Programma Brandersfeesten De jazznight krijgt extra sfeer dankzij Schiedamse Molenaars mm MaasposT Trucktrekken beleeft 14e editie De wieken van de molens blijven lang draaien Colofon wm mmmmm SCHIEDAM Uit een grap geboren, maar nu al jaren een topattraktie op een uniek stukje Hoogstraat: American Trucktrekken. Voor de veertiende keer wordt het dit jaar georganiseerd en wederom belooft het een spektakel van de bovenste plank te worden. Maar liefst dertien teams gaan zaterdag 23 September de strijd tegen de elementen weer aan om een 600 kilo zware truck de 35 meter lange helling op te trekken. Hoewel organisator van het eerste uur Henk de Bruin, er elk jaar maar een willekeurige 'showy' naam aan geeft, blijven de ingredienten het- zelfde. Een flinke dosis kracht, uithoudingsvermogen en het nodige amusement. SCHIEDAM Dat Schiedam in het bezit is van de vijf groot ste molens van de wereld, mag als algemeen bekend worden verondersteld. Dat deze molens in het nabije verleden ook een zeer belangrijke functie hadden bij het maken van het zo ge- liefde Brandersprodukt, is misschien wat minder ingeburgerd. Alle reden dus om ook de molens eens te betrekken bij de Brandersfeesten. Woensdag 20 September 1995 SCHIEDAM -XQ7.15 'Weer of geen weer, het gaat altijd door' Wanneer zaterdag rond half twee den we genoemd. Dit jaar staan we toe komt en vraagt: Henk, gaat het voor de veertiende keer het eerste startschot zal worden afgevuurd, zullen honderden Schiedammers zich weer hebben verzameld rond 'de nachtmerrie van elke trucktrek- ker'. De moeilijkheidsgraad bij het Schiedamse spektakel wordt dan ook niet zozeer bepaald door de immense truck of de afstand. maar door het licht hellende oppervlak. Over gebrek aan publiek hebben de krachtpatsers dan ook nooit te klagen. Wat de organisator van de Schiedamse versie van het Ameri can Trucktrekken, zoals het spek takel dit jaar heet, wel steekt. is dat zijn geesteskind sinds jaar en dag stevig onderkend wordt door ge- meente en Branderscomite. „Zo- lang als ik het Trucktrekken al or- ganiseer. is het het ondergescho- ven kindje van de Brandersfeesten. Nergens staan we vermeld of wor- dan voor het eerst in de folder, maar waarom dan weer niet op de poster vraag ik me af. Men ziet het kennelijk als volksvermaak, dat men wel wil tolereren, maar daar houdt dan ook alles mee op." De Bruin samen met de uitbaters van cafe De Stal, De Dam en Klein Thalia verantwoordelijk voor het stukje entertainment aan het begin van Schiedams bekendste winkel- promenade, is door dit alles geens- zins de verbitterde man geworden die men wellicht zou verwachten. Door de wol geverfd als hij is, be- seft hij als geen ander dat de beste manier om plezier in het werk te houden een goed humeur is. „Kwaad worden heeft geen zin, daar schiet niemand iets mee op. Maar eerlijk is eerlijk, ik baal er soms wel van als een commissielid van de Brandersfeesten naar me Trucktrekken nog door? Dan zeg ik: tuurlijk gaat het door. Maar uit zoiets blijkt dat de coordinate ver te zoeken is." Reden om lang te zitten piekeren heeft de kloeke or ganisator dit jaar overigens hele- maal niet. Een grote sponsor werd immers gevonden in distillateur Nolet. Deze zal naast de grote wis- selbokaal voor de winnaars, ook nog eens een aantal flessen Ketel l ter beschikking stellen, die De Bruin kan uitdelen aan winkeliers die zeggen overlast te ondervinden van het evenement, de captains en mensen die spontaan in gezang of gedans uitbarsten. „De familie No- let zijn echte Schiedammers en ze leven helemaal met ons mee. Daar- om ben ik ook zo blij dat juist zij 'ja' zeiden op mijn voorstel. Men heeft mij zelfs al toegezegd dat een familielid het startschot zal komen SCHIEDAM Het resterende programma van fe Brandersfeesten. Woensdag 20 September 13.00-3.00 uur: Kindermiddag in de Hoogstraat. Tot 15.00 uur een optreden van het Kinderkoor van de Streekmuziekschool op het Museumplein; de hele middag is er op het Museumplein een Kinder-vrijmarkt en is er gratis schminken en gratis limonade voor de kinderen. Donderdag 21 September 13.00-23.00 uur: Kermis achter de Herna. 