'What's on earth' Het leven, de liefde en de dood volqens 2 Chord Genius Prachtig stuk natuur langs Oude Maas Op verkenningstocht in recreatieschap IJsselmonde ROND JE REGIO Phantasia Party Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in Nero In Podium Marieke Olij houdt van haar muziek Expositie Zorgcentrum Vaartland Inloop- concert Rommmel- markt Cultuur- concert /oordefig (proef) abonne- j nt op het Rotterdams Dagblad. j SCHIEDAM The Cran berries, Heather Nova en Pete Droge, namen die mu- ziekliefhebbers inmiddels wel kennen dankzij optre dens op onder meer Pink- pop. Marieke Olij kent ze ook, zij het van een heel an dere kant. De vijfentwintig- jarige Schiedamse stond namelijk als voorprogram- ma meer dan eens op het- zelfde podium als deze ge- vierde sterren. Olij is de re- velatie van de Nederlandse popmuziek. De superlatie- ven van pers, publiek en platenmaatschappijen schieten te kort voor deze singer/songwriter, die za terdag 5 augustus haar eer- ste cd presenteert in het Rotterdamse Rotown. Hoogste tijd dus voor het succesverhaal van 2 Chord Genius III REGIO - De natuur en recre- atiemogelijkheden liggen vaak om de hoek, vlak bij huis. Deze week in 'Rond je Regio' een uitstapje naar de gebieden van het natuur- en recreatieschap IJsselmonde. Wist u dat u binnen 10 kilo meter vanaf het winkelcen- trum Zuidplein een schitte- rend natuurgebied ligt? Langs de rivier de Oude Maas zijn tussen Zwijndrecht en Rhoon talrijke recreatieve voorzieningen, die het 'schap' IJsselmonde in stand houdt, verbetert en nieuw aanlegt. Grienden Golfbaan Gulden Bezorgf u mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblijvend op proef. Ik betaal hiervoor de halve prijs: f 12,95. Noteertumijvooreenkwartaalabonnementop het Rotterdams Dagblad j De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik/ 28,55 per maand via automatische betaling. <j Naam: Jt Adres Postcode: Plaats: Telefoon: p.v.m. controte bezorgingj Bank/gironummer: Handtekening: Donderdag 27 juli 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 MaasposT (PCus SCHIEDAM In cafe Podium in Schiedam treedt zaterdag 29 juli de band NERO op. Nero wordt be- stempeld als de grote belofte uit Vlaardingen. De in December 1994 opgerichte band is er in nog geen vier maanden tijd in geslaagd om hun veel omstreden debuut in het Pandemonium (april'95) tot een van de beste performances te maken die ze daar tot dan toe ge- had hadden. De Grootste Kritiek was natuurlijk wel het aantal covers dat gespeeld werd. Dat is echter het enige waar kritiek op ge- vallen was. Het eigen repertoire van deze band, dat sindsdien sterk de overhand heeft genomen bij verdere optredens, heeft de tongen wel doen losmaken. Emotioneel, sterk, eerlijk en vooral niet boven niveau. Feiten, waarheden, gevoe- lens en vooral eerlijkheid is waar NERO om draait. Richard Beukelaar, singer/song writer heeft bij het oprichten van deze band best wel geluk gehad. „Ik was al een jaar of anderhalf op zoek naar mensen waarmee ik sa- men muziek kon maken, erover praten en lekker in een cafe kan gaan zitten en het helemaal ner- gens over hebben. Gitarist Rene Blaauw en Bassist Colin Compan- jen zijn al jaren bevriend en zijn al- lebei ex-lid van Jertle, een grunge formatie. Een leuk toeval om in een bus met twee mensen aan de praat te raken en de volgende week met elkaar in een oefenruimte staan. Drummer Erik Stout kende ik al een tijdje van de middelbare school. Een telefoontje was al ge- noeg om hem enthousiast te ma ken. Een goede verstandhouding tussen de muzikanten komt de mu ziek alleen ten goede en daar heb ben we bewijzen van. We weten wat we kunnen