MaasstaD KORT Het Kasteel voor een gulden verkocht? I m E Nieuw bestuur Bewonersvereniging St. Jacobsplaats Schoolkinderen in de prijzen MaasstaD MaasstaD Zomeravonden in Blijdorp Openstelling Paradijskerk Districtmanager politie Rotterdam-West Henk de Jong: 'Sparta mot op Spangen blijve' I KERKDIENSTEN DELFSHAVEN ROTTERDAM Henk de Jong, sinds vier maanden districtsmanager van de po litie in Rotterdam-West, is tevreden. „We zijn op de goede weg", meent hij. „Weliswaar hebben wij, sa- men met het district Rotter dam-Centrum, de hoogste criminaliteit van de stad, maar we zijn er in het afge- lopen jaar toch in geslaagd om het redelijk in de hand te houden." Projecten Drugs SPANGEN Is er mis- schien toch een kleine kans dat Sparta op Spangen blijft? Dat het Kasteel grondig wordt gerenoveerd volgens het 'plan POOL', de trainin- gen weer daar zijn, goede spelers blijven en nieuwe sponsors worden aangetrok- ken? Kortom: geen verhui- zing samen met Excelsior naar het Rivium in Capelle. Als het aan het Comite Sparta mot op Spangen blijve! en de deelgemeente Delfshaven ligt, gebeurt dit zeker. r betalen! Plan POOL Hond in metrobuis MATHENESSE De Bewonersorganisatie Oud Mathenesse Witte Dorp heeft een vakantie-programma samengesteld met verschillende activiteiten. Woensdagmorgen 5 juli om 9.30 uur: Kultureel eruit! Excursie naar het Schielandshuis. Verzamelen: Metro Marconiplein. Rotterdampas en buskaart meenemen. Donderdagmiddag 6 juli om 13.30 uur: Gezellige bingomiddag in de Keet van het Witte Dorp, Schiedamseweg benedendijks. Kosten: fl. 1,50. Zaterdagavond 8 juli van 19.30 uur tot 24.00 uur: Dansavond voor ouderen. Buurthuis Schiemond, Dempostraat. Kosten fl. 10,-. Maandagmiddag 10 juli om 13.30 uur: Frans sfeertje met jeu de boules in het Serumpark naast het Dienstencentrum Poolsestraat. Deelname gratis. Donderdagmorgen 13 juli om 9.00 uur: Wandelen met de wandelgroep naar het Zuiderpark. Verzamelen in de Witte Villa, Poolsestraat. Deelname gratis. Donderdagmorgen 13 ju li om 10.00 uur: Rommelmarkt in de Mathenesser Bogert. En tree en koffie en thee gratis. Plein-basketball Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Woensdag 5 juli 1995 Kerkdiensten zondag 9 juli Hervormde Gemeente Delfsha- ven, Oude of Pelgrimskerk, Aelb- rechtskolk 22: 10.00 uur: ds. C. Cluistra, 17.00 uur: ds. G.H. Ab- ma, Gouda Parochie H.H. Laurentius en Eli sabeth. Mathenesserlaan 305: 09.45 en 11.30 uur: eucharistievie- ring met gezangen Remonstrantse Gemeente. Mu- seumpark 3: 10.30 uur: ds. Koster Parochie Pax Christie, Mathenes- serdijk 115: 10.30 uur: eucharistie- viering City-Kerk Het Steiger. Hang 17: diensten om 10.30 en 12.15 uur. Evangelisch Centrum de Kande- laar, Nieuwe Binnenweg 326: dienst om 10.00 en 19.30 uur Doopsgezinde Gemeente. Noord- molenwerf 1-3: 10.30 uur: ds. M.F. de Vries ROTTERDAM - Deze zomer gaat Diergaarde Blijdorp voor het eerst ook's avonds open voor het grote publiek. Dat gebeurt op 6 juli, 20 juli en 27 juli. Naar verwachting zal de Diergaarde in zomeravond- sfeer, bescheiden aangevuld met enkele bijzondere vormen van straattheater, veel mensen aanspre- ken. Bezoekers kunnen de tuin be- zoeken tussen 19.00 uur en 22.00 uur (tussen 18.00 en 19.00 uur is de dierentuin gesloten). De vaste toegangsprijs voor jong en oud vanaf vier jaar bedraagt fl. 15,- per persoon. Om de unieke sfeer te kunnen