n Peugeot 406, schoonheid op wielen Fluisterstille Ford Fiesta Opel Combo bestelauto van het jaar Fiat Brava 1.6 ELX pronkt met zijn staart u KB Autotest Renault Rotterdam Lada Samara- modellen goedkoper OK Quality Cars bij de Opel-dealer Assemblagecontract Citroen in Maleisie Tips VW/Audi voor vervangen zekering Citroen lanceert Jumpy Even rijk Specificaties Peugeot 406 SL 1.8 Specificaties Brava 1.6 ELX Opel Omega wint ontwerpprijs Bijzonderheden uitrusting De grootste Top Occasion dealer! Woensdag 25 oktober 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.59 leverbaar met een automatische ruitewissers voor en een achterrui- tewisser. Deze laatste accessoire is voor een sedan tamelijk onge- woon. mm -- -A De markante achterkant van de Peugeot 406 verraadt een riante bagageruimte. Sierlijkheid is troef bij de Peugeot 406. Deze week staat de Peugeot 406 bij de dealers. Wij hadden de gelegenheid om al even kennis te maken met de auto. De Peu geot 406 bewees zich prima thuis te voelen op de Nederlandse wegen. Met een lengte van 4,55 meter is het een grote auto die zich zelf mag rekenen tot een van de grootste sedans in zijn klasse. Of hij ook de mooiste in zijn klasse is zult u zelf moeten beoordelen. Wij vielen vrijwel meteen als een blok voor zijn moderne en sierlijke stroomlijn. Het lijkt wel alsof Peugeot in de 406 al het goede van diens grote broer 605 en voorganger 405 heeft weten te combineren. De auto is le verbaar in drie uitrustingsniveaus (SL, ST en SV) en biedt de keuze uit vier motoren, twee benzine en twee diesel krachtbronnen. Wij re- den met de kleinste benzinemotor met een inhoud van 1,8 liter. Op het eerste gezicht lijkt de krachtbron misschien wat krap be- meten ten aanzien van het toch wel forse rijklaargewicht van 1.250 ki lo. In de praktijk bewijst de 406 het tegendeel. Hij komt vlot uit de startblokken en heeft altijd vol- doende vermogen paraat voor een vlotte inhaalmanoeuvre. De auto is ruim. Op de achterbank kunnen drie volwassenen het pro- bleemloos langere tijd uitzingen. De bagageruimte meet een forse 430 liter. Bovendien is hij goed toegankelijk en door de in twee on- gelijke delen neerklapbare achter bank nog eens flink uit te breiden. Om het inbrekers niet gemakkelijk te maken is de achterbank ook nog afsluitbaar. De 406 SL 1.8 waar wij mee reden staat in de prijslijst voor 40.900 gulden. Voor alle modellen geldt dat ze onder andere standaard zijn uitgerust met een airbag voor de bestuurder en centrale deurver- grendeling met afstandsbediening. De 406 is als enige in zijn klasse Bestuurders airbag Stuurbekrachtiging Stuur verstelbaar in hoogte en diepte Centrale deurvergrendeling met afstandsbediening Achterbank in ongelijke de len neerklapbaar Achter midden armsteun met skiluik Getint glas Bumpers in carrosseriekleur Motortype: 1,8 liter viercilinder. Cilinderinhoud: 1.800 cm3. Ver mogen: 80,6 kW/112 pk bij 5.5001.p.m. Max. koppel: 155 Nm bij 4.250 t.p.m. Acceleratie: 12,4 sec. van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 194 km/uur. Gem. verbruik: 8,4 ltr/100 km. Prijs: fl. 40.900,-. Passagier zijn in de Ford Fiesta is een waar genoegen. Het nieuwe dashboard is een lust voor het oog en biedt aan de zijde van de passagier geweldig veel ruimte voor de benen. De stoel kan daardoor ver naar voren, waardoor de personen achterin Tetter lijk ook goed uit de voeten kunnen. Het kastje is trouwens gebleven en daarboven is ook nog genoeg ruimte voor een air- bag, die Ford tegen een meerprijs van 390 gulden levert. Aan de bestuurderskant is die standaard. Aan de buitenzijde is de Fiesta te herkennen aan de gewijzigde neus met de ovale lijnen die Ford ook bij de andere modellen hanteert. Achter zien we een gewijzigde achterklep met een grote ruit en ronder gevormde lichtunits. De lij nen van het vorige