•aAv Citroen speelt met Saxo een stil deuntje De twee uitersten achter Renault's Megane Lancia Y voor de verwende liefhebber Aangenaam, verrassend en gespierd Autotest Renault Rotterdam ANWB Sneeuwlijn uitgebreid Rover sponsort cricketsport Herstellingsoord voor klassieke Jaguars Mercedes-Benz SLK volgt 190 SLop Fileleed Opel Vectra 1.8i-16v GL: Specificaties Bijzonder- heden Met slimme hulp- middeltjes de winter in Coupe Uitrusting Nagedacht De grootste Top Occasion dealer! Woensdag 29 november 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.59 De nieuwste en tevens klein- ste Citroen heet Saxo en ver- toont uiterlijk veel overeen- komsten met de Peugeot 106. Beide producenten behoren tot de PSA groep en gebrui- ken derhalve regelmatig de- zelfde motoren en onderstel- len, zo ook voor de Saxo. Bo- ze tongen beweren dat de sterke gelijkenis tevens de re- den is waarom het zo lang duurt voordat de opvolger van de Citroen AX daadwer- kelijk op de markt komt. Hij zal immers ook de 106 de no- dige competitie bieden. Tij- dens de Salon van Geneve, in maart, zal de Saxo aan het publiek worden getoond. Bij ons wordt de auto leverbaar in mei. Ondanks de overeenkomsten met dat andere Fransoosje heeft de Saxo van Citroen toch een eigen gezicht gekregen. Vooral de voor- kant wijkt duidelijk af van Peuge- ot's 106. De auto is in zijn geheel wat meer afgerond en oogt daar- door wat liever. Citroen zegt de Saxo iets hoger te plaatsen dan diens voorganger AX waardoor de auto te maken krijgt met concur- renten als de Renault Clio, Opel Corsa, Fiat Punto en, raar maar waar, de Peugeot 205. Wellicht dat de producent hier bewust even de 106 buiten beschouwing laat. De Saxo zal direct vanaf de lance- ring leverbaar zijn in een driedeurs uitvoering met keuze uit vier ver- schillende benzinemotoren vari- rend van 50 tot 90 pk. Later volgen er ook een vijfdeurs versie, een va riant met automatische versnel- lingsbak en een dieseluitvoering (58 pk). Vrij kort na de introductie van de eerste benzinemodellen komt Citroen met een gepeperde l.6i 16V, goed voor 120 pk. Deze speciale en ongetwijfeld bloed- snelle uitvoering van de Saxo zal onder de naam Saxo Cup de AX Cup vervangen. Deze merkenrace voor jonge veelbelovende coureurs is nu al jaren een goedbezocht racegebeuren op het circuit van Zandvoort. Op het gebied van veiligheid en comfort is de Saxo volledig bij de tijd. Standaard is elke auto uitge- rust met een derde remlicht, getint glas en een achterruitwisser. Ande re uitrustingsmogelijkheden, stan daard of als optie, zijn stuurbe- krachtiging, abs, airconditioning, airbags en tal van andere zaken. Citroen verwacht vooral veel van de zogenaamde 'akoestische' bo- demplaat. Deze is volgens de fabri- kant zeer doeltreffend in het dem- pen van storende trillingen en ge- luiden. Dat gebeurt zo goed dat het geluidsniveau vergelijkbaar wordt met dat van auto's uit een hogere klasse. Wellicht dat in die 'akoesti sche' bodemplaat de reden voor de naamgeving schuilt? Rest slechts de vraag: waarom kondigt Citroen de auto in het persbericht aan met de spreuk 'Saxo: een toontje ho ger'? De nieuwe Citroen Saxo heeft een akoestische bodemplaat die zeer doeltreffend trillingen dempt. De testroute van de Renault Mega ne voert door Andalusi, waar de eeuwenoude Moorse dorpjes, ste- den en monumenten verrassend bekend klinken. Cordoba, Marbel- la, Alhambra, Malaga: het zijn al- lemaal namen van