Tokyo toneel van bonte rij recreatievoertuigen Volvo 850 R en TDI Ford sleuteltaan bestuurder Peugeot 106 Green Automaat zettanden in misverstand Metzijn zevenen Nissan Primera EQ Vrijetijdswagen Daihatsu Midget Twee uitersten Specificaties Autotest Renault Rotterdam Subaru Exiga Suzuki's stadsauto Nissan AA-X lifestyle auto Compacte familiesedan Hyundai trucks geassembleerd in Sittard Auto van het Jaar 1996 binnenkort bekend Suzuki de goedkoopste Ontwikkelingen Velen van ons hadden als klein kind de neiging om, bij het eten, met het lekkerste te beginnen. Bij de introductie van de Volvo 850 TDI (die- sel) en de 850 R (Racing) flitst dit beeld door ons hoofd. We besluiten even kind te zijn en beginnen met de 850 R. 'Sorry, ik ben begrensd' 850 TDI „Even gas liften, sturen... en nu weer vol op het gas!", roept de instructeur. Met een vaartje van zo'n 120 kilome ter per uur stevent de Ford Mondeo 24V op de volgende bocht af. ,,Bij de pilon even flink remmen, insturen en weer vol op het gas." We stuiven over het circuit van Assen en voor mijn gevoel gaat het allemaal vreselijk hard. Na mijn ronde neemt de instructeur het roer over en doet het nog eens voor. Voor iedereen Even afrekenen met een mis verstand: rijden met een auto- matische versnellingsbak hoeft niet te betekenen dat je langzaam rijdt. De Peugeot 106 die wij testten, zette in elk geval gretig zijn tanden in dit vooroordeel. De combina- tie van de 1,6 liter motor, een compacte auto en een soepel werkende automaat functio- neerde uitstekend. En zeker niet traag, want de motor le- vert namelijk 65 kW (90 pk)! Bijzonderheden uitrusting De grootste Top Occasion dealer! Woensdag 8 november MkASPOST SCHIEDAM XQ7.59 De Japanse autofabrikanten zijn ervan overtuigd dat de individuele behoeften en smaak steeds meer de doorslag zullen geven bij de keuze van een auto. Op de 31e Tokyo Motor Show toonden zij dan ook een bonte rij van recreatievoertui gen die de komende jaren de markt zullen bereiken. Die multifunctio- nele auto's zijn voor vele doelein- den geschikt, voor zowel zakelijk verkeer als voor allerlei soorten van vrijetijdsbestedingen door een uiteenlopende groep gebruikers. Opvallend is daarbij vooral dat de getoonde auto's een zeer realisti- sche vormgeving hebben. Nog maar een paar jaar geleden ge- bruikten de Japanse producenten de tweejaarlijkse tentoonstelling in de Makuhari Messe in Chiba met name om qua styling zeer gewaag- de toekomstmodellen te presente- ren. In het hedendaagse economi- sche klimaat, waarin de Japanse fa- brikanten niet bepaald de wind in de zeilen hebben, is duidelijk een De Mitsubishi Lancer komt volgend jaar op de Nederlandse markt. meer realistische houding op zijn plaats. In dat kader past ook de oprukken- de technologie: op tal van stands prijkten auto's met ingenieuze sys- temen die in werking treden als de bestuurder onverhoopt in slaap mocht vallen of te weinig afstand houdt tot zijn voorganger. Nog een opvallend aspect op deze Tokyo Motor Show: de buiten- landse producenten winnen ge- staag terrein. Dertig niet-Japanse fabrikanten toonden maar liefst 185 automobielen. In dat gezel- schap spelen de Duitse en de Ame- rikaanse producenten de hoofdrol. Zo presenteerde Chrysler rechtsge- stuurde versies van de Jeep Grand Cherokee, de Neon en de Voyager. Audi trok de aandacht met de TTS Roadster, een opwindende studie van een open auto. Het gaat bier om een zusje van de onlangs in Frankfurt gedebuteerde TT Coup. Dergelijke voertuigen zijn niet voor jan en alleman haalbaar, maar iedereen vindt ze wel leuk! Mitsubishi koos Tokyo uit voor de lancering van de nieuwe Colt en de nieuwe Lancer. Beide auto's zul len volgend voorjaar de Neder landse markt bereiken. Het staat bijna