Een terreinwagen voor in de stad Auto met 'sex appeal' Boek over Korea voor ambassadeurs September Festival bij Mazda-dealers Renault Rotterdam A wmvmm J Autotest Droge autowisser houdt stof vast Zege voor Kalff in Renault Europa Cup Ford trio voor een zelfde prijs Mercedes-Benz verkoopt goed Zwakste schakel Rijden met de Mini Pajero: Renault Megane: TECHNISCHE GEGEVENS European Cinquecento Sporting 1996 Trophy Geen concessie w* us mm mmum Het is een wat vreemde ge- waarwording: rijdend over een stuk zand voelen we de auto steeds dieper wegzak- ken. Het sturen gaat zwaarder en de auto rijdt steeds langza- mer, al draaien de wielen op dezelfde snelheid door het mulle zand. Een beetje eigen- wijs blijven we gewoon doorrijden: de Toyota Fun- Cruiser Wagon heeft immers vierwielaandrijving. RENAULT Woensdag 20 September MAASPOST SCHIEDAM XQ7.59 Voor wie de stad beschouwt als een jungle is de Mitsubishi Mini Pajero op maat gemaakt. De auto werd in Japan in december 1994 gei'ntroduceerd en sloeg direct in als een bom. Eenvoudig omschre- ven is het een te heet gewassen Mitsubishi Pajero. In en onder de auto gaan immers de meest moder- ne technieken schuil waaronder vierwielaandrijving. De produktrange van Mitsubishi Motors is veel groter dan de mo- dellen die wij kennen uit ons straatbeeld. Oorzaken hiervan zijn landelijk gemaakte keuzes en bij- voorbeeld de hoge Japanse yen. Daardoor zouden modellen als de- ze in ons land welhaast onbetaal- baar worden. Een grove schatting leert dat de meest luxe Mini Pajero met de sterkste motor en vierwie laandrijving bij ons, mede door het onaantrekkelijke belastingklimaat zo'n 55 a 60 duizend gulden zou kosten. In Japan liggen de prijzen echter heel anders, met name die van de motorrijtuigenbelasting. Deze wordt daar geheven naar grootte van de auto. Vandaar dat de zoge- naamde mini-auto's in Japan enorm populair zijn. Vorig jaar werden in Japan in totaal zes mil- joen voertuigen verkocht. In dit aantal zijn ook alle vrachtwagens en bussen opgenomen. Onder dat De familiebanden tussen de Mini Pajero en zijn grotere broer zijn overduidelijk. FOTO: HSP. aantal bevonden zich 1,6 miljoen personenauto's die tot het mini- segment behoren, dat is ruim 25 procent! Ondanks dat deze auto's dus hoogst waarschijnlijk nooit naar Europa zullen komen heeft de En- gelse Mitsubishi importeur Colt Car Company een Mini Pajero naar Engeland gehaald. Het was ook daar dat wij kennis hebben ge maakt met deze wel heel bijzonde- re stadse terreinwagen. Als we de Mini Pajero voor het eerst ontmoeten lopen we vooraf een paar rondjes om de auto. Voor de aardigheid hebben onze gasthe- ren er een 'echte' Mitsubishi Sho- gun 3,5 liter V6, ofwel een Engelse Pajero naast gezet. Het verschil is direct duidelijk, in cijfers schelen de twee in lengte 1,44 meter. Het hoogte verschil is met 25 centime ter minder spectaculair maar in de breedte scheelt het weer veertig centimeter. In de Mini zit je dus ook werkelijk schouder aan schou- der. De eerste meters is het even wen- nen aan het stuur dat rechts zit. Bo- Nipt voor de Internationale Auto- tentoonstelling in Frankfurt kon- den we alvast kennismaken met de opvolger van de Renault 19, de Megane. Renault benadrukte dat het niet om 'een' opvolger gaat, maarom een nieuwe familie auto's die iets biedt wat de Renault 19 niet had: 'sex appeal'. Wij vormen een dankbare prooi, want we val- len voor alles wat mooi is en op vier wielen staat. Overigens werd ons vast verteld dat de goedkoop- ste Megane -vanaf december bij de dealers- net geen dertigduizend gulden zal kosten. Louis Schweitzer, president direc- teur van Renault verklaart: „Van meet af aan heeft vastgestaan dat de auto innovatiever moest zijn dan zijn voorganger, met meer per- soonlijkheid en 'sex appeal'. Daar- om hebben we gekozen voor de gelijktijdige ontwikkeling van vijf modellen en tevens een sterk de sign. Elke Megane variant is an ders, heeft een eigen persoonlijk- heid. Waarom? De gemiddelde consument bestaat niet meer. Daarom hebben we niet een model als uitgangspunt genomen, maar gekozen voor vijf aparte auto's. 