Ford Fiesta en VW Polo sedans Volvo geeft S4 rijke standaard uitrusting Almera biedt meer BMW 318tds Compact levert grootse prestaties Renault Rotterdam I Spectaculaire auto- trek wedstrijd Respectabele 145 Audi TT studiemodel Mercedes C 230 Kompressor X-90 voor de 'fun' Sales Ambassadeur Primeurs in Frankfurt Autotest Technische gegevens: Ford heeft onlangs tijdens de internationale autoshow in Frankfurt het laken van de Fiesta getrokken. Het uiter- lijk van deze compacte auto is flink opgewaardeerd. Dat zie je het best aan de voor- kant met de nieuwe grille en apart gestileerde koplampen. Met een elegante zwaai trekt Volvo president Per-Erik Mohlin het doek van de S4. In levende lijve oogt de auto, afkomstig uit de Nederlandse fabriek NedCar in Born, be- slist harmonisch. Diesel: even wachten iMtiS* Rijk toegerust Polo sedan De Almera moet Nissan weer een stevige voet aan de grond geven in de compacte mid denklasse. In dit ook in ons land drukbevochten markt- segment heeft de Japanse producent de afgelopen jaren met de Sunny terrein moeten prijs geven. De concurrentie, in de vorm van de Opel Astra, de Volkswagen Golf en de Ford Escort, bleek een- voudigweg sterker. Aantrekkelijker Ideale gezinsauto Als Compact is de BMW 318tds ongeveer 9.000 gul den goedkoper dan de sedan. Behalve twee deuren lever je ook een standaard bestuur dersairbag en elektrisch be- dienbare ramen in. Een ge- mis? Misschien, maar de ko per krijgt wel een razend rap- pe diesel, die heel voorbeel- dig en spaarzaam veel kilo meters kan maken. Wie per se de airbag wenst, die is met een meerprijs van 1.475 gul den nog altijd spekkoper. Woensdag 27 September MAASPOST SCHIEDAM XQ7.59 Ford claimt geweldig veel aan de veiligheid te hebben gedaan. Dat blijkt wel uit het feit dat crashtests zijn uitgevoerd met een snelheid van 56 km/uur tegen een muur met als eis dat de portieren nog gewoon zijn te openen. Aan deze voor- waarde voldoet de Fiesta volgens Ford. De gekozen snelheid ligt ruimschoots boven de 50 km/uur, de waarde die als eis geldt in Euro- pa. Ford stelt dat die zes kilometer extra betekenen dat de carrosserie 37 procent meer krachten moet verwerken. Overigens is in de testfase ook een botsproef aan de achterzijde uitge- De Ford Fiesta wint aan uitstraling dankzij het nieuwe front. voerd. In een kop-staart aanrijding waarbij een achteropkomende auto met 80 km/uur tegen de Ford klapt, blijven elementaire zaken zoals de brandstoftank in tact. De Fiesta is standaard uitgerust met gordel- spanners. stalen balken in de por tieren en een bestuurdersairbag om de kans op letsel te verkleinen. Ford heeft zijn compacte telg dui- delijk meer dan een moderne jas gegeven. Zo is tevens de wielop- hanging van de Fiesta nieuw. Voor zien we een subframe dat de stijf- Dat komt door de dynamisch oplo- pende taillelijn en de rondingen in de carrosserie. Ondanks dat hij on- derhuids componenten als de bo- demplaat deelt met de eveneens in Born geproduceerde Carisma, zul- len veel mensen de auto als een echte Volvo herkennen. Dat komt door het duidelijk herkenbare front. De Volvo S4 zal eind februari bij de dealers verschijnen voor een prijs die net onder de 45.000 gul den begint. Althans zo geeft K.A. Roldanus, directeur van Volvo Ne- derland, als richting aan. Het zal het bedrag zijn dat voor de versie met 1,8 liter motor van 85 kW/116 pk op tafel dient te worden gelegd. Een nieuwe krachtbron overigens, die rechtstreeks is afgeleid van de zescilinder motoren in de 900-serie en van de vijfcilinders in de 850- serie. Het betekent dat de kracht bron voor de S4 eveneens vier kleppen per cilinder heeft voor een goede ademhaling en een milieu- vriendelijke verbranding van de brandstof. Behalve de 1,8 liter zal de auto ook zijn te leveren met een 2,0 liter zestienklepper van 100 kW/137 pk. Ook is er een variant met een 1,9 liter turbodiesel van 66 kW/90 pk, maar die zal vooralsnog eerst op de Belgische en Franse markt worden geleverd. „Deze keuze is ingege- ven doordat