Cultuur, karikaturen, sport en reclame op een luciferetiket De Klinker bestaat tien jaar Dierendag op kinderboerderij r "SfSgl ITAL POLITIE RAPPORT a 389f- Kunstklassen Stedelijk Wethouder koopt eerste Unicef-kaarten Beeld van de Kuiper Onderzoek Stadswinkel Af stands- bediening stul«^/"i Is een slecht bed u een rug waard? MaasposT FM 106.7 en kabel 96.1 Radio Schiedam op Nolenslaan Peuterinstuif Frits van Rijskwijk exposeert zijn collectie in De Dubbelde Palmboom jl |*,i* A 4 i I De specialist in designvloeren a*-**- V.D. VALK ELECTRONICS 06-0694 ROTTERDAM Lucifers, de meeste mensen gebrui- ken ze dagelijks; om het gasfornuis aan te steken, ie- mand een vuurtje te geven of een kaars te ontsteken. Een enkeling is niet gei'nte- resseerd in wat je er mee kan doen, maar waarin de luci fers zijn verpakt. Sterker nog, van welk etiket dat lu- ciferdoosje is voorzien. Frits van Rijswijk verzamelt al sinds jaar en dag lucifereti- ketten. Een kleine greep uit zijn collectie, die inmiddels bestaat uit meer dan een half miljoen exemplaren, is van af 27 September tot en met 14 januari te bewonderen in museum De Dubbelde Palmboom onder de titel 'Waar vuur is, is rook'. sm m "£-i f II Varieteit Hoogtepunt Chris Coppens Inkoop-verkoop-reparatie audio-video-KTV Sateliet Schotels iangs voor een vrijblijvende prijsopgave! CERAMICA NATUURSTEEN Buschauffeur bedreigd en bespuugd Hond overleden na aanrijding Vier gestolen bromfietsen in kelderbox Werknemer schiettent in oog geschoten Politie voert charges op Koemarkt uit Veroorzaker aanrijding rijdt door Inbraak in elektronica winkel Zes autobanden verwijderd Zestien-jarige jongen in gezicht gestagen Woensdag 27 September 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 SCHIEDAM Het programma van Radio Schiedam. Donderdag 19-21 Jazz Melodies, Jaap Wape- naar 21-22 Groove garden, Menno Sprang en Rick Rietveld 22-23 Een klassiek toetje toe, Ellen van den berg Vrijdag 18-20 Marokkaans programma, Hassan Aissati e.a. 20-22 Turks programma, Huseyin Cayire.a. Zaterdag 09-10 Non-stop muziek, Micha In- genkamp 10-12 Passage 12, Laurette Lan- kester en Jan Willem de Boer 12-14 Muzikale omloop, Peter Voorburg 14-16 Muzikale omloop, Lennard de Bles 16-18 Muziekmuseum, Rob van der Heiden 18-20 Top 25, Paul de Jongh en Patrick de Boer 20-22 Infobeat, Stefan de Ruiter Zondag 09-10 Kinderradia, Chrit Wilshaus 10-11 Vijf kwartier in 1 uur, Bas Barendregt 11-12 Goedemorgen Schiedam, Paul de Jongh 12-14 nationaal Produkt, Ed van Dommelen 14-16 Infotainment, Rob van der Meer en Marina Steijn 16-18 Patrick de Boer 18-19 Gospel Channel, Marcello Stewart 19-20 Koers, Mies den Hartog 20-21 De Klassieken, Cees van Giezen 21-22 Ron van den Ende SCHIEDAM - De heropening van de Nolenslaan is voor Radio Schiedam aanleiding om deze win- kelstraat eens extra in het zonnetje te zetten. Op 30 September zullen de programma's daarom vanaf 9.00 uur's ochtends live vanaf lo- katie worden uitgezonden. Uiter- aard zal in gesprekken met winke- liers en omwonenden uitgebreid stilgestaan worden bij de verbete- ringen die de Nolenslaan de afge- lopen tijd heeft ondergaan. Ook zullen er impressies te horen zijn van de vele activiteiten waar die dag aan deelgenomen kan worden. Tijdens de uitzending zal ook een spel gespeeld worden. Radio Schiedam blijft op de Nolenslaan tot 16.00 uur. SCHIEDAM - In Schiedam-Noord organiseert een aantal ouders van- basisschool De Notenkraker iedere maand een peuterinstuif. Uit de grote opkomst blijkt duidelijk