'Een auto voor elk individu' is ons streven." Hij vervolgt: „De Megane valt in het belangrijkste segment van de Europese automarkt, de lagere middenklasse. Daarom is de auto van enorme strategische waarde. De enige manier om ontwikkelin- gen in de automarkt te volgen is door moderne auto's aan te bieden, die beter zijn dan die van de con- currentie." Om enig onderscheid te realiseren met de concurrentie heeft Renault tradities over boord gezet. Patrick De Renault Megane moet vooral persoonlijkheid uitstralen. Le Qument is de grote man achter het design van de Twingo en Lagu- na die mede door hun vormgeving het goed doen in Europa. Schweit zer: „Het design kent geen conces- sies die meestal leiden tot een auto die niemand aantrekt of afstoot. Dat was wellicht het zwakke punt van de Renault 19. De nieuwe Me gane is wel gewaagd, we hebben de gok genomen de klant verras- sen." De Megane Coupe is meer gewaagd dan de vijfdeurs variant. De korte achterzijde geeft hem een krachtig uiterlijk. Hij trok tijdens de presentatie de meeste aandacht. Renaults ingenieurs hebben zich natuurlijk het hoofd gebroken over de veiligheid van de auto. Daarbij ontwikkelden ze het Progressive Restraint System. Bij een aanrij- ding wordt de gordel in de eerste vijftien milliseconden aangetrok- ken. Een speciale klem houdt hem de volgende twintig milliseconden vast. Dan treedt een unieke vin- ding in working: om de druk van de gordel op het lichaam te begren- zen. is hij bevestigd aan een dikke ijzeren strip. Onder extreme belas- ting geeft die strip mee. zodat de gordel minder letsel aan het li chaam teweegbrengt. Renault han- teert geen patent op deze vinding en wil dat elke fabrikant het gaat toepassen. Op korte termijn zullen ook andere Renault modellen er- mee uitgerust worden. Exacte prijzen van de Megane, le- verbaar met motoren van 47 kW/ 65 pk (1.9 diesel) tot 108 kW/150 pk (2.0i 16V) zijn niet bekend. Maar er werd al verklapt dat de goedkoopste Megane nog geen dertigduizend gulden gaat kosten. De vijfdeurs en coupe staan vanaf december bij de dealer. Volgend jaar wordt de familie uitgebreid met een ruimtewagen, sedan en ca briolet op basis van de Megane. Dan is de familie nog niet com- pleet. want Renault overweegt se- rieus een stationwagen te gaan ma- ken. Gezien de ftlosofie achter de auto mag die niet ontbreken, maar ook Renault kan niet alles te gelijk. vendien moeten we elkaar er regel- matig aan herinneren dat wij hier de spookrijder zijn. Met veel ge- mak en het enthousiasme van een jonge hond voert de Mini Pajero ons door de Britse Midlands. Ui- teraard trekt de auto veel bekijks. De Shogun is hier immers een zeer goed verkopend model. De stijging in verkopen overtrof dit jaar zelfs die van de Land en Range Rover. Na enige kilometers vragen we ons toch af wat er nu eigenlijk precies onder de kap zit. We besluiten te stoppen en zelf op onderzoek uit te gaan. Net als we het motorkapje open hebben stopt de volg-Shogun met de vraag of alles in orde is. Als wij antwoorden dat we erg nieuws- gierig zijn naar de krachtbron krij- gen we van de Engelsman uitvoe- rig antwoord. Zo vertelt hij dat het een viercilinder is met een inhoud van 659 cm, vijf kleppen per cilin- der en multi point injectie. Dankzij de turbo levert het naaimachientje 64 pk bij 7.000 toeren. Dat ver klaart meteen hoe we op een oude startbaan de kilometer teller ge- makkelijk op de 140 kilometer per uur krijgen. Voor de sprint van nul tot honderd hebben we ongeveer veertien seconden nodig. Ook dat is natuurlijk ape-snel. Aardig detail is dat de motor van de Mini zich qua omvang tot de krachtbron van de grote Pajero verhoudt als een startmotor. Wanneer wij de Mini Pajero willen onderwerpen aan een terreintest grijpt de organisatie in. Het is im mers de enige Mini die ze hebben en daar zijn ze zuinig op. Jammer maar misschien niet echt belang- rijk. Het is toch echt een stadsau- tootje dat het vooral van zijn uit straling moet