Een rondje langs Rotterdamse clubs 'Roest' -Holland NO MaasstaD De Nieuwe Binnenweg Compositie en de Nederlandse top van de jazz en blues Popular Dizzy Rotown Na het geslaagde project 'Sax-op-hoping' in het kader van het Heineken Jazz Blues Festival in 1993, opnieuw een groots concert op zaterdagmiddag 26 augustus. Dit keer op het veld voor de tentoonstelling 'de Wederopbouw' naast de Romney- loods bij Station Blaak. 'Roest' is wederom gecomponeerd door Keimpe de Jong en Karel Witt en belooft een onvergete- lijke happening te worden. Er wordt altijd gezegd dat zowel jazz als blues het best gedijen in donkere rokerige clubs. De afgelopen edities van het Heineken Jazz Blues Festival hebben bewe- zen dat niets minder waar is. Optredens op de podia aan het Stadhuisplein, de Oude haven en het Openluchtthea- ter sloegen in '93 en '94 goed aan. Zo goed zelfs dat er dit jaar een uitbreiding komt van het aantal podia. Oude Haven concerten Compositie Cafe Floor Harbour Jazzclub Doelencafe Openluchtheater WEEK 34 TOTAAL - TX0.07 Donderdag 24 augustus begint het festival, we gaan enthousiast van start met een optreden van het Ja mes Carter Quartet in Popular, een opvallend jong saxofoontalent welke al met grootheden als Wyn- ton Marsalis en Lester Bowie heeft gespeeld. James Carter is met na me op tenorsax een geweldenaar die moeiteloos de hele jazztraditie in zijn spel laat horen. Concerten van het James Carter Quartet zijn meeslepende en hypnotiserende gebeurtenissen, met name dankzij de fantastische ritmesectie met pia nist Graig Taborn, bassist Jaribu Shadid en drummer Tani Tabbal. Dizzy programmeert alle dagen van het festival, beginnende op de donderdag met het trio 'Advanced Warning'. Zij staan voor de aan- trekkelijke bluesy, funky en vooral stevige swing, al zou je dat niet meteen verwachten van een band met een hammond orgel. 'Advan ced Warning' bestaat uit de muzi- kanten Rinus Groeneveld (tenor- saxofoon), Herbert Noord (Ham mond orgel) en Pierre van de Lin den (drums). Dizzy zal te klein zijn yoor dit ge- zelschap en dat is wellicht ook vrij- dagavond het geval wanneer trom- pettiste Saskia Laroo met haar jazzdance-band The Laroo Colour zal spelen. Saskia Laroo speelt al jarenlang met diverse eigen bands en als gastsoliste bij salsa, reggae, jazz en popbands als die van Rosa King en verschillende formaties van Hans Dulfer. Met The Laroo Colour jazzdance-band zal ze al haar favoriete muziekstijlen spelen met een groovy beat, gegarandeerd danceable. Zaterdagavond is het wederom swingen in Dizzy met All The Kings Men. de winnaars van het Heineken Crossover Award 1994. Hun muziek is een geslaagde cros sover tussen jazzdance, soul, funk, en popmuziek. Ze verstaan de kunst van het koppelen van dans- muziek aan goede songs welke zangeres Evelyn Derks en rapper Scott toevoegen. Zondagmiddag sluit Dizzy sfeer- vol af met Oxala van Fernando La- meirinhas, de gitarist-zanger van Portugese komaf en zijn gezel- schap. Zijn muziek is een mengsel van Portugees/Braziliaanse lied- vormen, verrijkt met de improvisa- tie-vrijheid van de jazz. Rotown heeft op de vrijdagavond de band El Fluvia geprogram- meerd. Het is een bont gezelschap onder leiding van Derk Groen. Het repertoire is een mengeling van pop, rock en jazz waarin Afrikaan- se, Turkse en Marokkaanse invloe- den doorklinken, je zou bijna ver- geten dat je in Rotterdam bent. Zaterdagavond met Caifanes sfe- ren van een ander continent in Ro town. muziek die zich het best laat omschrijven als Mexicaanse rock. Het is wederom een mengeling van stijlen; klassiek spaans, afro latin, blues en art rock. Voor degene die alvast een voorproefje willen is de vierde cd van Caifanes 'El Nervio del Volcan', die net uit is, een aan- rader. Junkhouse, een vierkoppig gezel schap (Canada) met songwriter Saskia Laroo (Foto: Nick van Ormandt). In een