19.00-21.00 uur: tijdens de Koopavond extra gezelligheid in de Hoogstraat. Muzikale klanken komen van twee looporkesten en op het Museumplein treedt de Volksdansgroep 'De Driekusman' op. 20.00 In Cafe Proosje optreden van 'Polleke Verhoeks'. Vrijdag 22 September 13.00-23.00 uur: Kermis achter de Hema. 21.00 DJ Fred draait muziek uit de Oude Doos in Cafe Proosje. zaterdag 23 September 08.00-09.00 uur kunt u bij Clubgebouw De Warande starten voor de eerste Branderstocht over 25 km en van 09.00-12.00 uur voor de tochten van 5, 10 en 15 km. De wandelroute voert langs plekken die hebben bijgedragen aan de faam van Schiedam als Brandersstad. Vanuit het clubgebouw van DST op Warande 150 kunt u tegen betaling van inschrijfgeld Schiedam op een sportieve manier bekijken. 13.00-23.00 uur: Kermis achter de Hema. 10.00-13.00 uur geeft Albert de Bruin een koffieconcert op de Grote Markt en tot 16.00 uur vermaakt een muzikale clown jong en oud in de Hoogstraat. 11.00-16.00 uur: 'Welcome back tot school'. Radio Stad Rotterdam werkt mee aan een vol en verrassend programma. 11.00-16.00 uur Wie houdt er niet van de stripfiguren van Walt Disney? Kinderen kunnen vandaag op de Broersvest met een van hen (naar keuze) op de foto. 11.00-17.00 uur is er weer volop muziek in de Hoogstraat en op de Broersvest. Bovendien kunnen overal in het centrum voor fl.l,- Brandersloten gekocht worden, waar vele, vele prijzen mee te winnen zijn! 13.30-17.00 uur laten sterke mannen hun spierballen zien tijdens het trucktrekken aan het einde van de Hoogstraat. 14.00 Op het terras bij Cafe de Unie de band 'Livin' Blues'. 20.00 Inloopconcert Grote Kerk orgelconcert Grote Kerk. 21.00 Ook de Schiedamse molenaar hebben er zin in tijdens de Jazznight. Vanaf 21.00 uur beginnen zij aan een Marathon molendraaien. De molens De Noord, De Drie Korenbloemen, De Vrijbeid en De Nieuwe Palmboom zullen de klok twee keer drie uren horen slaan. Molen De Drie Korenbloemen is tot midder- nacht geopend. 23.00-03.00 uur: Heineken Jazz Bluesnight. In de nacht dat u de klok een uur moet terugzetten wordt in onderstaande horeca-bedrijven de jaarlijks en. Het programma (wijzigingen voorbehouden): Als voorproefje om 19.00 uur een Dinerconcert in EterijDe Zevende Hemel' door de pianist Leopold Kui- pers. Aanvang tussen 21.00 en 22.00 uur: Fay Lovsky - Van Diggelen Don Bennet Quartet - podium van Jenny Kent en het Groot Schiedamsch Kaffee Escape - De Amstelbron Louise - Branderscafe Williams Co - De Dam South Side Blues Band - Grote Markt 17 Frustrations - Mik Mak Berend Petersen Quintet -'t Paard Robies de Medina - De Pacha Ensalados - Perrito Callente Julie Huybregtsen Quartet - Proosje Searing Quartet -'t Spul Molly Foster en Peter Vlietstra (22.30 u.) - "t Stadserf Polleken's - De Stal Undatables Bluesgang -'t Stappertje Molly Foster en Peter Vlietstra (21.00) -'t Sterretje Texas Storm - Klein Thalia The Surgeons - De Unie Makake -'t Vierkantje The Willicksquare Jazz Band - Het Weeshuis Los Alamos - Establishment Williams Blues Brothers - Windmill Woody the Sideman - Juan les Pins Dutchmen - Podium Cafe Zondag 24 September Koop de brandersloten! 12.00-17.00 uur: de Zondagsmarkt al jaren een begrip in Schiedam en wijde omtrek. Meer dan 300 kramen staan op deze sfeervolle markt die tienduizenden bezoekers naar de Brandersstad trekt. Neem het openbaar vervoer, want parkeren is moeilijk bij zo'n drukte. En als u toch met de auto komt: gratis parkeren is moge- lijk in de 's-Gravelandsepolder. van waar RET-bussen zorgen voor gratis vervoer van en naar de binnen- stad. Verdere Programma-onderdelen: 12.00-17.00 uur verzorgt de Dienst Sport en Recreatie een aantrekkelijk programma op de Grote Markt. terwijl men op de Oude Sluis kan kennismaken met andere culturen op de Multiculturele Minimarkt, uiter- aard met levende muziek. 12.00-18.00 uur. In de tent op de Koemarkt vindt de prijsuitreiking plaats van de kleurwedstrijd van Cafe Proosje, er is een Mode- en Playbackshow vanaf 16.00 uur treedt op: 'Volume Time'. 