Concours Hippique International Officiel 199 Jacques Schoufour neemt na 43 jaar afscheid van 'zijn' CHIO The King's Troop zorgt voor spektakel en show Springruiters wacht een vette premie m MaasstaD Maritieme Jackpot 'Eigenlijk hou ik helemaal nietzo van springconcoursen' ROTTERDAM/KRALIN- GEN Jacques Schoufour organiseert dit jaar voor de laatste keer 'zijn' CHIO. Drieenveertig jaar zat hij in de organisatie van dit Con cours Hippique International Officiel, een steeds groter en vermaarder wordend ruiter- spektakel. Na een jaar zonder CHIO vindt van 17 tot en met 20 augustus in Rotterdam weer het belangrijkste hip- pische sportevenement van Nederland plaats. Wie van paardesport houdt, zal die da gen zeker in het Kralingse Bos te vinden zijn. Jacques Schoufour, die - meer dan wie ook - zijn sporen in de hippische wereld heeft ver- diend, zal er zeker zijn. Om te kijken of alles reilt en zeilt en afspraken en regels wor- den nageleefd. Terwijl overal de opbouwwerkzaamheden in voile gang zijn, zocht MaasstaD weekbladen deze markante organisator op. Programma Sponsoring Grote bedragen H 10.30 1 DAG 11 ,9-30 ROTTERDAM Als het CHIO ooit een attractie bracht bracht, waarover echt iedereen sprak, was het wel de King's Troop Royal Horse Artillery. Het is de CHIO-or- ganisatoren gelukt deze Brit- se elite-troepen openieuw naar Rotterdam te halen. Met zestig paarden, ruiters en vier kanonnen voert The King's Troop dagelijks de 'Musical Drive' op. Een fabuleus spektakel. Woensdag 16 augustus 1995 TOTAAL - TX0.04 De Fransman Pierre Jonquers d'Oriola was een van de topruiters in de geschiedenis van het CHIO. Op deze foto neemt hij deel aan het CHIO in 1951. Hij is nu nog steeds als jurylid actief. (foto onder) Anton Ebben is veelvuldig Nederlands kampioen en was bijna jaarlijks aanwezig op het CHIO met de Nederlandse equipe. Hier neemt hij een prijs in ontvangst in 1965. (foto boven) ROTTERDAM Na een onderbreking van een jaar. in verband met de Wereld- ruiterspelen van 1994, is het Rotterdamse Concours Hippique International Of ficiel, oftewel het CHIO, in het Kralingse Bos weer te- rug op de internationale wedstrijdkalender. De or- ganisatie viert deze rentree met een wereldprimeur voor de springsport, die een stevige extra duit in de prij- zenpot oplevert. Voor de springruiters valt tijdens het concours hippi que maar liefst een half miljoen aan extra prijzen geld te verdienen. Dit be drag is gereserveerd voor de ruiter die de drie belang- rijkste rubrieken van het concours wint. Om deze vijfhonderdduizend gulden overhandigd te krijgen, zal de ruiter op donderdag als eerste moeten eindigen bij de Dura Bouwgroep Prijs, op zaterdag bij de Prijs van de Rotterdamse Onderne- mers en op zondag bij de Prijs van de Rotterdamse Haven. De organisatie heeft deze prijs de bijnaam 'Maritie me Jackpot' gegeven. Krijgt een ruiter geen drie maar twee eerste prijzen 'op een rij' dan keert de jackpot toch nog fl.50.000,- extra aan prijzengeld uit. Lukt ook dit niemand dan mogen de beste drie in de rangschikking na deze drie wedstrijden fl.30.000,- als extra premie verdelen. Rotterdam heeft daarnaast ook het totale prijzengeld van de dressuur- en spring- rubrieken verhoogd. In de dressuurpiste valt fl. 130.000,- te verdienen, terwijl springruiters in vier dagen fl.510.000,- kunnen verdelen, plus de genoem- de premie van vijf ton. Hans Gunther Winkler heeft heel vaak deelgenomen aan het CHIO. Ook heeft hij de eerste Europese kampioenschappen op zijn naam gezet. Op deze foto uit 1957 zien we Winkler in actie op het CHIO. (foto onder) Kurt Capellman won op zijn paard Granit drie keer de Grand Prix in dressuur. Hier zien we hem bezig tijdens het CHIO van 1964. (foto boven) „Of we ieder jaar een blauwdruk uit de kast halen voor dit evene- ment? Neen, dat ik zou zo niet wil- len stellen", antwoordt Schoufour op de eerste