dat er behoefte bestaat aan een moge- lijkheid waar ouders en peuters elkaar kunnen ontmoeten. De eerstvolgende instuif is op woens- dagmiddag 4 oktober van 14.00 - 15.30 uur. Het wordt een middag rond het thema dierendag. Het is de bedoeling dat iedere peuter (2,5 - 4 jaar) een knuffel meeneemt. want daar wordt iets leuks voor ge- maakt. Verder worden er die- renspelletjes gedaan, wordt er voorgelezen uit dierenboekjes en is er veel dierenspeelgoed. Elk kind kan kiezen waarmee het wil spe- len. De Notenkraker is gevestigd aan het Bachplein 583. De toegang is gratis. Zijn verzamelwoede begon op zestienjarige leeftijd, maar na drie jaar had Van Rijswijk er al ge- noeg van. Dankzij de aansporin- gen van een vriend, nam hij het verzamelen van luciferetiketten jaren later weer op. Inmiddels heeft hij ruim een half miljoen etiketten bij elkaar gesprokkeld en van stoppen is nu echt geen sprake meer; hij wil meer! „Vroeger ging het heel anders. Toen raapte je de etiketten ge- woon van straat op. Tegenwoor- dig moet je er in cafes om vragen of ze gewoon in de winkel ko- pen", legt Van Rijswijk uit. Dat maakt zijn fanatisme er echter niet minder om. Over de hele we- reld onderhoudt hij contacten met verzamelaars en zelfs zijn vakan- ties staan in het teken van 'de lu- iu in Frits van Rijswijk exposeert vol trots een gedeelte uit zijn inmense verzameling luciferetiketten. cifer'. Thuis heeft Van Rijswijk een speciale kamer ingericht voor zijn luciferetiketten. „Vroeger was het een slaapkamer, nu is de hele kamer volgebouwd met boe- kenstellingen waarin de etiketten netjes zijn gerangschikt." Naast deze kamer wil Van Rijs wijk ook nog een gedeelte van zijn huis als 'mini-museum' in- richten. „Het museum gaat 'La tent' heten, hetgeen 'verborgen' betekent, want een lucifer ver- bergt iets in zijn kopje: een vuur tje", aldus Van Rijswijk. In het museum zullen bijzonder ge- vormde doosjes een plaatsje krij- gen, zoals bijvoorbeeld drie-di- mensionale, driehoekige, ronde of huis-vormige luciferdoosjes. De geexposeerde etiketten in 'Waar vuur is, is rook' tonen een enorme varieteit aan onderwer- pen: politiek, gezondheid, sport, cultuur, wetenschap. reclame, na- tuur, veiligheid, karikaturen en ga zo maar door. „Van sommige eti ketten uit bijvoorbeeld Japan weet ik zelf niet eens wat ze pre- cies voorstellen of betekenen", bekent Van Rijswijk. „Maar dat wordt nu onder andere door ver- talers voor me opgezocht. In zoverre word ik hier zelf beter van. Een Tsjechische serie toont de fa- bricage van een pakje lucifers, terwijl een Poolse serie op 'aap- noot-mies-achtige' manier het al- fabet weergeeft. Andere series hebben een iets diepzinnigere boodschap, zoals de Poolse serie waarop bijtjes staan afgebeeld, die een metafoor vormen voor de vlijt van de arbeiders. Een Chine se serie etiketten uit kritiek op de aristocratische dragers van de zo- genaamde 'Mao Tse Tung-jas- jes'. Een dikke buik op het etiket wijst op een opgeblazen persoon- lijkheid, grote mouwen duiden op het aannemen van steekpennin- gen en een jasje met de armen over elkaar vertelt dat de drager alleen maar toekijkt. Iedere serie vertelt zo zijn eigen verhaal en ie- der land heeft zo zijn eigen stijl en thematiek. Van Rijswijk: „Je kan het zo gek niet verzinnen, of ik heb het in mijn verzameling." Het bijzonderste etiket van zijn collectie is afkomstig uit Indone sia. „Die heb ik via een vriend op de kop getikt. Zijn familieleden werkten in het paleis van de presi dent. Zij hebben toen