Renault Clio Mexx vervangt RN-versie Kia Pride nu bij dealers BMW geeft M3 flinke scheut adrenaline Autotest Seat Cordoba 'S' in aantocht Daewoo Nexia met airco Nieuwe aanwinst BMW Art Car Collectie Autotelefoons mm - Technische gegevens: Een luxe en tegelijk sportieve uitstraling kenmerken de Clio Mexx. Zo meldt althans producent Renault over deze versie, die vanaf September de RN vervangt. Het zit hem bij deze uitvoering vooral in de zeer complete uitrusting met standaard stuurbekrach- tiging, centrale portierver- grendeling en elektrisch te bedienen zijruiten voor. Voorbijgangers kunnen de speciale Clio herkennen aan de Mexx badge op de flan- ken. Verder zijn de bumpers in de kleur van de carrosserie mee- gespoten. Mistlampen in de spoiler zorgen voor een spor- tief accent en dat geldt even- zeer voor de wieldoppen. Uiterlijke verfraaiingen zijn leuk, maar als bestuurder wil je ook wat. De Clio Mexx is daarom voorzien van een speciale stoffen bekleding en naast de snelheidsmeter is een toerenteller gemonteerd. Overigens is zonwerend glas standaard. De Mexx is te leveren met een 1,2 of een 1,4 liter benzi- nemotor of met een 1,9 liter dieselkrachtbron. De prijs is wellicht nog het meest inte- ressant. De dealer levert de Mexx 1.2 voor 26.745 gul den. De 1.4 kost 26.745 en de diesel 32.095 gulden. De Renault 19 zit trouwens in zijn nadagen, want op korte termijn presenteert het Franse merk de opvolger van deze middenklasser. Populair mag die worden genoemd, want er zijn er meer dan drie miljoen van verkocht. Renault luidt het model uit door de 19 vijfdeurs te leve ren voor de prijs van een driedeurs. Dat betekent dat de auto te koop is vanaf 27.430 gulden, de prijs die staat voor de 19 RL. De uitvoering Europa 1.4 Energy beschikt voortaan trouwens over standaard stuurbekrachtiging. Deze va riant staat in de prijslijst voor 28.995 gulden. LT*Vr96 S mi* |j| Op de AutoRAI dit voorjaar was hij voor het eerst in Ne- derland te zien, nu staat de auto bij de dealers. We heb- ben het over de Kia Pride. Het is niet de meest opzien- barende wagen, maar het is wel n van de goedkopere in zijn segment. Hij behoort met zijn prijs vanaf 18.950 gul den tot het kleine groepje van auto's dat nog onder de twin- tig mille is geprijsd. Krachtig Het is de grootmeester in in- getogenheid, de ultieme wolf in schaapskleren. BMW heeft er alles aangedaan om de op volger van de M3 het uiterlijk van een model gezinsbolide te geven. Een kenner kan hem alleen nog onderschei- den van bijvoorbeeld een 320i aan de hand van de witte richtingaanwijzer glazen, de zwarte luchtinlaat in de voor- spoiler en de speciaal ge- vormde lichtmetalen velgen. Eventueel is dat mogelijk aan de badge M3 op de koffer- bak, mits de eigenaar ten minste heeft besloten die er- bij te bestellen. Wie de auto alle eer wil geven, doet dat evenwel niet. Illegaal MSf De in statig donkerblauw verpakte Alfa 146 ziet er meer deftig dan sportief uit. Een paar vlotte kilometers verder weet je echter dat het onverwoestbare Alfa-karak- ter, dus de juiste dosis sporti- viteit, nog volop aanwezig is. Weliswaar voelt de Alfa 146 wat minder rap aan dan zijn voorganger, de Alfa 33, daar staan extra bedieningsgemak, ruimte en comfort tegenover. Een beste ruil, zo vinden we. Woensdag 23 augustus MAASPOST SCHIEDAM XQ7.59 Renault levert op 19 Europa 1.4 Energy voortaan standaard stuurbekrachtiging. De Kia Pride is prettig geprijsd en toch heel compleet. De Pride heeft zijn wortels in het vorige model van de Mazda 121 liggen. Toch heeft Kia het nodige toegevoegd en veranderd, waar- door er uiterlijk nog maar weinig overeenkomsten zijn te vinden. Op zichzelf niet zo vreemd als we kij- ken naar de produktiecijfers. Kia heeft inmiddels meer dan een half miljoen exemplaren van dit model geproduceerd. Het leeuwedeel is afgezet op de thuismarkt. Kia betitelt het compaete model als een waardevolle aanvulling in het 'lagere segment'. Tot dusver had dit Koreaanse merk alleen de mid denklasser Sephia te bieden. Al thans als we het hebben over per- sonenauto's, want Kia levert ver der nog een bestelwagen Besta en een 4WD terreinauto, te weten de S portage. De Pride is er in twee uitvoeringen: drie- of vijfdeurs. De laatste is dui- zend gulden duurder. Daarvoor krijgt de koper behalve twee extra portieren achter ook een vijf centi meter langere wielbasis. De uitrus ting is