IMS Fiat Bravo en Brava bieden rust en ruimte S4 tweede telg van NedCar LS-RH Opvolger Renault 19 heet Megane Autotest HcAl Audi: recordpoging voor Guinness Book Kwetsbaar Nu al een miljoen Punto's Kia gaat klasse hoger Voetballers Cambuur rijden Neon Anky van Grunsven kiest Mercedes voor vervoer toppaarden De SEATIbiza Salsa: EUY 010 Technische gegevens Opvallende stijlkenmerken, veel interieurruimte en een goede geluiddemping ken- merken de nieuwe Fiat-mo- dellen Bravo en Brava. De eerste is een driedeurs en de tweede een vijfdeurs hatch back. Beide auto's zijn on- langs tijdens een grote sessie aan 1.200 vertegenwoordi- gers van de internationale pers gepresenteerd. De auto's beleven hun publieksdebuut tijdens de Internationale Au- tomobil Ausstellung (I.A.A.) in Frankfurt, die op 14 Sep tember de poorten opent. Twee dagen later begint in Italie al de verkoop. Eind ok- tober zullen de Bravo en Bra vo in heel Europa op de markt zijn. Bravo Nog dit jaar „Een auto om mee te leven." Zo betitelt Renault de opvol ger van de 19, die onder de naam Megane zijn debuut be- leeft in September tijdens de internationale auto tentoon- stelling I.A.A. in Frankfurt. Twee model varianten zullen daar zijn te zien, welke beide nog dit jaar bij de dealers in de showroom zullen staan. Filosofie De Nederlandse autofabriek NedCar, gevestigd in het Limburgse Born, is klaar voor de geboorte van zijn tweede telg. Na de Mitsubi shi Carisma, waarvan de pro- duktie al in voile gang is, staat een hagelnieuwe Volvo op het punt van verschijnen: de S4. Diens komst was aan- gekondigd onder de code- naam V40. De SEAT Ibiza is een van de populairste modellen in zijn klasse. Hij heeft alles mee: het model ziet er niet alleen stoer en stevig uit, de Ibiza rijdt bovendien vlot en com- fortabel en is op de koop toe nog zuinig ook. Daarbij is de Ibiza niet alleen leverbaar met drie of vijf portieren, maar eveneens met niet min der dan acht verschillende motoren. Vliegensvlug jji AUTOBEDRIJF LQ IMOOTEBOOM OFF. DEALER VOOR SCHIEDAM Woensdag 6 September MAASPOST SCHIEDAM XQ7.59 Met deze twee modellen wil Fiat zijn slag slaan in het C-segment, waar de Ford Escort, de VW Golf en de Opel Astra vanouds de scep ter zwaaien. Ook de Peugeot 306 staat sterk. Bovendien zijn er nieu we kapers op de kust, zoals de Re nault Mgane als opvolger van de 19 en de Nissan Almera die in de plaats komt van de Sunny. Veel zal afhangen van de prijs van de Fiats, maar die zijn nog niet bekendge- A De Fiat Bravo is sportiever van lijn dan de vijfdeurs Brava. De vormgeving van beide modellen is zeer onderscheidend. maakt. De lage positie van de lire maakt het evenwel makkelijk om te concurreren. Fiat wil nog dit jaar 80.000 stuks van de Bravo en Brava in Europa verkopen. Voor volgend jaar staat een aantal van tussen de 300.000 en 350.000 gepland. Zo'n vijftig procent daarvan zal worden afge- zet op de thuismarkt, waarbij de modelmix volgens president-direc- teur Paolo Cantarella van Fiat Au to ongeveer op fifty-fifty zal uitko- men. ,,Daarbij moeten we wel on- derscheid maken tussen de diverse markten. Zo zullen we in Holland meer driedeurs verkopen dan in Italie. terwijl we in ons eigen land met de Brava sterk zullen scoren." Fiat heeft geweldig veel energie en geld gestoken in de ontwikkeling van het duo, waarbij sterk is gelet op kwaliteit. Zo is de carrosserie extreem stijf gemaakt om enerzijds resonanties