De Wapenkamer: complex van werkplaatsen en schatkamers Tics, krampen en stuiptrekkingen Russische leiders verliezen symbool van zelfrespect Tekens van macht in het Kremlin De verlegen tsaar Maak een tsarenkroon of schrijf een recensie Alleen het mooiste en meest exclusieve was goed genoeg Peter en de huilende madonna Lezingen en muziekavond 1v.ES c De tentoongestelde 'Schatten van de Tsaar' in Museum Boymans-van Beuningen zijn afkom- stig uit de Wapenkamer van het Kremlin, een vjin de oudste en rijkste mu- sea ter wereld. Moskou, 5 September 1698; de tsaar was na an- derhalf jaar op reis te zijn geweest weer terug in de stad. Grootgrondbezit- ters, ambtenaren en vrienden liepen uit om Peter de Grote te verwel- komen. Nadat hij hen 'had begroet, haalde de tsaar ineens een lang scherp scheermes tevoor- schijn en begon eigen- handig hun baarden af te scheren. Moskou, 1665. Sneeuw- witte paarden stuiven door de nauwe straatjes van de hoofdstad, hun zilveren sierkettingen rinkelen. Hun berijders, de bebaarde strelitsen (gardisten van de tsaar), schreeuwen en tieren. Boeren en burgers ma- ken haastig de weg vrij. Een en ander kwam voort uit de positie die de tsaar preten- deerde te bezitten. De tsaar zag zichzelf als de erfgenaam van de Romeins-Byzantijnse keizer. Net als bij die keizer was het land met zijn onder- danen zijn persoonlijke bezit: de tsaar was Rusland. Bovendien was hij door God aangesteld en al leen aan Hem verantwoording schuldig. Deze aanspraken moes- ten natuurlijk wel ondersteund worden. Om het in hedendaagse termen te zeggen: de tsaar moest een stukje PR bedrijven. Daarom ontwikkelde het hof in de loop der eeuwen ingewikkelde ceremonies en rituelen. Hierdoor werd een bij na onoverbrugbare afstand gescha- pen tussen de tsaar en de gewone stervelingen; het versterkte het mysterie rondom de tsaar en deed hem boven de gewone stervelin gen uitstijgen. De daarbij gebruik- te kronen, kleren en juwelen wa ren, oneerbiedig gezegd, niets an- ders dan rekwisieten. Uit de aard der zaak moesten deze rekwisieten wel gemaakt zijn .van goud en zil- jMs IiOlhl HKh loftoFlVI r£> Ovum tiliipi04bi(iilKb V fcoPoThl CllpHIZb HE iVrXpicno/hHiby SoPoAWTpMYb Rondlopen op de ten toonstelling met op je hoofd een kroon, die misschien wel mooier is dan die van tsaar Peter de Grote zelf. Of je de- buut maken als journa list en zelf een recensie schrijven over de ten toonstelling 'Schatten van de Tsaar' voor het Rotterdams Dagblad. In Museum Boymans- van Beuningen kan dat de komende maanden allemaal. Schatten van de Tsaar Tsaar Ivan III (1462-1505) liet ter vervanging van de oude houten gebouwen tussen de nieuwe kathedralen van het Kremlin een Schathof bouwen. In dit gebouw wer- den de machtssymbolen en persoonlijke kostbaarheden van de tsaar en zijn familiele- den ondergebracht. Het Scha thof kende indertijd drie af- delingen: De Grote Schatka- mer met regalia die de Byzan- tijnse keizer aan de 12e eeuw- se grootvorst Vladimir Mono- mach geschonken had, de Wapenkamer waar wapens voor de grootvorst werden vervaardigd en het Magazijn met gewaden, wapens en wa- penrustingen van de groot vorst en zijn lijfwacht. Later kwamen daar nog de Goud- en Zilverkamer, de Imperiale Stallen en de Iconenkamer bij. Alleen het mooiste en meest exclusieve was goed genoeg voor de Moskovische vorsten. Aan het eind van de vijftiende eeuw had het 'derde Rome' niet alleen behoefte aan een keizerlijk decor van paleizen en kathedralen, maar ook