Hyundai Lantra 1.6 GL: onverwacht dynamisch Seat steekt Toledo in nieuw pak Sintra ruimtewagen van Opel Viano staat voor V-klasse Renault Rotterdam Nieuwe Porsche 911 GT1 voor Le Mans Chrysler Neon op Politievak In zak en as Exclusieve Occasionshow Audi in Leusden Fiat Cinquecento T rof eo VW Golf (Variant) en Vento TDI als automaat Autotest Specificaties De grootste Top Occasion dealer! RENAULT Bijzonderheden uitrusting c1 V Al Na vijf jaar is het tijd om eens iets nieuws aan te trekken. Met die gedachte heeft SEAT gespeeld toen de Toledo-lijn tegen het licht werd gehou- den. Het resultaat mag er we- zen. De Spaanse fabrikant heeft de Toledo een fraaie nieuwe jas aangemeten. En voor de zakelijke markt zal de nieuwe ultrazuinige en toch heel pittige Toledo TDi zeer zeker een aanwinst zijn. ill Woensdag 6 december 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.59 Showroom en werkplaats: Koperstraat 16. 3067 GL Rotterdam, (Alexanderpolder, nabij Winkelcentrum Oosterhof). Tel. 010-2071111. FEN EIGEN WANIER VAN LtVEN Welvende vormen geven de Hyundai Lantra een onderscheidend gezicht. Motortype: Viercilinder met 16 kleppen Cilinderinhoud: 1.599 cm3 Vermogen: 84 kW/113 pk bij 6.100 t.p.m. Max. koppel: 143 Nm bij 3.000 t.p.m. Accpleratie: 10,5 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 193 km/uur. Gem. verbruik: 8,4 ltr/100 km. Prijs: fl. 29.950,- Het dashboard en het interieur, zoals dat in de 1.8 GLS met automaat is te vinden. We noteren onder meer een airbag in hetstuurwiel. Stuurbekrachtiging Spiegels van binnenuit ver- stelbaar Achterbank neerklapbaar Traploos regelbare interval ruitewissers De importeur van Audi, Pon's Automobielhandel in Leusden, heeft op 8 en 9 december een Audi Exclusieve Occasionshow in petto. Zo'n honderd betrekkelijk 'jonge' Audi-occasions zijn te bewonde- ren (elk model is geprijsd vanaf fl. 40.000,- excl. btw/bpm). Het gamma varieert van de spraakmakende Audi quattro tot en met de Audi A8 met zijn bijzondere aluminium carrosserie. Luxe uitvoe- ringen van de Audi 100. de 100 Avant, de A6 (Avant) en ook de door Porsche AG van een nog sterkere motor voorziene Avant RS2 zullen niet ontbreken. Dat geldt ook voor de Audi Coup en de Audi Cabriolet. Alle Audi-dealers uit het land hebben hun meest bijzondere ge- bruikte wagens aangeleverd voor deze show. Alle occasions hebben een strenge selectieprocedure doorstaan. Op elk verkocht model geeft de dealer twee jaar garantie. Tijdens de showdagen is een taxateur aanwezig voor een taxatie van een door de koper eventueel in te ruilen auto. De show is op 8 december van 10.00 tot 21.00 uur geopend en op de negende van 10.00 tot 17.00 uur. Porsche ontwikkelt een volledig nieuwe 911 GT 1 racewagen. Met het gloednieuwe model wil Porsche aan de start van de 24-uurs race van Le Mans en van andere internationale GT lange-afstandsraces verschijnen. De Porsche GT 1-racewagen is gebaseerd op het type 911 en zal - in aansluiting op het onlangs gepresenteerde Le Mans- reglement voor 1996 - een vermogen van ongeveer 600 pk (441 kW) leveren. Met de ontwikkeling, constructie en inzet van deze fa- brieksauto zou een tweecijferige miljoenenbedrag in Duitse marken gemoeid zijn. Waarschijnlijk bouwt Porsche ook een kleine serie van de high-tech GT 1 racewagen voor verkoop aan klanten. Dat zal echter pas na het raceseizoen van 1997 zijn. De al eerder gebouwde 911 GT 2 wordt verder ontwikkeld. Marcel van Vliet en Marc Warns zijn met hun dertiende plaats de snelste Nederlanders van de Europese finale van de Fiat Cinquecen to Trofeo op 16, 17 en 18 november in de Noordspaanse stad Giro- na. Zij gaan door naar de WK-rally die op 20 januari volgend jaar in Monte Carlo begint. De eindoverwinning ging naar de Italiaanse equipe Nicola Caldani/Giovanni Bernacchini. Andere Nederlanders die door importeur