Hercules prominent in beeld tijdens Sail '95 'Ondanks brand nooit getwijfeld aan voortbestaan Schiespoor' m MaasposT A Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... Secretaris Luijsterburg optimistisch over toekomst m Zeventien produkties in vijfde 'Keuze van de Schouwburg' Keuze van de Schouwburg Open dag Volks- universiteit Muziekdag zonder grenzen Mannenkoor Orpheus zingt weer Wijkcentrum De Erker ik wil een voordelig (proef) abonne- ment op het Rotterdams Dagblad, SCHIEDAM Na de ver- woestende brand in het club- huis van modelspoorvereni- ging Schiespoor maakte de tranen van teleurstelling snel plaats voor een geheel andere emotie. Terwijl de as nog nasmeulde, staken de trein- liefhebbers de koppen bij elkaar. Schiespoor moest en zou er weer bovenop komen en het liefst zo snel mogelijk. Nadat de gemeente het sein op groen had gezet voor een tijdelijk onderkomen, gingen bestuur en leden direct aan de slag om Schiespoor weer op de rails te krijgen, gesteund door vele bemoedigende re aches van buitenaf. Zo werd op 17 en 18 augustus werd het door de brand aangetaste gebouw leeggeruimd en wer den met de aannemer de laat- ste dingen besproken voor het herstel. Verslagen Schiespoordag ROTTERDAM Voor het vijfde achtereenvolgende jaar opent de Rotterdamse Schouwburg het theatersei- zoen met een selectie van de beste voorstellingen uit het vorige seizoen. Van vrijdag 1 tot en met maandag 18 Sep tember zullen zeventien to- neel-, dans- en jeugdtheater- produkties, soms voor de tweede keer, in Rotterdam te zien zijn. Oorspronkelijk wa ren achttien stukken geselec- teerd, maar de dansvoorstel- ling 'Pork' van Paul Selwyn Norton gaat niet door vanwe- ge een blessure van een van de dansers. KV'V f Begrafenisritueel Brandweermannen Bezorgt u mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblijvend op proef, Ik betaal hiervoor de halve prijs: f 12,95. Noteert u mij voor een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik/ 28,55 per maand via automatische betaiing. Naam: Adres: Postcode: Telefoon: j Bank/gironummer: Handtekening: Plaats: Woensdag 23 augustus MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 SCHIEDAM De stoomboot "Hercules' is terug in Schiedamse wateren. Het schip sierde onlangs het grootse zeilevenement Sail '95 in Amsterdam op en zag op 15 au gustus weer de Schiedamse ha vens. De stoomboot.uit 1915 van kapitein en eigenaar Kees Boekweit, die vaart met steenkool als brandstof, was tijdens de televi- sie-uitzending over Sail prominent in beeld. In Nederland zijn nog maar twintig stoomboten, waarvan er nog maar 14 varen. De 80-jarige 'Hercules' was tij dens het zeilfestijn versierd met prachtige bloemboeketten die op pilaartjes de deelname een feeste- lijk tintje gaven. De Hercules was via de stoombootvereniging 'Stoomvaart' ingehuurd door Van der Ende, die op zijn beurt de bo- ten weer verhuurde aan Aqua Cor- so dat vele boten met bloemen be- kleedde. In de drukkend hete machineka- mer bediende Willem van Veen tij dens Sail de oude ketels en cilin- ders, vertrouwend op de berichten die hem van boven werden gege- ven. Volgens Hans Koster, die het 'dekwerk' doet en de mensen op de boot ontvangt waren de toe- schouwers bij Sail zeer enthousi- ast, vooral de mensen die aan kon- den komen. Kees Boekweit, eige naar van de boot sinds 1979, gaf aan dat er veel tijd is gestoken in de voorbereiding op het evene- ment. „We hadden flink met stress te maken, want het berghout aan de zijkant van het schip was aan- vankelijk nog niet af. Bij Wilton Fijenoord hebben we dit alsnog kunnen realiseren. Voor het werk ben ik ook