vast dat Honda de SSM, Sports Study Model, in pro- duktie gaat nemen. Officieel valt de beslissing binnen vier maanden maar er is al gezegd dat de toevoe- ging van dit model het imago van Honda ten goede komt. De twee- zitter heeft een vijfcilinder lijnmo- ter die de achterwielen aandrijft. De Toyota Ipsum is een ruimtewa- gen die met een lengte van 4,53 meter compact is te noemen. Toch zijn er zeven zitplaatsen. Veel ruimte is gewonnen door de bedie- ning van de transmissie op het stuur te plaatsen en de middencon- sole te laten vervallen. Nog een MPV van Toyota: de Gran via Ri- ente. Feitelijk betreft het een zeer luxueuze uitvoering van de Hi- Ace. Alles is gedaan om het passa- giers gemakkelijk te maken. Zo kunnen de zes stoelen alle richtin- gen uitdraaien. Achterin schuilt een verschuifbare console met een neerklapbare tafel, een koeler voor blikjes of een bergvak voor de tele- foon en fax. Het is zelfs mogelijk om achterin een uitklapbare keu- ken of een houder voor fietsen te monteren. De nieuwe Primera van Nissan komt pas in 1996 naar Europa, maar is al gedebuteerd in Japan. De styling is afgestemd op de Eu- ropese smaak. Bij de ontwikkeling is de toevoeging EQ gebruikt, het- geen staat voor Enjoyment and Quality. De invulling van dat be- grip heeft zich onder meer vertaald in de toepassing van de Multi Link wielophanging achter, hetgeen het rijgedrag ten goede moet komen. Honda's Sports Study Model. De BU-X is een voorzet van de, wat betreft Mazda, ideale compac- te vrijetijdswagen. Parkeren is dankzij de buitenmaten van 3.800 x 1.650 x 1.630 mm niet echt las- tig. Maar van binnen is toch veel ruimte. Als de iets hoger opgestel- de achterbank neergevouwen wordt, ontstaat ruimte voor bij- voorbeeld twee mountainbikes. Als ook de twee voorstoelen zijn neergeklapt, kun je in de BU-X met twee personen riant slapen. Daihatsu blijft zichzelf trouw als producent van compacte auto's. De Midget III borduurt op dat pad voort; de auto biedt desgewenst plaats aan drie personen, de passa- giers zitten dan achter de bestuur der. Die stapt in via het rechter voorportier, de passagiers via het linker achterportier. Met een leng te van 2785 mm en een breedte van 1295 mm is de Midget III bij uit- stek geschikt voor het stadsver- keer. De hoogte van 1595 mm maakt in- en uitstappen gemakke lijk. V De 850 R is de straatversie van de auto waarmee Volvo nu al twee jaar deelneemt aan het British Tou ring Class Championship (BTCC). Na te zijn gestart met de 850 T5 kwam de 850 T-5R en voor vol gend jaar staat de 850 R ingeschre- ven. De echte raceversie is welis- waar een stuk wilder dan de voor de openbare weg bedoelde 850 R, maar ook deze stelt beslist niet te- leur. Zelf noemt de Zweedse fabrikant de 850 R 'de kroon op de serie'. Het nodige vuurwerk komt voort uit de 2,3 liter 20-kleps vijfcilinder turbomotor, die goed is voor 184 kW/250 pk. In iets meer dan zesen- eenhalve tel wijst de snelheidmeter 100 kilometer per uur aan. Wan- neer diezelfde teller 250 aangeeft, grijpt de elektronica in, dat vinden de Zweden blijkbaar snel genoeg. De Volvo 850 R-rijder met humor Bij uitstek geschikt voor zuinig en vlot gezinsvervoer, de Volvo 850 TDI. zou een vrachtwagensticker 'Sor ry, ik ben begrensd' op de koffer- bak kunnen plakken. Om al dat geweld in goede banen te leiden, beschikt de auto over abs en TRACS, het tractiecontrole sys- teem van Volvo. Dit voorkomt het doorslippen van de aangedreven wielen bij het optrekken of rijden met snelheden beneden de veertig kilometer per uur. In de praktijk kun je gemeen hard rijden met de Race Volvo. De handgeschakelde versie heeft bovendien een visco- koppeling in het differentieel. De ze zorgt dat het vermogen op de meest effectieve