Passiflora klaarvoor run op de kerststukjes 'Een stuk entertainment dat aanslaat in Nieuwe Passage' Ook al ben ik zwart als roet... Hebbedingetjes in snuffelwinkel Woongalant Pocahontas primeur in Passage MaasposT T. van Kampen steekt winkelcentrum in feestelijk jasje SCHIEDAM - Als Sinter- klaas, Zwarte Piet en de Kerstman zelf in de prachtig- ste kledij hun kunsten verto- nen, dan kun je als nieuw en ambitieus winkelcentrum toch niet achterblijven. Dat moet ongeveer de gedachte zijn geweest van de winke liers in de Nieuwe Passage, toen zij besloten hun centrum in Schiedam een feestelijk gezicht te geven. Zij namen daarvoor T. van Campen in de arm die op het decoratieve vlak meerdere winkelcentra in het land 'doet'. Voor de MaasposT reden genoeg voor een gesprek met deze vrouw die als buitenstaander lyrisch wordt tijdens het spreken over de uitstraling van het winkelcentrum. Extra bezoekers SCHIEDAM - Terwijl de wereldberoemde Walt Disneyfilm sinds kort overal in het land voile zalen trekt, woedt de Pocahontas-gekte nu ook in de Nieuwe Passa ge. Met een Pocahontas- draaimolen heeft Schiedams jongste en grootste winkel centrum vanaf afgelopen vrijdag 23 november zelfs een primeur binnengesleept. Deze vrolijke kindercarrou- sel draait binnen de Benelux- landen als eerste en enige in de Nieuwe Passage, waar- door het centrum ook voor de jongste bezoekers aantrekke- lijk is. Kiddieland Extra's Woensdag 29 november 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 SCHIEDAM Niet alleen de ge- meenschappelijke ruimte in de ^Nieuwe Passage wordt feestelijk aangekleed, ook de afzonderlijke ondernemers zetten hun beste beentje voor. Nu de feestdagen na- deren worden alle winkels in hoog tempo omgetoverd tot mooi ver- sierde zaken. Zo ook Bloembinderij Passiflora. „We zijn momenteel heel druk be- zig de kerstsfeer in onze winkel te krijgen", zo omschrijft Sylvia de Ronde van Passiflora de sfeer van de laatste dagen. Voordat Passiflo ra haar intrek nam in de Nieuwe Passage, was de Groenelaan de plek waar veelkleurige bossen bloemen en boeketten de deur uit- gingen. Nu, in het nieuwe winkel- centrum is er een heel andere situ- atie ontstaan. „We zijn blij met on ze plek in de Nieuwe Passage", zegt Sylvia. „De omzet zou best ietsje omhoog mogen, maar er is in elk geval een grote massa die in het winkelcentrum voorbij komt. Het is ons doel om het publiek dat langs loopt nu nog wat meer naar binnen te laten komen, zodat we aan elkaar kunnen wennen." Duidelijk is dat de komende weken de handen uit de mouwen gaan. De eerste kerststukjes zijn besteld en dat aantal kan oplopen tot zo'n vijfhonderd tot zevenhonderden- vijftig stuks. Ook voor het Sinter- klaasfeest worden er 'kerststukjes' besteld. „Soms weet men niet wat men elkaar moet geven. Dan is zo'n stukje met bonbons of een li- keurtje in de plaats van kaarsen een leuk alternatief op 5 decem- ber", weet Sylvia uit ervaring. Maar ook verkoopt Passiflora losse takjes en toebehoren, zodat men naar eigen smaak een kerststukje in elkaar kan zetten. Behalve kerststukjes heeft Passi flora uiteraard nog meer in huis voor de Schiedamse consument. „We zijn op de hoogte van alle soorten bloemwerk. Bruidswerk, corsages, rouwwerk, het opmaken van showstukken voor etalage- werk en wanddecoraties. Om dat allemaal te zien moeten de mensen zelf maar eens bij mijn man en mij- in de winkel binnenkomen", be- sluit Sylvia de Ronde lachend. Sint is niet voor te stellen zonder zijn helper. Zwartepiet. Of liever gezegd: helpers. Muziekpieten, Strooipieten, Speelpieten; het lijkt wel of het leger Pieten elk jaar gro- ter wordt. Het zijn er zelfs zoveel dat er ook al een Hoofdpiet is. Dat is best bijzonder, omdat we daarmee teruggaan naar de traditie die in de