eerder van vakantie te- ruggekomen." In de formatie boten die de Sail meevoeren nam de Hercules een prominente plaats in. „Als eerste boot aan de stuwboordzijde waren wij de eerste die in beeld kwa- men", legt Kees Boekweit uit. „En prins Willem Alexander moet wel flink doof van onze scheeptoeters geworden zijn", glundertide kapi tein, aan wiens gezicht de liefde voor zijn Hercules duidelijk is af te lezen. Het werken aan de boot is een dure liefhebberij voor Boekweit, Met name in 1979 toen de eigenaar de boot naar eigen zeggen als een wrak in handen kreeg, moest er veel gei'nvesteerd worden. Tijdens de Sail werd de Hercules gespon- sord door distilleerderij Nolet. Volgens P. Nolet is de overeen- komst tussen de Hercules en zijn bedrijf dat van de vier ketels in de distilleerderij deoudeKethel 1 ook op kolen 'loopt'. Nolet had in ver- band met een vakantie de uitzen- ding van Sail niet gezien, maar wordt enthousiast bij het praten over De Hercules. „Hij ligt altijd bij Kethel 1 aan de Hoofdstraat. Eens per jaar varen we een dagje mee. Ik vind dat altijd een enorme sensatie." PIETER VERMAAS SCHIEDAM Een nieuw seizoen staat voor de deur van De Erker. Het wijkcentrum op de hoek van de Jan van Aven- nastraat en de Aleidastraat is reeds geopend sinds maandag 14 augustus en start zijn akti- viteiten in de week van 4 tot en met 11 September. In no- vember bestaat het wijkcen trum in Schiedam West, dat onder meer veel interculturele activiteiten heeft georgani- seerd, tien jaar. Op 29 juni 1996 sluit De Erker een scala aan aktiviteiten en cursussen voor jong en oud af. De nacht van 23 op 24 juli mar- keert een zwarte bladzijde uit de historie van Schiespoor. Om half die werd een bestuurslid met sema- foon gewaarschuwd over de brand die in het houten verenigingsge- bouw aan de Westerkade woedde. De brandweer was erg snel ter plekke. „Alle hulde daarvoor", zegt Schiespoor secretaris A. Luijsterburg, „maar de schade was natuurlijk groot." Niemand weet met zekerheid hoe de brand is ont- staan. Ook een buurtonderzoek dat werd uitgevoerd door de recherche kon wat dat betreft geen helderheid verschaffen. Luijsterburg sluit kortsluiting echter uit, omdat er geen elektriciteit in de buurt van de plek was waar de brand is ontstaan. Na de brand besloten Luijsterburg en zijn voorzitter zo snel mogelijk alle 80 leden op te bellen, zodat de leden niet op een andere manier het trieste nieuws te horen zouden krijgen. „De leden reageerden ver slagen en erg emotioneel," blikt Luijsterburg terug op het brengen van die zwarte boodschap. Inmiddels is de schade getaxeerd. Leden van Modelspoorvereniging Schiespoor nemen de schade op en bekijken wat er nog bruikbaar is van de collectie die in juli in rook opging. Alles bijelkaar opgeteld kwam men tot een schadebedrag van 92.000 gulden. Niet de gehele schade zal door verzekering wor den opgehoest. Het gebouw aan de Westerkade was destijds voor het symbolische bedrag van een gul den van de gemeente gekocht en voor zo'n 10.000 gulden vertim- merd, maar wel wat onderverze- kerd. De inventaris daarentegen was wel behoorlijk verzekerd. Bij het opnemen van de schade werd pas goed duidelijk wat de leden in de afgelopen jaren allemaal in de club gestoken hebben. „Achter- afzegt de secretaris, ,,denk je: 'Jeetje, wat hadden we eigenlijk veel'." Vervolgens komt hij met een waslijst van spullen die ver- brand zijn of door rook of hitte niet meer bruikbaar zijn. Zo zijn de twee clubbanen, een 'N-baan' en een 'HO-baan' die tezamen op 45.000 gulden waren getaxeerd verloren gegaan. Een geluk bij een ongeluk was nog dat de treinen en wagonnen