en vooral wat niet." En de groeiende aanhang, een dijk van een stem, een gitarist die absoluut niet moeilijk kan doen, een Erik animal Stout achter de troms en de grijns van Colin de Bassman maken dit tot een band die je niet mag missen. SCHIEDAM Het jongerenwerk van wijkcentrum De Erkel organi- seert van 30 juli tot en met 8 au- gustus een Eurocamp met jongeren uit de partnersteden van de ge- meente Schiedam. Het Eurocamp is een derde stap in een uitwisse- lingsprojekt tussen partnersteden dat twee jaar geleden is aangevan- gen in Esslingen. Afgelopen jaar heeft een soortelijk evenement plaats gevonden in Albacete en de Franse Zusterstad Vienne heeft reeds aangegeven in 1996 het kamp te organiseren. Zowel Ve- lenje (Slovenie), Albacete (Spanje) Vienne (Frankrijk) als Esselingen (Duitsland) sturen een groep van 12 jongeren, alien in leeftijd tussen de 16 en 22 jaar. Het Eurocamp dat als thema het milieu heeft, laat de deelnemers kijken naar de ver- schillen en overeenkomsten die er zijn in de verschillende landen ten aanzien van het milieubeleid. Met name zal er gekeken worden wat er jongeren zelf kunnen doen om bij te dragen aan een beter milieu. In het programma zijn diverse ex- cursies opgenomen onder andere naar het milieustation van de ONS. Ook is er op maandag een officiele ontvangst door burgemeester Scheeresvan Schiedam. Verder wordt er in workshops muziek, dans, theater en kunst gewerkt aan een presentatie die aan het eind van het Eurocamp wordt georgani- seerd. De week wordt onderbroken door een tweedaagse excursie naar Zeeland om de verschillen tussen stad en platteland te benadrukken. De organisatie van het Eurocamp is onder andere mogelijk gemaakt dankzij bijdragen de gemeente Schiedam en het EU-fonds jeugd voor Europa. Het verhaal begint vijfentwintig jaar geleden in Zwijndrecht. Daar zette Olij als dertienjarige scholie- re haar eerste stappen op het po dium als zangeres van de school- band. Nadat ze Zwijndrecht achter zich liet en in Schiedam neer- streek, kwam ze al snel terecht in de Rotterdamse band Klyx waar ze veel ervaring opdeed. In 1988 stapte ze uit de band en begon voor zichzelf. Na enkele jaren als een muzikale kluizenaar geleefd te Marieke Olij op het podium van een vrijwel leeg Rotown. Dat zal zaterdag 5 augustus tijdens haar cd-presentatie wel anders zijn. hebben om nieuw materiaal te schrijven kwam ze in 1992 met een demo op de proppen waarna optre dens volgden in roemruchte zalen als het Paard in Den Haag en LVC in Leiden. De aanwezige pers en pubLiek waren laaiend enthousiast en nadat de demo de radio had ge- haald stonden de platenmaatschap pijen op de stoep om 2 Chord Ge nius te contracteren. Maar zover kwam het vooralsnog niet. Pas eind 1994 kwam het tot een deal met EMI Music. Het resultaat is zaterdag 5 augustus te beluisteren in Rotown aan de Nieuwe Binnen- weg, niet toevallig ook de plaats van dit interview. Olij zelf blijft bescheiden onder de vele loftuitingen aan haar adres. Heel open en als een spraakwater- val vertelt zij haar verhaal, wat ze soms zelfs ook nauwelijks kan ge- loven. „Het klinkt soms zo arro gant, maar alles lijkt vanzelf te gaan. Ik word overal voor ge- RFPiin Dp natimr pn rpprp. V We beginnen onze (fiets)tocht in het oude plaatsje Rhoon. Een van de recreatiemogelijkheden is het recreatiebad Albrandswaard. Een fantastisch mooi, groot openlucht- zwembad met diverse baden. Voor de kleintjes, een groot 50 meterbad voor de baantjestrekkers en een apart duikbassin. Tijdens de diver se tropische dagen trok het zwem- bad begin juli dagelijks zo'n drie- duizend bezoekers. Rond het re creatiebad is er nog een