Fiat trekt doek van bedrijfswagen Scudo SX sportieve variant op leest SEAT Cordoba Honda Accord Aero deck Estate: deksels sportief Autotest EENS 'N AMERIKAAN, ALTIJD PIETERSEN! Bij BMW ziet nieuwe koplamp het daglicht Rijtechnieken voertuigbeheersing Michael Schumacher tekent bij BBS 'Amerikaanse' Civic Coupe populair in Europa Fords Wagon zelfde prijs als sedans Aanrader Technische gegevens: H CENTER PIETERSEN Auto's van Amerikaanse bo- dem zijn de laatste jaren prij- stechnisch steeds interessan- ter aan het worden door de gunstige koers van de dollar. Vooral in de hogere segmen- ten komen de produkten van Ford, General Motors en Chrysler concurrerend voor de dag. Vooral omdat de mo- dellen veel hebben te bieden voor in verhouding een pret- tig bedrag. Er gaapt een gat tussen de compacte Fiorino bestelauto en de grote Ducato bus. Die mening is Fiat toegedaan. De nieuwe Scudo, die tijdens de bedrijfswagententoonstelling in Parijs in September debu- teert, moet de leemte wegne- men. Het model is gebaseerd op de ruimtewagen Fiat Ulys- se. Verwantschap Grijs kenteken Was twee jaar geleden de SEAT Cordoba de verrassing van de internationale auto- tentoonstelling IAA '95 in Frankfurt, dit jaar zal de drie- deurs versie Cordoba SX de show moeten stelen. In Duitsland zal een model uit de voorproduktie staan. De uiteindelijke versie verschijnt later, zo meldt SEAT. Wie op het scherpst van de snede wil sturen, zal toch niet direct zijn ogen laten vallen op een stationwagen. Wel, sportief ingestelde automobi- listen mogen de Honda Ac cord Aero deck Estate best een blik waardig gunnen. De ze behoorlijk uit de kluiten gewassen auto gedraagt zich als een uitermate wendbare en hanteerbare volbloed. Dat is bepaald in tegenspraak met het ingetogen, zakelijke ui terlijk. Waalhaven Z.Z. 6, Haven 2248, Rotterdam Telefoon (010) 4286325 Woensdag 16 augustus 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.59 Buick Regal en Pontiac Bonneville bij GM-dealers Nieuwe loten aan de stam zijn nu de verbeterde Buick Regal en de Pontiac Bonneville. De Nederland- se General Motors dealers impor- teren deze modellen zelf. Dat lijkt wat ongewoon. Toch bestaat deze constructie al geruime tijd en is zelfs uniek in Europa. Waar elders alle GM-produkten door een im- porteur worden vertegenwoordigd, daar is het in ons land gescheiden tussen Opel Import Nederland en GM US-car import, waarbij het in Rotterdam gevestigde bedrijf US Carcenter Pietersen een sleutelpo- sitie inneemt. ..De kracht van de Amerikaanse automobielen is en blijft de combi- natie van kwaliteit, luxe, comfort en een uiterst redelijke prijs. De markt-omstandigheden, onder meer door de belastingwetgeving, hebben de positie van onze topmo- dellen alleen maar gunstig be'in- vloed'aldus de heer A. Boers van US Carcenter Pietersen. De Pontiac Bonneville en de Buick Regal zijn vooral bedoeld om de zakelijke rijder te gerieven. Het zijn dan ook beide modellen met een behoorlijke dosis representati- viteit. De luxe staat op een hoog niveau. Neem alleen al het Dynari- de systeem op de Regal. Dat zorgt ervoor dat de vering en de schok- demping continu worden aange- past aan de rij-omstandigheden: soepel in de stad, wat stugger op de snelweg en tijdens uitwijk ma noeuvres. Twee airbags zijn standaard in de Buick alsmede een waslijst aan an- dere zaken, zoals een abs remsys- teem, airconditioning, cruise con trol en een