waarborgen, blijft de proef beperkt tot maximaal 3.000 bezoekers per avond. Toegangskaarten zijn iede- re dag tot 17.00 uur alleen in de voorverkoop te verkrijgen bij de entree van Diergaarde Blijdorp aan de Van Aerssenlaan 49. Abonne- menthouders hebben gratis toe- gang, maar dienen ook vooraf bij de entree van de dierentuin per- soonlijk te reserveren. Voorver koop en reservering voor 20 en 27 juli vindt plaats vanaf 10 juli. CENTRUM Door de grote be- langstelling tijdens de zomer vorig jaar, is besloten ook dit jaar de Pa radijskerk aan de Nieuwe Binnen weg 25 open te stellen voor pu bliek. Het unieke, barokke, hout- gesneden schuilkerkinterieur uiy 1720 zal gratis bezichtigd kunnen worden op elke zaterdag van 15 ju li tot en met 2 September van 14.00 uur tot 17.00 uur. Ook het histori- sche Verhofstad-orgel uit 1721 is regelmatig te horen tijdens de - ook gratis toegankelijke - orgel- concerten die op de volgende za- terdagen om 16.00 uur beginnen. Op 22 juli, 12 augustus, 26 augus- tus en 9 September. Ook is het mo- gelijk om elke zaterdag om 14.30 uur deel te nemen aan een rondlei- ding en wanneer er geen orgelcon- cert wordt gegeven ook om 16.00 uur. weekbladen Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam weekbladen KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: W. J. de Kok Telefoon 010-4004291 COMMERCIE: Telefoon 010-4004264 Telefax 010-4128449 VERTEGENWOORDIGER: R. A. M. van den Berg Telefoon 010-4004461 Prive 01820-34200 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur VERKOOPLEIDER: P. Wanders Telefoon 010-4004264 ACCOUNT MANAGER: L. B. van IJzerloo Telefoon 010-4004472 Prive 010-4708702 REDAKTIE: Telefoon: 010-4004491 Telefax: 010-4116454 Redaktie: S. Merema M. van der Voort D. Kool Chef-redakteur L.M. Hartman Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 Foto(na)bestellingen: 010-4775301 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Nederlandse Dagbladunie b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur 'Bevolking voelt zich veiliger' DELFSHAVEN XH7.52 De Jong doelt op de gestabiliseer- de en zelfs gedaalde criminali- teitscijfers op een aantal belang- rijke terreinen. Zo nam het aantal autodiefstallen in Rotterdam- West sterk af. „Op grond van de cijfers in 1993 hadden we gere- kend op dertienhonderd gestolen auto's. Uiteindelijk zijn maar ruim achthonderd mensen hun wagen door diefstal kwijtge- raakt", licht De Jong toe. Ook waren er iets rni'nder inbraken in woningen dan de politie verwacht had.-Over de oorzaken zegt De Jong: „Ik denk dat het ligt aan de manier waarop de politie op- treedt. Er is ,meer zichtbaar 'blauw' op straat, onder meer doordat we tegenwoordig werken met ongewapende politiesurveil- lanten. We zijn vierentwintig uur per dag bereikbaar. Maar we be- steden ook veel meer aandacht aan preventie dan vroeger. Dus niet meer alleen boeven vangen, maar ook zorgen dat er minder te halen valt voor boeven." Henk de Jong: 'We zijn op de goede weg'. Om de criminaliteit te doen dalen werkt de politie nauw samen met onder meer de deelgemeente. Dat is niet uniek voor het district Rot terdam-West, maar gebeurt door heel Rotterdam. De korpsen orga- niseren samen met de deelge- meenteraden bewonersavonden voor de burgers. Op deze avon- den krijgen bezoekers praktische adviezen over beveiliging van woningen tegen inbraak. Daar- naast wordt