'Het is leuk om terug te komen, er ligt toch een stukje geschiedenis' POLITIE RAPPORT M.A.B. levert met Nieuwe Passage fijn stukje werk af )lfejfe]OOL) FM 106.7 en kabel 96.1 Werken aan een schoon Nieuwland MaasposT Hans Breukhoven opent Nieuwe Passage sllEUWE Religies ontmoeten elkaar Noodsleutel ANWB Dieren- bescherming De specialist in designvloeren SCHIEDAM De handel in pruiken bracht het nodige geld in het laatje, een mis- koop leverde onbedoeld een winkelruimte op en de lage prijzen zorgden uiteindelijk voor een gekte onder Schiedamse muziekliefheb- bers anno 1971. De rest van het succesverhaal van de Free Record Shop en met name van algemeen direc- teur Hans Breukhoven is be kend. En niet alleen in de Brandersstad zelf. Inmid- dels is nagenoeg iedereen op de hoogte van het te kleine winkeltje aan het Broersveld dat uiteindelijk het begin bleek te zijn van een interna- tionaal platenimperium. „Men verslijt mij daardoor zelfs weleens voor Schiedammer, terwijl ik mijn hele jeugd in Rotter dam heb gewoond." Don derdag 14 September ver- richt hij samen met zijn vrouw, zangeres Vanessa, de opening van het splinter- nieuwe winkelcentrum De Nieuwe Passage. Bij wijze van hoge uitzondering. Diefstal uit auto Televisie in brand; zolder geblakerd Twee vrachtwagentrekkers gestolen Valsheid in geschrifte Man valt van stelling Diefstal auto Alcoholcontrole Man helpt bij aanhouding scooterdief Man betrapt tijdens woninginbraak Drugsdode 2^* wand en vloertegels Jmf maimer en natuursteen SS\ siergrind Nieuw: badkamermeubelen Woensdag 13 September 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 SCHIEDAM Het programma van Radio Schiedam. Donderdag 19-21 Jazz Melodies, Jaap Wape- naar 21-22 Groove garden, Menno Sprang en Rick Rietveld 22-23 Een klassiek toetje toe, Ellen van den berg Vrijdag 18-20 Marokkaans programma, Hassan Aissati e.a. 20-22 Turks programma, Huseyin Cayire.a. Zaterdag 09-10 Non-stop muziek, Micha In- genkamp 10-12 Passage 12, Laurette Lan- kester en Jan Willem de Boer 12-14 Muzikale omloop, Peter Voorburg 14-16 Muzikale omloop, Lennard de Bles 16-18 Muziekmuseum, Rob van der Heiden 18-20 Top 25, Paul de Jongh en Patrick de Boer 20-22 Infobeat. Stefan de Ruiter Zondag 09-10 Kinderradio, Chrit Wilshaus 10-11 Vijf kwartier in 1 uur, Bas Barendregt 11-12 Goedemorgen Schiedam, Paul de Jongh 12-14 nationaal Produkt, Ed van Dommelen 14-16 Infotainment, Rob van der Meer en Marina Steijn 16-18 Patrick de Boer 18-19 Gospel Channel. Marcello Stewart 19-20 Koers, Mies den Hartog 20-21 De Klassieken, Cees van Giezen 21 -22 Ron van den Ende Naar aanleiding van de opening van het winkelcentrum Nieuwe passage, zal Radio Schiedam deze week een aantal speciale uitzen- dingen verzorgen. Op donderdag 14 en vrijdag 15 September zal vanaf 09.00 uur 's morgens vanaf lokatie worden uitgezonden. De uitzendingen zullen uiteraard in het teken staan van de ingebruik- neming van het nieuwe winkelcen trum. Vanuit een mobiele studio zullen alle aktiviteiten ter plekke op de voet worden gevolgd. Ver- der zal Radio Schiedam ook tij- dens het watersportweekend van de Brandersfeesten van de partij zijn. Op zaterdag 16 September zal het programma tussen 09.00 17.00 uur wederom gepresenteerd worden vanuit de Nieuwe Passage. Ook op zaterdagavond is Radio Schiedam aktief, wanneer er een live-verslag van de gondelvaart op de radio gebracht zal worden vanaf een van de deelnemende schepen. Zoals gebruikelijk zijn alle pro- gramma's te horen via FM 106.7 MHz in de ether en 96.1 MHz op de kabel. SCHIEDAM -De ANWB intro- duceert tijdens de Brandersfeesten een noodsleutel. Op zondag 24 September wordt deze nieuwe sleu- tel 