Vlag halfstok bij Stadsgehoorzaal Boekwerkje over architect A Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in n Goize-Ludwigson in cafe Podium Ode aan De Pacha door Guus Meeuwis 'Officiele paal' gestagenvoorStadserf Palmspektakel Verkeersmaatregelen tijdens Brandersfeesten Uitvaartrituelen centraal bij informatie-avond Humanitas Theo Vaness Forrest Gump Jimi Hendrix Memorial Dumb and dumber ik wil een voordelig (proef) abonne- D m SCHIEDAM „Ze doen niks, ze staan er alleen maar te staan!" Met die afkeuren- de woorden reageerde een vrouw uit het toegestroomde publiek op burgemeester R. Scheeres en oud-raadslid en bonbonmaker G. Verhuls- donk. Met z'n tweeen sloe- gen zij op 5 September niet de eerste, maar wel de 'officiele paal' van de gemeentelijke nieuwbouw op het Stadserf. Uitgedost in een lange witte jas, een stevige helm en een blauwe bril, lieten zij echter het echte heiwerk over aan een specialist uit de bouwwe- reld. Terwijl de paal traag de grond doorkliefde, kreeg de vrouw, net als vele andere toeschouwers, ook nog een portie opwaaiend zand in de ogen. Niettemin was zij ge- tuige van een historisch mo ment in Schiedam Centrum. En de gratis champagne, die zou er even later niet minder om smaken. - ifuJj Zure appel Nachtburgemeester lk betaal hiervoor de halve prijs: 12,95. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik/ 28,55 per maand via automatische betating. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Bank/gironummer: Handtekening: Woensdag 13 September 1995 CX9.56 VCus De rockband Goize Ludwigson, tijdens het Palmfeest te zien en te horen in cafe Podium. SCHIEDAM Tijdens het Palm feest, zaterdag 16 September speelt de Dordtse band Goize Ludwigson in cafe Podium aan de Lange ha- De band werd in 1989 opgericht door bassist Ben Goize en gitarist Marc Ludwigson. Zij hadden als doel voor ogen, muziek maken en die te laten horen aan een breed- schalig publiek. Vandaag de dag creeert de band nummers die jazzy-rock getint zijn, afgewisseld met wat stevige rocknummers, en ballads, technisch interessant en toch goed en herkenbaar in het ge- hoor liggend. Om een concessie te doen aan zalen die het niet aandur- ven een onbekende, weliswaar nu opkomende groep te programme- ren is besloten enkele covers aan het repertoire toe te voegen. Lovende recensies zijn al in het be gin van de ontstaansperiode van de band te lezen geweest in verschil- lende bladen in binnen- en buiten- land. Daarna is het wat stil gewor- den door een bewogen jaar. wat re- sulteerde in een andere bezetting met echter nog wel altijd in de for- matie te vinden, de oprichters. V"';, - ;s- Eigenaresse Margriet van De Pacha, samen metzanger Guus Meeuwis fotoLetty Verwey). SCHIEDAM Cafe De Pacha bestaat een jaar en dat vonden en kele stamgasten reden om iets spe- ciaals te doen voor eigenaresse Margriet. Dus werd in het geheim een lied geschreven over De Pacha en werd Guus Meeuwis,. bekend van de nummer 1 Hit 'Dit is de nacht' benaderd om het lied in te zingen. Guus Meeuwis vond het een leuk initiatief en stemde dan ook toe. Op 30 augustus was alles gereed en dook Meeuwis de studio in om de plaat op te nemen. Tus- sendoor hadden stamgasten Pirn Scheenloop en Marco Hensbroek nog kans gezien om Margriet on- der valse voorwendselen mee te nemen om haar 'toevallig' voor te stellen aan Meeuwis. Uiteraard werd deze ontmoeting op de ge- voelige plaat vastgelegd en het re- sultaat, met de toen nog van niets wetende Margriet aan de zijde van Meeuwis, is hier te zien. Op 5 September was het dan zover. Hoewel Meeuwis zelf niet aanwe- zig kon zijn bij de uitreiking van de Pacha Plaat, was Margriet toch enorm verbaasd en onder de in- druk van het werk dat haar stam gasten hadden verzet. Daar moest op gedronken worden en dat ge- beurde