met a a s s t a door de grenzeloze stad Kunst en cultuur op onverwachte plaatsen Op avontuur door nachtelijk Rotterdam Ontmoetingen in moskeeen, Ka Fook Mansion en de Laurenskerk u Muzikale wereld-films zappen in Lantaren/Venster Wegwijzer door de Grenzeloze Stad Soaps in Dijkzigt, beeldende kunst in het WTC GRENZELOZE STAD Lord Phillias Fogg deed er in het boek van Jules Verne tachtig dagen over om de wereld rond te reizen; bezoekers van het wereldmuziekfilmfestival in Lanta ren/Venster hebben er slechts een dag voor nodig. Van Mexico naar Senegal via Spanje richting Bulgarije? Of toch liever star- ten in Nigeria en dan zo door naar Brazilie? Met een kleine wandeling door de zalen van de bioscoop worden bezoekers verrast met films uit alle windstreken. Op vrijdag 15, zaterdag 16en zondag 17 September komjein Lantaren/Venster de we reld tegen. GRENZELOZE STAD Een tocht door de Grenzeloze Stad is pas compleet met een bezoek aan een moskee, Chinees Cul tureel Centrum of de Laurenskerk. Tijdens R95 kan de bezoe- ker kennis maken met de levendige en veelzijdige culturen van de stad. GRENZELOZE STAD Tijdens R95 Grenzeloze Stad wordt het onbekende bekend gemaakt en het onzichtbare zichtbaar. Dit houdt onder meer in dat het festival neerstrijkt op lokaties, die de Rotterdammer niet snel met kunst en cul tuur zal associeren. Zo bekijkt niet alleen de toeschouwer zijn stad met andere ogen, maar krijgt ook het ziekenhuis, of het station, een verrassend nieuwe betekenis. west Reis om de wereld in een weekend Grenzeloos Popular Start Laurenskerk MuzieK Hoezo eetcafe Tnemamaaltijd Lantaren/Venster Wereldmuziekfilmfestival Doelen Wereld muziekkids Lantaren/Venster Tierra Caliente Cafe Hoboken Levensliederen La Ruta Musica is een van de rou tes, die als suggestie wordt aange- dragen voor diegenen die zin heb ben in een ontdekkingsreis naar al- lerlei muzieksoorten en -culturen. Daarin kan een bezoek aan het we reldmuziekfilmfestival niet ontbre- ken. Als eerste in Nederland biedt LantarenA'enster maar liefst zestig uur beeldmateriaal over wereld- muziek, een recordlengte. En een kans die echte liefhebbers zich niet mogen laten ontgaan. Want waar vind je films met Youssou N'Dour, de Colombiaanse salsa- vernieuwer Joe Arroyo, Kate Bush, de Nigeriaanse Fela Kuti en de legendarische Bob Marley on- der een dak? La Ruta Musica start vanzelfspre- kend vanaf Grenzeloos Popular, centrale plaats in het drukke pro- gramma van R95. Van daaruit gaat het richting de Laurenskerk, waar een cultureel spannendprogramma is geprogrammeerd. Surinaams-ja- vaanse, Surinaams-creoolse, Turk- se, Marokkaanse, Nederlandse en Afrikaanse culturen verrassen het publiek met traditionele en heden- daagse muziek, zang en dans. Van- uit de Laurenskerk leidt de route naar de Doelen, alwaar kinderen en SKVR-cursisten hun beste beentje voorzetten op het gebied van muziek uit Afrika, Zuid-Ame- rika en Indonesie. Lantaren/Venster is de volgende stop. Op zaterdag- en zondagmid- dag is de foyer van de bioscoop met de muziek van Mexicaanse Mariachi-muziek van Tierra Cali ente en rumba uit Cuba van Fol- koyuma. Deze optredens zijn gra tis te bezoeken. Andersoortige muziek wordt ge- bracht op de volgende locatie: Ca fe Hoboken. Dit is een van de ca fe's in het Oude Westen, waar het levenslied uit diverse culturen be- zongen zal worden. Ook de Neder landse smartlap zal hier niet ont- breken. Inmiddels is het 18.00 uur gewor- den en