Moermanboerderij een dag opengesteld voor publiek POLITIE RAPPORT Eremedaille voor scheidend directeur Nels van Spaland Op de koffie bij SVO Finales: p M A Buy AKAI do MaasposT Praktijkruimten nog geheel authentiek Eerste honderd kaarten Gedistilleerd Museum weg Masters Districtskampioenschappen 1995 erloting extra prijzen: Tukker Noord FM 106.7 en kabel 96.1 Informatie Steunpunt Taalkursussen Prijsuitgei Na dag 10 September, circa. 16.00 uur bledonreis, aangeboden door: iweken Port Zelande Gran Dorado I Eli VL A ARDIN GEN - Het Moermanterrein aan de Westlandseweg, met daarop de boerderij van wijlen dr. Cornells Moerman en Mu seum Hoogstad, staat cen traal tijdens de negende Open Monumentendag die deze zaterdag wordt gehou- den. Dat heeft alles te ma- ken met het thema van deze dag: archeologie. Moermanwoning Eigen vondsten Zeventig meter koper gestolen Man steelt flets voor ogen agent Aanrijding op Polderweg met vijf gewonden Vrouw van handtas beroofd Belastingfraude Man mishandeld op Rotterdamsesijk Snelheidscontroles Matlingeweg Jeugdige dieven aangehouden Paard aan de wandel De specialist in designvloeren wand en vloertegels marmec en natuursteen siergrind Nieuw: badkamermeubelen ITALCERAMICA Vierhavenstraat 19 Rotterdam tel.: 476 20 54 .4 Zaterdag 9 September aaitvang 09.00 uur zondag lO September aanvang 10.00 uur TENNISVERENIGI Zuidltfferk Rotterdam Zu?d lie aanwezige masters een ;"£s Auto Tukker Noord Auto Tukker Zuid (R, e ere at i e ACTION Woensdag 6 September 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 SCHIEDAM Het programma van Radio Schiedam. Donderdag 19-21 Jazz Melodies, Jaap Wape- naar 21-22 Groove garden, Menno Sprang en Rick Rietveld 22-23 Een klassiek toetje toe, Ellen van den berg Vrijdag 18-20 Marokkaans programma, Hassan Aissati e.a. 20-22 Turks programma, Huseyin Cayire.a. Zaterdag 09-10 Non-stop muziek, Micha In- genkamp 10-12 Passage 12, Laurette Lan- kester en Jan Willem de Boer 12-14 Muzikale omloop, Peter Voorburg 14-16 Muzikale omloop, Lennard de Bles 16-18 Muziekmuseum, Rob van der Heiden 18-20 Top 25, Paul de Jongh en Patrick de Boer 20-22 Infobeat. Stefan de Ruiter Zondag 09-10 Kinderradio, Chrit Wilshaus 10-11 Vijf kwartier in 1 uur, Bas Barendregt 11-12 Goedemorgen Schiedam, Paul de Jongh 12-14 nationaal Produkt, Ed van Dommelen 14-16 Infotainment, Rob van der Meer en Marina Steijn 16-18 Patrick de Boer 18-19 Gospel Channel, Marcello Stewart 19-20 Koers, Mies den Hartog 20-21 De Klassieken, Cees van Giezen 21-22 Ron van den Ende SCHIEDAM Over een klein jaar, in de zomer van 1996, worden de ouderenwoningen van het Steunpunt Centrum-Oost opgele- verd. Dit Steunpunt, aan de Marco- niweg, bestaat uit 70 zelfstandige 3-kamerwoningen en een zorg- en dienstencentrum. De woningen worden gebouwd omdat er in de wijk Oost nauwelijks zorgvoorzie- ningen voor ouderen zijn. Bij het Centraal Meldpunt en de Indicatie- commissie Ouderenvoorzieningen komen veel vragen over Steunpunt Centrum-Oost binnen zoals hoe het eruit ziet, voor wie het bedoeld is, wat het kost, of je al kunt in- schrijven enzovoort. Mensen die belangstelling hebben voor het Steunpunt Centrum-Oost kunnen daarom binnenkort een maquette van het complex bekijken. Bij de maquette is meer informatie ver- krijgbaar en kunnen mensen zich als belangstellende opgeven. Dit betekent dat men te zijner tijd meer informatie over de inschrijving toegestuurd krijgt. De maquette is te zien: op dinsdag 12 September van 13.30-16.00 uur tijdens de Open Dagen van de Stichting Ou- derenwerk in dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766, Schiedam; van 16 t/m 23 Septem ber tijdens de tentoonstelling 'Schiedam, beeld van 'n stad' in de Grate Kerk, Lange Kerkstraat, maandag t/m zaterdag van 10.30- 16.00 uur en op koopavond van 19.00-21.00 uur. SCHIEDAM - In Kluphuis Oost kan men drie verschillende talen leren: Frans, Engels en Spaans. Al- le talen worden op