een doosje met het wapen van de president voor me uit het paleis gesmok- keld. En dat terwijl er helemaal niets uit het paleis mee mag wor den genomen!" Het hoogtepunt van de expositie is echter een serie etiketten af komstig uit Japan. De lucifereti- ketten werden gemaakt naar aan leiding van de reis die de Japanse prentkunstenaar Ando Hiroshige van 1830 tot 1833 langs de 'To- kaido-route' ondernam. Hij legde zijn impressies vast in een serie houtgravures getiteldDrieenvijf- tig haltes op de Toikado-weg'. De gravures werden later in ver- kleinde vorm op luciferdoosjes afgebeeld. In De Dubbelde Palm boom is een hele wand voor deze serie gereserveerd. Een rode lijn geeft de Tokaido-route aan, waar- bij de bijbehorende luciferetiket ten het verhaal vertellen. 'Waar rook is, is vuur' is vanaf 27 September tot en met 14 januari volgend jaar te zien in museum De Dubbelde Palmboom, geves tigd aan de Voorhaven 12. De Dubbelde Palmboom is van dins- dag tot en met zaterdag geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 13.00 uur tot 17.00 uur. INDRA ANGAD-GAUR irWiEp?? De kinderen van de Klinker kijken aandachtig naar de verrichtingen van de artiesten. SCHIEDAM Openbare basis- school 'De Klinker' in Schiedam- Noord bestaat 10 jaar. Het tweede lustrum wordt groots gevierd. Ge- durende 3 weken werken de leer- lingen in een gezamenlijk project rond het thema 'circus'. Om dit thema te introduceren bezochten enkele 'vuurvreters' en fakirs de school op vrijdag 22 September. De kinderen keken ademloos toe naar hun verrichtingen en waren zeer onder de indruk. De leerlin- gen zijn overigens zelf ook artiest in spe. Onder leiding van docenten van de Stichting Steunfunctie Kunstzinnige Vorming (SSKV) zijn de leerlingen en leerkrachten druk bezig clownsoptredens, die- rennummers, acrobaten- en jong- leursacts in te studeren. Op vrijdag 6 oktober eindigt het gezamenlijk project in een grandioze finale. De dag wordt geopend met een bal- lonnenwedstrijd. Tevens laat 'De Klinker' het 'Circus Royal' op de ze dag naar Schiedam komen, dat een standplaats krijgt op het Bach plein. Alle 500 leerlingen van de school zullen dan vanaf 18.00 uur een optreden in de piste verzorgen, waarbij hun ouders het aandachti- ge publiek zullen vormen. Na de pauze kunnen leerlingen en ouders kijken naar het optreden van de ar tiesten van het Circus Royal, dat de laatste maanden flink in de publici- teit is geweest. Voor circusliefheb- bers die niet met 'De Klinker' ver- bonden zijn, bestaat de mogelijk- heid het Circus Royal te bezoeken op zaterdag 7 en zondag 8 oktober. c«a*«ic* In onze uitgebreide showroom van 800m2 ii wi iac uityouiciuc oiiuv tonen wij onze collectie van meer dan 500 soorten wand en vloertegels en daar- naast een grote variatie in leisteen, mer en graniet. mar- Voor een goed bed waarin u optimaal uitrust, is meer nodig dan alleen een goede matras. Ook de ondergrond moet kunnen meebe- wegen. Zo ontstaat een flexibele combinatie die wijkt bij heupen en schouders, maar steun geeft bij be- nen, middel en hals. Met het advies van uw Slaap- voorlichter slaapt u goed en gezond. Dat zal uw rug beamen. Foute lighouding op te hard bed. S L A A P C O FORT Oranjestraat 64-3111 AP Schiedam - Telefoon: 010 - 426 87 17 's-maaridags gesloten - donderdags koopavond "De slaapvoorlichter voor het Waterweggebied" Foute lighouding op te zacht bed Juiste lighouding SCHIEDAM Kinderboerderij't Hoefblad in het Prinses Beatrix- park staat woensdag 4 oktober in het teken