Praktische Honda Civic blijftspeels Ford viert feestje voor dertig jaar Transit Alfa 155 2.5 TD S, turbodiesel in DTM-look Autotest Renault Rotterdam Toyota Starlet Comfort Wintercursusop Circuit Zandvoort MotoRAI Tien miljoen Seats General Motors 50 jaar in Nederland Slim f ietsborsteltje Technische gegevens: We rijden natuurlijk met ge- opend dak, mede omdat we profiteren van een ongekend fraaie zomerse dag in okto- ber. De herfstkleuren van de bladeren aan de bomen in de British Midlands verhogen het vrolijke gevoel. Maar het allerleukste is natuurlijk de auto zelf: de MG F. Een krachtige 1,8 liter motor uit de stal van Rover levert een vermogen van 88 kW/120 pk, wat ruim voldoende is voor heerlijk toeren over bochtige wegen. Daar is een sportauto voor bedoeld en daar is de MG F ook op zijn best. Zalig De vorige generatie Civic was in 1992 nog maar enkele maanden oud, toen Honda de voorbereidingen voor de ont- wikkeling van zijn opvolger startte. Honda zette zoge- naamde 'Car Strategy Task- forces' in West-Europa, de Verenigde Staten en Japan in. Het zijn een soort pahels, die de Civic-rijders vroegen wat ze van hun auto vonden. De uitkomst van het onderzoek ging linea recta naar Honda's ontwikkelingsafdeling in Ja pan. Door deze actie is de nieuweling vooral veel prak- tischer geworden, maar het speelse rijkarakter is behou- den. Ford viert een verjaardag. De Transit is dertig jaar op de markt. Van deze bestelauto zijn er meer dan drie miljoen gebouwd. Het is een van de meest populaire bedrijfswa- gens, die kan bogen op een enorme staat van dienst. Zelfs zo dat de typenaam Transit in de volksmond ge- regeld wordt gebruikt om een bepaald genre bestelauto aan te duiden. 'Schijn bedriegt' was een veel gehoorde kreet wanneer bleek dat een sportief ogende auto was uitgerust met een dieselmo tor. Een auto met een dergelijke krachtbron staat nu niet direct bekend als een uitgesproken snelle bolide waar je lekker mee kunt gooien en smijten. Toen enkele jaren geleden veel diesel- motoren ook leverbaar werden met een turbo veranderde dit beeld enigszins. Met de 155 2.5 TD 'S' slaat Alfa Romeo dit beeld voorgoed aan gruzelementen. Verwarring De grootste Top Occasion dealer! RENAULT Woensdag 18oktober 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.59 mm Heerlijk toeren met de MG F De MG F is uitstekend geschikt voor onvervalst rijplezier. Qua naambekendheid scoort het Britse MG nog steeds goed. De twee letters roepen bij autoliefheb- bers gevoelens van nostalgische vertedering op. Tot voor kort be- hoorde MG echter tot de vele Brit se merken die op de schroothoop zijn terechtgekomen. Rover, de vlag waaronder vrijwel alle Britse fabrikanten zijn samengebracht, zag terecht wel brood in een her- waardering van MG. De tijd is er rijp voor, mede omdat de huidige generatie Rovers in alle opzichten aan de eisen van het pu- bliek voldoet. Dat biedt in de visie van de top van het inmiddels door BMW overgenomen Rover ruimte voor speciale produkten. Het past in de hedendaagse trend: autofa- brikanten geloven weer in de mooie kanten van het autorijden. Niet voor niets komen vrijwel op hetzelfde tijdstip immers merken als Fiat (barchetta), Alfa Romeo (Spider, GTV), Renault (Spider) en Opel (Tigra) met alleraardigste auto's op de markt. Rover heeft vorig jaar met de MG RV8 al een exclusieve two-seater op de markt gezet. Nu volgt dus de MG F. De kennismaking in het hart van Engeland beantwoordt duidelijk aan de hooggespannen verwachtingen. Aan het uiterlijk van de F zijn we inmiddels gewend geraakt, omdat de auto al op diver se tentoonstellingen de show stal. Hij oogt fantastisch, straalt on- danks zijn geringe afmetingen een brok kracht uit. Uiteraard is geko- zen voor de wigvorm, -hetgeen vooral opvalt als de kap is geslo- ten. De