diesel op deze mark- Volvo presenteert met de S4 geen echt goedkope middenklasser, maar wel een auto die de top biedt aan veiligheidsvoorzieningen. ten razend populair is en doordat we in Nederland met autogas een goed alternatief hebben voor de za- kelijke rijder. We kunnen de S4 dan ook uiteraard compleet met een Ipg-installatie met gas-injectie leveren", aldus Roldanus. De S4 mogen we niet zien als een opvolger van de 440/460. ,,De pro- duktie van dit model zal in elk ge- val nog doorgaan tot in 1997", al dus de directeur van Volvo Neder land. Met zijn prijs staat de S4 ook een trede hoger op de ladder dan de 400-serie. Het is een pittig be drag in de middenklasse, waarmee de instapversie van de Volvo zelfs fiks duurder is dan de Mitsubishi Carisma, die per slot van rekening van dezelfde produktielijn in Born rolt. De koper van de S4 krijgt daaren- tegen wel een rijk toegeruste auto, waarbij vooral aan rij-eigenschap- pen en veiligheid zeer veel aan- dacht is gegeven. Zo heeft de Vol vo standaard abs op de remmen, een airbag in het stuurwiel en air- bags aan de zijkant, die zijn ge- plaatst in de rugleuning van de voorstoelen. Verder is de Volvo voorzien van een systeem (DSA) dat elektronisch het doorslippen van de aangedreven voorwielen bij snel optrekken of bij het wegrijden op een glad oppervlak onderdrukt. Verder is de S4 toegerust met com fort verhogende zaken zoals stuur- bekrachtiging en centrale portier- vergrendeling. Tegen nteerprijs is een elektronisch geregelde verwar- ming met airconditioning verkrijg- baar om maar eens wat te noemen. „We willen in 1996 4.500 Volvo's S4 in Nederland verkopen. In de loop van het jaar komt ook de F4, die het midden zal houden tussen een vijfdeurs hatchback en een Estate zoals wij die tenminste bij ons merk kennen", aldus Rolda nus. ,,Deze F4 zal bijna 2.500 gul den duurder zijn dan de vergelijk- bare uitvoeringen van de S4." heid van de carrosserie verhoogt en resonanties onderdrukt. Achter is een zogenaamde 'twist beam' as gemonteerd, die volgens Ford voor een hoge koersvastheid zorgt en voor comfort. De nieuwe Fiesta wordt in eerste instantie leverbaar met benzinemotoren van 1,3 liter (37 kW/50 pk en 44 kW/60 pk), 1,25 liter (zestienkleppen, 55 kW/ 75 pk) en eeti diesel van 1,8 liter (44 kW/60 pk). De koper kan voorts kiezen uit een waslijst ex tra's, zoals onder meer een door Ford ontwikkelde geluidsinstalla- tie. Volkswagen presenteert op korte termijn een sedan model van de Polo, die in de voetsporen treedt van de vroegere Derby. Sedan mo del len doen het vanouds goed. Vooral de Nederlandse koper geeft na de driedeurs hatchback varian- ten vaak de voorkeur aan een se dan. Zeker in de compacte klasse biedt een carrosserie met een apar- te kofferbak al gauw flink wat meer bergruimte. Dat is ook het geval bij de Polo. Waar de drie- en de vijfdeurs een De Polo sedan is een fraaie aanwinst in de compacte klasse. bagageruimte bieden met een in- houd van 245 liter, daar biedt de Sedan een riante 455 liter. Volks wagen heeft trouwens niet zomaar een vierkante doos aan de koets van een vijfdeurs geplakt. Van de vormgeving is heel wat werk ge- maakt, waardoor de vierdeurs Polo beslist vlot oogt. De auto is overi gens gebaseerd op dezelfde bo- demplaat als de Cordoba van Seat, die twee jaar geleden debuteerde in Frankfurt. Ook dit model trok de aandacht doordat hij meer flair aan de dag legde dan de gemiddelde traditionele sedan. Standaard beschikt de VW Polo Sedan over een in delen neerklap- bare achterbank, bumpers in de kleur van de carrosserie en stuur- bekrachtiging. Hij is leverbaar met dezelfde motoren als de drie- en de vijfdeurs. De Sedan komt begin volgend jaar op de markt. De Almera is ten opzichte van de Sunny zonder twijfel een flinke stap vooruit. De wielbasis is met 10,5 centimeter gegroeid tot 2,53 meter, de koets is 14,5 centimeter langer. De nieuwkomer biedt meer ruimte, meer veiligheid en meer comfort. Bijzonder interessant is in dit verband de van de