met woningbouwver- enigingen regelmatig overlegd over verbeteringen aan het hang- en sluitwerk van woningen. Een heel bijzondere activiteit vormen de zogenoemde 'BAS- TA-avonden'. Vanuit het wij- koverlegbeheer wordt per wijk- deel met bewoners gesproken over 'schoon, heel en veilig' in de wijk. Inmiddels zijn er elf avon- den geweest. Van de vierhonderd vragen, opmerkingen en sugges- ties van de wijkbewoners is het overgrote deel ondertussen afge- handeld. Met dit project eindigde het korps Rotterdam-West op de tweede plaats van de prijsvraag voor publieksvriendelijke en om- gevingsgerichte projecten. Een ander bijzonder project, dat na de zomervakantie van start gaat, is de schooladoptie. Een vaste agent onderhoudt contact met een vaste school en doet daar actief mee aan allerlei (les)activi- teiten. „Zo proberen we een ver- trouwensband met de kinderen te krijgen", legt De Jong uit. ,,We hopen daardoor in een vroeg sta dium in te kunnen grijpen als het fout gaat. Je kunt dan nog veel meer bijsturen, trachten de jonge- re op het rechte pad te houden." Letterlijk een schoolvoorbeeld van preventie. Maar het is nog lang niet allemaal goud dat blinkt. Rotterdam-West kampt nog met veel problemen. Drugsoverlast is een van de grootste problemen in Delfsha- ven. Desgevraagd denkt de Jong niet dat de oorlog tegen de drugs verloren is, zoals onlangs door een aantal politiecommissarissen werd gesteld. „Misschien wel als je het alleen maar in termen' van misdaadbestrijding beziet. In de Verenigde Staten bijvoorbeeld is altijd erg hard tegen drugshandel en -gebruik opgetreden", ver- volgt De Jong. „Dat heeft eerder een averechts effect gehad. Je hebt eigenlijk van doen met vorm van economie. Hoe meer handel je van de straat haalt, des te duur- der het spul wordt. En des te har der de criminaliteit. Verslaafden gaan autoradio's jatten en inbre- ken om aan geld te komen", legt de Jong uit. Desondanks is hij geen voorstander van legalisering van verdovende middelen. ,,Dat is niet haalbaar als je het alleen op nationaal niveau doet", meent hij. Wel is hij blij met initiatieven als het gratis verstrekken van he roine aan zwaar verslaafden. Hij hoopt dat daaruit alternatieven voortvloeien voor de aanpak van met name de gebruikers. „Markt- bei'nvloeding, dat is wat we moe- ten doen. Naast natuurlijk de aan pak van overlast en criminali teit." De Jong wij st op een recent succes van zijn korps: het oprol- len van een bende die drugskoeri- ers ronselde. „Een bewijs dat de strijd nog niet verloren is", zegt hij. „Maar het is een taaie strijd, omdat het georganiseerde mis- daad betreft." Een reden te meer om trots te zijn op het feit dat alle daders van de zesentwintig gevallen van moord en doodslag in 1994 gepakt zijn. „Het merendeel van deze delicten vindt plaats in het circuit van de georganiseerde criminaliteit". al- dus De Jong. „Gewone burgers hebben niet veel kans om slacht- offer van moord of doodslag te worden. Maar het klinkt niet erg veilig als er zoveel doden val- len", geeft hij toe. Des te opmer- kelijker dat uit een marktonder- zoek van de politie in het district is gebleken dat minder burgers zich onveilig voelen dan een jaar geleden. Voelde in 1993 nog slechts vijfenveertig procent van de ondervraagden zich 'bijna nooit onveilig', in 1994 was dat percentage gestegen tot vieren- vijftig procent. En op de vraag