'in de markt' gezet. Vele keren per jaar moet de We- genwacht hulp verlenen bij auto- mobilisten die hun sleutel in het contact hebben gelaten en de por- tieren op slot hebben gedaan. In die gevallen is het portier van de auto dichtgeslagen, De sleutel zit in het contactslot en de sleutel ligt nog thuis. De ANWB heeft nu een oplossing voor dit probleem ge- vonden met een voor Nederland nieuw product. De noodsleutel is een sleutel die gebogen kan worden en scharniert in een houder van credit card for- maat. Het geheel is slechts milime- ters dik en past op de plaats in de portomonnee waar de pasjes wor den bewaard. Bij wijze van proef kan iedereen die dag er een kopen. Leden beta- len tien gulden en niet-leden vijf- tien gulden. Voor meer informatie tel. 473.43.33. SCHIEDAM Tijdens de ko- mende Brandersfeesten, met name op zaterdag 16 September, kan men de Dierenbescherming op twee plaatsen tegenkomen. Ten eerste op de Broersvest. Vlak naast de ingang van de Nieuwe Passage staat de afdeling Schiedam van de Dierenbescherming met een infor- matiestand. Men kan daar alle mo- gelijke inlichtingen krijgen. Ook liggen hier handtekeninglijsten klaar voor protesten tegen de be- handeling van kistkalfjes. Tevens kan men met een handtekening protesteren tegen het gebruik van proefdieren. Bij de stand zullen ook de nieuwe kalenders 1996 weer verkrijgbaar zijn. Als klap op de vuurpijl verwacht de Dierenbe scherming Schiedam dit jaar het duizendste lid te kunnen inschrij- ven. Hem of haar wacht een leuke verrassing. Ten tweede zal men de club aan kunnen treffen op het He- maplein. Daar staat de hele dag de Kids-for-animalsbus, bekend van de TV-uitzendingen. De jongens- zanggroep De Buddies treedt hier op met bekende liedjes uit dezelfde TV-uurtjes en er wordt volop ge- schminkt. Voor beide standplaat- sen geldt dat er een drinkbak met water klaarstaat voor de meewan- delende hond. Schiedam heeft dan ook nog al- tijd een bijzonder plekje in het hart van de vriendelijke en op- merkelijk nuchtere algemeen di- recteur van het miljoenenconcern dat de Free Record Shop momen- teel is. Aan het Broersveld had hij zijn eerste eigen bedrijfje, geheel per ongeluk eigenlijk. Het win keltje waar momenteel een lijs- tenmaker gehuisvest is, bleek te klein om het aan anderen te ver- kopen. Aangespoord door vrien- den en omdat hij anders met het pand zou blijven zitten, besloot hij er een platenzaak te beginnen. Want een platengek is Breukho ven altijd geweest. De zogenaam- de platengeschiedenis begint dan ook enige jaren eerder dan het zo gedenkwaardige jaar 1971. „Mu- ziek is altijd een hobby van mij geweest, maar de verkoop van platen is eigenlijk begonnen tij dens de periode van de Holland- Amerikalijn." Nadat de jonge Breukhoven de Mulo met succes heeft afgesloten, wil hij, zoals zovele jongens in de jaren zestig, zijn geluk beproeven op de Hol- land-Amerikalijn. Zijn moeder, een van de belangrijkste sleutelfi- guren in het uiteindelijke succes, drukt hem echter op het hart eerst een vak te leren. Wanneer dat voltooid is middels een opleiding aan de Hotelschool, kan het vaar- avontuur beginnen. „De Holland- Amerikalijn was als een heen-en- weer-bootje. In zes dagen voeren we naar New York en daarna ging je weer zes dagen terug. Ik kwam in die dagen dus regelma- tig in New-York en in 42nd Street ging ik altijd even naar de platen- winkel van Sam Goodies. Daar SCHIEDAM Een 44-jarige Vlaardinger deed dinsdag 5 September bij de politie aangifte van diefstal uit zijn aan de Lange Nieuwstraat in Schiedam geparkeerde auto. Uit de wagen had een onbekende dinsdag- morgen een autotelefoon, een aantal cd's, een fotocamera, wat