maken hun eigen 'Kunst om op te vreten' Neuzen in het Oude Westen 'Hoe zit dat bij jou thuis?' De wereld van muziek volgens kinderen Vlechtjes, maskers en kleding van 'over de grenzen' Vier dagen in de huid van chefkok Kids Unlimited Video-animatie in het Oude Westen Speurtocht door een grenzeloze stad Eten en logeren bij klasgenootjes Drie podia in de Grote Hal van de Doelen Grenzeloze Kindermode-dag GRENZELOZE STAD Lekker knoeien met allerlei onbegrijpelijke keukenspullen en stiekem een driegangen maaltijd voorbereiden. Of zelf een ontbijt maken op vaderdag. Eenieder die kind is geweest, zal deze taferelen herkennen. Want wat was er nu leuker dan als kind in de huid van chefkok te kruipen om de wereld te verkennen die keuken heet? Twaalf kinderen van zes tot twaalf jaar overstijgen de grens van kunst en vliegwerk in moeders domein en gaan in een heus restaurant aan de slag. GRENZELOZE STAD Grote en kleine rode pepers, witte en rode knollen in alle vormen en maten en de meest vreemds- oortige bladgroente. Groenten, waar het gemiddelde Neder landse kind al snel zijn neus voor ophaalt. Niet zozeer vanwe- ge de smaak als wel de onbekendheid. Terwijl een kind met een andere culturele achtergrond misschien aardappels of spruiten met enige walging op zijn bord ziet liggen. Ook uit onbekendheid. Daar moet het project 'Kunst om op te vreten' een einde aan maken. GRENZELOZE STAD Vroeger moest je verre reizen maken als je wilde zien hoe mensen leefden aan de andere kant van de wereld. Tegenwoordig hoeft dat niet meer. In Rotterdam kom je namelijk de wereld tegen. En waar is de Grenzeloze Stad beter zichtbaar dan in het Oude Westen? Soms is het net of je op va- kantie bent in een exotisch land als je door het Oude Westen loopt. Je ruikt de meest heerlijke geuren, je ziet de meest bijzon- dere winkels en je ontmoet mensen in alle kleuren en maten. Tijdens R95 Grenzeloze Stad kun je in die wereld duiken. Een echte speurgids neemt je mee op een spannende speurtocht door een van de meest grenzeloze wijken van Rotterdam. GRENZELOZE STAD Logeren doe je meestal bij je opa en oma, bij je tante of je vriendjes. Als je dat doet, ontdek je al snel dat iedereen zo zijn eigen gewoontes heeft. Tijdens R95 Grenzeloze Stad gaan de kinderen van groep 5 van de Augus- tinusschool uit het Oude Westen bij elkaar eten en logeren, om te ontdekken wat de verschillen zijn tussen de culturen van al die nationaliteiten, die in de klas verenigd zijn. GRENZELOZE STAD Je zal toch kind zijn en op de Vlerkschool of de Albert Plesmanschool zitten. Dan is zaterdag 16 September de dag, waar halsreikend naar wordt uitgekeken. Immers op die dag staan kinderen van deze twee basisscholen, sa men met leden van de ama- teurmuziekschool van de SK VR, in de Rotterdamse Doe len. Optreden in een heus concertgebouw; dat is toch iets waar velen slechts van kunnen dromen. GRENZELOZE STAD Wat is de betekenis van Ma- rokkaanse beschilderingen met henna, welke sieraden worden er gedragen bij fees- ten in Afrika en welke tradi- tionele kleding dragen de mensen in Turkije? Het zijn enkele van de vele vragen, waarop op woensdag 20 Sep tember een antwoord zal worden gegeven. Die middag houdt het Historisch Museum Rotterdam in het Schielands- huis de 'Grenzeloze Kinder- mode-dag'. 