hebben. Van dat laat- ste heeft de Mini Pajero in ieder geval meer dan genoeg. Het geeft tevens het merk Mitsubishi weer wat extra uitstraling als producent van technische hoogstandjes. Twee Nederlandse ambassadeurs hebben onlangs uit handen van au- teur Henri Stolwijk een exemplaar ontvangen van het boek 'B.V. Ko rea naar een hogere versnelling'. De ondertitel, de auto als motor van de economie, geeft aan dat de Koreaanse auto-industrie het be langrijkste onderwerp is in dit boek, dat ook in het Engels is uit- gebracht. Het is een co-produktie van Henri Stolwijk en Marc Bolier. Beide journalisten werken onder meer mee aan de autopagina die wekelijks in dit blad verschijnt. De twee ambassadeurs hebben een nauwe band met Zuid-Korea: P. Lagendijk heeft onlangs zijn stand- plaats Seoul omgeruild voor Mexi- co-Stad, de heer J.P.M. Wolfswin- kel is hem opgevolgd in Zuid-Ko rea. Toevallig brachten beiden te- gelijkertijd een kort bezoek aan Nederland. De uitreiking vond plaats tijdens een geanimeerde re- ceptie van de Dutch-Korean Trade Club in Sassenheim. Hyundai-im- porteur Greenib Car trad daarbij op als gastheer. In de 'B.V. Korea naar een hogere versnelling' worden de economi- sche en politieke ontwikkelingen in Zuid-Korea op aantrekkelijke wijze beschreven. Sinds de afloop van de burgeroorlog die het land in 1953 in twee delen spleet, heeft het een economische metamorfose on- dergaan. Uit het boek blijkt dat de regering aan de hand van vijf jaren plannen steeds weer een nieuwe economi sche koers uitzette. Succesvolle bedrijven kregen daarbij alle steun, andere bedrijven werd het leven zuur gemaakt. De volgzame aard van de Koreaan, die vanwege zijn confucianistische denken zeer ge- zagsgetrouw is, speelde hierbij een grote rol. De samenwerking tussen staat, banken en bedrijfsleven wierp vruchten af: in relatief korte tijd hebben de grote Koreaanse on- dernemingen hun vleugels uitge- slagen. Op een aantal terreinen, zo- als de produktie van geheugen- chips en in de scheepsbouw, zijn de Koreanen toonaangevend op de wereldmarkt. In het lopende vijf jaren plan is de auto-industrie als speerpunt aange- wezen. Hyundai, dat al jarenlang actief is op de Nederlandse markt, heeft inmiddels gezelschap gekre- gen van Kia, Daewoo en SsangYong. Over enkele jaren zal ook het elektronica-concern Sams ung zich storten op de produktie van personenauto's. Elke produ cent koestert grootse plannen: als die allemaal worden gerealiseerd, zal de produktie van Koreaanse au to's rond de eeuwwisseling meer dan verdubbeld zijn tot tegen de zes miljoen exemplaren. 'B.V. Korea naar een hogere ver snelling' is uitgegeven door Min- gus in Baarn. Het ligt in de boek- handel voor fl. 24,50. ISBN 90- 6564-248-X. 'Fly Mazda' is het motto waaron der de Mazda-dealer van 13 Sep tember tot en met 2 oktober een grandioos September Festival or- ganiseren. Bezoekers kunnen reke- nen op zeer interessante aanbiedin- gen op talloze Mazda-modellen en maken bovendien kans op het win- nen van een wereldreis voor twee personen of een van de 125 vide- ocamera's. De dealer honoreert daarnaast ieder bezoek met een fraai wereldtijdenklokje. De meest compacte Mazda, de 121, kan tijdens het September Festival worden voorzien van een Yes! pakket. Dat bestaat onder meer uit een toerenteller, brede banden, elektrische raambediening en centrale deurvergrendeling. Dit pakket extra's vertegenwoordigt een waarde van 1.745 gulden maar kost tijdens de 'Fly Mazda'-dagen slechts 245 gulden. De Mazda 323 is verkrijgbaar met zeer aantrekkelijk geprijsde acces- soires-pakketten, die een voordeel van ruim tweeduizend gulden tot wel 2.600 gulden kunnen opleve- ren. Daarnaast kan speciaal voor deze gelegenheid nu ook gekozen worden voor de chique kleur 'Sil- De Mazda 121 is te voorzien van een interessant Yes! pakket. ver Stone'. De Mazda dealer levert de zeer succesvolle Mazda 626 in zowel de Sedan- als de Hatchback 1.8i LX versies tijdelijk in de gedistin- geerde kleur 'Noble Green'. Te vens bieden zij nu een sportief