van Werelddierendag. Tussen 13.30 en 16.00 uur worden tal van aktiviteiten voor jong en oud georganiseerd. Er zijn infor- matiestands, rondleidingen, de- monstraties en videovoorstellin- gen. Deelname aan een kleurwed- strijd, schminken, geiten melken, meedoen met een dierenquiz, ko- nijnen knuffelen, wol spinnen. spelletjes over dieren doen en vra gen stellen aan een dierenarts is ook mogelijk. Het programma op woensdag 4 oktober is als volgt: 13.30- 16.00 uur: informatiemarkt kinderboerderij. Het Wereld Na- tuur Fonds en de jeugdgroep Kids for Animals zijn aanwezig met een stand. Zij geven informatie over dieren en organiseren spelletjes. Een pandabeer is aanwezig om mee op de foto te gaan. 14.00 en 15.00 uur: rondleiding naar Dierenasiel Hargahoeve. Aan het begin van de middag kan men zich hiervoor opgeven bij de stand van de Dienst Gemeentewerken. Hele middag: medewerkers van de Dierenambulance geven demon- straties over het helpen en vervoe- ren van gewonde of zieke dieren. Men kan ook een kijkje nemen in de ambulance en vragen stellen aan deskundigen over de eigen huisdieren. Naast het opdoen van informatie kunnen kinderen meedoen aan ver- schillende doe-aktiviteiten. Zo is er voor de kleintjes een knuffelhoek ingericht, waarbij konijnen en ca- via's kunnen worden geaaid. Tus- sendoor wordt verteld hoe deze dieren moeten worden verzorgd. Omdat geiten melken niet eenvou- dig is, kan men dat deze middag ook leren, evenals het spinnen van wol. En wie het leuk vindt om als kat of hond naar huis te gaan, kan zich altijd nog laten schminken. Werelddierendag wordt een mid dag met voor elk wat wils. Voor meer informatie kan men bellen tijdens kantooruren met Marcel Scheefhals, tel. 2465521. ASTRA SERVICE Uw adres voor het vakkundig herstellen van al uw reparaties. Gratis prijsopgave. cd-rom v.a. 14,95, zappers v.a. 39,95. Broersveld 91, Schiedam. Tel. 010-4737208 slechts voor 2950, Kom eePS Qn vioerverw-"™nn Graag w Idem met tegels 40 x 40 cm, 45 x 45 cm of 50 x 50 cm^ - 3350,- Vierhavenstraat 19 Rotterdam Tel. (010)4762054 ITAL: U komt er graagover de vloer! SCHIEDAM - Het Stedelijk Mu seum organiseert jaarlijks kunst klassen voor volwassenen en kin deren. De lessen, die wekelijks worden gegeven, vinden plaats in de museumzaal die als creatieve werkplaats wordt ingericht. Het museum wil kinderen en volwasse nen in de gelegenheid stellen hun creatieve en kunstzinnige moge- lijkheden te ontdekken en te ont- plooiien. Verschillende technieken kunnen worden beoefend zoals te- kenen, schilderen en het maken van grafiek. Zowel beginners als gevorderden zijn welkom. Een vooropleiding is niet nodig. De lessen worden gegeven door de beeldend kunstenaars Henny van Leeuwen, Roel Rienstra, Janet van Schagen, Marjo J.C. van Soest en Joke de Vries. Voor volwassenen worden er kunstklassen gegeven op dinsdagmorgen en -middag, woensdagmorgen en vrijdagmid- dag. Voor kinderen zijn er kunst klassen op woensdagmiddag en zaterdagmorgen in het museum en op zaterdagmorgen in wijkcentrum de Blauwe Brug. Een folder met het inschrijfformulier is verkrijg- baar aan de balie van het museum. De openingstijden zijn: dinsdag tot en met zaterdag 11.00 - 17.00 uur. Loco-burgemeester Wiegman koopt de eerste Unicef-kaarten. SCHIEDAM - Traditiegetrouw is de eer van de eerste aankoop aan burgemeester Scheeres voorbe- houden. Toen echter bleek dat de ze door vakantie niet aanwezig zou kunnen zijn, toonde wethouder en loco-burgemeester Wiegman zich gaarne bereid de handeling