model zijn nog terug te vinden. Ford zal dat model als Fiesta 11 Classic voor een prijs van circa twintig mille zal liggen. De nieuwe, die vanaf november le verbaar is, gaat net onder de 24 mille kosten. De grootste verandering betreft ei- genlijk het comfort. Als je de ogen toeknijpt, waan je je in een grotere auto. De nieuwe 1,25 liter zestien- kleppen motor doet uiterst be- schaafd zijn werk. Aan het onder- drukken van resonanties is het no- dige gedaan, zoals de rubberen dempers in de motorophanging. Vooralsnog levert Ford de Fiesta met de 1,25 liter motor en met een 1,8 liter diesel. Later volgt nog een 1,4 liter krachtbron. De koper kan kiezen uit de uitvoeringen Studio, Techno en Ghia. Daarnaast is er een geweldige lijst leverbare op- ties. Daarop staan zaken als aircon- ditioning, abs en traction control, maar ook voorruitverwarming, le- ren bekleding en een elektrisch in hoogte te verstellen bestuurders- stoel. De Ford Fiesta is knap hervormd. Hij rijdt stil en is comfortabel geveerd. De Opel Combo, Bestelauto van het jaar 1995, is straks ook als handige Tour versie verkrijgbaar op gee! kenteken met een achterbank en zijruiten. De op basis van de Opel Corsa ontwikkelde Combo is uitge- roepen tot Bestelauto van het Jaar 1995. De jury, bestaande uit negen leden onder wie journalisten van vakbladen, zette de be- drijfswagen op de eerste plaats door hem het hoogste aantal punten te geven. De Combo heeft vooral op kilome- terkostprijs, functionaliteit, en rij- eigenschappen gescoord. Verder worden zowel de service van de dealerorganisatie als het uitgebrei- de leveringsprogramma in het ju- ryrapport genoemd. ,4.an deze ver- kiezing op initiatief van 6et vak- blad Automobiel Management doen overigens alleen auto's mee die al een paar jaar op de markt zijn. Een bedrijfswagen moet zich eerst immers in de praktijk bewij- zen. In elk geval zit dat met de Opel Combo wel goed, want van het jongste model op basis van de Cor sa zijn er inmiddels meer dan ze- venduizend verkocht. De auto is momenteel goed voor 8,5 procent aandeel in het segment van de be- drijfsauto's tot 3,5 ton. Opel is uiteraard verguld met de ti- tel. Algemeen-directeur Joop Ver- donk van importeur Opel Neder- land heeft dat laten blijken tijdens de uitreiking van de trofee. Overigens is de Combo binnenkort niet meer alleen als een gesloten besteller te koop. De Opel-dealer heeft met ingang van 1996 ook een Tour versie. Het is de ideale auto voor mensen die voor hobby of re- creatie veel moeten meenemen. Deze auto heeft achter de beide voorstoelen ook een achterbank, die zich in een handomdraai laat wegklappen. De Tour, voorzien van een 1,4 liter benzinemotor, gaat 27.750 gulden kosten. De die- selvariant komt op 30.550 gulden. De Fiat Brava kan het pron- ken niet laten. Net ^ls een pauw steelt deze auto de show met zijn staart. De drie boven elkaar geplaatste ovale vensters voor richtingaanwij- zers, rem- en achterlichten kennen hun gelijke niet. Ze geven de Fiat dan ook zo'n apart, zo niet karaktervol ui- terlijk, dat je zelfs geneigd bent om de Brava vooral met de achterkant altijd lekker in het zicht te plaatsen. Fiat grijpt terug op oude waarden. De Italiaanse producent kiest op- nieuw voor de weg van onder- scheidende vormgeving. Het is zelfs al te zien aan het opmerkelij- ke designverschil van de Brava to een riante zitplaats. De Brava laat je met een gerust ge- voel achter want diefstal van de ra dio is een hachelijk karwei. Alle componenten zijn in het dashboard geintegreerd waardoor de geluids- installatie beschadigd zou raken en vervolgens waardeloos is. De 1,6 liter motor valt op door zijn souplesse. Gewillig reageert hij op elk commando van het gaspedaal, waardoor de Brava met speels ge l/an opzij is goed te zien dat het een vijfdeurs koets is, die door de