Audi A4 als Avant formaatje groter Saloon in lijn met traditie Airbag voor aantal versies Suzuki Swift 1 Grenzen verlegd bij Opel Frontera mmm mmm ggg Rover 400: Autotest Renault Rotterdam Side-bags in cabriolet Citroen lanceert Jumpy Rover Tourer Turbodiesel Mega Tjaffer Cabriolet Old-timers te kijk Middel tegen statische elektriciteit Auto delen lust of last? 11 till Technische gegevens: Audi's A4 sedan krijgt gezel- schap van een Avant. Het is de stationwagen variant, die de Audi 80 Avant zal moeten opvolgen. Dat duurt overi- gens nog even, want de nieu- weling komt pas half maart in Nederland op de markt. Sportiviteit |||f§j||f f§f§;- fart si i m i I m i - - i'v- li&A a' PS?"-,- A Als Engelse autofabrikant heb je alle reden trots te zijn op het behalen van de 'Bri tish Design Award'. Deze eervolle onderscheiding is Rover ten deel gevallen voor de 600-serie. Zoiets sterkt het vertrouwen bij deze produ- cent, vooral omdat het merk door het koesteren van het Britse design juist weer lek- ker aan de weg timmert. Jongere broer Suzuki heeft de immer popu late Swift op een groot aan tal punten gewijzigd. Vrijwel alle versies zijn nu standaard uitgerust met een bestuurders airbag. Hierdoor verwerft de Suzuki Swift met een prijs van 20.995 gulden zowel in de drie- als vijfdeurs uitvoe- ring de titel 'goedkoopste au to met standaard airbag' Tien kilometer rijden met een liter brandstof is een verbruik dat je eerder bij een perso- nenauto verwacht dan bij een uit de kluiten gewassen ter- reinwagen. Toch is het de ab- soluut gunstige gemiddelde waarde die wij met de Opel Frontera 2.2i 16V haalden. De ECOTEC formule bewijst zich andermaal. Per slot van rekening gaat het hier om technologie en elektronica die een zuinige motor moeten opleveren. De grootste Top Occasion dealer! Woensddg 11 oktober MAASPOST SCHIEDAM XQ7.59 Bg&si Uit de recent vrijgegeven foto van de A4 Avant blijkt dat ook Audi als zovele andere fabrikanten de stationwagen een eigen gezicht heeft gegeven. Er is niet volstaan met louter doortrekken van de dak- lijn en de montage van een achter- deur. Uit de raampartijen en de van de sedan afwijkende portieren ach- ter blijkt dat sprake is van een inte grate vormgeving. Mooi of niet, dat blijft een kwestie van smaak. In elk geval oogt de au to strak. Het accent is gelegd op een sportiviteit, waarmee deze A4 in de voetsporen treedt van zijn voorganger. Audi stelde destijds bij de presentatie van de 80 Avant immers al dat vooral werd gemikt op mensen die een chique station wagen zoeken waarmee ze ook za- kelijk goed vOor de dag kunnen komen. Niet een maximum aan bagage- ruimte was het uitgangspunt bij de ontwikkeling van deze Avant. Luxe is de maatstaf of 'meer een stationwagen voor actieve mensen die op zoek zijn naar een auto waarmee zij zich kunnen onder- scheiden'. De A4 Avant komt in eerste in- stantie op de markt met naar keuze drie motoren. Dat zijn een 1,8 liter viercilinder met vijf kleppen per cilinder (92 kW/125 pk), een 2,6 liter V6 (110 kW/150 pk) en een 1,9 liter turbodiesel (81 kW/110 pk). Later komen ook andere mo toren beschikbaar, evenals Quattro versies met vierwielaandrijving. Overigens krijgt de auto net als de sedan een behoorlijke uitrusting. Zaken als abs, airbag voor de be- stuurder, centrale portiervergren- deling, in hoogte verstelbaar stuur en stuurbekrachtiging zijn stan- daard vanaf de instapversie. Een sportief voorkomen is de maatstaf geweest bij de ontwikkeling van de Audi A4 Avant. - ■- - -■ - y De Rover 400 Saloon schaart zich met zijn uiterlijk keurig in de familie. Ook