Fiat Auto Nederland waren afgevaardigd zijn Theo van den Berg/Ronald Wassink (24e in Spanje), Arnold van der Smeede/Patricia Berk (25e), Sandra van der Sloot/Suzanne van Iperen (42e) en Wubbo Boiten/Holger van der Laan (48e). Boven- dien kregen de Nederlanders Roel Fassbender/Marco Wildenburg (43e) en Ren van Oosten/Mike Janssen (46e) 'wildcards' vanwege hun sterke optreden in de Nederlandse Cinquecento-merkencup. De Volkswagen Golf, Golf Variant en Vento met een direct inge- spoten turbodieselmotor zijn vanaf nu leverbaar met een automati- sche versnellingsbak. De automaat in deze modellen is verkrijgbaar in CL- en GL uitvoering en kan bij de Volkswagen-dealer worden besteld tegen een meerprijs van fl. 3.200,- (incl. btw/bpm). De TDI motor heeft een bijzonder laag brandstofverbruik en een zeer gerin- ge produktie van schadelijke uitlaatgassen. Het vermogen van 66 kW (90 pk) haalt hij uit een cilinderinhoud van 1,9 liter. Een Golf TDI met automaat trekt in 14,8 seconden van 0 naar 100 km/uur (Golf Variant TDI: 15,5 seconden en Vento TDI 15,3 seconden). De topsnelheid is 175 km/uur (Golf Variant TDI 172 km/uur en Vento TDI 175 km/uur). Op de politievakbeurs Politievak '95' is de Chrysler Neon in poli- tie-uitvoering getoond. Het model heeft verschillende eigenschap- pen die hem geschikt rnaken voor het politiewerk. De auto is com pact, maar biedt toch veel binnenruimte door het unieke 'cab for ward' design. Stuurbekrachtiging en de overzichtelijke buitenmaten maken hem bijzonder wendbaar. Verstevigingsbalken in de portie- ren en twee airbags zijn standaard. In 32 politiekorpsen wordt al ge- bruik gemaakt van de diensten van de Chrysler Voyager, Dodge Ram Van en/of Jeep-modellen. Ook brandweer en andere genifor- meerde overheidsdiensten doen zaken met de Chrysler-dealer. Het is een gek gezicht: politiemannen die vuilniszakken over fotor- adar kasten trekken. Rijdend over de provinciale weg van Assen naar Emmen was ik onlangs getuige van deze daad der wetsdieners. Zij protesteerden op deze manier tegen de korting op hun salaristoe- slag. Bij het zien van dit tafereel kun je als automobilist een lichte gniffel niet onderdrukken. Eindelijk kan het gaspedaal door de 80 km/uur grens. Hoewel, het was opvallend hoe keurig alle bestuurders zich op deze lange rechte weg aan de snelheidslimiet hielden. Op zo'n moment blijkt het effect van radarkasten. Ze zorgen ervoor dat automobilisten gewend taken aan de maximum snelheid, zelfs zo dat er ook niet te hard wordt gereden als de controleapparaten duidelijk zichtbaar onklaar zijn gemaakt. Uit dit gewoontegedrag kunnen gemeentelijke overheden lering trekken. Fotoradar kasten zijn een perfect alternatief voor drempels en de andere snelheids- remmende hobbels en slingers, waarvan de aanleg flink wat geld kost. Om de vijftig of laten we zeggen honderd meter zo'n kast plaatsen, is voldoende. nog wat borden erbij om te waarschuwen dat ergens in n of twee van die kasten een camera zit en klaar is Kees. Zo kornen we wellicht eens van dat gehobbel af. dat bepaald niet positief uitwerkt op je gemoedsrust, dat zelfs een bedreiging kan zijn voor de veiligheid. Wim Often Toyota zet HiAce krachtig in markt De donkergrijze lak van de Lan tra doet wat sober aan. De stem- mige lakkleur weerspiegelt niet- temin perfect de doelgroep waarop Hyundai met deze auto mikt: de zakelijke rijder met een gezin. Dan telt een ingetogen hooding met toch net genoeg subtiele kenmerken om op te val- len. Dat doet de Lantra met zijn wel vende vormgeving, die anders is dan wat je tot nu toe op de markt ziet. De lichtmetalen velgen, die tegen meerprijs leverbaar zijn, zorgen voor de sportieve onder- toon. Een uitbundiger kleur zou wel een juiste afspiegeling van Hyundai's glorierijke marktpositie hebben gegeven. In oktober haalde dit merk mede