middeleeuwen rond Sint- Nicolaas bestond. Als Sint zich in het openbaar vertoonde, werd hij door een grote schare Pieten om- ringd. Alleen zagen die Pieten er heel wat minder vriendelijk uit. Ook zij waren zwart als roet, maar dan uitgedost als duivels die bonk- ten op deuren en ramen en ram- melden met kettingen. Het was hun bedoeling om kinderen en vol- wassenen zoveel mogelijk schrik aan te jagen. Dat is bij de Pieten van nu bepaald niet het geval. Zij zorgen voor de nodige grappen en grollen, die de kleintjes aan het la- chen brengen. Zwart is overigens niet hun huidskleur, een vergissing die te- genwoordig vaak wordt gemaakt. Hun gezicht is namelijk beroet van de rook uit de hel waar zij vandaan komen. Dat kon je vroeger ook heel letterlijk nemen, omdat de duivelsknechten hun gezicht met kachelroet zwart maakten. De re- gel uit een bekend Sinterklaaslied- je verwijst ernaar: 'Ook al ben ik zwart als roet, ik meen het toch goed'. Alleen was dat laatste vroeger niet het geval. Wie gezondigd had moest immers naar de hel. Voor stoute kinderen betekende het dat ze meegenomen werden in de zak of in de mand. Of ze werden gesla- gen met de roe. Geen wonder dat kinderen in vroeger tijd met angst en beven naar de komst van Sint en zijn knecht uitkeken. Die tijd is nu voorgoed voorbij. De Zwartepieten die Sint nu verge- zellen zijn goedaardig maar altijd zijn ze ondeugend en ook een beet- je dom. Als Sint wat wil zeggen, beginnen zij bijvoorbeeld ineeens heel hard muziek te maken of moe ten ze van Sint strooien. dan blij- ken ze ineens in een boom, een lantaarnpaal of het wandrek van de gymzaal te zitten waar Sint ze met vermanende woorden weer uit moet halen. Beide trekken, ondeu gend en dom, gaan terug op hun oorspronkelijke rol. De duivel en zijn helpers probeerden weliswaar met allerlei listen mensen voor zich te winnen en zo hun ziel rijp te maken voor de hel, maar tegen een heilige als Sint Nicolaas konden ze onmogelijk op. Met hem vergele- ken waren ze oliedom. Als bewijs daarvan voerde hij oorspronkelijk zijn helper aan een ketting achter hem aan. De duivel was letterlijk geknecht, onderworpen, en moest alles doen wat Sint hem zei. In sommige landen zoals Tsjechie en Oostenrijk. heeft die knecht nog steeds zijn oude vorm behouden. Hij heet Krampus, is van onder tot boven behaard, rammelt met z'n ketting en zwaait dreigend met z'n roe. Dat beeld kennen wij dus niet meer. Sterker nog, het is zo zeer vervaagd dat men Pieten soms geel of paars schminkt. Is dat nu erg? Nee, zolang er maar 'echte' Zwartepieten tussen zitten. Aan de andere kant zal een traditie die leeft telkens opnieuw verande- ren. Het beste bewijs daarvoor is het pak van Zwartepiet. Als men dat vergelijkt met de uitmonstering van z'n 'collega', de Krampus, dan ziet men in een oogopslag dat van het oorspronkelijke 'kostuum' niets meer overgebleven is. Ons zwartepietenpak komt rechtstreeks uit de traditie van de carnavalsop- tochten, waarin men of in gekke of in mooie pakken rondloopt. Het kleurige pagepakje van Piet met pofbroek en wambuis is een voor- beeld van dat laatste. In Oostenrijk heet Zwartepiet: Krampus, wat 'de harige' bete- kent. Hij draagt hoorntjes op zijn hoofd. heeft een staart en een voet is een bokkepoot. Dat alles wijst op z'n duivelse oorsprong. Kinde ren die stout zijn, stopt hij in de zak of in de mand op z'n rug. SCHIEDAM „We zien de kerst met grote belangstelling tegemoet. Als het afgelopen zaterdag al zo druk was, hoe druk moet het met de feestdagen dan niet worden?" Ria Beerman wil er maar mee aan- gegeven hebben dat wat haar be- treft de toetreding van haar 'Woongalant' tot de Nieuwe Pas sage een schot in de roos is geble- ken. Ria Beerman is een van de onder nemers die van buiten Schiedam de