Fantasie, kleur en oude bekenden Inductie-koken wordt populair Telewerken: huiselijk, maar professioneel Alessi-lijn Philips doet het goed Meedenkende tandenborstel Muurverf die tegen een spons kan (D Decoratieve radiator met luxe snufjes Terug van weggeweest: de plankenvloer MaasstaD Dimmen vanuit de luie stoel I Afvalbakken in de kast Muziekdoor muur en plafond Het nieuwe interieur: Spiegel als hoofd- verwarming Superbadkuip Populair Telewerken heeft de toe- komst. Dankzij de high-tech communicatiemiddelen en gelet op het huidige, immens drukke verkeer, zullen steeds meer mensen vanuit hun huis gaan werken. Een prettige oplossing, mits de werkplek thuis professioneel genoeg is. Een aparte werkkamer is natuurlijk de beste oplossing, want er kan niet goed gewerkt worden in de- zelfde kamer waar ook de kinderen y p Woensdag 11 oktober 1995 CX9.56 WO In heel Nederland zijn ze inmid- dels verschenen: de containers voor de gescheiden afvalinzame- ling. In sommige gemeenten heb- ben de bewoners er twee: een grij- ze of bruine n een groene, in ande- re gemeenten is men verblijd' met een duobak. In alle gevallen moet er maar weer een plaatsje voor ge- vonden worden, al dan niet in de tuin. Er zijn mensen die er geen problemen mee hebben, anderen doen veel moeite om de grote af valbakken zoveel mogelijk uit het zicht te houden. Er is een fabrikant die daar snel op in heeft gespeeld. Hillhout heeft een speciale kast ontworpen, de Multibox, waar bei- de bakken precies in passen. Zo blijven de containers uit het zicht. De kast heeft aan de voorkant twee deuren, waardoor de vuilcontai- ners in en uit kunnen worden gere- den. Aan de bovenkant zitten twee deksels, waar de deksels van de containers aan verbonden kunnen worden. Daardoor wordt de con tainer meteen geopend als de dek- sel van de Multibox wordt opge- tild. De houten box is uitgevoerd in naturel groen en is als een bouw- pakket te koop. Natuurlijk is de kast ook te gebruiken voor andere doeleinden. Bijvoorbeeld om ge- reedschap of tuinmeubelen in op te bergen. Een multifunctionele box dus, zoals de naam dat al zegt. Een wondertje van techniek, die nieuwste draadloze kopte- lefoon. Loop maar eens rond door het huis en de tuin, waar je maar wilt kun je luisteren naar je favoriete cd. Maren en plafonds houden het geluid niet tegen. Een wirwar van snoeren is allang verleden tijd, maar zelfs het infrarood sys- teem, waarbij toch nog zicht- contact met de geluidsappara- tuur nodig was, is nu achter- haald. Vivanco heeft een nieuw draadloos geluidssys- teem ontworpen, dat werkt door middel van een zender en ontvanger. Met een bereik van 100 meter. Het systeem kan met net zoveel ontvangst- eenheden (koptelefoons dus) worden uitgebreid als gewenst is. ledereen kan dus met zijn eigen koptelefoon op door het huis bewegen. Kleur blijft de komende tijd een belangrijk thema in het nieuwe in terieur. Naast de eco-trend, waarin voornamelijk wordt gekozen voor natuurtinten. is er heel duidelijk een stroming waarin alle ruimte is voor fantasie en kleur, meestal aangeduid als 'Intuition'. In de- zelfde trend is plaats voor plastic, mits dat maar her te gebruiken is. Milieuvriendelijke kunststof mag dus wel bij de nieuwe woningin- richters. Opvallend is ook dat de vormge- ving van de nieuwe meubelen is gebaseerd op een mix van de jaren vijftig en zeventig. Zo zijn de meu belen van de Deense ontwerper Arne Jacobsen weer helemaal te- rug: de vlinderstoel met de gebo- gen zitschaal in allerlei kleuren bij voorbeeld. Ontworpen in 1955 en altijd een onverwoestbaar succes geweest. Met dit meubel ben je an no 1995 weer helemaal bij de tijd. Ook andere oude bekenden zijn weer in beeld. Wie kent