dierenwei- de, een avonturenspeelplaats en een bezoekerscentrum met een ex- positieruimte, die geopend is op woensdag, zaterdag en zondag van 10.00 tot 16.00 uur. Een honderd meter verder in de Johannapolder vindt u de jachthaven De Rhoonse Grienden en het veer. De pont vaart in deze zomermaanden tot en met 18 augustus elke dag. Maan dag t/m vrijdag zelfs zo'n tien keer op een dag. In het weekend iets minder. Na 18 augustus kunt u tot I oktober op woensdag, zaterdag en zondag tussen 9.30 en 16.30 uur binnen twintig minuten over naar Oud-Beijerland, een gezellig plaatsje in de Hoeksche Waard. Als u daar uitgewinkeld bent en de fraaie Patriciershuizen met de oude gevels heeft gezien, kunt u langs de andere kant van de Oude Maas via Heinenoord en de tunnel weer terugkeren op de noordelijke oe- ver. Want het zou zonde zijn als u de Rhoonse en Carnisse Grienden over slaat. In deze grienden die to- taal ongeveer 75 ha groot zijn, zijn enkele wandelroutes uitgezet. U kunt dan in alle rust genieten van de zeer rijke fauna en flora. Grien den zijn aanplantingen van wilgen afgeschermd van de rivier door riet- en biezenvelden. De wilgen staan op percelen die van elkaar worden gescheiden door sloten en greppels. In deze gebieden kunt u onder andere de driekantige bies, de spindotter, bittere veldkers, groot heksenkruid en het zeer zeld- zame zomerklokje zien. Naast de vele plantensoorten hebben ook vele vogels hun leefgebied in de grienden gevonden. Diverse soor- ten eenden, de kluut, de watersnip en de roerdomp zijn regelmatige verschijningen. Roodborstjes, vin- ken, houtduiven en eksters zijn vaste gasten in dit unieke gebied, waar rust en stilte heersen. Tussen de Rhoonse en Carnisse Grienden in vindt u in de Nieuwe Polder de golfbaan. Golf is een sport die de laatste jaren zeer popu- lair is geworden. De 18-holes openbare golfbaan aan de Veer- weg is dan ook zeven dagen per week druk bezet. Er is ook een kleinere baan voor de beginnende golfer en een oefenrange. U kunt dus kiezen uit diverse toegangs- kaarten. In Heerjansdam bij restau rant de Waal en in de Theetuin te Rijsoord kunt u terecht voor een spelletje midgetgolf. Via het Hoge Veld met spartelvij- ver en de Jan Gerritse Polder berei- ken we de fraai aangelegde 2400 meter lange trimbaan in de Vrede- polder met de nodige speelweiden. U moet niet vreemd opkijken als u langs de kant van de weg een paar konijntjes tegen komt. Pal achter de Achterzeedijk kunt u even op verhaal komen in het pannekoe- kenhuis, waar dichtbij ook een spartelvijver is voor de kleine kin- deren. Richting Heerjansdam pas- seert u het kantoor van het Natuur- en Recreatieschap IJsselmonde en het kampeerterrein annex jachtha ven De Oude Maas. Alle vormen van kamperen is hier mogelijk. Het uitgebreide niveau aan voorzienin gen is voor u een waarborg voor een aangenaam verblijf. Voor de toeristische kampeerder zijn er zelfs een paar trekkershutten. Als u verder richting Zwijndrecht fietst komt u na een kleine 20 km uitein- delijk uit bij het dagrecreatiege- bied Buitenland met trimbaan en spartelvijver. Bij de Veerplaat kunt u voor iets meer dan een gulden met het fiets- en voetveer overvaren naar Put- tershoek. Met de reeds genoemde uitgebrei de mogelijkheden houdt het niet op. Recreatie wordt u ook geboden langs de Waal, de Wevershoek, het Zuidelijk Randpark en het Ooster- park. De Waal is een afgedamde - dus rustig en veilig - rivierarm tus sen Heerjansdam en Hendrik Ido Ambacht. Via een botenhelling kunt u uw boot(je) te water laten. Surfen, vissen en zwemmen kan ook. Het zwemwater is van goede kwaliteit. Bij recreatiecentrum de Theetuin aan de Pruimendijk 