'Kinderwereld-kookcafe' heet het res taurant waar R95-bezoekers zich in de weekeinden van 16/17 en 23/24 Sep tember vanaf 17.00 uur tegoed kunnen doen aan een internationale maaltijd. Het restaurant wordt ingericht in buurt- huis't Gaffeltje aan de Gaffelstraat. Ie- dere dag zal een andere groep van on- geveer twaalf kinderen in de keuken 6n het restaurant de scepter zwaaien. Een gastkok stelt het diner samen, waarna de kinderen zelf aan de slag kunnen gaan. „Waarschijnlijk worden de kinderen onderverdeeld in groepjes en krijgen ze allemaal hun eigen taak", vertelt Linda Malherbe, die het Kids Unlimited programma coordineert. ,,De ene groep zorgt voor het voorge- recht, de andere voor het hoofdgerecht en de derde voor het nagerecht." Ui- teraard zorgen de kinderen er ook voor, dat hun gasten de culinaire hoog- standjes keurig op tafel krijgen. De minder leuke karweitjes horen er na- tuurlijk ook bij...afruimen en de afwas. Iedere dag prijkt een internationaal op het menu. Wie van Surinaams eten houdt, of dit een keer wil proberen, is op zaterdag 16 September welkom in het Kinderwereld-kookcafe. De Ma- rokkaanse maaltijd staat 17 September op het menu, de Turkse op 23 Septem ber en de Nederlandse op 24 Septem ber. Het restaurant opent alle vier da- gen om 17.00 uur de deuren en sluit om 19.00 uur. Het restaurant is bedoeld voor iedere R95-bezoeker, die van een culinaire uitdaging houdt. Maar net zoals de kin deren in het restaurant de scepter zwaaien, zo zijn het deze vier dagen ook de kinderen die hun ouders, ver- zorgers of grootouders meenemen. Volwassenen zijn namelijk alleen wel kom onder begeleiding van een kind. De maaltijd (voor-, hoofd- en nage recht) kost tien gulden voor volwasse nen en fl. 7,50 voor kinderen. Wie van de kookkunsten van de kinde ren wil meegenieten, moet wel van te voren reserveren via tel. 06-8998890. Op ditzelfde nummer kunnen kinderen (8-12 jaar), die willen meekoken, zich aanmelden. Zo'n honderd kinderen van de Va- lentijnschool in Spangen en basis- school De Tuinstad uit Schiebroek gaan op zaterdag 16 September op pad in het Oude Westen om zich te laten inwijden in de wereld van etenswaren uit alle windstreken. Onder leiding van hun leerkracht bezoeken de kinderen allerlei win- kels in het Oude Westen. Ze krij gen daar uitleg waar een bepaalde groente vandaan komt en hoe deze wordt bereid en gegeten. Zelf proeven kan ook in het Kinderwe reld-kookcafe, dat op de route ligt. Met de wandeltocht langs de win- kels zijn de kinderen er nog niet. 's Maandags op school krijgen de leerlingen een opstelopdracht, waarin zij hun ervaringen van de speurtocht langs de etenswaren kunnen neerschrijven. Van de opstellen wordt nog die- zelfde week per school een films- cenario voor een video-animatie- installatie gemaakt. Dit wordt ge- daan door vier docenten van de SKVR. Het scenario wordt met de leerlingen besproken. Zij maken vervolgens zelf de decors en de at- tributen, die voor de video nodig zijn. De video wordt nog dezelfde week opgenomen. Tevens zorgen de kinderen voor een tafel met een uitstalling van voedsel, dat in de opname terugkomt. De video en de tafel vormen samen de video-animatie-installatie. De vier installaties worden in het weekend van 23 September gepre- senteerd in vier winkeletalages in het Oude Westen. De winkels lig gen op de route, zodat de R95-be- zoekers met eigen ogen kunnen genieten van 'Kunst om op te vre ten'. GRENZELOZE STAD Door de stad speuren met je vriendjes, samen koken met 'vreemde' etenswaren en je uitle- ven met mode 'van over de grenzen'. Het zijn slechts enkele onderdelen uit het programma Kids Unlimited', dat zich vooral in de weekeinden van R95 Grenzeloze Stad zal afspe- len. Een programma, waaraan volwassenen weliswaar kunnen 'proeven', maar waarbij de kinderen centraal staan. In het eer- ste weekend gaan zij voornamelijk op ontdekkingstocht, in het tweede werken de kinderen hun ervaringen uit in ondermeer video-opnamen, toneelstukjes, plakboeken, gedichten en mo de. Aan de diverse onderdelen van het programma werken de SKVR, de Taalwerkplaats en het Historisch Museum Rotter dam mee. Kids Unlimited Op zaterdag 16 en zondag 17 Sep tember vinden de speurtochten plaats. Je