dan ook tot diep in de avond. VLAARDINGEN Nadat be kend was geworden dat directeur Marten Putman bij een verkeerson- geluk om het leven was gekomen ging de vlag halfstok bij de stadge- hoorzaal in Vlaardingen. Directeur Marten Putman kwam zaterdag om het leven bij een auto- ongeluk in Amsterdam waar de Ajax-voetballer Patrick Kluivert bij was betrokken. De echtgenote (47 jaar) van Marten Putman (56 jaar) werd zwaar gewond en werd opgenomen op de intensive care. Zij verkeert momenteel niet meer in levensgevaar. In Vlaardingen werd met verslagenheid gerea- geerd op het nieuws. Het bestuur en de collega's van Putman waren verbijsterd. Niet alleen in het Vlaardingse cultuurleven, maar ook in de landelijke theaterwereld was Marten een markant persoon. Hij laat een grote leegte achter. Marten Putman werd op 19 maart 1939 geboren in Amsterdam en wassinds 1 mei 1982 directeur van de Stadsgehoorzaal. Van 1962 tot 1967 had hij een zelfstandig thea- terbureau. Tot 1977 was hij zake- lijk directeur van de stichting Funhouse. Van 1977 tot 1982 was hij directie-medewerker van de Stadsschouwburg in Breda. Praten over Alexanderpolder, Aleida, alcohol en appels Het was alsof de burgemeester de teleurstelling van de Schiedamse had gehoord. „Met de huidige stand van de techniek sta je als bur gemeester bij het slaan van een eerste paal min of meer voor gek' zo begon Scheeres even later in de recreatiezaal van het Stadskantoor zijn speech. En dat ook Verhuls- donk bij het slaan van de eerste paal had 'geassisteerd', moest niet zo zeer worden uitgelegd als een poging dan maar samen voor paal te staan en zo het leed enigszins te verzachten. Nee, het uitnodigen van de vroegere fractievoorzitter van de VVD vormde voor Scheeres een prachtkans, om de om zijn humor bekend staande Verhulsdonk weer eens achter de microfoon te krijgen. Een kans die Verhulsdonk met beide handen aangreep. De VVD'er, naar eigen zeggen van achter de Nijmeegse geraniums te- voorschijn gekomen, speelde di rect een thuiswedstrijd, boeide de zaal met kwinkslagen en uitte tus- sendoor kritiek op de stad waaruit hij 'verbannen was'. Die kritiek werd echter met plezier aange- hoord. Verhulsdonk typeerde de afgelopen 42 jaar in Schiedam als een tijd waarin projectontwikke- laars, ambtenaren en politici keer op keer bouwplannen maakten, wogen, en te licht bevonden. „Be- kwame lieden veroordeelden alles wat voorgangers hadden bedacht. Het deed denken aan iemand die voor een keer een andere tandarts bezoekt, en daar onder hard gelach wordt gevraagd of de vorige tand arts nog aansprakelijk kan worden gesteld." In een adem door keek Verhulsdonk terug op de jaren ze- ventig, toen de VVD-fractie in het cafe onder het genot van een alco- holische versnapering tussen neus ren 'meertraditionele' speeches tot het publiek gericht. Zo vertelde H. Ruijsenaars, architect van het ge meentelijke nieuwbouwproject zijn inspiratie te hebben geput uit het zeventiende eeuwse Italie. Vandaar dat de geur van hout en goudkleurig daglicht een promi- nente plaats zullen innemen in het Stadserf. Volgens de architect wordt met de bouw van het be- stuurscentrum tussen de Emma- straat en de Broersvest het bestuur opnieuw aan de stad gekoppeld en wordt aldus iets van de oude sa- menhang hersteld. „Tante Aleida", die Schiedam in 1275 de stadsrechten gaf, „zou het hebben toegejuicht", aldus Ruijsenaars. De bouwlocatie waar dinsdag 5 September de eerste officiele paal werd gestagen voor de nieuwbouw van het Stadserf. en lippen door nog even de raadsa- genda placht door te nemen en haar politieke standpunt innam. „Daarna spraken wij gedistilleerd de raad toe. Met de PvdA bedreven we toen al paarse politiek: De so- cialisten waren rood, en wij blauw. De toekomst van de gemeente kon- den we toen nog