niet de niervormige tafeltjes en het rieten kuipstoeltje, model 'hondemand', uit de jaren vijftig? Zelfs de zitzak en de plastic opblaasstoel uit de ja ren zeventig zijn weer gesigna- leerd, maar dan wl in de kleuren van de jaren negentig! Kleur wordt namelijk wel op een andere manier gebruikt dan toen. Wat destijds niet kon, is nu hele maal in de mode: een tafel met zes stoelen. die alle zes een ander kleurtje hebben bijvoorbeeld. Of heel veel kussens op de bank of op de grond. in tal van sprankelende tinten. En durf je het aan: accessoi- res in opvallende kleuren in het wandmeubel? Felle tinten als neon-geel, hard turquoise, hard- blauw. feloranje en fluorescerend groen staan daarbij naast elkaar! Sommige ontwerpers komen zelfs met meubelen, die zijn gestoffeerd in twee felle kleuren: blauw met oranje bijvoorbeeld. Een beetje lef moet je hebben. De terugkeer van kunststof in de meubelbranche zal de komende maanden duidelijk aantoonbaar zijn. Op de toonaangevende meu- belbeurs in Milaan wemelde het dit jaar al van de kastjes, bijzettafel- tjes, plantenstandaards en keuken- fronten in felgekleurde kunststof. In de woonkamer zullen we weer kasten gaan zien met deurpanelen van kunststof. Ook chroom en ge- kleurd opaalglas blijven belang rijk. Met deze ingredienten kan ieder- een een persoonlijk en modern in terieur om zich heen scheppen. Fantasie en durf leiden tot iets nieuws, iets eigentijds. wat goed gelardeerd kan worden met een vleugje nostalgie door de vormge- ving van toen te kiezen. Ontwerpers en fabrikanten in de wereld van woninginrichting zitten bepaald niet stil. Voortdurend ko men innovatieve produkten op de markt. In de keuken vinden we ui- terst moderne techniek, eenvoudig te bedienen en fraai in te bouwen. De badkamer wordt steeds com- fortabeler en hier schrijdt de tech niek eveneens voort. Hij wordt ook steeds gezelliger gemaakt. Overi- gens is met een simpel badkamer- plantje al veel sfeer te bereiken. Op het gebied van vloerbedekking zijn naast het bekende tapijt, par- ket, plavuizen en linoleum nog wel wat minder bekende alternatieven. Een huis krijgt pas echt zijn eigen sfeer door zorgvuldig gekozen ver- lichting en accessoires. De inductiekookplaat verovert langzaam maar zeker de Neder- landse keuken. Geen wonder, want het inductie-systeein heeft veel voordelen. Inbouw van zo'n kook- plaat wordt intussen steeds makke- lijker. Zo heeft Siemens nu een in ductiekookplaat ontwikkeld met een inbouwdiepte van slechts drie centimeter. Die past werkelijk in elke keuken. Het geheim van de dunne kook- plaat zit "m in de aparte voorzie- ning voor de elektronica, die ge scheiden van de kookplaat wordt weggewerkt. Deze zogenaamde 'powerbox' met elektronica, een kleine metalen doos, krijgt meestal een plaatsje in de plintruimte en wordt dan met kabels aan de kook plaat verbonden. Dit heeft als bij- komend voordeel dat een speciale er zo geen kans op oververhitting ombouwkast met ventilatie-ope- van de elektronica. waardoor de ningen niet meer nodig is. Ook is kookplaat zou uitvallen. Anno 1995 zijn er heel wat alterna tieven voor de grote grijze radi ator. Niet langer een ontsierende centrale verwarming in een smaak- vol ingericht interieur. Een decora tieve design-radiator maakt een in- richting af. Bovendien zijn deze radiatoren handig om handdoeken en kledingstukken te drogen of lekker voor te verwarmen. De nieuwste modellen zijn zelfs naar wens te voorzien van afstandsbe- diening! Een afstandsbediening kan daarbij van pas komen als de knoppen van de radiator bijvoorbeeld slecht be- reikbaar zijn. Via de draadloze af standsbediening is de radiator ook voor te programmeren. Zo kan men op een kille ochtend