bij de jongste aanwinst, de nieuwe 400-serie, is goed te zien dat de Award zonder meer op zijn plaats is. Niet alleen de onlangs ge- introduceerde vijfdeurs maar ook de vierdeurs 400 Saloon die spoe- dig zal volgen, tonen aan dat het Rover ernst is een stevige slag te slaan in de middenklasse. Dat Britse zit hem echt niet alleen in strookjes wortelnotehout op dashboard en portieren en sierlijk chroom aan de buitenkant. Het zijn de luxe sfeer die het totale interieur uitademt en de onderscheidende vormgeving die Rover het smaak- volle karakter geven gelijk een goed geconserveerde Engelse cot tage. Het is bij de Saloon variant te zien aan de grote achterlichtpartij- en met daartussen het schuin uitge- sneden deksel van de 480 liter gro te kofferbak. Rover Nederland spreekt ook van de 'jongere broer' van de 600. In elk geval luidt de komst van de Sa loon tevens een serie nieuwe moto ren in, die ook leverbaar zullen worden naast de 1,6 liter die is ge- introduceerd in de vijfdeurs va riant. Het betreft in dit geval een krachtbron van de K-serie met een vermogen van 82 kW/111 pk. De uitbreiding van het pallet bestaat uit een 2,0 liter benzine van de T- serie met een vermogen van 100 kW/136 pk. Die komt in de 420 GSi. Een andere krachtbron is een 2,0 liter dieselmotor van 63 kW/86 pk. Het is de motor die we al ken- nen van de 600 Di, alleen moet hij het in de 420 D zonder turbo stel- len. Rover claimt bij de 400 Saloon evenals bij de vijfdeurs veel te heb- ben gedaan aan onderdrukking van resonanties en trillingen. Dat is on- dermeer bereikt door hydraulische motorsteunen en een carrosserie die ten opzichte van de voorgaan- de 200-/400-modellen twintig pro- cent meer stijfheid biedt. Dat zorgt tevens voor een hoger veilig- heidsniveau. Standaard hebben alle uitvoerin- gen een airbag voor de bestuurder. Die voor de bijrijder is tegen meer- prijs te leveren. Een alarmsysteem en een elektronische startblokke- ring behoren eveneens tot de uit rusting. In maart 1996 zal de sedan variant bij de dealers verschijnen. Veiligheid heeft veel aandacht ge- kregen. Het blijkt ook uit de stalen balken in de portieren bij de Swift. Met uitzondering van de versie 1.3 GC hebben alle Swifts met 1,3 liter motor voortaan ook stuurbekrachti ging. Daarmee is de auto vlot door het verkeer te loodsen en dat voor een prijs van al 22.995 gulden, want dat kost een 1.3 GLS met stuurbekrachtiging en airbag. Suzuki levert de Swift inmiddels in drie carrosserievarianten. Er zijn een drie-, een vijf- en een vier deurs. De koper kan kiezen uit een 1,0 liter motor of een 1,3 liter. Bei- de kenmerken zich door een opval- lend laag brandstofverbruik. Zo verstookt de 1.0 GA gemiddeld niet meer dan 6,0 liter/100 kilome ter. Deze waarde geldt voor ge- bruik in de stad, dat altijd wat hoger ligt dan bij rustig rijden op de bui- tenweg. Met beleid is makkelijk twintig kilometer af te leggen op n liter brandstof met deze Suzuki. Het is n van de redenen waarom de Swift het in 1994 tot best verkochte Japanse auto in Nederland heeft ge- bracht. De andere is de uitermate gunstige prijs. Zo kost de 1.0 GA 18.995 gulden. De 1,0 liter motor levert een ver mogen van 39 kW/53 pk en de 1,3 liter komt aan 50 kW/68 pk. Behal- In de Suzuki Swift zien we behalve een nieuw interieur ook een airbag in het stuur. Bijna alle uitvoeringen hebben die als standaard veiligheidsuitrusting. ve door een gunstig gebruik ken merken de machines zich door lage onderhoudskosten. Zo zijn hydrau lische klepstoters standaard, waar- door afstellen niet nodig is. Een blik in het