gereed- schap en een portemonnee met wat kleingeld weggenomen. Bovendien was getracht enkele draden door te verbinden om de auto te starten. Dat was niet gelukt omdat de auto met een startonderbreker was uitgerust. SCHIEDAM Donderdagmorgen 7 September omstreeks elf uur ont- stond door nog onbekende oorzaak brand in een televisietoestel op een zolderetage van het Broersveld. De 39-jarige bewoner van de zolderetage had kort tevoren zijn woning verlaten. De brandweer bluste het brandje. Aan de houten dakbedekking ontstond behoorlijke schade. SCHIEDAM Donderdagavond 7 September werd door een medewer- ker van een bedrijf aan de Schuttevaerweg bij de politie van het district - Schiedam aangifte gedaan van de diefstal van twee vrachtwagentrekkers. SCHIEDAM Twee inwoners van Schiedam, die met elkaar samen wo- nen zijn aangehouden wegens valsheid in geschrifte. Beiden blijken de Sociale Dienst van Schiedam in de periode van april 1991 tot en met fe- bruari van dit jaar voor rand fl.24.000,- te hebben benadeeld. Naast hun uitkering bleken beiden ook inkomsten uit arbeid te hebben gehad. Het bedrag moet worden terugbetaald. Hans Breukhoven, die de opening van de Nieuwe Passage zal verrichten, in zijn kantoorin Capelle aan den IJssel. werden platen verkocht met twin- tig procent korting en hele goede pop-elpees hoor. Elke veertien dagen kwam ik dan thuis met een doos vol elpees, voor vrienden, bekenden en familie. Die waren er gek van. En die twintig procent mocht ik houden voor de moei- te." Na het varen en een poging een succesvolle groothandel te runnen, ontdekte Breukhoven de pruiken. „In 1968 kwam ik op de markt terecht met pruiken. Dat was toen een geweldige rage, maar wel een beetje elitair. De kapper kocht ze via de groothan del die een bepaald winstpercen- tage kreeg en die kapper zelf wil- de er natuurlijk ook nog wat aan verdienen. Daardoor kostten die dingen een vermogen in de win- kel. Ik haalde ze voor fl.8,- in- koop uit Hong Kong en ook het vervoer was verre van duur, zodat ik ze voor fl.20,- per stuk op de markt kon verkopen. Dat liep dus gigantisch." Van het geld dat Breukhoven met de pruiken ver- diende, kocht hij onroerend goed. Een van die pandjes was een piepklein winkeltje aan, het Broersveld. In tegenstelling tot de andere aankopen, bleef de jonge ondernemer met dit 1.90 meter brede en 9 meter diepe pandje le- lijk in zijn maag zitten. „Het had me niet veel gekost, slechts fl.2700,- en dat was zelfs in die tijd niet veel geld, maar niemand wilde het hebben omdat het te klein was. Vrienden zeiden toen tegen mij: waarom begin je geen platenwinkel. je houd toch van muziek? En zo is het gekomen dat ik op 14 oktober 1971 mijn eerste winkeltje opende in Schiedam." Het bleek een gouden greep te zijn. Het winkeltje, dat overigens al direkt de naam Free Record Shop meekreeg, veroorzaakte re- gelmatig opstoppingen voor de deur. Breukhoven twijfelt er niet aan dat het vooral de prijs was die de onderneming zo succesvol maakte. „In Nederland mocht je destijds wel elpees in- en verko pen, maar dat moest dan volgens een contract. Er bestond dus een zogenaamd kartel, dat werkte met vastgestelde prijzen. Ik impor- teerde mijn platen uit Engeland en Amerika en deed dus niet mee met dat kartel. Zo kon ik platen verkopen voor fl. 14,95, terwijl men bij de concurrent voor die- zelfde plaat 21 of 22 gulden kwijt was. Vandaar ook de naam Free Record Shop." De Schiedammer bleek in te zijn voor de goede en vooral goedkope muziek die aan het Broersveld werd verkocht. Het winkeltje bleek echter niet op een dergelijke mensenmassa te zijn berekend. „De mensen ston- den buiten in de rij. Als er een uit- ging, dan