letterlijk op een bierviltje kwijt. Heden ten dage schijnt een gedeelte van de raad naar Zweden af te moeten reizen om daar zijn wijsheid te verga- ren." Voor het Stadserf zelf had Verhulsdonk nog een aardige sug- gestie: „Het neerzetten van een beeld van Vrouwe Aleida is wel- licht een leuk idee voor degenen die aan het project nog een slordi- ge stuiver overhouden." Waar de stemming er toen goed in zat, wakkerde de speciaal voor de gelegenheid geinviteerde Jules Deelder daarna het vuurtje nog verder aan. Ook hij pleegt aan het slaan van eerste palen naar eigen zeggen nog wel een aardige stuiver over te houden. Bij een eerdere ge legenheid was hem aanvankelijk zelfs toegevoegd, nadat hij zijn speech-prijskaartje had genoemd: „Ja dahag! Dan kam ik zelf m'n haar wel achterover!" In zijn on- navolgbaar snelle spreektrant nam Deelder het slaan van eerste palen op de hak, gebaseerd op een eerde re ervaring bij de opening van een winkelcentrum in de Rotterdamse Alexanderpolder. Saaie speeches, draaiboeken waarin elke kans op improvisatie tot nul werd geredu- ceerd en het gesloten zijn van de bar vormden de rode draad. Het verhaal van Deelder bleek, on- danks of juist door zijn aparte kijk Burgemeester Scheeres en oud-raadslid en bonbonmmaker Verhulsdonk 'slaan'de officiele paal. op het slaan van eerste palen, een schot in de roos, al werden sommi- gen af en toe opgeschrikt door het vocabulaire van de Nachtburge meester van Rotterdam. Voor Verhulsdonk en Deelder wa- Uiteraard noemde burgemeester Scheeres de positieve kanten van wat hij als de toekomstige 'huiska- mer van de stad' betitelde. Naast particuliere bouw van woningen en bedrijven op het Stadserf, be- schikt de gemeente Schiedam er binnenkort over een gloednieuwe bibliotheek, theater, gemeente-ar- chief, bestuurscentrum en 'stads- winkel', waarin veel gemeentelijke diensten voor het publiek worden ondergebracht. De tijdelijke ge- luidsoverlast rond het stadskantoor noemde hij een 'zure appel', waar gemeenteambtenaren nog even doorheen moeten bijten. Scheeres had ook van een 'dure appel' kun- nen spreken. Tijdens zijn speech stipte hij immers ook nog eens aan dat de bouw duurder was gewor den dan gepland. Eerder dit jaar stelde de gemeenteraad morrend nog een bedrag van zeven miljoen gulden extra beschikbaar voor de Stadserfbouw. Pieter Vermaas Deja vu, te zien in cafe't Proosje. SCHIEDAM In de Schiedamse binnenstad vindt zaterdagavond 16 September de premiere plaats van het Palmfestival. Een groot aantal horecagelegenheden neemt deel aan dit festival, waarachter cafe't Proosje de stuwende kracht is. Hierdoor zal men na de verlichte gondelvajuJjn de diverse cafeetjes kunnen genieten van een avond vol topamusement door verschil- lende artiesten. Het programma: t Proosje - Deja Vu 't Stappertje - The Grums 't Spul - Mood Indigo De Pacha - Liesbeth 't Vierkantje - Ricardo De Amstelbron - Family Dee Podium - Goize Ludwigson De Windmill - What Next Van Diggelen - Eigen Steel Wijzen De Dam - P. Jansen Groot Schiedams Kaffee - Don Bennett (14.00 uur) De Unie - Footloose (16.00 uur) William's - De Brio's Grote Markt - Openminded De Stal - Country Palm Evening Mikmak - Frustration Klein Thalia - Open Dart Toernooi (19.30 uur) De Koning - Jan Kuipers Het Weeshuis - De Weeskindjes 't Paard - Crazy Horse Act Rio Bar - 'Palm bij nacht' (24.00 uur) SCHIEDAM Het Fonds Histo- rische Publicaties Schiedam heeft een boekwerkje uitgegeven over de Schiedamse architect Piet San ders. „Het werd tijd. Het heeft lang geduurd voordat de Schiedamse architect Piet Sanders de aandacht krijgt, waar hij recht op heeft, ge zien zijn architectonische oeuvre en het belang daarvan voor de stad Schiedam", zo schrijven de sa- menstellers van het boekwerkje. Sanders bouwde op tal van plaat- sen en