a a s s t a door de grenzeloze stad Wereldse rituelen in een Westerse stad Contact met lichaamstaal in de Laurenskerk Verteller op de grens van theater en journalistiek I it I 1 h a e t Voettocht door het Oude Westen Pleinen in de stad als centrum van de internationale samenleving Groot vertelkunst-programma op R9S IT grenzeloze stad Show confronteert modedrager met zijn omgeving ooper GRENZELOZE STAD De kern van R95 Grenzeloze Stad, is Roots Unlimited, het programma waarin het onzichtbare zichtbaar wordt gemaakt. Roots Unlimited gunt de bezoekers een kijk in de heersende gewoontes en rituelen van de interna- tionale stad. Gewoontes en rituelen zijn de dragers van een cultuur. Een Marokkaans-Islamitische wassing, een Chinese huwelijksplechtigheid, een Surinaams-Hindoestaans begrafe- nisritueel, ze vinden in Rotterdam in grote aantallen plaats. Om dit onzichtbare zichtbaar te maken heeft Roots Unlimited de route 'Three Funerals and a Wedding' samengesteld. Deze tocht voert langs plaatsen waar het publiek in de mysteries van de rituelen zal worden ingewijd. GRENZELOZE STAD Kleding maakt de mens. Of dat nu in Nederland is, of in andere werelddelen: kleedgedrag is menselijk. Ieder houdt zich bezig met zijn uiterlijk, kleedt zich volgens culturele gewoonten en probeert hier op zijn eigen manier invulling aan te geven. Mode wordt dan ook niet ver- geten tijdens R95 Grenzeloze Stad. De route 'Body Heat' voert ondermeer naar de Laurenskerk, waar het publiek onder- deel is van de grootse modeshow 'Multiple Choice'. GRENZELOZE STAD Verhalen vertellen is het nieuwe kindje van de Nederlandse podiumkunsten. Deze kunstvorm was tot voor kort bijna alleen te zien op speciale vertelfesti- vals. De laatste jaren is de belangstelling voor de vertelkunst groeiende. R95 Grenzeloze Stad presenteert de vertelkunst als een van de vijf kunstdisciplines, waarmee de grenzeloze stad wordt omgespit. In het vertelprogramma krijgt het publiek een keur aan vertellers te zien en te horen van over heel de grenze loze wereld. GRENZELOZE STAD Pleinen zijn eigenlijk multi- functionele plekjes stad. Al- tijd goed voor een potje voet- bal, een babbeltje met een aantal vrienden, de weke- lijkse markt, een spelletje tik- kertje of het opzetten van een circustent. Het is dan ook niet verwonderlijk dat drie plei nen in de stad een plaats heb ben gekregen in het program ma van R95. Het Tiendplein, het Rijnhoutplein en het Afri- kaanderplein geven het woord 'plein' een extra bete- kenis: ontmoetingsplaats. Grenzeloos Popular Start Goetzee Uitvaartcentrum Antilliaanse Begrafenis CVU Uitvaartcentrum Marok. Islam Wassmg Consul fhemamaaltijd Consul Levensliederen Schiecentrale The Kitchen CVU Uitvaartcentrum Surin. Hmdoest. Opbaring Ka Fook Mansion Chinese Huwelijksceremonie De route wordt. net als de meeste andere, in de twee weekeinden van R95 gelopen op 16, 17, 23 en 24 September. Het startschot wordt om 12.00 uur gegeven in Grenze loos Popular aan de Ki uiskade, het festivalcafe. Van daar gaat de toe- schouwer naar Goetzee Uitvaart centrum, waar om 13.00 uur de ri tuelen rond een Antilliaanse begra fenis bijgewoond kan worden. Om 14.00 uur belandt het publiek bij CVU Uitvaartcentrum, om getuige te zijn van een Marokkaans-Isla mitische wassing, een uur later ge- volgd door Surinaams-Hindoe- staanse rituelen. Uiteraard ziet het publiek geen echte rouwplechtig- heid, maar Rabin Baldewsingh, coordinator van de Surinaams- Hindoestaanse opbaring, garan- deert dat de plechtigheid volko- men waarheidsgetrouw zal zijn: de hedendaagse stedelijke vorm van uitheemse rituelen rond de dood. Het grootste verschil met een Ne- derlandse rouwplechtigheid is het meer extraverte karakter. „Het is bij ons een groot familiegebeuren, zegt Rabin Baldewsingh. „Ieder- een is erbij betrokken. Van de di- recte familie tot aan ooms, tantes, achterneven en achternichten. De emoties kunnen hoog oplopen. Het is een poging om het verdriet geza- menlijk te verwerken. Met elkaar geven we de overledene een waar- dig afscheid." De priester en de ceremoniemees- ter, meestal de oudste zoon of een