zult tijdens deze tocht vooral veel gaan proeven en ruiken. Andere culturen merk je vooral aan ander eten. De afhaal- chinees, daar is iedereen al aan ge- wend. Maar er is nog veel en veel meer. In het weekeinde van 16 en 17 Sep tember kun je vier keer met de speurgids door het Oude Westen trekken. Op beide dagen vertrek- ken er groepen om 13.00 en 15.00 uur. Je kunt je nu al aanmelden via 06-8998890 of in het weekeinde vanaf 12.00 uur bij Grenzeloos Po pular aan de Kruiskade. Vol is vol! De speurtochten vertrekken ook vanaf Grenzeloos Popular. Een groep bestaat maximaal uit twintig kinderen, dus in totaal kunnen er tachtig kinderen meedoen aan de speurtocht met de speurgids. Het is trouwens ook mogelijk om zonder speurgids het Oude Westen te onderzoeken. In Grenzeloos Po pular aan de Kruiskade kun je een routebeschrijving ophalen. Als je zonder Speurgids op pad gaat, neem dan zelf fototoestel of video mee om al je belevenissen vast te leggen. Niet vergeten, want in het tweede weekend kun je daar leuke prijzen mee winnen. Het leuke van de speurtocht onder leiding van de speurgids is dat je alle apparaten meekrijgt om dat wat je ziet vast te leggen of te be- schrijven. En mocht je denken dat je klaar bent na de speurtocht, dan heb je het mis. Je krijgt na de speurtocht een plakboek mee waarin je je ervaringen kunt ver- werken. Een week later, op zaterdag 23 September, vindt er om 14.30 uur een presentatie plaats in Grenze loos Popular. Je kunt daar laten zien wat je hebt gemaakt en vertel- len wat je beleefd hebt. De presen- tator nodigt je uit om op het po dium te komen en je verhaal te ver- tellen. De plakboeken zullen dan ook worden tentoongesteld. Dat er heel wat zal gebeuren, daar staat de Grenzeloze Stad garant voor. Het enige wat jij hoeft te doen is je oren, ogen en neus wijd openzetten voor een tocht van anderhalf uur die je alle hoeken van de grenzelo ze wereld laat zien. Toen de organisatie van R95 de Taaldrukwerkplaats in het Oude Westen vroeg of ze mee wilden werken aan het festival waren ze snel enthousiast. „Het Oude Wes ten komt meestal alleen in het nieuws als er problemen zijn", vertelt Nanda van Beek van de Taaldrukwerkplaats. „Het festival is een mooie gelegenheid om ook eens een positief beeld van de wijk naar buiten te brengen." Nanda van Beek: „De Taaldruk werkplaats is een onderdeel van de SKVR. We zitten een beetje tussen een school en een bibliotheek in. We leren kinderen hoe ze verhalen of gedichten kunnen schrijven, zo dat ze hun eigen ervaringen op pa pier kunnen zetten. We proberen zo de taalachterstand van veel kin deren weg te werken. Daamaast drukken de kinderen ook zelf hun teksten. De bedoeling van het eet- en lo- geerproject is, dat de kinderen de ervaringen die ze opdoen, leren vastleggen. Ook is er in de klas al heel veel over gepraat. Er zitten twintig kinderen van tien verschil- lende nationaliteiten in de klas. Tijdens het praten over het project kwamen er al heel veel verschillen tussen de culturen boven tafel. „Er zijn heel veel ingesleten gewoon tes waar je normaal niet bij stil staat", zegt Nanda van Beek. „Wat we willen is, dat de kinderen hun ervaringen met deze verschil len opschrijven." Na het eet- en logeerproject vindt er op zaterdag 23 September in Po pular om 13.00 uur een presentatie plaats van de ervaringen van de kinderen. Daamaast worden er ook foto's getoond van de uitwisselin- gen tussen de kinderen en zal een aantal teksten worden vergroot en opgeplakt in Popular en op de hui- zen waar de kinderen gegeten of gelogeerd hebben. De groep kinderen, aangevuld met een aantal volwassenen, is inmid- dels honderdvijftig koppen groot. Op drie podia in de Grote Hal van de Doelen zullen zij van 14.30 tot 16.30 uur een afwisselend