Programma Theaters 'Vliegers maken is proberen, testen en een beetje feeling' Grootste poppen- en berenbeurs van Europa komt er weer aan Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in Theater Schuurkerk Stadsgehoorzaal Theater de Teerstoof Paddestoel na zes jaar feestelijk heropend Boeken Tekeningen Sneldichten Film t op het Rotterdams Dai SCHIEDAM - De stuntvlie- gersport neemt sinds een aan- tal jaren een ware vlucht. Hoewel het aantal beoefe- naars zich na het topjaar '92 weer enigszins lijkt te stabili- seren, valt de populariteit van het fenomeen niet meer te ontkennen. Willy van Digge- le die met haar zaak en atelier De Paddestoel het adres is voor de vliegeraar in de regio heeft alle toppen en dalen van de vliegersport meegemaakt. Zaterdag 4 novemeber be- stond de winkel aan de Vlaar- dingerdijk alweer zes jaar. Reden genoeg voor haar gro te vriendenkring om de symphatieke eigenares eens flink in het zonnetje te zetten. ROTTERDAM - Alle wegen leiden naar Rotterdam-Ahoy aan de Zuiderparkweg waar op vrijdag 10, zaterdag 11 en zondag 12 november een poppen- en berenbeurs ge- houden wordt met maar liefst 350 poppen- en berenkunste- naars uit geheel Europa. Op de alsmaar groter wordende beurs van internationale allu re kan de fervente poppen- liefhebber terecht voor de meest uiteenlopende soorten poppen en beren. De antieke poppen ontbreken zeker niet maar degene wiens beurs minder goed gevuld is kan ook genoegen nemen met een niet van echt te onderschei- den replica. i n - ooi d Bezorgi u mij het Rotterdams Dagblad 4 weken Ik betaal hiervoor de halve prijs: f 12,95. O Noteert u mij voor een kwartaalabonnement op hret Rotterdam De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik f 28,55 p via automatische betaiing. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Bank/gironummer: Handtekening: Woensdag 8 november 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 MaasposT VCus The Fantasticks Rijnmond Theater Produkties Rijnmond Theater Produkties pre- senteert op vrijdag 10 en zaterdag I I november in Theater Schuur- kerk de musical-comedy 'The Fan tasticks'. 'The Fantasticks' toont, naast de illusies van het verhaal, ook de andere kant van het theater. Aanvang telkens 20.15 uur. Toe- gang: fl. 15,-. Reserveren tel: 010- 5913700. Con Motto De Frivole Framboos De Frivole Framboos. uit Vlaande- ren. is iets aparts, met niets of nie- mand te vergelijken. Ze 'fromme- len' met vleugels en instrumenten. ze verhaspelen muziek, ze buigen genres om, ze schakelen over van het een op het ander. ze wisselen van stijl, instrument, register, tekst, zang en wat al niet. alsof het de eenvoudigste zaak van de wereld Dinsdag 14 november, 20.30 uur. Toegang fl.20,-. Vogelkijken voor beginners Marijke Boon en Harry Piekema Marijke Boon was. samen met haar rode accordeon. bekend als na'teve zangeres van het hedendaagse le- venslied. In dit nieuwe programma schudt ze dat imago definitief van haar af. In "Vogelkijken voor be ginners' verhaalt Marijke Boon van haar pogingen om de kunst van het vliegen machtig te worden. Ze vertelt als cursusleidster Suus van de Vlist over Flamingo's en parkieten. Deze strenge doch rechtvaardige cursusleidster wordt bijgestaan door cursusmodel Hein Broek. Hij is de enige die het ijs bij haar kan breken. en tevens is hij aangever van de nog steeds aanwe- zige rode accordeon. Zaterdag 18 november, 20.30 uur. Toegang: fl.20.