dus tijd voor een hapje eten. Dat kan bijvoorbeeld in Hoezo eet cafe. Bijzonder aan de maaltijd is, dat er gegeten wordt van speciaal voor R95 ontworpen placemats en borden, die na afloop gekocht kun- nen worden. De avond kan worden doorge- bracht in Lantaren/Venster op het Wereldmuziekfilmfestival. De films, die worden gedraaid, zijn bijna allemaal muziekregistraties of documentaires over wereldmu- ziek. De films zijn Engelstalig on- dertiteld en laten de verscheiden- heid in wereldmuziek zien. Orga- nisator Leo Hannewijk van Lanta ren/Venster: „Tien jaar geleden begonnen we met 'Celluloid Rock', waarbij allerlei rockfilms werden gedraaid. Daarna kwam Zap Jazz, met jazzfilms. Dat was drie keer redelijk succesvol. We hadden al plannen om ooit iets der- gelijks met wereldmuziek te doen." Voor de programmering is men niet over een nacht ijs gegaan. Hannewijk: „In de loop van de ja- ren zie je als filmprogrammeur aardige muziekfilms, die je ont- houdt. Daarnaast kwam ik in con tact met de BBC, die een serie do cumentaires 'Rhythms of the World' over wereldmuziek had uitgezonden. Zo is het programma tot stand gekomen." Organisator Leo Hannewijk van Lantaren/Venster wijst nog eens uitdrukkelijk op de optredens, die naast de films in Lantaren/Venster geprogrammeerd staan. ,,We heb ben zeven optredens op het pro gramma, waarvan er drie gratis zijn. En het concert van het Cu- baanse La Charanga Habanera, Youssou N' Dour daar zit de hele Nederlandse sal- sascene nu al halsreikend naar uit te kijken." La Charanga Habanera is al zeer populair in Cuba. Wie dit en zestig uur muziekfilms niet wil missen, doet er goed aan het week end van 15, 16 en 17 September al- vast vrij te houden. GRENZELOZE STAD 'Winti- trail' is de geheimzinnige naam, die de nachtroute van R95 Grenze loze Stad heeft meegekregen. Een naam die de tocht eer aan doet, want er staat de deelnemers aan de ze route heel wat te wachten. On- gewone en verrassende theatrale en muzikale aspecten bieden de avontuurlijke festivalbezoeker de mogelijkheid om het Rotterdam van nu te ontdekken. Met de nodi- ge opwinding en extase... Zelf een tipje van de sluier oplich- ten is bijna niet geoorloofd, als het gaat om de nachtroute van R95. Het enige dat verteld kan worden. is dat om net voor middernacht, om 23.55 uur, wordt vertrokken vanuit Grenzeloos Popular en dat het eind in zicht is rond 4.00 uur in de morgen. Zij die mee willen, die- nen te beschikken over een avon tuurlijke geest, stalen zenuwen en goed inlevingsvermogen. Er is een beperkt aantal plaatsen. Wie nieuwsgierig is, draait 06-8998890 om te reserveren... Een van de vijf bijzondere lokaties van R95 is het Dijkzigt ziekenhuis. Midden tussen de dagelijkse be- drijvigheid zal hier op 16, 17, 23 en 24 September Operatie Kwartet worden opgevoerd. Tussen de mu- ren van Dijkzigt speelt zich het werkelijke leven af. Geboorte, dood, angst, pijn en vreugde wisse- len elkaar af, net als de dagelijkse soap uit de fantasiewereld van de televisie. Dijkzigt is dus een uitste- kende lokatie voor een 'Medisch Centrum West' in het echt. In vier maal vijftien minuten krijgt de toe schouwer een theatrale soap te zien met alle ingredienten, die bij dit genre horen. Maar het blijft thea ter. Net echt dus, maar toch ook weer net iets anders. ieder kwartier wordt door een an dere regisseur gemaakt. Dave Schwab is hier een van. Hij voor- spelt dat Operatie Kwartet een spannende, avontuurlijke