Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in Programma Theaters Theater de Teerstoof Theater Schuurkerk Stadsgehoorzaal Waardebon voor bouwplaat branderij en 'Open Monument' Publiek kan kijkje nemen in gereconstrueerde branderij Nell Open podium Bedrock Once were warriors ik wil een voordelig (proef) abonne- r ment op het Rotterdams Dagblad SCHIEDAM - Meer dan vierhonderd branderijen en zo'n twintig brandersmolens vormden amper een eeuw ge- leden de spil van de nationale jeneverindustrie. Hoewel we het tegenwoordig met aan- zienlijk minder moeten doen, is Schiedam nog steeds we- reldwijd synoniem voor jene ver. Geen wonder dat juist in deze stad de authentieke moutwijnbranderij en een compleet ingericht museum van het gedistilleerd nieuw leven wordt ingeblazen. Een geweldige renovatie, die nu al geruime tijd duurt. Het pu bliek kan zich het komend weekend van de voortgang van de werkzaamheden over- tuigen tijdens de 'Restauratie van de Maand'. Een maande- lijks drukbezocht evenement van de Vereniging Open Mo- numenten. SCHIEDAM - De Vereni ging Open Monumenten or- ganiseert haar maandelijkse drukbezochte evenement 'Restauratie van de Maand' dit keer in de oude jenever- stad Schiedam. Op zaterdag 18 en zondag 19 november zullen van 11.00 - 17.00 uur onder ander de gereconstru eerde moutwijnbranderij 'De gekroonde Brandersketel'de voormalige HAV-Bank, ge- bouwd door Dudok, en de restauraties Van het goudle- derenbehang in de Grote Kerk te bezichtigen zijn. Bij alle monumenten zullen des- kundige gidsen uitleg geven. Tevens bestaat de mogelijk- heid om een begeleide monu- mentenwandeling te maken. Bezorgt u mi] het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblijvend op proef. Ik betaal hiervoor de halve prijs; f 12,95. □I Noteert u mij voor een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik/ 28,55 per maand viaautomatischebetaling. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: (i.v.m. controle bezorging) Bank/gironummer: Handtekening: Woensdag 15 november 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 Proficiat De Types Veertigjaar getrouwd. Vijfentwin- tig jaar getrouwd. Drie jaar trainer van PSV. Een welgemeend profi ciat klinkt nog maar zelden. Jam mer. Je kunt het na verloop van tijd juist zo leuk oneens worden. De Types met hun zevende program ma. Hans Paulides, Rob Kamp- hues en Hans Riemens. En alle drie komen zij op hun eigen manier het beste aan bod. Vrijdag 17 en zater- dag 18 november, 20.30 uur. Prijs: fl. 19,50. Kazoo Eric de Reijer en Peter van Dijk Kleine Ferdinant zit op zijn bed en oefent op z'n grote accordeon voor morgen. Het wil niet lukken. Fer dinant wordt boos, zo boos zelfs dat hij al zijn knuffels van het bed afgooit. Zij knuffelkat Kazoo, die aan het voeteneinde van zijn bed ligt, geeft hij een flinke duw. Op dat moment verandert er iets. Er gebeurt iets heel vreemds. De stof- fen kat Kazoo wordt een levendige discokat en hij zingt de katten- blues. In het lied over de schildpad leert Kazoo Ferdinant accordeon spelen. Zaterdag 18 november, aanvang 14.00 uur. Prijs fl.7.50. Leeftijd: van 4 t/m 10 jaar. Kaarten kunnen worden gereser- veerd bij de Schiedamse Theater- kassa: 010 - 4269563 (dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur) Vogelkijken voor beginners Marijke Boon en Harry Piekema Marijke Boon was, samen met haar rode accordeon. bekend als nai'eve zangeres van het hedendaagse le- venslied. In dit nieuwe programma schudt ze dat imago definitief van feaar af. In 'Vogelkijken voor be ginners' verhaalt Marijke Boon yan haar pogingen om de kunst yan het vliegen machtig te worden. flaterdag 18 november, 20.30 uur. Toegang: fl.20.