Een toekomst voor het verleden MaasposT Feestelijke uitreiking eerste diploma's Go Infra werft jongeren i nf rastructuu rbou w MaasposT KORT Verdachte verkrachting 14-jarig meisje vandaag voorgeleid MaasposT Nieuw record voor Feike Waque Bij Zadkine College: Q De specialist in designvloeren Man en vrouw In elkaar gestagen GROOT Th. Engering Rubensplein Wist u dat: \k Engering KERKDIENSTEN SCHIEDAM SCHIEDAM „Door ge- woon te laten zien wat we hier doen, proberen we spookbeelden uit de fantasie van sommige mensen weg te nemen. Er zijn mensen die werkelijk denken dat de stoffelijke overschotten worden opgespaard en 's avonds in een keer worden verbrand. En dat de kisten niet worden verbrand, maar bewaard. Maar dat is natuur- lijk niet het geval." Dat ver- telt beheerder H. Kethel van Crematorium Beukenhof tij- dens een open dag op zater- dag 24 juni. Het tweede lustrum van Crematorium Beukenhof in Schiedam is de directe aan- leiding voor de open dag. Doel is echter om de bezoe- kers van het 10-jaar bestaan- de crematorium op de Van Haarenlaan antwoord op hun vragen te geven. Tij- dens een wandeling langs aula, ovens en urnen wordt het 'logistieke proces' van cremeren uitgelegd door rondleider H. Scholten. •ti wand en vloertegels JSf maimer en natuursteen siergrind Nieuw: badkamermeubelen ITAL CERAMICA Vierhavenstraat 19 Rotterdam tel.: 476 20 54 SCHIEDAM - Op zondag 2 juli nemen de heemtuingidsen An Slinger en Piet Tijsen belangstellenden mee naar de kruiden- tuin. Deze kruidentuin, die gelegen is in de heemtuin, kan be- slist gerekend worden tot een van de mooiste kruidentuinen van de gemeente Schiedam. Volkstuin Zwembad Winkelaktie Voor beveiliging of kruimeldieven vaak heel veel kruimels meenemen? Doe er iets aan. Bel Engering Rubensplein! RUBENSPLEIN RUBENSPLEIN 20A SCHIEDAM 010-4269701 Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Woensdag 28 juni 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.52 SCHIEDAM - De predikbeurten voor zondag 2 juli 1995. Hervormde gemeente Schiedam Opstandingskerk, Burg. Honnela- ge Gretelaan Aanvang: 10.00 uur J Ds. Grote Kerk, Lange Kerkstraat Aanvang: 10.00 uur Ds. Aanvang: 17.00 uur Ds.C. van Duijn Bethel Kapel, Nieuwe Maasstraat Aanvang: 10.00 uur Hr.G.A. Bruin Gereformeerde Kerk Schiedam Dorpskerk Aanvang: 09.30 uur Ds.W.J. Dondorp De Ark Aanvang: 09.30 uur Ds.N.K. Mos Magnalia Dei Kerk Aanvang: 10.00 uur Ds.W.R. van Wieren Bethel Kapel j Aanvang: 10.00 uur Hr.G.A. Bruin Hervormde evangelisatie op ge reformeerde grondslag Gilde College Aanvang: 10.00 uur Ds.H.L. Versluis Grote Kerk Aanvang: 17.00 uur Ds.C. van Duijn Indonesisch-Nederlands Chris- telijke Kerk Opstandingskerk Aanvang; 14.00 uur Geen dienst Vrijzinnige geloofsgemeenschap NPB Westvest 90-92 Aanvang; 10.30 uur Ds.D. Koster SCHIEDAM Op 23 juni wer- den in Toronto Canada de try outs gehouden voor de WK atletiek in Gotenborg voor wheelers de Schiedammer Feike Waque was door de NEBAS uitgezonden, op grond van zijn prestaties om daar- aan deel te nemen. Door de goede omstandigheden, het was 32 gra- den celcius. "$n een sterk deelne- mersveld gaf Feike een extra kick en hij legdeje 1500 natr^af.in 3 min 10 sec een nieuw Nederlands record en plaatste zich dus voor de Wk validen in Gotenborg. Later in het weekend, bij de open Canadese kampioenschappen, kwam hij uit op de 5000 meter. Ook dat ging voortreffelijk in een tijd van 11 min 7 sec weer een nieuw Nederlands record op de 800 meter werd hij in 1.42 vierde. Met deze tijden heeft Feike nu ook 2x de A limiet voor de komende Olympische Spelen in 1996 in At- p lanta. Verder komt hij vandaag uit in Parijs bij de Grand Prix meeting at- i letiek. i i MaasstaD weekbladen KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: W. J. de Kok Telefoon 010-4004291 COMMERCIE: Telefoon 010-4738322 Telefax 010-4731589 VERTEGENWOORDIGERS: H. Theeuwkens