ver doorgetrokken daklijn behoorlijk wat ruimte biedt. met de driedeurs Bravo, die van achter weer heel anders oogt door de ronde achterlichten weggewerkt achter rookkleurig glas. We gaan op pad met de Brava 1.6 ELX. We weten ons gelauwerd in luxe met elektrisch te bedienen ra- men, spiegels en centrale portier- vergrendeling en zijn onder de in- druk van de fraaie kleuren. inrich- ting en vooral de binnenruimte. Voor vijf volwassenen biedt de au- Motortype: Viercilinder met zestien kleppen Cilinderinhoud: l.581cm3 Vermogen: 76 kW/103 pk bij 5.750 t.p.m. Max. koppel: 144 Nm bij 4.000 t.p.m. Acceleratie: 11 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 184 km/uur. Gem. verbruik: 7,4 ltr/100 km. Prijs: fl. 36.900,- mak door het verkeer is te laveren. De stuurbekrachtiging draagt daar- aan zijn steentje bij. Bovendien heb je snel de jpiste zithouding ge- vonden, omdat de ELX is voorzien van een in hoogte verstelbaar stuur en stoel. Veiligheid heeft hoge prioriteit ge- kregen. In het stuurwiel zit een air- bag en in de portieren zitten bal- ken; de carrosserie is extra stevig gemaakt. De stoffering is van vlamvertragende materialen ge maakt en autodieven worden ge- weerd met een standaard startblok- kering. Het Design Centrum Nordrhein- Westfalen in Essen heeft de Opel Omega de 'Rote Punkt fiir hohe Designqualitat' toegekend. Het Opel-ontwerpteam ontving deze felbegeerde prijs voor zowel de se dan als de stationwagon uitvoe- ring. Volgens de vakjury creeert de Omega nieuwe accenten. Showroom en werkplaats: Koperstraat 16. 3067 GL Rotterdam, (Alexanderpolder. nabij Winkelcentrum Oosterhof). Tel. 010-2071111. RENAULT EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN Het is de moeite waard om deze dagen een kijkje te nemen bij Lada- dealer' Autobedrijf Terlouw, gevestigd aan de Raam 39-41 in Gouda. De prijzen van bijna alle Lada Samara modellen zijn name- lijk verlaagd. De verlagingen lopen uiteen van duizend gulden voor de Samara 1.1. driedeurs tot tweeduizend gulden voor de Samara 1.1 vijfdeurs. Tevens introduceert de dealer een nieuw financie- ringsprogramma, 'Lada Finance' geheten. De hierin gehanteerde rentetarieven zijn zeer gunstig en varieren afhankelijk van de loop- tijd van 0 tot 7,5 procent. De Lada Samara 1.1 driedeurs kost nu nog maar 14.995 gulden. De prijs van het topmodel uit de Samara range, de vierdeurs 1.5 Diva L met injectiemotor, is met 1700 gulden verlaagd en verlaat momen teel voor 21.195 gulden de showroom. Ongewijzigd in prijs zijn de Samara 1.5 i driedeurs met het van GM afkomstige injectiesysteem en de vierdeurs Samara Diva in de 1.3 versie. De prijs verlagingen zijn volgens Lada-importeur Gremi Auto Import B.V. een gevolg van de verbeterde en flexibelere produktiemethoden in de Lada fa- briek van Avtovaz in het Russische Togliatti. Gebruikte auto's van alle merken die bij de Opel-dealer de naam 'OK Quality Cars' dragen, voldoen aan zeer strenge eisen. Zo zijn ze jonger dan vijf jaar, op de kilometerteller staat minder dan 80.000 kilometer (bij een diesel 120.000 kilomter) en de auto's zijn technisch grondig geinspecteerd door een opgeleide technicus. De koper van een dergelijke auto kan rekenen op een officieel afleve- ringscertificaat, veertien dagen omruilgarantie, gratis inspectie na 1500 kilomter. een jaar garantie en een jaar Opel Assistance (pro- gramma dat voorziet in reparaties bij pech onderweg, het transport van de auto naar de dichtstbijzijnde garage en een expres onderde- lenservice). Een van de Citroen AX afgeleide auto rolt in Maleisie eind dit jaar van de band. Hij wordt geassembleerd door de DRB-groep en vormt een uitbreiding op het gamma van het Maleisische merk Pro ton. Citroen en Proton tekenden medio September een overeen- komst hierover. De DRB-groep. waarin Citroen sinds 1990 is