dankzij de Lantra een marktaandeel van 3,3 procent Het Lantra laat zich met speels gemak sturen. We rijden met de uitvoering GL met het Al pakket, dat duizend gulden toevoegt aan de basisprijs van 29.950 gulden. Het is het over- wegen waard, want de Lantra heeft dan wel handigheidjes als een ver- stelbare stuurkolom, getint glas, hoofdsteunen achterin en een in twee ongelijke delen neerklapbare achterbank. Wie centrale portier- vergrendeling wenst, doet er goed aan voor een GLS te kiezen. Be- halve dat alles met een draai op slot springt, zijn dan ook de zijrui- ten elektrisch bediend. De Lantra komt in dit geval op een prijs van 34.950 gulden. HiAce, zo heet de troef van Toyota in de bedrijfswagen- markt. De naam is niet nieuw, maar de auto wel. Ten opzichte van het vorige model is deze middelgrote besteller op alle fronten verbeterd en kent hij een concurrerende uitrusting met onder meer standaard een air- bag voor de bestuurder. De HiAce (het streepje tussen de i en A is verdwenen) is in elk geval veel 'Europeser' dan zijn voorgan- gers, waarvan er sinds 1967 we- reldwijd meer dan 325 miljoen zijn verkocht. De nieuweling is ont- worpen in Toyota's Design Studio in Brussel. Het is ook de eerste Ja- panse 'bus' met de instap achter de voorwielen. Daardoor heeftVie au to nu een neus, net als een VW Transporter, een Ford Transit of een Mercedes Sprinter. Bij het bepalen van de uitrusting is sterk naar deze concurrenten geke- ken. Zo heeft de HiAce standaard een airbag (zoals de Transit) voor de bestuurder, balken in de portie- ren en gordelspanners. De achter- Toyota is verder bezig om goed- keuring te krijgen voor een variant met dubbele cabine op grijs kente- ken. Die is specifiek voor de Ne derlandse markt ontwikkeld. De ombouw komt op 2.712 gulden ex- clusief btw. In 1997 wil Toyota meer versies van de HiAce uitbrengen, zoals chassis-cabine varianten en uitvoe- ringen met verhoogd laadvermo- gen. Overigens voldoet de laad- ruimte van de auto aan de maten van Euro pallets. Om dat te berei- ken is er tussen de wielkasten een afstand bewaard van 1,22 meter. De gewijzigde voor- en achter- bumper geven de Toledo een ge- stroomlijnd en strak aanzien, zeker in combinatie met de stootsierlijs- ten en de nieuwe koplampen. Te- vens is net als bij de Ibiza en de Cordoba voortaan een startonder- breker standaard, maar dat is niet het enige winstpunt in de uitrus ting. De type aanduiding CL, GL, GLX en GT hebben het veld geruimd voor Basis, SE, SXE en ST. Vanaf de SE zijn er voortaan random elektrisch te bedienen ramen als- mede centrale portiervergrende- ling aan boord. De SXE is zelfs uitgerust met een airbag voor zowel de bestuurder als de bijrij- der. Alle uitvoeringen van de TDi heb ben eveneens standaard de airbag in tweevoud aan boord. De TDi houdt daardoor altijd de meest ide- ale horizontale positie, wat onge- twijfeld het rijgedrag bij zware be- lading ten goede zal komen. Tevens krijgt de auto tractie con- trole, stuurbekrachtiging. twee air- bags, abs op de remmen en elek trisch te bedienen zijruiten. Merce des zal de Viano volgend jaar pre- senteren met twee moiorvarianten. De koper kan kiezen uit een 2,3 li ter turbodiesel of een 2,3 liter ben zine krachtbron. In het jaar daarop zal er een zescilinder van 2,8 liter bijkomen. Prijzen zijn nog niet be- kend. De Toledo is ge facelift en tevens is de familie uitgebreid met een zuinige TDi variant. Het grootste merk op de Neder landse markt begeeft zich nu ook op het pad van de ruimtewagens. De auto die Sintra zal gaan heten, zal niet eerder dan eind volgend jaar pas bij de dealers verschijnen. Opel Nederland heeft echter al wel de foto's vrij gegeven. De Sintra is ontstaan uit een sa- menwerking tussen het Technisch wielophanging is onafhankelijk met schroefveren (als bij de Trans porter) en dat levert