die eigendom van de le den zelf zijn, niet op de banen meer stonden. Verder is er veel ge- reedschap verloren gegaan, waar- onder cirkelzagen en boormachi- nes. Het verbranden van de clubbi- bliotheek betekent ook een grote financiele en emotionele schade- post. In de lobp der tijd was er een grote collectie opgebouwd van boeken, tijdschriften en foto's. Het enige wat behouden is gebleven is een deel van de beursvoorraad, waarschijnlijk doordat het mate- riaal goed ingepakt lag. Voor de rest is alle inboedel verloren ge gaan of waardeloos geworden. Ondanks de klap heeft Luijster burg nooit gedacht dat het nu afge lopen was voor de modelspoor- wegvereniging, die in oktober 1994 het tienjarige lustrum vierde en al voor de brand een ledenstop kende. „Niet een moment hebben we getwijfeld aan het voortbestaan van de vereniging. Geen seconde! Na enig beraad werden er drie doelstellingen geformuleerd. „In de eerste plaats moest het gebouw weer in orde komen. Het bleek goedkoper het oude gebouw te re- noveren dan een nieuw gebouw neer te zetten. Het nieuwe gebouw wordtuitgebreid met 24 vierkante meter, waarvoor een aanvraag voor een bouwvergunning reeds bij de gemeente ligt. Ten tweede moesten we ervoor zorgen dat de leden weer zo snel mogelijk wat te doen hadden. En ten derde moes ten we het contact met het publiek, dat een keer per maand naar onze Schiespoor-dagen komt. niet ver- liezen. Men heeft trouwens veel belangstelling getoond en daar zijn we onvoorstelbaar blij mee. Op za- terdag 26 augustus organiseren we ook gewoon weer een Schiespoordag in dit gebouw." Met 'dit gebouw' bedoelt Luijster burg het onderkomen van tam- boer-, trompetter- en majoretten- korps Juliana aan de Wildestraat in Nieuwland, dat zijn gebouw voor Schiespoor beschikbaar heeft ge- steld. Aan de wanden hangen nog foto's en krantcknipsels die aan de brand herinneren. Hoe snel de spoorvereniging weer zijn intrek zal nemen in het opge- knapte gebouw weet Luijsterburg nog niet. „Eind oktober, eind no- vember? Ik durf het niet te zeggen. Over vier weken wordt het casco van het vernieuwde gebouw opge- leverd, maar het duurt nog wel even voordat het bewoonbaar is. Duidelijk is in elk geval dat we hier niet eindeloos kunnen blij- PIETER VERMAAS Hoogtepunten op herhaling De traditie om de mooiste, boei- endste of meest bijzondere stukken van het voorgaande jaar nog eens op de planken je brengen is ont staan uit het theaterfestival, dat eind jaren '80 twee keer in Rotter dam plaatsvond. Tijdens dit festi val worden de beste stukken door een jury beoordeeld en er valt een prestigieuze prijs mee te winnen. Toen het festival eerst naar Den Haag en vervolgens naar Amster dam verhuisde, vond de Rotter damse Schouwburg dat er een ver- volg moest komen op deze formu- le. Dat werd 'De Keuze van de Schouwburg' Opvallend is de prominente aan- wezigheid van Het Zuidelijk To- neel in de serie, dat maar liefst met drie stukken de Rotterdamse plan- ken bespeelt. Een voorstelling die in het vorige seizoen veel aandacht trok was 'Rijkemanshuis', van de in Nederland weinig opgevoerde' Amerikaanse toneelsschrijver O'Neill. Hoewel de schrijver zelf niet tevreden was over het familie- De Brandweermannen van Theatergroep Wederzijds (Foto: Ben van Duin). drama - hij wilde dat het stuk na zijn dood vernietigd zou worden - besloot regisseur Ivo van Hove 'Rijkemanshuis' toch op de plan- ken te brengen. De voorstelling draait om de zakenman Simon die na de dood van zijn vader met zijn vrouw Sara bij zijn moeder gaat in- wonen. De driehoeksverhouding wordt getekend door strijd. Tussen de moeder en de