Schiedam wil ook rijksgeld uit grote steden-pot Kennismaken met programma ECO-Team Bibliotheek viert 75-jarig bestaan Stilte rond bouw Stadserf IN ALLE kortingentot KORTING* Dames-, Heren- en Kinder- BRISTOL Schrijf een verhaal en win een reis PT cteZwicWSter Bij Correct altijd leuke aanbieaingen Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? zie Pluspagina. :X 1200 GULDEN! op alle Canon Poppenbeurs Ahoy' Paddestoeljarig Rietzeilers in actie 31 Schiedam Kinderzegels ANWB Restauratie Politie zoekt getuigen Hoopgevende geluiden uit Den Haag RENAULT BETER IN BEELD... EN GELUIDl Rommelmarkt Grootste Europese verzamelplaats voorpoppen, beren en makers Vliegerfanaat Willy van Diggele timmert al jaren in de lucht In polonaise langs de mensen die niet mee kunnen feesten /AW<s®@©8gx§7 FOT# VIDE# AUDH Zie onze advertentie elders in deze krant. De klant centraalde aut(M dvertentie elders in Eethoek MORELAND als het om wonen gaat PRIMA TWIN S FOTO VIDEO AUDIO INFORMATIE TELEFOON 010-4610106 EDITIE-OPLAGE 42.850 OverdeVesten 3a 3116AD Schiedam Tel. 010-4738322-Fax 010-4731589 Bezorging: 010-4514555 WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995, 2e jaargang nr. 45 SCHIEDAM - De landelijke vrijwilligersaktie van de Sti- ching kinderpostzegels gaat woensdag 15 november van start met de verkoop van de nieuwe serie kinderpostze gels en de collectie kerst- en nieuwjaarskaarten. De op- brengst van deze aktie is be- stemd voor kinderen in bin- nen- en buitenland die het extra moeilijk hebben. De verkoopstand van het plaat- selijk comite is te vinden in de bibliotheek op het Bach- plein van 15 november tot en met 22 december en in de Albert Heijn aan de Lange Kerkstraat op 15 en 16 no vember en 6,7 en 13 decem ber. Het thema van de post- zegels is dit jaar 'Kind en Fantasie'. SCHIEDAM - Indonesie wordt een steeds populair- der vakantieland en daarom staat dit land van 9 tot en met 11 november centraal bij de ANWB in Schiedam. Tijdens deze themadagen is de ANWB-vestiging hele- maal ingericht in Indonesie- sfeer. Men vindt er een grote hoeveelheid informatie over het land en men kan gebruik maken van een uniek reis- aanbod. Ook is er een grote hoeveelheid foto- en video- materiaal in huis gehaald en vele reisboeken, kaarten en gidsen over Indonesie en het Verre Oosten liggen klaar op de leestafel. SCHIEDAM - De Vereni- ging Open Monumenten or- ganiseert in het weekend van 18 en 19 november haar drukbezochte evenement 'Restauratie van de Maand' in Schiedam. Van 11.00 - 17.00 uur zullen dit weekend onder andere de gerecon- strueerde moutbranderij 'De Gekroonde Branderske- tel% de voormalige HAV- bank en de restauraties van het goudlederenbehang in de Grote Kerk te bezichti- gen zijn. Bij alle monumen ten zullen deskundige gid- senuitleg geven en tevens be- staat de mogelijkheid om een begeleide monumenten- wandeling te maken. Het vertrekpunt hiervan is de VVV en de wandeling duurt ongeveer een uur. Bij de VVV wordt ook een Cen traal Informatiepunt inge richt waar de bezoekers een brochure ontvangen met een beschrijving van Schiedam, de te bezichtigen objecten en een plattegrond. Leden van de Vereniging Open Monu menten hebben gratis toe- gang, andere belangstellen- den betalen fl.5,- per per- soon. SCHIEDAM - De politie van het district Schiedam is op zoek naar getuigen van een beroving die op vrijdag 27 oktober jongstleden op het Raam is gepleegd. Daarbij raakte een 33-jarige Schiedammer licht gewond aan z'n hand. Verder werd het slachtoffer diverse ma- len geschopt en geslagen. De buit bedroeg enkele honder- den guldens. De vermoede- lijke daders zijn tussen de 25 en 30 jaar, waarbij 6en man ongeveer 1.90 meter lang was en z'n haar in een paar- destaart droeg. De andere dader is ongeveer 1.80 me ter lang en had zwart kort haar. Beiden hadden een slank en tenger postuur en een onverzorgd uiterlijk. Na de beroving zijn beide da ders in onbekende