Handen af van enige multi-culturele feest' Josephine Baker en architect Sanders centraal op Open Monumentendag Ji Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... i Maaspost monumen- tenpuzzel Aktiecomite zet zichin i«« ilili - man 10 Branders- tocht Monterey Ruilbeurs cJ ik wil een voordelig (proef) abonne- l ment op het Rotterdams Dagblad. •dlSfSl SCHIEDAM Ook dit jaar wordt de traditie voortgezet met het straattoneel op de Open Monumentendag. Dit jaar draait het toneel om Jo sephine Baker. Josephine Ba ker heeft zelfs tot tweemaal toe, op het hoogtepunt van haar carriere een bezoek aan Schiedam gebracht. Script writer Han van der Horst heeft dit feit opgepakt om er mee aan de slag te gaan voor het straattoneel dat wordt op- gevoerd. Attracties If wf S HL m m f? w \tf lilfffig BIVNisi U ill! Q Bezorgt u mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrjjblijvend op proef. Ik betaal hiervoor de halve prtjs; f 12,55. Noteert u mij voor een kwartaaiabonnement op het Rotterdams Dagblad De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik 28,55 per maand via automatische betaling. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Bank/gironummer: Handtekening: Woensdag 6 September 1995 MAASPOS T SCHIEDAM XQ7.54 SCHIEDAM 'Een van de leukste en best bezochte evene- menten in Schiedam, het Spec- trumfetival, dreigt te verdwij- nen'. Hiermee opent de brief waarmee een achtkoppig comite de Schiedammer wil oproepen de door hun in de haast opgezet- te aktie 'Het Spectrumfestival moet biijven' te steunen. De re- denen hiervoor zijn volgens het comite, dat bestaat uit symphati- santen van het festival, evident. Het festival kost de gemeente bij elkaar nog geen drie gulden per bezoeker. En wat is nou hele- maal 75.000 gulden wanneer 35.000 mensen aan zo'n festival een heleboel lol beleven? De brief is het begin van een aantal akties, die de komende dagen in Schiedam zullen worden gehou- den. Op 13 September hoopt men de inassale steunbetuigingen te kunnen aanbieden aan de ge meente, wanneer de subsidie- kwestie wederom op de agenda zal staan. De Stichting Medelanders is uiter- aard zeer verheugd over de akties die het comite gaat opzetten. De hoop dat het tweede multi-culture le festival van Nederland voor Schiedam kan biijven behouden, is bij het bestuur en directeur Eric Dijkhuizen nog volop aanwezig. ..Een dergelijke aktie is voor ons natuurlijk een geweldige steun in de rug. In de brief die verstuurd wordt naar talloze instanties staan de zaken precies zo als wij er zelf ook over denken". zegt Dijkhui zen. „Die 75.000 gulden subsidie die we voor het komend jaar heb- ben aangevraagd, is echt een bo- dembedrag. Het festival kost ruw- weg fl.200.000,-, al het andere geld komt dus uit het bedrijfsleven. Daarbij komt nog dat het festival in deze vorm zeker het dubbele zou Kinderen konden een ritje maken door het Beatrixpark op een kameel tijdens het laatste Spectrumfestival. is het wellicht de grootste sponsor, maar op de begroting neemt ze nog geen vijftig procent in beslag", vult de voorzitter van de stichting, Mieke van Goorcom, aan. gaan kosten, wanneer je alleen zou werken met professionele krach- ten. Het grote aantal vrijwilligers dat zich jaarlijks inzet, scheelt dus ook al zo'n twee ton." De houding van de gemeente illustreert het grote euvel waarmee een stichting als de Stichting Medelanders van Overal en Nergens wel vaker te maken heeft: Men onderschrijft het project wel inhoudelijk, maarde fi- nancien zijn een probleem. „ln verhouding tot wat we met het geld doen, is wat wij vragen veelal een koopje. Wij staan alleen voor het feit dat er gewoon nooit ergens geld voor is. Het idee dat wij de ge meente 'handen vol geld' kosten. is pertinent niet waar. Als individu De