echtgenote laait een psychologische oorlog op om het bezit van Simon. Simon kan niet kiezen tussen zijn rol als zoon en die als echtgenoot. De strijd le- vert geen overwinnaar op: de drie personages vernietigen elkaar geestelijk. Behalve de hoofdrolspelers Warre Borgmans als Simon en Chris Nietvelt als Sara, die voor hun rol- len in 'Rijkemanshuis' een nomi- natie voor de prijzen voor beste ac- teur en beste actrice in de wacht sleepten, spelen ook oude beken- den als Henk van Ulsen en Joop Doderer mee. Naast 'Rijkemanshuis' zijn ook 'Phaedra' van Hugo Claus en 'De tramlijn die Verlangen heet' van Tennessee Williams in een ensce- nering van Het Zuidelijk Toneel te zien. Roberto de Jonge en Maria Voort- man maken sinds 1988 samen dansvoorstellingen. Voor de twee de maal is een produktie van het Rotterdamse duo opgenomen in 'De Keuze van de Schouwburg". De Jonge over het dansstuk 'Her Silent Smile': „Deze voorstelling is meer verhalend dan onze vroegere stukken. Het gaat over een begrafenisritueel, dat overi- gens niet erg zichtbaar is neerge- zet. Zaken als wie er is gestorven laten we in het midden." De voor stelling wordt gedanst door Voort- man, met assistentie van twee se- cundanten die verschillende rollen spelen in het stuk. „Eigenlijk gaat het om een zoektocht naar de lief de voor het leven", legt De Jonge uit. „Voortman weigert het ritueel uit te voeren zoals het hoort. Je zou kunnen zeggen dat ze een soort contrapunt danst." Het eigenzinni- ge gebruik van de klassieke spit- zentechniek, waarom de Jonge en Voortman vermaard zijn, geeft ook aan deze voorstelling weer een ex tra cachet. Eigenlijk spelen ze liever in klaslo- kalen en gymzalen, maar soms maakt kindertheatergroep 'Weder zijds' gelukkig een uitzondering. De Amsterdammers spelen hun hi- larische voorstelling 'Brandweer mannen' voor de tweede keer in de Kleine Zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Vijf stoere mannen spelen brandweertje, wat een slap- stick-achtige voorstelling oplevert. De spelers hebben ter voorberei ding drie weken 'stage gelopen' in echte brandweerkazernes. Met dit stuk ging een jongensdroom van regisseur Ted Keijser in vervul- ling, aldus woordvoerster Lieke Burg van 'Wederzijds'. „Hij wilde al heel lang een stuk maken over de brandweer." De voorstelling is een aaneenrij- ging van merendeels komische nummers, met veel muziek en zang gelardeerd. „Het gaat vooral over hoe zo'n ploeg mannen met elkaar omgaat. Tachtig procent van de tijd zitten ze te wachten in hun kazerne, en brengen hun tijd door met sporten, koken en kaart- spelen. Maar ze halen elkaar ook soms het bloed onder de nagels vandaan", zegt Burg. „Uiteinde- lijk hoeven ze maar heel af en toe een brand te blussen." De scene 1 sept.: Phaedra, Zuidelijk Toneel (20.15) 2 sept.: Brandweermannen, Theatergroep Wederzijds 3 sept.: Brandweermannen, Theatergroep Wederzijds (15.00) 4 sept.: Rijkemanshuis, Zuidelijk Toneel 19.30) 4 sept.: Momenten van geluk, Toneelgroep Amsterdam 5 sept.: Rijkemanshuis, Zuidelijk Toneel (19.30) 5 sept.: Momenten van geluk, Toneelgroep Amsterdam 6 sept.: Tevengebroed, Tevengebroed 7 sept.: Tevengebroed, Tevengebroed 8 sept.: Dansprogramma (20.15) 9 sept.: Moeder en Kind, Victoria (20.15) 9 sept.: Jeanne d'Arc, Huis aan de Amstel 10 sept.: Moeder en Kind. Victoria (14.30) 10 sept.: Jeanne d'Arc, Huis aan de Amstel (15.00) 11 sept.: De Tramlijn die verlangen heet, Zuidelijk Toneel (20.15) 11 sept.: Het portret van Dorian Gray, Theatergroep Carrousel 12 sept.: Het portret van Dorian Gray, Theatergroep Carrousel 12 sept.: Who's afraid of Virginia Woolf, Theater