Seat-modellen. Renault koos het gebied vanwege de smalle, bochtige bergweggetjes die de talloze dorpjes met elkaar verbinden. De wegen voeren over Vanaf midden januari worden de Megane Hatchback en Coupe leverbaar. De prijzen zijn al bekend: Megane RL 1.4 fl. 29.995 Megane RL 1.6 fl. 33.295 Megane RN 2.0 fl. 35.095 Megane RL 1.9D fl. 33.445 Megane Coupe 1.6 fl. 32.895 Megane Coupe 2.0 fl. 37.995 Megane Coupe 16V fl. 49.300 bergruggen nabij Granada en zou- den in een internationale rally ze- ker niet misstaan. Eerlijk gezegd dachten we dat de opvolger van de Renault 19 niet helemaal thuis zou zijn op de steile bergpassen met haarspeldbochten. Immers de 19 was voor alles een comfortabele auto, geheel volgens de Renault tradities. We starten de kennismaking in de vijfdeurs Megane met de 1.4i mo tor. Voordat we gaan rijden be- wonderen we de fraaie, bolle mid- denconsole. Met een zendertje in de sleutel heffen we de automati sche startblokkering op en begin- nen aan de ongeveer 180 kilometer lange route. De motor is stil en door geregeld terug te schakelen kunnen we ook op de lange steile hellingen een redelijk vaartje aan- houden. Ondanks het forse formaat is de Megane geen zwaargewicht. De besturing gaat nauwkeurig en een klein tikje op de remmen zorgt voor een stevige vertraging. Op de kronkelige bergweggetjes blijkt hoe strak de Megane stuurt. De Renault helt daarbij opmerke- lijk weinig over en zet er flink de sokken in. Schakelen, remmen, snel door de haarspeld bocht stu- ren, weer gas geven en opnieuw schakelen om opnieuw vaart te maken: de Renault laat het zich met veel genoegen welgevallen en met sportief plezier klautert hij de bergpassen over. Op de volgende route nemen we de Megane Coupe mee. Renault ver- schaft ons een variant met de sterk- ste motor, de 2.0i 16V (108 kW/ 150 pk). De Coupe ziet er lekker uit: hij is kort. heeft grote lichtme- talen velgen en een hoge achterzij- de. Deze uitvoering is werkelijk plankhard geveerd. Brullend werpt de coup zich op de haarspeldboch ten, sneller en sneller sturen we hem de weggetjes over. Licht drif- tend de bocht door, gas geven, vaart maken en opschakelen. Met een sprong schiet de Megane voor- uit en daagt ons luid schreeuwend uit harder te rijden. We weten genoeg. De Coupe is een fantastische sportwagen die nogal wat zelfbeheersing vergt. Hard rijden is geen kunst. Snel en veilig rijden wel. Eerlijk gezegd is de Coupe 1.6i stiller en comforta- beler. En heel wat goedkoper in aanschaf en gebruik. Italianen zijn autoliefheb- bers. Als we met de nieuwe Lancia Y (uit te spreken als Ipsilon) op een van de vele pleinen in Rome stoppen voor wat foto's, staat in een mum van tijd een schare be- wonderaars om de nieuwe- ling heen. Het uiterlijk van de Y is dan ook heel bijzonder. De Italiaanse designers heb- ben zich mogen uitleven. Ge- poogd is om de stylingken- merken van vroeger, een el- lips, door te trekken in voor-, achter- en zijkant. De Lancia Y is een kleine auto met een zeer eigen en origineel karak- ter, duidelijk afwijkend van wat in deze klasse gebruikelijk is. Toch knap als je bedenkt dat de Y is ge- baseerd op hetzelfde onderstel als de Fiat Bravo. Italianen weten der- gelijke hoogstandjes te waarderen, maar importeur Fiat Auto Neder- land BV verwacht dat er ook in Nederland veel belangstelling voor zal bestaan. Algemeen directeur Carlo Dappiaggi: „Het moet mo- gelijk zijn om in Nederland 1.500 mensen te vinden