een prima weggedrag op. Een passagiersair- bag en abs op de remmen zijn le- verbare opties. ,,De HiAce is een optelsom van veiligheidsvoorzie- ningen", aldus F. de Munck, alge- meen-directeur van importeur Louwman Parqui. Volgend jaar wil Toyota 36.000 HiAces aan de man zien te bren- gen. Louwman Parqui verwacht dat er daarvan 2.000 in Nederland worden verkocht. De 2.4 Diesel (58 kW/79 pk) in gesloten uitvoe ring komt op fl. 33.991,49 en dat is in vergelijking met de meeste con currenten scherp. Verder zijn er varianten met 2,4 liter benzinemo- tor (85 kW/116 pk) en een lekker trekkende 2.4 TurboDiesel van 66 kW/90 pk. TOLEDO Ontwikkelings Centrum van Opel in Duitsland en de Amerikaanse afdeling van General Motors. De auto zal straks in de Verenigde Sta- ten worden gebouwd. Aan de an dere kant van de Atlantische Oceaan gaat hij trouwens de markt op als opvolger van de Pontiac Trans Sport, de ruimtewagen van General Motors die ook in Neder land al enige jaren op de markt is. staat voor de verkoop van 1.221 auto's, wat een record is voor Hy undai op de Nederlandse markt. De groei over het hele jaar geno- men ligt boven de veertig procent. De Lantra, waarvan ook een scherp geprijsde Wagon uitvoering op de markt komt, heeft een aantal sterke kwaliteiten. Twee dingen vallen onmiddellijk op. Dat zijn de flinke ruimte en de complete uit rusting. De eerste meters is direct het genot van de standaard stuur bekrachtiging merkbaar. Daar- naast reageert de 1,6 liter motor heel pittig. De wegligging verdient een pluim. Mede dankzij de stevi- ge schokdemping is de auto tot op hoge snelheid bijzonder koersvast. Sterker nog, voor je er erg in hebt. rijd je harder dan verwacht want de heeft de van VW/Audi afkomstige direct ingespoten turbodieselmo tor. Gemiddeld verbruikt die slechts 4,8 liter dieselolie over honderd kilometer, terwijl hij met een vermogen van 66 kW/90 pk en een maximum koppel van 202 Nm tot behoorlijke prestaties in staat is, zo konden we ervaren. Direct inge spoten diesels zijn doorgaans wat rumoeriger dan de variant met in- directe injectie. Door het moment van inspuiting van de brandstof in zeer kort op elkaar volgende etap- pes te laten verlopen, is de motor in de Toledo TDi-juist opmerkelijk geluidsarm. Deze inspuiting in fa- ses is alleen mogelijk dankzij een elektronisch geregeld brandstof- systeem. Een bijzonder riante uitrusting ge- richt op luxe en veiligheid ken- merkt de ruimtewagen van Merce des-Benz. Het voertuig zal vol gend jaar op de markt komen on der de naam Viano, maar Merce des zal met een type-aanduiding gaan werken die gelijke tred houdt met de rest van het modellengam- ma. Dat betekent dat 'Das Haus' in dit geval zal spreken van de V- klasse. Ook Mercedes mikt als zoveel an dere producenten met een MPV (Multi Purpose Vehicle) op de vele gebruiksmogelijkheden. De Viano biedt plaats aan zeven personen. De zetels zijn evenwel makkelijk uit de auto te nemen. zodat het in terieur in een oogwenk is veran- derd in een bergruimte tot maxi- maal 4.500 liter. Dat is in dit seg ment beslist van grate waarde. Voor veilig vervoer van fietsen en skies zijn speciale steunen te leve ren, die in de bodem van de auto kunnen worden bevestigd. De Via no of V-klasse zal zijn uitgerust met automatische niveauregeling op de achteras. De carrosserie be- De Sintra heeft wel stylingkenmer- ken die specifiek zijn bedoeld voor de Europese smaak. Dat begint na- tuurlijk al met een Opel gezicht. Maar ook de motoren, de versnel- lingsbakken en de wielophanging zijn afkomstig van Opel. Veiligheid heeft topprioriteit gekregen bij de ontwikkeling van de HiAce. De auto biedt plaats aan acht inzit- tenden, die kunnen instappen via twee schuifdeuren. De V-klasse van Mercedes krijgt een fraaie stroomlijn.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 21