i Opels overtuigende factor heet Vectra Nissan houdt drempel van rally rijden laag I Puntjes op de 'i' van de Kia Sephia Nederland voorop in autorecyding Autotest Renault Rotterdam Fietsenstallingen Eerste cabriolet met standaard side-bags TVR Cerbera Verplichte airbag gevraagd Geringe toename automarkt Feel Free Feel Service SsangYong in Granada-Dakar Autoshows zijn ook de momenten dat fabrikanten de bezoe- kers een kijkje in de keuken gunnen. Niet alleen modellen die op markt komen zijn te zien, ook toekomstige ontwikkelingen worden geschetst aan de hand van conceptauto's. De Tokyo Motor Show vormde op deze regel geen uitzondering. Nissan start volgend jaar met een nieuwe rallyklasse: de Nissan Micra Challenge. Het Japanse merk wil rally rijden zo toegankelijk maken voor mensen, die niet direct be- schikken over een geweldig hoog budget. De klasse sluit aan op de immens populaire Fiat Cinquecento Trofeo en dicht volgens Nissan het gat met de prijzige Groep N en Groep A-klassen. Rust Iedereen die een nieuwe auto koopt, betaalt een verwijde- ringsbijdrage van 250 gulden aan de dealer. Kia verdubbelde in de eerste negen maanden van dit jaar bijna zijn verkopen in ons land, vergeleken met dezelf- de periode van 1994. De Ko- reanen verkochten ruim 1.300 personenauto's en heb ben daarmee vaste voet aan de grond gekregen. SpecificatiesKia Sephia 1.6 SLX Deftig Bijzonderheden uitrusting Afvalberg De grootste Top Occasion dealer! RENAULT Woensdag 15 november 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.59 De toekomst op Tokyo Motor Show Met de SU-V zoekt Mazda naar een concept van een echte sport utility. Dankzij de vierwielaandrijving moet de mobiliteit ook in andere moeilijke omstandigheden geen probleem zijn. Producent Honda begeeft zich op het pad van de terreinauto's met de CR- V. Sierlijke lijnen bepalen de vormgeving, waarmee deze auto zich schaart in de 'fun' hoek. waar we ook de Toyota FunCruiser vinden. De TTS Roadster is een opwindende studie van een open auto. Audi toon- de dit voertuig van de toekomst op de Tokyo Motor Show. Het gaat hier om een zusje van de onlangs in Frankfurt gedebuteerde TT Coup. Dankzij de 1,8 liter turbomotor met een vermogen van 210 pk accelereert de TTS Roadster in zo'n zes seconden van nul naar 100 km/uur. De UR-1 is een grappige Suzuki, die bij uitstek geschikt is voor vervoer in de stad, maar die daarbuiten mede dankzij de vierwielaandrijving ook zijn mannetje staat. „Puur gereedschap" noemt Nissan het concept XIX. We herkennen een pick-up, maar het is een sedan met een individueel en avontuurlijk karak- ter. De flinke bodemspeling en de vierwielaandrijving geven aan dat de XIX klaar is voor zwaar werk. De Toyota FLV (Future Luxury Vehicle) is een combinatie van een luxueuze sedan en een Multi Purpose Vehicle (Multi Purpose Vehicle). Voor de aandrijving zorgt een 3,0 liter V6. De FLV is voorzien van alle denkbare multi-mediale informatie, met een display in het middenconsole voor zaken als navigatiesysteem, radio, televisie en autotelefoon. „Hmm, de stoelen hebben een langere leuning. Dat zit prettig. Je hebt vanaf de plek van de be- stuurder ook goed overzicht over de weg en de auto. Wat is hij trouwens stil en de vering voelt duidelijk comfortabeler aan. Wat? Zijn abs en airbag standaard en ook de afstandsbe- Een Micra in rallytrim kost zo'n 40.000 gulden, waarbij importeur Nissan Motor Nederland een rente- loze financiering aanbiedt over een periode van 36 