kon er weer een in. Zelf stond ik achter de toonbank en liet het allemaal maar over me heen komen." Veel foto's uit die tijd heeft de platenmagnaat helaas niet meer, want hij is niet zo'n fo- tograaf. Ineens schiet hem te bin- nen dat er ergens nog een schilde- rij moet zijn van het eerste filiaal. Na enig zoeken komt het klei- nood boven water. Niet zonder enige trots laat hij het zien en ge- dachten gaan onherroepelijk te rug naar de opening. „Dat was niet zoveel bijzonders, alleen mijn broers en mijn moeder. Maar toch heel dierbaar." In het schitterende kantoor, dat nu de basis vormt van de inmiddels flink gegroeide onderneming, herinnert nog een klein lijstje aan die spannende beginperiode. Een ingelijst briefje van vijf, ontvan- gen van de allereerste klant. „Dat is het geld dat ik kreeg van mijn eerste klant, Jan Patat die een winkel had aan de overkant. Bo ven de platenwinkel had ik een kleine expositieruimte waar ik posters verkocht en nog de avond voor de officiele opening komt Jan Patat, die me in die dagen daarvoor al had voorzien van al- lerlei ongezond voedsel, de zaak binnen. Natuurlijk ging hij ook even boven kijken. Daar zag ie een poster van een vrouw met ontblote borsten die uit zee kwam en die wilde hij wel hebben. Ik zei: Dat is goed Jan, die is fl.4,95. Vervolgens gaf hij me dit briefje van vijf. Ik moest alleen beloven dat ik het aan niemand uit de straat zou vertellen, want een blo- te borst was in 1971 bijna por no." Nog altijd heeft men bij de Free Record Shop de gewoonte om het eerste handgeld dat er in een nieuw geopend filiaal bin- nenkomt, te bewaren. Zodra de algemeen directeur in het filiaal komt, spuugt hij volgens goed Joods gebruik op het geld, waar- na het ingelijst wordt. Donderdag 14 September wordt tevens de voorlopig nieuwste loot aan de imposante Free Record- stam geopend. Natuurlijk in het nieuwe winkelcentrum, waarvoor volgens de platenvoorman al in de jaren zeventig plannen waren. Omdat Breukhoven samen met zijn vrouw de opening zal ver richten, zal hij dus weer even te rug zijn op de plaats waar het al lemaal begon. „Het is natuurlijk leuk om daar terug te komen, er ligt tenslotte toch een stukje ge schiedenis. Toen mijn vrouw en ik gevraagd werden de opening te verrichten, hebben we dan ook om die reden besloten het te doen." Met de geschiedenis van het platenconcern, komen we on herroepelijk ook terecht bij de toekomst. Het is geen geheim dat het de holding voor de wind gaat. Na filialen in Nederland en Bel- gie, werd vorig jaar Noorwegen veroverd. Gevraagd naar moge- lijke interesse bij zijn kinderen om hun vader in de toekomst op te volgen, blijft Breukhoven zeer realistisch. „Je vindt het natuur lijk altijd leuk als het ervan zou komen, maar ik realiseer me wel dat het voor een kind veel moei- lijker is om de zaak in zijn huidi- ge vorm over te nemen, dan het voor mij was hem te beginnen. Ik ben er door de jaren ingegroeid, heb tegenslagen moeten incasse- ren, het aangedurfd dingen te on- derzoeken." Dan loopt Breukho ven naar een foto van zijn jongste zoon. Een vertederend plaatje van een kleuter met grate verwonder- de ogen voor een prachtig ver- sierde kerstboom. „Zie je wat daar staat? Warning, I'm the next president. Dus ik kan in ieder ge- val niet zeggen dat ik niet ge- waarschuwd ben als het er ooit van komt", verklapt de zichtbaar trotse vader. Breukhoven geeft daarna direkt toe dat het voor de jongeren van nu een stuk moeilij- ker is een platenzaak te beginnen. Terwijl hij met een voorraad van fl.3500,- toekon, is daar nu ten- minste fl. 150.000,- voor nodig. „Maar iedereen die het wil, moet het gewoon doen", stelt hij daar na snel vast. „Mits ze de twee gouden regels in acht nemen die ik van mijn moeder heb meege- kregen. 