interieur leert dat Suzuki de Swift met nieuwe bekle- ding heeft getooid. De gekozen tinten zijn fris en modieus. Daar- naast is gekozen voor een luxe stof. Aan comfort is toch al geen gebrek. Zeker niet als we kijken naar de vier- en vijfdeurs GX ver sies. Die beschikken standaard over zaken als centrale portierver- grendeling en elektrisch te bedie- nen buitenspiegels en dat voor een prijs vanaf 24.495 gulden. Suzuki levert de Swift standaard met een vijf versnellingsbak. Te gen meerprijs is een automatische transmissie te leveren. Wie van op- schieten houdt, die komt terecht bij de pittige 1.3 GTi. De motor heeft dubbele bovenliggende nokkenas- sen en vier kleppen per cilinder. Daarmee haalt hij een maximum vermogen van 74,3 kW/101 pk. De topsnelheid beloopt 180 km/uur. Zijn sportieve inslag verloochent hij niet. Direct vallen bijvoorbeeld de kuipstoelen op en de dakspoiler. Verder is hij zeer luxe toegerust. Zo maken ook elektrisch te bedie- nen zijruiten van de standaarduit- rusting deel uit. De auto kost 29.995 gulden en zal vanaf decem- ber zijn te leveren. De overige va- rianten van de nieuwe Swift lijn zijn met ingang van heden al te koop. Natuurlijk koopt niemand een bij na tweeduizend kilo wegende 4x4 Iiv1 Motortype: Viercilinder in lijn met zestien kleppen Cilinderinhoud: 2.198 cm3 Vermogen: 100 kW/136 pk bij 5.200 t.p.m. Max. koppel: 202 Nm bij 2.600 t.p.m. Acceleratie: 13,6 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 160 km/uur. Gem. verbruik: 10 ltr/100 km. om er vervolgens een laag brand stofverbruik mee te noteren. Toch is het mooi meegenomen. Te meer omdat de benzineversie aanmerke- lijk lager in de houderschapsbelas- ting is dan de diesel. De Frontera is beslist geen sprin ter, al staat de 2,2 liter motor met zijn 100 kW/136 pk zijn mannetje. De Wagon, versie waarmee wij de dreven afstruinden is door zijn lengte niet de meest ideale mod- derkruiper. Dan komt de korte driedeurs Frontera Sport toch meer in aanmerking. De kracht van de Wagon schuilt in het multifunctio- nele. Hij biedt behoorlijk wat ruimte, die te vergelijken is met die van een stationwagen. Verder mag de Frontera flink wat trekken en dat doet hij dan ook voorbeeldig. Vooral door zijn hoge eigen ge- wicht heeft de auto niet de minste moeite met een trailer die inclusief de lading meer dan tweeduizend kilo op de schaal brengt. Opmerkelijk is het comfort op het asfalt. Dat komt door een op- hanging van de achteras met schroefveren en gasgevulde schok- dempers. Verder is de as opgehan- gen volgens het multi-link princi- pe, met reactiestangen in de lengte- richting en overdwars. De con- structie levert ook voordeel in het terrein op. De achterwielen kunnen grotere bulten en kuilen slikken dan die van het vorige model. De banden houden daardoor beter contact met de bodem, wat de trac- tie vanzelfsprekend ten goede komt. Ongemerkt zet je er op de snelweg flink de sokken in met deze 4x4, waarbij kruissnelheden van meer dan 120 km/uur geen aanslag bete- kenen op lijf en leden. De Frontera rijdt als op rails, waarbij het zware zoemende geluid van de grote ban den het beeld van een krachtpatser versterken. De besturing is wat vaag, maar dat is niet meer dan normaal bij een auto die ook in het terrein zijn mannetje moet kunnen staan. Het dashboard met de typische druktoetsen voor ruitewissers en verlichting, de carrosserie en het onderstel zijn afkomstig van de aan General Motors gelieerde Ja panse producent Isuzu. Rondom heeft de auto schijfremmen, voor met een diameter van 280 mm en achter van 313 mm. Abs is als op- tie te