en rammeltjes uit te bannen en anderzijds de veiligheid te dienen. „Alles bij elkaar hebben we ongeveer anderhalf miljard gulden besteed aan de ontwikke ling van de beide modellen", aldus Cantarella. Dat is niet eens zo'n geweldig hoog bedrag naar hedendaagse be- grippen. Fiat heeft de kosten laag gehouden door bestaande compo- nenten te gebruiken zoals de mo- dulair opgebouwde motoren, die al zijn te vinden in de Fiat barchetta en de Lancia k. Deze krachtbron- nen komen uit de nieuwe fabriek in Pratola Sera, waarin het concern twee miljard gulden heeft gei'nves- teerd. Het gaat om zuinige, onder- houdsarme krachtbronnen. Onder- aan de lijst staat een 1,4 liter met twaalf kleppen (59 kW/80 pk), die zich in de praktijk ontpopt als een zeer soepel machientje. Hoe kan het ook anders met een maximale trekkracht bij slechts 2.750 t.p.m. terwijl daarvan over een bereik van 4.000 toeren zo'n negentig procent beschikbaar is. De volgende in de rij is een 1,6 li ter zestienklepper (76 kW/103 pk. Daarna volgt een van de barchetta bekende 1,8 liter zestienklepper (83 kW/113 pk). De Bravo is voorts nog als potente en zeer compleet toegeruste HGT variant te leveren met een 2,0 liter vijfci- linder met twintig kleppen (108 kW/147 pk). Verder is er een 1,9 liter dieselmotor (48 kW/65 pk). In het voorjaar volgt een 1,9 liter tur- bodiesel met 73 kW/100 pk). De auto is van binnen al even fraai gevormd als van buiten. Werkelijk geen lijntje loopt recht. Ook hier zijn er verschillen tussen beide modellen: zo zijn de tellers bij de sportief getinte Bravo rond en heb ben ze bij de op functionaliteit ge- richte en dus wat minder uitbundig ontworpen Brava de chique vorm van een ijswaaiertje. Stuurbekrachtiging is standaard (behalve bij de 1.4i met smalle banden), alsmede een in hoogte verstelbaar stuur en bestuurders- stoel. De S is de basisuitvoering. Vanaf de SX zijn ook centrale por- tiervergrendeling en elektrisch te bedienen ramen voor standaard. Abs en airbag zijn tegen meerprijs leverbaar. De Bravo en Brava bie den alien een dosis bescherming dankzij de balken in de portieren en de automatische gordelspan- ners. Voorts is de auto uitgerust met startblokkering. Uniek is de mogelijkheid de Bravo en Brava vanaf fabriek te leveren met aan- passingen voor gehandicapten. In Italie is zelfs al een gespecialiseerd aantal dealers aangesteld om aan deze groep service te kunnen ver- lenen. „Op termijn doen we dat ook in andere landen", aldus Can tarella, die meent dat een autopro- ducent vandaag de dag meer dan een goed produkt moet leveren. „We zullen moeten inspelen op mobiliteitswensen met specifieke service." maat precies tussen de compacte Twingo en de omvangrijke Espace valt te plaatsen. Het is dus een ruimtewagen, maar dan een, die door zijn afmetingen voor een nieuwe generatie van handzame varianten staat. Ruim zal hij zijn, dat zeker, maar niet zo kolossaal waardoor hij qua rijkarakteristiek dichtbij een middenklasse perso- nenauto zal staan. De auto zal daarnaast betaalbaarder zijn dan een Espace, waardoor het concept van een ruimtewagen binnen het bereik komt van een grote kopers- groep. De Renault Megane komt nog dit jaar in twee versies op de markt: als driedeurs coup en als vijfdeurs hatchback. een energiek gevormde auto die is bedoeld voor mensen met sport- In totaal wil Renault vijf varianten uitbrengen. De naam Megane zal staan voor een ware familie, zo