aan een hofceremonieel waarin men met de symbolen van macht de wereld kon impone- ren. In het Schathof werden niet alleen kostbaarheden opge- slagen. Er waren ook de werk plaatsen van onder andere de wapenmakers en de goud- en zilversmeden. Daar werden de rijk gedecoreerde produk- ten gemaakt en voorbereidin- gen getroffen voor onder- meer de grootse ontvangsten van (buitenlandse) gasten. De etiquette in Moskou werd steeds gecompliceerder, for- meler en strenger. Het belang van de Wapenkamer steeg. Onder Vasili III (1506-1533) werd het hoofd van de Wa- De tsaar was een oprecht maar tevens nieuwsgierig gelovige. In 1720 beweerde men dat een icoon van Ma ria in een kerk te St. Peters burg in huilen was uitge- barsten omdat ze in zo'n troosteloos deel van de we reld leefde. De tsaar bezocht de kerk en hij beval de icoon van Ma ria naar zijn paleis te bren- gen waar hij het stuk nader onderzocht. Al gauw ont- dekte hij op de icoon piep- kleine gaatjes bij de ge- schilderde ooghoeken van Maria. En achter het doek dat de achterzijde van de icoon bedekte, vond hij een holte waarin restjes ge- stolde olie zaten. Als er tijdens de dienst kaarsen voor de icoon wer den gebrand, zorgde de hitte ervoor dat de olie smolt en het leek alsof Ma ria weende. Peter was verrukt over de vernuftige constructie, maar liet tegelijkertijd de maker zwaar kastijden we- gens het bevorderen van bijgeloof dat Peters nieuwe stad had bedreigd. penkamer, de rustmeester, zelfs de belangrijkste functio- naris van het rijk. Sinds die tijd wordt het hele complex van werkplaatsen en schatkamers als 'Wapenkamer' aangeduid. De belangstelling van de vorst reikte veel verder dan oorlog- voering alleen. Als de plaats- vervanger van God op aarde en beschermer van het ortho- doxe geloof moest hij zijn on- men en religieuze vaandels en het decoreren van kruisen en medaillons. Vanaf de 16de eeuw duiken er in het Westen ooggetui- genverslagen op over een schat van onvoorstelbare rijk- dom en schoonheid opgesla- gen in de Wapenkamer van het Kremlin. Met name Ivan de Verschrikkelijke (1547- 1584) had er een handje van De Wapenkamer herbergt bijzondere stukken, zoals deze haardversiering in de vorm van een Indiaan. Het maakt, samen met een Indiaanse, deel uit van een haardstel. derdanen opvoeden tot vroomheid. Daartoe moest Moskou na Constantinopel (het 'Derde Rome') de leiding van het religieuze, culturele en artistieke leven in Rusland op zich nemen. In een aparte werkplaats - de Iconenkamer - hielden kunstenaars zich be- zig met ondermeer het ont- werpen van fresco's, emble- om zijn gasten en buitenland se gezanten te imponeren met zijn rijkdom. Toen de tsaar moest vluchten uit het Kremlin voor de vanuit de Krim oprukkende Tataren, en hij zijn kostbaarheden in vei- ligheid wilde stellen, waren daar twee colonnes van elk 450 sleden voor nodig. Later, ver in de zeventiende eeuw onder leiding van rust meester Chitrovo, toen de wa penkamer haar rijkste bloei bereikte, veranderde de werk- zaamheden in de Iconenka mer. De schilders maakten niet meer alleen Bijbelse figu- ren en miniaturen, maar gin- gen over tot het vervaardigen van tot dan toe voor hen on- gebruikelijke produkten zoals landkaarten, meubels, fres co's, goudsmeedwerk en tex- tiel. De Wapenkamer ontwik- kelde zich tot een soort Aca- demie van de Kunsten. Door- dat men een groot aantal vak- lieden uit het Nabije Oosten en Europa aantrok, konden Oost en West elkaar bevruch- ten en bruiste de