gedistingeerde MG-badge op de grille prijkt terecht trots op dit fraaie staaltje van stilistisch vermogen. Bochtgedrag, motorprestaties en wegligging zijn met elkaar in over- eenstemming. Werkelijk. het weg- gedrag is zalig. Het Hydragas sys- teem verwerkt alle kuilen en bob- bels zonder problemen. Van over- hellen of duiken is niet of nauwe- lijks sprake. In deze auto kun je een flinke mand eieren vervoeren door een boerenlandschap zonder je echt in te houden. Dat is een compliment voor de makers van deze MG F, die in twee variaties naar Nederland komt. In de gewo- ne uitvoering en een versie met va- riabele kleptiming, die nog 25 pk mr levert. Of het de meerprijs waard is, valt echter te betwijfelen. De prijzen voor de MG F variren van 60 tot 75 mille. Waarmee met- een duidelijk is, dat grote aantallen zijn uitgesloten. Rover Nederland, dat voor MG veertien gespeciali- seerde dealers heeft aangesteld, verwacht in 1996 250 exemplaren te kunnen verkopen. Voor 1997 staan 200 stuks op de begroting De driedeurs Civic is nu over het voetlicht geschoven. Ruim een jaar geleden beet de in Engeland ge- produceerde vijfdeurs als opvolger van de Concerto al het spits af voor de nieuwe generatie. Honda bouwt de driedeurs even wel in Japan, zo- dat toch wel sprake is van enige kenmerkende verschillen. De zesde generatie Civic driedeurs is groter en dus ruimer. Vooral achterin is er meer zitcomfort. De bagageklep bestaat nu uit n geheel en niet uit twee onhandige delen zoals voorheen. Honda heeft de auto veiliger en comfortabeler ge- maakt. Het uiterlijk is echter nog alleszins opvallend. Het is te zien aan de grote koplampen of het zij- aanzicht. In de kleine, slaperige dorpjes ten noorden van Parijs waar we met de auto reden, keek echter geen Fransman op van de nieuwe Civic. Sturen met deze auto is een feest WiaLA.J mJ De zesde generatie Honda Civic is een nuchtere auto die uitstekend rijdt. voor de liefhebber. Honda's van de Formule I afgeleide wielop- hanging, het scherpe stuurkarakter, de perfecte remmen en fijne ver- snellingsbak in combinatie met le- vendige motoren maken er een volbloed rij machine van. De krachtbronnen variren in inhoud van 1,4 tot 1,6 liter en het vermo gen van 55 kW/75 pk tot maar liefst 118 kW/160 pk. Dankzij de sterke motor is vooral de Civic 1.6 VTi een ware sportau to in gezinsverpakking. Voor auto- mobilisten die maar niet volwassen willen worden, is deze auto een traktatie. De unieke VTEC motor kent twee standen: een zuinige en een krachtige. Precies bij 5.500 toeren schakelt hij over. Dat voel je en dat hoor je. Wie steeds meer toeren maakt, ervaart het vermo gen. De naald van de toerenteller kan tot 8.500 toeren per minuut. Pas dan legt de motorelektronica beperkingen op. Wij kregen te ma ken met een ander soort begren- zing in de vorm van zeer actieve Franse gendarmes die fanatiek met de radar de snelheid van de langs- stuivende Civic opnamen. Door een gelukkig toeval ontsprongen wij de dans en smulden van de heuvels en bochten die het land- schap rijk is. Opmerkelijk is de leverbare Conti nue Variabele Transmissie (CVT). Het is een soort automaat met on- eindig veel verschillende versnel- lingen die naadloos in elkaar over- gaan. Het principe is al heel oud (DAF), maar Honda is erin ge- slaagd het systeem geschikt te ma ken voor krachtige motoren en le vert hem op de 1.6i ES, die een vermogen heeft van 115 pk. Daar- door presteert hij uitstekend. De prijzen van de nieuwe Civic zijn aardig in de buurt van die van zijn voorganger gebleven. Alleen vervalt de 1,3 motor, zodat het ba- sismodel de 1.4i is. Die gaat 29.890 gulden kosten. De kwieke- re 1.4iS komt op 31.990. Midden oktober arriveerden de eerste nieu we Civics bij de dealers. De nieu we Civic Sedan volgt in januari 1996. Sinds ruim een jaar heeft