elke Schiedammer kent zijn bouwwerken: De Passage, Het Sint Jacobs Gasthuis, het Badhuis aan de Lange Haven, het Tehuis voor Halfwezen aan de Lange Achter- weg en de Ambachtsschool aan de SCHIEDAM Het water- sportweekend en de zondagsmarkt zijn ieder jaar opnieuw druk be- zochte evenementen tijdens de Brandersfeesten. Om het verkeer in goede banen te leiden zijn extra verkeersmaatregelen getroffen. Het watersportweekend wordt ge- houden op 16 en 17 September. Op deze dagen zullen de Korte en de Lange Haven geheel autovrij zijn. Dit betekent dat de bewoners wordt verzocht om de auto op deze dagen elders te parkeren en dat be- zoekers er rekening mee dienen te houden dat de havens geheel zul len worden afgesloten voor auto- verkeer, inclusief de Dam en di- rekte omgeving. Op zaterdag 16 September zullen bovendien de Lange Kerkstraat en het Broers- veld afgesloten zijn voor verkeer in verband met een braderie. De zondagsmarkt die dit jaar op 24 September wordt gehouden, zorgt altijd al voor een grote toeloop, maar dit jaar komen er waarschijn- lijk nog meer bezoekers omdat men een kijkje wil gaan nemen in het gloednieuwe winkelcentrum. Om het winkelend en wandelend publiek zoveel mogelijk vrij baan te geven is ervoor gekozen om de binnenstad deze zondag autoluw te maken. Dit betekent dat doorgaand autoverkeer en naar een parkeer- plaats zoekend verkeer geweerd zal worden uit het gebied tussen de Westvest, de Noordvest en de Broersvest. De belangrijkste toe- gangswegen naar de binnenstad zullen dan ook worden afgesloten. Zo zal de Rotterdamsedijk in de richting van de Koemarkt worden afgesloten ter hoogte van de Nieuw Mathenesserstraat en zal de 's-Gravelandseweg worden afge sloten ter hoogte van Plein 40-45. Binnenstadbezoekers die met de auto komen worden voor een par- keerplaats verwezen naar de be- drij fsgebieden s-Gravelandsepol- der en Nieuw Mathenesse. In deze gebieden rijden gratis pendelbus- sen die door de bezoekers kunnen worden aangehouden. Overigens wordt geadviseerd om zoveel mo gelijk van het openbaar vervoer gebruik te maken. Omleidingsrou- tes voor het doorgaand verkeer worden door borden aangegeven. Zo zijn er omleidingen via de route Burg, van Haarenlaan - Nieuwe Damlaan - Nieuwe Haven, de rou te Boerhaavelaan - P.K.O.laan - Horvathweg en de route via Nieuw Mathenesse en de Westfrankeland- sedijk. St. Liduinastraat. Minstens zo belangrijk als deze grote gebouwen zijn echter de talloze woningen die hij in op- dracht van de "Vereeniging Volks- huisvesting' ontwierp. Zo zou de Gorzen zonder die woningen niet zijn wat ze nu is. In het boekje wordt nader inge- gaan op het leven en werk van Sanders. Naast een geillustreerd overzicht van zijn oeuvre wordt ook een chronologische lijst van zijn werk geboden. Het boekje is verschenen onder de titel 'Eenige versiering zou echter wel gewenscht zijn'. Het boekje over het leven en werk van archi tect Piet Sanders (1882 - 1932) werd geschreven door Cees van der Geer en Jan Droge. Het boekje heeft een oplage van 900 en telt 112 pagina's met 46 afbeeldingen. Op werkdagen van negen tot vijf uur is het boekje te koop bij Maas- posT weekbladen aan Over de Vesten 3A in Schiedam. De prijs bedraagt tien gulden. SCHIEDAM Verschillende culturen kennen hun eigen gebrui- ken en rituelen rond sterven en uit- vaart. De vereniging Humanitas organiseert donderdag 28 Septem ber over dit onderwerp een infor matie-avond voor belangstellen- den en hulp- en dienstverleners. De informatiebijeenkomst wordt georganiseerd vanwege het vijftig- jarige bestaan van de afdeling Rijnmond-Noord van Humanitas. Op de avond geeft Humanitas met een videofilm voorlichting over het onderwerp en zal een panel vragen uit het publiek beantwoor- den. Daarvoor leiden twee deskun- digen Op het gebied van