Audi A4 TDI (110 pk) een razende Roeland f Rover 200 echt eigen produkt Volkswagens nieuwe voordeligste Golf diesel heet SDI Quadrifoglio potente variant van Alfa 145 Gepassioneerde coup van Toyota De JUST 4/2: motorfiets met vier wielen am Autotest Renault Rotterdam Ontwijken Technische gegevens Bijzondere uitrusting Nissan blijft scoren Eerste cabriolet met standaard side-bags Informatiedag over ACSI caravan-rally's Prijzen in Europees Kampioenschap Rallycross Suzuki: grootste groeier motorenmarkt Drieduizend auto's op cd-rom Honderd Rovers voor Budget Rent a Car A Jarenlang nam Audi he? voortouw op het gebied van speciale •aandrijftechnieken. Dan bedoelen we natuurlijk de vierwielaandrijving voor gewone personenauto's 'Quattro' genaamd. Nu doet de producent er alles aan om ook op het gebied van moto- ren toonaangevend te zijn. Gelukzoekers zijn blij met het vinden van een klavertje vier. Het beeld van de vier blaadjes op een steeltje spreekt ook de ware liefheb- ber van het merk Alfa Romeo aan. Een type-aanduiding met deze afbeelding staat voor iets speciaals: luxe en potente prestaties. Audi A6 Rover slaat eigen wegen in. De 200-serie, die begin vol- gend jaar bij de dealer zal staan, is onder puur Brits re gime ontwikkeld. Dat wil zeggen, los van Honda. Voor de vorige generatie Rover 200 zijn wel componenten van de Japanse partner ge- bruikt. Trouwens, de uiterst succesvolle Rover 600-serie deelt nog steeds de bodem- sectie met de Honda Accord. Automaat Een Volkswagen Golf diesel is beslist geen tot de verbeel- ding sprekende of spannende auto. Toch hebben wij het een week lang uitstekend naar onze zin gehad in de Golf CL met SDI motor. Niet leeg De grootste Top Occasion dealer! Woensdag 1 november MAASPOST SCHIEDAM XQ7.59 mm De 1.8 viercilinder met vijf kleppen per cilinder ontwikkelt 92 kW/125 pk. Audi levert hem behalve in de A4 binnenkort ook in deA6. Zo is Audi met de 80 TDI behoor- lijk trendsettend geweest in zuinig en snel vervoer in de middenklas- se. Met de A4 TDI wordt dat ver- volgd. Voor de liefhebbers van meer vermogen is het nodige ge- sleuteld aan de 1,9 liter dieselmo- tor. Door de turbo aan te passen le vert de krachtbron nu maar liefst 20 pk meer, om precies te zijn dus 110. In de buurt van het Duitse Ingolstadt maakten wij kennis met De 145 Quadrifoglio is een potente auto. De Alfa 145 Quadrifoglio, wat ita- liaans is voor klavertje vier, zorgt dan ook voor een versnelling van de hartslag. Een twee liter motor met in totaal zestien kleppen, vari- abele kleptiming en twee bougies per cilinder (Twin Spark) zien we na het openen van de motorkap. Hij debuteerde eerder in de uiterst sportieve Alfa's Spider en GTV. De hoogwaardige techniek levert 110 kW of 150 pk, waardoor de 145 Quadrifoglio de sprint van nul naar honderd kilometer per uur in 8,4 seconden volbrengt. Toch stelt Alfa Romeo dat de auto geen al te grote aanslag op de portemonnee doet, omdat hij gemiddeld niet meer dan 8,1 liter op 100 kilometer aan brandstof verstookt. Dat komt vooral doordat de krachtbron al bij lage toerentallen zeer goed pres- teert, waardoor lang doortrekken in de versnellingen niet nodig is. Overigens behoeft de motor pas na 100.000 kilometer zijn eerste echte grote beurt. Tussentijds zijn er al- leen inspecties nodig en oliever- versen. Om de hoge prestaties ook goed op het asfalt over te brengen heeft de 145 Quadrifoglio een aangepast onderstel. Het is te merken aan een straffer afgestelde vering en brede banden in de maat 195/55. De rem- men zijn voorzien van abs. En wat de luxe betreft: de auto zal de