Ford een nieuwe model op de markt. Om te ontdekken hoe zeer de ontwikke- lingen voort zijn geschreden, kre gen we de kans met een Transit van het eerste uur te rijden. Ford had daarvoor een met zorg vers ge- houden exemplaar uit Engeland la- ten overkomen. Direct valt de schuifdeur aan de bestuurderszijde op. Praktisch bij het in- en uitstappen vooral als de bestuurder een ventwijk heeft, maar naar hedendaagse maatsta- ven biedt deze constructie niet vol doende veiligheid. De kans dat de deur niet meer opent na een aanrij- ding is immers groter dan bij een normaal scharnierend exemplaar. Dat past niet bij de veiligheidsge- dachte. die Ford hoog in het vaan- del heeft. In alle Transit modellen van nu zit zelfs een airbag stan- daard. Bovendien zijn de gordels voorzien van spanners en hebbet. de stoelen een vorm, waardoor je bij een frontale botsing niet van het zitvlak naar voren schiet. Dit zoge- naamde 'anti-submarining' is ver te zoeken bij de met skai bedekte zetels in de Transit van jaren her. Achter het stuur van de 'gouwe ou- we' blijkt dat er in dertig jaar tijd ook op het vlak van comfort heel Van de Ford Transit zijn er in dertig jaar tijd meer dan drie miljoen verkocht. De oudste variant staat rechts, helemaal links de Transit zoals die ruim een jaar geleden is geintroduceerd. wat is verbeterd. We staren naar een kaal dashboard in hoofdzaak van matzwart gespoten metaal met daarin een snelheidsmeter, enkele waarschuwingslampjes en tuimel- schakelaars voor zaken als licht en ruitewissers. Van enige dempende werking is geen sprake. Na het starten van de dieselmotor vult een stevig geronk de cabine. Rijdend krijgt die ondersteuning van een gierend geluid uit het cardan. Te- genwoordig zou het geluidsniveau ver boven de norm in de arbeids- omstandigheden (arbo) wet uitko- men. De veteraan presteert wel verras- send. Een druk op het gaspedaal levert een rap voortsnellende auto op. Je kunt zelfs goed meekomen in het hedendaagse verkeer, waar- uit blijkt dat Ford dertig jaar gele den op dat punt een koploper in het segment van de bestelauto's heeft gehad. Met een gevoel van respect zetten we de diesel af. Wat zal hij in al die jaren hebben meege- maakt. Meer dan 170.000 kilome ter moet hij gereden hebben, weet zijn Engelse oppasser. „Dat zou je hem niet geven", schiet ons in ge- dachten als we in een hagelnieuwe Transit stappen. De bestuurder van het huidige mo del van de Transit is beduidend be- ter af. Het verschil komt in elk ge- val scherp tot uiting. Wat een weelde en wat een rust en met wat een gemak gaat het bekrachtigde sturen. Ford levert zijn lichte be- drijfsauto in geweldig veel varian- ten, van dichte bestelauto tot aan zelfs een bus met plek voor vijftien personen exclusief de chauffeurs- plaats. De prijslijst begint bij 27.990 gulden (excl. btw en bpm). Op dit moment staat Ford in het lichte bedrijfswagensegment aan kop. ,,Dat geldt dan wel voor de Transit en de Courier samen, maar een belangrijk deel van de winst van dit jaar komt voor rekening van de eerste", aldus Arie de Jong, manager Ford Bedrijfswagens. In principe kan elke dealer de Transit leveren, alleen zijn er over het land verspreid zo'n zestig bedrijfswa- gendealers. Die bieden specifieke service, zoals onderhoud op zater- dag en een 24-uurs hulpdienst. Ook op het gebied van financie ring en ombouw van auto's kun nen zij adviseren. Als we de auto bij Alfa Romeo-im- porteur Fiat Auto Nederland opha- len staat er voor de deur een ver- laagde, champagne kleurige 155 met zwarte velgen, hele lage en brede banden en spoilers rondom. We kijken elkaar aan en denken: „Zo'n snelle hadden we natuurlijk ook kunnen vragen." Niets ver- moedcnd stappen wij binnen en ontvangen even later de sleutels van de test-diesel. Groot is onze verbazing wanneer op het