kunnen dromen". In de kapsalon aan het Veerplein herrinnert alleen een greep uit de ingezonden foto's en de Team Award-oorkonde aan de wand nog aan de wedstrijd. Het winnen van een dergelijke prijs blijkt dan ook vooral van belang te zijn voor het vestigen van een naam in de kapperswereld, nationaal en internationaal. „Het enige dat je met zo'n wedstrijd in je zaak kunt doen, is het ophangen van de foto's. Het is dus qua tijd en geld een enorme investering, die maar mondjesmaat terugkomt. De klantenkring wordt er niet in een keer geweldig mee uitgebreid. Dat gebeurt eigenlijk alleen door het leveren van goed werk in de zaak; klanten gaan tevreden naar huis en vertellen het door en zo moet het eigenlijk ook zijn", aldus de gedreven kapper. Ondanks alles blijft men in de kapsalon dus vooral nuchter, een kwaliteit die volgens Van Idsenga niet alleen het team siert waar hij deel van uitmaakt. „Nederlandse kappers staan internationaal bekend om hun nuchterheid en all-round kapperscapaciteiten. Ze zeggen weleens dat de Engelsen een nieuwe haarmode ontwikkelen, de Fransen het verfraaien, de Duitsers ereen 'grundlichkeit' aan geven en Nederlanders er iets leuk van maken. Ook tijdens de gala-avond kwam je dat weer tegen. De Engelse jury was echt ondersteboven van het feit dat wij van een zo spannend en serieus evenement als de Award- uitreiking, zoiets leuks en ontspannends wisten te maken. Ik denk ook dat dat de grootste kracht is van de Nederlandse kappers: niet zeuren en overal de gein van blijven inzien". KARIN VAN DER KNAAP 9 9 Op donderdag 22 juni schudden genodigden uit het Schiedamse museum-wereldje Tjabbes de hand tijdens een afscheidsreceptie. ,,Dat was heel geanimeerd, heel leuk. Ik had aangegeven dat ik liever niet een al te formele receptie wilde. Gelukkig heb ik met veel mensen gezellig kunnen praten en er was zelfs een Braziliaanse band aanwe- zig." De scheidend museumdirecteur komt in Brazilie voor de nieuwe uitdaging te staan, de Biennale van Sao Paulo te coordineren. Voor de ze grote, internationale kunstmani- festatie zullen kunstenaars uit zo'n 60 tot 70 landen bijeen komen. Naast deze taak wil de 36-jarige Tjabbes er ook cursussen kunstge- schiedenis gaan geven, maar waar- schijnlijk niet gedurende de twee dagen in de week die hij eerst in zijn geweest." Wel vindt hij het jammer dat hij het aanstellen van een hoofd Museale Dienst in zijn periode niet heeft mogen meema- ken. De komende directeur zal zich wel zo'n medewerker aan zijn zijde weten, waardoor Tjabbes de toekomst van het museum roos- kleuriger inziet. ,,Het is goed dat er nu extra mankacht komt en dat het gewonnen terrein wordt geinves- teerd in een sterkere organisatie- structuur. Omdat ik eigenlijk twee functies moest vervullen, zijn er zaken geweest die je laat slippen. Sommige dingen moeten nu echt gaan gebeuren. Want het schip vaart nu wel goed, maar het onder- houd aan de moteren moet niet verwaarloosd worden." Dat ook na zijn vertrek het mu seum hem nog een zorg zal zijn, maakt Tjabbes duidelijk door aan het slot van het vraaggesprek nog met een gratis tip te komen: „Blijf het museum volgen; het is de moeite waard!" PIETER VERMAAS SCHIEDAM Een 55-jarige man uit Schiedam is samen met zijn vriend, personalia onbekend, zon- dagavond door twee knapen in elkaar geslagen. Het slachtoffer moest voor behandeling naar het Schielandziekenhuis worden ver- voerd. Hij had diverse hechtingen op z'n lip en een flinke hoofdkneu- sing. Het slachtoffer vierde op een boot in de Lange Haven een feestje, toen een speedboot verschillende keren met hoge snelheid langs- kwam. Als gevolg daarvan schom- melde de boot flink heen en weer. De feestgangers waren het zat en gooiden een lege fles wijn in de richting van de speedboot het wa ter in. Daarop meerde de speed- boot af. Twee mannen stapten toen op de boot en op de feestvierende mensen af