meest verwende automobilist kun- nen bekoren. Zo zien we zelfs za- ken als elektrisch te verstellen en te verwarmen buitenspiegels en elek trisch in hoogte verstelbare kop- lampen. Deze 145 laat zich niet al- leen herkennen aan het klavertje vier op de kofferklep, die 304 liter bagageruimte afdekt. Behalve lichtmetalen velgen, dorpelverbre- ders en in de wagenkleur gespoten spiegels en deurkrukken heeft de auto tevens stilistische grappen als een met leer bekleed stuurwiel en schakelknop, waarbij de stiksels sportief rood zijn gekleurd. De kuipstoelen zijn bekleed met antra- cietgrijze stof, zoals in de Alfa Spi der. De 145 Quadrifoglio kost 45.950 gulden. deze razende Roeland, die zich ui- terlijk onderscheidt door een twee- kleurige -I- in de aanduiding. De rechterhelft is rood om het 'hete' karakter van deze diesel te onder- strepen. Behalve dat deze A4 nog weer sneller is dan de 'gewone' TDI leent de auto zich ook beter voor het rijden met automatische trans- missie. De twintig pk extra zorgen voor net even wat meersouplesse, waardoor de bak lekker vlot van versnelling wisselt. Het is wel even wennen, omdat je bij dieselauto's niet vaak een automaat aantreft. Al gauw ontdekken we dat de TDI heel spaarzaam omspringt met de dieselbrandstof. Sterker nog, hij is zelfs zuiniger dan zijn minder krachtige evenknie. Het gemiddeld verbruik komt op vijf liter per hon derd kilometer (1 op 20) in plaats van zes liter. Ander Audi nieuws betreft de A6. Zo verdwijnt de tweeliter motor uit het leveringsprogramma. Daar- voor in de plaats komt de sterkere 1,8 liter viercilinder met vijf klep pen per cilinder, die eerder al in de A4 is gepresenteerd als technisch novum. De motor levert 92 kW/ 125 pk en dat is ruim voldoende voor deze wat gewichtiger A6. Aan de top van de range heeft de 2,8 liter zescilinder nu eveneens vijf kleppen per cilinder gekregen. Het vermogen stijgt daarmee van 128 kW/174 pk naar 142 kW/193 pk. De prijzen van de 'nieuwe' Audi's A6 zijn nog niet bekend maar de verwachting van Pon's Automo- bielhandel is dat de 1.8 rond de zestig duizend gulden gaat kosten. De A4 met extra kwieke TDI gaat 3.300 gulden meer kosten dan zijn broertje. Daarmee komt hij op 61.290 gulden. De variant met au tomatische transmissie vergt een extra uitgave van 3.900 gulden. Rover heeft de nieuwe 200-serie met de andere produkten. een vlotte lijn gegeven, waarbij de neus duidelijk overeenkomt Het varen van een eigen koers is het direct gevolg van de losser wordende band tussen de Engelsen en de Japanners. Honda trekt de handen van Rover af. Niet in de laatste plaats doordat het Duitse BMW een belang heeft genomen in het Britse merk. De nieuwe 200-serie is het resul- taat van noeste arbeid, waarmee Rover aantoont een scherpe neus te hebben voor de wensen van de consument. De auto heeft een ka- raktervol en daarmee herkenbaar voorkomen en zoiets spreekt van- daag de dag aan. De serie omvat een drie- en een vijfdeurs hatchback. Beiden be- leefden onlangs hun premire tij- dens de autoshow in Londen. De auto zal op de markt komen in vier uitrustingsniveaus en eveneens met naar keuze vier motortypen van de zogenaamde Rover K-serie. Het zijn moderne krachtbronnen met een geavanceerd motormana- gementsysteem om te voldoen aan toekomstige eisen op het vlak van onder meer uitlaatgasemissies. De top van de range zal de Rover 200 Vi zijn met achter de gedistin- geerde neus een 1,8 liter kracht bron, die een vermogen van 145 pk ontwikkelt. Het is dezelfde als de- gene, die Rover gebruikt voor de sportieve open roadster MGF VVC. Overigens wil Rover