maanden. De auto is trouwens ook all risk verzekerd, zodat alle mogelijke risico's zijn afgedekt. De auto is in Engeland geprepa- reerd voor het zware werk. De ral- lyvariant is gebaseerd op de Micra 1.3 16v. De motor levert door en- kele aanpassingen een maximum vermogen van 100 pk, waarmee de tot 810 kilo gereduceerde wagen beslist uit de voeten zal kunnen. Uiteraard zijn ook de remmen en Nissan wil rally rijden betaalbaar maken voor zowel de beginnende als de gevorderde rijder. het onderstel aan de veel hogere prestaties aangepast. Bovendien is de Micra voorzien van een be- schermende veiligheidskooi en een complete brandblusinstallatie. De importeur neemt de inschrijf- gelden van alle negen wedstrijden in het seizoen '96 voor zijn reke- ning. Daarnaast zit er voor de deel- nemers meer dan 100.000 gulden in de prijzenpot. Ex-rallyrijder Jet- ten is door Nissan aangesteld als coordinator van de Nissan Micra Challenge. Tijdens de komende Golden Tulip Rally rond Hellendoorn van 10 en 11 november is de rally Micra voor het eerst in ons land in actie te zien. De bedoeling is dat zich voor vol gend jaar zo'n tien deelnemers aan de start van de Challenge Cup mel- den. Gei'nteresseerden kunnen contact opnemen via een speciaal telefoonnummer: 0485-578378. diening voor de centrale portier- vergrendeling met diefstalbevei- liging? Zo, dat is niet mis." Het is het commentaar van een rij der op de Opel Vectra, de nieuwe wel te verstaan. De man toont zich pas echt aangenaam verrast als blijkt dat met name zijn uitvoering, de 1.7 TD (TurboDiesel). nauwe- lijks in prijs is gestegen. „Ik zou er de rekening van enkele jaren terug op moeten nazien, maar veel ver- schil is er niet'luidt het commen taar. Opel heeft goed naar de markt en de kopers gekeken. „Op deze ma- nier moet de Vectra het indruk- wekkende succes van zijn voor- ganger zeker kunnen evenaren", zo meent importeur Opel Neder land. Voor de Vectra zijn in elk ge- val in Nederland al vierduizend or ders genoteerd. Over heel Europa genomen zijn dat er zelfs al zeven- tig duizend, waaruit blijkt dat me- nigeen met smart op de nieuweling zit te wachten. De opmerkelijke rust tijdens het rijden, die al door de eerder ge- noemde Vectra rijder werd ge- noemd, is zeker een sterk punt. Het zit hem vooral in de demping en technieken die resonanties van mo tor en aandrijving onderdrukken. Abs en airbag zijn natuurlijk at- tractieve items, zeker omdat die al vanaf de 1.6 GL voor een prijs van 38.450 gulden standaard zijn. Een airbag voor de passagiers kost ove- rigens 450 gulden en dat is niet overdreven duur. Heel mooi is het evenwel dat Opel vooral heeft ge keken naar handige zaken, zoals de in hoogte verstelbare bestuurders- stoel en achterbank, die niet alleen in twee delen is neer te klappen maar waarbij ook achter de mid- denarmsteun een skiluikje zit. De Vectra is leverbaar in de uit- voeringen GL, GL Plus, GL Young, CD, CD Sport en CDX en met motoren van 1.6 liter (55 kW/ 75 pk) tot aan de krachtige zesci- linder van 2,5 liter (125 kW/170 pk). Tevens is een automaat in het programma opgenomen en de Opel-dealer levert ook een lpg-in- stallatie. Voor de nieuwe Vectra zijn in Nederland al vierduizend orders genoteerd. Datt is sinds 1 januari 1995 zo. Het bedrag is bedoeld voor de op ini- tiatief van ondermeer BOVAG en RA1 op poten gezette onderneming Auto Recycling Nederland B.V. (ARN). Deze zorgt voor het in gang zetten van een vakkundige milieuverantwoorde sloop