aange- naam beginnen in een warme bad kamer met verwarmde handdoek. De design-radiator is overigens niet alleen iets voor de badkamer. Er zijn ook heel decoratieve radia toren voor andere kamers. Ze kun nen in allerlei kleuren en maten worden geleverd. Een opvallend model is de spiegelradiator Fassa- na van Acova, dat uit vlakke ele- menten met een spiegel ertussen bestaat. Deze wordt niet alleen vaak in de badkamer, maar ook in slaapkamer en gang gebruikt. Aan de elementen zijn knoppen, kle- dinghaken. handdoekrekken of een mini-planchet te bevestigen. De spiegel in het midden van de radi ator heeft als voordeel dat hij nooit beslaat. Met z'n tweeen rondspetteren in een reuzenschelp: dat is nog eens baden. Het kan tegenwoordig, zelfs ook gewoon thuis, want Uco- san verkoopt zulke tweepersoons- baden in een bijzondere vormge- ving. Het bad Riogrande bijvoorbeeld, ontworpen door topdesigner Louis L. Lepoix, valt op door een glooi- ende kuipvorm waarin twee perso- nen zelfs naast elkaar kunnen lig- gen. Maar er is meer. Wat te den- ken van de Missouri: twee kunst stof kommen die in elkaar overlo- pen als reusachtige voetafdrukken. Twee personen zitten in deze Missouri tegenover elkaar. Wie zo'n badkuip kiest, moet wel beschikken over een grote badka mer. De Riogrande meet niet min der dan twee meter bij anderhalf en de Missouri is 1,60 x 1,60 meter. Een goedgevulde portemonnee hoort er ook bij, want zo'n groot tweepersoonsbad kost een lieve duit. De standaard-uitvoeringen van beide modellen zijn geprijsd rond de 5.200 gulden. Het inbouwprogramma biedt een model dat gecombineerd kan wor den met een fornuis, zodat de be- dieningsknoppen op conventionele wijze onder de kookplaat komen. Er is echter ook een heel fraai mo del, voorzien van bovenbediening: de swing-design uitvoering. Bij deze kookplaat loopt het glas aan de rechterkant iets omhoog. In dat verhoogde deel zijn de bedienings- knopjes opgenomen. Zo'n kook plaat neemt wel heel weinig ruimte in beslag. Direct eronder kan zan der probleem een oven, magne tron. kast of lade worden geplaatst. Dat inductie-koken juist in Neder land snel populair is geworden, komt omdat de werking vergelijk- baar is met die van het gasfornuis, dat in ons land zoveel wordt ge bruikt. Net als bij koken op gas reageert de inductieplaat direct als de kookstand wordt gewijzigd. Dit in tegenstelling tot de elektrische en keramische kookplaten, die werken op een verwarmingsele- ment. Dat doet er langer over om af te koelen. Bij het inductiesys- teem wordt de warmte opgewekt door een magnetisch veld. Het voordeel van de keramische kookplaat is de gladde glasplaat, die eenvoudig schoon te houden is. De inductiekookplaat is ook voor zien van dit keramische glas. Daar- mee combineert het inductie-sys- teem de voordelen van gaspitten en keramische kookplaten. Ook is in- ductie veilig, want de kookplaat zelf wordt niet warm: alleen de pan die er op staat. En staat er geen pan op, dan komt er eveneens geen warmte vrij. Per saldo kleeft er dan nog maar een nadeel aan inductiekoken: er moeten vaak nieuwe pannen wor den aangeschaft. Roestvrij stalen pannen en glazen schalen kunnen er immers niet op. Het moeten pan nen zijn met een speciale bodem. Voor veel mensen was dat toch een struikelblok. zo merkte men bij Siemens. Daarom is deze zomer een kookplaat op de markt ge- bracht met zowel inductie- als con ventionele kookzones. Zo zijn de bestaande pannen en glazen te ge bruiken op de conventionele, ke ramische kookzones. Maar tegelij- kertijd is er het profijt van de snelle inductiekookplaten. Vooral bij ge- rechten waarbij grote hoeveelhe- den water aan de kook gebracht moeten worden, is de korte