onverwacht uitgebreid, ze- ker omdat het gevoelsmatig toch om een wagen aan de basis van de markt gaat. We noteren elektrisch te bedienen zijruiten, toerenteller, van binnenuit verstelbare koplam- pen, getint glas, van binnenuit te verstellen buitenspiegels en een elektrisch bediende antenne. Voor 2.400 gulden levert Kia de auto met een automatische versnellings- bak. De auto is bepaald niet uitgerust met een onderbemeten motor. Hij meet een cilinderinhoud van 1,3 li ter en levert een vermogen van 54 kW/73 pk. Kia claimt een accelera- tie van 0-100 km/uur in 13,7 se- conden. Het brandstofverbruik zou om en nabij de 6,2 liter per 100 ki lometer moeten liggen. Maar dat is dan wel met een constante snelheid van slechts 90 km/uur. In de prak- tijk pakt de waarde al gauw zo'n twintig procent hoger uit, zo leert de ervaring. Niemand rijdt immers met constante snelheden, zeker niet op de voile Nederlandse we- gen. De nieuwe M3 zal in September op de autotentoonstelling in Frankfurt zijn te zien, waarna hij in decem- ber in Nederland op de markt konit. Met zijn prijs die zeker in de richting van 140.000 gulden zal gaan, blijft het zonder twijfel een voertuig voor een klein publiek. Gezien de prestaties is dat bedrag evenwel niet eens zo absurd, want deze BMW kan Porsche- en Ferra- ri-bezitters qua prestaties flink in verlegenheid brengen. De cijfers spreken voor zich. Le vert de 3,0 liter zescilinder motor in de huidige M3 een vermogen van 210 kW/286 pk, de krachtbron in zijn opvolger haalt een waarde van 236 kW/321 pk. De cilinderin houd is daartoe opgevoerd naar 3,2 liter, Tevens past BMW speciaal voor deze auto ontwikkelde motor- elektronica toe. Aan alle compo- nenten is door de Motorsport afde- ling van de Duitse producent mi- nutieus aandacht gegeven. Zo zijn de van hoogwaardig edelstaal ge- maakte uitlaatbuizen van elke ci- linder precies even lang om zo een zeer nauwkeurige en vooral snelle afvoer van gassen te krijgen. Het draagt allemaal bij aan de presta ties. De M3 accelereert in 5,5 seconden van nul naar honderd kilometer per uur. In de vierde versnelling (van de zes die er zijn) sprint de auto van 100 naar 120 km/uur in 5.7 se conden. De topsnelheid zou in Ne derland hoogst illegaal zijn, maar in Duitsland mag het nog. Hoewel, BMW stelt de top te hebben afgeg- rendeld op het maximum van 250 km/uur. Dat wordt hard genoeg be- vonden. Met een dergeiijk onschuldig uiterlijk zal de M3 van BMW veel verbazing wekken als het gaspedaal echt op de bodem gaat. Het onderstel is speciaal voor de M3 ontwikkeld, waarbij de schok- demping en vering verder zijn ver- fijnd. Op de nieuwkomer past BMW dezelfde remmen toe als op de M5. Ze zijn rechtstreeks afge- leid van circuitgebruik en bieden dan ook een perfecte vertraging zelfs als herhaaldelijk de maxi mum capaciteit zou worden ge- vraagd, Blokkeren wordt tegenge- gaan door een abs. Al met al is dus het uiterlijk het enige modale aan deze BMW. Hoewel, .de verbruikscijfers ogen ook heel bedeesd. Een gemiddelde van 8,7 liter op honderd kilometer volgens de Europese standaard meetmethode is heel onschuldig voor een auto met dit vermogen. BMW schrijft dit lage verbruik toe aan de gunstige verbranding dank- zij de verhoogde inspuitdruk van de benzine. Alfa 146: Elegant en sportief Het hart van de 146 bestaat uit de eigenwijze boxermotor. De speci- fieke kenmerken laten we even rusten: het resultaat echter is des te belangrijker. Om te beginnen hoor je bij het starten de onvervalste, gulzige Alfa ronk. Het komt ons vdor dat er veel aandacht is be- steed aan het geluid. De motor klinkt niet opdringerig maar ge- woon lekker'. Zeker bij de wat hogere toeren is de pure, ultra ver- leidejjjk Alfa 'sound' hoorbaar. De prestaties van de 1,6 liter motor zijn prima. Door het forse voer- tuiggewicht is het geen sprinter, maar hij rijdt vlot en scherp. De remmen verdienen een pluim en ook de besturing staat op hoog ni veau. Als het om fijn rijden gaat, dan is deze Alfa 146 1.6 IE een puike auto. Zo zie je maar dat je voor feestelijk autorijden geen to- renhoog vermogen nodig hebt, maar een pakket goed op elkaar af- gestemde eigenschappen. De Alfa 146 1.6 IE rijdt zo'n elf tot twaalf kilometer op een liter brandstof. Wie het gaspedaal nadrukkelijk beroert. realiseert gemakkelijk een veel hoger vejbruik. De stoelen zitten prinsheerlijk dankzij de nadrukkelijke