label van de sleutels dezelfde letters en cijfers prijken als op de gele kente- kenplaat van de champagne kleuri ge 155. „Een diesel in DTM- look' flitst het door ons hoofd. In Duitsland oogst Alfa Romeo veel succes in de Deutsche Tou- renwagen Meisterschaft, kortweg DTM. Dit race circus vergt van de deelnemers een investering die vergelijkbaar is met het, mede dankzij Jos Verstappen, bij ons veel populairdere Grand Prix voor Formule 1 auto's. De 155 TD 'S', want die laatste toevoeging staat borg voor het sportpakket, ontleent zijn uitstraling volledig aan die Duitse racerij. Zoals we in het begin al even aan- haalden, kan een gespoilerde die sel voor nogal wat verwarring zorgen. De eerste meters met de 155 2.5 TD nemen die verwarring in een keer weg. De 2,5 liter vierci- linder turbodiesel heeft een vermo gen van 92 kW/125 pk bij 4.200 toeren per minuut. Het vermogen bedraagt 294 Nm bij 2.000 toeren per minuut. Cijfers als deze klin- ken vaak een beetje kil en het is niet altijd eenvoudig om ze om te zetten in meer tot de verbeelding sprekende waarden. Met het leren stuur van de 155 in de linkerhand en de rechter op de leren pook laat een en ander zich echter rap verta- len. Nul tot honderd in 10,4 secon- den en een topsnelheid van 195 ki lometer per uur. Er doen zelfs ver- halen de ronde dat de teller met ge mak over de 220 kilometer per uur te krijgen is. In het dagelijks ge- bruik zijn deze waarden van wei- nig belang maar ze geven wel aan wat deze 155 in huis heeft. De 'S' die aanduidt dat de auto is voorzien van een sportpakket lijkt in eerste instantie het comfort niet ten goede te komen. Tijdens de test hebben wij de 155 echter nooit als oncomfortabel ervaren. Zelfs niet toen we op een dag 1300 kilometer hebben afgelegd. De wegligging is mede door dat zelfde pakket formi- dabel. De auto kleeft aan de weg en laat zich met de nauwkeurig werkende stuurbekrachtiging haaks om de meest wilde bochten gooien. De speciale banden heb- daard beschikt de auto over een be- stuurdersairbag, centrale vergren- deling, elektrisch bedienbare voor- portierramen en spiegels, een ski- luik en een verstelbaar stuur. Voor dit alles vraagt Alfa Romeo een be- taling van 57.750 gulden. Dat is op zich een heel bedrag maar daar zet de 155 wel heel veel rijplezier te- genover, ofschoon we bij 'onze' 155 een hoop van dat plezier mis- schien wel moeten toeschrijven aan het 'S'-pakket ter waarde van 2.500 gulden. Al met al toch een interessante auto voor een net be drag en een bom aan uitstraling. De Alfa Romeo 155 TD oogt door de zwart gespoten velgen agressief. ben zo veel grip op het wegdek dat wij ondanks een pittige rijstijl vre- selijk ons best moesten doen om ze aan het piepen te krijgen. Dat de auto snel is, is leuk. Dat de auto ze- ker zo snel weer tot staan kan wor den gebracht, is van veel groter be lang. Het remvermogen is fenome- naal. Zelfs bij heel hard remmen zijn de wielen nooit geblokkeerd. En nee. de auto beschikt niet over een anti-blokkeer systeem. Als rijmachine laat de 155 2.5 TD 'S' zich moeilijk overtreffen. Het verbruik blijft ondanks al die toe ren ook mooi binnen de perken. Gemiddeld verstookten wij iets meer dan zeven liter per honderd kilometer, en 1 op 14 is heel netjes voor een auto van dit kaliber. Qua uitrusting is het ook bepaald niet afzien in de Alfa Romeo. Stan- Motortype: 2,5 liter viercilin- der turbodiesel Vermogen: 92 kW/125 pk bij 4.200 t.p.m. Max. koppel: 294 Nm bij 2.000 t.p.m. Acceleratie: 10,4 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 195 km/uur. Gem. verbruik: 7,8 ltr/100 km. Showroom en werkplaats: Koperstraat 16, 3067 GL Rotterdam, (Alexanderpolder, nabij Winkelcentrum Oosterhof). Tel. 010-2071111 EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN De Toyota Starlet 1.3 XLi is er