Maxima QX al bekende achterasconstructie, de multi-link beam wielophanging. Die garandeert een perfecte recht- uitstabiliteit en een koersvast bochtgedrag. Het bieden van opti- maal rijplezier heet n van de uit- gangspunten te zijn bij de ontwik- keling van de Almera. Wat zeker zo belangrijk is: de ver- pakking oogt veel aantrekkelijker dan voorheen het geval was. Sier- lijke ronde vormen, slank vormge- geven koplampen en een coupe- achtige achterkant zorgen voor een fris karakter en een tikkeltje eigen- zinnige uitstraling. Met prijzen die varieren van 28.995 tot 39.495 gulden zet Nissan prijstechnisch een zeer sterke aanbieding neer, te meer omdat een airbag voor de be- stuurder standaard is. Logisch dus dat de verwachtingen van Nissan De Almera is de nieuwe smaakmaker van Nissan in het C- segment hooggespannen zijn. De Nederlandse importeur voegt aan de al genoemde ingredienten nog een belangrijke smaakmaker toe: met uitzondering van het in- stapmodel wordt elke Almera stan daard afgeleverd met airconditio ning. Algemeen directeur Peter Bracke van Nissan Motor Neder land: „Dat levert een belangrijke bijdrage aan de verkeersveiligheid. omdat de bestuurder zich bij een constant klimaat beter kan concen- treren." Alle benzineversies zijn voorts uitgerust met het zogenaam de NATS, dat staat voor Nissan Anti-Theft System. Dit houdt in dat een geavanceerde elektroni- sche startblokkering alleen door de unieke code in de contactsleutel kan worden opgeheven. In de praktijk is dit een zeer effectieve beveiliging tegen autodieven. In diezelfde praktijk toont de Al mera aan een ideale gezinsauto te zijn, die desgewenst zeer sportief gereden kan* worden. In het frisse interieur voelt eenieder zich al gauw op zijn gemak. de bediening van de diverse instrumenten laat niets te wensen over. In alle va- rianten (drie- en vierdeurs sedan en vijfdeurs hatchback) is veel ruimte beschikbaar. Kopers kunnen kiezen uit twee benzinemotoren, een 1.4 en een 1,6 liter alsmede voor een 2,0 liter diesel. De benzinemotoren zijn ou- de bekenden uit de beproefde GA- serie. Beide staan garant voor een vlotte doch trilling- en geluidarme motorprestaties. Natuurlijk is de 1,6 krachtiger dan zijn kleinere broertje, maar met die laatste sprint de Almera altijd nog in 12,6 secon- den van 1 tot 100 km/uur. De top- snelheid komt uit op 172 km/uur. De 1,6 liter heeft voor de accelera- tie uit stilstand tot 100 km/uur 11,1 seconden nodig. de topsnelheid be- draagt 180 km/uur. De diesel le vert vooral een hoog koppel: 132 Nm bij 2.800 toeren. De topsnel heid is 156 km/uur. Overigens zal medio 1996 nog een sportieve 2,0 GTI aan het gamma worden toege- voegd. BMW heeft met de 3-serie een produkt in huis dat veel mensen aanspreekt. Dat komt tevens door dat dit model op dit moment in liefst 49 smaken verkrijgbaar is. Je zou bijna zeggen voor elk wat wils. Ook al is de Compact bedoeld om de drempel voor de kopers te ver- lagen, de aanschafprijs van 49.950 gulden is altijd nog even slikken. Minder kan ook, want er is al een 316i van 44.950 gu ldenMeer gaat evenzeer, zoals de prijs van 147.500 voor de M3 cabriolet aan- geeft. Bijna vijftig mille voor een niet eens zo overdreven grote midden klasser met een op papier vrij be- scheiden aandoende motor, komt ons wat pittig over. In de praktijk moeten awe onze indri^k herzien, De 318tds Compact kan zich als diesel rap uit de voeten maken. De lichtmetalen velgen zijn overigens niet standaard. want de Duitse fabrikant presen- len. teert een oerdegelijke auto met veel uitstraling en een dot aan rij plezier. Dat laatste zit hem voor een groot gedeelte in de achterwielaandrij- ving. Met name de sportieve auto- mobilist weet dit op waarde te schatten. Zelfs met de diesel versie kun je de auto op z'n gas door een bocht helpen. Die achterwielaan- drijving is tevens n van de belang- rijkste redenen voor de stevige prijs. Het is nu eenmaal een kost- baarder constructie dan voorwie- laandrijving. Voor beide is wat te zeggen. Feit