Wapenka mer van vitaliteit. In het begin van de 18de eeuw kwam aan deze bloei- periode abrupt een einde. Pe ter de Grote haalde in 1711 de beste ambachtslieden, archi- tecten en kunstenaars naar zijn nieuwe residentie Sint-Pe- tersburg. Bijna twee eeuwen later achtte V.K. Troetovski, de toenmalige directeur van de Moskouse Wapenkamer, Peters maatregel fataal voor de Russische Kunst. Hij schreef: „De meest opmerke- lijke artistieke instelling die nooit en nergens haar ge- lijke kende, werd vernietigd met een pennestreek, met een krabbel van vijf letters (n.l. Peter, red.) Daarmee stierf het hart van de nationa- le Russische kunst. Het sleepte de geest en sensitiviteit van de Russische artistieke ziel in zijn graf met zich mee." Daardoor kwam de produktie in de Moskouse werkplaatsen bijna stil te liggen. Ook de be- heerstaak van het magazijn werd verwaarloosd. Zelfs een eigen gebouw ontbrak. Door het verhuizen van de ene ruimte naar de andere en vooral door de grote brand van 1737 gingen heel wat kostbaarheden verloren. In het begin van de 19de eeuw werd de Wapenkamer door samenvoeging van verschil- lende Kamers tot keizerlijk hofmuseum gemaakt. In 1851 werd de locatie ge- bouwd waar de schatten nu nog steeds worden bewaard en tentoongesteld. Uit angst voor brand werd er aanvanke- lijk geen verwarming aange- legd. Door vocht en tempera- tuurverschillen werd flinke schade toegebracht aan de collectie. De Grote Revolutie van Oktober 1917, toen de re- gering na 200jaarweerterug- keerde van Petersburg naar Moskou, betekende vreemd genoeg een ommekeer in de waardering van de schatten; het betrof immers de symbo len van de door het nieuwe regime verworpen klasse. De schatten werden echter uitge- roepen tot eigendom van de republiek. Er kwam een groot conserverings- en restauratie- programma op gang. De col lectie werd aangevuld met verzamelingen van particulie- ren, kerken en kloosters. Te- genwoordig houdt een om- vangrijke staf zich bezig met de wetenschappelijke bestu- dering, restauratie, conserve- ring en expositie van deze unieke schatten. Had de oude directeur Troetovski, de criti- cus van Peter de Grote een eeuw vooruit kunnen zien, dan was hij misschien getroost geweest. Als museum is de Wapenkamer springlevend. Getuige de unieke tentoon- stelling van de Schatten van deTsaar. Als hij ongeveer 22 jaar oud is, begint Peter de Grote'last te krijgen van een zorgwekkende en dikwijls onaangename lichamelijke kwaal. Als hij geemotioneerdwas of onder druk van de om- standigheden gespannen raakte, begon zijn gezicht onwillekeurig krampachtig te trekken. In de ergste gevallen kwam het ook tot heftige, onbeheerste bewegingen van de linkerarm en kwam er pas een einde aan de stuiptrekkingen wanneer de tsaar zijn bewustzijn had verloren. Naar alle waarschijnlijkheid leed hij aan plaatselijke epileptische attaques. Zolang de trillingen niet meer dan een tic waren, probeerden de tsaar en zijn gezelschap te doen alsof er niets aan de hand was. Wanneer de stuipen sterker werden, haalden zijn vrienden of adjudanten snel iemand wiens aan- wezigheid een ontspannende werking had; zijn tweede vrouw Catharina of een andere jonge vrouw. Peter de Grote ging dan met zijn trillende hoofd op de schoot van de vrouw liggen en zij streelde zijn voorhoofa en slapen terwijl ze hem zachtjes geruststellende toesprak. De tsaar viel tenslotte in siaap en doordat nij het bewustzijn verloor, werden de electrische storingen in zijn hersenen