gebeur- tenis wordt. „In de vier korte afle- veringen staan steeds vier persona ges centraal", vertelt hij. „Het eer ste deel is een soort introductie. Tijdens de twee middelste delen wordt de spanning en de dramatiek naar zijn hoogtepunt gevoerd. En in het vierde deel vindt dan de ont- knoping plaats. Ondertussen wordt het publiek door verschillende ruimtes geleid. Het spannendste vind ik nog, dat het ziekenhuisbe- drijf natuurlijk gewoon doorgaat. Ik ben daarom heel benieuwd hoe het publiek erop zal reageren." De scenes zijn geschreven door Thomas Verbogt. De andere drie regisseurs zijn John Leerdam, Erik Ward Geerlings en Pieter Loef. Wat het publiek zeker niet moet verwachten, is dat het van deze he- ren een braaf stukje theater krijgt voorgeschoteld. Er wordt ge- streefd naar vier geheel verschil lende afleveringen. De overeen- komst tussen de scenes wordt ge- vormd door de vier rollen en de ruimte waarin gespeeld wordt. Zo wil Dave Schwab vooral gebruik maken van zijn voorliefde voor zang in soaps, zoals vroeger in 'Ja zuster, nee zuster'Ook is volgens Schwab de lokatie een extra uitda- ging om er iets bijzonders van te maken. „De veiligheid van het theater is weg, maar daar staat te- genover dat op een locatie alles echt is. Een ziekenhuisbed krijgt in een ziekenhuis een heel andere be tekenis dan in een theaterzaal. Ook geloof ik dat het publiek het waar- deert om voor theater naar bijzon dere plekken te gaan. Dat publiek hebben we ook nodig: men moet avontuurlijk en nieuwsgierig zijn ingesteld." Vanaf 14 September zijn er op ten- 1A'Nasser Moskee, Marokkaanse culturele ontmoetingen 2. Ka Fook Mansion, ontmoetingen met de Chinese gemeenschap 3. Cordoba Moskee, Pakistaanse culturele ontmoetingen 4. De Gymzaal, beeldende kunst Afrika in Nederland 5. Delfshaven, Pilgrimstrail 6. Schiecentrale. theaterstuk The Kitchen 7. Academisch Ziekenhuis Dijkzigt, theatrale soaps Operatie Kwartet 8. Centrum voor Beeldende Kunst, projectHeeft het gesmaakf 9. Lantaren/Venster, Wereldmuziekfilmfestival 10. Odeon, verhalen over initiatie 11. Kinderwereld-kookcafe, lekker grenzeloos eten 12. Grenzeloos Popular, centrum place to be 13. Centraal Station, monitoreninstallatie Fast Forward 14. Doelen, Rotterdam World Music Festival 1995 15. De Unie, achtergronden van het zevende werelddeel 16. Rotterdamse Schou wburg, musical Faya en literatuurdialoog Tur- kije-Nederland 17. Archiefwinkel, tentoonstelling 'viereeuwen nieuwkomers' 18. Stadhuis, Burgerzaal, verhalen overhuwelijk 19. World Trade Center, dynamische installatie Still movement 20. Historisch Museum Het Schielandshuis, grenzeloze mode 21. Maritiem Museum Prins Hendrik, tentoonstelling 'toen zij uit R'dam vertrokken' 22. De Evenaar/Museum voor Volkenkunde, theater Hoofden van Oayapok 23. Afrikaanderplein, verhalen, muziek en feest 24. Bibliotheektheater, verhalen over geboorte dood 25. Laurenskerk, culturele ontmoetingen met het westen 26. Giiltepe Moskee, Turkse culturele ontmoetingen 27. CVU Uitvaartcentrum, riten en rituelen rondom de dood 28. Goetzee Uitvaartcentrum, riten en rituelen rondom de dood minste nog vier bijzondere lokaties ongewone zaken te bewonderen. Boven de loketten in de hal van het Centraal Station zullen de dage- lijks tachtigduizend reizigers ze- ventig tv-monitoren te zien krijgen met dynamische videokunst over het thema voedsel en de grenzelo ze stad. In het World Trade Center is de roterende dynamische instal