te ver- richten. Zo kwam het dat woens dag 20 September een montere wethouder Wiegman in de We- reldwinkel aanwezig was om de eerste kaarten uit de Unicef na- jaarscollectie aan te schaffen. Met deze aankoop gaf hij tevens het startsein voor de verkoop van de najaarscollectie. Met het oog op de naderende feestdagen, verwachten de medewerkers van de Wereld- winkel weer veel belangstellenden te mogen begroeten in de winkel aan de lange Achterweg. Zoals al tijd zijn de kaarten weer van zeer hoge kwaliteit en versierd met de meest unieke ontwerpen. Daar- naast steunt men door de aankoop van een serie Unicef- kaarten dit kinderfonds van de Verenigde Na- ties dat zich inzet voor een gezon- de en evenwichtige toekomst voor kinderen in nood. De Unicef-kaar ten zijn, behalve bij Wereldwinkel. ook op een aantal particuliere adressen te koop. Voor de exacte adressen kan men contact opne- men met mevrouw Durenkamp van de Wereldwinkel, tel. 4261768. SCHIEDAM Een 39-jarige buschauffeur is vrijdagmiddag 22 Septem ber door een passagier bedreigd en bespuugd. De passagier wilde met een verlopen abonnement de bus in, maar werd door de chauffeur tegenge- houden. De verdachte werd zo boos dat hij diverse bedreigingen uitte en de chauffeur besmeurde met spuug. De politie is naar aanleiding van het incident een buurtonderzoek gestart, maar kon de verdachte niet aanhou- den. SCHIEDAM De hond van een 41-jarige Schiedammer is zaterdag 23 September rond zes uur 's avonds na een aanrijding overleden. De hond liep los en stak op de Burgemeester Knappertlaan plotseling over. Een passerende auto kon het dier niet meer ontwijken. Een dierenarts nam de hond mee naar z'n praktijk om eerste hulp te verlenen. De hond bleek daar overleden te zijn. SCHIEDAM De politie en brandweer hebben zaterdagavond 23 Sep tember in een kelderbox aan de M.C.M. de Grootstraat vier gestolen bromfietsen, enkele autoradio's, diverse microfoons en een bril aangetrof- fen. De politie werd gebeld omdat bewoners in de portiek een sterke ben- zinelucht roken. Samen met de brandweer is een onderzoek gestart, waar bij men op de vier gestolen bromfietsen stuitte. De eigenaar van de kelder box wordt benaderd voor nader onderzoek. SCHIEDAM Een 24-jarige man uit Belgie heeft zaterdagochtend 23 September op de kermis in de Kreupelstraat een kogeltje in z'n oog gekre- gen, nadat een schiettentbezoeker per ongeluk in z'n richting schoot. Het slachtoffer is naar het Schielandziekenhuis vervoerd, waar hij met spoed voor verdere behandeling naar een oogziekenhuis is gereden. SCHIEDAM Op de Koemarkt is zondagochtend 24 September rond twee uur een grote vechtpartij uitgebroken tussen diverse bezoekers on- derling. Er zijn vijf mensen aangehouden onder andere in verband met openlijke geweldpleging. Toen de politie arriveerde na de eerste melding zag zij een gewonde man op de grand liggen. Verder waren de gemoede- ren behoorlijk verhit, die overigens na enkele gesprekken gesust konden worden. Kort daarna werd een surveillancewagen op de Hoogstraat door een groep jongeren gedwongen te stoppen. Daarbij werd de politieman bedreigd en zijn diverse vernielingen aan de wagen toegebracht. Toen het publiek weigerde door te lopen, werden enkele charges uitgevoerd. Tij dens deze charges werden de politiemensen met flessen en glazen beko- geld en zijn enkele politieauto's vernield. Rond vier uur 's ochtends heeft de politie zich teruggetrokken. De politie heeft vijf mensen aangehouden. Het zijn alien mannen van 19, 