en sloegen twee man nen, waaronder de Schiedammer, in elkaar. De politie start een on- derzoek in. SCHIEDAM De politie van het district Schiedam maakt tijdens de vakantieperiode speciale rondes langs de woningen van de vakan- tiegangers. Hiervoor kunnen be- woners op het politiebureau een zogenoemde 'vakantiekaart' opha- len, waarop ingevuld kan worden wanneer men op vakantie is. In de ze periode houdt de politie rondom de woning een 'extra oogje in het zed'. Vanzelfsprekend kan een in- braak niet altijd worden voorko men. Maar wordt er ingebroken of is daartoe een poging gedaan, dan kan de politie de nodige maatrege- len treffen. In 1994 hebben onge- veer 600 Schiedamse bewoners van deze service gebruik gemaakt. Vanaf 1 januari hebben al onge- veer 150 bewoners een vakantie kaart ingevuld. Het kost niets. Be woners die meer informatie willen kunnen contact opnemen met de preventiecoOrdinator Dhr. M. van Heest, telefoon 4494499. Bewoners wordt geadviseerd op de volgende zaken goed door te ne men voordat ze op vakantie gaan: Zet de CV- en warmwaterinstalla- tie af en sluit de hoofdkraan van het gas; De waterleidingen die tij dens de vakantie niet gebruikt hoe- ven te worden, kun je ook afslui- ten. Draai in ieder geval de kranen van de wasmachine, afwasmachine en dergelijke dicht; Haal de plug van de antennekabel uit de radio en de televisie. Trek ook van elk ap- paraat dat je tijdens de vakantie toch niet nodig hebt de stekker uit het stopcontact; Berg kostbaarhe- den op of - nog beter - geef ze in bewaring bij de bank; Sluit alle buitendeuren en ramen zorgvuldig af. Vergeet daarbij de schuur, gara ge of kelder niet; Laat NOOIT sleutels aan de binnenkant in de sloten zitten. Berg deze op een vei- lige plaats op; Vraag aan familie, vrienden of buren of zij de tuin willen onderhouden en dagelijks de brievenbus willen legen; Laat familie, vrienden of buren regeU matig de woning controleren. Uiteraard zijn er veel meer vakan- tie-tips te geven. Deze staan alle- maal overzichtelijk vermeld in een vakantiefolder '32 tips voor een onbezorgde vakantie'Deze folder is op elk politiebureau verkrijg baar. Over DeVesten 3a 3116 AD Schiedam zijn hoofd had. ..De Biennale is een tamelijk complexe organisatie, die toch wel vijf dagen in de week de aandacht zal vragen, waardoor dit les geven wel op een lager plan zal komen." Terugkijkend over een langere pe riode overheerst bij Tjabbes een gevoel van tevredenheid. „Of er zaken zijn waarop ik in het bijzon- der trots ben? Ach, dat is zo moei- lijk te zeggen. De uitwisseling tus- sen Nederlandse en Turkse kunste naars was leuk en dat kan ik ook zeggen van het project met een Braziliaanse beeldhouwer. Bij elke tentoonstelling heb je wel iets dat je speciaal vindt. Het gekke is dat dingen die ik leuk vond bij de pers en anderen niet zo aansloegen en vice versa. Wat dat betreft is er geen peil op te trekken. Kijkend naar het geheel ben ik in ieder ge val wel blij dat we het museum re- gionaal en nationaal in de belang- stelling hebben gekregen. Ik heb echt het idee dat men nu duidelijk weet waar het Stedelijk Museum ligt. Nee, commercieel kun je dat niet noemen, want het blijft uitein- delijk allemaal verliesgevend. Maar de herkenbaarheid is wel vergroot ja, al moet daar in de eer ste plaats uiteraard een goed pro duct achter staan." De scheidend directeur benadrukt dat de samenwerking met zijn werkgever, de gemeente, buitenge- meen goed is geweest. "Praktisch niemand heeft me kritisch bena- derd. Men was altijd positief. En omdat we ons als museum moreel zeer gesteund voelden, durfden we ook meer dan anders het geval zou (i.v.m. controls bezorgirtg) i Adres: Postcode: Telefoon: Bank/gironummer: j Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: l Jtotterdam^D^blad, Antwcwdnummer 1579,3000 VI3 Rottertjrn_ J

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 13