richting weggerend. Getuigen wor- den verzocht telefonisch contact op te nemen met de politie van het district Schiedam, tel.010-4494499. SCHIEDAM Met zeven andere middelgrote gemeenten heeft Schiedam zich sterk gemaakt voor het incasseren van geld dat het ka- binet uittrekt voor het grote stedenbeleid. Staatssecretaris Kohn- stamm (Binnenlandse Zaken) heeft eerder een verzoek van deze acht gemeenten afgewezen. Hij wilde de niet kinderachtige som van 1,5 miljard gulden slechts verdelen onder de vier grote steden en 15 ande re middelgrote steden. Schiedam heeft echter hoop op een goede af- loop nu er uit Den Haag hoopgevende readies op de claim van de acht gemeenten zijn gegeven. Naast Schiedam dringen ook Alk- maar, Delft. Dordrecht. Heerlen. Leiden, Zaanstad en initiatiefne- mer Haarlem aan op financiele steun van het rijk. „Wij hebben ons van harte aangesloten bij dit initia- tief van Haarlem", reageert wet- houder A.G. Wiegman, die na- mens Schiedam met de andere ze ven protesterende gemeenten op- trekt. Wiegman vindt de proble- men en omstandigheden in de acht gemeenten goed vergelijkbaar met de problemen in de gemeenten die financieel wel profiteren van het grote steden-beleid van het kabi- net. Zo wijst de Schiedamse wet- houder op het hoge aantal uitke- ringsgerechtigden en op het aantal allochtonen in Schiedam. Op donderdag 2 november verza- melden vertegenwoordigers van de acht gemeenten zich op het Bin- nenhof in Den Haag. In de vaste kamercommissie voor Binnen landse Zaken hielden zij een plei- dooi, waarvan de kern was dat het rijk ten onrechte onderscheid maakt tussen gemeenten die met dezelfde grootstedelijke proble men te kampen hebben. Het gaat dan met name om werkloosheid en criminaliteit. De acht gemeenten wezen erop dat uit de verdeling van geld uit bijvoorbeeld het Stadsvernieuwingsfonds en het Fonds Sociale Vernieuwing juist blijkt dat de acht gemeenten in een vergelijkbare situatie verkeren als de 19 gemeenten die wel een graai uit de pot van 1,5 miljard kunnen doen. De acht lijken bij de kamercom missie een gevoelig oor te hebben gevonden voor hun verzoek om geld uit de grote steden-pot. ,,Na afloop van de vergadering in Den Haag waren we best vrolijk", zegt B. van den Ham namens de ge- meente Haarlem. „We hebben in elk geval niet te horen gekregen dat we niet in aanmerking komen voor financiele steun." Afgesproken is dat de acht ge meenten nu een 'cijfermatig onder- bouwd verhaal' presenteren waar- uit blijkt dat de problemen van die gemeenten goed vergelijkbaar zijn met die van andere (middel)grote steden. In december wordt over deze notitie mogelijk opnieuw met de vaste kamercommissie voor Binnenlandse Zaken overleg ge- voerd. SCHIEDAM - Bewoners van Schiedam krijgen in de maand no vember de kans kennis te maken met het milieuvriendelijke ECO- Team programma. Het ECO-team programma brengt een manier om in eigen huis bij te dragen aan een schoner milieu en bovendien is het programma vriendelijk voor ieders portemonnee. Met het programma kan een huishouden van twee per- sonen 498 Kwh electriciteit, 232 kubieke meter gas, 10.00 liter wa ter en 464 kilo afval per jaar bespa- ren. Tegelijkertijd wordt aange- toond dat een schoner milieu heel goed mogelijk is en dat alle kleine beetjes helpen. In Nederland zijn al zo'n vijfhonderd ECO-teams die stuk voor stuk mooie resultaten be- halen. In Schiedam, zo is de ver- achting. zullen de vijftig ECO- teams 2200 vuilniszakken minder aan de straat zetten. Ter vergelij- king: dat is ongeveer zeven keer de inhoud van zwembad Groenoord. Belangstellenden krijgen in de maand november dus drie keer de kans meer te weten te komen over het programma van ECO-Team. De eerste bijeenkomst wordt ge- houden op donderdag 9 november bij Bewonersvereniging Schiedam-Zuid aan de Leliestraat 10. Daarna volgen nog bijeenkom- sten in buurthuis de Blauwe Brug aan het Bachplein 590 (20 novem ber) en