die geinteres- seerd zijn in een auto met een af wijkend karakter." In dit verband wordt met een schuin oog gekeken naar de Re nault Twingo, die in korte tijd een groot publiek aan zich heeft weten te binden. Net als in die Twingo lees je het instrumentarium af in het midden. Onderzoek heeft uit- gewezen, dat dit zeer rustgevend werkt voor de bestuurder. Ook de units waarin de instrumenten zit- ten, vertonen een concentrische vorm. In het dashboard van de Y pel en dynamisch beweegt de auto zich door het immer drukke ver- keer van Rome. Zowel de 1,2 als de 1,4 liter motor is kittig. Wat ook opvalt is de stilte: aan dat soort za ken besteedt het Fiat-concern steeds meer aandacht. De kleinste motor levert 44 kW (60 pk), het- geen goed is voor een topsnelheid van 160 kmAi. De 1,4 liter haalt nog tien kilometer meer. De Lancia Y heeft door zijn kromming een eigenwijs voorkomen. staat het vooral mooi, hoewel het ook zeker functioned is. In de praktijk toont de 3,72 meter Y een zeer prettig weggedrag lange Soe- Zelfs in de basisversie mag je de uitrusting rijk noemen. Zo treffen we standaard de elektronische startblokkering aan, een airbag voor de bestuurder, elektrische ruitbediening in de portieren en ge tint glas. De duurste versie heeft onder meer Alcantara bekleding, elektrisch verwarmbare bui- tenspiegels in de kleur van de car- rosserie en afstandsbediening van de centrale vergrendeling alsmede een airbag voor de voorpassagier. Volgens Dappiaggi zal de goed- koopste versie van de Lancia Y in ons land onder de 25.000 gulden blijven. De kopers kunnen kiezen uit twee benzinemotoren, een 1,2 en een 1,4 liter, alsmede uit drie uitrustingsniveaus. Eveneens is een versie met een ECVT auto- maat beschikbaar. Om de bijzondere kenmerken van de Y te onderstrepen brengt Lancia de auto in een ongekend aantal kleuren. Naast de twaalf basiskleu- ren kunnen de kopers tegen meer- prijs kiezen uit honderd andere tinten, die ze min of meer zelf sa- menstellen. Bij de dealers hangt een voorbeeld. Dit systeem noemt Lancia Kaleidos. Uniek is dat de- gene die een afwijkende kleur be- stelt een modelletje krijgt thuisge- stuurd in die kleur. Oog in oog met de Vectra valt pas goed op hoe knap Opel de auto heeft vormge- geven. De contouren van zijn voorganger zijn op subtiele wijze behouden, maar door een tikkeltje agressieve neus en een hogere achterkant toont de nieuweling gespierd. De eerste indruk, of om in de sfeer te blijven, de eerste klap is een daalder waard. Met het idee op een brok degelijkheid te worden getrakteerd, stap- pen we in. Motortype: Viercilinder met 16 kleppen. Cilinderinhoud: 1.799 cm3 Vermogen: 85 kW/115 pk bij 5.400 t.p.m. Max. koppel: 168 Nm bij 4.000 t.p.m. Acceleratie: 10 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 200 km/uur. Gem. verbruik: 7,5 ltr/100 km. Prijs: fl. 41.950,- Als het in herfsttinten gehulde landschap aan ons voorbij glijdt, merken we hoe weinig van de bui- tenwereld tot het inwendige van de Vectra doordringt. De opmerkelij- ke rust tijdens het rijden is zeker een sterk punt. Het zit hem vooral in de demping en technieken die resonanties van motor en aandrij- ving onderdrukken. Ook de lange versnellingen dragen daaraan bij, want het motortoerental blijft lek ker laag. Uit de details blijkt hoezeer Opel heeft nagedacht over de Vectra. Zo valt het op dat de gei'ntegreerde ra dio pas uitschakelt als de sleutel uit het contactslot wordt