Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in. Water en havens centraai in Kunstestafette 1995 Annelies Kars organiseert muziekdag FF FF Pyloon in evenwicht Plein- bioscoop Foto- expositie voordelig (proef) abonne- Len Munnik maakte het logo voor de kunstestafette. SCHIEDAM In een po- ging de Schiedammers op- nieuw bewust te maken van de aanwezigheid ervan in hun stad heeft Schiedam wa ter en havens tot het centrale thema verheven van de Kunstestafette 1995 die op zaterdag 2 September start. Om 15.00 uur zal L.A. Haf- kamp, wethouder van cul- tuur, in het Stedelijk Museum het estafettestokje in handen krijgen dat de opening van dit jaarlijks terugkerende evene- ment symboliseert. SCHIEDAM Sinds 1991 heeft ze haar eigen muziek- school 'Annelies'. Daarvoor werkte ze vanaf 1987 als vak- kracht bij wijkcentrum De Erker aan de Jan van Aven- nestraat, waar zij nog altijd werkzaam is. Nadat het ge ven van muzieklessen in ei gen huis aardig liep, waagde ze de sprang en begon met haar eigen muziekschool in de Oude Maasstraat. Aan het woord is Annelies Kars, die haar voornaam aan haar mu ziekschool heeft geplakt. Momenteel legt zij de laatste hand aan de voorbereidingen voor een speciale muziekdag voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten. „We duwen met z'n alien de gehandicap ten veel te snel in een hokje, gebaseerd op het gegeven dat zij bepaalde dingen niet kun nen doen. Maar zij kunnen juist zoveel, en daarop willen we nu eens graag de aandacht richten." Hongarije Conflict ROTTERDAM Germ- teerd haalt de oude man zijn strippenkaart uit zijn tas. „Tegenwoordig staan ze te pas en te onpas te controle- ren. Gek word ik ervan. Het zal wel nodig zijn, volgens mij rijdt meer dan helft van de passagiers zonder kaartje. Maar ondertussen lopen die trams wel een onwijze vertra- ging op." Bezorgt u mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblijvend op proef. Ik betaal hiervoor de halve prijs: f 12,95. Noteert u mij voor een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad De eerste twee weken zijn grabs, daar na betaal ik 28,55 per maand via automatische betaling. il Naam; Adres! Postcode: Plaats: Bank/gironummer: Handtekening: Woensdag 16 augustus 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 MaasposT TCiis Richt de aandacht op wat gehandicapten wel kunnen De Kunstestafette is een manifes- tatie waarin twaalf middelgrote en kleine gemeenten van Zuid-Hol- land in de zomer een cultureel pro- gramma presenteren. De Culturele Raad Zuid-Holland heeft 'de uni- citeit van de stad' als thema geko- zen. De verantwoordelijkheid voor de Schiedamse bijdrage aan de Kunstestafette 1995 is in handen gelegd van de Stichting Kunst- werkt, die voor de inhoudelijke vormgeving en praktische uitvoe- ring zorgt. De relatie van Schiedam tot zijn havens, alsmede verleden, heden en toekomst van de rol van het wa ter in en om de stad zal een maand lang centraai staan in de manifesta- tie. Zo hebben twee architecten spectaculaire plannen ontwikkeld voor stedebouwkundige projecten in de Wilhelminahaven, waarmee duidelijk wordt dat bij het begrip water niet alleen gedacht wordt aan de pittoreske grachten. Kunst- werkt wil juist invulling geven aan het concept van 'De Nieuwe Stad', zoals die overal om ons heen ont- staat in de bouwkundige projecten die in Schiedam op stapel staan of reeds in voile gang zijn. Ook de jongste generatie Schiedammers is ingezet om 'De Nieuwe Stad' te ontwikkelen. In het Stedelijk Museum zullen kin- deren uit 25 groepen van het basis- onderwijs deelnemen aan een nieuw te bouwen stadscentrum, waarin alleen nog de molens, het museum en de havens herkenbaar zullen zijn. Op het programma staan verder onder andere een beschrijving in olieverf van een stuk nieuwe ge- schiedenis van de Wilhelminaha ven van schilder Dick van Belle en het beschilderen van vlaggen en vliegers door kinderen