pro gramma brengen vol wereldmu- ziek uit Afrika, Zuid-Amerika en Indonesia. Het kinderwereldmuziekoptreden wordt begeleid door de SKVR, Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam. De ieder voorjaar ver- schijnende 'Muson-map' geeft scholen de gelegenheid om groe pen in te schrijven voor cursussen. De Vlerkschool en de Albert Plesmanschool gaven aan interesse te hebben voor het kinderwereld muziekoptreden. De groepen kin deren worden door de SKVR be geleid en klaargestoomd voor het grote optreden. Muziekles dus, maar dan met een heel speciaal doel. Etienne Weeda, SKVR: „De kin deren krijgen een maand lang een a twee uur in de week les ter voorbe- reiding op het optreden. We heb ben stukken uitgekozen, waarvan we weten dat kinderen ze vrij snel oppikken. De kinderen zijn in de leeftijd van tien tot twaalf jaar. Sommigen kunnen een muziekin- strument bespelen, anderen heb ben helemaal geen ervaring." „De kinderen zullen in groepjes op de drie verschillende podia optre den. Daamaast zijn er optredens van mensen, die bij de SKVR een cursus wereldmuziek volgen. Dit zijn veelal volwassenen." Aangezien het oog ook wat wil, zorgt de SKVR ervoor dat de aan- kleding van het geheel een in het oog springende is. De kinderen zullen in passende stijl worden ge- kleed en geschminkt, geheel naar de cultuur waaruit de door hen ge- maakte muziek afkomstig is. Het kinderwereldmuziekoptreden is op zaterdag 16 September in de Grote Hal van de Doelen. Er wordt muziek gemaakt van 14.30 tot 16.30 uur. De toegang is gratis. De Kindermode-dag is onderdeel van het evenement 'Grenzeloze Mode', dat in totaal vier dagen duurt. Het Schielandshuis heeft voor de jonge bezoekers een heel scala aan 'Grenzeloze Mode' on der haar dak bijeen gebracht. Van af 12.30 uur zijn er workshops, kunnen kinderen demonstraties be- kijken en zichzelf grenzeloze mo de laten aanmeten. De ruimte wordt aangekleed met tekeningen, die basisschoolleerlingen al eerder hebben gemaakt met de thema's- haar, lichaamsversiering en siera den. Ook ter plekke kunnen kinde ren hun creativiteit kwijt op papier. Aan creativiteit zal het tijdens deze middag overigens toch niet ontbre- ken. Zo verzorgt het African Cen ter twee workshop maskers en Afrikaanse kettingen maken. Bij Leonoor Ruigrok en Judith Am- merlaan kunnen kinderen hun ei gen sieraad maken. Beschilderin gen met henna nemen onder meer in de Marokkaanse cultuur een be- langrijke plaats in en het is dan ook niet verwonderlijk, dat ook in het Schielandshuis hiervoor ruime aandacht is. Mirjam El Alaoui geeft een demonstratie van deze kunst en Janila Sekkouti maakt henna-beschilderingen en vertelt over de betekenis hiervan. Wie zelf beschilderd wil worden, is op de juiste plek bij Miranda Lockhorst en Karola Zevenbergen. Zij grimeren kinderen uit het pu- bliek, gezichten, maar ook handen, armen en benen. Minstens zo mooi zijn de haarkunstenaars, die met invlechten, andere vlechttechnie- ken en figuur-scheren prachtige kapsels maken. Uiteraard is er ook aandacht voor kleding uit andere culturen. Mevrouw Uresin komt met Turkse kinderen in traditionele kleding naar het Schielandshuis. Beeldma- teriaal is er ook volop. Zo vertoont Rob Willemsen dia's, waarbij hij tevens verhalen vertelt. Ook neemt hij voorwerpen mee, die de kinde ren op de dia's hebben gezien. Kortom alle ingredienten om de kinderen niet alleen passief, maar ook actief in contact te brengen met andere culturen, die duidelijk hun invloed hebben op onze eigen cultuur en gewoontes. De 'Grenze loze Kindermode-dag' op woens dag 20 September duurt van 12.30 tot 17.00 uur. Kinderen mogen de ze middag gratis naar binnen, vol wassenen betalen zes gulden. i

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 28