mmmmi MaasposT VVV-directeur R. Pillard en de organisatie van de Brandersfeesten Mari Dingenouts over de magie van de wisselwerking bij het watersportweekend „De promotie-slogan wordt: 'Schiedam: Moiens en jenever'. Niet alleen 'De Brandersfeesten leven ook enorm in Rotterdam. SCHIEDAM „Het wordt zo langzamerhand een nerveuzige toestand, de bekende laatste loodjes voor de organisatie." R.H. Pillard, directeur van de Schiedamse VVV en bestuurslid van de Stichting Brandersfeesten, praat kort voor het feest waarvoor op 16 September het startschot knalde over de organisatie van het feestgewoel. Al snel wordt duidelijk dat het een hele klus is, het organiseren van de Brandersfeesten in Schiedam. Ter illustratie: de organisatie van het evenement met regionale uitstraling steunt mede op de inzet van bijna 200 vrijwilligers. Het verbaast dan ook niet dat de Brandersfeesten momenteel veel van Pil- lards tijd opslurpen. i 'Watersport is belangriik voor Schiedam.' Leedvermaak SCHIEDAM In 1986 werden de Schiedamse Brandersfeesten voor het eerst opgefleurd met het 'Watersportweekend'. Dit evenement, dat wordt georganiseerd door de Schiedamse watersportverenigingen, is inmiddels niet meer weg te denken uit de Brandersstad. Als publiekstrekker pur sang trekt het weekend dat het spits van de Brandersfeesten afbijt elk jaar meer dan 100.000 bezoekers. De afgelopen dagen werd zelfs gevierd dat de miljoenste bezoeker was 'geteld'. Aan de vooravond van het waterfestijn vertelt Mari Dingenouts over de geschiedenis en het karakter van het weekend. De enthousiaste voorzitter van het 'watersportoverleg' heeft er duidelijk zin in en kijkt bovendien al weer verder. „Na tien jaar is het nog steeds een levensvatbaar evenement. Er worden nu al weer allerlei ideeen gelanceerd voor het volgende jaar." 'Ik vind het altijd het mooiste als ik mensen zie genieten.' Applaus MWltNMtrjtHNCOM iNHMi Woensdag 20 September 1995 SCHIEDAM - XQ7.07 'Het feest levert grote bijdrage aan de promotie van Schiedam' De organisatie van de Branders feesten is in handen van de Stich- ting Brandersfeesten, die slechts drie koppen telt. Naast Pillard, die zowel voorzitter als secretaris is, is het beheer van de penningen een taak voor Koos Post en fungeert Peter Bottenberg als lid van het be- stuur, Het bestuur heeft er een zware taak aan. „Hoeveel uren we erin steken? Geen idee, de tijd heb ik nooit bijgehouden. Wei kan ik zeggen dat er heel veel overleg is geweest. Vanaf eind juli, begin au- gustus heb ik me er eigenlijk full- time mee beziggehouden. We heb- ben dit jaar wel organisatiebureau 't Hart' ingeschakeld, hoewel dat eigenlijk iets te laat is gebeurd. Zij moesten immers op een al rijdende trein springen. Na de feesten moe- ten we ons erover buigen hoe we het volgend jaar gaan doen." Dui- delijk is dat Pillard volgend jaar weer bij de organisatie betrokken wil zijn, maar naar oplossingen wil zoeken om minder tijd in de orga nisatie te hoeven investeren. De VVV-directeur benadrukt evenwel dat de Stichting Branders feesten niet alleen de feesttoko runt. „Zo is er in de organisatie een belangrijke rol weggelegd voor de Samenwerkende Schiedamse Wa- tersport Verenigingen. Zij verzor- gen zelfstandig het watersportpro- gramma, daar hebben wij geen be- moeienis mee. Wel worden in een groter overlegplatform hun plan- nen en activiteiten teruggekop- peld." In dat veelvuldige overleg participeert bijvoorbeeld ook het Centrum Management, dat de acti- enorm