Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... Programma Jeugdland - Zeekadetten op zomerkamp 18e We re Id Jamboree in Dronten Veel belangstelling voor stadswandeling Kalyna Krasnaya in Amstelbron Inloop- concert Herdenking slachtoffers vrouwen- kampen Bachconcert ik wii een voordeiig (proef) abonr ment op het Rotterdams Da SCHIEDAM 'In negen- tien-drie-zeven, toen kon je wat beleven'. Met dit enigs- zins gedateerde liedje heeft Scouting Nederland het ja- renlang moeten doen. Een Wereld Jamboree is tenslotte niet iets wat je elk jaar even organiseert, daar heeft Lord Baden Powell destijds wel voor gezorgd. De spelregels zorgen ervoor dat het evene- ment even spectaculair en ex- clusief blijft als het altijd is geweest. Op elke wereld wij- de ontmoeting moet telkens weer vier jaar worden ge- wacht en met elke Wereld Jamboree komt weer een an- der werelddeel in aanmer- king voor de organisatie er- van. Doordat de achttiende Jamboree al in 1985 aan Ne derland werd toegewezen valt er voor de huidige gene- ratie scouts in negentien-ne- gen-vijf ook weer eens wat te beleven en wel op een reus- achtig kampterrein in Dron ten. Zo'n 25.000 jongeren uit 136 landen zullen elkaar daar van 1 tot en met 11 augustus ontmoeten. VLAARDINGEN Wat maakt Vlaardingen Vlaardingen? Met deze vraag gingen zo'n veertig wandel- en cultuurliefheb- bers zondag 16 juli de stadswandeling in die het ServiceTeam Vlaardingen had uitgezet. In ieder geval niet de na-oorlogse wijken die weliswaar qua oppervlakte een duidelijk stempel op de stad drukken, maar die qua vormgeving evengoed tot de omliggende gemeenten zouden kunnen behoren. De ware identiteit van een stad is grotendeels historisch bepaald. De vingerafdruk van Vlaardingen is dus haar binnenstad waarin de geschiedenis als het ware van elke straathoek is af te lezen. Dat er nooit meer iets aan dit visitekaartje gedaan zou worden, betekent dit echter niet. Voor de meest kenmerkende plekken van de stad hebben een aantal kunstenaars en architecten zelfs al grootse ideeen aangeleverd in het kader van de tentoonstel- ling 'Tussen Droom en Werkelijkheid' die nog tot en met 2 September te bezichtigen is in het Hollandia-gebouw aan de Oosthavenkade. Geen beter beginpunt van de wandeling was dan ook denkbaar dan juist deze tentoonstelling. it, i Bezorgt u mij het Rotterdams Dagbfad 4 weken vrijbiijvend op proef Ik betaal hiervoor de halve prijs: 12,95. Noteert u mij voor een kwartaalabonnement op het Rotterdams Da De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaai ik f 28,55 per m via automatische betating. Naam: Adres: Postcode: Plaats. Telefoon: Bank/gironummer: Handtekening: Woensdag 19 juli 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 MaasposT Tfus SCHIEDAM De aktiviteiten van Jeugdland Schiedam zijn hun laatste week ingegaan. De hoogste tijd dus ora op de val- reep (nog) eens een bezoekje te brengen aan een van de aktivi teiten of voorstellingen. Alle aktiviteiten zijn gratis, tenzij anders vermeld. Woensdag 19 juli - Frans Halsplein Spelcircuit Aanvang: 10.15 uur - Edisonplein Poppenkast van John de Winter Aanvang: 10.30 uur - Hemaplein Kreativiteit Aanvang: 14.00 uur - Edisonplein Spelcircuit Aanvang: 14.15 uur - Mieriksveld Spelcircuit Aanvang: 14.30 uur Donderdag 20 juli - Hof van Spaland Kreativiteit Aanvang: 10.00 uur - Vlaardingerdijk Sport en Spel Aanvang: 10.15 uur - De Blauwe Brug