getrokken. Als je even voor een geopende brug moet wachten met stilstaande motor, dan zit je tenminste niet zonder woord en muziek. Welkom is het display op het dashboard waarop de gekozen zender en de buitentemperatuur zijn af te lezen. Zo weet je wanneer het vriest en er dus kans is op gladheid. De 1,8 liter zestienkleppen motor is bijzonder soepel en levert vol- doende vermogen, wat we merken aan het gemak waarmee we een langzaam rijdende tractor inhalen. Dat geeft een veilig idee, zoals ook de standaard abs en airbag dat na- tuurlijk doen. Een luchtzak voor de passagier kost overigens 450 gul den en dat is niet duur. Ook de prijs van de testauto valt reuze mee. We rijden met de uitvoering GL Young, die vier mille duurder is dan een GL. Bij nadere beschou wing gaat het om een versie van sportieve snit. Young staat voor brede banden met lichtmetalen vel gen en voor mistlampen voor, als mede opbergtassen aan de stoel- leuningen en een verstelmogelijk- heid voor de lendesteun op de voorstoelen. Centrale vergrendeling Stuurbekrachtiging met af standsbediening Spiegels van binnenuit ver- stelbaar Achterbank neerklapbaar Getint glas Abs Airbag In hoogte verstelbare bestuur- dersstoel Skiluik Showroom en werkplaats: Koperstraat 16. 3067 GL Rotterdam, (Alexanderpolder, nabij Winkelcentrum Oosterhof). Tel. 010-2071111 RENAULT FEN EIGEN MANIfR VAN LbVEN De ANWB heeft de Sneeuwlijn (telefoonnummer 06-9623, 75 cent per minuut) opnieuw aanzienlijk uitgebreid. Voortaan kan van dui- zend verschillende wintersportplaatsen de meest actuele sneeuwin- formatie worden opgevraagd. Ook zijn een sfeerbeschrijving van de plaats, het aantal liften en pistes en een gedetailleerd weerbericht op te vragen. Dit gebeurt via het voice-responce systeem; de beller 'wandelt' als het ware met de druktoetsen van de telefoon door het informatiepakket. De gesprekskosten blijven op deze manier be- perkt. De Koninklijke Nederlandse Cricket Bond en Rover Nederland BV hebben een driejarige sponsorovereenkomst getekend. Rover is daarmee officieel KNCB sponsor. De veteranencompetitie 'Rover Challenge' en de prestatiebeker 'Rover Trophy' voor jeugdige hoofdklassespelers onder de 25 jaar getuigen van Rover's betrok- kenheid bij de cricketsport. Het Nederlandse Elftal bereidt zich thans voor op zijn eerste deelname aan de World Cup, die in februa- ri/maart 1996 in Azi op de agenda staat. Behalve een wintercontrole door de dealer, zijn er talloze hulpmid- delen op de markt die het rijden onder winterse omstandigheden vergemakkelijken. Tegen het beslaan van de ruiten zijn er speciale anti-condensdoeken en sprays verkrijgbaar. Dan is er nog een ruim- zicht zonnevenster. Dit geeft, bevestigd aan de anti-verblindings- klep, rust aan de bestuurder. Tegen bevroren sloten is er grafietpoe- der of -olie. Is het kwaad al geschied, dan bieden slotontdooier op batterijen of ontdooi-spray uitkomst. Ook een elektronische vorst- verklikker is nooit weg. Dit is nog maar een greep uit het aanbod slimme hulpmiddeltjes. De dealer informeert graag nader. Fokkens Parts Restaurations is in Twello een nieuw 'herstellings oord voor klassieke automobielen' begonnen. Eigenaar Gerhard Fokkens is volledig in de ban van klassieke auto's, vooral van Jagu ar. Samen met vier gespecialiseerde medewerkers houdt hij zich be- zig met restauratie en onderhoud. Bovendien verzorgt hij in eigen beheer de import en waar nodig de fabricage van