Boek over mensen aan het werk tijdens gloriejaren Wilton - Fijenoord BON Speelgoed ingezameld voorTjechische kinderen - U* P HET IUIET 4241000 Rotterdam-Rijnmond November meubel- inruilmaan MaasposT ITAL SEAC RE1ZEN Mitzi Mode voor de wat eigenzinnige vrouw Chocoladegrootmeester te gast bij De Bonte Koe VERZWIJG IETS HOORT Hommage aan Max Skladanowsky MaasposT Speciale aanbieding voor MaasposT-lezers Open huis Konditietraining De specialist in designvloeren >^vr^V.D. VALK ELECTRONICS Botontkalking KERKDIENSTEN I tTi M M Aaatste] Levering voor de kerstdagen BOUMAN Xorad;6j SCHIEDAM SCHIEDAM - 'Het waren gouden tijden'. Met deze zin, waarin voor Schiedam de gehele periode vanaf 1948 tot de jaren zestig be- sloten ligt begint het boek Wilton - Fijenoord. De au- teur, Hans van der Sloot, schetst in het hoofdstuk dat hiermee opent, het beeld dat de scheepsbouw in Schiedam opriep. Dat van een immense bedrijvigheid, verdeeld over de werven Gusto, Nieuwe Waterweg en Wilton Fijenoord, die elk voor zich een vooraanstaan- de positie hadden. De uittocht van de tiendui- zenden werknemers be- schrijft hij ook als een feno- meen dat het verkeer in Schiedam dagelijks lamleg- de en alle wegen in het cen trum verstopte. Speciaal voor de lezers van Maaspost is het boek van Schiedam- mer van der Sloot nu tegen een gereduceerde prijs ver- krijgbaar. 'X. j Gloriedagen Deze bon geeft recht op een korting van tien gul den op de normale ver koopprijs van fl. 59,90 van het boek van Hans van der Sloot over Wil ton - Fijenoord. CERAMICA NATUURSTEEN ITAL: U komt er graagover de vloer! GRATIS VERVOERnoar indien u uw vliegvakanties boekt bij B.v. Haarenlaan 782 in Schiedam Tevens een enorme keus in de GOEDKOOPSTE reizen met eigen veivoer. Huisjes, hotels, appartementen in o.a. Tjechie, Hongcvije, Slowakije, Frankrijk, Belgie, Duitsland, Spanje, Italie, en vele anderen. InkooD-verkooo-reoaratie Inkoop-verkoop-reparatie audio-video-KTV It mm mm ED Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Woensdag 29 november 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.52 Hervormde Gemeente Schiedam Opstandingskerk, Burg. Honnela- ge Gretelaan Aanvang: 10.00 uur Ds.G.de Lang Grote Kerk. Lange Kerkstraat Aanvang: 10.00 uur Dhr.J.A. van Lambalgen Aanvang: 17.00 uur Ds.J.C. Schuurman Aan vang: 19.00 uur Muzikaal Avond- gebed Huize Thomas, Griekse- straat Aanvang: 10.00 uur Mevr.R. de Graaff Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat aanvang: 10.00 uur Ds- .A.J. Wttenweerde Gereformeer- de Kerk Schiedam De Ark, Harg- plein zie Dorpskerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat Aanvang: 10.00 uur Ds.H.J. Kouwenhoven Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat Aanvang: 10.00 uur Ds.A.J. Wt tenweerde Dorpskerk, Noordeinde Aanvang: 10.00 uur Aanvang: 19.00 uur Gospelsound St.Mar- tinuskerk, W.Andriessenlaan zie Dorpskerk Schieland Ziekenhuis Hal Polikliniek Aanvang: 10.30 uur Ds.J. Bouterse Hervormde Evangelisatie op gereformeerde grondslag Gilde College, Nieuwe Damlaan Aanvang: 10.00 uur Ds.L.J. Geluk Grote Kerk, Lange Kerkstraat Aanvang: 17.00 uur Ds .J.C. Schuurman R.K.Parochie H.Liduina en O.L.V. Rozekrans Singel 106 Zaterdag 02/12: 18.30 uur, Eucharistieviering. Zondag 03/12: 09.15 uur. Hoogmis (heren- koor I.H.D.). 