beginners- en gevorderdennivo gegeven. Wan- neer men twijfelt over het nivo. dan kan men de naam en het tele- foonnummer doorgeven. De do- cent neemt dan eerst contact op. Franse les wordt gegeven op dins- dagavond: beginners hebben les van 20.30 tot 22.00 uur, gevorder- den van 18.45 tot 20.15 uur. En- gels zit op de donderdagavond: be ginners van 20.30 tot 22.00 uur en gevorderden van 18.45 tot 20.15 uur. Spaanse les is op maandag- avond: beginners van 19.00 - 20.30 uur en gevorderden van 20.30 tot 22.00 uur. Voor alle cur- sussen betaalt men fl. 100,- voor 20 lessen. Wanneer men een Rotter- dampas heeft, krijgt men 25 pro- cent korting. Men betaalt dan dus fl.75,-. Bij inschrijving wordt al- vast fl.25,- voldaan. Het restant wordt op de avond dat de cursus begint betaalt. Desgewenst is een aanvullende cursus van 10 lessen mogelijk. De kosten daarvan be- dragen fl.50,-. Los van het lesgeld zal men zelf kursusboeken moeten aanschaffen. De docent zal daar- over meer vertellen. De cursussen starten de tweede helft van Septem ber. Wie belangstelling heeft kan zich opgeven bij Kluphuis Oost, Galileistraat 86, tel. 4735435. Behalve verschillende activiteiten op het Moermanterrein is er ook een fietstocht die langs tal van ou- de Vlaardingse locaties voert. De kasteelterreintjes in Holy, het Landje van chardon, de terp (een van de oudste terpen van Neder- land) warop de Grote Kerk staat, het krekenlandschap van een Ho- lierhoeksepolder, boerderij Schinkelshoek en een aantal op- gravingslocaties vormen de aand- achtspunten op deze rijke archeo- logische route. De routebeschrij- ving van deze tocht is zaterdag te verkrijgen op terrain Hoogstad en bij de VVV op de Markt. Vanwege het thema van de Open Monumentendag is Jeroen ter Brugge dit jaar de verantwoorde- lijke man. Hij is de gemeente- archeoloog van Vlaardingen en tevens voorzitter van de Stichting Archeologie en Bouwhistorie. Op het Moermanterrein, waar het oudheidkundig museum Hoogs tad is gevestigd en waar ook de archeologische werkgroep Heli- nium zijn werkplaats heeft, voelt Ter Brugge zich helemaal in zijn element. Een stukje 'archeologie' van heel dichtbij en nog maar kort geleden is dokter Cornelis Moerman. De met zijn zelfontwikkelde kanker- therapie vaak verguisde Vlaar dingse arts heeft heel wat door de gevestigde medische wetenschap opgegeven kankerpatienten nog Een gedeelte van het interieur van de Moermanboerderij. een lang leven geschonken en verdiende daarmee nationaal en internationaal naam. Hij overleed in 1988 op 95-jarige leeftijd. Tijdens de Open Monumenten dag zaterdag wordt een deel van zijn huis opengesteld voor pu bliek. De woonkamer, de salon, de spreekkamer, behandelkamer en de apotheek zijn voor het pu bliek te bezichtigen. Sinds de dood van Moerman is er niets aan de kamers veranderd. Wie de boerderij van de arts bin- nenstapt. doet gelijk een stap te- rug in de geschiedenis en bevindt zich in het Nederland van het be gin van deze eeuw. Rondkijkend in de woning van 'de dokter' zoals Jeroen ter Brug ge steeds met respect over de arts spreekt, blijkt dat Cornelis Moer man een goede smaak had. Een goede smaak die echter in bijna alle vertrekken in de rede wordt gevallen door kitscherige duiven- beeldjes, duiventegeltjes en meer van dit soort prullaria. Het zijn veelal geschenken van tevreden patienten. Moerman baseerde zijn kankertherapie immers op de eet- gewoonte van duiven. Moerman werd door de medische weten schap als een vreemde en onechte eend in de bijt gezien. Een rap port van professor Muntendam velde een vernietigend oordeel over de Vlaardingse arts. Corne lis Moerman zag daarom de ge schenken van zijn patienten voor- al als een erkenning voor zijn werk. Een erkenning waar hij zo naar moet hebben gehunkerd, want de dokter was een trotse man. Dat blijkt ook uit de vele fo- toportretten die in aan de muren in zijn woning te vinden zijn. „De dokter was een man met bre- de interesses", weet Jeroen ter Brugge. „Nu we zijn bibliotheek aan het ordenen zijn, kom je daar bij het zien van de vele boeken wel achter. Hij was gei'nteres- seerd in bijna alle stromingen binnen religie en filosofie." Be halve een geborduurde spreuk in zijn woonkamer als 'Dat uwe oo- gen open zijn nacht en dag over dit huis' geeft ook een blik in de boekenkast van Moerman Ter Brugge direct gelijk. 