wijze over de voorwielen wordt verdeeld. En dan is er ook nog de diesel, maar ja.... Dit is meer de verstandi- ge auto maar ook een stuk saaier althans, dat doet de aanduiding vermoeden. In de praktijk is het echter beslist geen spruit om die vergelijking nog maar eens aan te halen. De 850 TDI raast in 9,9 se- conden naar de honderd en heeft een top van 200 kilometer per uur. Prestaties waar menige benzine motor jaloers op is. Verantwoorde- lijk voor al dat geweld is een direct ingespoten watergekoelde vijfci linder turbodieselmotor, afkomstig van Audi. Het verbruik van de TDI is zo mogelijk nog aangenamer: zes liter diesel per honderd kilome ter oftewel 1 op 16,6. Je zou je bij na afvragen wie er dan nog voor benzine kiest. De 850 TDI wordt volgend jaar maart leverbaar als Sedan en als Estate, handgescha- keld of met automaat. De prijzen beginnen bij zo'n 73.000 gulden. We zijn op uitnodiging van Ford bezig met de afsluiting van een cursusdag RijVaardig Training. Het rijden van de ideale lijn is een onderdeel dat hoort bij de rij-oplei- ding van ProDrive. Het leert de be stuurder om de auto zo veilig mo gelijk door een bocht te loodsen. En ofschoon we met hoge snelheid over het Drentse circuit vliegen, benadrukt de instructeur met klem dat het bedoeld is om de rijvaar- digheid te verhogen. Daar voegt hij meteen aan toe dat het beslist niet de bedoeling is dat wij straks als een stel wegpiraten aan het da- gelijkse verkeer deelnemen. Met het grootste gemak en onvoor- stelbaar veel rust en kalmte neemt' de instructeur het circuit. Je hoeft als bijrijder niet eens naar de handgrepen te grijpen om in je stoej te blijven zitten. Zo vloeiend rijdt de voormalige politiefunctio- naris van de 'Porsche Groep' van de Algemene Verkeersdienst zijn Met abs en tractie-controle is de kans dat dit gebeurt vrijwel uitgesloten. ronde. Tegelijkertijd zet hij ons weer met beide benen op de grand. Velen, en wij niet in de laatste plaats, denken vaak dat we wel we- ten waar de grenzen liggen. Een training als deze geeft aan dat het voertuig over het algemeen veel meer en de bestuurder meestal veel minder kan dan hij veronderstelt. Juist daarom is Ford gestart met Dynamic Safety Training (DST). Omdat blijkt dat zo'n 95 procent van de ongelukken is te wijten aan de bestuurder heeft Ford besloten om naast het verbeteren van de veiligheid van zijn eigen produk- ten nu van de bestuurders betere automobilisten te maken. Iedereen kan bij de Ford-dealer een in- schrijfformulier halen waarmee, tegen betaling, de rij-opleiding kan worden gevolgd bij ProDrive op het circuit van Assen. Daar worden door middel van een theorie- en een praktijkgedeelte de ftjne kneepjes van het autorijden bijge- bracht. Onderdelen van het pro- gramma zijn ook anti-slippen en wat te doen wanneer de auto met twee wielen in de berm raakt. De cursisten maken tevens kennis met de voordelen van abs en tractie controle. Zaken die inmiddels op enkele van de Ford modellen tot de standaard-uitrusting behoren. Motortype: viercilinder Cilinderinhoud: 1.587 cm3 Vermogen: 65 kW/ 90 pk bij 5.600 t.p.m. Max. koppel: 13J^ Nm bij 3.000 t.p.m. Acceleratie: 13,5 sec van 0- 100 km/uur Topsnelheid: 176 km/uur. Gem. verbruik: 7,6 ltr/100 km. Prijs: fl. 31.035,- In het begin vraagt rijden met de 106 Automaat wat nadenken. We zijn immers gewend om met een forse beweging het koppelingspe- daal in te trappen om daarna te schakelen. Maar ja, dat ontbreekt. Aangezien het rempedaal nogal groot is, kun je, als je per ongeluk niet oplet, niets vermoedend op de rem trappen. Ons overkwam het een paar keer tijdens parkeren of andere manoeuvres, dus kon het niet veel kwaad. Wanneer de auto maat niet in de parkeerstand staat - aangeduid met een 