11.00 uur, Eucharis tieviering, pastoor P.M. Vismans Kapel Huize Frankeland Zaterdag, 17.15 uur, Parochieviering Zon dag, 09.15 uur, Huisviering Leger des Heils Pastorietuin 4 Aanvang: 10.00 uur Maj. en mevr. Th.H. Wolterink WOONNIEUWS Bij aankoop van nieuwe meubelen in de maand november, ruilen wij uw gebruikte meubelen in. Bouman betaalt u veel geld voor uw meubelen en neemt ze gratis mee terug. In vele gevallen is het mogelijk om uw nieuwe meubelaankopen nog voor de kerstdagen te leveren. Tijdensde aankoop spreken wij een exacte leverweek met u af. Vraag onze spelregels in de showroom THUIS IN HUIS -tW-OO'N— ROTTJjftDAM IJsselmondselaan 175 Rotterdam-Kralingseveer Tel.010-28421 II MaasstaD weekbladen KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: Goswin van Horssen Telefoon 010-4004291 KLANTEN SERVICE GROEP: Telefoon 010-4004471 4004296 VERTEGENWOORDIGERS: R. Versnel Telefoon: 010-4738322 R. de Hoog Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLE1DER: R. van der Heijden Telefoon 010-4004291 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDAKTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Redaktie: M. Heijnen Telefoon: 010-4004484 Chef-redakteur L.M. Hartman Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 Foto(na)bestellingen: 010-4775301 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Dagbladunie b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur Schiedam was trots op die scheepsbouw, die tot in lengte van jaren welvaart beloofde en aan generaties van Schiedammers zekerheid beloofde. Die trots kwam tot uiting in alle publicaties uit die jaren tot en met de aanvan- kelijk fel bekritiseerde film van Jan Schaper 'Schiedam kiest voor het water' toe. Ook de stadsuit- breidingen en vernieuwing, de eerste plannen voor vernieuwing van het centrum en verkeerspro- jecten weerspiegelden het opti- misme dat vooral door de scheepsbouw levendig werd ge- houden. Natuurlijk was het ook een schit- terend gezicht om Schiedam te mogen zien als het middelpunt van activiteiten in een industrieel gebied dat reikte vanaf Rotterdam tot voorbij Vlaardingen. Schiedam viel daarin op door de concentratie van reusachtige werfhellingen en dokken en de reusachtige schepen in reparatie of aanbouw waaraan het werk met enthousiasme dag en nacht doorging. Het werk sprak ook tot de ver- Hans van der Sloot terug bij de werf Wilton - Fijenoord beelding. Het inbrengen van komplete krukassen door de schoorsteen, de bouw van tan kers. de bouw van speciale sche pen en de eerste boorplatforms op het continentale plat, de repara- ties aan zeekastelen als de Nieuw Amsterdam en Willem Ruys en niet te vergeten de bouw van kruisers en fregatten. Dat was toch maar het werk van Schiedamse handen. Hans van der Sloot is zelf geen 'Wiltonner'. Wei hoort hij zoals zovele Schiedammers tot een fa- milie waarvan vaders en ooms, neven en achterneven op een of andere manier met de werfaktivi- teit te maken hadden. Zelf zegt hij daarover: „Als Schiedammer, van vlak na de oorlog, was je op een of andere manier met Wilton - Fijenoord of met de Gusto ver- groeid. Meer misschien nog dan met de jeneverindustrie. Dat was toch meer lets van een generatie daarvoor. Op school hingen de affiches van de Wilton Bedrijfs- school, in het theater werden uit- voeringen gegeven door de Wil ton Harmonie, of het Wiltonkoor, in de sport namen de elftallen en teams van Wilton steevast een prominente plaats in en bij vriendjes thuis gingen de ge- sprekken of over Wilton of over bedrijvigheid die wel iets met de werven uitstaande had. Ik zou niet weten hoeveel konijnehok- ken er zijn gebouwd