-. Dodo John Buijsman John Buijsman (foto: Daria Scagliola) 'Dodo' is het nieuwe programma van John Buijsman. Hij is vooral bekend geworden door zijn voor- programma 'De Deur' tijdens de voorstellingen van Waardenberg en de Jong. Dit programma was voor hem alle aanleiding om solo te gaan. Vrijdag 24 november. 20.30 uur. Toegang: fl. 17,50. Engers Dominique Enger Het cabaretprogramma van Domi nique Engers valt voor een deel sa men te stellen uit snufjes van natio- nale toppers: de stijl van zingen van Jasperina de Jong, de typetjes van Tineke Schouten en de boa van Birgitte Kaandorp, maar daar kom je er niet mee. Engers staat vooral zichzelf te wezen op een niet te onderschatten manier. Een programma vol spot en zelfspot, melancholieke melodieen en scheurende gitaren. Zaterdag 25 november. Toegang fl. 15,-, Kaarten voor de voorstellingen in de Schuurkerk zijn verkrijgbaar bij het Informatiecentrum Stadhuis Maassluisentussen 12.00 en 14.00 uur bij het Theater aan het Schuur- hof 142. Telefonisch zijn de kaar ten ook te bestellen. tel. 010- 5913700. De Mensenvriend Erik van Muiswinkel 'Er staan er al genoeg one-man en one-woman-shows te maken'. Daarom wil Erik van Muiswinkel mensen op het toneel. In 'De Men senvriend' is hij dan ook omringt door kinderen, ooms. buurtgeno- ten, dominees en leuke vrouwen. Van Muiswinkel weet overal alles vanaf en heeft het met iedereen het beste voor. Donderdag 16 novem ber, Grote Zaal, 20.15 uur. Toe gang fl.22,50/kortingspassen fl.22,-. The Nits The Nits (foto:Wim van de Hulst) Daar waar klassiek eindigt en pop begint. klinkt de muziek van de 'alleskunners van de Nederlandse popbodem'. Kleine nuances en contrast verschillen in vormgeving en composities roepen tijdens op- tredens die unieke. haast melan- cholische sfeer op. Vanavond veel oud en nieuw werk, verrassend ge- bracht door deze vijfmans forma- tie. Vrijdag 17 november, Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang fl.35.-. Sorry dat ik besta Bavo Galema, Martine van Os Meeslepend verhaat over liefde en onmacht. Vijf acteurs spelen vijf- tien rollen, van tragisch tot hila- risch. Met grote stappen en grote gebaren ontvouwt zich een panora ma. De handeling verplaatst zich van kapperszaken naar kantoren, van het dak naar het riool. van de aarde naar de hemel. Met Martine van Os, Bavo Galema, Mies de Heer, Onno Roozen en Devicia Strooker. Zaterdag 18 november, Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang fl.27,50/ kortingspassen fl.25,-. The Party Jeans V Feest voorpubliek. Hits denderden over het podium tijdens deze jubi- leumshow. Een zesmans live band zorgt voor een extra party-gevoel. De succesformule van Jeans, de veelkleurige en dynamische zang- en dansspektakel, blijft gehand- haafd. Kaartjes van de afgelaste voorstelling van het vorig seizoen blijven geldig. Dinsdag 21 november, Grote zaal, 20.15 uur. Toegang fl.35,00/kor- tingspassen fl.30,-. Draak van een verhaal Patricia Suer Een ei met...Clara, natuurliefhebs- ter ontvangt een pakje. Ze maakt het open en vindt een groot ei. Wanneer mevrouw Uil het ei uit- broedt, kruipt er een draakje uit. Wat moet Clara daarmee...? Ee vrolijke familievoorstelling met prachtige ijzeren objecten. Woensdag 22 november, Jeugd- theater, 14.00 uur. Toegang fl.8,-/ kortingspassen fl.6,50. Fijne Nuances Bert Visscher Koning van de kolder. Hij moet wakker blijven om niet te verande- ren in een pompoen. Niet in slaap vallen, maar in onmogelijke situ- aties verwikkelen. Een reprise waarin momenten van rust niet op- vallen door de snelheid. In prachti ge kostuums raast hij met wind- kracht twaalf over het toneel. Woensdag 22 november. Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang fl.25,-/ kortingspassen fl.22,50. De Omvai Montemuza's Revenge A-capella met nieuwe dimensie. Dit unieke vijftal, met een uitge- sproken vormgeving en regie, brengt een nieuw theaterprogram- ma. Dit vijfde programma toont opnieuw evenwicht tussen de grote muzikaliteit, humor en de bijzon- dere presentatiestijl van de groep. Donderdag 23 november, Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang fl.25,-. Booyaka, Booyaka De Paardenkathedraal Disco, video, televisie, vechtfilms. Een geweldige voorstelling over geweld. Donderdag 23 november, Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang fl. 15,-/ kortingspassen fl. 12,50. Voor de jeugd tot 15 jaar fl. 10,-. Lang Leve De Opera Jasperina de Jong e.a. Geen opera, maar een musical. Een operazanger denkt dat hij door slechte kritiek van een recensente zijn verdere carriere kan vergeten. Hij probeert wraak te nemen. Maar beiden ontdekken dat kunst be- langrijker is dan menselijk gekis- sebis. En misschien is liefde be- langrijker. Tekst: Ivo de Wijs, mu ziek: Joop Stokkermans. Avant- premiere. Vrijdag 24 november, Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang fl.35,-/kor tingspassen fl.32,50. Kaarten reserveren: tel. 434 05 00. Neo-klassieke Schiedamse jenever komt er aan Na een blik op restauraties in on- der meer Middelburg, Hoorn en Amsterdam is in het weekend van 18 en 19 november het Schiedam se culturele erfgoed aan de beurt. Op beide dagen staat een viertal bezienswaardigheden centraal, die onder leiding van een gids of op ei gen gelegenheid bezocht kunnen worden. De gereconstrueerde moutwijnbranderij 'De Gekroonde Brandersketel' aan de schilderach- tige Lange Haven is er daar een van. Het immense project omvat de renovatie en reconstructie van een oude moutwijnbranderij. Op de begane grond is een branderij ingericht, waar binnenkort weer volop mout en rogge gestookt gaat worden voor de 'neo-klassieke Schiedamse jenever', zoals pro- jectleider Jos Gunneweg het zelf noemt. Een handboek van Coen Kramer en een branderij maquette van 1:10 vormden de enige aan- wijzingen die men voor de weder- opbouw nog voor handen had. De Gekroonde Brandersketel volledig gerestaureerd is komend weekeinde voor het publiek te bezichtigen. maar in Schiedam is men blijkbaar niet voor een kleintje vervaart. Met behulp van talloze verhalen van de nog in leven zijnde branders-ex- perts en het nodige onderzoek is men uiteindelijk toch gekomen tot een opzet die momenteel wordt vormgegeven door de Stichting Restauratie Werkplaats Schiedam onder leiding van Rob Batenburg. Tijdens het Open Monumenten- weekend zal men deze stichting dan ook volop aan het werk kun nen zien met de nieuwe houten en koperen onderdelen. Op de verdie- pingen boven de branderij zal het Nationaal Museum van het Gedis tilleerd worden ingericht, waar in de toekomst het verhaal te zien zal zijn van de branderij, distilleerderij en alles wat daarmee te maken heeft. Momenteel staat een groot deel van deze collectie nog opgesteld in de kelder van het Stedelijk Mu seum. Deze vormde destijds, sa men met de prachtige lokatie aan de Lange Haven, de doorslag om een museum van nationaal belang in de Brandersstad te vestigen. Het pand, dat eigenlijk bestaat uit twee delen, zou op zichzelf de stempel 'Renovatie van het Maand' al waard zijn. Wie besluit de diapre- sentatie bij te wonen. die doorlo- pend vertoond zal worden, kan zich hiervan persoonlijk overtui- gen. Zonder dit beeldmateriaal, dat de geschiedenis schetst van de brand in 1985 waarbij de toenmali- ge distilleerderij De Locomotief volledig in de as werd gelegd tot de reconstructie van de branderij, zou men bijna vergeten welke bouwval het pand tot voor enkele jaren was. Zodra de bouw van de branderij is voltooid zal naar verwachting in maart 1996 