Theater Snater (Fl.l,-) Aanvang: 14.00 uur - Dr. Wibautplein Kreativiteit Aanvang: 14.00 uur - Maasboulevard Sport en Spel Aanvang: 14.15 uur Vrijdag 21 juli, slotdag Op het parkeerterrein bij voet- bal- en cricketvereniging Ex celsior '20 aan de Parkweg vindt van 11.00 tot 15.00 uur de slotdag plaats met heel veel at- trakties als paard en pony rij- den, een vliegend tapijt en een reuze glijbaan. Spectaculair is het rijden met de krazy-cars en de mini-quads. Het accent ligt deze dag op een groots opgezet Oosters spel voor de jeugd van 4 tot en met 14 jaar. Spelen als de valkenjacht, broodrace en kameel optuigen zullen op het programma staan. Om het geheel een echt Oosterse sfeer te geven is er de fantastische Fata Morgana Show met orien- taalse danseressen, akrobaten en de bekende fakir Mr. Diamond met zijn bloedstollen- de kunsten. Inschrijven voor het Oosters spel kan tot 12.30 uur. VLAARDINGEN De Vlaar- kdfngse Zeekadetten aan boord van hun schip Assam II, zijn zaterdag 15 juli vertrokken richting het Ha- ringvliet alwaar zij deze week deelnemen aan het Internationale Zomerkamp voor Zeekadetten. In de haven van Middelharnis is het rendez-vous van vijftien korpsen en hun 25 schepen. In totaal zullen er zo'n vijfhonderd zeekadetten meedoen aan het kamp. Onder hen ook delegaties uit Canada, Ver- enigde Staten, Engeland en Belgie. De gehele week wordt er door middel van talloze wedstrijden ge- streden om trofeeen en de zoge- naamde 'blauwe wimpel'. Er staan onder meer zeilwedstrijden, navi- gatietochten, scheeps-veiligheids oefeningen, 'survival', roeiwed- strijden op het programma. 'Havens wordt er tijdens dit kamp de afhtste lujtrumviering van het Zeekadetkorps Nederland gevierd. Veertig jaar geleden werd het Zee kadetkorps Nederland opgericht naar Engels voorbeeld. Vandaag de dag zijn er vijftien korpsen ver- spreid over heel Nederland. Elk korps beschikt over een 'varend clubhuis' in de vorm van ex-loods- boten, binnenvaartschepen tot ex - Marine vaartuigen. Korpsen zijn te vinden in: Gouda, Amsterdam, Ij- muiden, Alkmaar, Heerhugo- waard. Den Helder, Arnhem, Den Haag, Waalwijk, Hellevoetsluis, Schiedam, Maassluis, Rotterdam, Vlissingen en Vlaardingen. Het zeekadetkorps is een jeugdver- eniging voor jongen en meisjes 11-18 jaar) die activiteiten organi- seren op, rond en met het water, in de ruimste zin van het woord. Dit wordt gedaan met een kleine vloot van schepen; De Assam II is het varende club huis van de Vlaardingse kadetten; met een 8,50m zeiljacht wordt in de weekeinden op ruimer water ge- zeild; vier kleine zeilsloepen heb- ben een permanente ligplaats aan de Foppenplas voor zeilinstrukties; met een motorboot leren de kadet ten het 'mechanische' varen en twee kleine vletten die worden ge- bruikt als roei-oefen-sloepjes. Bijeenkomsten zijn er elke zater dag van 11.00 tot 17.30 uur aan boord van de Assam, Westhaven- plaats. 