nu in een nieuwe uitrusting: Com fort. Deze heeft standaard stuurbekrachtiging, elektrische raambe- diening op de voorportieren, centrale portiervergrendeling, sport- ieve stoelbekleding en een opbergvak in het rechter voorportier. De Comfort is voorzien van de pittige 1.3 injectiemotor die in alle Star- let-uitvoeringen te vinden is. De handgeschakelde Comfort is voor 24.990 incl. btw leverbaar. De meerprijs voor een automaat is 2.950 gulden en voor een vijfdeurs 1.000 gulden. Rensportschool Zandvoort organiseert op Circuit Park Zandvoort een Wintercursus. Dat is niet voor het eerst, maar voor de 41e maal in successie. De cursus start op zaterdag 4 november, onder leiding van oud-coureurs Huub Vermeulen en Dick van Iperen. De cursis- ten leren de fijne kneepjes van de rijtechniek en krijgen na afloop de officieel erkende KNAF racelicentie en het startbewijs voor de Zo- meravond competitie, die ook op Circuit Park Zandvoort wordt ge- organiseerd. De cursus bestaat uit veertien bijeenkomsten op zater- dagochtend of -middag die beginnen met theorie van Huub Ver meulen. Daarna volgen de praktijklessen op de baan. Onderdelen zijn bijvoorbeeld remtechniek, uitwijkmanoeuvres, driften op een (half) natte baan, 'heel and toe' techniek, slalom en sprinten. Veilig heid gaat bij elk onderdeel voor de snelheid. Informatie bij Dick van Iperen telefoon (023) 527 26 76 en fax (023) 527 58 15. De MotoRAI is weer in aantocht. Dit grote evenement, dat het hart van de echte motorliefhebber harder doet slaan, vindt van 26 tot en met 29 oktober in de RAI in Amsterdam plaats. Naast nieuwe moto ren, scooters, bromfietsen, kleding en accessoires zijn er veel ande- re zaken te zien. Het ontwerpproces en de techniek van de motor- fiets, inmiddels verdwenen Britse merken als Norton, Royal Enfield en BSA en verschillende takken van motorsport worden eveneens belicht. Dan is er nog een gezellig ontmoetingspunt: het Bikerscaf. De openingstijden van de MotoRAI zijn op 26 en 27 oktober van 10.00 tot 21.00 uur, op 28 en 29oktobervart 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt fl. 17,50. Jongeren (van 4 tot en met 11 jaar), houders van Pas 65+, bezoekers in groepen (mits vooraf aange- meld) betalen fl. 12,50. SEAT heeft op 26 September, in aanwezigheid van Prins Felipe van Asturias en leden van de Raad van Bestuur, de produktie van de tien miljoenste auto gevierd. De eerste auto, een SEAT 1400A, rolde in 1953 van de band, nadat de onderneming in 1950 was opgericht. De tien miljoenste was een SEAT Toledo TDi, die door Prins Felipe zelf van de montageband werd gereden. De eerstvolgende auto werd onder het SEAT-personeel verloot en nummer 1.000.002 werd aan het Spaanse Rode Kruis geschonken. Dit jaar is General Motors vijftig jaar actief in Nederland. Vrijwel direct na het einde van de Tweede Wereldoorlog is General Motors in Nederland begonnen met het importeren van auto's. De scheep- vaart kwam weer op gang zodat de auto's uit Amerika en Engeland hier per schip naartoe konden komen. De eerste vierwielers waren 5.000 GMC Trucks uit het Amerikaanse leger, die hier werden in- gezet om de mobiliteit te herstellen. Daarna volgden personenauto's van Amerikaanse makelij en later de Opel-modellen. Sinds 1969 bekleedt Opel in Nederland de nummer 1 positie in het aantal ver- kochte personenauto's. Benut het ronddraaiende wiel als poetsautomaat. Dat is de gedachte achter de montage van een vast hardharen borsteltje op de achter- brug van een ATB, race- of sportfiets. Het hardharen borsteltje volgt trapsgewijs de contouren van de achtertandwielset. ook wel freewheel genoemd, en poetst permanent stof en zand weg. Daar- mee zijn storingen aan derailleurversnellingen te voorkomen (Half- ords, FL. 8,95).

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 23