met mate- riaal dat uiteindelijk op een of an- der schip thuishoorde en wanneer er ergens een karwei moest wor- den opgeknapt kwam er altijd wel een elektricien of pijpfitter met de bekende WF op z'n pak om het zaakje te klaren." Met Wilton - Fijenoord zelf kreeg hij vooral als journalist te maken. „Op de krant", herinnert hij zich, „gold als stelregel, dat je min- stens een keer per week contact had met de persdienst van Wilton. Daar was altijd nieuws. En als je daarbuiten nog iets te weten wil- de komen, hoefde je om vijf uur maar even naar buiten te gaan. Dan kwam de hele trein van fiet- sers voorbij het redactielokaal en de Wiltonners die het afstandje tussen de bus en tram moesten overbruggen. Het boek Wilton - Fijenoord ademt ook de sfeer van het bedrijf in zijn gloriedagen. Natuurlijk beschrijft Van der Sloot ook de neergang van dit geweldige con cern en name de problemen die ontstonden in de jaren '70 en '80, waarin bleek dat de Nederlandse scheepsbouw niet tegen de Azia- tische concurrentie opgewassen was. Ook de controverses tussen de verschillende Nederlandse bouwers stelt hij aan de orde en komt daarbij tot de conclusie dat ook de verouderde structuur van de scheepsbouw, de ondergang van deze bedrijfstak heeft ver- sneld. „Wat mij echter het meest fasci- neerde" zegt hij, „is het gegeven dat er geen enkele documentatie bestond over het karakter van de werf. En nog minder over de bin ding die tussen al die werknemers onderling en tussen hun werkge- ver bestond. Kijk, in de vijftiger jaren is ooit het grote boek ver- schenen van professor Bouman. Dat beschreef tot 1953 de werf in al z'n fusies en investeringen. Wat uit dat boek veel minder sprak was de bindende factor in het geheel. Het leveren van top- prestaties, het realiseren van wat onmogelijk leek, het kunnen re- pareren van schepen die door de verzekering waren opgegeven en het beleven van de factor arbeid als een bekroning. Bedrijven als Wilton leken alles te bevestigen waarvoor de arbeidersbeweging voor de Tweede Wereldoorlog had geknokt: zekerheid, scholing, medische verzorging, veiligheid en bovenal erkenning." De grote verdienste van het boek Wilton - Fijenoord is de beschrij- ving van die relatie. Steeds weer laat Hans van der Sloot in het feitelijke geschiedverhaal de mensen aan het woord. Ook plaats hij het verhaal voortdurend tegen de achtergrond van de tijd. Waar hij het bijvoorbeeld heeft over de grote oceaanstomers - de trots van Nederland - vergeet hij niet om duidelijk te maken hoe beperkt de rol van Nederland feitelijk was in het transatlanti- sche verkeer. Tegenover de weel- de van 'onze' Statendam en Nieuw Amsterdam, stelden de Fransen en Engelsen immers hun Normandie en Queen Mary als summum van varende luxe. Het boek Wilton - Fijenoord is daarmee een uitgave geworden, waarin alle oud Wiltonners zich- zelf en hun werk herkennen. In de verschillende hoofdstukken her- leeft het verleden. Natuurlijk is Wilton Fijenoord een boek voor 'shiplovers', al was het alleen maar vanwege de vele unieke af- beeldingen. Maar meer nog is het een boek, dat de herinnering le- vend houdt aan een tijd waarin tienduizenden trots vertelden van het werk op de werf, de prestaties die er werden geleverd en de be- tekenis die aan ieders aandeel werd toegekend. Een boek, kort- om dat de verhalen losmaakt. De normale verkoopprijs van dit over Wilton - Fijenoord be- draagt 11.59,90. Bij inlevering van de bon ontvangen lezers van Maaspost een korting van tien gulden. De bon is in te wis- selen bij de Schiedamse boek- winkels en in Vlaardingen bij boekhandel Den Draak. Ook aan de balie van het kantoor van MaasposT, Over de Vesten 3a, is het boek verkrijgbaar voor 11. 