'De jeugd heeft de toekomst' Onder die duizenden scouts tussen de veertien en achttien jaar zullen zich ook vier Schiedamse deelne- mers bevinden. Marjolein Nolet en Irene Monster van de Tono-groep en Denise van de Bos en Cora de Vette van de Franciscus Lodewijk- groep. Zij maken deel uit van een veertig man/vrouw sterke Rotter- damse troep waarin scouts uit de hele regio worden samengebracht. De Scouting Tono-groep levert bo- vendien nog eens twee vrijwillige medewerkers aan dit evenement, Carla Heistek en Richard Spruit. Doordat de vrijwilligers reeds hun medewerking hebben verleend aan het opbouwen van het kamp en Spruit bovendien een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan het sa- menstellen van het Kampboek en de informatievoorziening voor de deelnemende landen, kunnen zij een aardig idee geven van wat de De deelnemers aan de Jamboree met van links naar rechts Richard Spruit, Carla Heistek, Denise van de Bos en Irene Monster scouts inDronten te wachten staat. „Ik heb het kampterrein het afgelo- pen weekend van oost naar west te voet doorkruist, dat kostte mij ruim drie kwartier. Men verwacht dat deze tocht op Jamboree-dagen zelfs het dubbele aantal aan tijd zal vergen", legt Spruit ter illustratie uit. „Wanneer ik met mensen over de Jamboree praat, blijkt dat men vaak geen idee heeft van de werke- lijke grootte van de organisatie. Maar als je alleen al nagaat dat het kampterrein bijvoorbeeld een ei- gen telefooncentrale heeft met ruim 4000 aansluitingen, een eigen brandweer- en politiecorps en noodhospitaal, krijg je een aardige indruk van wat zich daar in Dron ten allemaal af gaat spelen." Ook de Jamboree plattegrond geeft een aardig beeld van de scout-maat- schappij zoals die begin augustus vorm zal krijgen. Aan weerskanten van de centrale Baden Powell Avenue zullen dertien subkampen worden opgesteld met elk eigen toiletblokken en overige sanitaire voorzieningen, op de plaza komen gezellige winkeltjes inclusief Al bert Heijn-vestiging en Grenswis- selkantooren in het noordelijk deel van het terrein zal een kampvuur- kuil komen die plaatsbiedt aan maar liefst dertigduizend scouts. Een aardigheidje vormt het dou- ane-depot waarover het kamp be schikt, maar ook dit blijkt volgens Spruit een volkomen serieuze be- doeling te hebben. „Alle goederen die op Schiphol aankomen, wor den pas in Dronten ingeklaard. Maar we hebben bijvoorbeeld ook headquarters, van waaruit men uit- stapjes kan regelen of de terug- vlucht kan boeken." Het zal niemand verbazen dat aan een dergelijk evenement al jaren hard gewerkt wordt door een im- posante groep vrijwilligers. Naast 3500 Nederlanders ook, geheel in de stijl van de Jamboree, 2500 bui- tenlanders. Het huisvesten en be- geleiden van de duizenden scouts en het aanbieden van een vol en gevarieerd programma is tenslotte geen peuleschil. De Schiedamse scouts hebben hun oog reeds laten vallen op het onderdeel parachute- springen, maar het zal grotendeels van het lot afhangen of zij deze ak- tiviteit ook daadwerkelijk zullen kunnen gaan uitoefenenen tijdens de Jamboree. „De scouts zullen in Dronten elke dag tickets uitge- deeld krijgen die recht geven op deelname aan bepaalde aktivitei ten. Willen ze echter iets anders doen dan waartoe hun ticket hen verplicht, dan kunnen ze naar een zogenaamd ruilbureau gaan om de tickets te ruilen met die van ande- De vingerafdruk van een stad Hoewel pas van een ontwerp (de Spaanse trappen, red.) zeker is dat het in de nabije toekomst tot uit- voer wordt gebracht, deed geen idee voor het andere onder. Op- merkelijk was bijvoorbeeld het plan om op de plek van de 'verkeerwoestijn' die het Veer- plein momenteel is, een grote bak met water te maken waar men niet in. maar wel omheen kan lopen. Het idee van Willem Jan Droog en Hans Rikken sluit aan bij de opvat- ting van Daniel Libeskind, welke inhoudt dat elk gebouw tenminste vijftig procent ontoegankelijke