'P'- wil de mo tor niet starten. Dat voorkomt plot- seling wegschieten zodra je de sleutel omdraait. Geef je wat extra gas, dan klimt de motor in zijn toeren en een fractie later begint de Peugeot te versnel- len. Het duurt nu eenmaal even voordat de automaat het extra ver mogen omzet in meer snelheid. Met nauwelijks voelbare, maar wel hoorbare stapjes schakelt de auto maat naar de volgende versnelling. De Peugeot legt prima prestaties aan de dag. Hij rijdt misschien niet fluisterstil als je optrekt, maar het motorgeluid blijft zeer beperkt. Lig je eenmaal op de gewenste snelheid, dan verdwijnt het motor geluid. De remmen doen hun werk uitstekend. Ze grijpen buitenge- woon krachtig aan en de Peugeot staat daardoor eerder stil dan je zou denken. Ben je er eenmaal aan ge wend dan voelt het zeer vertrouwd en prettig aan. De besturing is be- krachtigd, en gaat soepel. De wegligging van de compacte Peu geot is boven enige twijfel verhe- ven. Zelfs een beetje wild geno- men haakse bocht doet hem niks: hij volgt gewoon de gewenste rich- ting. De Peugeot 106 Green Automaat is het meest luxueuze model van de 106-serie. Dat vertaalt zich niet alleen in een uitbundig uitrus- tingsniveau, stevige prestaties en veel comfort, maar ook in de prijs. De driedeurs uitvoering kost 31.035 gulden. De goedkoopste Peugeot 106 is de driedeurs Ac cent, die 21.990 gulden kost. Centrale vergrendeling met afstandsbediening Stuurbekrachtiging Elektrisch bediende zijruiten voor Getint glas Glazen schuif-/kanteldak Lichtmetalen velgen fen fraaie verschijning waarde luxe vanafstraalt, onder andere dankzij de lichtmetalen velgen. Showroom en werkplaats: Koperstraat 16, 3067 GL Rotterdam, (Alexanderpolder. nabij Winkelcentrum Oosterhof). Tel. 010-2071111. RENAULT EEN EIGEN MANIER VAN tfcVEN De Exiga van Subaru is een royale stationwagon met een dynami- sche lijnvoering. Het lijkt een logische opvolger van de huidige ge nerate stationwagons die binnen afzienbare tijd in produktie gaat. Onder de kap schuilt een nieuwe 3,0 liter zescilinder motor, met technieken voor een laag brandstofverbruik. Uiteraard is de 4,67 meter lange Exiga voorzien van vierwielaandrijving. De auto biedt plaats aan zes inzittenden. die op drie rijen achter elkaar zitten. Dit concept knipoogt naar een ruimtewagen. De Ut-I is de visie van Suzuki op de stadsauto voor de toekomst. Natuurlijk is het een compacte auto, die echter is voorzien van vele bijzonderheden. Zo kan er een kleine aanhanger worden aange- schaft waarop bijvoorbeeld twee motorfietsen of een waterscooter zijn te vervoeren. Ook is op de laadbak een speciale vrachtbox te monteren die vanuit de cabine bereikbaar is. De AA-X is volgens Nissan een echte lifestyle auto, die het genoe- gen van open rijden combineert met het gebruiksgemak van een sta tionwagon. AA staat in dit geval voor Arua Aperta, wat Italiaans is voor open lucht. De AA-X kent vijf verschijningsvormen: van een sportieve tweezitter tot een luxe vierpersoons cabriolet. De FX-21 van Daihatsu toont de compacte familiesedan zoals we die volgend jaar mogen verwachten. De motor zit midden achter, wat ervoor zorgt dat de binnenmaten gelijk zijn aan die van een auto in het C-segment. Een elektronisch systeem dat Daihatsu 'Rear-end Collision Avoidance System' (RCAS) noemt, helpt de bestuurder gevaarlijke situaties op te lossen. De ultrazuinige 1,0 liter driecilin- der diesel is zeer milieuvriendelijk. De eerste Europees geassembleerde Hyundai truck rolde onlangs van de band bij Hyundai Assembly b.v. in Sittard. Dat gebeurde in het bij zijn van Executive vice-president B.J. Park en Director of To tal Quality W. Y. Hur van Hyundai Motor Company en General Ma nager S.H. Hong van Hyundai Motor Europe. De eerste