Malpertuis (20.15) 13 sept.: Who's afraid of Virginia Woolf, Theater Malpertuis (20.15) 13 sept.: Agatha, de Tijd 14 sept.: Agatha, de Tijd 15 sept.: Her Silent Smile, De Jongen en Voortman 16 sept.: Angels in America, RO Theater 16 sept.: Pero of de geheimen van de nacht (15.00 en 20.30) 17 sept.: Angels in America, RO Theater 17 sept.: Vertel Medea vertel. Theater Artemis (15.00) 18 sept.: Vertel Medea vertel. Theater Artemis Tenzij anders vermeld, beginnen alle voorstellingen om 20.30 uur. Telefonisch reserveren kan via nummer 41181 10. De gratis bro- churen kan aangevraagd worden via nummer 404 4111 SCHIEDAM De Stich- ting Volksuniversiteit Vlaardingen houdt donder- dagavond 31 augustus een open dag in wijkcentrum De Blauwe Brug van 19.00 - 21.00 uur. Tijdens deze open dag kan men kennismaken met het diverse cursusaanbod van de Volksuniversiteit en rich (eventueel) inschrijven. Hiervoor dient men dan wel aivast een girobetaalkaart, eurocheque of contant geld op zak te hebben. Voor meer informatie kan men een briefje sehrijven naar Stieh- ting Volksuniversiteit Vlaardingen, Postbus 4048, 3130 KA Vlaardingen. SCHIEDAM Zaterdag 26 augustus vindt er in Bow- Ungcentrum De Kangaroe in Vlaardingen-Holy een bij- eenkomst plaats voor licha- melijk en verstandelijk ge- handicapten die bezig zijn met muziek. Centraal zal deze dag de ob- servatie staan dat er voor gehandicapten veel aanbod in digitale muziekinstru- menten is. De dag heeft daarom dan ook de naam 'Muziekdag zonder gren zen' meegekregen. Tijdens de byeenkomst zullen ver schillende verstandelijk en lichameiijk gehandicapten bijeen komen om samen een uitwisseling te doen met be- trekking tot muziek. Deze dag zullen er tevens vertegenwoordigers van Ro land Educatie aanwezig zijn. Zij zullen aan de hand van video-materiaal gehan dicapten kennis laten maken met andere accesoires en in- strumenten en een demon strate geven van instrumen- ten die speeiaal voor gehan dicapten zijn gemaakt. De dag wordt georganiseerd door muriekschool Anne- lies, Wim Schuurman Hess en Rene Westerhoff en is mogelijk gemaakt doordat Peter Gistelinek ruimte voor dit evenement ter beschik- king heeft gesteld. Giste linek heeft reeds geopperd van deze dag een jaarlijks terugkerend evenement te maken mocht deze dag suc- cesvol blij ken te zijn. Tien gediplomeerde be- roepskrachten en tien vrij- willigers zullen ervoor zorgen dat het festijn op rol- letjes zal verlopen. Voor in formatie kan men terecht op de volgende telefoonnum- mers: Wim Schuurman, 010 - 473 10 12, Rene Wester hoff, 010 - 234 04 55 of Mu- ziekschool Annelies, 010 - 473 08 58. SCHIEDAM Het Konin- klijk Schiedams Mannen koor "Orpheus' heeft op dinsdag 14 augustus haar repetities weer hervat. Iedere dinsdagavond wordt van 20.00 uur tot 22.00 uur gerepeteerd in de Magnalia De'i-kerk aan de Albarda- straat 67. Nieuwe leden zijn bij het mannenkoor van di- rigent Pim Overduin van harte welkom. Voor meer informatie kan men beilen naar het secreta- riaat, mevrouw E. Stout- handel, telefoon 010 - 426 70 67. waarin de mannen met een brand- weerautootje en een poppenhuis een echte brand naspelen, behoort tot een van de grappigste van de voorstelling, die geschikt is voor iedereen vanaf zeven jaar. Naast deze voorstellingen zijn nog veertien hoogtepunten uit het thea- terseizoen "94-'95 in de Schouw burg te bewonderen. EMMY STARK Over DeVesten 3a 3116 AD Schiedam (i.v.m. controle bezorging) i Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: l®^!?®9.P!?d,Aniwoo£djiummer 1579,_3000_\/B Rotterdjm_J029__J

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 9