bijzonder en naar de haven verwijzend decor van olievaten, een hoop plaatstaal en een anker, dat tevens als percussie-instrument dient. zullen ongeveer 200 muzi- kanten op een podium spelen. De gezel- schappen waaruit 'Roest' is samenge- steld zijn het Rotter- dams Sympho- nisch Blaasorkest, Clarinet Choir Wouw, Eigen Hulp. de Kweekbak. Voorheen Toos van den Heuvel. Oerkest, Fanfare Wilhelntina, D.D.O., de staalslagwerkgroep van Arend Niks, een jazz kwartet en drie marconisten. Zij zullen samen onder leiding van Keimpe de Jong toewerken naar een daverend slot- akkoord. De muziek beschrijft een lange tocht over zee langs de verschillen- In het Holland Casino staat tij- dens het Heineken Jazz Blues Festival iedere avond een concert gepland. Het programma ziet er als volgt uit: Donderdag 24 augustus: Green River Jazz Band Vrijdag 25 au gustus: Jaap Biezen Quartet Zaterdag 26 augustus: Maaike Nicola Friends Zondag 27 augustus: The New Orleans Syncopators Jaap Biezen Quartet begeleidt in het Holland Casino zange res Loes van Wees, zij zingt prachtige ballads en goed in het gehoor liggende jazz standards, latin en bebop. Jaap Biezen werkt momenteel met pianist Wim Kegel, bassist Alfred Smidt en drummer Eric Nijhoff. Met het overwegend rustige repetoire van Maaike Nicola Friends (Jan Rath op piano, Peter Krijnen op contrabas en Cock Schel- vis op drums) zal het Holland Casino vele fans een dienst bewijzen. Van The New Syncopators ver wachten we vastberaden dixi eland onder leiding van Geor ge Kaatee. Zij zijn meerdere malen te beluisteren op het festival, zoals vrijdag en za terdag in caft: Timmer. Alle concerten in het Holland Casino beginnen om 22.00 uur, entree bij deze concerten volgens de huisregels. R 0 T T E R t A M Orleans Jaap Biezen. de elementen die een schip moet trotseren, zoals water, wind, de scheepskok, ijs en havens. Een dolend schip op zoek naar de goe de weg, luisterend naar drie mar conisten, stampend en steunend door de f grote oceanen op de vlucht voor haar grootste vijand: ROEST. Uiteinde- lijk komt zij thuis, aangevreten en moegeva- ren gaat zij voor anker bij Katen- drecht. Het concert begint om 16.00 uur, naast de tentoonstelling 'de We deropbouw' in de romneyloods bij station Blaak. Waarschijnlijk zul len we een uur lang in de ban zijn van havenklanken en matrozen- dromen, om daarna weer afscheid te nemen van deze ongevenaarde 'Roest' partij. Jazz en blues in de buitenlucht <V».' 6 'Roesf' (Foto: Hans Pattist). Het Stadhuisplein. het Openlucht- theater en de Oude Haven hebben inmiddels een traditie opgebouwd als het gaat om interessante con certen in de openlucht, daarnaast kunnen we dit jaar een aantal nieu we podia toevoegen. Na het een- daagse experiment in Delfshaven vorig jaar, komt deze locatie terug met maar liefst drie concerten ver- deeld over twee dagen. Twee big bands treden aan; The Windmill Big Band en The Midland Youth Jazz Orchestra, een top big band uit Engeland onder leiding van John Ruddick, daarnaast op zater dag een concert van Ethel Ennis, de zangeres uit Baltimore. Deze zelfde dame staat met haar trio op vrijdag geprogrammeerd op een geheel nieuw buitenpodium, het podium dat vlakbij de Oude Haven wordt neergezet naast het Witte Huis bij de Wijnhaven. De Oude Haven is ieder jaar weer een van de meest sfeervolle loka- ties van het festival. Vanaf de kade kunnen de bezoekers kijken naar concerten die worden gegeven op een ponton dat midden in de haven ligt. Op vrijdag 25 augustus en za terdag 26 augustus wordt op dit podium de toon gezet voor een avond vol optredens in de verschil lende gelegenheden random de Oude Haven. Op vrijdagavond staan twee be- langrijke jazz-zangeressen in het middelpunt van de belangstelling; Denise Jannah en Ethel Ennis. De- nise Jannah heeft op festivals en in de clubs inmiddels een fantastische reputatie