'Het watersportweekend wordt steeds professioneler' Batman staat de hele dag handtekeningen uittedelen Harpe Davids wil eigen CD uitbrengen Veel belangstelling voor toekomstige Candy's Familie Geerlings verwent bezoekers Allemaal vrienden tijdens gondelvaart Van Haarengroep is al maanden bezig Het feest barst om 12.00 uur echt los MaasposT Al SCHIEDAM - In alle vroegte hadden zich zaterdag 16 September al een flink aantal mensen verzameld in de Schiedamse binnenstad. Naast een enkele nieuwsgie- rige bezoeker, waren het voornamelijk de deelnemers en organisatoren van het tot in de wijde omtrek bekende watersportweekend, die al voor de officiele ope ning van de twaalfde editie van de Brandersfeesten de havens en straten onveilig maakten. Hoewel het stadsfeest bij uitstek ieder jaar weer door een groot aantal dezelfde ingredienten wordt gekenmerkt, weet men de bezoeker toch telkens weer te boeien met net even andere spelen, andere attrakties, maar altijd dezelfde ge- zellige haven- en branderssfeer van weleer. Dit jaar was er, mede door de opening van de Nieuwe Passage, meer te doen dan ooit. Maaspost trok door de stad en brengt verslag uit. Verslag: Karin van der Knaap Foto's: Dick Sluijter m SCOUTING VERVEELT NOOIT Woensdag 20 September 1995 SCHIEDAM - XQ7.09 Zelfs de grootste pessimist valt voor de Brandersfeesten De haven ligt er in de vroege ochtenduren nog vredig bij. De aanblik doet niet vermoeden dat hier binnen enige ogenblikken het watersportspektakel zal losbreken. Wanneer de gestalte van Guus Klepke in het vizier is, komt aan alle twijfel echter ras een einde. Hoewel hij van teveel eer aan zijn adres niet wil weten, kan toch moeilijk ontkend worden dat hij voor sommigen de waterspelen in hoogsteigen persoon is. Toch geeft hij toe ieder jaar weer zo zijn bedenkingen te hebben over het slagen van het festijn. „Ik ben eerlijk gezegd altijd een beetje pessimistisch. Ik denk dan: het tien jaar belangeloos organiseren van een dergelijk evenement kan missehien wel eens te veel ge- vraagd zijn van mensen. Maar men zegt dan: kom op Guus, dat zie je verkeerd. Dus ik hoop dat ik het dit jaar ook weer verkeerd heb gezien. Maar ik was ook pessimistisch over het winkelcentrum en toen ik daar donderdag kwam bloeide mijn hart helemaal op. Het is dus een beetje rare trek van me. Tot nu toe is de grand-old-man van de waterspelen uitermate tevreden over alles wat er in de jaren is georganiseerd en hoe het spektakel zich heeft ontwikkeld. „Zelfs vorig jaar toen de regen met bakken uit de hemel kwam, was het zeer geslaagd. Dit jaar hebben we besloten toch weer meer spelen in het water te plannen, omdat men dat toch het leukst vindt. We hebben echter wel een douchekabine opgesteld aan de Vismarkt. Want als iemand dan om 12.00 uur in het water valt, hoeft hij niet de hele dag met een nat pak rond te lopen. Ja, het wordt steeds professioneler he?" Niet alleen de schippers maken dit weekend veel uren. De makreelrokerij van de familie Geerlings is, zoais men gewend is, zowel zaterdag als zondag open om de bezoekers te verwennen met de op ambachtelijke wijze gerookte makreel. „Mijn man moet elke nacht om drie uur op, om aan zijn werk te beginnen, dus eigenlijk is het voor ons geen doen om ook op zondag open te zijn. Maar ga je niet open, dan moet je dat een jaar later nog horen", vertelt de vrouw des huizes. Maar de ge- zelligheid rond de haven maakt voor de familie een hoop goed. „Vooral de gondelvaart is altijd heel leuk, dus we hopen het nog een aantal jaartjes volte houden." De jongste aanwinst van Schiedam, winkelcentrum de Nieuwe Passage, heeft zich sinds de opening al mogen verheugen in een nog groter aantal bezoekers dan was verwacht. Zelfs een bezoek van een aantal nationale beroemdheden heeft het centrum al op haar naam staan. Desalniettemin bracht de aanwezigheid van niemand minder dan Batman nogal wat commotie onder de jeugd teweeg, het afgelopen weekend. De held toonde zich ook niet de beroerdste en begon spontaan handtekeningen uit te delen. De mogelijkheid om een glimp van de Schiedamse feesten op te vangen, werd hem evenwel onmogelijk gemaakt. „Ik had niet verwacht zo populair te zijn bij de Schiedamse jeugd. Ze blij ven me vragen om handtekeningen en dat kan ik ze natuurlijk niet weigeren. Dat ik daardoor geen tijd heb de havens te bekijken, vind ik wel jammer want ik heb er veel lovende woorden over gehoord. Maar wie mag er nou klagen als hij tot vijf uur in zo'n mooi winkelcentrum kan staan met zoveel kinderen om hem heen?" Natuurlijk zijn ook de jongens van disco Black weer van de partij. Elk jaar verhogen zij de feestvreugde weer met vooral Hollandse klanken en balla des bij de attrakties van Eldos en de Rode Valken. „Vanaf 12.00 uur gaat het feest hier pas echt goed losbarsten", voorspelt D.J. Johan. „Voor die tijd moet hier het schip door waarmee de opening wordt verricht. Daar door kunnen we onze balk over het water nog niet plaatsen." Ook Ton Klepke, die de D.J.'s is komen vergezellen, kan nauwelijks wachten tot de grote mensenmassa zich weer heeft verzameld op de Appelmarktbrug. ••Het