tevens een variant met automatische transmissie uitbrengen. Die krijgt een CVT (Continu Variabele Transmissie), een oorspronkelijk door het Nederlandse bedrijf Van Doorne's Transmissie ontwikkelde automaat. De basis wordt gevormd door de 214 met een 1,4 liter motor van 75 pk. Verder komen er nog twee diesels, een met en een zon- der turbo. Geheel in lijn met de traditie zien we in de 200-serie strips van wor- telnotehout. Bovendien is de uit- rusting op niveau met zowel handi- ge zaken als luxe zaken. Er zijn bijvoorbeeld een in twee ongelijke delen neerklapbare achterbank en een startblokkering standaard aan boord. De prijzen van de nieuwe- ling zijn nog niet bekend. maar in Engeland zal de auto omgerekend met een prijs vanaf zo'n 28.000 gulden op de markt verschijnen. De Toyota Paseo coup komt ook naar Europa. Paseo is de naam van een nieuwe coup die Toyota begin volgend jaar in Europa wil lanceren. Het is een auto die vooral de Opel Tigra en de Honda CRX concurrentie aan moet doen. Hij debuteerde eind oktober op de Tokyo Motor show. De Toyota Paseo is een compacte 2+2. Dat betekent dat er voorin plaats is voor twee (volwassen) in- zittenden en achter, op een kleine bank, aan een paar kinderen. De Paseo is ontworpen in Toyota's Amerikaanse styling-studio. De produktie van de coup geschiedt eveneens in de Verenigde Staten, waar hij al op de markt is geko- men. Onder de naam Cynos expor- teert Toyota hem trouwens naar Ja pan! Sportief van uiterlijk maar tevens flitsend van rijgedrag, dat zijn de eisen waaraan deze Paseo naar het idee van Toyota hoort te voldoen. Het blijkt tevens uit de montage van kuipstoelen. De auto zal in ja- nuari op de autosalon in Brussel zijn Europese debuut beleven, waarna hij spoedig bij de dealers zal verschijnen. De JUST 4/2 is eigenlijk vlees noch vis. De maker van dit voer- tuig, BMW, weet het zelf ook niet. „Is het een Spartaanse auto of een uiterst luxe motorfiets", stelt de producent zichzelf de vraag. Dit buitengewoon opvallende vehikel is een studie naar een funmobiel, stelt BMW. Het voertuig is be- doeld voor mensen die wel eens wat anders willen. Dat daarbij enig comfort ontbreekt, mag de pret niet deren. De JUST 4/2 mist dan ook elementaire zaken als een dak en zelfs een voorruit. Zo neigt deze studie van BMW toch wel heel erg naar een motorfiets op vier wielen. De gebruikte krachtbron van 1,1 li ter stamt regelrecht van een motor fiets, de BMW K 1100 RS. Die le vert 100 pk wat genoeg is voor een acceleratie van 0-100 km/uur in zes seconden. Het auto-achtige element blijkt evenwel uit de twee airbags en de stalen balken, die bescherming bieden bij een aanrijding in de flank. De JUST 4/2 is evenwel een studie. Plannen voor produktie zijn er vooralsnog niet. De JUST 4/2 is bedoeld voor avonturiers. Motortype: Viercilinder diesel Cilinderinhoud: 1,9 liter Vermogen: 47 kW/64 pk bij 4.2001. p.m. Max. koppel: 125 Nm bij 2.200 t.p.m. Acceleratie: 0-100 km/h: 17,6 seconden Topsnelheid: 156 km/h Gem. Verbruik: 1 op 18,4 km Leverbaar: Nu Prijs: fl. 35.995,- CL staat voor basis-uitvoering. Dat neemt echter niet weg dat de Golf beschikt over warmtewerend glas en stuurbekrachtiging. De aandui ding SDI laat zich minder eenvou- dig omschrijven. In het kort bete kent het dat voor in de Golf een di rect ingespoten dieselmotor huist. Wat dat dan weer betekent blijkt vooral aan de pomp. Het zeer lage verbruik maakt de auto interessant voor de kilometervreter. Aan de Golf mankeert absoluut niks. De auto zit gewoon goed en degelijk in elkaar. De enige vraag die over- blijft is welke van de