verte- genwoordigd, assembleert de ZX en de Xantia. USPD, een joint- venture van Proton en de DRB-groep. neemt de verkoop van het nieuwe Proton-model ter hand. In deze eerste fase bredt Citroen zijn partner vooral technische knowhow, assistentie en opleiding voor het tot stand brengen van de auto en een goede start ter plaatse. Te gen het jaar 2000 wordt een jaarlijkse produktie van 50.000 auto's verwacht. Bijna iedere stroomkring in een auto wordt gezekerd door een zeke ring. Wanneer deze zekering doorbrandt door overbelasting dan valt een voorziening uit in de elektrische installatie. Echter, een ze kering valt niet alleen uit als er een defect is, zij kan ook versleten zijn. Het is verstandig om altijd een extra set zekeringen bij de hand te hebben. Symbolen en/of nummers geven aan op welke verbrui- kers de zekeringen betrekking hebben. Het wisselen is eenvoudig. maar men moet toch op een aantal zaken letten. Zekeringen zijn verschillend geconstrueerd. Een cijfer op het omhulsel geeft de maximale stroomsterkte aan. het is belangrijk om altijd de juiste zekering te gebruiken. ter bescherming van de ka- bels! Zekeringen moet je nooit repareren. Brandt een zekering di rect weer door na het inschakelen, dan is er een defect in de elektri sche installatie. Dan moet de dealer er zo snel mogelijk aan te pas komen. Citroen heeft een nieuwe bedrijfswagen gelanceerd: de Jumpy, die zijn debuut maakte op de Mondial du Transport Routier in Parijs in September. De Jumpy combineert het rijcomfort van een perso- nenauto met de toegankelijkheid en het laadvermogen van een be drijfswagen. Het laadvolume van de Citroen Jumpy is vier kubieke meter en het laadvermogen 815 kilo. Daarmee is het een lichte be- stelwagen, die te plaatsen is tussen de C15 en de Jumper in. De Jum py is naar keuze leverbaar als gesloten bestelwagen, bestelwagen met ramen, combi of plancher-cabine. Ook is er keuze uit drie ver- schillende motoren. Sommige mensen kunnen zich genoegens permitteren die voor an- deren altijd onbereikbaar zullen zijn. Rolls-Royce en het identieke Bentley vallen onder die categorie. Het goedkoopste model van dit trotse Britse merk staat in de prijslijst voor een bedrag van vier ton. Geengewone burgermansauto's, dat is duidelijk. Je kunt natuurlijk jaloers zijn op de mensen die zich een dergelijk voertuig kunnen veroorloven, maar het is veel beter om ze te bewonderen. Want die rijkaards (zo mag je ze toch wel bestempelen) leveren een flinke bij- drage aan de vaderlandse schatkist. In die vier ton zit immers al gauw een bedrag van pakweg (wee ton aan btw en bpm. Tja, minis ter Zalm van Financien deelt, naar verluidt, persoonlijk gebak uit als in Nederland weer een Rolls wordt verkocht! Dit jaar zijn er al zestien afgezet, vermoedelijk zullen er nog twee volgen. Dat is een absoluut record in ons land. Het past in de ont- wikkelingen bij Rolls-Royce in Groot-Brittannie. dat na enkele moeilijke jaren de produktie weer langzaam ziet stijgen in de rich- ting van de 1.500 exemplaren per jaar. Het absolute topmodel in de range is de Bentley Azure, wellicht de mooiste cabrio van de wereld. Aan deze ultieme rijmachine hangt het fabelachtige prijskaartje van 860.000 gulden. Wie het zich kan permitteren. koopt een fantastisch vormgegeven produkt waarin vier volwassenen moeiteloos kunnen zitten. De 6,75 liter V8 met turbo ontwikkelt het geweldige vermogen van 385 paardekrachten, waardoor de naar schatting 2.500 kilogram zware auto uit sdlstand in 6,3 seconden de grens van 100 km/u doorbreekt., Ik hoef u niet te vertellen. dat de anderhalf uur durende kennismaking met deze Azure mij nog lang zal bijblijven. Zelden heb ik mensen zo bewon- derend naar een auto zien kijken. Je even rijk voelen is een opwin- dend gevoel! Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 17