broer, hebben in de plechtigheid de belangrijkste rollen. Maar ook de rest van de familie heeft een taak. Het lichaam ligt in een open kist met bloemen in de hand. Door het kijken naar de overledene en het strooien van bloemen over het ge- zicht bewijzen de Hindoes de laat- ste eer aan hun gestorven familie- lid. Langzaam wordt het lichaam voorbereid op de rei'ncarnatie, die komen gaat. Vuur speelt hierin een grote rol. Hindoes worden dan ook gecremeerd. Het vuur zorgt ervoor dat de ziel zich mengt met het ether, de lucht, waarna deze gereed is om te reincarneren. Officieel moet de crematie dan ook in de open lucht plaatsvinden, maar in Nederland gaat dat wat te ver. Hier gebeurt het in een crematorium. Van het publiek wordt verwacht dat het actief deelneemt aan de plechtigheid, bijvoorbeeld door Grenzeloos Popular Start Dijkzigt Ziekenhuis Operatie Kwartet Laurenskerk Modeshow Multiple Choice Schouwburg Shalimar Pak India Themamaaltijd Goetzee Uitvaartcentrum Ghanese Begrafenis Odeon Verhalen: Initiatie De titel 'Body Heat' geeft goed aan wat coordinator Peter Jeroense met zijn mgde-spektakel wil aanto- nen, namelijk hoe mensen met de bedekking en versiering van hun lichaam en lichaamsvormen ande re mensen tot readies dwingen. Er worden demonstraties van de blocmen over het gezicht van de overledene te strooien. Na deze plechtigheid staat er een iets vrolijker onderdeel op het pro gramma. De route voert de toe- schouwer verder naar Ka Fook Mansion, waar om 16.00 uur een Chinese huwelijksplechtigheid wordt opgevoerd. Daarna gaat het publiek naar Consul, waar naar le vensliederen geluisterd kan wor den en een themamaaltijd wordt geserveerd. Voor wandelaars die nog verder willen, heeft 'Three Funerals and a Wedding' de voorstelling The Kitchen van regisseur Dirk Tanghe in petto. Na deze dag bekijkt de deelnemer Rotterdam voorgoed met andere ogen. Peter Jeroense. meest uiteenlopende lichaamsver- sieringen gegeven. Niet alleen kle ding en haardracht komen aan bod, maar ook tatoeages, body-painting en (kunst)nagelversieringen staan in de spot-lights van het Schie- landshuis en de Laurenskerk. Na de start bij cafe Grenzeloos Po pular leidt 'Body Heat' allereerst langs ziekenhuis Dijkzigt, waar het 'Operatie Kwartet' de toeschou- wer aan den lijve met de harde rea- liteit van het leven confronteert. Vier theatrale soaps over het geluk tussen leven en dood van mensen in een ziekenhuissituatie tonen op treffende wijze de kwetsbaarheid van het menselijk bestaan. Vervolgens staat de modeshow 'Multiple Choice' in de Laurens kerk op het programma. Centraal staat hier de relatie van de mode drager met zijn omgeving, waarbij de kerk in zijn functie als sociale ontmoetingsplek wordt aangespro- ken. De festivalbezoeker bevindt zich bij binnenkomst op het zelfde terrein als de honderd modellen, waarmee zo een direct contact tot stand wordt gebracht. Op deze ma nier wil Peter Jeroense readies op- roepen van allerlei mensen op elkaar en hun uiterlijk, net als die op straat ook loskomen. Het prin- cipe is dat het publiek net zo zeer als de modellen deel uitmaken van de modeshow. De hele show wordt in het jasje van een levendige quiz gestoken, wat de keuze van de titel 'Multiple Choice' verduidelijkt. De modellen worden in de vier groepen haute couture, pret-a-por- ter, confectie en street-ware opge- deeld. Om het kwartier wordt er een vraag gesteld op het gebied van de mode, waarop een lid uit ie- dere groep een meerkeuze-ant- woord geeft. Aan het eind van de dag komt er zo een winnende stijl' uit deze mode-quiz voort. Na de modeshow kan de bezoeker een bezoek brengen aan het Odeon-theater, waar het vertel- kunstprogramma over geboorte en dood speelt. Vertellers uit verschil- lende culturen, zoals de Zuid-Afri- kaanse, Afro-Amerikaanse, Afro- Caraibische en veelzijdig Neder- landse vertellen in het Engels of Nederlands over de rituelen rond geboorte, initiatie, huwelijk en dood. De volgende stop is bij het Goetzee Uitvaartcentrum, waar men Ghanese rituelen kan meema- ken. Tegen de avond is er de mo- gelijkheid tot een thema-maaltijd in Shalimar