14 kunt u naast bowling ook roeibo- ten en waterfietsen huren om een uurtje (of langer) het water op te gaan. Vlak bij de Waal, achter de Noldijk en de Rijksstraatweg, vindt u dagrecreatiemogelijkheden bij Wevershoek. Een nog vrij nieuw terrein met een klein strand- badje, speeltoestellen en vismoge- lijkheden. Het Zuidelijk Randpark grenst aan de Rotterdamse woon- wijk Zuidwijk. Temidden van be- plantingen ligt ook daar een grote waterpartij waar u heerlijk kunt zwemmen, surfen en vissen. Ook zijn er mooie grasvelden en enkele kleine speeltoestellen alsmede de Pendrechtse Molen, die ook op be- paalde tijden te bezichtigen is In de Ridderkerkse wijk Drievliet ligt het recreatiegebied Oosterpark. Een trekpleister voor veel Rid- derkerkers. Op de plas, die uit drie delen bestaat, kunt u surfen, zwemmen en vissen. Ook treft u er een kinderboerderij aan. In het park zijn vrijliggende voet- en fietspaden, zodat u er naar harte- lust kunt wandelen en fietsen. Over de diverse fietsmogelijkhe- den hebben wij u nog niet geinfor- meerd. IJsselmonde is het best met de fiets te verkennen. De diverse routes laten u alle aspecten en be- zienswaardigheden zien. Zo voert bijvoorbeeld de IJsselmonde-route u langs de fraaie dijken tussen Heerjansdam en Hoogvliet en langs de Oude Maas. De Waal en Develroute, een tocht van onge veer 40 km, neemt u mee langs de gemeenten Ridderkerk, Heerjans dam, Barendrecht en Zwijndrecht. Het eiland IJsselmonde is gelegen op de overgang van de drukke Randstand naar het rustige lande- lijke gebied, dat doorkruist wordt door snelwegen en spoorlijnen. Het gebied is gemakkelijk te berei- ken. Ook met het openbaar vervoer (metro- en buslijnen). Voor alge- mene informatie en foldermate- riaal kunt u terecht bij het Natuur- en Recreatieschap IJsselmonde, dat gevestigd is aan de Achter zeedijk lb te Barendrecht, nabij de grens van Heerjansdam. Telefo- nisch bereikbaar onder nummer 01857-2366. U zult merken dat er veel meer te doen en te zien is dan we hierboven hebben beschreven. RUUD GRAVENDIJK S.v SS&SSSii vraagd. Ik heb eigenlijk nog nooit zelf iets moeten doen om mijn mu ziek aan de man te brengen. Ja, een keer. Dat was op de dag dat ik be- sloot dat ik nu echt eens iets moest gaan ondernemen met mijn werk. Dat was aan het einde van die pe- riode dat ik mezelf min of meer had gei'soleerd om muziek te schrijven. Ik liep al een hele tijd te zeggen dat ik weleens een optre- den zou gaan regelen, maar om je de waarheid te vertellen durfde ik dat helemaal niet." Een druilerige februaridag in 1992 bracht de om- mekeer. Olij besloot na de nodige filosofische overpeinzingen dat het toch echt tijd was om eens wat te ondernemen en belde het lokale ra- diostation. Daar kon zedie diezelf- de middag terecht met haar demo en enkele dagen later ztft ze achter de microfoon voor een groot inter view. Dat was het begin. Vandaar- uit is de bal heel snel gaan rollen en belandde ze uiteindelijk in Hil- versum en stonden de platenmaat schappijen voor de deur. „Dat is dan allemaal zo'n rare ge- waarwording; wil ineens een van de grote platenmaatschappijen met je in zee, terwijl ik daar nog niet echt mee bezig was. Vandaar dat ik dat in eerste instantie ook heb afge- houden. Ik voelde gewoon dat het nog te vroeg was, dat ik daar nog niet klaar voor was. Bovendien had de platenmaatschappij op het artistieke vlak een aantal ideeen die mij absoluut niet aanstonden. Mensen uit mijn omgeving ver- klaarden mij natuurlijk voor gek. Iedere band doet een moord voor een platencontract en ik krijg hem zo aangeboden en weiger. Maar ik weet gewoon dat het toen de juiste beslissing was." 2 Chord