-. Kaarten voor de voorstellingen in de Schuurkerk zijn verkrijgbaar bij het Informatiecentrum Stadhuis Maassluisen tussen 12.00 en 14.00 uur bij het Theater aan het Schuur- hof 142. Telefonisch zijn de kaar ten ook te bestellen, tel. 010- 5913700. Hard zingen in het donker Jan Rot Verheffing van slechte smaak tot kunst. Het derde theaterprogram- ma is een persoonlijke solovoor- stelling, schaamteloos en openhar- tig. Centraal staat het verhaal van zijn stamkroeg, met anekdotes over o.a. het lichamelijke verval van de 37-jarige artiest. Donder- dag 9 november, Harmonie, 20.30 uur. Toegang fl. 17,50/kortingspas- sen fl. 15,-. Lach Vegas Tineke Schouten Eerste vrouwelijke revue. Na haar twaalfde one-woman show gaat Tineke het vertrouwde pad verla- ten om bredere wegen te bewande- len. Het programma is grootser van opzet, meer 'showy'. Vrijdag 10 en zaterdag 11 november, Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang fl.35,-/ kortingspassen fl.32,50. Verreck! Marcel Verreck 101 Dalmatiers Walt Disney's klassieker over de avonturen van de gespikkelde vier- voeters. Vanaf 5 jaar, Nederlands gesproken tekenfilm. Woensdag 15 november, Jeugdtheater, 14.00 uur en 16.00 uur. Toegang fl.8,-/ kortingspassen fl.6,50. The Day After Damiet van Dalsum In de voorstelling zien we een per- soon die wandelend door het leven gaat. De vraag is: wat is droom en wat is werkelijkheid? Petruschka Feike Boschma Fantasie over de magie van de pop. Feike Boschma laat zien waar de kiem ligt voor zijn fascinatie voor marionetten en poppen. Woensdag 15 november, Harmonie, 20.30 uur. Twee poppentheater voorstel lingen na elkaar voor een prijs. Toegang fl.l7,50/kortingspassen fl. 15,-. De Mensenvriend Erik van Muiswinkel 'Er staan er al genoeg one-man en one-woman-shows te maken'. Daarom wil Erik van Muiswinkel mensen op het toneel. In 'De Men senvriend' is hij dan ook omringt door kinderen, ooms, buurtgeno- ten, dominees en leuke vrouwen. Van Muiswinkel weet overal alles vanaf en heeft het met iedereen het beste voor. Donderdag 16 novem ber, Grote Zaal, 20.15 uur. Toe gang fl.22.50/kortingspassen fl.22,-. Marcel Verreck (foto: Mark Kohn). Gedreven en veelzijdige cabare- tier. Hij is intelligent, poetisch en een geboren stand-up comedian. De laatste jaren heeft hij meer pro- fijt van zijn naam. Verreck ontziet niets en niemand. En zichzelf het minst. De multi-functionele pianist Thijs Janssen staat Verreck bij. Vrijdag 10 november, Harmonie, 20.30 uur. Toegang fl,17,50/kor- tingspassen fl. 15,-. Russisch Folklore Festival Stavropol Kozakken Een onvergetelijke belevenis. Het Russische staatsensemble Stavro pol Kozakken bestaat mgar liefst uit 35 medewerkenden. Zij laten met een programma vol rituelen, liederen en dansen de tijd van de voorouders in Stavropol herleven. Zondag 12 november, Grote Zaal, 15.00 uur. Toegang fl.22,50/kor- tingspassen fl.20.-. Erik van Muiswinkel (foto: Herman Poppelaars). De Stadsgehoorzaal is te vinden aan de Schiedamseweg 51 in Vlaardingen. De kassa is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstellin gen. Het telefoonnummer is 434 05 00. Gebroken Wit Poupou Gebroken Wit is het debuut van het trio Ien van Duijnhoven. Hes ter Macrander en Corine van Op- stal. die samen Poupou vormen. We zien drie vrouwen die wachten op de komst van een man met wie edn van hen die dag zal trouwen. Het bruidje, gekleed in nai'ef smet- teloos wit, vertelt te geloven in zijn eeuwige trouw. Op dat moment worden de haarscheurtjes in de vriendschap barsten die zich niet meer kan dichten. Zaterdag 11 november, aanvang 20.30 uur. Prijs: fl. 19,50. Eerst geloven dan zien Moonprodukties Heksen bestaan niet! Dat is grote mensenpraat omdat zij niet meer in sprookjes