49,90. Het boek is verkrijgbaar bij: MaasposT weekbladen, Over de vesten 3A, Schiedam. Van Leeuwen, Broersvest en Mgr. Nolenslaan, Schiedam. Mercurius, Hof van Spaland, Schiedam. Den Draak, Veerplein, Vlaar dingen. Deze korting geldt tot en met 23 december 1995. SCHIEDAM - Terwijl veel Schiedamse ouders de komende tijd weer met het verlanglijstje van zoon of dochter de stad induiken op zoek naar de felbegeerde Sin- terklaaskado's in menige speel- goedwinkel, kennen een groot aan- tal Tjechische kinderen ouders noch speelgoed. Dat was voor de Schiedamse winkeliers en met na me van die van Winkeliersvereni- ging Hoogstraat reden eens wat voor deze groep aan de andere kant van Europa te doen. De afgelopen week werd daarom een oproep ge- daan aan alle Schiedamse kinderen om de kasten, laden en planken eens na te kijken op goed en bruik- baar speelgoed dat echter geen blik meer waardig werd gegund. In de dagen die hierop volgden moet een ware strooptocht naar allerhande speeltjes, poppen en spellen in me nige kinderkamer zijn onder- nomen, getuige de vele tasjes en tassen vol speelgoed die een twee- tal opgetrommelde Zwarte Pieten woensdag 22 november in ont- vangst mocht nemen. Rond de klok van drie was al meer speel goed opgehaald, dan waarop men op voorhand had gehoopt. Als dank voor hun spontane medewer- king kregen de kinderen een bon voor een wandeling in de Grote De pieten namen het vele speelgoed blij in ontvangst. Omloop, waarmee op diverse adressen gratis versnaperingen wa ren te verkrijgen. Het ingezamelde speelgoed is intussen al op weg naar verschillende tehuizen in Tjechie, zodat de kinderen daar dit jaar ook eens een onvervalst Sin- terklaasfeest kunnen vieren. De aktie werd professioneel begeleid door de Rotterdamse afdeling van het Leger des Heils. SCHIEDAM - Muziekschool An- nelies organiseert in samenwer- king met Johan de Heer op zater dag 2 december een open huis in de lesruimte van Anelies aan de Oude Maasstraat 13. Tussen 12.00-17.00 uur kan men snuffelen op de computer- en kerstmarkt. Daarnaast worden er verschillende demonstraties verzorgd, waaron- der die op een electrische of akoe- tische piano en diverse keyboards. Tussen de demonstraties door is er genoeg gelegenheid om de diverse instrumenten uit te proberen. SCHIEDAM - Vrouwen die iets aan hun conditie willen doen kun nen op woensdag terecht in Klup- huis Oost. In de groep van 09.00- 10.00 uur en die van 20.30-21.30 uur is direkt plaats voor enige vrouwen. Er wordt het hele sei- zoen door les gegeven, maar per blok van zes lessen betaald, te we ten fl.20,-. Meer informatie bij Kluphuis Oost, tel.4735435. In onze uitgebreide showroom van 800m2 tonen wij onze collectie van meer dan 500 soorten wand en vloertegels en daar naast een grote variatie in leisteen, mar- mer en graniet. slechls voor 2950, Idem met tegels 40x40 cm, I 45 x 45 cm of 50 x 50 cm^ I 3350,- Vierhavenstraat 19 Rotterdam Tel. (010)4762054 (ANVR Reisadviesburo, lid SGR) t.v. 1000 sky adult I000 videocript eurocript/ ^BhT*Ti VH - mac smard cards Uw adres voor het vakkundig herstellen van al uw reparaties. Gratis prijsopgave. cd-rom v.a. 14,95, zappers v.a. 39,95. Broersveld 91, Schiedam. Tel. 010-47B7208 SCHIEDAM - De Stichting Oude- renwerk Schiedam organiseert voorlichtingsbijeenkomsten over botontkalking. Een deskundige vertelt wat het is, wat de gevolgen kunnen zijn en hoe het te voorkomen is. Ook wor den er tips gegeven aan mensen die deze kwaal al hebben. De bijeenkomsten vinden plaats op woensdag 6 december van 09.30- 11.30 uur in dienstencentrum De Woudhoek en op woensdag 13 de cember van 10.00-12.00 uur in wijkpost Oost, gevestigd in Klup huis Oost aan de Galileistraat. De toegang is gratis. Voor meer informatie: 4264022. L Mitzi Ottevanger-Lanzer in haar zaak op de hoek van de Grote Markt en de Boterstraat. SCHIEDAM Opvallend en ex- clusief; dat zijn eigenlijk de twee begrippen waarmee het modehuis van Mitzi het best omschreven kan worden. Op de hoek van de Grote Markt en de Boterstraat is Mitzi Mode te vinden. In het winkelpand is een uitgebreide collectie dames- kleding te bewonderen die over- wegend een tikje chique en stijlvol is en toch bepaald niet stijf. Zeker met het oog op de feestdagen in december of gewoon voor een bij- zonder avondje uit is de kans om te slagen groot, Zelf omschrijft Mitzi Ottevanger - Lanser haar collectie als 'Kleding van zeer sportief tot avantgardis- tisch'. Het is nu ruim acht jaar geleden dat Mitze Mode de deuren opende aan de Boterstraat in Schiedam. Tot die tijd werkte zij als rontgenlaboran- te. Ondanks dit beroep, dat nauwe- lijks iets met mode te maken heeft, was zij toch gei'nteresseerd in kle ding. „Als jong meisje maakte ik met de nodige fantasie al mijn ei gen kleding." In de jaren dat Mitzi nu een eigen zaak heeft wist ze een steeds grote- re klantenkring op te bouwen. ,,De berichten die ik onlangs zag in de landelijke kranten over omzetda- lingen in de kledingbranche zijn in ieder geval niet bij mij van toepas- sing. We draaien hier echt gigan- tisch" In het modehuis van Mitzi is het meestal een komen en gaan van mensen. Van een belangrijk deel van haar klanten weet Mitzi pre- cies wat ze willen na even ge- vraagd te hebben wat ze zoeken en of het voor een bijzondere gele genheid is. Bij sommige klanten weet ze zelfs feilloos te vertellen wat ze thuis in de kast hebben han- gen en waarmee het te combineren is. Zeker voor wat de kleur betreft weet ze rokjes, blouses, en truien bij elkaar te passen. Een positieve ontwikkeling vindt Mitsi de kleding voor de wat oude- re vrouw: „Ze gaan nu wat vlotter gekleed. Er wordt maar gesproken over vergrijzing, maar de mode moet je niet aanpassen aan de ou- dere dames." Op het moment dat ze het vertelt komt een wat ouder iemand haar zaak binnen. Ze is op zoek naar kleding met de tinten grijs en groen er in. Mitsi Ottevan ger weet er direct een passende trui bij te vinden: „Hij staat u echt far* tastisch om een boswandeling mee te maken. Hij is niet echt om in huis te dragen." Mitsi steekt haar mening niet onder stoelen of ban- ken; voorwaarde bij haar is echter wel dat de klant er zich lekker in moet voelen en de klant met een te- vreden gevoel de winkel uitgaat. Overigens let Mitsi niet alleen op de kleurencombinatie; ook heeft zij er oog voor hoe de kledng valt. Moet er iets veranderd worden dan is dat geen punt; in het atelier ach- ter haar zaak wordt de kleding aan- gepast. Toenemend bij Mitse is ook de vraag naar bedrijfskleding: ,,Bij steeds meer bedrijven zie je dat een bepaalde lijn wordt gevolgd in de kleding. Veel bedrijven blijven hierbij in hetzelfde stramien. Ik ad- viseer altijd van 'probeer