waarbij materialen die voor hergebruik ge schikt zijn, keurig worden geschei- den en aangeboden aan bedrijven die er weer andere produkten van maken. Nederland is het eerste land in Eu ropa dat een structuur op poten heeft gezet voor daadwerkelijke recycling van oude auto's. Bijzon- der is het ook dat het initiatief voortkomt uit de autobranche. Het is dus niet een van overheidswege opgelegde wetmatigheid. Het is niet de bedoeling dat autok- opers tot in lengte van jaren 250 gulden blijven betalen. In de toe komst moeten de autodemontage- bedrijven zichzelf financieel kun nen bedruipen door voor de recy- clebare materialen voldoende af- nemers te hebben. ARN probeert bedrijven te vinden, die van de stoffen weer bruikbare produkten weten te maken. Daarin zit immers het economisch gewin. De Sephia is het meest-verkochte model. Het is een sedan die zich niet onderscheidt door een karak- tervol uiterlijk, maar wel door pri- Motortype: viercilinder Cilinderinhoud: 1.597 cm3 Vermogen: 60 kW/81 pk bij 5.000 t.p.m. Max. koppel: 125 Nm bij 3.500 t.p.m. Acceleratie: 11,2 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 175 km/uur. Gem. verbruik: 7,3 ltr/100 km. Prijs: fl. 27.990,- ma prestaties en een aantrekkelijke prijs. Recentelijk hebben de Ko- reanen de Sephia gewijzigd, waar bij het uiterlijk wat eleganter werd. Het gaat om details, maar het re- sultaat mag er zijn. Het meest opmerkelijke is de ver- anderde vorm van de koplampen en grille. De strakke rechte lijnen hebben plaatsgemaakt voor vloei- ende, licht golvende vormen. Bo vendien is de nieuwe grille uitge- voerd in de kleur van de auto. Dat staat wel zo verzorgd. De richting- aanwijzers zitten nu in de hoeken van de bumper en zijn daardoor ook van de zijkant zichtbaar. Al met al is de voorkant een stukje ei- genzinniger geworden en dat mag best. Er zijn ook hele praktische wijzi- gingen doorgevoerd. De koffer- klep loopt helemaal door tot op de bumper en de leuning van de ach terbank laat zich in twee ongelijke delen neerklappen. Op het eerste gezicht lijken het onbelangrijke details, maar wanneer je beseft waarvoor mensen hun auto alle- maal gebruiken, zijn het wel nutti- ge veranderingen. Rijdend met de Sephia komen we eigenlijk al na de eerste kilometers tot de conclusie dat dit een auto is die zich met andere modellen kan meten. De motor levert bijvoor- beeld heel wat trekkracht. Zonder aarzelen snelt de Sephia vooruit, Stuurbekrachtiging Verstelbaar stuur Achterbank in delen neerklapbaar Getint glas als het commando via het gaspe- daal wordt gegeven. Trek je ver door in de versnelling dan is hij luidruchtig. De vering is iets stug- ger dan je van een dergelijke defti- ge sedan zou verwachten, maar zorgt wel voor een onberispelijk weggedrag. De Sephia is een auto die je onmid- dellijk na het instappen omhult als een cocon. Prinsheerlijk en ont- spannen zit je in een prima stoel. Gedempte rijgeluiden gonzen op de achtergrond, de radio overstemt ze met gemak. Het dashboard is mooi glooiend van vorm en we vonden zonder zoeken alle schake- laars en knopjes. Op ons gemak legden we de testkilometers af en konden niks vinden dat ons stoor- de. Hij maakt zijn prijs van 27.990 gulden (Sephia 1.6 SLX) helemaal waar. Volgend jaar wordt een air- bag leverbaar terwijl abs reeds een optie is. De Kia Sephia kreeg een wat eigenwijze neus. Het moet allemaal leiden tot een afname van de afvalberg. Per jaar leveren autowrakken zo'n honderd miljoen kilo aan afval