stichting Medelanders heeft na de bewuste commissievergadering overigens zelf al intensief contact gehad met de verschillende partij- en. Tijdens de vergadering was na- melijk gebleken dat eigenlijk al leen de PvdA echt tegen de subsi- dietoekenning van 75.000 gulden was. Een cruciale rol is volgens Dijkhuizen dan ook weggelegd voor D66 en de WD. „D66 vindt dat er een andere financieringsme- thode gevonden moet worden. De subsidie moet komen te vallen on- der Cultuur in plaats van Welzijn. De voorbereiding mag volgens de partij overigens weer wel onder Welzijn vallen. De WD vond het festival simpelweg te duur en was van mening dat we op zoek moes- ten gaan naar meer externe finan ciering. Afgezien van het feit dat het grootste deel van het festival al gesponsord wordt door middel van externe financiering, heb ik de le- den ook verteld dat de penning- meester absoluut geen begroting kan maken op grond van exteme financiering alleen. Externe finan ciering betekent onzekerheid. Je hebt toch een bepaald startbedrag nodig en ik denk dat 75.000 gulden dan zeker niet teveel gevraagd is." Doordat het Spectrumfestival het enige festival is met een concrete doelstelling, gaan vergelijkingen met andere festivals in Schiedam direkt al mank. Maar er zijn na tuurlijk maar redenen waarom men het Spectrum niet mag vergelijken met bijvoorbeeld een Maasboule- vardfestival, dat de afgelopen zo- mer in hetzelfde weekend werd ge- houden. Zo is het programma rela- tief duur doordat men wereldmu- ziekgroepen uitnodigt voor een op- treden in plaats van amateurband- jes uit de regio. Daarnaast heeft de organisatie minder inkomsten uit de horeca, omdat het migrantenpu- bliek nu eenmaal minder drinkt. Ook het niet-heffen van toegang of bedragen voor attrakties speelt een rol. „En het klinkt misschien een beetje arrogant, maar het Spectrum wordt natuurlijk zeer professioneel opgezet, we zijn er een jaar mee bezig", voegt Dijkhuizen hier aan toe. Dat de hoop volop aanwezig is dat men in de tweede ronde (de com missievergadering van 13 Septem ber a.s.) weer helemaal terug zal komen, wordt direkt gei'llustreerd wanneer Dijkhuizen zijn plannen voor het Spectrumfestival '96 ken- baar maakt. „Om het effect te ver- hogen willen we het project lang van te voren starten. zodat migran- ten en Schiedammers ook in de voorbereiding al intensief samen- werken. Ook de scholen willen we weer bij het festival en het doel er- van betrekken, door het uitgeven van een nieuwsbrief." Met het in- voeren van het langere voortraject geeft de stichting aan dat het Spec trumfestival met name niet het vlaggeschip van de integratie is, zoals het door buitenstaanders wel eens is bestempeld. „Als het Spec trumfestival de manier zou zijn om de integratie te bevorderen, dan vind ik dan alleen maar dieptreu- rig. Wij zeggen al zolang als we bestaan dat er meer moet gebeuren en daar werken we ook hard aan. Het Spectrum is veel meer een uit- vloeisel van diverse kleinere pro- jecten die wij in Schiedam hebben opgestart en zullen starten." Voor- beelden van zo'n kleiner en dus veel intensiever project zijn er in overvloed, terwijl de Schiedammer hier veel minder van op de hoogte is. Het stichtingsbestuur geeft toe dat er door onbekendheid met het werk van de stichting. helaas nog veel misverstanden leven onder de bevolking. ,,Er is ontzettend veel onbekendheid en dat ligt echt niet alleen aan de Nederlandse kant. Wij zijn bijvoorbeeld ook naar mi- granten toe vrij kritisch. Integratie moet van twee kanten komen. Wanneer er geen integratie is, dan kan dat ook aan de migranten lig- gen die zich isoleren van de andere Schiedammers", geeft Van Goor com toe. ,,Maar behalve dat men denkt dat we alleen maar aardig zijn voor de medelanders, leeft ook bij velen