'Je doet iets goed. of je doet het niet' en 'je doet het net iets beter dan een ander." Karin v.d. Knaap SCHIEDAM Zaterdagmiddag 9 September omstreeks twee uur was een 56-jarige Rotterdammer op een stelling in de Julianalaan in Schiedam bezig met het monteren van gevelplaten. Doordat de wind achter een van deze te monteren gevelplaten sloeg en de Rotterdammer deze wilde tegen- houden, viel hij achterover vanaf een hoogte van twee meter op straat. Het slachtoffer liep een hoofdwond op en moest naar het Schieland ziekenhuis worden vervoerd. SCHIEDAM Zondagavond 10 septemberdeed een 49-jarige bewoner van het Dirk Schaferplein in Schiedam bij de politie aangifte van de dief stal van zijn auto. Op de plaats waar het voertuig stond trof hij een bier- blikje aan. SCHIEDAM De politie van het district Schiedam hield zondagavond en -nacht 10 September op de Willem Verboonstraat en de Horvathweg een alcoholcontrole. In totaal 138 automobilisten moesten een blaastest atleggen. Drie automobilisten bleken onder invloed van alcoholhoudende drank te verkeren. Een kreeg een transactie aangeboden, terwijl van twee automobilisten het rijbewijs werd ingevorderd. Tevens werd een auto, die niet verzekerd bleek, inbewaring genomen. SCHIEDAM Op de Professor Rutgersstraat heeft de politie van het dis trict Schiedam vrijdagavond 8 September omstreeks kwart voor acht twee mannen in hun voertuig aangehouden op verdenking van diefstal. Zij werd hierbij geholpen door een onbekend gebleven man die de politie op de verdachten attent maakte en via een autotelefoon hun positie doorgaf. Na de aanhouding bleek dat de bestuurder/verdachte niet in het bezit was van een rijbewijs. Beide verdachten, een 24-jarige inwoner van Rotterdam en een 27-jarige inwoner van Schiedam, worden op het politiebureau ver- hoord in verband met hun mogelijke betrokkenheid bij andere diefstallen. Een van de verdachten heeft reeds vijf diefstallen bekend. SCHIEDAM Een 23-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is vrijdag 8 September door een oplettende bewoner van een portiek aan de Mackaystraat in Schiedam op heterdaad aangehouden toen hij probeerde in te breken. De verdachte, die een breekijzer bij zich had, verzette zich te gen de aanhouding, maar kon het toch niet winnen van de bewoner. Hij moest zich uiteindelijk met een hoofdwond en enkele kneuzingen laten behandelen in het Schieland ziekenhuis. Een tweede verdachte wist te ont- komen. SCHIEDAM In een woning aan de Willem Brouwerstraat in Schiedam werd maandagmorgen 11 September omstreeks 11.00 uur het stoffelijk overschot gevonden van een 39-jarige vrouw. Het slachtoffer is vermoe- delijk als gevolg van een overdosis drugs overleden. SCHIEDAM Bekende centra als La Vie in Utrecht, de Nieuwe Markt Passage in Gouda en de Heuvel Galerie in Eindhoven be- horen reeds tot de indrukwek- kende erelijst van projectont- wikkelaar M.A.B. uit Den Haag. Aan dit lijstje kan sinds enige tijd ook een Schiedams project toegevoegd worden, namelijk dat waar iedere Schiedammer trots op is. Hoewel de opening van de Nieuwe Passage op don derdag 14 September voor velen gezien kan worden als een nieuw begin, betekent het voor project- ontwikkelaar M.A.B. juist een einde. Maar dan wel een goed einde, van een project dat al zes, zeven jaar geleden aanving. Alle branches zijn nauwkeurig ver- deeld, de units verhuurd en het eindprodukt is verkocht aan in- stitutionele belegger P.G.G.M. Daarmee is het doel van de pro- jectontwikkelaar verwezenlijkt. De taak die het M.A.B. van de ge- meente Schiedam aan het einde