blijft dat naast BMW ook nog een ander toonaangevend Duils merk, Mercedes vasthoudt aan aandrijving via de achterwie- De Compact bereikt de in Neder land hoogst illegale snelheid tame- lijk eenvoudig dankzij de turbo- compressor. Daarbij is de auto zo stil dat je zonder er erg in te heb ben zo in aanmerking komt voor een onderonsje met de politie. In de auto voert rust de boventoon. De stoelen zitten uitstekend en het instrumentenpaneel is volledig toe- gespitst op de bestuurder. Of zoals BMW het zelf noemt: 'een ergono- misch voorbeeldige cockpit'. In- derdaad zitten bijna alle bedie- ningsorganen prima onder handbe- reik. Bovendien is elke knop of hendel snel gevonden. Bij de paar twijfelgevallen is het slechts een kwestie van even wennen. En van de belangrijkste argumen- ten bij het kiezen voor een diesel- motor is natuurlijk het verbruik. Bij de 318tds is dat dik in orde. Ge- middeld verstookten wij zo'n zes en een kwart liter benzine per hon- derd kilometer. Omgerekend komt dat neer op I op 16. Daarbij moe ten wij bekennen dat wij nu niet bepaald ons best hebben gedaan om een zo zuinig mogelijk ver bruik aan de dag te leggen. Wan- neer dat wel gebeurt, moet een ver bruik van 1 op 17 dat BMW zelf opgeeft als gemiddelde met gemak haalbaarzijn. Zaken die tot de standaarduitrus- ting behoren zijn abs, centrale ver- grendeling, stuurbekrachtiging en van binnenuit elektrisch verstelba- re buitenspiegels. Met de 318tds heeft BMW een hele aantrekkelij- ke diesel in zijn pakket die je nooit het gevoel geeft slechts met een 1,6 liter motor op stap te zijn. De prestaties zijn groots bij een aange- naam laag verbruik en heel veel rust en stilte. Wel is auto tamelijk kostbaar maar dan rij je wel in een echte BMW met echte achterwie- laandrijving. Op de kofferbak van de 3-Com- pact prijkt de aanduiding 318tds. Dit wekt het vermoeden dat de mo tor een cilinderinhoud van onge veer 1,8 liter heeft. Dat is echter helemaal niet zo. De inhoud van het blok meet om precies te zijn 1.665 cm. We vergeven het BMW misleid te zijn, want al rijdend met de auto merk je niets van de voor een diesel vrij bescheiden cilin derinhoud. De prestaties van de 318tds liggen op een dermate hoog niveau dat het heel best een grotere motor had kunnen zijn. De sprint van nul tot honderd hoeft niet meer dan een kleine 14 seconden te du- ren terwijl de topsnelheid 175 kilo meter per uur bedraagt. Motortype: Viercilinder tur bodiesel Cilinderinhoud: 1.665 cm3 Vermogen: 66 kW/90 pk bij 4.400 t.p.m. Max. koppel: 190 Nm bij 2.000 t.p.m. Acceleratie: 13,9 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 175 km/uur. Gem. verbruik: 6.15 ltr/100 km. Showrnnm en werknlaatc Knnorctraaf Showroom en werkplaats: Koperstraat 16. 3067 GL Rotterdam. (Alexanderpolder. nabij Winkelcentrum Oosterhof) Tel. 010-2071111 Werkplaats: Bredestraat 31. 3011 RC Rotterdam. Tel. 010-2331111. RENAULT EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN De grote derde deur geeft makkelijk toegang tot de bagageruimte, die door het neerklappen van de achterbank is te vergroten. Amerikanen gaan al jaren uit hun dak van 'Car Full-Pull'. Het lijkt op trekker-trek (met tractoren) maar bij full-pull wordt er met ge- prepareerde auto's geraced. Deze sensationele sport is nu ook over- gewaaid naar Nederland. Op 30 September zal de full-pull van start gaan op een honderdvijftig meter Iange baan bij het Profile Tyre- center Excelsior aan de Driemanssteeweg (langs rijksweg A15 af- slag Charlois) in Rotterdam. De auto-trek wedstrijd wordt georgani- seerd in samenwerking met de stichting Autotrek 'Full-Pull'. De wedstrijd begint om 13.00 uur en duurt tot 16.00. Iedereen die van actie houdt is welkom en de toegang is gratis. Bij deze spectaculaire sport neemt de remwagen de plaats in van de sleepwagen en wordt er op verhard terrein getrokken. Met tractor- trekken gebeurt dit op losse grond. De remwagen is een aanhang- wagen die geladen is met betonblokken. Deze wagen is voorzien van een