bij Bewonersvereniging Schiedam-Centrum aan het Broersveld 144 (30 november). De bijeenkomsten zijn vrij toegen- kelijk en beginnen steeds om 20.00 uur. Voor meer informatie: ECO- Team-meldpunt, tel. 446 53 92. SCHIEDAM - In een tijd waarin een goed boek vrijwel de enige vorm van ontspanning was om een regen- achtige dag mee door te komen, opende de Schiedamse Gemeentelij- ke Bibliotheek 75 jaar geleden haar deuren. In de jaren die volgden groeide het boekenbestand flink, als ook het aantal ftlialen. Om 'drie eeu- wen bibliotheek' op gepaste wijz.e te vieren staan in de week van 6 tot en met 11 november een flink aantal ju- bileumaktiviteiten op stapel. In het hoofdfiliaal aan de Lange Haven kan men een kijkje nemen bij de speciaal ingerichte tentoonstelling over de historie van de Schiedamse bieb. Maar ook een blik op het toe- komstige onderkomen in de vorm van een maquette behoort tot de mo- gelijkheden, als men daar tenminste een reisje naar het Bachplein voor over heeft. Woensdag 8 november vormt min of rheer het hoogtepunt. In dienstencdntrum De 4 Molens worden alle 75-jarige gebruikers uit- genodigd voor een 'wandeling door de geschiedenis van Schiedam' waarbij zij een presentje krijgen uit- gereikt ter herinnering aan het heug- lijke feit. In alle andere filialen wor den de bezoekers onthaald op koffie, thee en limonade. In de uurtjes die deze week overblijven verdient het aanbeveling ook de eigen boeken- kast eens te onderzoeken op het voorkomen van waardevolle litera- tuur. Zaterdag 11 november kan men deze namelijk tussen 1 LOO en 13.00 uur gratis laten taxeren door een deskundige. SCHIEDAM Tussen de ge- meente en de bewoners van de Emmastraat, die met succes de Stadserf-bouw door de rechter lie- ten stilleggen, is nog geen akkoord bereikt. Om uit de impasse te gera- ken zijn er vorige week twee ge- sprekken geweest tussen gemeente en bewoners. Tot het moment waarop alles in kannen en kruiken is, hullen gemeente en Emma- straatbewoners zich echter in een stilzwijgen. Omdat de gemeente was begonnen aan de bouw voordat de vereiste milieuvergunning was afgegeven, floot de rechter op 18 oktober de gemeente terug en werden de bouwwerkzaamheden stilgelegd. De rechter kwam tot zijn oordeel nadat bewoners van de Emma straat bij hem aan de bel hadden getrokken. Gevolg kan zijn dat de Raad van State pas in december zal beslissen over het afgeven van een klein EEN EIGEN MANIER D0RZ0 enau James Wattweg 12-14,3133 KK Vlaardingen, tel. (010) 4353533 milieuvergunning, waarna eventu- eel weer gebouwd mag worden. Dit duurt de gemeente echter te lang. Om schot in de zaak te krij gen heeft Burgemeester R. Scheeres, die verantwoordelijk is voor de Stadserfbouw, daarom de onderhandelingen geopend met de bewoners van de Emmastraat. Twistpunt in dat overleg is de plaats van de uitrit van de parkeer- garage bij het Stadserf, waar onder andere een bestuurscentrum, een bibliotheek en een theater moeten verrijzen. In de oorspronkelijke plannen van de gemeente komt de uitrit van de parkeergarage uit op de Emmastraat. De bewoners van die straat vrezen hier echter ge- luids- en stankhinder van en zijn bang dat de koplampen van uitrij- dende auto's in hun huizen zullen schijnen. Als het aan de bewoners ligt, rijden de auto's vanaf de Broersvest direct de garage in. De gemeente heeft de bewoners nu een variant voorgesteld. waarin de ingang van de parkeergarage aan de kant van de Emmastraat blijft, maar waarbij een bocht van 180 graden in de hellingbaan van de uitrit ervoor zorgt dat het verkeer vanuit de garage direct de Broers vest op kan. Deze wat vreemde 'omwegconstructie' verdient in de ogen van de gemeente op ver- keers-, bouwtechnische en finan ciele gronden de voorkeur boven een variant waarin de ingang direct aan de Broersvest wordt gebouwd. Het uitstel treft de gemeente mo- menteel hard in de portemonnee. Met spoed wil zij daarom een op- lossing die de bewoners behaagt en verder uitstel kan voorkomen. 