Prive 010-4115184 R. de Hoog Prive 010-4663691 I. Ruijgrok Prive 01751-12382 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur ACCOUNT MANAGER: L. B. van IJzerloo Telefoon 010-4004472 Prive 010-4708702 REDAKTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Redaktie: M. Heijnen Telefoon: 010-4004484 Chef-redakteur L.M. Hartman Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 Foto(na)bestellingen: 010-4775301 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Nederlandse Dagbladunie b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur Crematorium Beukenhof wil af van rare fantasieen Naast het geven van voorlichting speelt ook het vergroten van de naambekendheid van de Beuken hof een rol, legt H. Kethel uit. „In de regio zijn nog vier crematoria. Net als bij elke andere branche zijn we niet alleen collega's, maar ook concurrenten die hun activi- teiten kostendekkend proberen te maken. De gemeente speelt daar- bij een subsidierende rol." Tijdens de rondleiding passeren tec- - de bezoekers diverse dienstverle- nende bedrijven die zich met in- formatiestands presenteren. Zo worden de bezoekers get'nfor- meerd op het gebied van uitvaart- verzekering, sierurnen, grafste- nen, rouwvervoer, planten bloe- men en uitvaartverzorging. Ook geeft een pottenbakker een de- monstratie. Als er iets duidelijk wordt gemaakt, is het wel dat de keuzevrijheid zeer groot is. J. Bolland van de Cooperatieve Vereniging voor Uitvaartverzor ging geeft dat met een voorbeeld aan. „Binnen de wettelijke regels mag heel veel. Als aangegeven wordt dat men tijdens de plech- tigheid drie keer het Wilhelmus wil horen - al is het maar om de familie te pesten - dan voeren wij dat gewoon uit. Ook een kist met daarop alle kleuren van de regen- boog kan. als men dat wenst. Maar aan zo'n begrafenis als die eigenaar van de 'It' in Amster dam had geregeld zou ik zelf ei- genlijk niet graag meewerken." In Nederland wordt ruim 40 pro- cent van de stoffelijke overschot ten gecremeerd, wat een flinke stijging is in vergelijking met het verleden. In Schiedam wordt nu zelfs bij 55 procent van de sterf- gevallen gekozen voor crematie. Kethel verwacht dat de grootste groei van het aantal crematies er nu wel uit is. In 1994 vonden er op de Beuken hof 985 crematies plaats en 283 begrafenissen. Meer dan 70.000 mensen kwamen in dat jaar over de vloeren van aula en condole- ancekamer. De Beukenhof be- schikt over de capaciteit om per jaar zo'n 1200 stoffelijke over schotten tot as te verwerken. Door de toenemende vergrijzing verwacht men een piek in het aantal crematies tussen de jaren 2000 en 2020. PIETER VERMAAS De ondertekening van het behaalde diploma SCHIEDAM Het Zadkine Col lege in Schiedam heeft heeft op 22 juni diploma's kunnen uitreiken aan zijn geslaagden. Waar het Col lege in Rotterdam reeds langere tijd een vestiging heeft, was het voor de vestiging in Schiedam de eerste keer dat men leerlingen feestelijk kon uitzwaaien. Tenmin- ste, de leerlingen die geslaagd zijn. Bij de opleiding Verzorgende (VZ) slaagden 18 van de 19 kandi- daten. Bij de Korte opleiding Ver- zorging (KVZ) rondden 14 van de 16 leerlingen de opleiding met suc- ces af. Van de 20 leerlingen die de opleiding Verpleger/verpleegster (VP) volgden, ontvingen 16 van de 18 leerlingen het diploma. Dege- nen die het fel begeerde papiertje niet haalden wacht in de meeste gevallen nog een herstage. PWIMR it**** Felicitaties voorde geslaagden CIHAHIC* AANBIEDINC (zolang de voorraad strekt!) 