of de politie contact had met de bur gers, antwoordde negenenveertig procent bevestigend, tegen nege- nendertig procent een jaar eerder. De Jong: „Contact in de goede zin des woords uiteraard." EMMY STARK Het is allemaal een kwestie van geld, legde Sparta-voorzitter Peter van der Burg tijdens de discussie- avond in het Wester Volkshuis op dinsdag 27 juni uit. ,,Het kost ons steeds meer moeite om op niveau te blijven sporten. Wij hebben een structureel tekort aan financiele middelen. Een begroting van 4,5 miljoen gulden terwijl we tussen de 7 en 10 miljoen gulden nodig hebben. De laatste jaren speelt commerciele sponsoring een grote rol, bedrijven dragen met 70% bij aan onze opbrengsten. We zijn op zoek gegaan naar een nieuwe plaats die en goed bereikbaar is Het Kasteel is de kern van de wijk, zoals op deze luchtfoto goed te zien is. voor onze supporters en waar be drijven graag komen met hun gas- ten. Dat moet een toplocatie zijn en zo kwam Rivium uit de bus." Het haalbaarheidsonderzoek dat uit- Rotterdam: Winkelcentrum Zuidpiein Hoog (boven Rinck brillen, vlakbij Primafoonwinkel en Informatiebalie) Oude Binnenweg 42, Rotterdam sluitsel geeft over de mogelijkhe- den van een verhuizing, is over drie maanden klaar. Van der Burg verklaarde verrast te zijn over het initiatief van de deelgemeente en het actiecomite. „De gemeente Rotterdam heeft nog nooit een gul den aan ons gegeven, we hebben sinds 1985 moeten knokken voor verlenging van het contract in 1992. En dat is echt niet onder zul- ke goede voorwaarden gebeurd..." George Midler van de Wijk Ont- wikkelings Maatschappij en archi tect Eric Herman van POOL Ont- werp legden het plan uit dat des- tijds op verzoek van Sparta is ont- wikkeld om het Kasteel te moder- niseren. Afbreken van de staantri- bune, een combinatie tribune/pop- oefenruimte, bij de Rijnmondtribu- ne een supermarktketen en een sportschool. Midler: „Het Kasteel leek ons een uitstekende represen- tatieruimte voor de deelgemeente Delfshaven." Herman wees op de grote symbolische waarde die het stadion heeft. ,,Het is de kern van de wijk, ook stedebouwkundig want de wijk is symmetrisch om het stadion gebouwd." Op het scherm verschenen beelden van het oude stadion en hoe het er in de toekomst uit zou kunnen zien. Een nieuwe jongenstribune, verhuurbare ruimte zoals kantoor- units, horeca aan de voorzijde en een terras bij de zaal. Een zalen- centrum, Hamman en een sport/fit ness-club horen daarbij. Radio Rijnmond-journalist Lucas Bolsius voelde de forumleden Cies de The- ije, Els Kuijper (gemeenteraadslid PvdA), Peter van der Burg, George Midler, Tom Harreman (voorzitter deelgemeente Delfshaven) aan de tand. Waarom wel miljoenen voor het Feyenoord-stadion en niet voor Sparta? Kuijper repliceerde dat dit bedrag in het stadion is gestopt en niet in de club. „Ik vind het niet uit te sluiten dat, wanneer er zo'n plan voor het Kasteel komt, de gemeen te daar ook geld, voor ter beschik- king stelt." Kan Van der Burg de liefde voor de voetbalclub niet overbrengen naar de wijk?, vroeg Bolsius. Van der Burg: „We heb ben heel veel acties ondernomen, maar de mensen komen alleen maar als ze voor niks mogen kij- ken." Dat de voetballers trainen aan de Schulpweg in Rotterdam- Zuid helpt volgens hem ook niet mee aan de Sparta-liefde in de buurt. „We voetballen nu maar 17 keer per jaar in het stadion. Omdat