automatische versnel- lingsbak. Onder de kap huist een 3,8 liter zescilinder motor met een vermogen van 125 kW/170 pk. De prijs van 79.990 gulden is dan in- derdaad zo gek nog niet, zeker in vergelijking met Europese topau- to's. De Pontiac Bonneville is met zijn prijs, vanaf 95.990 gulden, wel wat duurder. Het is daarbij wel het pa- radepaard van dit onder de vlag van GM uitkomende merk. Met name de uitvoering SSEi (118.990 gulden) is in technische zin heel boeiend. De 3,8 liter motor levert maar liefst 165 kW/225 pk dankzij een zogenaamde supercharger. Dat is een mechanisch aangedreven compressor, die de verbran- dingslucht onder druk naar de ci- linders stuwt. Uiteraard zijn twee airbags, een abs remsysteem, een elektronisch geregeld klimaatsys- teem, een automaat en cruise con trol standaard. Daarbij laat in de Bonneville bijna alles zich, evenals bij de Buick, elektrisch bedienen. Dat is zelfs het geval bij de 'instap- versie' SE, met de 3,8 motor van 151 kW/205 pk. Op de GM produkten rust een ga- rantie van drie jaar of 100.000 ki lometer. Proefritten zijn snel te re- gelen, zo meldt Boers van US Car- center Pietersen. „Want het rijden van de GM modellen vertelt het verhaal van deze auto's beter dan welke advertentie of folder dan ook." De Pontiac Bonneville is het paradepaard. Opmerkelijk is het dat de Scudo niet in Italie wordt geproduceerd, maar in het Noordfranse Valen ciennes. Daar komt ook de Ulysse vandaan, uit de fabriek die Fiat sa- men met PSA (Peugeot en Citroen heeft opgezet. PSA laat in dit com plex de Peugeot 806 en de Citroen Evasion bouwen. Een bedrijfsauto moet het hebben van zijn ruimte. Wat dat betreft heeft de Scudo goede kaarten met een laadvolume van vierduizend liter en een maximaal laadgewicht van 800 kilo. Daarmee is het zon- der meer een auto, die in het be- stelwerk een uitstekende partner kan zijn. Het ligt voor de hand dat de Scudo door zijn nauwe technische ver wantschap met de Ulysse zal uit- blinken op de punten comfort en weggedrag. Het onderstel is per slot van rekening in eerste instantie ontwikkeld voor de ruimtewagen, die met zijn rij-eigenschappen veel gemeen heeft met een normale per- sonenauto. Aan de neus is te zien dat de Scudo is gebaseerd op de Fiats ruimtewagen Ulysse. Fiat zal de auto straks in verschil- lende gedaanten gaan produceren: als gesloten van, als een van met ruiten en als combi. In dit geval is de cabine extra groot, waardoor er plek is voor een achterbank. Te- vens blijft er dan ruimte over voor lading. Een vierde combinatie is een cabine met bodemplaat, waar- op een op de wensen van de koper afgestemde opbouw mogelijk is. Importeur Fiat Auto Nederland kan op dit moment nog niet aange- ven of alle varianten in Nederland op de markt komen. Dat heeft te maken met de specifieke wetge- ving (grijs kenteken) die ons land hanteert voor bedrijfsauto's. Het zal bijvoorbeeld van de afmetin- j*en afhangen of de Combi het grijs dan wel het met BPM belaste geel kenteken moet krijgen. In het laat ste geval zal hij uiteraard een stuk duurder gaan worden. Hoeveel is nog niet te zeggen, want de prijzen van de Scudo moeten nog worden vastgesteld. De klant kan straks kiezen uit drie motoren: een 1,6 liter benzinemo- tor (58 kW/79 pk), een 1,9 liter diesel (51 kW/69 pk) en een 1,9 li ter turbodiesel (68 kW/92 pk). De Scudo komt in de loop van dit na- jaar bij de dealer. Overigens heeft ook Citron plannen