van basis- scholen in Schiedam. Harmonie Wilton Fijenoord verzorgt tijdens de opening in het museum een feestelijk muzikaal programma. Alle projectonderdelen worden van 2 tot 24 September gepresen- teerd bij Galerie Moesman op de Lange Haven 50 en in het Stedelijk Museum Schiedam op de Hoogs- traat 112. Op 26 augustus organiseert mu ziekschool Annelies een muzikale dag waarin de uitwisseling van muziek centraai staat. Een muziek- groep onder leiding van Rene Westerhof zal de middag openen en een leerlinge van muziekschool Annelies besluit het programma. De titel van het evenement krijgt toepasselijk de naam 'Muziekdag zonder grenzen' mee. Daarmee wordt onderstreept dat lichamelijk gehandicapten niet in hokjes moe- ten worden geplaatst, maar juist zonder beperkingen mee moeten kunnen doen. Die dag wordt de aanwezigen getoont dat moderne, technische ontwikkelingen voor gehandicapten een steun in de rug kunnen zijn. De firma Roland heeft zich sinds kort verdiept in materialen voor de gehandicapte muzikant. De firma zal aangepast speciaal materiaal demonstreren, waarmee gehandicapten even zo goed muziekistrumenten kunnen bespelen als valide mensen. Te denken valt dan aan matten die door middel van lichaamsbewe- gingen kunnen worden bewogen om zo muzikale klanken ten geho- re te brengen. En ook hier doet de computer zijn omstuitbare, maar positieve intrede. Met een makke- lijk te bedienen muis kunnen ge handicapten via de pc de wereld Gehandicapten stoppen we veel te snel in een hokje", vertett Annelies Kars. van muziek zonder problemen be- treden. Annelies Kars organiseert de dag niet alleen. ,,De muziekdag is een initiatief van Peter Koster, eige- naar van Bowlingcentrum 'de Kangoeroe' in Vlaardingen. Dat is een heel sociale man die had ge- hoord dat ik in mijn muziekschool veel werk met gehandicapten. Hij benaderde mij met de vraag of ik die dag wilde organiseren en stelde geheel belangeloos zijn banen be- schikbaar Bovendien rekent hij speciale prijzen voor de consump- ties," Vervolgens benaderde An nelies Kars de Wim Schuurman Hess van Stichting Schievaart, die voorzieningen realiseert voor het wonen en werken van mensen met een verstandelijke handicap. Even- eens benaderde Kars Rene Wester hof, die in wijkcentrum De Erker een muziekgroep van verstandelijk gehandicapten begeleidt. ,,Met z'n drieen hebben we toen de muziek- middag in elkaar gedraaid. We hebben gehandicapten uit Zeeland en Hendrik Ido Ambacht uitgeno- digd. In de bowlinghal, die voor de dag speciaal is aangepast, kunnen maximaal zo'n 50 a 60 man plaats- nemen en we verwachten dat de zaal wel vol zal komen. Op 26 au gustus zijn er ook gediplomeerde begeleiders aanwezig, allemaal pro deo, die ook beroepsmatig gehan dicapten begeleiden." Annelies Kars schreef tevens enige organi- saties aan, zoals de AVO en GJ- VW in Schiedam, die ze wees op de muziekdag voor gehandicapten. Ze wilde hen er toe oproepen wak- ker te worden en te beseffen dat er voor gehandicapten op muzikaal gebied vele mogelijkheden zijn. Integratie van gehandicapten was daarbij de achterliggende gedach- te. Eerder dit jaar was Kars recht- streeks op tv te zien in Hongarije, waar ze met twee muziekscholen uit Hongarije een uitvoering gaf. Aanleiding was een Hongaarse muziekschool die in financiele problemen verkeerde. Kars, die daar reeds contacten had omdat haar zoon met een Hongaarse is getrouwd, peuterde bij bedrijven in de Schiedamse regio telefonisch 32.000 gulden los, waarmee de Hongaarse muziekschool was ge- red. De muziekuitvoering wordt nu een jaarlijks terugkerend Hongaars programma. Verder wil Kars met dat land een uitwisselingsprogram- ma op starten voor leerlingen. Hoewel Kars dus een eigen mu ziekschool heeft, werkt ze nog steeds in wijkcentrum De Erker. Dit jaar kwam zij reeds in het nieuws. Groot was haar verbazing immers toen haar in mei van dit jaar zonder voorafgaand