specifieke, niet meer bestaande onderdelen. Tevens bemiddelt hij bij koop en ver- koop van Jaguars. Fokkens Parts Restaurations is gevestigd aan de Rijksstraatweg 63 in Twello. Het is een coupe en cabrio ineen, met een lage, onder een kleine hoek geplaatste voorruit, een lange neus, brede deuren en een spe- ciaal ontwikkeld variodak. De nieuwe SLK van Mercedes is een zeer opvallende verschijning. Tijdens de Salon in Turijn, volgend voorjaar, introduceert Mercedes-Benz deze opvolger van de roem- ruchte 190 SL, slechts twee jaar na de presentatie van het prototype. Het variodak, een technisch hoogstandje, zorgt ervoor dat de hard top met een druk op de knop is om te toveren van een coupe tot een cabriolet. Het dak is vervaardigd van metaal en verdwijnt met be- hulp van een speciaal hydraulisch systeem volledig in de koffer- ruimte. Voor de aandrijving is er een keuze mogelijk tussen een tweeliter zestienkleppen motor en de recent gei'ntroduceerde 2,3 li ter compressormotor. De Vectra heeft een agressieve neus. Het is toch om treurig van te worden. Elke dag krijgen we meer file leed te verwerken. De economische schade neemt ongelooflijke vormen aan, want als je in de file staat kun je niet werken. Je zal toch verwachten dat de verantwoordelijke politici alles uit de kast halen om aan die ellende een einde te maken. Helaas, dat is niet waar. De heren en dames kunnen het bijvoorbeeld niet eens worden over de aanleg van extra rijbanen. Maar ze bieden ook geen alterna- tief. Ja, sommigen verwijzen de wanhopige automobilist naar het openbaar vervoer. Om gemakshalve te vergeten dat dat niet bere- kend is op een sterke groei van het aantal reizigers. Helemaal naar word je van de gedachte dat dit jaar een bedrag van 750 miljoen gulden -dat is bestemd voor de verbetering van de in- frastructuur- niet zal worden besteed. De oorzaak ligt onder meer in het gegeven dat het afwerken van de benodigde procedures te veel tijd vergt. Ook blijkt de overheid te kampen met een tekort aan ont- werpcapaciteit. Zodoende houdt de Nederlandse Spoorwegen naar verwachting 200 miljoen gulden uit het investeringsprogramma over. Een kwart van het bedrag dat is uitgetrokken om de bestaande wegen beter te benutten, zal niet worden uitgegeven. De 300 mil joen die dit jaar zou worden besteed aan de Betuwelijn houdt de overheid nog even in de knip, hetzelfde geldt voor een bedrag van 150 tot 200 miljoen gulden uit de pot van de voorziene bestedingen in Rijkswegen. Dat is toch om gek van te worden: er is geld gereser- veerd om een probleem op te lossen en de overheid is niet in staat dat geld uit te geven. Gelukkig zijn erook wat lichtpuntjes te melden van het filefront. Zo komt er eindelijk een experiment met het benutten van de vlucht- strook als extra rijbaan tijdens de spits. Gedurende vier maanden mogen automobilisten vanaf i januari op de A28 bij Zeist in de richting Utrecht over de vluchtstrook rijden. Op dit traject zullen elektronische borden het verkeer in goede banen leiden. Als daar- voor aanleiding is, geven de elektronische borden aan dat de strook is gesloten. Dat is nog eens een experiment dat de moeite waard is. Het toestaan van gebruik van de vluchtstrook zal zeker helpen de doorstroming te bevorderen. Dus is er toch nog hoop voor degenen die gedoemd zijn dagelijks de file te trotseren. De overheid laat u toch niet helemaal in de steek. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 27