onder eigen merknaam met een zustermodel van de Scudo te komen. Niet onlo- gisch natuurlijk, omdat beide nter- ken ook al ruimtewagens van de- zelfde snit delen. Het is derhalve nog maar een kwestie van tijd of Peugeot schuift zijn bestelauto op basis van de 806 over het voetlicht. De Spaanse autofabrikant. die be- hoort tot de Volkswagen Groep, werkt sterk aan uitbreiding van zijn gamma. Daarbij lijkt de produ- cent de sportieve kant niet uit het oog te willen verliezen. De Toledo 2.0i GT-16V, de Cordoba 1.8i GTi-16V en de Ibiza 1.8iGTi-16V zijn recentelijk gepresenteerde snelle varianten. In hetzelfde rijtje valt de SX te scharen. De vormgevers van SEAT hebben vakwerk afgeleverd. De auto heeft een stoer uiterlijk dankzij de eigen- wijs gestileerde bumpers. Doordat ze in de kleur van de carrosserie zijn meegespoten, onderstrepen ze de dadendrang van de Cordoba SX. Datzelfde geldt voor de ach- terspoiler en de grote lichtmetalen velgen met een diameter van maar liefst 15 inch. Standaard zijn ook de koplampen met ingebouwde vr- stralers. De dadendrang blijkt pas overtui- gend uit de lijst motoren, waaruit de koper straks kan kiezen. Geheel nieuw is de 1,6 liter in de basisver- sie van de Cordoba SX. Dat is geen ondermaatse krachtbron, ook al mag de cilinderinhoud wat be- scheiden voorkomen. Hij levert een aanzienlijk vermogen van 74 De SX wordt de krachtpatser in de Cordoba-lijn. kW/101 pk. Dezelfde krachtbron vindt elders binnen de VW Groep al een bestemming in de Audi A4. Minstens zo interessant is de vlak- ke koppelkromme. Over een groot toerenbereik levert de motor ne- gentig procent van zijn trekkracht. Dat is bereikt door een variabele lengte van het inlaatkanaal. Een elektronisch bediende klep zorgt ervoor dat de inlaatlucht voor de motor een lange of korte weg naar de cilinders volgt. Dat komt de souplesse ten goede, terwijl daar- naast verbruik en de uitstoot van uitlaatgassen uiterst laag zijn te houden. Deze hagelnieuwe kracht bron voldoet al aan de Europese emissie-eisen, zoals die op 1 janua- ri 1997 van kracht worden. De andere motoren waarmee de Cordoba SX is uit te rusten. zijn een 2,0 liter met een vermogen van 85 kW/115 pk en een 1,8 liter zes- tienkleppen krachtbron van 96 kW/130 pk. Beide zijn goede be- kenden, want SEAT past ze al toe in de sportieve varianten van de Ibiza en de Cordoba vierdeurs. Het interieur van de SX is al even sportief van snit. De middenconso- le is voorzien van extra meters voor olietemperatuur en accuspan- ning. Stuurwiel en de knop van de versnellingspook zijn met leer be- kleed. Voorts omvat de uitrusting centrale portiervergrendeling met afstandsbediening, elektrisch te bedienen portierruiten en een start- blokkering om diefstal tegen te gaan. De auto krijgt standaard gordel- spanners en twee airbags, een voor de bestuurder en een voor de pas- sagier. Ook abs op de remmen be- hoort tot de uitrusting en een hoog geplaatst derde remlicht. In combi natie met de 1,8i-16V motor is ook een elektronisch geregeld anti- doorslipsysteem (EDS) standaard. Op korte termijn zal bekend wor den wanneer deze SX in produktie gaat, zodat levering nog in 1996 tot de mogelijkheden behoort. Te gen die tijd komen ook de prijzen beschikbaar. Motor: 1.997 cm3 Vermogen: 100 kW/136 pk bij 5.6000 t.p.m. Max. koppel: 184 Nm bij 4.500 t.p.m. Acceleratie: 10,5 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 192 km/uur. Gem. verbruik: 