leveren. De remmen zijn in de praktijk ruimschoots op hun taak berekend. Dat is ons geble- ken. Behalve de 2,2 liter benzinemotor met zestienkleppen heeft Opel voor de Frontera ook een krachti- ger dieselmotor. Het is een vierci linder van 2,8 liter met directe brandstofinspuiting en een turbo met intercooler. Een derde alterna- tief is een 2,0 liter benzine van 85 kW/115 pk. Deze is alleen ver- krijgbaar in de driedeurs versie Frontera Sport met soft- of hard top. De Frontera Wagon 2.2 16V GL kost 62.950 gulden, waarvoor de koper een luxe toegeruste 4x4 krijgt met zaken als centrale por- tiervergrendeling, elektrisch te be- dienen ruiten. De testauto was voorzien van luxe extra's als leren bekleding en airconditioning. Voor nog net geen zeventig mille heb je zo een veelvoudig inzetbare reus met goede rij-eigenschappen. De motor is niet alleen spaarzaam, maar maakt ook niet overdreven veel geluid. Opel heeft met name de ophanging van de achteras veranderd voor meer comfort en stabiliteit op hogere snelheden. Showroom en werkplaats: Koperstraat 16, 3067 GL Rotterdam, (Alexanderpolder, nabij Winkelcentrum Oosterhof). Tel. 010-2071111. RENAULT EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN Mercedes-Benz heeft zijn cabriolet vernieuwd. De SL-klasse heeft nieuw vormgegeven zijpanelen en bumpers, waardoor de auto een dynamischer uiterlijk heeft gekregen. Ook het niveau van de stan- daarduitrusting is aanzienlijk uitgebreid. Zo zijn alle typen uit de SL-klasse voortaan standaard uitgerust met side-bags, automatische airconditioning en lichtmetalen velgen. De SL 600 en SL 500 heb ben eveneens een automatische vijfversnellingsbak. Als extra wordt binnenkort een zogenaamd panoramadak leverbaar. Dit is een vol- ledig glazen dak, dat de aluminium hardtop kan vervangen. Met zo'n glazen dak hebben de inzittenden een perfect zicht rondom. Het geeft daardoor ook in koelere jaargetijden het typische roadster- gevoel. Citroen heeft een nieuwe bedrijfswagen gelanceerd: de Jumpy, die zijn debuut maakte op de onlangs gehouden Mondial du Transport Routier in Parijs. De Jumpy combineert het rijcomfort van een per- sonenauto met de toegankelijkheid en het laadvermogen van een bedrijfswagen. Het laadvolume van de Citroen Jumpy is vier kubie- ke meter en het laadvermogen 815 kilo. Daarmee is het een lichte bestelwagen. die te plaatsen is tussen de C15 en de Jumper in. De Jumpy is naar keuze leverbaar als gesloten bestelwagen, bestelwa gen met ramen, combi of plancher-cabine. Ook is er keuze uit drie verschillende motoren. Rover Nederland levert sinds kort een Rover Tourer met Turbodie sel motor. Deze kent een topsnelheid van 180 km/uur en accelereert van 0 naar 100 in dertien seconden. Het gemiddeld brandstofver bruik is gunstig: 1 op 17,5. De Rover Tourer Turbodiesel wordt ver der precies eender uitgevoerd als de 1,6 liter benzine versie. Dat be- tekent ondermeer: standaard een airbag aan bestuurderszijde, een in twee ongelijke delen (40/60) neerklapbare achterbank, lichtmetalen velgen, stuurbekrachtiging, elektrisch te bedienen schuif-/kan- teldak, centrale portiervergrendeling en een alarminstallatie met startonderbreker. De prijs van de auto bedraagt 49.995 gulden. De Mega Tjaffer Cabriolet is een nieuw en origineel concept op ba sis van de eerder al op de markt gebrachte Tjaffer. De 3,5 meter lan- ge wagen is voorzien van een wind- en waterdicht huifdak, die veel combinatiemogelijkheden biedt. Zo kunnen bij de eerste zonnestra- len de twee voorste dakpanelen worden uitgenomen. Wordt het echt zomer, dan is het hele