vraag. „Ieder jaar is toch weer anders. Om maar niet te spreken over vroeger. Het allereer- ste CHIO heb ik nog meegemaakt, als tweede jongste hulp. Dat was in 1947. In '52 werd ik ringmeester. in '53 secretaris, later algemeen se- cretaris, vice-voorzitter en voorzit- ter." Zo beschrijft Schoufour in het kort zijn carriere bij het CHIO. En straks ere-voorzitter? „Nou, dat is niet aan mij, ik doe gewoon mijn werk en verder niet." Twaalf maanden per jaar zijn zo'n kleine dertig medewerkers bezig met de organisatie van dit paarden- evenement. Een aantal dat tijdens het vierdaagse concours uitgroeit tot een kleine tweehonderd. „Je kunt het geloven of niet, maar op dit moment zijn we bezig met het shownummer voor 1996." Dat hij niet direct zal weten hoe die onder- handelingen aflopen, doet hem geen pijn. „Er sluipt een gevaar in, als je zolang meeloopt. Je vraagt je niet meer af of je op het juiste pad bent. Want vorig jaar ging het toch ook goed „Maar voordat we op de zaken vooruitlopen, eerst moet de organi satie zich met deze editie bezig- houden." En de organisatie heeft een zeer gevarieerd programma sa- mengesteld voor dit jaar. Promi nent is de plaats die de dressuur in- neemt op het CHIO. Een van de onderdelen is namelijk de dressuur landenwedstrijd. Er zijn maar wei- nig CHIO's in de wereld waar deze rubriek wordt verreden. De Grand Prix de Dressage, bestaande uit een individuele en een Landenwed strijd, staat op vrijdag gepland. Andere dressuur-hoogtepunten zijn de Kiir op Muziek (Grand Prix-niveau) op zaterdagavond en de Grand Prix Special op zondag- middag. Naast de gebruikelijke ru brieken, zal dit jaar een aantal trai- ningsclinics worden gebracht. Zo zal Anky van Grunsven op donder dag acte de presance geven, 's avonds is het de beurt aan Jo Wil- lems met de Internationale juniore- nequipe. Op vrijdag en zaterdag zullen dr. Reiner Klimke uit Duits- land en Robert Dover uit de Ver- enigde Staten hun kunsten verto- nen. Schoufour steekt een sigaret op en pakt de draad van zijn verhaal weer op. „De ruitersport is in ont- wikkeling. Het is een sport die zeer professioneel is geworden. Daar moet je je dus op instellen. Het is absoluut topsport. Zonder spon sors is het financieel niet haalbaar. Dertig jaar geleden was het CHIO het eerste ruiterevenement dat ge- sponsord werd. Men vond het toen bijna genant dat leden van het Ko- ninklijk Huis tegen zo'n rotbord moesten aankijken Aan de hand van voorbeelden maakt hij duidelijk dat de sponso ring een enorme vlucht heeft geno- men. „In de 40'er jaren werden we gesponsord voor een bedrag van fl. 35.000,-. Nu, anno 1995, hebben we het dus over drie miljoen gul den. Kijk, voor die tijd kregen we natuurlijk ook geld. Je zou dat nu sponsoring kunnen noemen, maar die naam bestond toen gewoonweg nog niet. Bedrijven gaven geld of leverden mankracht en materialen. Neen, hun naam kwam niet eens in het boekje. Dat begon pas in de ja ren zestig; toen kwamen de span- doeken en de prijzen." De sponsoring van het CHIO is zo goed geregeld dat de organisatie nog maar voor tien a vijftien pro- cent afhankelijk is van de verkoop van dagkaarten. ..Bovendien is er een zeer strenge controle op de uit- gaven. Als die discipline ont- breekt, dan gaat het mis. Kijk maar naar de Wereldruiterspelen hoe zo iets kan uitpakken. En de Cordia's, de Ter Meulens, de Schoufours worden niet betaald", aldus enkele namen noemend van leden van het dagelijks bestuur. Leden die alien behoren tot de categorie vrijwilli- gers. Dit in bijna schrille tegenstelling tot de ruiters die wel geld willen zien. Schoufour weet nog dat de Grote Prijs van de Rotterdamse Haven fl. 250,- 'groot' was, nu is er een bedrag van fl. 750.000,- be- schikbaar en een maritieme jack- Jacques Schoufour zal vanaf volgend jaar inderdaad op de tribunes gaan plaatsnemen, want dit. is zijn laatste jaar als organisator. DAG TIJD RUBRIEK PRIJS RUBRIEK Donderdag 17 AUGUSTUS 08.00 12.30 1 2 Lingestreek Installatie Prijs Prijs van Kralingen Dressuurproef, Hefmediaire I DressuurproeS, htermediairell 4 Van Hecke Prijs Spnngooncours, label A op tijd 13.30 5 Dura Bouwgroep Prijs Fryske Lloyd Prijs Springconcours, label A met barrage, KwoHncatie voorde Grate prijs 5 rubrieken Tuigpaarden Pries Ras Demonstratie van ezels en sbow met bokkewagens, aangeboden door HetKaslesvanRboon. 