installatie die ervoor zorgt dat de wagen steeds harder afge- remd wordt, naarmate de afgelegde afstand toeneemt. De wagen is voorzien van een losse trekboom zodat er geen druk op de trekhaak komt. De eerste meters remt de wagen niet, zodat er snelheid ge- maakt kan worden. Voor elke Alfa Romeo met achter de type-aanduiding een klavertje vier moeten we respect hebben: ook voor de 145 met deze afbeel- ding. Deze speciale variant zal binnenkort aan het leveringspro- gramma worden toegevoegd. Onder de kap huist een 2,0 liter Twin Spark zestien kleppen motor, goed voor een vermogen van 110 kW/ 150 pk. Door andere bumpers en dorpelverbreders, alsmede licht metalen velgen met brede banden oogt de 145 klavertje vier snel. Hij is het ook met een acceleratie van 0-100 km/uur in 8,4 secon den. De motor rs betrekkelijk nieuw. Hij beleefde eerderdit jaar zijn debuut in de 155 en in de Spider/GTV. De readies van het publiek zullen maatgevend zijn voor de beslis- sing of Audi zijn studiemodel TT in produktie neemt. De bijzondere auto met onder de kap de 1,8 liter vijf kleppen per cilinder motor van de A4 is voor het eerst getoond tijdens de autoshow in Frank furt. Later dit jaar verschijnt de TT nog in Tokyo op de autotentoon- stelling aldaar. Het is een coup met zitplaats voor twee personen. De vormgevers van Audi stellen met een knipoog naar het verleden te hebben gekeken toen ze de eerste pennestreken van de auto aan het papier toevertrouwden. Uiteraard is de TT bedoeld voor de toe- komst. Dat blijkt onder meer uit de toegepaste techniek, zoals een van aluminium vervaardigde carrosserie. Audi denkt aan een prijs van 50.000 Duitse mark, mocht dit model ooit op de markt komen. Wie de spaarzaamheid wenst van een viercilinder motor maar de souplesse en kracht van een zescilinder, die kan niet om de Merce des C 230 Kompressor heen. Het gaat om een nieuwe versie in de C-klasse met een zeer krachtige motor van 142 kW/193 pk. De maximale trekkracht levert de krachtbron over een breed bereik van 2.500 tot 4.800 toeren per minuut. Mercedes-Benz heeft dit weten te bereiken door de toepassing van een compressor. Het attribuut is te vergelijken met de werking van een turbo. Het verschil is evenwel dat met de compressor de extra kracht gelijkmatiger vrijkomt. De C 230 Kompressor heeft een uitermate gunstig brandstofverbruik van slechts zo'n 8,2 liter/100 kilometer gemiddeld. Suzuki heeft als producent van op recreatie gerichte auto's, zoals de Vitara en de leuke tweezitter Cappuccino, een naam hoog te hou den. Wel nu, dat gaat gebeuren met de X-90, die daadwerkelijk in produktie wordt genomen. Het is een sportieve tweezitter. die open is te rijden door de dakpanelen te verwijderen. De auto staat opval- lend hoog op de wielen. Dat komt omdat hij op een speciaal onder- stel staat en is uitgevoerd met een apart inschakelbare vierwielaan- drijving. De X-90 is derhalve ook een auto die in het terrein zijn mannetje kan staan. Duidelijk is het dat Suzuki met deze karakteris- tieke auto plezier voor ogen heeft. De 1,6 liter motor levert een ver mogen van 70,6 kW/96 pk. Wanneer de auto in Nederland op de markt komt, is nog niet met zekerheid te zeggen. Daewoo is het wat waard dat rijders van een Nexia of een Espero een koper aanbrengen. Mensen die dat willen doen, krijgen de func- tie van Sales Ambassadeur en werken in die hoedanigheid nauw sa- men met een dealer. Het gaat overigens om mensen die niet onder contract staan als verkoper, maar die wel op een enthousiaste ma- nier over het merk willen praten om zo mensen te werven voor een Daewoo. Voor iedere aangebrachte klant ontvangt de Ambassadeur een bonus, waarmee die de tegen een aantrekkelijke prijs aange- schafte demonstrate' Daewoo kan afbetalen. Geinteresseerden kunnen een informatiepakket aanvragen via telefoonnummer: 06- 8998090 (40 cent per minuut). Hetnummer staat 'open' op zaterdag van 10.00-16.00 uur en op werkdagen van 8.00-21.30 uur.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 25