opgeheven. i -"V'i Hij begon met Sjein, de opper- bevelhebber van het leger, die te verbluft was om zich te ver- weren. Alle baarden sneuvel- den, slechts drie mannen ble- ven gespaard: de patriarch, uit eerbied voor zijn ambt, vorst tijd en Tichon Stre- Deze schaal met deksel werd in opdracht van Peter de Grote vervaardigd voor zijn zoon tsarevitsj Aleksej. In de verte klinkt hoornge- schal en tromgeroffel. Westers geklede lakeien, soldaten en officieren verschijnen, daar- achter een statierijtuig en de stoet sluit met een aantal wa- gens vol geschenken. Het gaat richting het Kremlin: een am- bassadeur uit een ver westers land dat Holland wordt ge- noemd, maakt zijn opwach- ting bij de hoog verheven tsaar. Op het plein voor het Kremlin staat een erewacht van duizend strelitsen strak in het gelid. De dubbelkoppige adelaar, het wapen van de tsaar, is met gouddraad op hun kaftans gestikt en schit- tert in de zon. De ambassa- deur stapt uit, twee pristaven (edellieden) komen hem tege- moet en begeleiden hem naar het Gezantenhof. Daar moet de ambassadeur nog enige da- gen wachten voor hij de tsaar werkelijk te zien krijgt. Onder- Op donderdagavonden in de aula van het museum. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis op vertoon van een entreekaart voor de tentoonstelling. 14 december: Tsaar en Getto. De jonge Peter en het Westen door Piet de Buck 21 december: Peter de Grote en zijn Amsterdamse vrienden. Wetenschappelijke en culturele betrekkingen door Jozien Driessen-Van het Reve 28 december: Contradictions of the Petrine Epoch. The art of the period door Irina Soboleva (deze lezing wordt in het En- gels gehouden) 4 januari: Russische liederen en aria's. Ani Imastounian - so- praan; Jeroen Snijder - piano 11 januari: Staat en recht tijdens Peter de Grote. Door Prof. Mr. F.J.M. Feldbrugge 18 januari: Russisch orthodoxe eredienst (met beeld en ge- luid). Door Dr. W.P. van den Bercken 25 januari: De dichters van de Tsaar. Door Drs. Annie Meinte- ma 1 februari: Russen in het Westen. Door Prof. E. Waegemans (Maximaal aantal plaatsen 250, reserveren niet mogelijk). Voor inlichtingen: 010-441.95.39 De gardisten van de tsaar waren gekleed in prachtige kaftans. tussen keuren de pristaven de geschenken. Dan is de dag gekomen. Van uit het Gezantenhof schrijdt het gevolg van de ambassa deur naar de audientiezaal, hoog boven zijn hoofd draagt een secretaris de in zijde ge- wikkelde geloofsbrieven. Weer zijn daar de strelitsen en klinkt hoorngeschal. Bij de ia- gang van het paleis moeten de gezanten hun wapens af- geven. De voorzalen zijn druk bezet met nieuwsgierige ho- velingen in brokaten kaftans en met mutsen van vossebont op het hoofd. Eindelijk komen de gezanten in de grote zaal. De belang rijkste hovelingen kijken muisstil toe. De tsaar zit aan het einde op een podium, naast hem staan fiere wach- ters gewapend met prachtig bewerkte bijlen, boven zijn hoofd hangt een icoon van Maria. De tsaar zit onbeweeg- lijk, op zijn hoofd prijkt de diamanten kroon, op zijn borst het gouden kruis, links van hem op een zilveren pira- mide staat de gouden rijksap- pel, rechts van hem een gou den lampetkan, zodat de. tsaar meteen zijn handen kan wassen nadat deze door de ambassadeur zijn gekust. De ambassadeur wacht op eerbiedige afstand. Dan krijgt hij een teken. Hij loopt naar voren, groet de tsaar bij zijn vele namen en titels - elke keer maakt hij daarbij een die- pe buiging - en biedt zijn ge loofsbrieven aan. De tsaar