trucks zijn intussen uitgeleverd aan Nederlandse dealers, maar ook aan diverse Europese importeurs. Dit jaar zullen zo'n 270 trucks uit deze fa- briek volgen. Zowel de H 350 als de H 600 worden in Sittard geas sembleerd. Genomineerd voor de tweede ronde van de verkiezing Auto van het Jaar 1996 zijn de Audi A4, Fiat Bravo Brava), Mercedes E, Opel Vectra en Peugeot 406. Juryleden moeten voor 7 november a.s. de knoop doorhakken. De uitslag wordt op 21 november verwacht. Andere verkiesbare auto's die de tweede ronde niet hebben gehaald, zijn de Alfa Romeo GTV Spider), Chrysler Stratus, Fiat barchet- ta. Ford Fiesta, Honda Civic, Honda Shuttle, Hyundai Lantra. Kia Sportage, Lancia Kappa, Mitsubishi Carisma, Nissan Almera, Nis san Maxima QX, Rover 400, Skoda Felicia, Suzuki Baleno en Volkswagen Sharan (plus Ford Galaxy). De Suzuki Alto GA blijkt nog steeds de goedkoopste auto in het da- gelijks gebruik. Dat is de uitkomst van een onderzoek van de Con- sumentenbond, dat onlangs is gepubliceerd. Meer dan vijfduizend autobezitters werkten er aan mee. Het is trouwens de derde achter- eenvolgende keer dat de Suzuki Alto als goedkoopste is aange- merkt. In hetzelfde onderzoek scoort ook de Suzuki Swift 1.0 erg goed. De Consumentenbond heeft vooral gelet op waardeverminderig en brandstofkosten, want deze twee aspecten blijken het zwaarst op de portemonnee te drukken. Daarbij bekeek de bond auto's van ver- schillende leeftijden. De Suzuki Alto GA bleek het goedkoopste in de categorie auto's van 2,5 jaar en vijf jaar oud. Bij de vijfjarige au to's stond op de derde plaats de Suzuki Swift 1.0 (direct na de Nis san Micra). Bij de auto's van zes en 7,5 jaar was de Swift de goed koopste. Het is razendknap te constateren dat autofabrikanten steeds weer in staat zijn in te spelen op de veranderende smaak van het publiek. De ontwikkeling van nieuwe auto-concepten kost namelijk handenvol geld. Bovendien vergt het veel tijd. Wie een verkeerde keuze maakt, krijgt gegarandeerd de pal op de neus. Zo kwamen een paar jaar ge leden plotseling de airbags in zwang. Het was bijna een verplichting om auto's met zo'n veiligheidsvoorziening uit te rusten, anders werd je publicitair toch wel flink op achterstand gezet. Daarover kunnen bepaalde fabrikanten nu nog meepraten, zij haakten te laat in op deze trend. Dat tastte hun imago flink aan. Dat in de praktijk veel mensen geen geld over hebben voor veiligheid is een ander verhaal, het gaat in dit soort zaken blijkbaar om de gedachte. Autoshows zijn bij uitstek de plaatsen waar de fabrikanten laten zien welke trends zij voor de toekomst voorzien. Het thema van de tweejaarlijkse tentoonstelling in Tokyo luidde deze keer: 'Droom de auto-Auto's met dat gevoel'. Vrij vertaald betekent dit, dat de producenten verwachten dat we weer zoeken naar auto's met ge voel, met emotie. Onze trouwe vierwielers zijn niet alleen vervoer- middelen, we willen er iets mee uitdrukken. Na de rationele afwe- gingen over zaken als veiligheid en milieu willen we vooral leuke auto's. Wat dat betreft is er dit jaar al veel gebeurd. De Europese fa brikanten hebben een keur aan produkten uitgebracht die niet voor het grate publiek zijn bestemd, maar wel het beeld van de weg voor iedereen opvrolijken. De Japanners gaan op deze weg voort. Op de show in Tokyo stonden tientallen grappige auto's, gerichtop een se- lectief publiek. De nieuwste trend is dat we op maat gesneden auto mobielen wensen. Ook daarin kan dankzij de moderne produktie- methoden tegen betaalbare prijzen worden voorzien. De les van Tokyo leert dat er weer vele leuke dingen in het vat zitten. En dat constateren we met heel veel genoegen. HENRI STOLWIJK

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 21