de bewoners meer belang hechtten aan een groenvoorziening, hebben we voor de trainingen moeten uit- wijken. De meeste vaste toeschou- wers komen trouwens toch niet uit Spangen. Ik ben dus niet zo bang dat ze niet naar Rivium zullen ko men." De Theije opperde dat de samenwerking met plaatselijke scholen veel kan doen om de jeugd het stadion binnen te halen en daarmee ook jong talent. Harreman: „Als je denkt aan Delfshaven, moet je volgens mij zoeken naar een maatschappij die de opstallen beheert. Sparta is dan niet meer dan een huurder, kunnen ze los van deze zorgen gewoon voetballen." „Dan wordt het sta dion zeker voor een gulden ver kocht", klonk het uit de zaal. Maar is Sparta bereid om z'n stadion te verkopen? „Ik denk dat daar wei- nig bezwaren tegen zijn zolang het stadion maar de associatie met voetballen blijft behouden. In dat geval: graag zelfs", aldus Van der Burg. Volgens hem is er in het Rijnmond-gebied ruimte genoeg voor twee ere-divisieclubs. De Noordrand en uitbreiding van Woudenstein zijn in ieder geval van de baan. Sparta in Spangen heeft ook emo- tionele waarde, vond Harreman. „Als ik Sparta op de televisie zie, verschijnt er een stukje Spangen op de beeldbuis. Maar het gaat wel om het overleven van een profes- sionele voetbalclub, daar steun ik Van der Burg in. Onze inzet daar bij is dat die club in Delfshaven ge- handhaafd blijft. Natuurlijk willen wij daar vanuit de deelgemeente middelen voor ter beschikking stellen." Rinus Vis van het Actie comite vatte het zo samen: „Als de enige overlevingskans voor Sparta in Capelle ligt, mogen ze vertrek- ken. Maar Sparta hoort in Spangen en is heel goed voor de uitstra- ling." Jules Deelder, die voor het 'culturele intermezzo' zou zorgen, schitterde door afwezigheid. Nie- mand wist waarom. MONIQUE SNOEIJ ROTTERDAM De RET moest vrijdagavond het metroverkeer na- bij het station Churchillplein in beide richtingen stilzetten, nadat een 35-jarige inwoner van Capelle a/d IJssel de buis was ingelopen. De man ging achter zijn hond aan die de metrobuis in was gelopen. Medewerkers van de RET zagen kans de hond te vangen, waarbij ze beiden werden gebeten. DELFSHAVEN In navolging van de lopende cyclus plein-bas- ketballdagen wordt op donderdag 13 juli het Delfshaven pllein-bas- ketballtoernooi 1995 georgani- seerd. De organisatie is in handen van Recreatie Rotterdam en Stich- ting Spits in samenwerking met de deelgemeente Delfshaven. Op 13 juli wordt er door deelnemers van de cyclus plein-basketballdagen vanaf 19.00 tot 21.00 uur gestre- den om de Delfshaven Pleinbas- ketballtroffee. Een wisseltrofee, aangezien de organisatoren van het evenement er naar streven van het toernooi een jaarlijks terugkerende happening te maken. De als eerste drie geeindigde teams ontvangen een medaille. Lokatie van het toer nooi is het terrein van Coloured Mind aan de Werkhoefstraat bij de Blijdorptunnel. Het winnende team van het toernooi wordt tevens uitgenodigd om tijdens de opening van het Nike Basketballveld op het Henegouwerplein half augustus een wedstrijd te spelen tegen een door Nike uitgenodigd prof-bas- ketballteam. Er zal bovendien een team worden geformeerd van spe lers die zich tijdens het toernooi en de plein-basketballdagen hebben onderscheiden qua speelstijl en sportief gedrag. Ook dit team zal tijdens de opening van het Nike basketballveld aantreden tegen het