begonnen worden met het proefstoken, waarna de inrich- ting van de expositie het sluitstuk zal vormen. In mei van datzelfde jaar zullen de deuren daarna voor- goed open gaan en zal ook het pu bliek zich van de kwaliteit en de smaak van het Schiedamse pro- dukt persoonlijk kunnen overtui- gen in het speciaal hiervoor inge- richte proeflokaal. Na een periode waarin de produktie van het oer- Hollandse produkt toch op een wat lager pitje was komen te staan, zal Schiedam zich dan weer met recht de distilleerstad van Nederland mogen noemen. Een titel waar nie- mand eigenlijk om heen kan, want het Engelse woord voor jenever zegt het al: sjie-dem, dat is gewoon jenever. Schiedam schittert in 'Restauratie van de Maand' Schiedam was vanaf de dertiende eeuw al een bedrijvige handels- en vissersplaats die zich kon meten met Rotterdam. In de zeventiende eeuw werd echter een veel lucra- tiever ambacht ontdekt; het bran- den van mout en rogge tot mout- wijn. Deze moutwijn vormde de grondstof voor jenever en vele an- dere gedistilleerde dranken. Tot in de jaren zestig werd deze mout wijn nog op traditionele wijze ge- brand. Het project 'De Gekroonde Brandersketel' omvat de restaura tie en reconstructie van een oude moutwijnbranderij. Op de begane grond is een branderij ingericht, waar binnenkort weer mout en rogge wordt gestookt. Verscheide- ne distil lateurs hebben zich al ga- rant gesteld voor afname van een jaarlijkse hoeveelheid van deze op ambachtelijke wijze gestookte moutwijn. Tevens kunnen bezoe- kers hier zien hoe het klassieke moutwijnbranden vroeger in zijn werk ging. De Stichting Restaura tie Werkplaats Schiedam en een De kroon gaat op het werk van de Brandersketel. kurkenmaker zullen hier aan het werk te zien zijn. Het gebouw van de voormalige Hollandsche Algemeene Verzeke- ringsbank is ontworpen door de ar chitect Dudok en is heel gaaf be- waard gebleven. Bijzonder zijn vooral de indrukwekkende hal en het trappenhuis dat met veel mar iner en chroom is versierd. Het pu bliek krijgt tijdens dit weekend nog eenmaal de gelegenheid dit pand te bezichtigen voordat wordt overgegaan tot verbouwing van de appartementen. Vervolgens wordt momenteel in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat het goudlede- ren behang in de Consistoriekamer gerestaureerd. In de achttiende eeuw is dit behang speciaal voor deze gewelfde gotische ruimte ont worpen. Tenslotte is de museum- molen 'De Nieuwe Palmboom', een van de vijf hoogste molens ter wereld, te bezoeken. Hier is na een restauratie en herbouw in 1993 het Nederlands Malend Korenmolen Museum gevestigd dat de thema's boer, molenaar, bakker en brander behandelt. Maar er staat nog meer op het pro gramma. Onder leiding van des- kundige gidsen kunnen bezoekers van de 'Restauratie van de Maand' deelnemen aan een attraktieve mo- numentenwandeling. Alle beken- de, maar ook de wat minder beken- de monumenten van Schiedam Tegen inlevering van deze bon ontvangt u tijdens de restauratie van de maand in Schiedam bij het Centraal Informatiepunt van de ver eniging Open Monumenten het tijdschrift 'Open Monument' en een schitterende bouwplaat van een authentieke brandersmolen voor slechts fl.3,50 (gezamenlijke winkelwaarde fl. 11,90) Het Centraal Informatiepunt bevindt zich zaterdag 18 en zondag 19 november bij de VVV Schiedam, Buitenhavenweg 9 (centrum Schiedam, nabij de Koemarkt) U kunt met deze bon ook lid worden van de vereniging Open Mo numenten. Dan ontvangt u een gratis toegangsbewijs voorde 'Res tauratie van de maand en een serie mooie ansiochtkaarten Deze bon s.v.p. volledig ingevuld inleveren Naam M/V Adres Postcode en Woonplaats zullen hierin aan bod komen. Het vertrekpunt is de VVV aan de Bui tenhavenweg en de