19.30 3 Quadrille Prijs Dressuuravond jeugdmeto.a, Pas de Deux voor ponyruiters 19.30 6 Prijs van deMaas Springconcours, Tabei A met barrage TIJD RUBRIEK PRIJS RUBRIEK Vrijdag 18 AUGUSTUS 08.30 7 Prijs van de Jockey Club Dressuurprael, Grand Prix de Dressage individueel iondenwedstriid 10.30 9 Minolta Prijs Springconcours, Progressiefoptijd r 13.30 10 Siemens Prijs Maasmond Prijs Springcocours, londenwedsrijd 5 rubrieken voor Hackneys Dameszadelrubriek, aangeboden door 06 Mile Bedrijfshuisvestmg 19.30 8 Muziekprijs Dressuurproef, Kir op Muziek, niveau Intermediate 1 11 Prijs van de Rijn Springconcours, label A met barrage pot van een half miljoen. Of hij die ontwikkeling betreurt? Bedacht- zaam staart hij voor zich uit, voor dat hij antwoord geeft. „Ja", zegt hij tenslotte, „dat betreur ik. Het gaat ten koste van de lol. Vroeger zakte je met de ruiters tot in de vroege ochtend door. Dat ze dan vijf uur later aan de start moesten staan, deerde hen niet; geld was toen niet belangrijk. Reken maar dat we wat afgelachen hebben met die lui." Tweehonderdvijftig gul den in 1950, driekwart miljoen in 1995. Hoe groot acht hij de kans dat die vermenigvuldigsfactor zich doorzet? „Zolang het bedrijfsleven in de paardensport gei'nteresseerd blijft. Als die interesse wegvalt, houdt het op. Maar het CHIO is ideaal voor de sponsors. Ze komen graag en nodigen ook graag rela- ties uit. Want anders dan bij tennis- sen, kan je tijdens een springcon- cours gewoon weglopen. Dat stoort niemand, dat paard springt toch wel. En ons Stroodorp is na tuurlijk ideaal, uniek ook in de hip pische wereld." In dit 'dorp' kun nen sponsors met hun zakelijke re- laties en ander gasten tussen de programma-onderdelen door hun tijd doorbrengen. Er kan worden gekozen uit verschillende eet- en drinkgelegenheden en er zijn di verse stands in het Stroodorp aan wezig waar de paardenliefhebber volop aan zijn trekken komt. „Kijk, stelt Schoufour, „het gaat om geld. Als je dat niet wilt, dan moet je stoppen. Maar dat is voor mij geen reden om te stoppen, hoor!", haast hij zich te zeggen. „Ik betrapte mij erop dat ik dacht: 'Oh, nou moet ik weer aan volgend jaar beginnen'Als je eenmaal op dat punt bent aangekomen, dan moet je stoppen." 1995 is dus het laatste jaar dat Schoufour in de organisatie van het CHIO zit. De vrije tijd die hij nu krijgt, wil hij voor een groot ge- deelte met paarden - hoe kan het ook anders - door gaan brengen. Zijn vurigste wens is het leren mennen van een vierspan. Geen springconcours? Na 43 jaar hon- derden ruiters over evenzovele hindernissen te hebben zien sprin- gen, klinkt het antwoord bijna als een gotspe in de oren: „Ik moet be- kennen dat ik nooit zo dol ben ge- weest op springconcoursen..." Marcelien van Eijnsbergen Zaterdag 19 AUGUSTUS The King's Troop zal ook dit jaar weer voor veel spektakel zorgen (Foto: Hans Buyse). The King's Troop Royal Horse Artillery, een in paarden gespecia- liseerd artillerie-onderdeel van het Engelse Koningshuis, is gelegerd in de kazernes van St. John's Wood in Londen. 