nog het idee dat wij een gesubsidieerde instelling zijn. In feite is de stichting Medelanders gewoon een commerciele instel ling, met dat verschil dat wij geen winstoogmerk hebben. Wanneer iemand met een opdracht bij ons komt, moeten wij daar een prijs- kaartje aanhangen. Natuurlijk kun nen we hem wel helpen bij het vin- den van fondsen en sponsors, maar voor bepaalde diensten moet ge woon betaald worden." De kracht van de stichting ligt volgens het bestuur dan ook in het bemiddelen. „Een simpel voorbeeld daarvan is het Project Integratiebevordering Oudere Migranten, dat in oktober van dit jaar van start gaat. De Stichting Welzijn Ouderen vroeg aan ons of wij mee konden helpen aan een plan om oudere migranten Eind augustus 1928. Josephine maakt een succesvollle toernee door ons land. De kranten schrij- ven vol ongeloof dat ze duizend gulden per optreden ontvangt. In die jaren moet dit een gigantisch bedrag zijn geweest. Dierenliefhebster Josephine heeft nog een leeuwin nodig voor haar particuliere diergaarde in de tuin van haar kasteel St. Cloud. Die kon je op de Warande in Schiedam krijgen. waar toen de grootste wil- de dierenhandel van Nederland ge- vestigd was. Twee keer verscheen Josephine in Schiedam, eerst op zaterdag om te kijken en daarna op woensdag om te kopen. Ze bezocht de Warande in haar gigantische Studebaker, vergezeld van haar manager/minnaar en een heel ge- volg. Dat gaf veel consternatie. De stad liep uit om de diva toe te jui- chen. Tweemaal kwam Josephine veel later dan het afgesproken tijd- stip. Waarom was Josephine te laat? De dierenliefhebster liet zich onderweg in de weiden steeds fo- tograferen met koeien. varkens en andere lieve. puur Hollandse bees- ten. Scriptwriter Han van der Horst laat Josephine in Schiedam zelf verdwalen! De mensen van het straattoneel (regie: Nancy McGil- lavry) voeren rond het thema Jose phine Baker drie dolle sketches op. waarin het voor 1928 nieuwe me dium radio centraal staat. Zo ook die afwijking van de goddeloze rij- ken: de echtscheiding. Overigens: ze heeft bij nader inzien toch geen leeuwin mee naar St. Cloud geno- men, zo deelde de Schiedamsche Courant mede. Maar een zwart- bonte Nederlandse koe! Tijdens de Open Monumentendag uiteraard niet alleen aandacht voor Josephine Baker, maar ook voor de echte monumenten waarop de schijnwerper gericht is. In de be- langstelling staan dit jaar de ont- werpen van architect P. Sanders die voor Schiedam enkele markan- te bouwwerken heeft ontworpen, die vandaag de dag nog te bewon- deren zijn. Hoogtepunt hiervan is de Passage die volgende week her- opend wordt. Deze passage werd in 1932 geopend. Behalve winkels zijn in de oude Passage ook wonin- gen ondergebracht. Tijdens de Open Monumentendag is een van deze woningen te bezichtigen. Met de bouw van de nieuwe Passage onderging de oude een opknap- beurt en werd gedeeltelijk ver- nieuwd. Volgende week vindt de opening van de Nieuwe Passage plaats; de woningen worden pas la ter opgeleverd. Naast de Passage ontwierp archi tect Sanders nog andere markante gebouwen zoals o.a. het Sint Ja cobs Gasthuis, het volksbadhuis en het weeshuis. Zaterdag 9 Septem ber kan gratis met een old-timer- bus uit 1947 een rondrit gemaakt worden langs de verschillende panden die ontworpen zijn door ar chitect Sanders. De bus vertrekt elk heel en half uur vanaf het op- stappunt op de hoek van de Gerrit Verboonstraat en de Tuinlaan. Tij dens de rondrit zullen gidsen van de Historische Vereniging de deel- nemers informeren over de historie van Schiedam. Bij elke halte zal de bus even stoppen om passagiers in- en uit te laten stappen. Old-timer busroute Elk heel en elk half uur vanaf de opstapplaats hoek G. Verboon- straat/Tuinlaan. Monumenten wandelroute: Individuele