Punto Sporting puntje scherper 4 n MAASSni NSIurth rschoor b-V. Sj&JIceistraatlO is sii NNurth Nerschoor b.v. Alfa Romeo GTV Italiaans raffinement op z'n best iWflll Spijkerstraat 10 1325 BZ Schiedam Tel. 010-462 2912 Formule Energiek Technische gegevens: Bravo en Brava van Fiat hJYa 1325 BZ Schiedam mMm K linkers Opzwepend Technische evens: obielbedrijf Tel. 010 - 462 29 12 Alfa Romeo Spider Rat timmert weer stevig aan de weg. Vooral aan de kwaliteit is de laatste jaren veel aandacht gegeven, waardoor de jongste produkten prima in elkaar zit- ten Daarnaast durven de Italia- nen weer een eigenschap aan te spreken, waarin ze zo sterk zijn, de vormgeving. Vooral in de open tweezitter barchetta, die dit vooijaar op de markt kwam, herleeft de prachtige oude stijl van Italiaanse char- me. Heel uniek was al de fraaie Coupe' Rat, waarvan de naam al eigenzinnig klinkt Voor deze test vallen we terug op een inmiddels al veel ver- kocht model maar dan in een wel heel speciale versie. We hebben het over de Rat Punto Sporting. Deze variant is op de weg gebracht om de sportieve chauffeurs onder ons te kunnen bekoren. Dat doet hij niet alleen met zijn uiterlijk. maar ook met zijn geslepen rijkarak- ter, hebben we kunnen vaststel- len. De 'Sporting' formule bij Rat is een succes. De Cinquecento met deze aanduiding heeft eer- der dit jaar voor een geweldige verkoopimpuls gezorgd bij deze Benjamin in het gamma. Met zijn lichtmetalen velgen en flitsende kleuren is het natuur- lijk ook een dot van een auto, die bovendien dankzij de pitti- ge motor razendsnel is. In de Punto Sporting heeft Rat evenzeer een aantal sportieve ingredienten samengebracht. Het resultaat mag er wezen. Voor het bedrag van 31.950 gulden staat er toch wel een heel tijgerachtig aangeklede auto op ons te wachtem Natuur- lijk is het nog altijd een heel bedrag, maar gezien de uitge- breide lijst extra's is de prijs zonder meer scherp te noemem De prestaties zijn in lijn met het uiterlijk. Te meer, omdat de Sporting dezelfde 1,6 liter motor van 65 kW/88 pk heeft als de Punto 90 ELX. De motor levert onder alle omstandighe- den een grote reserve. Het is geen krachtbron die per se hoog in de toeren moet worden gehouden, maar meer een goedmoedige krachtpatser die gewoon bij elk toerental scherp reageert op elke beweging van het gaspedaal. Wat je als bestuurder wil, voert de Punto Sporting zonder dralen uit. Dat is een zijn met je voertuig, wat ze bij Rat prima verstaan. Het past ook bij het ongedurige karakter van menige Italiaan In het drukke verkeer in zijn land is geen tijd voor aaizeling. De eigenschap is terug te vinden in de Sporting, niet alleen als het gaat om reactiesnelheid maar ook voor wat betreft de weglig- ging. Die is bij deze versie extra scherp door het aangepas- te onderstel. Aan de buitenkant is deze Punto direct te onderscheiden van de rest door de dorpelver breders onder de deuren, de in de Meur van de carrosserie ges- poten spiegels en de standaard lichtmetalen velgen Tel daarbij het verlaagde onderstel. dat is afgeleid van de Punto GT, en het sportieve beeld is compleet Zeker als de auto ook nog eens wordt besteld in de kleur Champion Green Het interieur toont energiek, met zwarte bekleding van stoe- len en portieren en met vrolijk gekleurde meters. Ook is een sportstuur met daarin een air- bag standaard. Met de veilig- heid zit het toch al snor. De hele Punto-lijn beschikt over balken in de portieren, alsmede een carrosserie die door zijn stijfheid glansrijk de zwaarste crashtesten doorstaat Dit model is immers ontworpen om zijn eigenaar echt jaren rij- plezier te kunnen bieden, want Rat wil aantonen dat het in staat is om heel duurzame auto's te bouwen Dat merk je al rijdende in elke Punto. Niet alleen zijn het opvallend ruime auto's, het hele interieur straalt degelijkheid uit Motortype: Viercilinderin lijn Cilinderinhoud: 1.581 cm3 Vermogem 65 kW/88 pkbij 5.750 t.p.m. Max. koppel: 129 Nm bij 2.750 Lp.rn. Acceleratie: 11,5 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 180 km/Uur. Gem. verbruilc 8,5 ltr/100 km. Rat heeft zijn gamma uitge- breid met de Bravo en de Brava De eerste is een hatch back en de tweede een zoge- naamde notchback. Deze term geeft aan dat het uiterlijk een sedan lijkt, maar dat toch een grote vijfde deur is gemon- teerd. De Bravo en de Brava zullen de duurdere Tipo-uitvoe- ringen vervangen In principe spreekt Rat dan ook van een model dat zich tussen de Tipo en de Tempra nestelt De Bravo heeft een lengte van ruim vier meter en is met 174 centimeter opmerkelijk breed. Het zuster- model Brava is met