'The Troop' of- wel batterij onderhoudt nauwe banden met Koninklijk Huis. Tot haar taken behoren onder meer het afvuren van saluutschoten in Hyde Park ter gelegenheid van verjaar- dagen van leden van het Britse Ko ningshuis en het beschikbaar hou- den van een affult - een onderstel van een kanon - met een span zwarte paarden voor staatsbegrafe- nissen en begrafenissen met mili- taire eer. The Troop neemt ook deel aan officiele gebeurtenissen, zoals de herdenking van het einde van de eerste Wereldoorlog en de Lord Mayor's Show. Voor de tweede Wereldoorlog was een aantal batterijen van de Horse Artillery gevestigd in Londen; de laatste werd in 1939 gemechani- seerd. Het was op uitdrukkelijk verzoek van koning George VI, de vader van de huidige koningin Eli zabeth, dat na de oorlog een bere- den batterij van de Royal Horse Artillery, op traditionele wijze ge- kleed, weer te zien zou zijn bij be- langrijke staatsgebeurtenissen. Toen George VI in 1947 dit bere- den onderdeel bezocht, liet hij we ten het zeer op prijs te stellen in- diejt deze batterij in het vervolg bekend zou staan als 'The King's Troop'. Koningin Elizabeth heeft besloten dat gedurende haar rege- ringsperiode deze titel zal worden gehandhaafd als herinnering aan haar vader's speciale belangstel- ling voor deze batterij. Na het jaarlijks optreden van de The King's Troop tijdens het Roy al Tournament in Londen, verzorgt The Troop zomers ook muzikale optredens bij een aantal concour- sen en taptoes in het Verenigd Ko- ninkrijk. Deze muzikale optredens eindigen altijd met het afvuren van de kanonnen. Gedurende het muzikale optreden trekken de officieren zich met hun aanhang terug naar een zijde van de ring, waarna de kanonnen met hun zesspannen in voile galop een demonstratie geven van hun per- fecte samenwerking. In gestrekte galop doorkruisen zij in toerbeurt de ring. Met deze zogenaamde 'Schaar' laten zij het toppunt van hun kunnen zien, waarbij maar weinig ruimte is tussen de achter- zijde van het ene span - gevormd door het kanon - en de voorzijde van het andere span die wordt ge vormd door de hoofden van de paarden. Gezien de lengte van de kanonnen met de paarden, totaal vijftien meter, en het gewicht van het kanon, anderhalve ton, moeten de mannen niet alleen vertrouwen in zichzelf, maar ook in elkaar heb ben. De marges zijn heel klein waardoor een nauwkeurige beoor- deling van de snelheid en grote op- lettendheid vereist is om ongeluk- ken te voorkomen; de kanonnen hebben immers geen remmen. De batterij beschikt over dertien pon ders (kanonnen) welke alle ge- maakt en ingezet zijn vlak voor de eerste Wereldoorlog. Bij gebruik tijdens de parades hebben deze ka nonnen voorrang op alle andere le- geronderdelen. The King's Troop zal dit staaltje elke dag, zowel's middags als's avonds, aan publiek demonstreren tijdens het CHIO. Uiteraard zal het 'vuurwerk' tijdens deze optredens niet ontbreken. TIJD RUBRIEK PRIJS RUBRIEK 08.30 12 HD/Lakerveldprijs 1 Dressuurproef, nationad, niveau Pnx Saint Georges 12.00 13 VanCalcar.de Keyzer Schiitz Prijs Dressuurproef, PrixSaint Georges 16.45 14 HD/Lakerveldprijs II Dressuurproef. Derby voor de 3 beste van rubriek 12, nationaal 10.00 16 NHS Cesaro Trophy Springconcours, nationaal 11.45 17 Holland Casino Prijs Jacbtspringconcours 13.(5 18 NHS Holland Casino Prijs iacbtspnngconcours, nationaal Rubriek Tweespamen Trekpaarden, aangeboden door HelKasteel vaaRbdon 15.15 19 Prijs van de Rotterdamse Ondernemers Springconcours, libel A met barrage, 'Kleine finale' 19.30 15 ING Bank Prijs Dressuurproef, KiiropMuziek, niveau Grand Prix 19.30 20 Visser's Installatie Prijs Vaardigberdsproefvoorvierspannen 21.15 21 Rollins Hudig Hall Prijs Springconcours, Tweefasen' TIJD RUBRIEK PRIJS Zondag 20 AUGUSTUS 08.30 22 12.00 23 10.30 25 12.00 26 13.15 24 14.30 27 Atlanta Prijs Rijsdijk Inter Group Prijs Troost Prijs Rotterdamse Milieu Prijs Prijs van Sint Huberts Grote Prijs van de Rotterdamse Haven RUBRIEK Dressuurproef, Sll Dressuurproef, Grand Prix Special Springconcours, label A op tijd ^ipe^mMers) Demonstratie van de KNiVmeute oofi9$boden door en, voorkeuring om 10.00 our Springconcours, in twee manches

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 21