van de jaren tachtig opkreeg, was eenvoudig: ontwikkel een struc- tuurplan voor de Schiedamse bin- nenstad. Om dit te realiseren moest allereerst in kaart worden gebracht welke tekortkomingen het toenma- lige centrum had en welke verbete- ringen daarin zouden kunnen wor den aangebracht. „De situatie in Schiedam was eigenlijk heel dui- delijk: terwijl de stad steeds meer inwoners had gekregen, was het winkelaanbod blijven steken", legt E.A. Hofman uit, die als pro- jectmanager verantwoordelijk is voor de gang van zaken van struc- tuurplan tot verkoop aan de insti- tionele belegger. „Het centrum had een aardig Al-winkelgebied dat van de Broersvest naar het begin van de Hoogstraat liep, maar dat verliep naar het einde van de Hoogstraat, de Lange Kerkstraat en het Broersveld. Daarbij komt dat de Oude Passage eigenlijk nooit goed heeft gefunctioneerd. Het had een te stijle trap, was niet goed toegankelijk en werd daar door vooral door ouderen en men- sen met kleine kinderen geme- den." Projectontwikkelaar M.A.B. kwam vervolgens met een plan dat niet alleen de Broersvest en de Hoogstraat door middel van twee assen met elkaar verbond, maar de belangrijke winkelstraten ook nog eens aan de onpraktische Oude Passage zou verbinden. De Grate Omloop was een feit. De afgelo- pen jaren, maar vooral maanden, heeft iedereen de uitvoering van dit plan gestalte zien krijgen. Pro- jectmanager Hofman is vooral zeer enthousiast over het werk dat de door de M.A.B. uitgekozen archi- tecten Lucas en Van Vugt hebben geleverd. „De nieuwbouw is sec een toevoeging aan de stad, maar het aardige van dit centrum is na tuurlijk dat het oude, de gerestau- reerde Passage, hier aan vastzit. Het oude is op een zeer mooie ma- nier verbonden met het centrum, met heldere en voor de hand lig- gende oplossingen, waardoor het een zeer kansrijk winkelgebied is geworden." De laatste loodjes zul len ook voor de projectmanager waarschijnlijk het zwaarst gaan wegen. Woensdag 13 September moet alles klaar zijn, terwijl zelfs een leek kan zien dat er nog aardig wat moet gebeuren. Hofman is zelf de eerste om dit toe te geven. „De bouw heeft door allerlei omstan- digheden vanaf dag een een flink aantal vertragingen opgelopen. We zaten hier op het Broersveld met een aantal pandjes die nog niet ge- sloopt konden worden, vervolgens hadden we problemen met de ont- ruiming van het oudedeel van de Passage en in het voorjaar brak er een staking in de bouw uit. Maar dat is grotendeels allemaal inge- haald en ik moet zeggen dat het niet anders gegaan is dan we had den verwacht. Feit blijft dat de bouwtijd toch flink is verkort. Hierdoor is de inrichtingsperiode van de huurders paralel komen te lopen met de inrichting van het Passagegebied, zoals het schoon- maken van de vloeren en het ge- reedmaken van de bestrating." Hofman stelt echter duidelijk vast dat van uitstel nooit sprake is ge weest. „Zoals bekend was de opening in het begin vastgesteld op 21 Sep tember, maar dan zouden we een grate festiviteit als de Branders feesten naast ons laten liggen. Daar krijg je natuurlijk nooit begrip voor bij je ondernemers. Dus is het al vrij snel 14 September gewor den. Mensen die de feesten bezoe- ken kunnen het centrum direkt be- zichtigen. De Nieuwe Passage is natuurlijk een grate toevoeging aan de stad. De naamsbekendheid kan nu zo goed mogelijk worden opgepakt." SCHIEDAM De ONS gaat ex tra controle-akties houden in de wijk Nieuwland. Hoewel er dit jaar al eerder akties werden gehouden, blijft het aanbieden van huishou- delijk afval voor verbetering vat- baar. De grootste bran van vervuil- ing wordt gevormd door het ver- keerd aanbieden van huishoudelijk