openbare ruimte moet hebben. Maar niet alleen het Veerplein is aan het kritisch oog van de kunste naars en architecten onderworpen geweest. Daphne van de Velde en Jillis Verbeek laten met hun plan 'Een onverwachte censuur' zelfs zien dat een vertrouwd beeld als het Liesveldviaduct niets meer of minder dan een vergissing is ge weest. Vlaardingen heeft volgens hen een belangrijke ader van grote stedebouwkundige kwaliteit. Een maquette toont vanaf station Vlaardingen-Oost een lijn van stadsvilla's, die zich naar het cen trum toe steeds meer verdicht. De lijn stopt echter abrupt bij de Markgraaflaan, om precies te zijn bij een rode deur met een gebor- duurd poesje voor de ruit. In het ideale geval zou de aanloop ergens naartoe moeten gaan, het Liesveld viaduct wordt derhalve gekwalifi- ceerd als vergissing. Na alle toekomstvisioenen in het Hollandia-gebouw was het daarna weer de hoogste tijd voor de reali- teit. En wat voor moois zich in het Vlaardingen van nu nog altijd openbaart, werd de grote groep be- langstellenden op professionele wijze duidelijk gemaakt door de gidsen van het ServiceTeam. Jaar- tallen en opmerkelijke verhalen rollen schijnbaar moeiteloos van de lippen van deze stadskenners bij uitstek. De groep luistert belang- stellend en neemt alles zorgvuldig in zich op. Voor wie zich in dit ge- zelschap bevindt, wordt ineens duidelijk waarom de nieuwe flat die achter het Hollandia-gebouw is verrezen de naam Hummelinck- flat draagt en dat de vroegere am- bachtsheren van Vlaardingen aan de Hoflaan resideerden. Een stukje geschiedenis volgt daarna al snel. Eigenlijk behoorde alle grond van Vlaardingen en Ambacht toe aan ambachtsheer Van Ruitenburg die in 1611 naar Vlaardingen kwam. 4 4 f 9 -7v Het oude centrum van Vlaardingen, de vingerafdruk van de stad. De gevolgen hiervan waren voor de bewoners van Vlaardingen tot het einde van de vorige eeuw nog merkbaar. Het aanleggen van de Oude Havenbrug op gezag van de ze heer, had voor de bewoners van de Oosthavenkade bijvoorbeeld wel tot gevolg dat zij tot ver in de negentiende eeuw bruggengeld moesten betalen om naar de andere kant van de haven te kunnen. Doordat de ambachtsheer aan de waterkant tegenover het Hof woonde, was zijn buitenplaats het Hof. Een wandeling in het tegen- woordige openbare park behoorde tot halverwege de vorige eeuw al leen tot de mogelijkheden wanneer men vooraf hiertoe uitdrukkelijke toestemming van de heer had ge- kregen. Zelfs de dominee ont- kwam niet aan deze strenge poli- tiek, blijkens een anekdote die gids Jan de Groot zijn gezelschap niet wilde onthouden. „Had de domi nee eindelijk toestemming gekre- gen om een wandelingetje in het Hof te maken, was hij vergeten te vragen of zijn vrouw ook mee mocht. Toen kon hij weer de hele procedure op gaan starten, zodat ze uiteindelijk toch met z'n tweeen naar binnen konden." Maar ook plekken die een wat kor- tere geschiedenis kennen, worden tijdens de stadswandeling ineens interessant. Het eerste 'ziekenhuis' van Vlaardingen blijkt aan de Cal- lenburgstraat nummer 19 geves- tigd te zijn geweest. Een gewoon woonhuis dus, dat dan ook al snel te klein werd bevonden. Een op- lossing dacht men destijds nog te hebben gevonden in een lokatie aan de Brede Havenstraat, waar een pand beschikbaar was met maar liefst zes grote kamers en een zolder. Het drukke verkeer dat elke dag door de straat reed, gooide echter roet in het