'Vrijmetse- larij voorheen en thans' ligt naast 'Dostojewski en Nietzche'. Op het bureau in zijn spreekka mer ligt een boek van de hand van Moerman: 'De oplossing van het kankervraagstuk' Uit de inrichting van de slaapka- mer en badkamer blijkt dat Moer man niet alleen een man met smaak, maar ook een bescheiden en sober levend man was. In de slaapkamerkast hangt nog zijn uniform uit de Eerste Wereldoor- log en liggen op een plank zijn hoge hoeden. Cornelis Moerman is al weer ze- ven jaar dood, maar doordat de inrichting van zijn boerderijwo- ning onveranderd is gebleven, heb je als bezoeker het gevoel dat de dokter elk moment binnen kan komen lopen. Voor het eerst in negen jaar Open Monumentendag wordt een deel van de Moermanwoning voor het publiek opengesteld. Tevens zal er een video worden vertoond met daarop een interview met de arts en opnamen van zijn begrafe- nis'op begraafplaats Emaus. Maar er is op Open Monumenten dag natuurlijk meer dan de wo ning van Moerman. In het ernaast gelegen archeologisch museum Hoogstad is het publiek de gehele dag (van 11.00 tot 16.00 uur) welkom. Een vuursteenbewerker zla demonstraties geven en tonen hoe in de steentijd bijlen en pijl- punten werden vervaardigd. Deze oermens wordt gesponsord door van de Graaf accountancy, achter wiens kantoor er ook geparkeerd kan worden. Heel interessant voor het Vlaar dingse publiek zijn de gidsen die de hele dag aanwezig zijn op het terrain. Zij hebben alle een arche ologische achtergrond en zullen desgewenst meegebrachte ama- teurvondsten op hun leeftijd en waarde beoordelen. Op het Moermanterrein zullen kraampjes staan van onder meer het Visserijmuseum, de Histori- sche Vereniging Vlaardingen en de archeologische werkgroep He- linium. Voor de kinderen is er de hele dag schatgraven. Leden van het Serviceteam Vlaardingen fun- geren als vraag- en adviesbaak. Vanzelfsprekend zijn de Open Monumentdag alle activiteiten op het Moermanterrein gratis toegankelijk. SCHIEDAM Burgemeester Scheeres heeft donderdag 31 au- gustus scheidend directeur Nels de eremedaille in goud behorende bij de Orde van Oranje-Nassau opge- speld. In 1966, toen de bouw van Huize Spaland in een eindfase verkeerde, is hij in dienst getreden als admini- strateur en in 1991 werd hij direc teur. In deze functie is de heer Nels zeer aktief geweest in de fusiebe- sprekingen met verschillende be- jaardentehuizen in Schiedam, het- geen uiteindelijk heeft geleid tot een fusie tussen bejaardentehuis Spaland en bejaardentehuis De Harg en de nieuwbouw van Huize Spaland. Ook in het sociale leven is de heer Nels altijd zeer aktief ge weest. In 1948 was hij lid van de jeugdorganisatie Bidt en Werkt' en na 1952 was hij lid en bestuur- der van de CJMV 'De Heere zal het voorzien'. De laatste vijf jaar is hij bovendien ouderling van de Hervormde Gemeente Kethel/Spa- land. Dit alles heeft ertoe geleid dat Hare Majesteit de Koningin de heer Nels bij gelegenheid van zijn afscheid de ere-medaille, verbon- den aan de Orde van Oranje Nassau, in goud heeft toegekend. Het toeval wilde dat op 31 augus- tus ook het hoogste punt van de nieuwbouw van verzorgingshuis Spaland in Schiedam-Noord werd bereikt. Na een bouwtijd van ze- ven maanden mocht Dhr. Nels daarom onder grote belangstelling de vlag hijsen. De afbouw van het verzorgingshuis zal nog enige maanden duren. De opening staat gepland voor maart volgend jaar. Daarna zal zo spoedig mogelijk begonnen worden met de afbraak van het bestaande verzorgingshuis. Op de vrijkomende grand worden dan