aan- kooktijd van het inductiesysteem interessant. De conventionele zo nes zijn geschikt voor gerechten die langer moeten doorkoken. Siemens meldt dat de nieuwe kookplaten redelijk zijn geprijsd. Om een indicatie te geven: de dun ne swing-design inductiekook plaat, met gei'ntegreerde bediening aan de rechterzijde, kost ruim drie- duizend gulden. Wie helemaal geen radiator in zijn badkamer wil, kan een verwarmde spiegel als hoofd- verwarming toepassen. Zo'n spiegel, die werkt als een elektrisch stralingspaneel. heeft natuurlijk als bijkomend voordeel dat hij nooit beslaat. Elektrische spiegel-verwar- ming is geschikt voor inbouw in een badkamermeubel en kan facet geslepen of met ver- lichting worden geleverd. 'De keuken weer menselijk ma- ken'. Dat was het uitgangspunt bij het ontwerpen van een nieuw jasje voor een viertal produkten voor Philips. Keukenhulpjes als een cit- ruspers en broodrooster waren er natuurlijk al te kust en te keur, maar de tijd bleek rijp voor een heel ander design. Dat is geluki in samenwerking met Alessi. Zo kre- gen waterkoker, broodrooster. kof- fiezetter en citruspers een nieuw uiterlijk van zachte ronde vormen en verschillende kleuren. De Philips Alessi-lijn comhineert nu het beste van twee werelden. Philips vertegenwoordigt immers een topklasse op het gebied van elektrische apparaten terwijl Alessi is gespecialiseerd in niet-elektri- sche produkten met een sterke na- druk op design. Aan het ontwerpen van de serie werd bovendien mee- gewerkt door Alessandro Mendini, een internationaal bekende ont werper op zeer uiteenlopende ge- bieden. spelen. Bovendien is er tegen- woordig nogal wat apparatuur no dig: computer, modem, telefoon, fax en antwoordapparaat zijn bijna onontbeerlijk. Wie echter geen ka mer over heeft, kan wel degelijk in de woonkamer ook een goede werkhoek maken. Met een kamer- scherm is het hoekje af te scher- men om de paperassen aan het oog te onttrekken. Het is niet moeilijk om de werk hoek thuis zowel professioneel, maar ook 'huiselijk' te maken. Er is voldoende vriendelijk ogend, maar ook ergonomisch verant- woord kantoormeubilair op de markt. De nieuwe kantoormeu- belen worden vaak uitgevoerd in blank beuken of warm kersehout. De tint van bureau/computertafel, stoel en kasten kan daarmee wor den afgestemd op de rest van het interieur. Dat is vooral belangrijk als de werkhoek zich in de woon kamer bevindt. Met een beetje fan tasie kan een inspirerende combi- natie worden gevonden tussen wo- nen en werken. We hadden allemaal al afstandsbediening voor de televisie en misschien ook wel voor de audio-apparatuur. Nu kan er nog zo'n apparaat aan wor den toegevoegd: de afstandsbediening voor het licht. Hiermee kunnen de diverse lampen in de kamer vanuit de stoel worden gedimd. Maximaal acht lampen passen op deze infrarood afstandsbediening. Toch wel han dig, als je ineens wat meer of minder licht wil. Om een boek te gaan lezen, of juist als je uitgelezen bent. Het behoort allemaal tot de mogelijkheden bij Gira, leverancier van schakelaarprogramma's en dimmers. De dimmers van Gira zijn tegenwoordig voorzien van een lichthelder- heidsgeheugen. Dat betekent dat dit type dimmer in staat is de laatst inge- stelde lichtsterkte te'onthouden'. Bij een vol- gende keer inschakelen brandt de lamp meteen weer op dezelfde ^*1 sterkte. Dat is bijvoorbeeld han dig in een kinderkamer, als je 's nachts nog even een kijkje wil ne- men bij je kind. Wonen op brede vloerdelen van massief hout past bij de trends van dit moment. De houten plankenvloer, niet te verwarren met parket, heeft een echt natuurlijke uitstraling. Ooit was de plankenvloer de voorloper van parket, maar hij is nu weer helemaal