13.00 uur Sportieve mensen kunnen deelnemen aan de Brandersloop die start op de Buitenhavenweg 34. Starttijden: 13.00 uur: 1 km 13.20 uur: 5 km 14.15 uur: 10 km Voorinschrijving VVV Schiedam en alle filialen van Daka Sports. Wie kent hem niet van zijn toeren om iemand van het dak af te krijgen: Peter Koelewijn laat horen dat hij nog veel meer in zijn mars heeft. Ook Boogie Boy the Woogies treden op en alles wordt muzikaal aan elkaar gebreid door de Big Fun Band. Dit alles vindt plaats op het grote podium op de Broersvest. 13.00-23.00 uur: Kermis achter de Hema. 15.00 Natuurlijk muziek bij Cafe de Unie: Kees van Krugten met Fastfood en Little Feed! Vanaf 18.00 ver- zorgen 'De Eigenwijzen' dit muzikale programma. 21.00 uur Afsluitend vuurwerk vanaf het Stadskantoor Tentoonstelling: Zaterdag 16 September t/m zaterdag 23 September 'Schiedam, beeld van een stad' in de Grote- of St.Jans- kerk op initiatief van de Dienst Gemeentewerken. geven", vertelt een dolenthousias- te De Bruin. Voordat dat startschot zaterdag zal worden afgevuurd, resten de poti- ge knapen van de dertien teams nog een aantal zware trainingsda- gen. De jongens van Fitness Plus zijn door De Bruin reeds gesigna- leerd op de Maasboulevard, waar zij zich in het zweet werkten voor een eveneens indrukwekkend zwa re vierwieler. „Ze hebben al ge- zegd dat ze er dit jaar echt voor gaan en dat neem ik onmiddellijk van ze aan. Geen ploeg is dan ook zo fanatiek als zij. Ieder jaar lopen er een aantal supporters van ze het traject mee met een stopwatch in de hand, terwijl we zelf al drie tijd- experts hebben lopen. Wanneer we de tijd dan bekendmaken, worden ze echt link. Zit er bijvoorbeeld een halve seconde verschil in, dan gaan ze daar echt voor door het lint." Fanatiek of niet, een zware dobber zullen de Fitnessjongens ook dit jaar weer hebben aan de gedoodverfde winnaars, de familie De Bruin. Niet alleen wisten zij vorig jaar de wisselbokaal mee huis te nemen, ook een heus record werd op hun naam geschreven. In 28 seconden werd de weg van start naar finisch afgelegd en zelfs de vierkante borstkasten van het Bie- relierteam uit Maassluis zullen hier waarschijnlijk niet aan kunnen tip- pen. „De teams zijn gemotiveerder dan ooit, is mij nu al gebleken. Ca fe De Keijzer uit Spijkenisse belde me onlangs nog en men zei op scherp te staan. Maar die gasten uit Maassluis, daar heb ik zelf heel veel vertrouwen in. Dat zijn echte Westlandse klerenkasten die niet terugdeinzen voor een kilootje of 600." Toch wordt de sterkte van een ploeg niet alleen bepaald door het gewicht dat men in de schaal legt. De Bruin geeft aan dat de tak- tiek van even zo groot belang is. „Het is cruciaal dat je 1,5 meter uit elkaar gaat staan en dat je minstens twee meter touw laat tussen truck en trekkers. Zulke dingen leer je al doende. Vandaar dat teams die al heel lang mee doen, vaak zo goed scoren." Omdat het nationaal kampioen- schap, of zo men wil, American trucktrekken juist zoveel succes heeft bij de dames, is dit jaar beslo- ten een speciaal programma-on- derdeel voor deze groep aan het spektakel toe te voegen. Tijdens het zogenaamde Mini-duwen moet een team van vier dames in een zo snel mogelijke tijd een mini-auto, inclusief honderd kilo zware be- stuurder, de helling op trekken. Dit belooft volgens De Bruin weer veel lachen. gieren en brullen. On- herroepelijk komen daarna de 'Toppers van toen' weer boven ta- fel. momenten die nooit zullen worden vergeten. „Het meest heb ik gelachen om Theo van t Koet- siertje, zoals cafe De Stal vroeger heette. Zoals bekend is Theo ho- mofiel en hij had dan ook een team in die trend samengesteld. Die gas- ten waren allemaal zo dik als een mergpijpje en hadden dus de :-W- vA-S:-;:c grootste moeite om die truck in be- weging te krijgen. Maar gelukkig stond Theo ze langs de lijn aan te moedigen: 'Kom op meiden, trek ken'." Het unieke stukje weg aan het be gin van de Hoogstraat kent een be- wogen geschiedenis. Een geschie- denis die nooit zo sprekend zou zijn als de drie cafe's die er geves- tigd zijn, zich niet zo voor het eve nement hadden ingespannen. ..Bij alle drie leeft het besef dat de hore- ca alleen kans tot overleven heeft, als het cafe een verlengstuk van de huiskamer wordt. Iedereen heeft thuis een eigen barretje