sprang naar de Nieuwe Passage heeft gewaagd. Je zou het een zij- sprong kunnen noemen, want be halve haar winkel op de begane grand in de centrale hal van de Nieuwe Passage runt ze ook een gelijknamige winkel in Rotterdam. „Ik beschouw Woongalant in de Nieuwe Passage als een smaakvol- le aanvulling op de kadowinkels in Schiedam", klinkt het zelfbewust uit de mond van de vrouw die zich als een flapuit typeert. „We heb ben een grote collectie badkamer- kleden en douchegordijnen", licht Beerman het assortiment vervol- gens toe. „We verkopen kaarsen en kransjes, en eigenlijk vind je nog veel meer woonaccessoires in deze 'snuffelwinkel' vol met ka- dootjes. Trendy kadootjes voor la- ge prijsjes, dat is kortgezegd onze formule." Hoewel in de Passage toch al wei- nig ondernemers over gebrek aan klanten hoeven te klagen, bevalt de ligging van Woongalant Beerman prima. In het hart van het winkel centrum is het immers een komen en gaan van bezoekers. ,,En zo'n ligging is perfect voor een winkel die het in hoge mate van 'impuls- aankopen' moet hebben", zegt Beerman verguld. Zoals trouwens over de hele Nieuwe Passage geen negatief woord over haar lippen komt. „Bij het aankleden van het centrum voor de feestdagen is goed werk geleverd en daar heb ben we als winkeliers zelf ook aan bijgedragen. Schiedam heeft het nieuwe winkelcentrum trouwens toch goed ontvangen en bovendien blijkt dat ook mensen uit de regio de Nieuwe Passage makkelijk we- ten te vinden." Dat de Schiedamse consument snakte naar een mooi winkelcen trum als de Nieuwe Passage staat gelijk aan het intrappen van een open deur. Maar Ria Beerman voegt er nog wat aan toe: „Het ge- heim van het succes schuilt vol- gens mij ook in de kleinschalig- heid van de Nieuwe Passage. Het had niet groter moeten zijn. Nu is het lekker druk en is er een sfeer van gezelligheid gecreerd." Wie de laatste dagen in de Nieuwe Passage loopt, kan het niet ontgaan zijn. Het winkelcentrum is voile- dig in de ban van de komende fees- ten, het Sinterklaasfeest voorop. Zo kort na de opening van de Nieuwe Passage zou je met lichte overdrijving kunnen spreken van een kleine facelift, getuige de de- coraties aan binnen- en buitenzijde van het winkelcomplex. Misschien is feest-lift in dit verband wel een beter woord. Want het is de 'Mijterman' in eigen persoon die met de lift in de hal van het cen trum op en neer gaat en de aankle- ding aan een ervaren blik onder- werpt. Behalve de Sint bevolken ook Zwarte Pieten, op de maan en bungelend in touwladders, het jon- ge winkelcentrum en is ook de bui- tenkant van het winkelcentrum met twee verdiepingen met lichtjes en guirlandes feestelijk aangekleed. Het geeft ook 's avonds een gezel- lige aanblik. „Mij werd gevraagd of ik decora- ties aan kon brengen in de Nieuwe Passage", zo begint T. van Cam- pen, verantwoordelijk voor de- feestelijke sfeer, haar verhaal. „Natuurlijk wilde ik dat graag doen, al ben je altijd aan een zeker budget gebonden, want de winke liers betalen uiteraard." En dus ging Van Campen aan de slag. Het eenpersoons-adviesbureaubedacht het concept voor de versieringen, deed voorstellen aan de Nieuwe Passage en zorgde voor offertes vanuit de decoratiemarkt, die Van Campen op haar duimpje kent. Uiteindelijk werd de knoop door- gehakt. „De keuze viel op Crea Artiva. Dat bedrijf bangt de deco- raties op en ruimt de spullen zelf weer af. Daarbij moet je wel be- denken dat het niet om gehuurde, maar om gekochte materialen gaat. Voor wie niet over een jonge geest beschikt: 'Pocahontas' is een op ware geschiedenis gebaseerde prachtige tekenfilm over het indi- anenmeisje Pocahontas. Zij wordt verliefd op een ontdekkingsreizi- ger en beleeft met hem de nodige avonturen. De film is de opvolger van het Disney-kassucces 