op. De ARN en de daarbij betrokken branche- organisaties hebben zich een sterke vermindering ten doel gesteld. In het jaar 2000 moet 86 procent van de materialen worden hergebruikt. Meer dan vijftig autodemontage- bedrijven zijn inmiddels in het be- zit van een certificaat. dat aangeeft dat ze de wrakken op een milieu verantwoorde wijze demonteren. Dat aantal moet op termijn groeien naar zo'n vierhonderd. Die moeten zo'n 400.000 wrakken per jaar kunnen verwerken. Daarnaast stimuleren importeurs via hun eigen dealers de inlevering van oude auto's. Zo kunnen men- sen kosteloos een wrak inleveren bij bijvoorbeeld de Volkswagen- en de Peugeot-dealers. Zij ver- strekken een officieel door de Rijksdienst voor het Wegverkeer erkend vrijwaringsbewijs, dat aan- toont dat de auto op verantwoorde wijze is afgevoerd en gedemon- teerd. De wrakken gaan trouwens naar het Industrieel Autodemonta- ge Bedrijf (I.A.B.) in Hendrik Ido Ambacht. Dat is opgezet door Pon Holdings, Afvalverwerking Rijn- mond, Hoogovens Klckner Scrap Metals, Peugeot Talbot Nederland N.V. en Gebr. Nefkens N.V. Showroom en werkplaats: Koperstraat 16. 3067 GL Rotterdam, (Alexanderpolder. nabij Winkelcentrum Oosterhof). Tel. 010-2071111. EEN EIGEN VWNIES VAN LEVEN Mercedes-Benz heeft op de Internationale Automobil Ausstellung in Frankfurt een vernieuwde cabriolet gepresenteerd. De SL-klasse heeft nieuw vormgegeven zijbeplating en bumpers, waardoorde au to een dynamischer uiterlijk heeft gekregen. Ook het niveau van de standaarduitrusting is aanzienlijk uitgebreid. Zo zijn alle typen uit de SL-klasse voortaan standaard uitgerust met side-bags, automati- sche airconditioning en lichtmetalen velgen. De SL 600 en SL 500 hebben eveneens een automatische vijfversnellingsbak. Als extra wordt binnenkort een zogenaamd panoramadak leverbaar. Dit is een volledig glazen dak, dat de aluminium hardtop kan vervangen. Met zo'n glazen dak hebben de inzittenden een perfect zicht rand om. Het geeft daardoor ook in koelere jaargetijden het typische ro- adster-gevoel. De TVR Cerbera is onlangs gepresenteerd op de London Motor Show. Het bijzonder exclusieve model wordt binnenkort in Enge land in produktie genomen. De Nederlandse importeur B.V. Nimag wil de Cerbera in de loop van 1996 opnemen in het programma. De Cerbera is een gesloten 2+2 coupe. Onder de motorkap schuilt de nieuw ontwikkelde AJP-motor. een V8 van 4,2 liter. Bij 6.500 toe- ren per minuut bedraagt het vermogen 350 pk. Airbags zouden verplicht moeten zijn in elke auto. Dat is de mening van de voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid, mr. P. van Vollenhoven. Hij bepleit voorts onderzoek naar de mogelijk- heid van toepassing van airbags, bijvoorbeeld in de hoofdsteun om nekletsel (het zogenaamde whiplash-effect) te verminderen. De European Transport Council heeft de Europese Commissie onlangs geadviseerd voor te schrijven dat airbags standaard in auto's moe ten zitten. Van Vollenhoven vreest echter dat men in Brussel niet voldoende voortvarend te werk zal gaan. De verkoop van nieuwe personenauto's in Europa is in de eerste ne gen maanden van dit jaar met een halve procent gestegen tot 9,35 miljoen stuks. De Volkswagen Groep is koploper in de Europese af- zetmarkt met een marktaandeel van 15,9 procent. Op de tweede plaatst staat General Motors met 12,9 procent, gevolgd door Ford met 12,2 procent. Daarna volgen PSA en de Fiat Groep met respec- tievelijk twaalf en elf procent. Opmerkelijk is de