eten. Zelfs achter iets simpels als een straatnaam blijkt soms een hele geschiedenis schuil te gaan. Een goede verstaan- der had bijvoorbeeld al gemerkt dat de Eendrachtstraat in de wijk random de Schiedamseweg, wat betreft naamgeving enigszins uit de toon valt. De reden hiervoor ligt volgens gids Jan in een vergissing. „De woningen in de straat waren klaar, men was alleen vergeten de riolering aan te leggen. Men heeft toen eendrachtig de riolering be- taald." Achter de Fransenstraat blijkt echter juist geen diepere be- tekenis schuil te gaan. „Het was gewoon Frans zijn straat, de aan- nemer", legt De Groot uit. De tocht langs havens, Hof en Hoogstraat wordt natuurlijk beslo- ten op de Markt waar drie van de belangrijkste monumenten op slechts enkele vierkante meters van elkaar zijn samengebracht. Ook hier gaat de constatering op dat er zoveel meer te zien valt wan-' neer de blik naar boven wordt ge- richt. in plaats van naar voren. Vrouwe Justitia die hoog op het stadhuis troont, maakt voorbijgan- gers bijvoorbeeld onmiddellijk duidelijk dat er ook in Vlaardingen recht werd en wordt gesproken. Tot slot is er dan natuurlijk het Geuzenmonument, dat vernoemd is naar de eerste verzetsgroep die Nederland kende, de Geuzen. De Groot vertelt over het lot dat en kele leden al vrij snel te wachten stond. „In maart '41 werden er al achttien leden gefusilleerd en ook dat is door de kunstenaar tot uit- drukking gebracht, namelijk in de achttien strepen die er van het mo nument naar de voormalige cellen onder het stadhuis lopen". Met dit moment van herdenking, is de wandeling dan alweer bijna afge- lopen. De mogelijkheid bestaat daarna nog de toren van de Grote Kerk te beklimmen of een vervolg- tochtje van ruim een half uur te maken langs de havens. Van dege- nen die reeds op dit moment al moe, maar voldaan zijn, wordt echter even vriendelijk afscheid genomen. „Houd u de krant maar in de gaten, want we wandelen wel vaker door Vlaardingen. Of zich nu vier of veertig mensen melden, gaan doen we altijd." Karin v.d. Knaap ren." Spruit is overigens niet bang dat een aantal tickets niet te ruilen valt omdat het onderdeel niet po- pulair zou zijn. „Ieder land vindt weer andere aktiviteiten leuk. Ik vermoed dat onze scouts een ticket 'fotografie' zo snel mogelijk zul len willen ruilen, maar scouts uit de wat armere landen vinden dit onderdeel juist te gek." Vooral met het oog op de buitenlandse gasten is dan ook een onderdeel van het programma een 'Jamboree Day Holland Tour' waaronder be- zoeken aan de Zaanstreek, het pol- derland en de Deltawerken vallen. Maar ook bestaat er de mogelijk heid om op vijf verschillende plaatsen in Nederland een dag te zeilen. Vast staat in ieder geval dat de Jamboree niet alleen in Dronten gevierd zal worden, maar dat men door heel Nederland scouts uit alle delen van de wereld tegen zal kun nen komen. Er zijn aktiviteiten die een hele dag in beslag nemen, maar ook die van een halve dag. De rest van de dag kan men zich dan vermaken op het kampterrein zelf waar talloze inloopaktiviteiten zullen worden georganiseerd. Het programma kan dus grotendeels naar eigen vermogen en interesses worden ingevuld", vult Carla Hei- stekaan. Hoewel de jongeren elkaar in de verschillende onderdelen al op kleinere schaal kunnen ontmoeten, zal een recordpoging de scouts pas echt een doen worden. Aan de oostkant van het terrein zal name lijk een