dak in een handomdraai geopend. De echte liefhebbers kunnen ook de portieren en zijpanelen uitnemen om volledig open te rijden. Tenslotte bestaat voor deze cabriolet de ex- clusieve mogelijkheid van vierwielaandrijving. De techniek van de Mega Tjaffer Cabriolet is rechtstreeks afkomstig van Citroen. De wagen is overigens onderhoudsvrij, omdat die bestaat uit een gegal- vaniseerd chassis met kunststof carrosserie. Daardoor is de Tjaffer ook goed bestand tegen zeewater of met zout bestrooide wegen. Niet minder dan 130 old-timers gaan op 30 oktober onder de hamer tijdens een grote veiling van veilinghuis De Castanghe. Al die klas- sieke wagens zijn van 28 tot en met 30 oktober te bezichtigen in de Expohal in Hilversum. Vele merken worden aangeboden: van Rol ls-Royce tot Lamborghini en van Cadillac tot Wolseley. Volgens kenners is het een unieke collectie. die op maandagavond 30 okto ber door veilingmeester Louis Fris wordt geveild. Wie interesse heeft om mee te bieden op zo'n droomauto, kan een veilingcatalo- gus aanschaffen. De veiling zelf kan alleen worden bezocht op ver- toon van een catalogus. De kijkdagen zijn voor iedereen toeganke- lijk: zaterdag 28 oktober van tien tot acht uur, zondag 29 oktober van tien tot zes uur en maandag 30 oktober van tien tot vijf uur. Menig automobilist heeft last van statische elektriciteit. Het is te merken aan hinderlijke schokken bij het aanraken van het portier. Het verschijnsel treedt vaak op bij uitstappen. De technische han- delsonderneming Peperkamp heeft nu een apparaatje op de markt gebracht onder de naam Anti-Shoe. Dat moet dit verschijnsel te lijf gaan. Het is klein en is makkelijk aan de autosleutel te bevestigen. Het apparaat absorbeert de elektrische lading door het bijvoorbeeld tegen het portier te houden. Vervolgens is zonder angst de deur vast te pakken. De Anti-Shoe is verkrijgbaar bij Halfords filialen en kost fl. 18,95. In de grote steden is het bezit van een auto eerder een last dan een gemak. Het aantal beschikbare parkeerplaatsen is in de regel te krap, zodat het soms lang speuren is naar een leeg vak. Daarnaast heb je als bewoner een dure parkeervergunning nodig. In Amster dam is vorige week het project AutoDelen van start gegaan. Het moet aan de geschetste problematiek een oplossing bieden en dan met name voor mensen die niet elke dag een auto nodig hebben. De aftrap is gegeven op twee standplaatsen. De bedoeling is dat maxi- maal vijftien personen een auto delen. Tegen betaling van 350 gul den borg en een jaarlijkse bijdrage van hetzelfde bedrag krijgen zij een elektronische sleutel. Daarmee is bij de auto een kluis te ope- nen, waarin de contactsleutel, kentekenpapieren en het radiofrontje liggen. Voorts rekenen de gebruikers per uur en per gereden kilo meter af. Volgens de initiatiefnemers is het delen van een auto niet alleen handig maar ook goedkoper, zeker voor degenen die niet meer dan 15.000 kilometer per jaar afleggen. Het klinkt inderdaad best aantrekkelijk. Alleen kan zoiets pas slagen als de vijftien ge bruikers niet allemaal tegelijk weg willen. Helaas zal dat nog wel eens voorkomen, want in Nederland hebben we allemaal zo onze vaste tijdstippen voor werken, boodschappen doen en bezoeken van sportverenigingen. Dan is het toch lastig als je met je elektronische sleutel voor een verlaten kluisje staat en vervolgens de bus of de tram moet nemen. Het is voor de initiatiefnemers te hopen dat het op zichzelf best aardige project aanslaat, maar ik heb er een hard hoofd in. Wim Otten

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 21