opkomst van de Koreaanse merken die een marktaandeel van 1,4 procent in Europa realiseerden. Optimale dienstverlening voor de Suzuki-rijder. onderhoud dat is afgestemd op het werkelijke gebruik en een gratis apk-keuring. Op die zaken kan iedereen rekenen die een bezoek brengt aan de Su zuki-dealer. Dus ook in de werkplaats geldt nu 'Feel Free Feel Su zuki'. De Suzuki-rijder ontvangt voortaan na onderhoud bij de dea ler een onderhoudsrapport. Hierop staat of er een basis- of een uit- gebreide beurt is uitgevoerd en welke onderdelen van de auto in or- de zijn bevonden en welke niet. In dat laatste geval geeft het formu- lier tevens aan of het onderdeel is gereinigd, vervangen of gesmeerd. De eisen die Suzuki in het rapport stelt, zijn uitgebreider dan die van Veilig Verkeer Nederland. Een ander aantrekkelijk aspect van de zogeheten 'Feel Free Ser vice' is de gratis apk-iceuring. Voor Suzuki-rijders is die wettelijk verplichte keuring bij de eigen dealer voortaan gratis. Dat bespaart de trouwe klant die zijn of haar Suzuki bij de dealer laat onderhou- den elke keer ruim negentig gulden. Alleen de kosten van het afmel- den van de auto bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) zijn nog voor rekening van de consument. De Koreaanse fabrikant SsangYong, ook in ons land steeds meer bekend door de fraaie Musso 4WD met z'n Mercedes dieselmotor, gaat op jacht naar de overwinning in de beroemde Granada-Dakar Rally '96, die op 30 december van start gaat. De achttiende Grana da-Dakar Rally heeft een lengte van circa tienduizend kilometer. Drie Italiaanse coureurs, een Franse n een Koreaanse rijder rijden respectievelijk drie Musso's met benzinemotor in de klasse T3 pro totypes). een Musso met dieselmotor in eveneens klasse T3 en een Musso E32 met zescilinder benzinemotor in klasse T2 (vrij wel stan daard auto's). SsangYong boekte al eerder goede resultaten met de Musso met een achtste plaats in Granada-Dakar '95, een tweede overall en een eerste in de categorie 4WD in de Pharao Rally. Dat het steeds drukker wordt op de wegen zal niemand ontgaan. De files groeien en groeien, bijna op elk uur van de dag moet je reke ning houden met vertragingen. Enerzijds is het natuurlijk een teken dat het goed gaat met de economie: veel files ontstaan omdat men- sen van en naar hun werk gaan. Anderzijds vraag je je af wanneer de overheid daadwerkelijk iets gaat ondernemen om de doorstro- ming in het verkeer te bevorderen door de knelpunten op te heffen. Eerlijk gezegd merk ik daar niet veel van, al laat zo nu en dan een lid van het kabinet wel weten dat het zo niet verder kan. Maar we hebben niets aan woorden, we willen daden! Natuurlijk kom je dan vanzelf uit bij het openbaar vervoer. Trein en bus kunnen een aanvaardbaar alternatief vormen. Maar ja, je moet wel van huis naar station. Veel mensen kunnen die afstand op de fiets afleggen. Helaas, bij slechts negentien procent van alle haltes van het openbaar vervoer (bus, tram en metro) is een stalling voor die fietsen aanwezig. In veel binnensteden ontbreken dergelijke voorzieningen eveneens. In een land waar fietsendiefstallen min of meer ingeburgerd zijn denk je wel twee keer na voordat je gebruik maakt van je fiets. Als we echt willen dat mensen de auto wat vaker laten staan zullen we die andere vormen van vervoer wel wat aan- trekkelijker moeten maken. We zouden kunnen beginnen met de bouw van meer fietsenstallingen. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 25