overleg per brief werd meegedeeld dat ze per 31 juli ontslagen zou worden bij De Erker. Men vond dat in een gesubsidieerde instelling geen plaats kon zijn voor een particulie- re school. Volgens Kars, die be- weert dat haar school voor leerlin gen goedkoper is dan de Streek- muziekschool, heeft het toenmali- ge bestuur van de Erker de plank echter volledig misgeslagen. „Ik werk al vanaf 1987 bij De Erker als vakkracht. Dat ik vervolgens ook een eigen school begon in De Gorzen doet daar niets aan af. Voor De Erker is met het openen van muziekschool Annelies alles gewoon hetzelfde gebleven." De brief kwam niettemin als een don- derslag bij heldere hemel. Kars nam daarop contact op met Theo Kemda, die als coordinator van De Erker ook nergens van wist, Deze stapte op zijn beurt af op met Mar cel Bosman van de gemeente. Ge- volg van een en ander is dat de ont- slagaanvraag door een nieuw Er- ker-bestuur voorlopig is ingetrok- ken. Daarbij speelde mogelijk ook een handtekeningenactie een rol van geschrokken ouders van leer lingen en sympatisanten, die zo'n 150 krabbels opleverde. Die actie deed Kars goed. „Ik ben niet heilig of zaligmakend, maar vind het wel leuk dat de leerlingen achter me staan." PIETER VERMAAS ROTTERDAM De aan- nemerscombinatie Eras- musbrug Is deze week ge- start met het verwijderen van de stalen hulpconstruc- ties van de pyloon. Na het plaatsen van de brugdeksec- tie nummer tien is de brug mechanisch in 'evenwicht'. Hierdoor zijn de achterlig gende hulpconstructies niet meer nodig. Binnen twee weken zal de pyloon in zijn oorspronkelijke vorm te zien zijn. ROTTERDAM Het Rot- terdamse publiek kan vanaf vrijdag 18 augustus twee weken lang met z'n klap- stoel naar de bioscoop. Want de tiende aflevering van de Pleinbioscoop zal net als vorig jaar plaatsvinden op het evenemententerrein van het Museumpark. Tot en met vrijdag 1 September zullen dagelijks, met uitzon- dering van zondag en maan- dag, voorstellingen gegeven worden. Het programma biedt ook dit jaar een ken- nismaking met opvallende speelfilms, die in de Neder- landse filmtheaters en art- houses zijn uitgebracht. De in totaal elf speelfilms, waaronder Targets, The thing called love, Exotica, What's eating Gilbert Gra pe? en de Franse film Leon, zijn op een scherm van twaalf bij twintig meter te zien. De voorstellingen zijn gratis toegankelijk en begin- nen elke avond om 21.30 uur. ROTTERDAM De resul- taten van de fotowedstrijd Kop van Zuid zijn momen teel te bewonderen in het in- formatiecentrum Kop van Zuid aan de Stieltjesstraat. In de expositie zijn de win- nende foto's opgenomen en een selectie uit de vele inzen- dingen. De expositie is tot eind augustus te zien. Het in- formatiecentrum is open van maandag tot en met za terdag van 12.00 tot 17.00 uur. De fotowedstrijd met als thema 'Kop van Zuid, een plan zoals je't nooit had kunnen bedenken' ging eind november 1994 van start en bestond uit twee wedstrij- den: een algemene wedstrijd voor iedere amateurfoto- graaf en een wedstrijd spe ciaal voor leden van foto- amateurverenigingen. Bij wijze van experiment houdt de RET deze maand instapcontroles op al het openbaar vervoer in Rot terdam Zuid. De passagiers wordt, voor zij de tram instappen, ge- vraagd hun plaatsbewijs te tonen. Hebben ze dat niet, dan kunnen ze alsnog een kaartje bij de trambe- stuurder kopen. Degenen die nog niet hadden gestempeld, kunnen dat onder het toeziend oog van de controleur doen. Als aan het eind van het jaar het experiment succes- vol blijkt te zijn, hoopt de RET dat de instapcontroles kunnen blijven bestaan. In drie groepen van acht voeren de controleurs de actie uit. Op deze ntanier wil de RET voor- komen dat 'piepende passagiers gewoon een tram later namen'. Maar volgens een aantal contro leurs van de RET gebeurt dit toch. „Die controles houden de boel vre- selijk op", vertelt een van de con troleurs, die