vier diesel- modellen het aantrekkelijkst is en die vraag laat zich uitsluitend be- antwoorden aan de hand van de prijslijst en de verbruikscijfers. De dagteller van de SDI, die op nul stond toen we auto met voile tank meekregen, geeft 879 kilometer aan wanneer we het vulpistool na een week testrijden in de tank han- gen. De brandstofmeter staat pas iets onder een kwart. Het is ons niet gelukt om de 55 liter tank leeg te rijden. Na het afrekenen van de 47,5 liter dieselbrandstof leert een snelle rekensom dat wij gemiddeld 1 op 18,5 hebben gereden. Als het om zuinig gaat geeft VW graag het goede voorbeeld. Boven dien hebben we bepaald niet ons best gedaan om zo spaarzaam mo- gelijk te rijden. Volkswagen voor- spelt zelf een gemiddeld verbruik van 1 op 20. Dat is met een beetje goede wil en een ingereden motor beslist haalbaar. De SDI motor le vert overigens evenveel vermogen als de indirect ingespoten diesel- De Volkswagen Golf SDI is niet spectaculair maar wel netjes en een tikkeitje stoer. motor die VW levert in de gewone Golf diesel. Dat bedraagt 47 kW/ 64 pk. De SDI is met zijn prijs van 35.995 gulden wel 1.400 gulden duurder, maar compenseert dat met een brandstofverbruik dat zo'n 12 procent zuiniger uitpakt. Dan is er nog een Golf TDI, die weer 2000 gulden duurder is dan de SDI. Daarvoor is deze versie wel sneller. Als kanttekening geldt echter dat de verschillen op papier groter zijn dan ze in de praktijk lij- ken. Stuurbekrachtiging Spiegels van binnenuit verstelbaar Getintglas Interval ruitewissers Achterbank neerklapbaar Uiterlijk herken je de SDI uitsluitend aan de typeaanduiding. Showroom en werkplaats: Koperstraat 16. 3067 GL Rotterdam, (Alexanderpolder nabij Winkelcentrum Oosterhof). Tel. 010-2071111 RENAULT FEN EIGEN WANIfO VAN ItVEN Nissan blijft het best verkopende Japanse merk in Europa. Vooral de nieuwe modellen boeken veel succes. In het eerste half jaar ver- lieten bijvoorbeeld bijna 7.000 nieuwe Maxima's QX de showroom. Ook de Serena, Nissans ruimtewagen, gooit hoge ogen. In de eerste zes maanden van 1995 werden er ruim elfduizend van verkocht. In thuisland Japan zitten de verkopen eveneens sterk in de lift. In vergelijking met vorig jaar steeg het aantal verkochte Nissans met 10,9 procent tot 582.128. Mercedes-Benz heeft op de Internationale Automobil Ausstellung in Frankfurt een vernieuwde cabriolet gepresenteerd. De SL-klasse heeft nieuw vormgegeven zijbeplating en bumpers, waardoor de au to een dynamischer uiterlijk heeft gekregen. Ook het niveau van de standaarduitrusting is aanzienlijk uitgebreid. Zo zijn alle typen uit de SL-klasse voortaan standaard uitgerust met side-bags, automati sche airconditioning en lichtmetalen velgen. De SL 600 en SL 500 hebben eveneens een automatische vijfversnellingsbak. Als extra wordt binnenkort een zogenaamd panoramadak leverbaar. Dit is een volledig glazen dak, dat de aluminium hardtop kan vervangen. Met zo'n glazen dak hebben de inzittenden een perfect zicht rand om. Het geeft daardoor ook in koelere jaargetijden het typische ro- adster-gevoel. De organisatie ACSI organiseert caravan-rally's door Europa. Net als vorig jaar heeft ASCI informatiedagen in petto die van 4 tot en met 10 november worden gehouden in het Van der Valk hotel in Tiel. Deze lokatie is omgetoverd tot ACSI-infocentrum. Kosten: 29,50 gulden (incl. koffie met cake, lunch, drie consumpties). Aan- melden kan via telefoonnummer 0488 - 452055. Ervaren rally-captains geven informatie en Lisette Hordijk, bekend van radio en televisie, presenteert een Info-show. Deze presentatie met beeld en