pakket met bijvoorbeeld lichtmeta- len 15 inch velgen en brede banden voor 1.690 gulden. Bovendien kunnen alle kopers van een Mazda 626 model 1995, ongeacht de uit- voering, tijdens het Fly Mazda Festival profiteren van een airco- aanbieding. De dealer bouwt, zo- lang de voorraad strekt, een air- conditioning-systeem inter waarde van 4.150 gulden voor maar 1.150 gulden. De zeer luxueuze Xedos 6-serie van Mazda spant wat het prijsvoor- deel betreft de kroon. Onlangs werden de prijzen met 7.000 gul den verlaagd. Toyota FunCruiser Wagon: zandhaas en asfaltridder tegelijk Dan begint de FunCruiser sterk naar rechts te hellen, omdat de wielen zich aan een kant hebben ingegraven. Wat ongemakkelijk in de stoelen hangend. geven we ons niet zomaar gewonnen. Op het middenconsole drukken we een knopje in voor het sperdifferenti- eel. En zowaar bevrijdt de Toyota zich uit het losse zand en rijdt ver- der. Kijk. dat vinden wij nog eens leuk versnelling heeft hij niet. Dus als de FunCruiser door modder moet waden, steile hellingen moet ne- men of andere zware hindernissen ontmoet, dan schiet hij te kort. Maar de krachtige motor geeft zich niet gauw gewonnen, zo bleek tij dens de test. Soepel klautert hij een zanderige helling op, om vervol- gens over een zandvlakte te stui- ven. Op de verharde weg is de FunCrui ser helemaal in zijn element. Hij terreinrijden. Zodra de auto vast blijft zitten, druk je simpelweg op een knopje, waarna het probleem wordt opgelost. Dat daar een inge- wikkeld of eenvoudig stuk tech- niek bij komt kijken, maakt ons ei genlijk weinig uit, als het maar werkt. Toch was het wat onvoorzichtig om met de FunCruiser Wagon het terrain' in te gaan. Want ondanks zijn vierwielaandrijving is het geen terreinwagen in de ware betekenis van het woord. Nee, het is meer een nogal potige stationcar met aandrijving op alle vier de fors be- meten wielen. Een speciale terrein- V De vierwielaangedreven Toyota FunCruiser rijdt als een snelle wendbare personenauto. FOTO: FISP. flitst er vandoor bij de minste aan- raking van het gaspedaal en rijdt als een snelle, wendbare personen auto. De lange wielbasis (afstand tussen voor- en achterwielen) zorgt voor een prima weggedrag. Ook de standaard vierwielaandrijving draagt bij aan een fijne weglig- ging- De auto is maar liefst 41 centime ter langer dan de driedeurs Fun Cruiser en het dak ligt vijf centi meter hoger. Dat schept een zee aan binnenruimte voor met name de achterpassagiers. Er is een ba- gageruimte van 409 liter. Daarmee is de Wagon dus de meest prakti- sche van de twee modellen Fun Cruiser. Zijn uitstraling is ook veel minder uitbundig en jolig dan die van de kortere variant. Daar bracht de paarse lavendel kleur waarin onze testauto gespoten was geen verandering in. De FunCruiser Wagon kost 57.950 gulden. Hij heeft een forse standaarduitrusting, waaronder elektrisch te bedienen ruiten en spiegels, centrale portier- vergrendeling, een airbag en gor- delspanners. De Toyota FunCruiser Wagon kan als 'zandhaas' aardig meekomen. Maar op de verharde weg is deze semi-terreinwagen pas echt in zijn element. De Wagon biedt meer binnenruimte dan de vijfdeurs FunCruiser. Motortype: Viercilinder in lijn Cilinderinhoud: 1.998 cm3 Vermogen: 95 kW/129 pk bij 5.600 t.p.m. Max. koppel: 175 Nm bij 4.600 t.p.m. Acceleratie: 10,4 sec van 0- 100 km/uur Topsnelheid: 170 km/uur Gem. verbruik: 10 ltr/100 km. Qhnujrnom an uiorLnloolc' knnorftriol 1 Showroom en werkplaats: Koperstraat 16. 3067 GL Rotterdam. (Alexanderpolder. nabij Winkelcentrum Oosterhof). Tel. 010-2071111. Werkplaats: Bredestraat 31. 