afval. Bij pogingen het zwerfvuil- probleem zo goed mogelijk op te lossen worden wijkbewoners, vaak in beheergroepen georganiseerd, steeds meer betrokken. Niet alleen in de wijk Nieuwland, maar ook in de Schiedamse wijken Zuid en Oost zijn soortgelijke initiatieven genomen. In Nieuwland haalt de ONS het huisvuil twee maal per week in vuilniszakken op. De meeste bewoners bieden hun huis vuil op de juiste wijze aan door al tijd KOMO-keurzakken te gebrui- ken, ze goed dicht te binden en pas op de ophaaldag buiten te zetten. Zo leven zij niet alleen de regels van de Schiedamse Afvalstoffen- verordening na, ook dragen zij bij aan een goed leefmilieu in hun om- geving. Het goed aanbieden van huisvuil voorkomt zwerfvuil en ratten in de straat. Sommige bewo ners maken er echter af en toe een potje van. Huisvuil wordt te vroeg buiten gezet of in plastic tasjes aangeboden. Losse troep, grof af val en klein chemisch afval wordt op straat gezet. Dit probleem er- vaart niet alleen het Milieucontro- leteam, maar ook buurtbewoners uit de werkgroep wijkbeheer en de vuilnisman die uiteindelijk de troep moet opruimen. In veel ge vallen heeft de ONS inmiddels de overtreders gewaarschuwd, voor- lichting gegeven en akties gehou den. Ook wordt er regelmatig extra gecontroleerd, zoals nu vanaf 18 September in de wijk Nieuwland. Overtredingen van de Schiedamse Afvalstoffenverordening kunnen leiden tot het uitschrijven van een proces verbaal. De belangrijkste regels voor een schone woonomgeving zijn: -gebruik een KOMO-keurzak -sluit de zak goed en zet hem pas op de ophaaldag buiten -plaats de zak op de stoeprand of de aangegeven verzamelplaats -een huisvuilzak mag niet meer wegen dan 10 kg. -zet geen los afval. klein chemisch afval of grof huisvuil neer -gooi los afval nooit zomaar op straat -ratten gezien? bel de ONS: 4465385 -maak gebruik van speciale rege- lingen voor het halen en brengen van grof huisvuil, papier, etc. SCHIEDAM Onder de titel 'Religies ontmoeten elkaar' gaat het programma van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam van start. Hierin wordt aandacht gegeven aan de vijf we- reldreligies. Op lokaal, nationaal en internationaal niveau komen re gelmatig problemen voor, waar re ligies direkt of indirekt bij betrok ken zijn. Maar religies zouden ook een positieve bijdrage kunnen le- veren aan het doordenken en op- lossen van maatschappelijke vraagstukken. Gezien de onbe- kendheid met elkaar, zal dit sei- zoen de nadruk liggen op nadere kennismaking. Dit programma vormt tevens de bijdrage van de NPB-Schiedam in de aktiviteiten rond het 125-jarig bestaan van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB op landelijk niveau. De vrij- zinnigheid heeft steeds gesteld dat alle religies gelijkwaardig zijn. In het programma staan Jodendom, Islam en Hindoei'sme elk met twee avonden centraal. Een eerste bij- eenkomst brengt het dagelijks le ven vanuit die religie dichterbij en tijdens een tweede bijeenkomst gaat men op zoek naar de bronnen van die religie. Dan volgen een avond over fundamentalisme in de verschillende godsdiensten en een lezing over een dialoog tussen Boeddhisme en Christendom. In maart wordt het programma afge sloten met een forumavond. Pro- grammaboekjes kunnen worden aangevraagd bij het secretariaat: Dirk van Wassenaarstraat 34,3117 PE Schiedam, tel. 4260756. cutaict AANBIEDING (zolang de voorraad strekt!) 40 m2 vloertegels 40x40 2 Groeps vloerverv/arming Kompleet aangesloten en gelegd incl materiaol 3.650,- Idem 40 m2 vloertegels 33 x 33 of 30 x 30 3.350,- n Al ERAMICA Vierhavei.strxat 19 - Rotterdam tel.: 476 20 54

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 9