40 m2 vloertegels 40 x 40 2 Groeps vloerverwarming Kompleetaangesloten en gelegd incl materiaal 3.650,* Idem 40 m2 vloertegels 33 x 33 of 30 x 30 3-350,* SCHIEDAM Leerlingen van groep 8 van de St. Jozefschool werden op woensdag 14 juni op dSnfenarrieAvijze uit hun normale lesrooster gehaald om kennis te ne men van de Go Infra campagne. In zijn Tuncne van ambassadeur wist de heer T.van der Zwaan. in het dagelijks leven werkzaam bij Geka Bouw b.v. in Dordrecht, op een boeiende manier een kennisma- king met de infrastructuur tot stand te brengen. De Go Infra campagne heeft tot doel om op termijn vol- doende goed opgeleide jongeren de bedrijfstak in te laten stromen. Nederland heeft voor honderden miljarden guldens kapitaal zitten in zichtbare en onzichtbare infra structuur. Wegen, waterwegen, spoorwegen, dijken. tunnel en vliegvelden boven de grond, ka- belnetten, pijpleidingen en riole- ringen onder de grond. Tezamen worden ze wel eens de slagader van onze ecnonomie en samenle- ving genoemd. Zeker is dat ieder- een er dankbaar gebruik van maakt of het nu in zakelijk of recreatieve zin is. Een dergelijk kapitaal moet goed beheerd worden. Het onderhoud aan en de uitbrei- ding van het infrastructuurwerk zal daarom bij voortduring veel werk met zich meebrengen. Projecten als de af- en aan voerwegen voor de haven van Rotterdam, Schiphol, de Betuwelijn, de Hoge Snelheidslijn en het Deltaplan voor de dijken staan in het brandpunt van de be- langstelling. Om dat werk en vele andere uit te kunnen voeren zijn nu en in de toekomst goed opgeleide De leerlingen van groep 8 van de Jozefschool medewerkers nodig. Om het aanbod van instromers niet te laten achterblijven bij de vraag is besloten een grootschalige cam pagne te voeren onder te titel "Go Infra". Op een drietal belangrijke keuze- momenten met betrekking tot ver- volgopleidingen, te weten groep 7/ 8 van ht basisonderwijs en klas 1 en 3 van de basisvorming, zullen de jongeren kennis kunnen maken met de wereld van de infrastruc tuur, de produkten, de opleidingen, de functies en de carrieremogelijk- heden. Dit gebeurt door gaslessen van de ambassadeurs en voor dit doel gemaakte lesprogramma's, die aansluiten op de onderwijsta- ken die de scholen hebben. Om de bedrijfstak en haar moge- lijkheden goed voor het voetlicht te brengen is er veel communica- tiemateriaal gemaakt, in de vorm van folders, informatiemappen. posters, videoprodukties en infor- matiestands. Honderden scholen uit het hele land hebben al positief gereageerd met de aanvraag van de gastles en/of de lesprogramma's. Met de stadsgewijze aanpak van de campagne om onwetendheid over de infrastructuur om te zetten in kennis en kennis in interesse om in de bedrijfstak te gaan werken moet het gedurende de drie jaar durende campagne mogelijk zijn om de ge- wenste instroom van gemotiveerde en goed opgeleide jongeren te rea- liseren. SCHIEDAM Een 27-jarige man uit Rotterdam en z'n 28- jarige vriendin uit Schiedam zijn maandagochtend rond kwart voor drie op de Maas- boulevard in Schiedam in elkaar geslagen. Een circus was daar net gearriveerd en was bezig met het opzetten van de tenten. De twee slacht- offers, die naar de dieren aan het kijken waren, werden aan- gesproken door onbekende mensen. De man uit Rotter dam kreeg om onduideiijke redenen vrijwel direct met een vuist een klap in het gezicht, terwijl z'n vriendin een klap kreeg met een zaklantaarn. Na enig gestoei lukte het de twee slachtoffers om in hun auto te stappen en richting het bureau te rijden. Daar hebben ze aan- gifte gedaan van mishande- ling. De politie stelt een on- derzoek in. SCHIEDAM - De rijke historie van Schiedam, met name als kern van de jeneverindustrie, heeft nog- al wat sporen achtergelaten in de huidige binnenstad. Rond de ha vens staan nog altijd de markante pakhuizen en zelfs de oorspronke- lijke stadsstructuur, van een ring van 'vesten' met hierin woonbuur- ten, bedrijven en een stelsel van havens is nog altijd duidelijk aan- wezig. Het besef dat de Schiedam- se binnenstad van onvervangbare waarde is, heeft ertoe bijgedragen dat het gemeentebestuur deze bin nenstad tot beschermd stadsgezicht heeft verklaard. Veel gebouwen zijn al wettelijk beschermd monu ment, maar de restauratie en het onderhoud