20, 23, 26 en 28 jaar. Vier komen uit Schiedam en een uit Hoogvliet. De verdachten zitten nog vast voor onder zoek. SCHIEDAM Op de Horvathweg vond zondagmiddag 24 September een aanrijding plaats waarbij vier voertuigen betrokken waren. De aanrij ding ontstond nadat een vijfde automobilist een van de vier afsneed. Daar- door moest deze hard remmen en knalden de drie voertuigen die daarach- ter reden op elkaar. De veroorzaker is na de aanrijding doorgereden. Een persoon. personalia onbekend, is met nek- en hoofdklachten naar het Schielandziekenhuis vervoerd. Twee auto's zijn total-loss gereden. SCHIEDAM Uit een electronicawinkel op de Nieuwpoortweg hebben onbekenden afgelopen weekeinde ongeveer 50 videorecorders en enkele andere audio-apparatuur gestolen. De inbrekers zijn binnengekomen door een gat te maken in de muren totdat men uiteindelijk in het magazijn te- recht is gekomen. De politie heeft een nader onderzoek ingesteld. SCHIEDAM In het kader van het milieuproject Vakantie-olie zijn maandagavond 25 September zes autobanden opgeruimd. Onbekenden hebben de banden op het fietspad aan de Westerfrankelandsedijk wegge- gooid. Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam zorgt voor de verdere afwer- king van de banden. SCHIEDAM Een 16-jarige jongen uit Schiedam is maandagavond 25 September door een onbekende fietser in Z'n gezicht geslagen. Het slacht offer reed met z'n brommer op de Stadhouderslaan. Op het moment dat hij stopte kwam de onbekende man op hem af en gaf hem de klap. Daarbij liep de bromfietser een bloedneus en enkele gebroken tanden op. SCHIEDAM Op het pleintje voor het VVV aan de Buitenha- venweg onthulde oud-directeur R.C.M. de Kuyper vrijdag 15 Sep tember een beeld van een kuiper. Het beeldje, ontworpen door de Rotterdamse kunstenaar Robbert Jan Donkers, werd de gemeente Schiedam aangeboden door de ju- bilerende Koninklijke Johannes de Kuyper en zoon, dat inmiddels driehonderd jaar bestaat. Als op- richtingsdatum geldt 22 juni 1695 toen Petrus de Kuyper (kuiper van beroep; hij maakte vaten voor de opslag van jenever en bier) in het Limburgse plaatsje Horst in het huwelijk trad met Anna Custers. SCHIEDAM De gemeente Schiedam laat momenteel een on derzoek verrichten naar het toe- komstig gebruik van de 'Stadswin kel', waarin vele gemeentelijke diensten zullen worden onderge- bracht. Aan bezoekers van het stadskantoor werd met behulp van enqueteformulieren gevraagd met welke reden zij naar het stadskan toor waren gekomen. Het externe adviesbureau H. van Stiphout leidt het onderzoek. in opdracht van de Werkgroep Stadswinkel. Volgens gemeentesecretaris A.G.H. Gorissen, die ook voorzit- ter van de Werkgroep Stadswinkel is, dient het onderzoek er niet toe de huidige kwaliteit van de dienst- verlening in het stadskantoor on der de loep te leggen. „De reden voor het onderzoek is simpel. We bouwen nu aan het Stadserf, waar in de Stadswinkel komt. In die toe- komstige Stadswinkel brengen we heel veel gemeentelijke diensten op edn punt bij elkaar. Daarom proberen we met het onderzoek nu al de publieksstromen in kaart te brengen. We hebben wel een ruw idee over de bezoekersfrequenties, maar we willen dat nu funderen op controleerbare gegevens." Gorissen verwacht dat de cijfers en de analyse daarvan over een maand wel bekend zijn. Aan de hand van die cijfers kan de plan ning voor de inrichting van de Stadswinkel worden voortgezet. Ibereikbaar tijdens kantooruren) I

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 9