laat Renault ons weten. Het zullen alle- maal volstrekt van elkaar verschil- lende versies zijn. die ieder voor zich een eigen doelgroep zullen aanspreken. Om bij de nu eerst uitkomende Coupe te beginnen, het betreft hier ieve aspiraties. De vijfdeurs is dui- delijker ingetogen van vorm. Dit model zal daarentegen in de prak tijk meer gebruiksmogelijkheden bieden. ..Renault bevestigt haar filosofie om technische creativiteit op de meest positieve manier ten dienste te stellen van de mens. De Megane is een auto die in vijf basismodel- len op de markt wordt gebracht, teneinde aan de wensen en eisen van letterlijk elke klant te kunnen voldoen", aldus Renault. In een later stadium zullen nog een vierdeurs sedan, een cabriolet en een zogenaamde monospace in de Megane-serie volgen. De laatste is een auto, die door zijn vorm en for- Renault beoogt in Nederland nog dit jaar ongeveer vijfhonderd Me- ganes op kenteken te zetten. Vol gend jaar volgt de grote slag met de verkoop van minstens twaalfduizend exemplaren. Er wordt hoog ingezet maar dat is niet zo gek, want de 19 heeft in zijn le ven ook uitstekende verkoopresul- taten te zien gegeven. Bovendien komt de Megane in een segment waarin in ons land altijd al de meeste auto's van alle merken worden verkocht. Details over uitrusting en motor- keuze geeft Renault nog niet prijs. Ongetwijfeld zal een aantal van de in de 19 gebruikte motoren terug- keren in de Megane. De producent claimt zeer veel te hebben gedaan aan de zorg voor kwaliteit. Er wordt zelfs gesproken van perfec- tie. Daarnaast zal de auto tot de lei- ders in zijn klasse gaan behoren op het vlak van veiligheid. De S4 is onmiskenbaar een Volvo. „De Volvo S4 is de eerste in een geheel nieuwe serie modellen. De komende vijf jaar zullen wij jaar- lijks een compleet nieuw model in- troduceren en onze doelstelling voor de lange termijn is te komen tot een jaarproduktie van 500.000 auto's", stelt Per-Erik Mohlin, president van de Volvo Car Corpo ration. De S4 is onmiskenbaar een Volvo, ook al deelt hij onderhuids compo- nenten met de Mitsubishi Carisma. Overigens zijn aandrijflijn zoals motor en versnellingsbak wel hele- maal van het Zweedse merk. De tails zijn evenwel nog niet bekend. want niet eerder dan op de I.A.A. in Frankfurt debuteert de Volvo. Daarna zal de auto eind dit jaar of begin volgend jaar op de markt ko men. De Zweden stappen overigens af van een type-aanduiding met een combinatie van 3 cijfers. zoals dat al decennia lang wordt gedaan. Het systeem met een letter en een cijfer zou eenvoudiger zijn. In dit geval staat S voor sedan. Hoe hoger het daarop volgende cijfer des te gro- ter is de auto. De letter F staat voor Flexibiliteit. De F4 zal in de nieu we structuur dan ook de vijfdeurs hatchback zijn, die NedCar later zal uitbrengen. In 1996 zal Volvo een cabriolet op basis van de 850 introduceren. Die gaat C7 heten, waarbij de C staat voor Cabriolet of Coupe. Uiteraard zal de S4 in zijn klasse toon^angevend zijn op de gebie- den van veiligheid, kwaliteit en milieuvriendelijkheid. Een swingende combinatie Motortype: Viercilinder Cilinderinhoud: 1.391 cm3 Vermogen: 44 kW/60 pk bij 5.200 t.p.m. Max. koppel: 107 Nm bij 2.800 t.p.m. Acceleratie: 15 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 157 km/uur. Gem. verbruik: 7 ltr/100 km. Bij elkaar opgeteld levert dat der- tig uitvoeringen op. En daarvan is de Salsa. Het betreft