twee flats met seniorenwonin- gen gebouwd. Een flat met 51 vrije sector woningen (waaronder 2 penthouses), en een flat met 47 woningen in de sociale sector voor bejaarden, die een bepaalde mate van zorg nodig hebben. SCHIEDAM - Michiel Terheggen, de jonge eigenaar van zelfmaak- modecentrum Stof Studio Shop aan de Hoogstraat heeft een broer- tje dood aan stilzitten. Niet alleen is hij in zijn vrije tijd zeer aktief als voorzitter van Winkeliersvereni- ging Hoogstraat, regelmatig pijnigt hij ook zijn hersenen bij het ver- zinnen van allerlei ludieke akties die de klant naar zijn winkel en winkelstraat moeten trekken. Na enig peinzen kwam hij op het idee om de eerste honderd toegangsbe- wijzen voor het Gedistilleerd Mu seum op te kopen en die bij diverse acties aan zijn klanten te schenken. De overhandiging van de cheque aan de penningmeester van Stich ting De Gekroonde Brandersketel, de heer De Kuyper, vond maandag 4 September plaats in het museum- pand aan de Lange Haven. Zijn klanten ontvangen regelmatig een mailing van de zaak waarin zij op de hoogte worden gehouden van de laatste nieuwtjes op het gebied van stoffen en zelfmaakmode. Bij de te versturen mailing van week 8 zal Terheggen een bon doen, wel- ke zo snel mogelijk dient te wor den ingestuurd om kans te maken op een toegangsbewijs. De aktie is overigens niet alleen bedoeld als steun in de rug van het museum. „Met deze aktie hopen we vooral een nieuwe weg te heb ben geopend, als voorbeeld van een geheel nieuwe promotiecam- pagne", legt Terheggen uit. „Iedereen praat nu wel over de Grote Omloop en het belang van het stimuleren daarvan, maar wij hebben nu eens getracht aan te ge ven hoe dit in de praktijk gestalte kan krijgen. In deze Omloop lig gen veel cultureel aantrekkelijke objecten, met deze aktie willen wij een voorzet aan anderen geven om het culturele dat Schiedam te bie- den heeft, te gaan gebruiken om nog meer klanten naar de winkels te krijgen." SCHIEDAM Op de Boerhaavelaan hebben onbekenden afgelopen da gen uit de kruipruimten van nieuwbouwwoningen ongeveer 70 meter ko per gestolen. De politie stelt een onderzoek in. SCHIEDAM Een 23-jarige Schiedammer is woensdagochtend 30 au- gustus op de 's Gravelandseweg aangehouden, nadat hij voor de ogen van een politieman een mountainbike wilde stelen. De agent, die in burger was, zette de achtervolging in toen de verdachte het slot open had gebro- ken en weg wilde fietsen. De man is na het opmaken van een proces-ver- baal heengezonden. SCHIEDAM Op de Polderweg vond op woensdagmiddag 30 augustus rond half zes aan de Polderweg een frontale aanrijding plaats, waarbij een 28-jarige Schiedamse en haar twee 1- en 2-jarige baby's en een 30-jarige Schiedammer gewond zijn geraakt. De baby's zijn met hoofd, pols en knieletsel naar het Schielandziekenhuis vervoerd, hun moeder en de ande- re bestuurder met hoofdletsel. De twee auto's botsten op de Polderweg frontaal op elkaar, vermoedelijk doordat de 28-jarige Schiedamse niets kon zien door de laaghangende zon. De politie stelt een nader onderzoek SCHIEDAM Een 53-jarige vrouw uit Schiedam is op woensdagavond 30 augustus op het Stationsplein van haar handtas beroofd. De dader rukte de tas van haar schouders af en rende in de richting van de Horvathweg. Het slachtoffer was net terug van vakantie en had nog diverse belangrijke spullen in haar tas, zoals rijbewijs en pasjes. Hoeveel geld er in de tas zat is niet bekend. De verdachte is een blanke man van ongeveer 20 a 25 jaar oud en droeg een blauw/grijze jas tot aan de heupen. Verder is hij onge veer 1.75 meter lang en heeft kort donkerblond haar. SCHIEDAM Een 23-jarige Schiedammer moet ruim 7000 gulden te rug betalen aan de Sociale Dienst, omdat hij van 1991 tot en met 1993 ten onrechte een uitkering heeft ontvangen. De man blijkt na onderzoek ook inkomsten uit arbeid te hebben gehad. Tegen de verdachte is proces-ver- baal opgemaakt. SCHIEDAM - Een 30-jarige