opgebouwd. Onlangs te- kende zij als eerste Nederlandse artiest een contract bij het vooraan- staande Blue Note-label, waardoor zij aan het begin staat van een glansrijke internationale carriere. Een ander, maar zeker niet minder interessant verhaal gaat op voor Ethel Ennis. Vanaf haar-debuut als zangeres in 1955 was haar ster snel rijzende. In de jaren zestig speelde zij samen met Benny Goodman, Louis Armstrong, The Count Basie Orchestra. Duke Ellington en Wynton Marsalis. Naeen aantal ja ren, waarin zij de hele wereld af- reisde, had ze genoeg van het ver- blijf 'on the road' en concentreerde ze zich op haar thuisbasis Baltimo re. Nu, vijfentwintig jaar later, heeft zij een cd uitgebracht en steekt zij af en toe de oceaan weer over. Zeker als zij als Cultur'eel Ambassadeur van Baltimore de banden met zusterstad Rotterdam mag komen versterken. lets wat staan Kaz Lux en Magic Frankie garant voor een sfeervol 'roots'- concert. Het podium op het Stadhuisplein staat geheel in her teken van de blues. Op vrijdag 25 augustus wordt daar gespeeld door blues- monster Little Jimmy King. Een typisch geval van 'De appel valt niet ver...'. Zijn achternaam heeft hij te danken aan adoptief opa Al bert King, in wiens band hij de kneepjes van het vak mocht leren. Maar daar hield de invloed niet op, ook Stevie Ray Vaughn en Jimmy Hendrix wisten een zware stempel op zijn gitaarspel te drukken. Live ontpopt Little Jimmy King zich als een charismatische entertainer. Zaterdagmiddag 26 augustus is het tijd voor een ster van eigen bodem. Jan Akkerman. Vanaf zijn allereer- ste wapenfeit 'The Russian Spy and F uit 1966 heeft hij via Brain- box en Focus en samenwerking met vele nationale en internationa le grootheden een goede reputatie opgebouwd. Na zijn ernstige onge- luk in 1992 werd het even stil random Jan Akkerman, maar hij is weer terug. Samen met zijn band- leden Nico Brandsen, Manuel Hugas en Ton Dijkman treedt hij weer op na het uitkomen van zijn laatste cd 'Blues Hearts'. Op deze cd komt zijn veelzijdigheid zeer duidelijk naar voren, tijd om deze legende weer eens te gaan zien tij- dens het Heineken Jazz Blues Festival. Bijna traditioneel sluit Magic Frankie met zijn Blues Disease af op het Stadhuisplein. De Blues Di sease heeft een kleine verandering ondergaan en bestaat nu uit Timo thy van der Hoist (drums), Pascal Lanslots (hammond orgel en pia no) en Marco Oonincx (bas). Op de Oude Binnenweg valt een optreden te verwachten van Piet Le Blanc; deze kleurrijke Rotterdam- mer heeft door de jaren heen zijn sporen verdient als saxofonist en werd vorig jaar nog uitgebreid ge- eerd tijdens een gala in het Luxor Theater in Rotterdam rond zijn persoon. Hij wordt begeleid door the Pool Sharks bestaande uit Ba- rend Petersen (tenorsax), Cock van Vuuren (gitaar), Kees van Krugten (drums), Henk Arts (bas) en Jan Gravendeel. lets verderop op de Nieuwe Bin nenweg worden een aantal initia- tieven ontplooid. Verspreid over twee dagen wordt hier een aantal keer de compositie voor de Nieu we Binnenweg gespeeld, deze wordt gemaakt door Anton Druk- ker en Steef Vooren. Hierbij base- ren zij zich op oude Rotterdamse liedjes die zij doorelkaar mengen en van een jazzy jasje voorzien; de premiere van deze compositie is op vrijdag 25 augustus. Naast muziek is er op de Binnen weg in de diverse etalages een ex- positie van schilderijen met als the- ma jazz te zien. Ook wordt er op vrijdag door Masha en Martin Pak- vis een 'Live-jazz-painting' ge maakt. Op zaterdagmiddag zijh er op de Nieuwe Binnenwegpodia optredens te verwachten van onder andere Blue Four en Fat Harry the Fuzzy Licks. Zaterdagavond speelt Rosa King Upside Down nog altijd even energiek en niet meer weg te den- ken uit het Heineken Jazz Blues Festival (zie ook Cafe Floor). In Cafe Floor staan wederom een paar klinkende namen. Rosa King zal donderdagavond