hier een bij- zonder swingend toegeruste auto, hebben wij ondervonden. Als basis dient de Ibiza 1.4i CL. Deze uitvoering heeft standaard ei- genlijk alles wat het autorijden prettig maakt. Hij is immers voor- zien van een ruitewisser en sproei- er achter en regelbare dashboard- verlichting. De Ibiza beschikt ook over een rechterbuitenspiegel die net als de linker van binnenuit ver stelbaar is. De riante bagageruimte meet 270 liter. Voor wie nog een maatje groter wil: in een handom- draai is de achterbank neergeklapt en ontstaat een inhoud van 802 li ter. De uitstekend handelbare Ibiza Salsa laten zich vliegensvlug door het verkeer loodsen. Dankzij de overzichtelijke carrosserie en het goede zicht random ontgaat de be- stuurder niets. De 1.391 cm3 vier cilinder motor zorgt met zijn maxi mum vermogen van 44 kW/60 pk voor een opmerkelijk soepel ka- rakter. Je vermoedt meer paarde- krachten dan er op papier staan vermeld, zo gretig hangt de auto aan het gas. De prestaties van deze Ibiza liegen er dan ook niet om. De topsnelheid bedraagt 157 kilometer per uur ter wijl de sprint van nul tot honderd niet meer dan 15,8 seconden in be- slag hoeft te nemen. Ten minste zo interessant is dat de SEAT deze sportieve waarden weet te koppe- len aan een gunstig brandstofver- bruik. Gemiddeld vraagt de pittige krachtbron niet meer dan zo'n ze- ven liter loodvrije euro-super per honderd kilometer. De Salsa benadrukt zijn Spaanse afkomst nog eens extra. De auto is uitgevoerd met getint glas, donker gekleurde achterlichten en aerody- namische, gesloten wieldoppen. De comfortabele stoelen zijn ge- tooid met speciale wat bont getinte bekleding waardoor het interieur een extra uitnodigend karakter De Ibiza Salsa is een vrolijk uitgedoste auto. krijgt. De riant uitgeruste Salsa beschikt bovendien standaard over stuurbe krachtiging en een krachtige radio/ cassettespeler met vier luidspre- kers. Deze installatie doet de naam van de auto uiteraard alle eer aan. De vrolijke Ibiza Salsa is leverbaar in uitdagende maar vooral frisse kleuren: alpinewit, smaragdgroen metallic, balticblauw, koraalrood en zwart. Hij kost 24.795 gulden. Op de achterdeur en op de flanken prijkt de aanduiding Salsa. Volkswagen Groep. Winkelcentrum Spaland, Zwaluwlaan 84 Schiedam Telefoon 010 - 470 81 22 Wereldkampioene dressuur Anky van Grunsven heeft de sleutels in ontvangst genomen van een Mercedes-Benz 1927 vrachtwagen. Anky zet de wagen in voor het transport van haar paarden naar na- tionale en internationale wedstrijden. De opbouw van de 1927 is zo ingericht dat er zes paarden in kunnen worden vervoerd. Met een speciale camera kunnen de dieren vanuit de cabine in de gaten wor den gehouden. Voor veiligheid en comfort zorgen ABS, anti-doors- lipregeling en luchtvering. Dat laatste maakt het mogelijk de wagen in hoogte te verstellen waardoor in- en uitstappen gemakkelijker wordt gemaakt. Met een Audi A4 Quattro in een recordtijd het Amerikaanse conti nent van Alaska tot Vuurland doorkruisen. Dat is de doelstelling van Audi AG. Nadat in 1990 een Audi Coup S2 in 28 dagen en 16 uur als snelste rond de wereld reed, is er nu een nieuwe uitdaging gesteld. Het record van deze 24.000 km lange tocht van noord naar zuid staat op naam van de Canadees Garry Sowerby en zijn Ameri kaanse bijrijder. Zij voltooiden de tocht met een vierwielaangedre- ven pick-up in 23 dagen en 22 uur. Audi wil die tijd met ten