in Rotterdam en de aantrek- kingskracht reiki tot zo'n 60 kilo meter rond Schiedam." Pillard vertelt er meteen bij dat in oktober een nieuw logo voor de toeristi- sche promotie van de stad wordt gepresenteerd. De slogan daarbij wordt: 'Schiedam: moiens en jene ver", wat volgens de VVV-directer kernachtig de sterke punten van Schiedam omschrijft. „al is er na- tuurlijk altijd meer." niet mengen. De Brandersfeesten hebben natuurlijk wel een heel an- der karakter, commerciele belan- gen spelen er een grote rol. De ge- meente spant zich in elk geval goed in om eraan mee te helpen dat de feesten een succes worden." Pillard beaamt volmondig dat de Brandersfeesten een grote bijdrage leveren aan de promotie van Schiedam. „Ja, het betekent een enorme trekpleister voor de stad en dat is ook de reden dat we als VVV zo intensief erbijbetrokken zijn. Zo leven de Brandersfeesten ook Moiens en Schiedam, onlosmakelijk viteiten van de winkels in de bin- nenstad coordineert. Verder behar- tigt een vertegenwoordiger van Heineken de horecabelangen bij de Heineken Jazz Bluesnight, is het bureau B-producties ingeschakeld en hebben gemeentelijke afdelin- gen en diensten een forse vinger in de pap. „Je kunt dan denken aan het ONS, de marktdienst van de ONS, de Dienst Gemeentewerken, de Dienst Sport en Recreatie en Al- gemene Zaken. Er moeten in sa- menspraak met de RET en het streekvervoer veel verkeersmaat- regelen worden genomen en poli- tie en brandweer waken over de veiligheidsaspecten. Ook wijst Pillard er nog eens op dat maar liefst 200.000 bezoekers behoorlijk wat vuil achterlaten. Bij dit alles speelt de Stichting Bran dersfeesten een coordinerende rol. Meer uitvoerende taken verpicht de stichting daar waar gaten vallen, of waar grotere dingen moeten ge- beuren, zoals het regelen van een artiest voor de Zondagsmarkt. Op het vlak van de sponsorwerving voor de activiteiten neemt de stich ting eveneens het voortouw. Naast een bijdrage van de gemeente van 23.000 gulden voor activiteiten en secretariaatskosten, wordt met een totale begroting gewerkt van ruw- weg een ton. Een vergelijking met de gemeentelijke bijdrage voor het Spectrumfestival wil Pillard niet maken. ,,In die discussie ga ik me Pillard geeft aan dat het program- ma van startschot tot vuurwerk op de bekende en beproefde leest is geschoeid. ,.Wel is het iets meer op jongeren gericht door het program- ma 'Welcome Back To School', dat Stadsradio Rotterdam organi- seert op het Hemaplein. Muziek speelt daarin een centrale rol. Nieuw is ook een loterij, waarvan een deel van de opbrengst naar die- renpension Hargahoeve gaat." Tot slot omschrijft Pillard nog eens de waarde van de Brandersfeesten: „Het is promotioneel heel goed, maar het is toch het leukst voor de eigen bevolking van Schiedam." PIETER VERMAAS ■mjm 'Venetie van de Rijnmond' spettert al tien jaar In het watersportweekend vorm- den twee activiteiten de hoofd- moot. Een schouwspel van licht en klank bood de verlichte Gondel- vaart in de Lange Haven. De va- rende lichtstoet van historische vaartuigen en plezierbootjes gaf het stadscentrum op zaterdag- avond een heel eigen karakter. Verenigingsschepen maakten deel uit van het spektakel, waaraan een wedstrijd is gekoppeld. Dingen outs vertelt over de strijd om de wisselbeker. „Elk jaar hangt er rond het inschrijven van de sche- pen een waas van spanning en ge- heimzinnigheid. Wie maakt wat, is de vraag die bij de deelnemende watersportverenigingen