verlies en rouw vanuit de Surinaamse en isla- mitische gemeenschap de avond in. Door de instroom van buitenlan- ders uit verschillende culturen is Nederland een multi-culturele sa- menleving geworden. Volgens Humanitas is er hierdoor bij ver schillende culturen belangstelling ontstaan over hoe andere culturen afscheid nemen en de uitvaart be- leven. Aan de bijeenkomst wordt ook medewerking verleend door andere organisaties. Zo leveren de Stichting Krosbe, de Joodse Ge meente Rotterdam, de Vereniging voor Crematie AWL, het Huma- nistisch Verbond, de Stichting Platform Islamitisehe Organisaties Rijnmond (SPIOR) en uitvaarton- derneming Goetzee uit Rotterdam dp enigerlei wijze een bijdrage aan de avond. De avond start op 19.30 uur in Verzorgingshuis Thurlede op de Nieuwe Damlaan 759 in Schiedam. Deelname is kosteloos. Een boekje over afscheid nemen en uitvaartrituelen is op de avond voor vijf gulden verkrijgbaar. SCHIEDAM In het Film- huis Schiedam wordt vrjj- dag 15 en zaterdag 16 Sep tember de Rim Forrest Gump gedraaid van regis- seur Robert Zemeckis. Tom Hanks speelt in Forrest Gump een simpele ziel, via wiens belevenissen dertig jaar Amerikaanse gesehie- denis aan ons voorbij trekt. Zo wordt hij onder meer football-ster en is hij er ge- tuige van hoe de eerste jonge zwarte de universiteit van Alabama betreedt. Later wordt hij een held in Viet nam. De verweving van een fictief persoonlijk levensver- haal met een echte geschie- denis is al eerder gebruikt (in Zelfg en Being There), maar nog nooit was de hoofdpersoon zo'n onbenul. De aanvang van de film is 21.30 uur op vrijdagavond en 20.30 uur op zaterdag avond. De zaal is vrijdag open vanaf 20.30 uur en za terdag vanaf 20.00 uur. De toegang voor donateurs is fl.6,-. Voor niet-ieden is het donateurschap fl.8,50 inclu sief de toegang voor de film. Het Filmhuis is gevestigd aan de Nieuwstraat 5. SCHIEDAM Na succes- volle avonden met The Shoes en Get Back, organi seert cafe't Maantje in het kader van de Brandersfees ten een gratis concert van Theo Vaness op vrijdag avond 22 September vanaf 21.00 uur. Theo Vaness, be- ter bekend als Theo van Es, is de uniek klinkende en toonaangevende frontman van The Shoes. De groep maakte sinds 1966 stevig soulgetinte rock als Na na na en Osaka. Na de grote suc- cessen van The Shoes verliet Vaness echter de groep, waarna in 1971 zijn eerste solo-single uitkomt. Eind ja ren zeventig is Vaness daar na in de weer als een zeer verdienstelijk discozanger. Vrijdagavond zal Vaness een gevarieerde show bren- gen met veel covers, waar- door het een feest van her- kenning voor de oudere jon- geren zal worden. Cafe 't Maantje vindt men aan het Broersveld 151. VLAARDINGEN In het Pandemonium aan de Zo- merstraat wordt op zater dag 16 September een 'Jimi Hendrix Memorial' gehou den, omdat het dan 25 jaar geleden is dat Jimi Hendrix is overleden. Er zullen tij dens deze avond twee Hen drix coverbands spelen, na- melijk 'Kimmo Revon Erva ring' en 'Little String'. Er zal tijdens deze avond ook een interessante lezing wor den gehouden met uniek beeldmateriaal van de zan- ger. De toegang tot deze avond bedraagt fl.4,- (plus lid- maalschap) en begint om 21.00 uur. VLAARDINGEN De Fi- co verzorgt aanstaande za terdag weer filmvoorsteliin- gen in zaal Triangel en het gebouw van het Leger des Heils. Op het programma staat de komische film 'Dumb and dumber', De voorstellingen in Triangel beginnen om 13.30 en 19.30 uur en in het gebouw van het Leger des Heils begint de film om 14.30 uur. nwnmnmmaiimionnnnnnnaiia mm mMmmuBAUAM mm MmBURR nABnt TelefOOn. controle bezorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: JJotterdams Dagblad, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam T029

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 19