25% mm 'M.u.v. afgeprijsde- en folder truien. Geldig t/m 14 november 1995. ROTTERDAM: Binnenweaplein 20 (boven Zeeman) ROTTERDAM: op het Zuiaerterras von W.C. Zuidplein rrmrzi ROTTERDAM: Alexandria (t/o W.C. Oosterhof) SPIJKENISSE: Stadhuispassage 2 (v/h Ter Meulen) VLAARDINGEN: Hoogstroat 219 I IN OUD-BEIJERLAND: Owtdijk 45-49 I SCHIEDAM: Nieuwe Possoge 8 ROTTERDAM - Een geheel ver- zorgde vierdaagse reis naar Lon don voor twee personen is de in- zet. Het meest originele decem- berverhaal is de gevraagde pres- tatie. De redactie van MaasstaD weekbladen daagt alle lezers uit om een 'decemberverhaal' te schrijven en in te sturen voor 13 december. Hieronder volgen drie tekstfrag- menten. Een van deze fragmen- ten MOET letterlijk terugkomen in het verhaal. Dat is eigenlijk de enige voorwaarde. 'In een periode van verval kwam het huis in handen van een spul- lebaas. In de gemeentearchieven van die tijd stond hij ingeschre- ven als huurder ervan en men hoefde dus niet naar zijn naam te zoeken. Moeilijker was het om de man op te sporen want hij had een zwervend bestaan geleid. Na lang zoeken ontdekte men in de moeraslanden, dichtbij Deptford en de moestuinen een grijs perso nage, gehuld in verschoten flu- weel.' (Charles Dickens). 'Op de Dam hield een oude mor- sige man met een klein grijs sikje mij staande en zei: Meneer, mag ik misschien een dubbeltje voor de erepoort?' (Simon Carmig- gelt). 'Hoewel ik voelde dat het me niet kwaad gezind was, wat het dan ook wezen mocht, schrok ik me toch wel even de ongegeneerde driedubbele uiterst onbeschaafde janpestpleuris van wat ik zag. Ik voelde m'n hart ergens ver achter in m'n keel tegen m'n huig aan bonken en er lag ineens een hele zware steen op m'n maag. Ik kon geen vin verroeren.' (Jules Deel- der). De inzendingen worden beoor- deeld door een professionele jury, die bestaat uit de schrijfster Lenie Saris en Frans Meijer, di- recteur van de Gemeentebiblio- theek Rotterdam. Chefredacteur van MaasstaD weekbladen, Lau rens Hartman, zal de jury voor- zitten. Het 'decemberverhaal' mag maximaal 1500 woorden bevat- ten en het moet getypt ingeleverd worden met een regelafstand van anderhalf. De inzendingen moe ten uiterlijk 13 december in het bezit zijn van de jury; Redactie MaasstaD weekbladen, t.a.v. Jury Decemberverhalen, Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam. Alle deelnemers krijgen toegangs- kaartjes voor het Kerstcircus Ahoy' toegestuurd. En dan is er natuurlijk een inzender, die er met nog een prijs vandoor gaat: de geheel verzorgde reis voor twee personen naar Londen! voor Royaal massieve tatel 120 x 80 cm en 4 stoelen in blank of blank-groen gelakt Magazijnprijs 1 Nu kompleet van 499 - Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel, Tel. 010 - 4518844 Hillelaan 30-39 t o. metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, Tel. 010-4852273 35 mm autofocus camera 38 mm groot hoek en 70 mm teleobjectief Automatische filminleg, door- spoelen en terug spoelen Flitser met rode ogenjeductie 2~0BJECTIEVEN!!! 70 TELE 38 GROOTHOEK an 399 NU I* Rotterdam Hoogstraat 141 Vlaardingen -1 tesveld 147 Rotterdam 2e Middellandstraat 23 Dordrecht - voorstraat 274 Rotterdam - Groene Hiliedijk 173 Leiden - Haariammerstraat 1701 Rotterdam - Bergse Dorpsstraat 32 Den Haag Venestraat 8-10 Rotterdam Winkelcentrum Oosterhof Zoetermeer Stadshart Passage Rotterdam - Winkelcentrum Zuidplein Capelle a/d Ussel- Centrumpassage 103 I SCHIEDAM Buurthuis Nieuw- land organiseert op zaterdag 11 no vember een rommelmarkt. Er kan voor fl. 10,- een tafel gehuurd wor den. De verkoop is van 11.00 tot 14.00 uur. De entree bedraagt fl. 1 ,- Kinderen onder begeleiding kun nen gratis naar binnen. De rom melmarkt wordt gehouden aan het Dr. Willem Dreesplein 2. Voor meer informatie: tel.4738671. Zie pag.TXOOi

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 1