Genius kreeg gelijk. Een half jaar later klopte EMI weer aan. Dit keer met meer succes. Olij ging, zonder manager, met de pla tenmaatschappij om de tafel zitten en sleepte er een contract uit waar ze tevreden mee is. „Dat was zo'n spel, zeg maar het muisje tegen de olifant. Maar ik heb daar veel van geleerd. Zo nam ik een aantal be- slissingen op artistieke gronden die achteraf zakelijk ook heel verstan- dig waren. Een voorbeeld? EMI wilde de auteursrechten van mijn nummers en dat heb ik geweigerd, omdat ik het me niet kon voorstel- len dat iemand anders eigenaar zou zijn van mijn nummers, de num mers waar ik van hou. Maar het geld wat je krijgt als je muziek op de radio gedraaid wordt gaat hier- door wel allemaal naar mij. Als ik EMI hun zin had gegeven, hadden zij daar ook nog eens zo'n dertig procent van gekregen." Ze zei het al even 'de nummers waar ik van hou'Haar muziek is haar dierbaar, heel dierbaar. „Ik weet niet of ik hier nog had rond- gelopen als ik geen muziek had kunnen maken", klinkt het enigs- zins pessimistisch. Maar zo be- doelt ze het niet helemaal. De mu ziek is een uitlaatklep, een manier om te relativeren en grip te krijgen op het leven. „De thematiek van mijn muziek en teksten? Ja, je zou kunnen zeggen het leven, de liefde en de dood. Maar daar gaat het na tuurlijk altijd om. Nee, wat mij in- teresseert is het spanningsveld tus sen de polen waartussen het leven zich afspeelt. Leven en dood, haat en liefde, trouw en wantrouw. En als je het over de liefde hebt bedoel ik niet meteen altijd de liefde naar andere mensen toe, maar ook de liefde voor jezelf, naar jezelf toe. Dat moet je niet verkeerd begrij- pen; ik weet ook wel dat dat nogal verheven klinkt. Wat ik bedoel kent iedereen volgens mij wel: zo'n fase in je leven dat je een beetje langs jezelf heen leeft en ei genlijk niet echt in contact staat met jezelf. Daar gaat het nummer The White Door over. Dat je door jezelf wordt aangesproken op je ei gen gedrag. Dat zeg ik nu trou- wens wel, maar ik denk dat ieder een de nummers anders kan inter- preteren. Ik weet soms zelf ook niet meteen waar een song over gaat, dat duurt soms wel een paar maanden. Het is gek, maar waar. Hoe ik de nummers ook schrijf bij voorbeeld. Dat duurt niet langer dan tien minuten, het creatieve proces is onbewust in mijn hoofd al afgerond. Ook heb ik weleens het idee dat die nummers eigenlijk al bestaan en als het ware aan ko men zweven. Ik prijs me daarom wel heel gelukkig dat ik mijn arm kan uitsteken om dat nummer uit de lucht te grijpen en als kadootje aan de wereld mag geven." CD-presentatie 2 Chord Genius, zaterdag 5 augustus in Rotown aan de Nieuwe Binnenweg in Rottterdam. Ook is Two Chord Genius donderdag 27 juli tijdens een akoestische avond nog een half uur te beluisteren in De Vlerk aan de Westblaak in Rot terdam. MAURICE HEUNEN VLAARDINGEN In Podium X in Vlaardingen staat 29 juli weer een feestje op het programma. En niet zomaar een feestje, het gaat om de dertiende Phantasia Party, met de titel Don't worrie, be wup- pie. Na 12 zeer geslaagde feesten op 9 exclusieve lokaties (Zwembad - zuid te Schiedam, De Euromast, Rotterdam Hilton, Groothandels- gebouw/Engels de HBF film en TV studio's, Kunsthal, PODIUM X 645, het IMAX waterstad film- theater en de Van der Valk Pier in Scheveningen) is wederom de keu- ze gevallen op Podium X aan de Koningin Wilhelminahaven N.Z. 2 te Vlaardingen. Het feest duurt van 23.00 uur tot in de vroege uurtjes. Vanuit Rotterdam is deze locatie het beste te vinden door haven- nummer 645 te volgen of anders via 1 van onze pendelbussen die vertrekken van af 22.30 uur elke 20 minuten van