geloven. Want heksen bestaan wel! Moon is een heks. Een hele echte, hele mooie heks. Zij kijkt in haar kristallen bol als ze je de waarheid wil voorspellen. Ze brouwt 'heksensoep' voor ieder een die te jarig ruikt. Ze verzamelt kapotte kunstgebitten en dromen, en alle andere rotzooi waar je niets aan hebt. En ze kent talloze verha- len over de dieren die met haar meereizen; Freek de Slang. Anansi de spin, Lucky het lieveheersbeest- je, de vogel op haar hoed en de kikker die eigenlijk een betoveren- de prins is. Zaterdag 11 november, 14.00 uur. Prijs: fl.7,50. (vanaf vier jaar) Kaarten voor de voorstellingen in de Teerstoof kunnen worden gere- serveerd bij de Schiedamse Thea- terkassa: 010-4269563 (di. t/m za. van 10.00 tot 16.00). Een jaar voordat het, zoals de eige nares zelf zegt, 'begon te komen', opende Van Diggele haar vlieger- winkel in Schiedam. Een hele stap. daar het aantal wedstrijdvlie- geraars bij wijze van spreken op de vingers van een hand waren te tel- len. Toch heeft zij altijd vertrou- wen in het slagen van haar droom gehad..Anders was ik er nooit aan begonnen, zo simpel ligt het. Ik ben destijds een opleiding begon nen die me de papieren zou ople- veren om mijn eigen zaak te begin- nen, zoiets doe je niet met het idee dat je wel ziet wat er van komt." Desondanks was het een heel avontuur. Een opleiding tot vlie- germaker bestaat er immers niet, dus moesten vele boeken met do- cumentatie, een aantal jaren erva- ring en vooral 'feeling' de onder- neemster helpen een assortiment vliegers op te bouwen dat er mocht zijn. ,,Het komt in dit vak vooral neer op gewoon aan de slag gaan en proberen. En dat kost veel tijd. Maar het heeft ook zo zijn voorde- len. Ik hoef bijvoorbeeld niet in de winkel te gaan zitten wachten op een klant. Beneden in het atelier kan ik heel de dag mijn gang gaan met het uitdenken van nieuwe principes en het klaarmaken van vliegers.'' Daarnaast mag de eige nares zich gelukkig prijzen met de grote groep vrijwilligers die haar in de zaak en bij de cursussen bij- vV Medewerkers en vrienden van Vliegerbedrijf De Paddestoel zetten eigenaresse Willy van Diggele in het zonnetje. staat. „Ik zou het onmogelijk alle- maal zelf kunnen doen. Wanneer een vlieger getest moet worden, kan ik hem tenslotte niet even in de tuin oplaten, daar is dan toch een reis naar Oostvoorne of de Maas- vlakte voor nodig." Inmiddels is de winkel flink uitge- breid. Pure noodzaak volgens de Schiedamse drijvende kracht ach- ter de vliegersport. ,,Het is een sport in ontwikkeling, dus de ma- terialen veranderen continu. Alles wordt wat lichter en de vormge- ving verandert. Als je vroeger kromme stokken had, dan had je een kapotte vlieger. Terwijl het nu een perfecte vlieger bij het preci- sie-vliegen is (een vorm van vlie- geren die vergelijkbaar is met kun- strijden op de schaats. De vlieger moet een aantal verschillende figu- ren maken, waarbij de choreogra- fie en muziek van belang zijn, KvdK). Door die kromme stokken kun je je vlieger laten kantelen op de grond; een ontdekking." Ook de moeilijkheidsgraad is de laatste jaren meegegroeid, weet Van Dig gele als veelgevraagd jurylid en League-coordinator van de Vlie- gerbond te vertellen. ,.Je kunt te- genwoordig echt niet meer aanko- men met een loupje en een wente- ling, terwijl je daar een aantal jaren geleden misschien wel eerste mee zou zijn geworden. De figuren worden steeds moeilijker. Als je niet wat spektakulairs verzint, tel je echt niet meer mee." Uit de kring van vrienden, klanten en vrijwilligers rond de winkel aan de Vlaardingerdijk is inmiddels