latie 'Still Movement' van Linda Pollack te zien, over de tegenstel- ling tussen de bewegingsvrijheid van produkten en de toenemende immigratiebeperkingen van men- sen. Muziek uit alle windstreken en de modeshow 'Multiple Choi ce' zijn tijdens R95 in de Laurens kerk te zien. In de kerk klinkt naast het beroemde kerkorgel ook de Ja- vaanse gamelan, zingt het Suri- naams koor Gloria en is er Turkse popmuziek van de groep 'Misket'. Wellicht de belangrijkste festival- locatie is het festivalcafe Grenze loos Popular, het kloppend hart van R95. Alle routes door de gren zeloze stad vertrekken hier van- daan. Iedere avond is er het pro gramma 'De avonden van...', waarin een hoofdgast zijn of haar programma mag samenstellen. En op zondag 24 September is er het slotfeest Hot House, als de enige waardige afsluiting van R95 Gren zeloze Stad. De vier regissuers van Theatrale Soaps in het midden (van links naar rechts): Pieter Loef, John Leerdam, Erik-Ward Geerlings en Dave Schwab. Er kan een bezoek gebracht wor den aan het Ka Fook Mansion, het Chinees Cultureel Centrum in de Graaf Florisstraat. Daar maakt de festivalavonturier kennis met de cultuur van de Chinese gemeen schap. In het Centrum ligt de na- druk op ceremonieen en volks- kunst. Aan bod komen ondermeer de huwelijksceremonie, de Chine se feestdagen en het theeritueel. Daarnaast zijn er demonstraties van onder andere knoopkunst, dans, schilderkunst en kalligrafie. Mevrouw Chan van het Ka Fook Mansion: „We willen R95 bezoe- ker inzicht geven in de wijze waar- op jongeren, hun ouders en groot- ouders met tradities omgaan in een internationale stad als Rotterdam. Het Ka Fook Mansion is niet alleen het cultureel trefpunt in Rotter dam, maar ook de plek waar jonge ren en ouderen elkaar ontmoeten en van elkaar leren." Drie moskeeen in de Grenzeloze Stad ontvangen de R95-bezoeker met een uitgebreid programma, waardoor men kennis kan maken met de Pakistaanse, Marokkaanse en Turkse beleving van de islam. Coordinator van dit onderdeel is de Stichting Platform Islamistische Organisaties Rijnmond, afgekort SPIOR. Ibrahim Spalburg van SPIOR: „We hebben in de drie moskeeen een twee uur durend programma. Zo zal de imam van de betreffende moskee een lezing geven en vertelt een van de mos- keebezoekers een verhaal. Daar naast is er religieus gei'nspireerde muziek. Aan het eind van de ont- moeting is een informed samen- zijn met een traditioneel hapje en drankje." Het programma in de drie moskee en is buiten de reguliere gebeds- diensten om. Desalniettemin moe- ten de bezoekers rekening houden met de heersende tradities in de moskee. Uitdoen van de schoenen is verplicht en er wordt de bezoe- ker verzocht geen aanstootgevende kleding te dragen. De Laurenskerk is decor voor tra ditionele muziek en dans uit diver se culturen. Surinaams-javaanse, Surinaams-creoolse, Turkse, Ma rokkaanse, Nederlandse en Afri kaanse klanken zullen in de kerk weerklinken. Javaanse gamelan- muziek, Turkse volksdans, Marok kaanse Berbermuziek, een Afri kaanse dansshow, maar ook Wes ters liturgische muziek komen aan bod in de Laurenskerk. De Culturele Ontmoetingen vin- den plaats in de weekenden van 16 en 17 September en van 23 en 24 September. DIERG-AAAPC no dorp CENTRAAL r1 S STATION Spends WCTIN irAOW" iOHWW fttWt -Z_ BtUKW" r St*** BUnHtuwifrriw* CHURCHILL PLEiM MAVfcA# PELFS HAVEN ®PHKZtOT AFAIKAANDER PLEIN HAVEN

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 27