Pak India, waarna de route 's-avonds wordt afgesloten met een bezoek aan de musical 'Faja' in de Rotterdamse Schouw burg. Faja, dat 'vuur' betekent, gaat over de vurige liefde tussen een Surinaams-Creoolse jongen en een Surinaams-Hindoestaans meisje. Het verhaal speelt in Suri- name tijdens de onafhankelijk- heidsstrijd in 1975. Het beeldt de zoektocht van volkeren naar hun eigen identiteit uit, die natuurlijk met veel tragiek, passie en liefde vergezeld wordt. Anne van Delft met celliste Monika van der Zwan. Grenzeloos Popular Start Odeon Verhalen: Initiatie Centraal Station Rotown Themamaaltijd Schiecentrale The Kitchen Bibliotheektheater Verhalen: Geboorte en Dood Stadhuis Verhalen: Huwelijk World Trade Center Een van de bekendste, typisch Ne derlandse vertellers is Anne van Delft. Zij is al jaren bezig de ver telkunst onder de aandacht van een groter publiek te brengen. Zo orga- niseerde ze tussen kerst en oud en nieuw al tien keer het Vertelfesti- val Amsterdam. Zelf staat ze ook regelmatig op de planken om met haar bijzondere stem het publiek mee te nemen in die geheimzinni- ge wereld van de verhalenverteller. De verhalen van Anne van Delft zijn niet typisch Nederlands, omdat deze volgens haar simpel- weg niet meer bestaan. „Lang ge- leden had je verhalen die hoorden bij een bepaald soort bedrijvig- heid", vertelt ze. „Je had haven- verhalen en verhalen van de vis- sers of de strandjutters. Tegen- woordig is de manier van werken zo veranderd, dat er geen plaats meer is voor het vertellen van ver halen. Nu zijn er lawaaiige machi nes en werken mensen meer geiso- leerd." Verhalen vertellen is wat anders dan voorlezen uit eigen werk. Het verschil zit hem vooral in het ge- bruik van de taal. Anne van Delft: „Bij een voorgelezen geschreven tekst merk je dat er schrijftaal ge- bruikt wordt. Vertelde teksten heb ben meer een spreektaal, maar ook weer niet zoals de echte spreektaal in de gesprekken die mensen voe- ren. Er zit een ritme in, de woorden zijn secuur gekozen, het zijn ei- genlijk gesproken taalkunstwerk- Met Roots Unlimited gaat u tijdens R95 op avontuurdoor de Grenze loze Stad. Roots Unlimited is een ontdekkingstocht langs het zichtba- re en het onzichtbare van de stad, langs bekende en onbekende cultu ren en gebruiken. Inhoudelijk coordinator Shirley Azimullah: „Het programma van R95 is breed. Het laat de relatie zien tussen kunst, cultuur en de veranderende stad. Iedereen kan zijn of haar eigen route samenstellen om dit te ontdekken." Om avonturiers een beetje op wegte helpen zijn onder de naam 'Roots Unlimited' een aantal stads- routes samengesteld. Deze routes duren een dag en voeren langs een keur aan verrassingen op het gebied van muziek, dans, vertelkunst, film en theater. De routes zijn te lopen in de twee festivalweekeinden of op de datum die erbij staat aangegeven. De routes geven echter geen totaal overzicht van alle activiteiten. Voor het volledige pro gramma kan men terecht in het R95 Festival Paspoort. lnformatie wordt tevens gegeven op het informatienummer 06-8998890. deplein St. Tiendstraat^^^jJ^^^^^ Bloemkwe Wijktuin Gouvernestraat Gaffeldwarsstraat Mariastraat Bloemkwekersstraat Nieuwe Binnenweg GRENZELOZE STAD Gedu- rende de weekenden van R95 Grenzeloze Stad bestaat de moge- lijkheid een voettocht door het Ou de Westen te maken, waarbij deze gekoesterde wijk haar verborgen en verrassende plekjes onthuld. De kleine verborgen hofjes, pleintjes, perkjes, gevels en panden, die deze wijk rijk is, zijn tijdens deze wan- deling toegankelijk. Onder bege- leiding van een afgevaardigde van Aktiegroep Het Oude Westen kun nen per keer maximaal 25 mensen deze route meelopen. Bij ieder? straat, plein of weg wordt iets ver1 rassends getoond. Op 16 en 17 September en 23 en 24 September vangen de routes om 14.00 uur aan en duren tot onge- veer 16.00 uur. Ruim vantevoren aanwezig zijn, want vol is vol! Er wordt verzameld bij Grenzeloos Popular aan de Westkruiskade 26. jes. Daarnaast is de interactie met het publiek belangrijk en hoe je omgaat met de ruimte. Wat dat be- treft, grenst het vertellen van