al een flink aantal kampioenen voortge- komen. Robo Spitters, landskam- pioen Solo-vliegeren en Free Sty le, is er daar een van. Maar ook de Vlaardinger Mark Kramer, die eveneens door de winkel gespon- sord wordt, mag zich landskampi- Fantasiepoppen, sprookjesfiguren en karakterpoppen zullen weder- om hun weg vinden naar de geluk- kige kopers. Kijken mag ook, pop- penmaaksters kijken hun ogen uit bij al het moois wat er te bieden is en menigeen gaat niet alleen met een tas vol hebbedingen en frutsels naar huis maar ook met een hoofd vol ideeen. De drukstbezochte stand is altijd die van de taxateur. Deze wandelende encyclopedie maakt gratis een taxatierapport op van een meegebrachte pop. Wie nog ergens een oude pop heeft kan dus bij hem terecht. Chirurgische ingrepen aan poppen worden ter plekke verricht door een van de poppen en berendokters die op Ahoy aanwezig zijn. Indien nodig neemt de dokter de patient een poosje mee naar zijn kliniek aan huis. Grote trekpleister dit jaar is onge- twijfeld Martine Bijl. Martine Bijl presenteert haar nieuwe poppen- boek en zal tijdens de beurs in Ahoy op vrijdag en zaterdag aan wezig zijn om haar boek te signe- ren. Tijdens een interview in het oen noemen. Maar de vliegersport telt natuurlijk ook een groot aantal niet-professionele vliegeraars. Om ook deze groep aan de trekken te laten komen, organiseert De Pad destoel ieder jaar de zogenaamde Paddestoel-wedstrijden op de Maasvlakte. Om alles zo eerlijk mogelijk te laten verlopen worden de deelnemers ingedeeld naar vlie ger, iets wat bij een wedstrijd van de bond ondenkbaar zou zijn. „Op deze manier voorkom je dat ver- schillen in materiaal een rol gaan spelen. Mensen met eenzelfde vlieger zet je bij elkaar, waardoor ze allemaal met een vlieger bezig zijn die niet zo goed is." Want de vliegeraar die een stukje kwaliteit de lucht in wil laten gaan, moet wel de beschikking hebben over een op z'n minst redelijk gevulde beurs. Hoewel men voor rond de honderd gulden een produktiemo- del in huis kan hebben, gaat er in een wedstrijdmodel en vooral de aankleding daarvan, aardig wat geld zitten. ..Daar vergissen men- sen zich nog wel eens in. Die ko- pen een vlieger en denken dan klaar te zijn. Maar voor een stel goede lijnen betaal je al snel dertig gulden en boor je je vlieger eens goed de grond in dan zijn je stok ken, van welk materiaal ze ook zijn gemaakt, kapot. En dat is de groot ste kostenpost." Toch lijkt menig een dat er wel voor over te hebben. De Paddestoel heeft zelfs enige en- thousiaste jeugdleden die elke zon dag trainen op het autostrand in Oostvoorne. „We hebben zelfs al een indeling naar nivo moeten ma ken. toen een aantal kinderen aan- gaf dat ze met de sport echt wat wilden bereiken. Daardoor is er plaats vrijgekomen in een derde jeugdteam, waar nu plaats is voor twee kinderen onder de elf jaar." Dat een van deze kinderen ook zo gegrepen wordt door de sport als Van Diggele destijds, blijft voorlo- pig nog de vraag. ,,Maar wat is er tenslotte heerlijker dan altijd in de buitenlucht toeven. Het is gezond en kleurrijk, ik kan het iedereen aanbevelen." Karin v.d. Knaap VLAARDINGEN - De Stadsbibliotheek organi seert op zaterdag 25 novem ber in haar vestiging aan de Waalstraat een tweede- hands boekenmarkt. Parti- culieren die hun overtollige boeken zelf eens aan de man willen brengen kunnen voor fl.7,50 een tafel huren. De verkoop vindt plaats tijdens de openingsuren van 10.00 tot 13.00 uur. Voor meer in- formatie en reserveringen kan dhr. Pleijsier van de bi- bliotheek gebeld worden (010-4343900 tst. 17, van