op haar ge- bruikelijke uitbundige manier het Heineken Jazz Blues Festival starten. Hans Dulfer neemt de vrij dagavond voor zijn rekening en staat garant voor adembenemend scheurwerk. Zaterdagavond ook in Cafe Floor jazz-dance. Mendoza Dance Parti bestaat uit zes rasmu- zikanten en zij vertolken op geheel eigen. spraakmakende wijze com- posities met invloeden van jazz- dance-, funkdance-, garagefunk-, p-funk- en trashinvloeden. In 1993 ontvingen zij de publieksprijs bij de 'Heineken Crossover Award'. De clubs doen dus volop mee in het festival, behalve het concert van het James Carter Quartet zijn alle bovenstaande concerten gratis toegankelijk. James Carter. Tom Wilson speelt zondagmiddag eerst unplugged in het Openlucht- theater, 's avonds komen ze vast beraden terug op het Rotown-po- dium, deze keer versterkt. De vraag is waar ze de boel het meest op de kop zetten met hun drassige powerboogie. Op de zaterdagavond heeft The Harbour Jazzclub 'All Generations of Jazz' geprogrammeerd. Dat be looft een avond back to the fifties met the sound of the Millers. Het septet speelt onder andere stukken van Glenn Miller en Duke Elling ton. Het Doelencafe heeft drie avonden geprogrammeerd. Op de donder- De Broeders. Mendoza Dance Parti. dagavond spelen zeven enthousi- aste mannen 'de Broeders', zonder gitaren of toetsen. De band, opge- zet door Joost Dieho (ex-Bob Co lor), brengt een mengeling van tu- bafunk. jazzdance, soul, p-funk, Caribisch en Afrikaans. Al even aanstekelijk is de muziek van Ugly White Belly, al doet hun naam het ergste vermoeden. Ugly White Belly is vrijdagavond te be luisteren in het Doelencafe en oor- deel zelf. Jazz wordt gemengd met popmuziek en dat is niet verwon- derlijk als je weet dat de bandleden afkomstig zijn uit The Houdini's, Lois Lane, Back to Basic en Nueva Manteca. Little Jimmy King (Foto: Karen Pulfer Focht). Jan Akkerman. haar moeiteloos zal lukken. De zaterdag staat in het teken van 'Dance Sax' en wie anders dan Hans (Big Boy) Dulfer kan deze avond de toon zetten; ook hij treedt aan op het pontonpodium in de Oude Haven. Hans en Candy Dul fer zijn in Nederland de pleitbezor- gers voor de jazzdance-stroming, die de afgelopen jaren een flink aantal nieuwe bands heeft voortge- bracht. Nadat Candy met 'Sax-a- Go-Go' de toon had gezet, wist Hans Dulfer definitief een lans te breken voor de jazz-dance met zijn zeer succesvolle cd Big Boy die vorig jaar uitkwam en een nieuw jong publiek voor jazz kon interes- seren. Naast Hans Dulfer treden op diverse plekken op zaterdag op Mendoza Dance Parti, Hit the Boom!, Horn of Plenty en All the Kings Men (zie de clubs). All the Kings Men. Ook de samenwerking met het Openluchttheater wordt gecontinu- eerd. Als het weer meewerkt, kan men na een enerverende zaterdag- Denise Jannah (Foto: Rob Verhorst). Hit the Boom! (Foto: C. Verbruggen). avond op het gras van de Rozen- tuin bijkomen. Niet te lang want er wordt begonnen met de stevige power-boogie van Junkhouse (zie de clubs) en hoewel ze het's mid- dags akoestisch wat kalmer aan doen, kan er van deze band toch vuurwerk verwacht worden. Daarna betreedt een opmerkelijk duo het podium, twee geweldena- ren uit het Nederlandse circuit, te weten Magic Frankie en Kaz Lux. Magic Frankie geldt internationaal als een van beste Chicago-stylegi- taristen uit het bluescircuit die met vele grootheden samenspeelde. Tegenwoordig geeft hij ook regel- matig semi-akoestische duo-con- certen met onder andere Roel Spanjers en op de zondagmiddag in het Museumpark dus met Kaz Lux. Deze met een zeer herkenba- re stem gezegende routinier heeft in de loop der jaren met nagenoeg de gehele top van de Nederlandse Pop samengewerkt. Zijn grootste successen behaalde hij samen met Jan Akkerman (zie Stadhuisplein) en de groep Brainbox. Samen

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 14