'The Lion King' en scoort ook goed bij het oudere publiek. De Pacahontascarrousel in de Nieuwe Passage is dan ook een zeer actuele primeur, die A. Heemskerk, manager van de Nieu we Passage in samenwerking met leverancier Ypex naar Schiedam heeft weten te halen. De draaimo- len maakt onderdeel uit van de speelhoek 'Kiddieland' in de Nieuwe Passage. Aan de onder- kant van de roltrap in het winkel centrum krijgen de jongste consu- menten zo hun eigen variant op het 'funshoppen'. Ook de volwassen bezoekers wordt de komende tijd iets extra's geboden. Zo hebben Sinterklaas en de Kerstman naast de reguliere koopavonden op donderdag een aantal extra koopavonden afge- dwongen in het Schiedamse. Op vrijdagavond 1 december is de Nieuwe Passage voor het win- kelend publiek geopend en datzelf- de is het geval op maandag 4 de cember, woensdag 20 december en vrijdag 22 december. Op zondag 17 december, als de Passage in kerstkleuren is getooid, is het Koopzondag. Voor wie het verge- ten mocht zijn volgen hier nog de openingstijden van de Nieuwe Passage. Op maandag van 11.00 uur tot 17.30 uur; op dinsdag, woensdag en vrijdag van 9.00 uur tot 17.30 uur; op donderdag van 9.00 uur tot 21.00 uur; en op zater dag tenslotte van 9.00 uur tot 17.00 uur. De Nieuwe Passage in het stads- hart van Schiedam is prima bereik- baar met het openbaar vervoer. De automobilist hoeft zijn voertuig echter niet thuis te laten staan, want de parkeergarage van het winkelcentrum zorgt ervoor dat de bestuurder vanuit zijn auto bijna rechtstreeks de winkels binnen kan stappen. Het eerste uur parkeren is er zelfs gratis. De versielsels blijven eigendom van de Nieuwe Passage en kunnen desgewenst volgend jaar weer uit de doos." Het resultaat mag er zijn, zo maakt Van Campen op uit de readies die zij gekregen heeft. „Niet alleen de winkeliers zijn er blij mee, ook het winkelend publiek reageert zeer enthousiast. Ik heb gezien dat moeders en kinderen elkaar wijzen op de Sinterklaas-sfeer die mo menteel de boventoon voert in de centrale hal van de Passage. Men beschouwt het blijkbaar ook als en stuk entertainment en het slaat dus aan. De verwachting is daarom ge- rechtvaardigd dat er door de aan- kleding heel wat extra bezoekers naar de Nieuwe Passage worden gelokt." Hoewel sommige decoraties nu al op het naderende Kerstmis wijzen, maakt Sinterklaas pas echt plaats voor zijn collega op zondag 3 de cember. Vanaf die dag tot Drieko- ningen staat het gehele winkelcen- PIETER VERMAAS trum in de sfeer van Kerst en alles wat daarmee samenhangt. Van Kampen is onder de indruk van de Nieuwe Passage, die in haar ogen in vergelijking met andere winkelcentra een uitstekend figuur slaat. De combinatie van historie en nieuwbouw, de drie entrees, de Versstraat en de twee verdiepingen die het centrum telt, garanderen volgens haar een goede doorstro- ming van het publiek over de ver- schillende winkels binnen de Pas sage. Toch kijkt ze voorzichtig over de grenzen van de Passage heen en legt bijvoorbeeld de ver- binding met het ABC-complex via een opgetuigde Broersveld. „Het zou leuk zijn als we in de toekomst meer ondernemers in het centrum warm kunnen maken als het om - decoraties gaat. Als de binnenstad en het Centrummanagement mee- doen, zouden we volgend jaar wel- licht een eenheid kunnen vormen, waarvan iedereen profiteert. Dit jaar is dat nog niet gelukt, vooral omdat de Passage nog maar pas is geopend en er toch een behoorlijke voorbereidingstijd aan te pas komt." Het is voorlopig slechts toekomst- muziek voor de komende jaren. Voorlopig moet het heerlijk avondje van dt jaar immers nog komen. Sint en Santa kunnen ech ter gerust zijn: in de Nieuwe Passa ge zit de stemming er al goed in.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 24