dinsdag t/m vrijdag). SCHIEDAM - De Rotter- damse kunstenaar Theo Gootjes exposeert van 11 november tot en met 18 no vember in de foyer van Theater de Teerstoof. Theo Gootjes maakte naam als il lustrator van politieke par- tijen. Eind 1970 begon hij zijn loopbaan als illustrator bij Dagblad het Vrije Volk. Vanaf de start van het Rot- terdams Dagblad in 1991 heeft hij zich gevestigd als zelfstandig kunstenaar en vervaardigt hij voor deze krant politieke tekeningen. Al sinds zijn opleiding aan de Academie voor Beelden- de Kunsten en Wetenschap- pen te Rotterdam maakt hij naast politieke prenten ook vrij werk. De tentoonstelling is te bezichtigen op voorstel- lingsavonden een half uur voor aanvang van de voor stelling tot ongeveer 24.00 uur. VLAARDINGEN - Het jon- gerenwerk van de Stichting Welzijn geeft dit jaar een Sneidicht Cursus. Het gaat om een cursus van vier bij- eenkomsten, te weten 15,22, 24 en 29 november. Omdat de cursus vooral in het teken van Sinterklaas staat wordt op 1 en 2 december de cur sus afgesloten door in het winkelcentrum bij een van de warenhuizen de klanten een gedicht aan te bieden. Bij de zojuist gekochte sur prise kan dan tegen een klei- ne vergoeding een Sinter- klaasgedicht gekocht wor den van de cursisten. Het cursusgeld kan dus terug verdiend worden. Of om in dichtvorm te blijven: 'Dat betekent dus gedichtje ma ken, terug verdienen die knaken!' Kortom: een cur sus voor iedereen die beter wil leren dichten, creatief en een beetje ondernemend is. De cursus kost fl.25,-. Opge- ven kan telefonisch, tel. 010- 4355011. SCHIEDAM - In het Film- huis Schiedam wordt vrij dag 10 en zaterdag 11 no vember de Australische fdm Muriel's wedding uit 1994 van P.J. Hogan vertoond. Toni Collette speelt in de film het twintig-jarige muurbloempje Muriel He- slop, een corpulent buiten- beentje dat gebukt gaat on der de pesterijen van haar vriendinnen. Op de muziek van ABBA droomt ze weg bij de gedachte ooit ge- schaakt te worden door de ware Jacob. Wanneer haar vriendinnen stiekem zonder haar op vakantie gaan steelt Muriel geld van haar vader om ze achterna te reizen. Het is de eerste stap op weg naar een nieuw leven. Kaar ten voor deze dolkomische Fdm, die op vrijdag om 21.30 uur en op zaterdag om 20.30 uur begint kosten fl.6,-. Twee poppen van Martine Bijl (foto: Jan Swinkels). tijdschrift Poppen zei Martine: „Ik ben ongeveer 15 jaar bezig met het maken van poppen, in het begin heb ik met zelfhardende klei ge- knoeid. Via de poppenhuizen kwam ik in aanraking met porce- lein en ben ik porceleinen portret- poppen gaan maken. Het is een lange weg van 15 jaar vallen en opstaan geweest. Helaas kan ik mijn techniek niet overbrengen op een ander en daarom is gekozen voor een fotoboek. De reden hier- van is dat ik een expositie hield bij een buitenlandse galeriehouder waar veel vraag was naar foto's of kalenders en zo ben ik op het idee gekomen van een fotoboek. Overi- gens kende die galeriehouder mij niet van mijn andere werk en vond toch dat ik mooie poppen maakte. Ik dacht toen dat ik het wel voor elkaar had." Speciaal voor de lezers van Maas- staD Weekbladen wordt een kor- tingsactie gehouden. Bij inlevering van dit artikel krijgt de bezoeker een rijksdaalder korting per per- soon op de toegangsprijs van tien gulden. De korting geldt voor maximaal twee personen per arti kel. De openingstijden zijn alle da- gen van 10.00 tot 17.00 uur. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar Rotterdam^D^gblad ^ntwoor^ummeL579, 3000_VB Rotterdarr

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 13