wandeling duurt ongeveer een uur. Bij deze VVV is ook een Centraal Informa tiepunt ingericht waar alle belang- stellenden van harte welkom zijn. Bezoekers ontvangen een brochure met een beschrijving van Schiedam, de te bezichtigen objec ten en een plattegrond. Tevens ont vangen zij een exemplaar van het tijdschrift Open Monument met een winkelwaarde van fl.6,95. Le- den van de Vereniging Open Mo numenten hebben gratis toegang, andere belangstellenden betalen fl.5,- per persoon. Het centrum van Schiedam is te bereiken via station Schiedam- Rotterdam West. Vanaf dit station is het 15 minuten lopen naar de VVV. Ook het nemen van een bus- verbinding vanaf dit station is mo- gelijk. Bus 52 rijdt in circa vijf mi nuten van het station naar de halte aan de Koemarkt, waar tegenover de VVV is gelegen. De bus rijdt op zaterdag vier keer, en op zondag twee keer per uur. Karin v.d. Knaap SCHIEDAM - In het Lite ral r Cafe Schiedam wordt zondag 19 novembeR het eerste open podium georga- niseerd. Beginnende schrij- vers en dichters krijgen daar de kans hun werk in aanwezigheid van publiek voor te dragen op het po dium van het Filmhuis. Ie- dere schrijver krijgt maxi- maal tien minuten de be- schikking over de micro- foon. Aanmelden voor het Open Podium kan bij bin- nenkomst aan de balie. Het literair cafe gaat op zondag 19 november open om 13.30 uur en het Open podium be gint om 14.00 uur. De toe gang aan de Nieuwstraat 12 is voor zowel schrijvers als publiek gratis. MAASSLUIS - In Theater Schuurkerk is vrijdag 17 november de film Nell te zien, van Michael Apted. In de prachtige wildernis van Blue Ridge Mountains in Noth Carolina leeft Nell, gespeeld door Jodie Foster, geheel afgesloten van deze tijd. ze spreekt haar eigen onverstaanbare taal. Wan neer haar moeder overlijdt en dokter Jerome Lovell (Liam Neeson, bekend uit Schindler's List) het afgele- gen huis bezoekt, ontdekt hij tot zijn schrik de aanwezig heid van Nell. Hij roept de hulp in van een psychologe, waarna ze samen gaan pro- beren aan te tonen dat Nell niet gestoord is. Gedrieen bouwen ze een speciale band op die op een gegeven mo ment wreed wordt verstoord door de buitenwereld. De voorstelling begint om 20.30 uur en een kaartje kost een tientje. SCHIEDAM - In cafe Po dium zaterdag 18 november een optreden van de Be drock. De rockband brengt naast keiharde eigen num- mers ook een aantal knal- lende covers van onder meer Brian Adams, Black Crows, Led Zeppelin en Depeche Mode. De groep bestaat uit zanger/gitarist Pete Lovell, drummer Rini Eijsberg en bassist Dick Verhey en zij beginnen om 22.00 uur. SCHIEDAM - In het Film huis Schiedam wordt vrij dag 17 en zaterdag 18 no vember de Nieuw Zeelandse film Once were warriors vertoond van regisseur Lee Tamahori. De film gooide zeer hoge ogen op het laatste Rotterdamse Filmfestival en was daar een van de pu- blieksfavorieten. Once were warriors is een zeer rauwe film over Beth en Jake die met hun vijf kinderen in een arme voorstad van Auck land wonen. Jake heeft nog- al losse handjes en zit voor- namelijk achter het bier in het cafe. De opvoeding van de kinderen komt dus voor- namelijk neer op Beth. Twee van hun zoons komen in het criminele circuit terecht. Al- leen de dertienjarige Grace lijkt nog niet gehard door het geweld om haar heen; zij schrijft verhalen. Ondanks Beth's liefde voor Jake - on danks alles - maakt een dra- matisch voorval een breuk toch onvermijdelijk. Een kaartje kost zes gulden en de film begint op vrijdag om 21.30 uur en op zaterdag om 20.30 uur. S Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: fjotterdams Dagblad, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T029

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 29