zijn 418 centimeter de langste van het duo. Rat brengt de auto's in Nederland in 24 uitvoeringen op de markt. De klant kan dan kiezen uit zes verschillende motoren, die in cilinderinhoud varieren van 1,4 tot 2,0 liter. De Alfa GTV is weer zo'n model van Alfa Romeo dat bij autoliefhebbers vlinders in de buik veroorzaakt Zo'n prettige kriebel, die kan omslaan in blinde liefde en wel eens zou kunnen eindigen in de aanschaf van de fraaie coupe'. We reden ennee op slingerende dijkweg- getjes en autosnelwegen en overal is hij op z'n best Goed- gehumeurd zet liij er de sokken in en bezorgt zijn bestuurder een grote dosis rijgenot We hebben begrip voor eenieder die de auto koopt Kort ervoor reden we met zijn stamvader. Meer dan twintig jaar geleden, in 1974, lanceerde Alfa Romeo namelijk ook een model met de aanduiding GTV Het was een agressief gelijnde coupe: hoekig, gedrongen en erg laag. Er is een wereld van verschil tussen het Italiaanse duo. De nieuwste GTV lijkt een ruimteschip: efficient, evenwichtig, glad en geraffi- neerd. Hij heeft geen gramme- tje metaal of kunststof teveel. De achterzijde is strak en sim- pel, maar o zo verleidelijk De opponent, een zescilinder GTV uit 1986, ziet er grof, bonkig en bovenal krachtig uit. Hij neemt een dreigende ineen- gedoken houding aan door zijn skirts, spoilers, bultige motor- kap en verlaagd onderstel. Een snelle draai aan de sleutel brengt zijn zescilinder tot leven. Donker geluid roffelt door de uitlaten naar buiten Het dashboard is vierkant en plat, de stoelen zijn zacht Met een sprang gaat de GTV van start Schakelen valt tegen, want in plaats van in de tweede versnelling zetten we'm in z'n 'vieri. Eenmaal in de juiste ver snelling, hangt de GTV als een terrier aan het gas. Zijn brute kracht 140 kW/190 pk) zet hij moeiteloos om in pure snel- heid. De nieuwe Alfa GTV volgt in de spiegel. We zetten hem op een achterstand want de dikke zescilinder beukt de GTV met botte kracht vooruit zodra het gaspedaal neergaat De potente viercilinder (110 kW/150 pk) van de nazaat van de GTV is geen parti jDe nieuwe GTV komt uit een ander tijdperk. Hij beschikt over diepe kuipstoelen en een fraai dashboard Ronde raceklokken, half verscholen onder een kapje, loeren ach- terdochtig, bijna schuw naar de bestuurder. De viercilinder motor stuwt de jonge GTV soepel voort. Vanaf 4.500 toeren zingt de motor snerpend in de uitlaat, de bestuurder opzwepend tot me'e'r toeren en me'er snelheid Blin- delings gehoorzamend trappen we het pedaal in e'e'n klap tot de bodem. Deze GTV stuurt nog exacter dan zijn voorvader. Als we even de rernmen aantikken, voelen we de gordels snijden en snakken we naar adem: de ver- traging is zeer hevig. Samen met de hongerige motor en per- fecte besturing kun je zo heer- lijk scherp rijden, elke millime ter wegdek benuttend Schakelen gaat met de precisie van een uurwerk. De harde stoelen houden ons perfect op de juiste plaats in een sensatio- neel snel genomen bochten- reeks. Wat een heerlijke auto- mobiel, voor wie van lekker sportief sturen houdt De gereden GTV 2.0 Twin Spark kost 67.450 gulden De nog snellere 2.0 V6 Turbo kost tienduizend gulden extra. Het prijskaartje van de Spider-uit- voering (cabriolet) vermeldt een bedrag vanaf 70.450 gul den 'pe: Viercilinderin lijn Cilinderinhoud: 1970 cm3 Vermogem 110 kW /150 pk bij 6.200 Lp.rn. Max. koppel: 186 Nm bij 4000 tp.m. Acceleratie: 8,4 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid 215 km/uur. Gem. verbruilc 8,1 ltr/100 km. De Alfa Spider lijkt in niets op zijn roemruchte voorganger maar heeft alles weg van de GTV Met de kap gesloten is het al een fraaie auto. .Ms je er met z'n tweeen in zit, wordt het wel gauw benauwd. Dan kun je twee dingen doen: het raam een stukje openen, of de kap hele- maal openvouwen We kiezen voor het laatste. Zo is de Spiden op z'n mooist. Je zit goed ver scholen achter de hoge taille van de auto, maar voelt de jaloerse blikken prikken De open Mfa rijdt net zo strak als de gesloten GTV Mleen kun je nu veel beter de 'sound' van de motor horen Genietend in de warme zon wanen we ons in Italie, waar de mooie auto's vandaan komen. De 2.0 16V motor biedt volop vermogen, maar wordt overtroffen door de (duurdere) 3.0 V6, die maar liefst 141 kW/192 pk levert De Punto oogt vlot en rijdt ook zo. De Punto Sporting is te herkennen aan dorpelverbreders en lichtmetalen velgen. X<., jg De nieuwste GTV lijkt een ruimteschip: efficient, evenwichtig, glad en geraffineerd. De Alfa GTV bezorgt autoliefhebbers vlinders in de buik.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 20