leeft en men wil natuurlijk geen dou- blures." Die deelnemende vereni gingen waren De Schie, De Nieu- we Haven, De Volharding, De Sa- menwerking, Jachtclub Schiedam en De Nieuwe Waterweg. Deze laatste watersportvereniging was tot nog toe het meest succesvol in de strijd om het mooiste vereni- gingsschip. Bijzonder was dat dit jaar ook de Rotterdamse water sportverenigingen Oud Delfsha- ven en Westhavenkade meededen. De 'WaterSpelen' waren een ander nat onderdeel van het weekend. Het publiek werd vermaakt met waaghalzerijen in de vele spelle- tjes met een historisch tintje. Zo waren boegsprietlopen, an- kerhiewen. branderszakslaan en pikhaakhangen enige onderdelen ISSfMill Mari Dingenouts op het dak van het ONS-gebnouw. in de nabijheid van de Koemarkt en de Vismarkt. En ook voor de Schiedammer gold 'geen leuker vermaak dan leedvermaak', want de hilariteit bereikte een hoogte- punt als deelnemers onvrijwillig natte pakken haalden. Volgens Dingenouts is het niet al leen een beproefde formule die het Watersportweekend succesvol maakt. „Het aardige is dat binnen die formule van Gondelvaart en Waterspelen de activiteiten elk jaar wisselen. En het historische decor van moiens, grachten, voertuigen en monumentale panden geeft na tuurlijk een unieke, eigen ambian ce. Het hele evenement is eigenlijk gebaseerd op een wisselwerking. Niet alleen een wisselwerking tus- sen de mooie geschiedenis van de stad en het watersportweekend. maar ook tussen de vele mensen, organisaties, verenigingen en ge meente, die het evenement gestalte geven. Als alle krachten gebundeld worden in een paraplu-organisatie met een goede organisatie kan dat zeker ook in de toekomst leiden tot een geweldige uitstraling van de stad. Watersport is belangrijk voor het toerisme van Schiedam, zeker nu het hart van de stad nieuw elan krijgt", aldus Dingenouts. Al sinds de start van het Water sportweekend houdt Dingenouts zich bezig met de organisatie. Met voormalig havenmeester Theo Sa- bel en Sjaak Meyer vormt voorzit ter Mari Dingenouts het dagelijks bestuur van het Watersportweek end. ,.Wij vormen een db-tje, maar alle watersportverenigingen heb ben hun afvaardiging in het be stuur. Daarnaast zijn er aparte werkgroepen voor de Gondelvaart en de Waterspelen en werken vele vrijwilligers mee aan een goede voorbereiding. De kracht schuilt in hechte samenwerking en in goed democratisch overleg, waarbinnen best meningsverschillen mogen bestaan." De watersporters werken met een vanwege het tweede lustrum iets verhoogd budget van 18.000 gul den, dat wordt opgebouwd uit bij- dragen van de Stichting Branders feesten, het ONS, de gemeente Schiedam en de firma P. van der Kooij Transport. Gezien de 125.000 bezoekers spreekt Dinge nouts, die ooit de naam 'Branders feesten' verzon, van een low-bud get evenement. Een bijzondere voorkeur voor een van de onderdelen van het Water sportweekend heeft Mari Dingen outs niet. ,,Wat ik het mooiste vind? Dat ik mensen zie genieten. Kijk bijvoorbeeld maar naar de so- ciale contacten die op de Lange Haven ontstaan. Ook tijdens het afsluitende Schippersbal hangt een unieke, bijna carnavalsachtige sfeer. En dat de watersporters het publiek gratis iets voorschotelen doet me veel plezier. Maar de mooiste beloning is misschien wel het applaus dat de watersporters krijgen en de complimenten dat het weekend zo'n bijzonder en 'eigen' karakter heeft." PIETER VERMAAS

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 29