ver halen aan theater, met dat verschil dat je geen bestaande rol speelt. Ook kun verhalen vertellen gren- zen aan de journalistiek. Een jour nalist vertelt tenslotte het verhaal van de dag. En sommige verhalen zijn weer net documentaires: die geven een haarscherp beeld van een bepaalde gebeurtenis." Het publiek kan in de twee week einden van R95 vier maal deelne- men aan de route 'Voices of Life'. Op 16, 17, 23 en 24 September zul- len vier thema's in de verhalen centraal staan: geboorte, initiatie, huwelijk en dood. De start is om 12.00 uur in het festivalcafe Popu lar. Om 13.00 uur worden in Odeon verhalen over initiatie ver- teld. In het Centraal Station wor den om 14.00 uur de zeventig tv- monitoren bezocht, waarop een aantal Rotterdamse kunstenaars het thema voedsel en de Grenzelo ze Stad nader zullen uitwerken. Een uur later, om 15.00 uur, is het publiek in de Burgerzaal van het Stadhuis om naar verhalen over - hoe kan het ook anders op deze lo- katie - het huwelijk te luisteren. Voordat om 16.30 uur de verhalen over geboorte en dood in het Bi bliotheektheater beginnen, wordt het publiek om 16.00 uur nog naar het World Trade Center gebracht, waar een roterende dynamische in- stallatie is te bewonderen. Na de themamaaltijd in een van de vele eetcafe's in het Oude Westen, zo als bijvoorbeeld Rotown, Sorgh en Hoop, Doelencafe en Portofino kan s avonds nog een bezoek wor den gebracht aan de spannende voorstelling The Kitchen in de Schiecentrale. Op de podia aan het Tiendplein na- bij de Westkruiskade en het Rijn houtplein aan de Binnenweg draait het voornamelijk om muziek. Het Tiendplein brengt hedendaagse muziek uit allerlei culturen. Zo zal er popmuziek te horen zijn, even- als moderne Turkse en Marok- kaanse muziek, rap en merengue. Het Rijnhoutplein is het podium voor de traditionele Marokkaanse, Griekse, Surinaamse, Kaapverdi- aanse, Turkse en Afrikaanse mu ziek. De programma's op beide podia zijn zo op elkaar afgestemd. dat liefhebbers van alle genres zowel naar het ene als naar het an dere plein kunnen. Organisator van de feesten op de pleinen aan de rechter-Maasoever is jongerenor- ganisatie Cabo. Cabo behartigt de belangen van jongeren in het alge- meen en Kaapverdiaanse in het bij- zonder. Lisia Peres van Cabo: ..Festivals zijn vaak in parken. Daar zien be zoekers echter zo weinig van de stad. Door een programmering te doen op pleinen in de stad, zien mensen veel meer van de wijken en de veelzijdige internationale sa- menstelling ervan. We willen laten zien dat een stad een verrijking is voor iedereen. Het moet een sa- menspel zijn van culturen." Op de linker-Maasoever is het Afrikaanderplein de plek waar het opzaterdag 16 September allemaal gaat gebeuren. Op het plein en in wijkgebouw 't Klooster staan di verse activiteiten op het program ma, die het zeer waard zijn even de brug over of de tunnel onder de ri- vier te nemen. Het is immers de be- doeling dat ook 'stedelingen' eens 'op Zuid' gaan kijken. Wijkgebouw 't Klooster staat in het teken van de vertelkunst. Ne derlandse vertellers met hun wor- tels in de Turkse, Surinaamse, Ma rokkaanse en Indonesische cultuur vertellen verhalen over rituelen met als thema's geboorte, initiatie, huwelijk en de dood. Daarnaast zal de film 'Alledag Afrikaander plein', waarvoor een jaar op het plein is geftlmd, zijn premiere be- leven. Zaterdag is marktdag op het Afri7 kaanderplein. Wim den Haring, een van de organisatoren: ,,We in- tegreren onze buitenactiviteiten in die van de markt. Bij drie centrale punten zetten we tentjes neer, waar we verschillende acts programme- ren. Er komt een tentje bij de bi- bliotheek, een bij de sporthal en een in het hart van de markt. Ik probeer zoveel mogelijk mensen pit de wijk te betrekken bij de op- tredens." Marktbezoekers kunnen rekenen op theater, zang, muziek en een clown. Den Haring is in ieder geval verze- kerd van een groot aantal bezoe kers. „De markt op het Afrikaan derplein is een druk bezochte. Per jaar hebben we zo'n zes miljoen bezoekers." Dat kan dus niet mis- sen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 16