3011 RC Rotterdam, Tel. 010-2331111. EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN Er is een handige velours wisser op de markt, waarmee in een mum van tijd de autoruit aan de binnenzijde is te reinigen. Dankzij de scharnierende kop kan de wisser moeiteloos de kleinste hoekjes be- reiken, waarbij het ruitstof zich snel aan de fijne vezels van de wis ser hecht. De doek is uit te wassen en kost bij Halfords fl. 12.95. Op het circuit van Monza hebben Allard Kalff en Michael Bleeke- molen een prachtig Nederlands resultaat neergezet. Voor 130.000 toeschouwers scoorde Kalff zijn tweede overwinning in de Eurocup Renault Clio Elf, terwijl zijn Marlboro teamgenoot de derde plaats opeiste. Deze achtste race van de Eurocup Renault Clio Elf werd verreden in het voorprogramma van de Grand Prix Formule 1 van Italie. Er gaat een nieuwe serie internationale wedstrijden van start waar- aan Fiat meedoet met de Cinquecento Sporting. De nieuwe Europe se cupklasse biedt de huidige Trofeo rijders en rallyrijders die wil len doorgroeien de kans om met de opgedane ervaring op een hoger niveau internationaal actief te zijn in de rallysport. Een en ander staat onder supervisie van Gestione Sportiva Abarth. Er zal worden gereden met de groep A Fiat Cinquecento Sporting met verzegelde, door Abarth gemodificeerde 1100 cm motor en 6-versnellingsbak. Fiat Auto Nederland zet verder de succesvolle Fiat Cinquecento Trofeo ook in 1996 voort. Dankzij de professionele opzet en het boeiende competitie-element mag deze cup zich al bijna twee sei- zoenen lang in een grote belangstelling verheugen van rijders en pu- bliek. De Trofeo vormt een perfecte leerschool voor beginnende rallyrijders. Ford wil exclusief autorijden betaalbaar houden en dus binnen het bereik van een groter publiek brengen. Daarom heeft het merk voor de 'fun cars' Probe, Maverick en Escort Cabrio XR3i een 'one price strategy' ingevoerd. De modellen kosten elk 52.990 gulden (inch btw en bpm). De nieuwe prijs betekent bijvoorbeeld voorde Ford Probe 16V (met onder meer Fords veiligheidsfilosofie DSE en twee standaard air- bags) een voordeel van zesduizend gulden. Ook de luxe Probe 24V profiteert van de prijsverlaging: met zijn geruisloze V6 staat hij voor 59.990 in de prijslijst. De dieselversie van de Maverick pikt eveneens een graantje mee van de korting en kost nu fl. 57.990.-. De wereldwijde afzet van zowel Mercedes-Benz personen- als be- drijfswagens heeft zich in de eerste zeven maanden van dit jaar po- sitief ontwikkeld. Met een afzet van bijna 340.000 personenwagens is het recordniVeau van vorig jaar gevenaard. Bij de bedrijfswagens is een nieuwe mijlpaal bereikt met een groei van ruim vijftien pro- cent tot 181.200 voertuigen. De goede resultaten bij de personenauto's komen vooral voor reke- ning van de C- en S-klasse. Het succes van de Sprinter en de algehe- le verbetering van de bedrijfswagenmarkt hebben een belangrijke bijdrage geleverd aan de toename van de afzet. De mens is de zwakste schakel in het verkeer. Welke technieken de auto-industrie ook bedenkt, menselijk handelen bepaalt uiteindelijk of die technieken nut hebben. Een voorbeeld daarvan is abs (anti- blokkeer systeem), dat voorkomt dat de remmen de wielen blokke- ren. Daardoor kun je veiliger remmen, omdat je niet in een slip raakt. Maar als de bestuurder van een auto in een noodsituatie te dicht op zijn voorganger rijdt, helpt abs natuurlijk ook geen zier. Toch kunnen we het er over eens zijn dat technische hulpmiddelen de veiligheid in het verkeer ten goede komen. Dat geldt bijvoor beeld voor airconditioning, omdat een constante omgevingstempe- ratuur de concentratie bevordert. Deskundigen hebben berekend dat die temperatuur random de 21 graden Celsius moet liggen. Het is raar maar waar, maar de overheid verdient (veel) geld aan de verkeersveiligheid. Alle standaard gemonteerde onderdelen en ac- cessoires worden namelijk belast met de BPM, wat in de praktijk al- tijd een flinke kostenverhoging met zich mee brengt. Als je die spul- len achteraf laat monteren. betaal je die BPM niet, maar kost het weer extra arbeidsloon. Gek toch? Dat vindt gelukkig ook mr. Paul Nouwen, de voorzitter van de ANWB. Hij pleit er voor om veilig- heidsverhogende accessoires en dergelijke vrij te stellen van de BPM. Als het paarse kabinet de verkeersveiligheid serieus neemt. geeft het gevolg aan deze wens. Het zou een terecht besluit zijn. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 19