wandelroute. Straattoneel Hoek G. Verboonstraat/Tuinlaan. Tijd: 11.00 tot 11.45 uur; 14.30 tot 15.15 uur; 15.30 tot 16.15 uur(on- der voorbehoud). Muziek Grote Kerk orgelconcert om 15.00 uur; Muziekkorps OBK optreden om 10.30 uur bij Lange Haven 97; Sint Jacobsgasthuis's middags le- vende muziek; Havenkerk gedu- rende de dag zal het historische pijporgel regelmatig bespeelt wor den; Ned. Protestantenbond 's middags orgelmuziek. T en t oonstel I i ngen Grote Kerk tentoonstelling over het leven en werk van architect P. Sanders; Tentoonstelling van oude ansichtkaarten van Schiedam door Henk Kiela. Stedelijk Museum: Overzichtsten- toonstelling van de Braziliaanse beeldhouwer Sergio Camargo. Art Gallery Interbook (Lange Ha ven 97): Tentoonstelling schilde- rijen van Ad van den Brink beel- den van Ineke van Dijk. Hofje van Belois: Presentatie van de Historische Vereniging in de re- gentenkamer. Korte Haven 125: Presentatie van SCHIEDAM De Landelijke Open Monumentendag wordt za terdag 9 September voor de negen- de keer gehouden. Het comite dat deze dag in Schiedam organiseert heeft ervoor gekozen dit jaar het werk van de Schiedamse architekt P. Sanders centraal te stellen. Een historische autobus maakt gedu- rende de gehele dag een rondrit langs de 'Sanders panden". Het ge hele programma voor deze dag is o.a. verkrijgbaar op het VVV kan- toor aan de Buitenhavenweg. Van af het VVV kantoor is een wande- ling uitgestippeld langs de meer traditionele historische gebouwen. In het kader van deze wandeling organiseert de VVV een soort puz- zelactie. De fragmenten van histo rische objecten die op deze pagina zijn afgedrukt zijn langs deze wan- deling te vinden. deelenemers aan de puzzelactie moeten hun naam en adres noteren en de nummers van de afbeeldingen. Achter deze nummers moet de straat en het huisnuntmer van het bepaalde ob ject genoteerd worden. Of, als dit niet mogelijk is. moet de naam van het object en de plaats waar zich dit bevindt opgeschreven worden. Op- lossingen moeten ingeleverd wor den bij het kantoor van de Maas post. Over de Vesten 3a. Schiedam. Wie alle oplossingen goed heeft dingt mee naar een van de prijsjes die beschikbaar zijn ge- steld door de gemeente Schiedam, de Stichting Historische Publika- ties en de VVV Schiedam. Per postadres kan een keer worden meegedaan. - J «K **ft. '40* m* t ft beter te integreren in de samenle- ving. Wij zijn geen experts in de ouderenzorg, maar door de contac- ten die je in de jaren hebt opge- bouwd met de verschillende mi- grantenorganisaties, weet je wat er bij die mensen leeft en hoe je ze moet benaderen en dat levert dan bruikbare ideeen op. Je weet de Weg naar beide kanten. Overeind blijft dat. naast al deze projecten, het Spectrumfestival na tuurlijk een belangrijke ontmoe- tingsplaats is voor de verschillende culturen in Schiedam. De brief van het aktiecomite meldt dan ook dat de politiek zelf maar eens aan moet geven waar de contacten tussen nieuwkomers en Schiedammers dan op een andere manier en op een andere plaats tot stand moeten komen. als het Spectrumfestival hiervoor niet de aangewezen gele- genheid is. Voordat men daarvoor een oplossing heeft gevonden, moet men afblijven van het Spec trumfestival, het enige festival waar dergelijke contacten in de praktijk wel tot stand komen. Schiedammers die het met deze stelling eens zijn en vinden dat het Spectrumfestival moet biijven. kunnen hun steun op een aantal manieren betuigen. Ten eerste kan men bellen met de fracties van PvdA, D66 en WD (het CDA, Groen Links en Solidariteit zijn namelijk wel voor), ten tweede kan men steun laten blijken door een telefoontje of een kaartje aan de Stichting Medelanders, Nieuwe Damlaan 766, 3118 AC in Schiedam, tel. 4710299 en tot slot kan men een handtekening zetten op de lijsten die deze week in Schiedam worden verspreid. Op de weekmarkt van vrijdag en op za terdag zullen in het centrum van de stad bovendien kleine manifesta- ties worden gehouden door het ak tiecomite. Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam Lange Haven 76: De Gekroonde Brandersketel. Een museumteam staat klaar om verhalen op te teke- nen van mensen die hebben ge- werkt in de gedistilleerd branche. Brandersknechten. kuipers, glas- blazers, kurkesnijders en kopersla- gers meldt u bij het museum! Ned. Protestantenbond: Tentoon stelling over Francois Ha verSchmidt. Westvest 92: Tentoonstelling architectenprijsvraag stadsvernieuwingsplan Westmolenstraat. De Nieuwe Palmboom: Gratis toegang Nationale Cooperatie Museum: Gratis toegang SCHIEDAM - Eind Septem ber worden in schiedam de Brandersfeesten gehouden met als thema de jeneverin- dustrie van Schiedam. Het is er dan twee weken feest. Tij dens deze feesten heerst er een gezellige sfeer in het cen trum. Bovendien zal het nieuwe winkelcentrum wor den geopend. Dit nieuwe overdekte winkelcentrum in de geheel verbouwde Passa ge, gaat een verbinding vormen tussen de oude bin- nenstad en het nieuwere centrum. Om ook een steen- tje bij te dragen aan al deze aktiviteiten, heeft de wan- delsportvereniging De Schiedamse Tippelaars be- sloten de eerste Branders- tocht te organiseren. Deze tocht zal worden gehouden op zaterdag 23 September. Om de wandelaars te laten delen in het feest, wordt er alleen op zaterdag gelopen. Alle winkels zijn dan open en men kan diverse aktivi teiten bijwonen. Ook is het mogelijk om enige distilleer- derijen en molens, waaron- der De Walvisch, te bezoe- ken. De route voert langs plekken die hebben bijge- dragen aan de faam van Schiedam als jeneverstad. Natuurlijk is er ook veel groen, waarvan Schiedam voor een stad in het Rijn- mondgebied, toch in ruime mate is voorzien. De wandel- tocht gaat over 5, 10, 15 of 25 km. Vrijwel iedereen kan daar dus aan mee doen. De start is vanuit het riante clubgebouw van DST aan de Warande 150 te Schiedam. De starttijden zijn van 08.00 - 09.00 uur voor deelnemers aan de 25 km., 09.00 - 12.00 uur voor deelnemers van de overige afstanden. Het in- schrijfgeld bedraagt fl.3,50 voor de 5,10 en 15 km. (inclusief beloning) en fl.5,- voor 25 km. (inclusief belo ning en verzorging). Verde- re inlichtingen bij A. Krom- menhoek, tel. 4712412 of G. Wiekeraad (Maltha), tel. 4268811. SCHIEDAM - Monterey is de naam van het festival waar zowel Jimi Hendrix als Janis Joplin te zien en te ho- ren waren. De band 'Monte rey' zal hetzelfde sfeertje als toen weergeven. Fred van Willigen, de Nederlandse Ji mi Hendrix en zijn zus Ria Kramer, leadzangeres van onder andere Solid Soul, vormen samen met bassist Ton en drummer Hein de band. Naast nummers van Hendrix en Joplin zullen er stevige rocknummers van onder meer Mothers Finest en Shocking Blue te horen zijn. Monterey treedt zater dag 9 September op in Po dium. De aanvang is 22.00 uur. Daarnaast is er op maandag 11 September een extra concert in Podium met Darell Mansfield en The Rock of Ages Blues Band. De aanvang van dit concert is 21.00 uur. SCHIEDAM - Op zondag 10 September is er in Diensten- centrum De 4 Molens weer een ruilbeurs voor jong en oud. Verzamelaars en hob- byisten kunnen hier terecht voor munten, postzegels, prentbriefkaarten, eerste dag-enveloppen, telefoon- kaarten en flippo's. De toe gang is gratis en tevens be staat er de mogelijkheid tot gratis taxatie. Het Diensten- centrum is gevestigd aan de Nieuwe Damlaan 766 en de aanvang is 13.30 uur. TelefOOD. (jvm controlebezorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: l5Z9,_300q VB Rotterdam T029

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 19