af de Spoorsingel achterkantC.S.Rotterdam. De deejay's deze avond zijn stuk voor stuk grootheden in hun vak. De platen zullen gedraaid worden door George Morel (speciaal over- gevlogen van uit New York, be- kend van Stricktly Rhythm, en Morels Groove), Dimitri (Neder- lands beste DJ uit de Roxy), 100% ISIS (Nederlands bekenste vrou- welijke DJ) en Theor (bekend van Outland Records). Tijdens het feest zullen buiten de reeds beken- de elementen ook nu weer diverse verrassingen zijn zoals een casino, free candy, surprise, body face painting, temporary tattoo bodyart, dansers enzovoorts. Voor dit ex clusieve feest zijn slechts 650 kaar- ten beschikbaar. De kaarten kosten fl.32.50 en zijn verkrijgbaar bij de bekende ver- kooppunten: Double FUN aan de Fransenstraat 27 en Zeezicht aan de Oosthavenkade 49 in Vlaardin gen. In Rotterdam zijn de kaarten verkrijgbaar bij Sort of Love aan de Oude binnenweg 104, Outrage aan de Nieuwe Binnenweg 185 en La Lingerie aan de Zwartjanstraat 116b. VLAARDINGEN In de expositie-ruimte voor zorg - en servicecentrum Vaart land is vanaf zaterdag 29 ju li een expositie van olieverf- schilderijen te bezichtigen van de hand van mevrouw E.H. Enoch uit Den Haag. Enoch is geboren op West Java. Zij kwam in 1961 naar Nederland. Als hobby had zij tekenen en aangemoe- digd door vrienden begon zy in 1981 haar creativiteit meer naar buiten te bren gen. Op de expositie in Vaart land zijn enkele schilderijen van Bali en West Java, maar haar overige werk bestaat uit Nederlandse landschap- pen, zoveel mogelijk de wer- kelijkheid benaderend. Zeer typerend voor haar werk is de fijne detaillering. Mevrouw Enoch exposeerde eerder in onder meer Den Haag, Leidschendam, Voor- burg en Schiedam. De tentoonstelling is ge opend alle werkdagen van 9 tot 5 behalve maandag en dinsdagmiddag en duurt tot en met woensdag 27 Septem ber. SCHIEDAM Zaterdag 29 juli treedt in de serie 'in- loopconcerten op de zater dag' Johan Sonneveld op in de Grote Kerk te Schiedam. Sonneveld is in het dagelijks leven organist van het hoofdorgel te Barendrecht De aanvang van dit muzika le evenement is 15.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM In buurt- huis Nieuwland is er don derdag 27 juli een rommel- markt De rommelmarkt wordt gehouden in verband met de aanstaande verhui- zing van buurthuis Nieuw land naar het Dr. Willem Dreesplein 2. Er wordt van- zelfsprekend weer van alles en nog wat te koop aangebo den, van meubels tot compu ters en alles wat daar tussen zit. De rommelmarkt duurt van 10.00 tot 14.00 uur en de toegang is gratis. MAASSLUIS Als het weer het toelaat zal het schoolplein van de Van Eg- mond MAVO aan de Burge meester van Reestraat op donderdagmiddag 27 juli het niet alledaagse toneel zijn van een optreden van de uit Los Angeles afkomstige band Vanguard. De groep die onder leiding staat van Tony Manjarrez maakt op dit ogenblik een toernee door Nederland en Luxem burg. Tijdens dit bijzondere con cert staat de ontmoeting tus sen de verschillende cultu- ren centraal. Vanguard is niet zomaar een popgroep, de band brengt in veel num mers een boodschap van hoop. Na afloop van het op treden op het schoolplewin is er voor belangstellenden volop gelegenheid om van gedachten te wisselen met de leden van de band, het con cert begint om 15.00 uur en de toegang is gratis. Als de weergoden weigeren mee te werken aan dit openlucht- concert, wordt het optreden naar binnen verplaatst dus het gaat zeker door. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar J^tterdam^Dagblad,j^ntwoo^djiummer_1_579,^000^VB Rotte£djrn_J029 J

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 9