9 ltr/100 km. De Aero deck is een in de Verenig- de Staten gebouwde stationwagon op basis van de Accord. Veel aan- dacht is uitgegaan naar het onder stel. Voor zien we dan ook de be- proefde Double Wishbone wielop- hanging, waarmee veel andere pro dukten van Honda garen spinnen als het gaat om de wegligging. De constructie komt duidelijk ook het weggedrag van de stationwagen ten goede. Sportiviteit was een van de uit- gangspunten bij de ontwikkeling van de Aero deck. Het is ook om die reden dat de vormgeving ge- stroomlijnd is. De schuin aflopen- de achterdeur met de parallello- gram-vormige achterruiten ver- sterkt dat beeld. Er zullen zeker wel stationwagens te vinden zijn met meer bagageruimte. maar het oog wil ook wat. Bovendien kom Honda heeft de Accord Aero deck Estate een eigen vorm gegeven, waardoor hij zich onderscheidt van de sedan variant. je in de Honda niet direct wat te- kort met een laadvolume achterin van 436 liter. Door de uit twee de len bestaande achterbank neer te klappen, groeit deze waarde naar 739 liter. Het warmbloedige karakter komt voorts tot uiting in de 2,0 liter vier- cilinder motor. Die levert wat meer vermogen dan de variant in de Ac cord sedan, die in het Engelse Swindon wordt geproduceerd. De krachtbron reageert gretig op het gas en schroomt hoge toerentallen niet. Sterker nog, wie de Honda de sporen wenst te geven, komt niet bedrogen uit. Aan alles is te merken dat een be hoorlijk niveau van luxe evenzeer als uitgangspunt heeft gegolden. Standaard zijn dan ook zaken als centrale portiervergrendeling en elektrisch te bedienen ramen. De bestuurder kan zichzelf een prima zitpositie aanmeten dankzij een onder meer in hoogte verstelbare stoel en stuurwiel. Raampje om- laag om de spiegels te verstellen is niet nodig, want dat kan elektrisch van binnenuit. Heel prettig vonden wij de middenarmsteun tussen de voorstoelen. Zijn Amerikaanse achtergrond verloochent de Honda niet. Dat zien we vooral aan de vele veilig- heidskenmerken. Een airbag en De bagageruimte is bekleed met fraaie stoffering, zodat de auto meer een luxe paard is dan een werkpaard. abs behoren bijvoorbeeld tot de uitrusting. Compleet is dan ook een passende omschrijving voor deze Accord variant, waarmee Honda verwacht kopers aan te trekken die eens een ander soort en dus onderscheidende stationwagen zoeken. Dat heeft zijn prijs, want de Aero deck Estate 2.0i LS is met 54.990 gulden niet echt goedkoop. Maar voor dat geld krijgt de koper wel een auto met onvermoede kwalitei- ten en bovenal prima prestaties en een dito rijgedrag. OFFICIAL GM DEALER BMW luidt een nieuw tijdperk in op het gebied van verlichting: Xe non. Dit type licht heeft een tweemaal hogere lichtopbrengst en gaat vijf keer langer mee dan halogeenverlichting. Xenon is bekend uit de voetbalwereld waar wedstrijden in de avonduren dankzij Xenon verlichting bij daglicht kunnen worden gespeeld. De volumineuze spotlights heeft BMW weten te reduceren tot koplampformaat. Bo vendien is de vele minuten durende voorgloeitijd teruggebracht tot minder dan een seconde. Vanaf September 1995 is Xenon verlichting leverbaar op de BMX 7-serie en straks op de nieuwe 5-serie. De prijs bedraagt fl. 2.725,- inclusief de verplichte automatische lichthoogteregeling en kop- lampreiniging, waardoor verblinding van tegenliggers is uitgeslo- ten. 