wereldrecordpoging wor den gedaan de hoogste toren aller tijden te maken. Over het slagen van dit project hoeft echter nie mand te twijfelen, daar men mid- dels het motto van deze achttiende Jamboree al aangeeft dat de toe komst nu is en dat de jeugd de toe komst heeft. Met het thema 'The future is now' willen we aangeven dat wanneer we nu goed omgaan met de natuur er vrede is onder de jeugd", legt Heistek uit. Dat kan in de toekomst leiden tot vrede op wereldniveau, de toekomst is dus nu". Door dit optimistische thema dat scouting Nederland aam het evenement in Dronten heeft ver- bonden blijkt dat de idealen van Lord Baden Powell meer dan ze- ventig jaar na de eerste Jamboree nog altijd in ere worden gehouden en dat ze ondanks alle oorlogen en geweldadigheden die de wereld hebben geteisterd en teisteren nog altijd springlevend zijn. Karin v.d. Knaap SCHIEDAM Het Russi- sche zang en dansgezelschap Kalyna Krasnaya treedt zondag 23 juli op in Cafe de Amstelbron aan de Koe- niarkt in Schiedam. Dit is waarschijnlijk de enige kans om dit unieke gezelschap van afgestudeerde Russische Conservatoriumstudenten aan het werk te zien met hun afwisselend humoristische en serieuze muziekprogram- ma. De toegang tot het op- treden in de Amstelbron is gratis en het optreden be- gint omstreeks 14.30 uur. SCHIEDAM Zaterdag 22 juli staan de deuren van de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat weer open voor alle liefhebbers van kerk- en koororgelmuziek. Vanaf 15.00 uur zal Addie de Jong diverse stukken ten gehore brengen op koororgel en piano. De toegang is gratis, maar aan de deur wordt wel een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. VLAARDINGEN De Lustrum-Herdenking 1945- 1995 ter nagedachtenis aan de Nederlandse Slachtoffers van de Japanse Vrouwen- kampen in het voormalige Nederlandsch-Indie zal in aanwezigheid van H.K.H. Prinses Juliana plaatsvin- den op donderdag 31 augus tus in Arnhem. Om 14.00 uur zal een Herdenkingsbij- eenkomst worden gehouden in de Grote- of Eusebius- kerk aan het Marktplein te Arnhem, om ca. 15.30 uur gevolgd door een Herden- kingsplechtigheid bij het Monument op het landgoed 'Bronbeek', Velperweg 147 te Arnhem. Voor nadere ge- gevens omtrent programma en aanmelding: Stichting Nederlandse Slachtoffers Japanse Vrouwenkampen, Arnhemsebovenweg 211, 3971 MG Driebergen, tel. 03438-13055 (maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur). MAASSLUIS In de con- certserie 1995 zal Jaap Kroonenburg op zaterdag 22 juli a.s. te 20.15 uur een Bachconcert verzorgen op het Garrelsorgel van de Groote- of Nieuwe Kerk te Maassluis. Het programma van Jaap Kroonenburg luidt als volgt: 1. Partita diverse sopra 'O Gott, du frommer Gott' BWV 767; 2. Choralvorspiel 'Liebster Jesu, wir sind hier' BWV 731; 3. Concerto in d-moll (nach Vivaldi) BWV 596, a.Allegro-Grave, b Fuga, c.Largo e spiccato d Allegro; 4. Fantasia unt Fu- ge in g-mo;; BWV 542 Pauze 5.Choralvorspiele a.'Wir glauben all'an einen Gott' BWV 680 b.'Vor deinen Thron tret ich hiermit' BWV 668 6. Preludium und Fuge in e- moll BWV 547 Plaatsbewijzen zijn ver- krijgbaar op de concert- avond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang fl.8,-; kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP en PAS 65 fl.6,-. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naa Rotterdams Dagblad. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 9