van dergelijke gebou wen vergt vaak grote financiele of fers; offers die de gemeente Schiedam niet altijd zelf kan ma ken. De Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS) die sinds 1986 aktief is, wil voorko- men dat dergelijke gebouwen door gebrek aan financiele middelen vervallen en verkrotten. Zij koopt gebouwen aan, maakt plannen voor herstel en verwezenlijkt deze ook daadwerkelijk. In 1994 kon bij voorbeeld de restauratie worden beeindigd van een pand aan de Vismarkt en konden de voorberei- dingen worden getroffen voor het herstel van Gebouw Paulus aan de Korte Haven. Ook werd de stich ting dat jaar tweemaal de hulp in- geroepen van particuliere eigena- ren van monumentale panden. Het SBSS hielp deze eigenaren met het opstellen van complete restauratie- plannen. een andere taak van de stichting. De aktiviteiten van de SBSS dragen bij aan de leefbaar- heid van de Schiedamse binnen stad, maar dat is alleen te realiseren met de financiele steun van over- heid en particulieren. Wie mee wil helpen aan de instandhouding van het Schiedams cultureel erfgoed kan zich aanmelden als begunsti- ger of sponsor van een specifiek project. Het adres van de SBSS is Dam 30, tel. 4270640. Gelegen op een terp staan er tien- tallen soorten geneeskrachtige kruiden en tuinkruiden als tijm, rosmarijn en boerenwormkruid bij elkaar. Achter elk kruid zit een apart verhaal. Zo bevordert bij- voorbeeld boerenwormkruid de eetlust en de spijsvertering, maar kan bij verkeerd gebruik giftig zijn. Naast de kruidentuin kan men ook een kijkje nemen in het Stin- zenbos. Hier staan verschillende kruiden als valeriaan, smeerwortel, kalmoes en sleedoorn in het wild. Met name smeerwortel is opmer- kelijk. Deze plant komt veel voor langs vochtige slootkanten en ber- men. maar wordt vaak gezien als onkruid. Smeerwortel heeft echter een zeer bijzondere waarde omdat het binnenste gedeelte van de wor- tel veel verwerkt wordt in genees- middelen. Al de wetenswaardighe- den over kruiden zijn samengevat in een boekje. Het boekje, dat ge- schreven is door An Slinger, kan men na de wandeling kopen. Wan- neer men wil deelnemen aan deze wandeling, dan kan men op 2 juli om 14.00 uur terecht bij de ingang van de heemtuin in het Prinses Beatrixpark. De ingang ligt aan het verlengde van het Duivenpad in Kethel-Oost. SCHIEDAM - Bij volkstuinver- eniging Vijfsluizen zullen ter zij- ner tijd zestig tuinen moeten ver- dwijnen in verband met de aanleg van de tweede Beneluxtunnel. Van de zestig te ontruimen tuinen is in- middels bekend dat 24 tuinders een andere tuin hebben geaccepteerd, 25 tuinders hun tuin. veelal we- gens gevorderde leeftijd, hebben opgezegd, 1 tuinder overgaat naar het complex Thurlede en 10 tuin ders nog geen beslissing hebben genomen. Van de laatstgenoemde 10 tuinders is in ieder geval be kend dat het merendeel hun tuin alsnog zal opzeggen. Vanaf het moment dat bekend werd dat deze tuinen moesten worden onruimd, heeft de vereniging een ledenstop ingevoerd en de beschikbare tui nen bestemd voor de tuinders uit de 'corridor'. Nu het stadium van ontruimen vergevorderd is zijn er echter wel degelijk weer tuinen be- schikbaar. Direkt en aan het einde van het seizoen. voor inwoners van Schiedam. Deze kunnen zich als gegadigdemelden, ook voor infor- matie over het volkstuinieren, elke eerste zaterdag van de maand, in het verenigingsgebouw, van 10.00 - 11.00 uur. SCHIEDAM - In de zomerperiode van 1 juli tot en met 13 augustus is Zwembad Zuid open voor het zwemmen van banen van maandag tot en met vrij dag van 07.00 - 08.30 uur, woensdagavond van 20.30 - 21.45 uur en vrijdagavond van 20.45 - 21.45 uur. Recreatief kan er gezwommen worden van maandag tot en met vrijdag van 10.00 - 17.00 uur en maandag- avond van 20.30 - 21.45 uur. Elke dinsdagavond van 19.45 - 20.30 uur is hetzwembad speciaal open voor aanstaande moeders. Aquaro- bic