welvin- gen aan de linker- en rechterzijde. De middenconsole, met de bedie- ningsknoppen voor de verwarming en ventilatie, is wat simpelig opge- zet, dit in tegenstelling tot de rest van het instrumentarium. Drie ste- riele draaiknoppen en een schuif- knop zitten op een fantasieloos, zwart plastic plaatje. Kenmerkend voor het dashboard is dat het ge- deelte voor de passagier ver terug- wijkt. Daardoor ontstaat rechts voorin geweldig veel ruimte. De Alfa 146 is verwant aan de Alfa 145. De kort afgesneden achterzij- de van de driedeurs 145 geeft de auto echter een totaal andere uit straling dan de vijfdeurs 146. Deze laatste komt vooral eleganter over. De kofferruimte is met 380 liter niet opvallend groot. Wel is de 'tildrempel' hoog: dat wil zeggen dat de bagage over een hoge rand in de kofferbak getild moet wor den. De testauto kost 34.500 gulden, in- clusief de centrale portiervergren- deling en elektrische ruitbedie- ning. Motor: 1.596 cm3 Vermogen: 76 kW/103 pk. Acceleratie: 11,5 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 187 km/uur. Gem. verbruik: 6,2 ltr/100 km. Gewicht: 1150 kilo. Een sportief actiemodel op basis van de Seat Cordoba 1.4i CLX maakt eind September zijn entree bij de Seat-dealer: de Seat Cordo ba 'S'. Standaard is de CLX al voorzien van een toerenteller, regel- bare dashboardverlichting, van binnenuit verstelbare buitenspiegels en lichtgroen getinte ruiten. De 'S' heeft daarbovenop nog een vierspaaks sportstuur, sportstoelen, speciale bekleding met een in- geborduurd 'S' logo en een middenconsole. Het actiemodel is te koop in de kleuren Cantabrianblauw metallic, Kiwiyellow, Baltic- blauw en Yucagroen metallic. De 1.6 staat voor 29.995,- in de prijs lijst, een meerprijs van 700,- ten opzichte van de CLX. De 1.41 'S' kost 27.995,-. De Daewoo Nexia is tijdelijk standaard voorzien van airconditio- ning. De speciale serie staat nu bij de Daewoo-dealer. De Nexia 1.5 GL met airco verlaat de showroom voor 26.745,- inclusief btw. De uitvoeringen zijn de 3-deurs hatchback GL en GTX, de 5-deurs hatchback GTX en de 4-deurs sedan GLX. Standaard heeft de Nexia een bestuurders airbag, stuurbekrachtiging, anti-diefstal start- onderbreker, getint glas en een toerenteller. De BMW Art Car Collectie is uitgebreid met het veertiende model: BMW 850CSi. Ontwerper David Hockney tekent hiervoor. De in Amerika woonachtige Brit verwierf faam met zijn eigen stijl van Pop Art, fotografie en theater design. De BMW Art Car vormde een volledig nieuwe uitdaging voor hem. De BMW Art Car collectie ontstond in 1975 toen de Franse coureur Herv Poulain de Amerikaan Alexander Calder vroeg zijn BMW race-auto te beschilderen. Een jaar later beschilderde Frank Stella in zijn bekende stijl de tweede BMW. Pop Art vertegenwoordigers Roy Lichtenstein, Andy Warhol en Robert Rauschenberg volgden. Je hoort steeds vaker klagen over automobilisten die al telefonerend rondrijden. Regelmatig gaan stemmen op om dat toch vooral te ver- bieden. Want twee dingen tegelijk goed doen, is moeilijk. Telefone- ren brengt volgens de criticasters dus de verkeersveiligheid in ge- vaar. Uit deskundige hoek is nu vastgesteld dat een telefoonverbod eigen- lijk zinloos is. De Tv (zeg maar de Duitse TNO) heeft met onder- zoek aangetoond dat telefoneren inderdaad de aandacht van de be stuurder afleidt en daarom principieel een verhoogd ongevalsrisico veroorzaakt. Maar, voegt de Tv er onmiddellijk aan toe: dat geldt ook voor andere oneigenlijke bezigheden achter het stuur. zoals het bedienen van de radio, het gebruik van een boordcomputer en het raadplegen van kaarten en plattegronden. Ook praten met passa- giers en niet te vergeten. roken, horen in dit rijtje thuis. De Duitse overheid vindt het niet eerlijk om dit alles wel toe te laten en tegelijkertijd het gebruik van de autotelefoon te verbieden. De Tv komt tot de conclusie dat een betere voorlichting aan automobi listen wel tot een verkleining van het ongevalsrisico kan leiden. Zo beveelt de Tv spraakgestuurde nummer kiessystemen aan en spreek- en luistervoorzieningen waarbij de automobilist de beide handen aan het stuur kan houden. Als rokers dan niet meer roken achter het stuur, niemand meer onder het rijden op de kaart kijkt en bestuurders niet meer praten met hun passagiers, wordt het echt vei- lig op de weg. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 17