net even anders te zijn'. Probeer dat net even anders door niet terug te val- len op die grijze massa maar durf een vernieuwde tint. Een van de bedrijven waar Mitse de bedrijfs kleding voor ontwierp was Ernst Moret Young in Rotterdam," Deze kleding sluit op zich goed aan bij de vrouw waarop zijn mikt in haar eigen winkel; de zelfbe- wuste vrouw, die best een beetje eigenzinnig mag zijn, met bijvoor beeld een PR-functie en weinig tijd. Mitzi heeft voor haar klanten nog een regel die zij voor ogen houdt: „Je moet niet willen verkopen; de klant moet willen kopen." SCHIEDAM - Hoewel Kees Klein, de chocoladekunstenaar van De Bonte Koe, zijn plaats achter de werktafel niet graag afstaat aan DE ANONIEME TIPLIJN: 010 L I T I E derden, maakte hij zondag 26 no vember graag voor een keer een uitzondering. Het gebeurt dan ook niet iedere dag dat een grootmees- ter als de Belgische Jef Damme je vraagt van de faciliteiten gebruik te mogen maken. Damme was in het Schiedamse chocolade-atelier te gast om de lekkerste gerechten klaar te maken uit zijn inmiddels klassieke naslagwerk 'Chocolade'. Hij beet hiermee de spits af in de succesvolle reeks 'Schrijvers ko- ken uit eigen werk', dat dit jaar wederom georganiseerd wordt door Donner Boeken in samenwer- king met restaurant't Tappunt. De ruimte aan de Lange Haven was al maanden van te voren compleet uitverkocht, Degenen die 26 no vember wel een plaatsje in het ka- rakteristieke pand hadden weten te bemachtigen, konden zich dus al op voorhand geluksvogels noe- men. Dit gevoel drong nog sterker tot de aanwezigen door, toen de gerechten uit de kookkroniek daadwerkelijk voorgeschoteld werden en genuttigd konden wor den. ROTTERDAM - Honderd jaar ge leden was het een wonder dat star- re beelden gingen leven. Nu is de bioscoop tot een stuk alledaagse cultuur uitgegroeid. In het kader van 100 jaar cinema presenteert Goethe-Institut Rotterdam in sa- menwerking met Lantaren/Venster en de SKVR-Foto Videoschool een tentoonstelling, lezing- en filmprogramma gewijd aan de Duitse filmpionier Max Sklada nowsky 1863-1939). Een lange weg bezaaid met obsta- kels, ontdekkingen, experimenten en mislukkingen leidde honderd jaar geleden tot de vertoning van de eerste films. Dit pad werd mede gebaand door Max Skladanowsky. In augustus 1892 filmde Max zijn broer Emil. Dit had de eerste Duit se film kunnen zijn, ware het niet dat er nog geen goed apparaht was voor de projectie. Op l november 1895 had Skladanowsky echter zijn 'Bioscop' (dubbelprojector) voltooid en zagen 1500 toeschou- wers van het Berlijnse varietethea- ter Wintergarten de eerste Duitse filmopnamen die waren aangekon- digd als 'de meest amusante en in- teressante uitvinding van de nieu we tijd'. In 1896 nam hij met ver- beterde apparatuur een tweede filmprogramma op, 'Berlinaufnah- men', de eerste bewegende beel den van Berlijn. In de SKVR-Foto- Videoschool is een overzichtelijke tentoonstel ling ingericht over de jeugd, leer- en succesjaren van Max en zijn broer Emil Skladanowsky die in Europa de eersten waren die een openbare filmvoorstelling uit com- mercieel oogpunt uitvoerden. De tentoonstelling werd samengesteld door Dr. Andreas Bossman van de vereniging Die ersten 100 Jahre Kino in Berlin. De feestelijke ope ning is op 2 december om 18.30 uur. Daarna nog te zien tot en met 26 januari (op werkdagen van 10.00 uur tot 17.00 uur behalve op donderdag). V V-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 3