wordt elke donderdag van 20.15 - 20.45 uur en vrijdag van 19.00 - 19.30 en 19.30 - 20.00 uur gegeven. Aquasteps en aquajog- ging gaan in deze periode gewoon door. Het dameszwemmen, ouder en kind zwemmen, trimzwemmen, meer bewegen voor 50-plussers, teddybeerles en de zwemlessen gaan in de vakantie niet door. Ook van de sauna en de zonnebank kan men in deze periode gebruik ma ken. Bij mooi weer zal de ligweide dagelijks geopend zijn van 10.00 - 17.00 uur en van 1 LOO - 16.00 uur zal er een enorm springkussen voor de kinderen ter beschikking zijn. Als het weer het toelaat, zal er op de ligweide een volleybalcom- petitie, voetbalcompetitie en een totaal entertainment programma worden georganiseerd. SCHIEDAM - De Milieu-aktie 'Winkel met Dik Groen' is zeer succesvol geweest. Dit blijkt uit een enquete die is afgenomen on der bijna 200 winkelende Schiedammers. De aktie vond plaats van 10 april tot en met 20 mei en was verspreid over drie lo- katies (Geuzenplein, Hof van Spa- land en de Gorzen). Van de drie lo- katies is de Gorzen het meest suc cesvol. In het Hof van Spaland en het Geuzenplein werd de winke laktie minder goed opgemerkt. Vooral de kleinere winkels deden het goed. Winkelier Van der Vlies (Groenelaan) verkocht de afgelo- pen maand bijna 300 flessen Frog gy (milieuvriendelijk schoon- maakmiddel), tegen normaal en- kele stuks. Ook bakker Hollander merkte dat meer van zijn klanten papieren broodzakken wilden. 'Winkel met Dik Groen' werd door het publiek als positief erva- ren. De milieu-informatie die bij de schappen werd verstrekt werd gewaardeerd, maar niet altijd op gemerkt. De meeste winkeliers vinden een vervolg van de aktie nodig om milieuvriendefijke pro dukten beter geaccepteerd te krij- gen. De organisatoren. waaronder de gemeente Schiedam, het Afval- preventieteam van de provincie Zuid-Holland en het Buro voor Praktisch Milieu Advies zijn alien optimistisch over het resultaat van de aktie. SCHIEDAM Een 14-jarige meisje uit Heerenveen is dinsdag 20 juni in een woning in de wijk Nieuwland diverse malen ver- kracht. De hoofdverdachte, een 24-jarige man uit Goes, en een medeverdachte, een 27-jarige Schiedammer, zijn aangehou- den. Het slachtoffer was op familiebe- zoek in Vlaardingen en vertrok op de bewuste dag rond zeven uur 's avonds met de trein naar haar wo ning in Heerenveen. Doordat ze plaatselijk niet bekend was en ze verder dacht dat ze op Rotterdam Centraal was aangekomen, stapte ze per ongeluk uit op het station Schiedam Rotterdam-West, waar ze twee mannen de weg vroeg. De twee deden haar het voorstel om haar naar Heerenveen te rijden. Na enige discussie is het meisje met de mannen meegegaan naar een wo ning in de wijk Nieuwland. Daar aangekomen is de 27-jarige Schiedamse hoofdbewoner weg- gegaan om later terug te komen. In die tussentijd is het slachtoffer door de 24-jarige man uit Goes di verse malen verkracht. Tijdens de verkrachting verzette het meisje zich door te slaan, te trappen en te bijten, waarop zij enkele malen in het gezicht werd geslagen Later op de avond heeft het slacht offer de woning mogen verlaten en is ze lopend naar het station Schiedam-Nieuwland gegaan om alsnog de trein te pakken naar h^ar woning in Heerenveen, waar ze rond middernacht is aangekomen. Naar aanleiding van de aangifte die het slachtoffer in Heerenveen heeft gedaan, is de afdeling Jeugd- en Zedenzaken van het district Schiedam een onderzoek gestart. Beide verdachten zijn afgelopen weekeinde aangehouden; de 24-ja rige hoofdverdachte in Goes en de 27-jarige medeplichtige in Schiedam. Vandaag wordt de hoofdverdachte voorgeleid aan de officier van justitie. De medever dachte zit nog vast voor verhoor. KLEIN Wij verkopen en plaatsen. Secustrippen, pensloten, siertraliewerken, veiligheidsschilden, raamsloten, dievenklauwen enz. h

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 3