terug. Er zijn wel wat verschillen tussen een planken- en een parketvloer. De plankenvariant bestaat uit alleen brede delen (echte planken dus), hij wordt zoveel mogelijk zwevend aangelegd (de vloer ligt los op een laag isolatiemateriaal) en het loopvlak wordt 'ademend' afgewerkt. Hoewel lakken ook mogelijk is bij grote belasting, wordt in het algemeen natuur lijke olie of was gebruikt om de plankenvloer mooi te houden. Het zwevend aanleggen is belangrijk, omdat hout een natuurlijk materiaal is dat 'werkt'. De luchtvochtigheid in onze centraal verwarmde, moderne woningen varieert nogal: soms zelfs van tachtig procent in de zomer tot minder dan veertig procent in de winter. Hout reageert daarop door te zwellen of te krimpen. Omdat nieuwe of verbouwde woningen nog veel bouwvocht bevatten, zullen in de plankenvloer na verloop van tijd kieren ontstaan. De woning is dan door het stoken het overtollige bouwvocht kwijt en het hout is gekrompen. Geen probleem voor een zwevende plan kenvloer. Die kan door de vakman op eenvoudige wijze met behulp van hydraulisch gereedschap worden aangespannen. De kamer hoeft daarvoor niet eens ontruimd te worden. Wie kiest voor een plankenvloer, heeft vervolgens de keuze uit wel twaalf houtsoorten. Geen tropisch hardhout, maar wel naaldhout (grenen, vuren, lariks) en loofhout (eiken. beuken of esdoorn). Naaldhout is wat zachter dan loofhout en zo'n vloer zal dan ook eerder sporen van gebruiK verto- nen. Maar die kleine putjes in het hout geven zo'n vloer eigenlijk de bijbe- horende, landelijke uitstraling. Het heeft zo zijn charme. Het fenomeen elektrische tanden borstel blijft in ontwikkeling. Phi lips heeft in de nieuwste modellen een nieuw poetssysteem 'clean and clear' en een nieuw druksysteem toegepast. Dat laatste betekent dat de tandenborstel nooit meer te hard tegen tanden, kiezen of tandvlees kan worden gedrukt. De borstel waarschuwt daar zelf tegen en gaat uit zichzelf terug naar een rechte stand. Deze meedenkende tandenborstel beweegt gelijktijdig in twee richtin- gen en met twee verschillende snel- heden. De oplaadbare elektrische tandenborstel 'Dental Logic' is in verschillende uitvoeringen ver- krijgbaar. De meest luxueuze heeft vier tandenborsteltjes in verschillende kleuren en een timer, die na twee minuten aangeeft dat de minimale poets- tijd verstreken is. Philips heeft ook een model, dat bestaat uit een elektri sche tandenborstel en een monddouche. Die monddouche heeft een pulse- rende waterstraal. die is in te stellen door middel van een draaifunctie op het kopje van de spuit. De monddouche is zelfs voorzien van een turbo- knop om een harde straal te verkrijgen. Histor heeft een nieuwe. reinigbare muurverf ontwikkeld. Muren die met deze verf zijn behandeld. kunnen later gewoon met een spons worden schoongemaakt. Een prettige oplossing voor huizen waar kinderen wo nen. Daar hebben de muren het immers zwaar te verduren. Binnen de kortste keren zitten de zojuist opgefriste wanden weer vol zwarte vegen van vuile vingers. Tot nu toe was daar niets aan te doen: een spons zou meteen de verf meenemen. Er zat dus niets anders op dan de hele boel na verloop van tijd (veel te snel) maar weer over te schilderen. Dankzij de uitvinding van Histor hoeft dat dus niet meer. Wie zijn muren met de rei nigbare muurverf Clinet heeft geverfd, kan ze gewoon met een natte doek te lijf gaan. Het verfwerk gaat dus veel langer mee en ziet er beter uit. De schrobvaste Clinet is geschikt voor alle ruimtes in huis, niet alleen de woonkamer. maar ook de badkamer. keuken en gang. Er is ook extra duurzame Clinet Plus, die zelfs geschikt is voor buiten.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 11