zijn koffiepauze door- brengt op station Maashaven. Zijn collega, die naast hem zit, beaamt dat. ,,Op een gegeven moment zat ik in een tram, die met twintig mi- nuten vertraging in de Beverwaard aankwam. Wat schieten die passa giers daar mee op. Ze worden ge- straft omdat ze braaf betalen.' „En degenen die willen zwart rij- den, die wachten gewoon een trammetje. Zo gaat dat." Veel heil zien de controleurs niet in de acties. „Het zijn vaak dezelf- de personen die zwart rijden. Ze hebben niet eens het geld om de boete te betalen." Even later, tij dens een uitgangscontrole op sta tion Maashaven, wordt een zwart- rijder gesnapt. Een man, die de trappen is afgedaald en de hekjes wil passeren, wordt gevraagd zijn plaatsbewijs te laten zien. Na een korte discussie of hij zijn blikje Heineken nu wel of niet op de grond mag zetten, geeft hij direct toe geen kaartje te hebben. Hij to- vert uit de zak van zijn jack een pasje tevoorschijn, waarop staat wie hij is. Als de beambte de boete heeft uitgeschreven en overhan- digd, verfrommelt de man het tot een onvindbaar vodje en stopt het in een van zijn broekzakken. E. de Kraay, chef van de unit Poortugaal van de RET is wel te- vreden over het experiment. „Wonder boven wonder loopt de actie grandioos. Het publiek rea- geert goed. De eerste dagen werd nog wel gemopperd, maar dat is nu zo goed als over. De passagiers wisten het niet en moesten dan eerst op zoek naar abonnement, daardoor liepen trams nogal eens vertraging op." Volgens de chef is het doel van de actie zoveel moge lijk betalende passagiers in het openbaar vervoer te krijgen. Bo vendien wil de RET graag dat de actie publieksvriendelijk is. „En dat is die", reageert De Kraay, „de mensen krijgen de mogelijkheid nog even een kaartje te kopen of te stempelen. we zwaaien niet direct met een boete. Verder proberen we de acties ook altijd aan te kondigen via de pers. Het is vergelijkbaar met de verkeerspolitie, die een snelheidscontrole houdt op de snelweg." Volgens De Kraay ontmoedigen de instapcontroles ook de notoire zwartrijders. „Zo iemand kan wel wachten op een volgende tram, maar als daar ook weer gecontro- leerd wordt... Nee. zo iemand koopt op den duur wel een kaart je." Als de instapcontroles werke- lijk een succes blijken te zijn, gaat de RET de instapcontroles ook op de rechter Maasoever houden. De instapcontroles worden bege- leid door een aantal politie-agen- ten. De praktijk heeft geleerd dat dat wel nodig is. „Dat is niet omdat we met zoveel agressieve zwartrij ders te maken hebben", vertelt een van de controleurs. ,.Het probleem is, dat wij weinig bevoegdheden hebben. De politie daarentegen mag veel meer. Fouilleren mogen wij niet. Wij mogen passagiers niet de tram uitzetten. Als iemand zich niet kan identificeren, wat tegen- woordig wettelijk is verplicht. dan kan de politie daar meteen werk van maken. Voorheen moesten we met zo iemand naar bureau." „Daar komt natuurlijk bij", voegt zijn collega toe, „dat de politie handboeien heeft en dat is prettig als iemand echt vervelend wordt." De jonge vrouw, die zich met voile tassen in de tram installeert, be- grijpt het niet. „Wat schieten ze nou op met zo'n controle. Ja, dat er alleen maar mensen in de tram zit- ten die echt hebben betaald. Die zwartrijders nemen gewoon een tram later. Kijk ze daar maar staan." Zelf vindt ze de controles geen probleem, ze is in het 'geluk- kige bezit van een OV-studenten- kaart' maar 'baalt' ervan dat ze de ze zomermaand de helft van de reiskosten zelf moet betalen. „Ik moet er echt aan denken even te stempelen." Een van de contro leurs is het eens met de studente. „Ja, dat maken we dezer dagen vaak mee." ANKE GROENENBOOM Telefoon: fv.m. controle bezorgmg) J Stuur deze bon in een envelop zonder postzegei naar: Rotterdams Dagblad, Antwoo£dnumrner_1^79,^000_VB Rotterdam_J029^

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 13