met de no dige versnaperingen, daar hoeft men de deur niet voor uit. Maar zo- dra men in de gaten krijgt dat er iets speciaals wordt georganiseerd. neemt men zelfs de buren mee. Ik denk daarom dat we hier echt op de goede weg zijn. Er wordt weer samengewerkt. Een klein voor- beeld, maar wel heel sprekend, is dat we tegenwoordig rekeningmet de geluidsverdeling houden. Vroeger stond hier op de Grote Markt bijvoorbeeld een Coca-Cola springschans die tegelijk met ons een geweldige hoeveelheid geluid produceerde. Dat werkte niet. Nu is die schans er wel niet meer, maar mijn broer Albert geeft's morgens een koffieconcert. We hebben de afspraak gemaakt dat wij niet voor 13.00 uur aan de gang gaan en dat hij het tegen die tijd echt voor ge- zien houdt. Als je allemaal een beetje meedenkt, kom je heel ver. Ik hoop alleen dat men ons in het vervolg ook in een eerder stadium bij het Brandersfeest betrekt." American Trucktrekken vindt za terdag 23 September plaats aan het begin van de Hoogstraat bij Grote Markt). De aanvang is 13.30 uur. Het miniduwen vangt om 15.00 uur aan. Voor de muzikale onder- steuning zorgen Paul Bradley en de Martino's. Karin v.d. Knaap I De Schiedamse molenaars hebben met name de jazz- en bluesnacht van zaterdag 23 September uitge- kozen om de bezoekers de sfeer van de molenstad optimaal te laten proeven. Tot zeker drie uur 's nachts zullen de wieken van de vijf molens deze nacht draaien. Maar ook een bezoekje aan de molens 'by night' behoort tot de mogelijk- heden. ..Iedere bezoeker die eens binnen wil kijken, kan dat gerust doen", vertelt Frans Kroon, mole naar van De Drie Koornbloemen. „Van 21.00-24.00 uur zijn ze van harte welkom in mijn molen aan de Vellevest." Wanneer men besluit de uitnodiging van de vriendelijke molenaar aan te nemen, zal men aan den lijve een belangrijk aspect van het rijke brandersverleden kunnen ondervinden. De molen. die tijdens een opleving van de moutwijnindustrie in 1770 is ge- bouwd, heeft in zijn lange leven al vele functies gehad. Toch is hij ooit begonnen als branders- of moutmolen. Voor zo'n achttien coornwijnbranders uit de regio werd graan gemaald. waarna er moutwijn van werd gestookt. Hoe wel De Drie Koornbloemen nog regelmatig draait en maalt, levert hij momenteel geen grote bijdrage meer in de cyclus van het Mout- wijnprodukt. Dat doet Molen De Vrijheid wel. In 1987 werd deze historische molen herontdekt door de moutwijnindustrie. De drie uit- gelezen granen die samen het mengsel vormen om het distillaat van Notaris van te stoken, kunnen in deze volledig gerestaureerde molen rusten voordat ze worden gemalen. De molen is dus een be langrijke schakel in de totstandko- ming van het enige distillaat dat het officiele goedkeuringszegel van de gemeente Schiedam mag dragen, Notaris. Wanneer men ook nog bedenkt dat in het Nederlands Malend Korenmolenmuseum in de Nieuwe Palmboom het belang van molens voor Nederland in het alge meen, maar voor een molenstad als Schiedam in het bijzonder, al jaren wordt benadrukt, is het eigenlijk een wonder dat de molens niet al veel eerder aktief zijn betrokken bij de Brandersfeesten. Maar dit jaar komt daar dus verandering in en de molenaars hebben al laten weten er goede zin in te hebben. Een nachtje doorwerken blijkt voor geen van hen een probleem te zijn, terwijl ze er door het laten draaien van de wieken wel een top attraktie door mislopen. In de nacht dat de klok een uur wordt te- rugggezet zullen zij niet, zoals de muziekliefhebbers, extra lang kun nen genieten van de jazzyklanken in het centrum. Het feestgedruis kan hooguit uit de verte of op de radio worden meebeleefd, daar zij met behulp van liters koffie alert moeten blijven. Tenslotte kan er ook in de jazz- en bluesnight een stormpje opsteken. Karin v.d. Knaap Deze speciale bijlage is tot stand gekomen in samenwer- king met MaasposT, een on- derdeel van MaasstaD Week- bladen. Redactie: Maurice Heijnen Karin van der Knaap Leo van der Sande Pieter Vermaas Vormgeving: Joop Been Maurice Heijnen Acquisitie: Ruud van der Heijden Ron de Hoog Heleen Theeuwkens

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 37