watersportweekend is toch de grote trekker van de Brandersfeesten. Mensen vinden het leuk als er iemand in het water valt en wij vinden het nog steeds een uitdaging om het te organiseren. En de gondelvaart blijft natuurlijk iets om ieder jaar weer naar uit te kijken." Om de bezoekers duidelijk te maken dat Schiedam meer schenkt dan men denkt, werd dit jaar voor het eerst een grote presentatiebraderie op de Hoogstraat gehouden. Tal van organisaties, instellingen en bedrijven kon- den een kraam of plek op de winkelpromenade huren. En van dit aanbod was gretig gebruik gemaakt. Veel bekijks trok kunstenaar Stojanovski met zijn schilderijen van ballet- danseressen, maar ook voor andere vormen van kunst kon men bij hem te- recht. „Danseressen vind ik mooi om te verbeelden omdat er een stuk ak- tie inzit, een brok dynamiek. Maar wil men een schilderij in deze stijl van bijvoorbeeld een eigen foto, dan doe ik dat ook." De Schiedamse braderie ervaart de gedreven kunstenaar als uitermate gezellig. „Ik sta met mijn werken in het weekend vaak op allerlei braderieen en jaarmarkten, maar ik vind het in Schiedam toch altijd weer iets speciaals met de Brandersfees ten. De mensen zijn vriendelijk en het speelt natuurlijk ook mee dat men mijn werk hier zo waardeert." Muziekiiefhebbers konden traditiegetrouw het afgelopen weekend weer volop aan hun trekken komen in het Schiedamse. Jongensgroep De Bud dies was te vinden op de Grote Markt en het Hemaplein was bevolkt met fans van koffieconcertzanger Albert de Bruin. Het begin van de Oude Pas sage bood plaats aan enig aanstormend talent. Daar bespeelden de 12-jarige Rebecca en haar vriendinnen Jaclyn en Jo- janne de dwarsfluit en saxofoon of dat ze nooit anders hadden gedaan. De muziekkoffer die nadrukkelijke gei'nstalleerd was voor de muziekstan- daard, verraadde dan ook al een zeer aardige opbrengst. De drie muzikan- tes verklaarden leerling te zijn van de Streekmuziekschool. „De lerares vroeg aan ons of we zin hadden om in Schiedam op te treden en dat von- den we alledrie leuk", vertelt Rebecca. Daarnaast is natuurlijk de hoop op een carriere a la Candy Dulfer een belangrijke motivatie geweest. „Ik wil later wel politie-agente worden, maar eerst wil ik samen met mijn vader naar het Conservatorium", vertelt ze. Jojanne ziet de ideale combinatie van bezigheidstherapeute en muzikante wel zitten. Over belangstelling hebben de Candy's van de toekomst in ieder geval niet te klagen. „De mensen zijn heel aardig, ze blijven best wel vaak staan kijken. Maar we hebben natuurlijk wel geluk dat we voor zo'n leuk winkelcentrum staan. Hoewel de gondelvaart pas om 21.00 's avonds van start gaat, hebben sommige schippers zich al in alle vroegte op de schuit gei'nstalleerd. In een Heineken-biervat zit meneer Leeuwenstein al te wachten op het vallen van de avond. Gevraagd naar de concurentie van vanavond, trekt hij een bedenkelijk gezicht. „Er is hier geen concurentie, we zijn allemaal vrienden van elkaar." Wat zou het watersportweekend zijn zonder de bont geklede leden van Scouting Nederland? Maanden van te voren zijn ze al bezig met het ver- zinnen van leuke en attraktieve waterspelen. Vooral de Burgemeester van 1 Iaarengroep mag zich na twaalf jaar een oude bekende noemen in de Lange Haven. Hoewel de oudere scouts zich een weekend lang vermaken op en in het water, blijkt er ook voor de kleintjes een rol in het waterscena- rio te zijn weggelegd. Tien bevertjes onder leiding van Rachel, Anneke, Willy en Christien staan rond de klok van tien al te popelen om te beginnen aan hun Branders- speurtocht door de stad. De Brandersfeesten zijn in het evenementenpro- grarnma van de groep een belangrijk onderdeel. „Ieder jaar doen we van- zelfsprekend mee", legt akela Anneke uit. „Het is een perfecte manier om reclame te maken voor Scouting. En het blijkt goed aan te slaan bij de jeugd. Vorig jaar hadden we vier bevers en nu zitten we toch al aan de tien." Aan de andere kant van de haven zijn andere Van Haaren-leden al druk bezig met het versieren van het indrukwekkende motorschip Alewijn de Groot. De kleintjes zijn dolenthousiast, want vanavond mogen ook zij meevaren tijdens de verlichte gondelvaart. Het museumplein was dit weekend tot Harpe Davids-domein uitgeroepen. De vereniging viert volgend jaar het 75-jarig jubileum en daar men voor die gelegenheid een eigen CD wil uitbrengen, was besloten de Branders feesten te benutten voor een aardige aktie. Voorzitter Hans Loendersloot had aangeboden deze dag opperstalmeester te spelen en dat deed hij dan ook met verve. „Tot half een sta ik hier nog met de loterij en daarna zal de vereniging hier een optreden verzorgen." Gezien het vroege tijdstip zijn er nog niet al te veel kopers op de kust. Maar ook hier heeft de voorzitter al wat op gevonden. „Gerard, doe eens net of je een envelop komt kopen, dan lijkt het net of het al heel druk is." Een kwartier later hoeft hij al niet meer te doen alsof. Schiedam is blijkbaar wakker geworden en heeft zich en masse richting centrum begeven. jlS.eCHT IMtlOW

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 31