geluid wordt afgewisseld door live-optredens. De be- zoekers zullen een goed beeld krijgen van wat zij tijdens een ACSI- rally kunnen verwachten. In het Europees Kampioenschap Rallycross behaalde de Neder- lander Jos Kuypers een fantastische tweede plaats met zijn Mitsubi shi Lancer Evolution II. De eerste plaats moest hij laten aan de Noor Eivind Opland met eveneens een Mitsubishi Lancer. Het is het eer ste seizoen dat Kuypers, woonachtig in Best, met de Lancer rijdt. Eerder dit seizoen stak hij ook al het Belgische en Nederlandse ral lycross kampioenschap in zijn zak. Suzuki is in het bijna afgeronde jaar de grootste groeier in de moto renmarkt. Voor 1996 verwacht het Japanse merk zijn marktaandeel vast te kunnen houden. Met de nieuwe modellen, de Bandit 1200 - de zwaardere broer van de Bandit 600 - de GSX-R750 en de DR- 650SE heeft Suzuki sterke troeven in handen. Verder is op de zeer succesvolle Bandit 600 de middenbok standaard toegevoegd en zijn de top halfkuip en de handgrepen achter nieuwe opties. Voor de tweede maal verschijnt het autojaarboek op cd: AutoDisk '96. Het schijfje, dat 29,95 gulden kost en onder meer verkrijgbaar is bij V&D, Dixons, Vobis Computers en via Internet, bevat 750 kleuren afbeeldingen, videobeelden, prijzen en opties van 3000 au to's, technische specificaties, dealerlijsten, omslagpunten autogas, beschrijvingen per model en belastingtarieven. Omdat de produk- tietijd van het plaatje slechts n week bedraagt, staat zelfs het nieuws van de autotentoonstelling in Frankfurt erop. De zojuist door Rover in Nederland gei'ntroduceerde 416 Si valt in de smaak getuige de bestelling van honderd stuks voor verhuur door Budget Rent a Car. De Rover 416 Si heeft een rijke standaard uit rusting. Een bestuurdersairbag is bijvoorbeeld standaard, maar ook stuurbekrachtiging, elektrisch te bedienen zijruiten voor en achter, wortelnotehouten afwerking op dashboard en portieren, een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, centrale deurvergrendeling met afstandsbediening en alarminstallatie met startonderbreking. Tal van producenten van auto's en elektronica besteden heel wat aandacht aan systemen die een betere doorstroming van het verkeer moeten bevorderen. BMW en recent Opel kunnen voor de respec- tievelijk de 7-serie en de Vectra dergelijke navigatiesystemen al als extra uitrusting leveren. Handig zijn ze zeker. Bij voorbeeld om een alternatieve route te zoeken voor het omzeilen van een file. Helaas zijn dergelijke systemen nogal prijzig. In Engeland is echter een re- latief eenvoudig apparaat op de markt verschenen. Het is de 'Trafficmate', die voor een prijs van omgerekend zo'n 130 gulden te koop is. Het ding is op het dashboard te plaatsen en waarschuwt de bestuurder voor een file. Het bereik is zo'n 15 kilometer, waar- binnen zich toch wel een afslag moet bevinden om de snelweg te verlaten. De 'Trafficmate' gebruikt signalen van in het asfalt aange- brachte sensoren die de intensiteit en de snelheid van het verkeer meten. Zoiets moet met enige technische aanpassingen ook in Ne derland kunnen, denk ik dan. Rijkswaterstaat heeft veel snelwegen in Nederland immers al voorzien van sensoren. Op sommige drukke weggedeelten dienen ze al om de aanbevolen snelheid voor het ver keer op de borden boven de snelweg te projecteren. De stap naar het draadloos informeren van een "Trafficmate' in auto's moet dan zijn te zetten. Het is het onderzoeken waard, zo lijkt mij. Zo'n instant fi- lemelder kan je heel wat ongemak schelen. Wim Otten i

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 17