minste twee dagen verbeteren. Dat is een zeer gewaagde doelstelling, omdat de tocht nog nooit door een personenauto binnen een maand is voltooid. Voetgangers genieten een buitengewone positie in het verkeer. Dat geldt ook voor fietsers. Ze behoren volgens de jongste versie van het wegen- en verkeersreglement tot de zogenaamde kwetsbare groepen. Bij een aanrijding ligt de schuldvraag automatisch bij de automobilist, ook als een fietser bij voorbeeld plotsklaps een weg zou oversteken. Met duidelijk bewijs inclusief getuigenverklarin- gen zou de bestuurder van de auto moeten aantonen dat hij of zij er echt niets aan kon doen. Zoiets stemt tot nadenken. In elk geval is het goed te beseffen dat een aanrijding met de kwetsbare groep weggebruikers een lange ju- ridische en zelfs medische nasleep zou kunnen hebben. Wat de kwetsuren betreft is het enigszins een pleister op de wonde dat Toyota onlangs een airbag heeft ontwikkeld die voetgangers bij een aanrijding bescherming moet bieden. Het gaat om een tweetal lucht- zakken die onder de motorkap zitten weggeborgen. In een zeer klei- ne fractie van een seconde ploffen die naar buiten. zodra de bumper ergens mee in aanraking komt. Uit de eerste beproevingen blijkt dat hiermee in elk geval hoofdletsel is te voorkomen. Het leed van de aanrijding blijft, maar dat is wel verzacht met zo'n airbag. Wim Otten De Fiat Punto staat al in de recordboeken van de autowereld. De Auto van het Jaar heeft in recordtijd de produktie van het eerste mil joen exemplaren overschreden. Dagelijks rijden 2640 Punto's de fa briek in Turijn uit. Binnen twintig maanden was het de beurt aan de miljoenste, een metallic groene vijfdeurs Punto 75 ELX. Deze ver sie wordt in Italie het best verkocht. Het vorige record stond met 24 maanden op naam van de Fiat Uno. Dat de Punto een waar succes- nummer is bewijzen ook de prijzen die de compacte middenklasser haalde in veel Europese landen waaronder Denemarken, Duitsland, Groot-Brittannie, Zwitserland. Oostenrijk, Griekenland en Por tugal. Overigens is de beroemde 'miljoenste Punto' geschonken aan een liefdadige instelling die gehandicapte kinderen helpt. Het programma van Kia wordt nog dit jaar uitgebreid met de mo- derne middenklasser Credos. Deze auto is onlangs in het thuisland Zuid-Korea geintroduceerd. De Credos voldoet aan de strengste veiligheidseisen en is vrijwel honderd procent recyclebaar. De mo tor, een tweeliter zestienklepper, is ook door Kia zelf ontwikkeld. Deze staat borg van een topsnelheid van 200 km/uur. Volgend voorjaar komt er ook een uitvoering met een 1,8 liter viercilinder en een tweeliter V6 motor op de markt. Grote pluspunten van de Cre dos zijn zijn royale binnenruimte, grote portieren en ruime koffer- bak. De Credos zal om en nabij de 35.000 gulden gaan kosten. Bij B VO Cambuur Leeuwarden rijdt dit seizoen een aantal selectie- spelers en de assistent-trainer in vijf Chryslers Neon. De voetballers klopten bij Chrysler-dealer en sponsor Riedstra in Leeuwarden aan voor hun nieuwe auto. Overigens beschikt de club ook over een aantal Chryslers Voyager en een Le Baron. Behalve over nieuwe auto's beschikt de vereniging ook over een spiksplinternieuwe hoofdtribune. Bij de opening daarvan hield Cambuur het 'grote' FC Barcelona op 1 -1De sportieve gang zit er dus zowel op het veld als op de weg, zeker in, dit seizoen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 25