Nike prof-team. Deelname aan het toernooi is gratis en teams kunnen zich iedere speeldag van de plein- basketballdagen op de volgende lokaties van 16.30 tot 18.30 uur in- schrijven: dinsdag in het Heem- raadspark, donderdag op het Rode Plein en vrijdag op het Heiman Dullaertplein. Teams zijn overi- gens van harte welkom deel te ne men aan de cyclus plein-basket balldagen die doorloopt tot en met 11 juli a.s. Voor nadere informatie of telefonische inschrijvingen: Mauricio Robles van Stichting Spits, telefoonnummer 425 37 77; Gert Jan Lammens van de dienst Recreatie Rotterdam, telefoon nummer 461 23 22 of Carolien Wierks van de deelgemeente Delfshaven, telefoonnummer 425 04 14. CENTRUM Enige tijd geleden kwam de Bewonersvereniging St. Jacobsplaats en omstreken, door verhuizingen en dergelijke, zonder bestuur te zitten. Dat zou het eind van de ooit zo actieve bewoners vereniging betekend kunnen heb ben. Maar een commissie van goe de diensten verzekerde de continu- iteit en slaagde erin om een nieuw kandidaatbestuur samen te stellen. De kandidaten werden gekozen door de Algemene Vergadering van 29 mei. Als voorzitter werd door vergadering de heer Cor van Roon aangewezen. De overige be- stuursfunctie zijn door het nieuwe bestuur onderling verdeeld. De vereniging kan dus weer gewoon verder met het behartigen van de belangen van de bewoners van het complex St. Jacobsplaats en om streken. De Algemene Vergadering nam nog een belangrijk besluit, dat de grondslag van de vereniging raakt. De bewonersvereniging was een echte huurdersvereniging. Nogal logisch, want het was een complex van huurwoningen. Maar de eige- naar is al een poosje bezig om leegkomende woningen te verko pen. De Algemene Vergadering was unaniem van mening, dat ei- genaar-bewoners ook bewoners zijn en dat de vereniging dus ook voor hen open moet staan. De be langen van huurders en eigenaar- bewoners lopen ook grotendeels parallel. Op enkele punten kan er sprake zijn van een belangentegen- stelling tussen huurders en eige- naar-bewoners. Maar juist in een vereniging kunnen die eventuele tegenstellingen door overleg over- brugd worden. Najim Darkaoui toont trots zijn gewonnen in line skates. DELFSHAVEN Als winnaars van de Humanitas Grote Jubileum Kleur-rebus Wedstrijd, kregen af- gelopen vrijdag vier schoolkinde ren uit Delfshaven een prijs uit handen van deelgemeente voorzit ter Harreman. Hij prees het initia tief van Humanitas om ditmaal een actie op touw te zetten speciaal voor kinderen. Hij hoopt ook dat het niet bij een eenmalig gebaar blijft en dat in de toekomst meer samengewerkt kan worden tussen de deelgemeente en Humanitas. Eerste prijswinnaar was de twaalf- jarige Najim Darkaoui. De kleur- rebus van deze twaalfjarige leer- ling van Basisschool 'De Diamant' kwam als mooiste uit de bus. Hij werd hiervoor beloond met een paar in-line-skates. Nummer twee werd Samantha Mangal uit groep 7 van Basisschool 'Nicolaas'. Zij kreeg een walkman voor haar in- spanningen. Anjali Gangapersad uit groep vier van Basisschool 'De Boog' en Samira Addou uit groep 6b van Basisschool 'Delfshaven'. eindigen gelijk op de derde plaats. Zij kregen beiden het Triviant Ju- nior-spel. Alle deelnemers aan de Grote Hu manitas Jubileum Kleur-rebus Wedstrijd, ontvingen een kaartje voor het zomerspektakel Jeugd- land.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 3