Rotterdammer is donderdag 31 augustus rond half zes op de Rotterdamsedijk door een onbekend gebleven knaap flink geslagen. Het slachtoffer fietste in de richting van de Koemarkt toen de verdachte hem zonder enige reden een klap in het gezicht en een stomp in de buik gaf. DeRotterdammer is snel doorgefietst naar de Koemarkt om direct aangifte te (Joen op het politiebureau. Naar aanleiding hiervan is de politie een zoekactie begonnen naar de dader. Een persoon is aangehou den maar werd later heengezonden, omdat na onderzoek bleek dat hij niets met de zaak te maken had. SCHIEDAM Op de Matlingeweg werd maandag 4 September het ver- keer in beide rijrichtingen op snelheid gecontroleerd. Van half twaalf tot kwart voor twee registreerde de radarapparatuur in totaal 1927 voertuigen, waarvan 371 bestuurders aanzienlijk harder reden dan de toegestande 50 km/uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 99 km/uur. SCHIEDAM Maandagmorgen 4 September werd door een attente ge- tuige bij de politie gemeld van het district Schiedam gerr.eld dat er drie jongens in de Den Bommelsestraat bezig waren met het openbreken van een geparkeersstaande auto. Toen politiepersoneel ter plaatse kwam wer den in de straat drie knapen, in leeftijd varierend van elf tot veertien jaar aangehouden. Na verhoor bekenden de drie in twee auto's te hebben inge- broken en tevens twee fietsen te hebben gestolen. SCHIEDAM Dinsdagmorgen 5 September vroeg werd de politie van het district Schiedam gebeld over een paard, dat op de Kerkweg aan de wandel was. Het paard werd daar inderdaad aangetroffen en werd met een appel terug achter het hek in het weiland gelokt. AANBIEDING (zolang devoorraad strekti) 40 m2 vloertegels 40x40 2 Groeps vloerverv/arming Kompleetaangesloten en gelegd incl maleriaal 3.650,- Idem 40 m2 vloertegels 33 x 33 of 30 x 30 3.350," SCHIEDAM De SVO, de stich ting Schiedamse vrouwen emanci- patie organisatie gaf vrijdag 1 Sep tember het startsein voor haar acti viteiten van dit seizoen. 1 Septem ber ging het de koffie inloop weer van start, die wekelijks plaatsvind van 10.00 tot 15.00 uur in 'Het Ge- bouw', Broersveld 142. Deze in loop is een prima gelegenheid om eens rustig een kopje koffie of thee te drinken met andere vrouwen en is geheel vrijblijvend: je kunt ko men en weg gaan wanneer je wilt alleen of samen met iemand an- ders. De gastvrouw Cornelly Ax- wijk kan je informatie geven over nieuwe aktiviteiten die de SVO or- ganiseert voor vrouwen, zoals kur- sussen, projecten en themabijeen- komsten. Koffie kost fl.0,75 en thee fl.0,50. Tijdens de koffie-in- loop is ook de bibliotheek ge opend. Ook werd de aandacht gevestigd op de kinderopvang van SVO die vanaf vrijdagmorgen 8 September van start gaat. Dit samenwerkings- Ter gelegenheid van het het begin van de activiteiten bij SVO werden op de weekmarkt ballonnen uitgedeeld. project tussen de stichting Schiedamse Vrouwen-emancipatie Organisaties en stichting Kinder opvang Katja vindt wegens groot succes weer plaats in 'Het Ge- bouw' op Broersveld 142. Iedere vrijdagmorgen van 10.00-13.00 uur is er kinderopvang door pro- fessionele leidsters voor kinderen van 0 tot en met 4 jaar. Per kind moet fl.2,- betaald worden, waar- voor het kind twee uur mag blij- ven. De kinderen moeten wel vooral verschoond zijn of naar het toilet zijn geweest. Zieke kinderen kunnen in verband met besmet- tingsgevaar niet toegelaten wor den. Ouders kunnen hun kinderen tot 12.00 uur brengen. Een af- spraak maken is niet nodig. Voor meer informatie over de kinderop vang kan kontakt opgenomen wor den met stichting SVO, telefoon 4734545. H, MITSUBISHI MOTORS jp Ala Aegis Alarm- en Servicecentrale ALERT TUDENS UWAFWEZK5HEID IUw drukwerk. Onze zorg. SJ MITSUBISHI MOTORS Tukker Vortragen B.V. Vlambloem 52. 3068 JE Rotterdam Telefoon 010 288 82 22 Tdeloon: 010 - 481 04 44 ROTTEROAM 7Ct tc4l

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 13