'Rijtechniek en Voertuigbeheersing' is een nieuwe training van de ANWB. De bestuurder leert hoe de eigen auto optimaal te bedienen en te beheersen, met name in onverwachte noodsituaties. De cursus duurt een dag en vindt plaats op een afgesloten circuit. Er is veel aandacht voor theorie, bochtgedrag, rem- en slalomtechniek. Deel- nemers kunnen zich goed voorbereiden omdat zij voorafgaande aan de training een cursusboek krijgen thuisgestuurd. Kosten: fl. 299,- voor de trainingsdag inclusief lunch, koffie en thee. Informatie is te verkrijgen bij de afdeling Rijvaardigheidsopleidingen van de ANWB: tel. 070-3146468. Autofauteuils en -stoelen in 'Benetton-kleuren' met de handteke- ning van Michael Schumacher. Die zijn in een beperkte oplage ge- maakt door de fabrikant BBS, die de Benetton-bolides, met Michael Schumacher als heersend wereldkampioen, voorziet van BBS-wie- len. BBS-importeur Wildeman ErgoTechniek in Houten brengt het ergonomisch gevormde, kalfslederen autostuur en de zeer luxe, zelf instelbare autofauteuil op de markt. Het stuur met naaf kost fl. 520,- incl. btw en de stoel met console staat voor fl. 1.599,- inch btw in de prijslijst. De Honda Civic Coupe was in 1994 het meest geexporteerde model vanuit de Amerikaanse Honda fabrieken naar Europa. Om die reden kreeg de auto de titel 'Export van het Jaar Award' van de Ameri kaanse staat Ohio toegekend. In het algemeen exporteerde Honda vorig jaar meer dan 105.000 in Ohio geproduceerde auto's en meer dan 20.000 motorfietsen naar 43 landen wereldwijd. Nadat Ford al eerder het prijsverschil tussen de 4- en 5-deurs versies van de Escort had laten vervallen, is nu ook de Escort Wagon voor dezelfde prijs te koop. Datzelfde geldt voor de Mondeo en Scorpio: zowel de 4- als 5-deurs hatchback en de Wagonversie zijn tegen de zelfde prijs te leveren. Het prijsvoordeel voor de klant kan zodoen- de oplopen tot fl. 3.500,-. Ford speelt hiermee in op de almaar toe- nemende populariteit van stationwagons in vooral de middenklasse en het daarboven liggende luxesegment. De Mondeo werd trou- wens onlangs nog verkozen tot Zakenauto van het jaar 1995. De autowereld bereidt zich voor op een ongelooflijk druk najaar. Over enkele weken zullen een enorm aantal nieuwe modellen de markt bereiken. Opel bereidt de vervanging voor van de Vectra. Fiat gaat de Bravo/Brava introduceren, Peugeot komt met de opvol- ger van de 405. Hyundai lanceert de opvolger van de Lantra, de Sunny van Nissan maakt plaats voor de Almera, BMW laat de nieu we 5-serie zien. Alle andere fabrikanten hebben de zomerperiode gebruikt om verbeteringen door te voeren. De ontwikkeling van au to's staat immers nooit stil. Voor autojoumalisten breken daarom weer drukke tijden aan. Die nieuwe modellen worden voorgesteld aan de pers. Dat betekent dat in een relatief korte periode op tal van plaatsen in Europa daadwer- kelijk kennis gemaakt moet worden met al dat fraais dat in de stu dio's en researchcentra is bedacht. Het belangrijkste evenement in deze cyclus is de autoshow in Frankfurt, de IAA. Daar zullen al die nieuwe modellen ook voor het publiek zijn te bewonderen. Eigenlijk is het dus een grote showroom. De tentoonstelling in Frankfurt begint op donderdag 14 September en duurt tot zondag 24 September en is dagetijks vanaf negen uur "s morgens tot half zeven "s avonds toegankelijk. Voor iedereen die ge'i'nteresseerd is in (nieuwe) auto's is het een absolute aanrader. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 17