raakt het papier even met de hand aan en laat het door een bediendeterugbrengen. Hier- na volgt het hoogtepunt van de audientie: de tsaar steekt minzaam zijn hand naar vo ren en voorzichtig drukt de ambassadeur zijn lippen te- gen de keizerlijke hand. Als de ambassadeur terugloopt naar zijn plek gebeurt dat op- nieuw buigend met het ge zicht naar de tsaar. Het laatste onderdeel kan beginnen: het tonen van de geschenken. Als alles afgelopen is, heeft de tsaar geen woord gezegd (zijn kanseliers voeren steeds het woord) en nauwelijks be- wogen. Wie een verslag leest van het hofleven in Rusland in de ze ventiende eeuw, verbaast zich over de nauwgezette ceremo nies en rituelen die vrijwel da- gelijks, bij allerlei gelegenhe- den plaatsvonden. Ze doen denken aan absurde toneel- stukken en de zin ervan ont- gaat de hedendaagse lezer volkomen. De 'toneelstukken' waren echter een hoogst se- rieuze bezigheid en waren door hoffunctonarissen zeer preciesopgeschreven. *51 MM Tijdens audienties droeg Peter het gouden borstkruis. ver en bezet zijn met juwelen. Toentertijd moest het publiek overdonderd worden door de pracht en praal. Het werkte en werkt perfect. Ook heden ten dage tonen de objecten de bezoeker van de tentoonstelling de macht en de verhevenheid van de tsaar. Peter kon wreed en meedogenloos zijn, verlegen was hij ook. Tijdens zijn reis door Europa werd hij uitgenodigd door twee Duitse vorstinnen. Toen Peter zag hoe groot het gevolg van de dames was, wilde hij eerst niet komen. Pas nadat beloofd was dat slechts de twee vorstinnen en hun naaste familie aanwezig zouden zijn bij de audientie, stemde Peter toe. Echter zodra hij de zaal binnenkwam, kon hij geen woord meer uitbrengen. Hij verstopte zijn gezicht in zijn handen en mompelde: „lk weet niet wat ik moet zeggen." Zijn onwetendheid met het westerse protocol maakte hem nog verlegener. Gelukkig begrepen de vorstinnen wat er aan de hand was en ze begeleidden hem naar de eettafel. Al met al werd het nog reuze gezellig en durfde hij zelfs te dansen. Waarbij hem opviel dat „die Duitse vrouwen verduiveld harde botten" hadden; de tsaar bleek niet bekend met de uitvinding van het door baleinen gevormde korset. ItWIWH '.|H »1 U jus MichaVI Tsjerkasski_yvegens_zijn hoge leeftiid snev uit eerbied voor zijn rol als beschermer van de tsarina. Voor de meeste orthodoxe Rus sen was de baard het symbool van hun geloof en zelfrespect. Het was een door God geschon ken sieraad, gedragen door profeten, apostelen en door Je- zus zelf. Peter, die zelf geen baard droeg, beschouwde deze als onnodig, onbeschaafd en belachelijk. Al snel werd het verbod op baarden serieus op grote schaal ingevoerd. Alle Russen, behalve de geestelijken en boeren, kre- gen per decreet bevel zich te scheren. Uiteindeliik mochten de mensen die beslist hun baard wilden houden dat doen tegen betaling van een jaar- lijkse belasting. Er werd dan Peter beschouwde baarden als onnodig, onbeschaafd en belachelijk. Alleen boeren mochten nog een baard dragen. een bronzen penning met de afbeelding van een baard en de woorden 'Belasting betaald' af- gegeven, zodat icon worden aangetoond dat het om een 'wettige' baard ging. Ook de kleding bleef niet ge spaard. Peter had een hekel aan de Russische dracht, omdat ze onpraktisch was. Tijdens een groot feest, ter gelegenheid van de inwijding van een nieuw paleis knipte de tsaar de wijde mouwen van de aanwezige gasten af. „Kijk", zei hij, „die dingen zitten u in de weg." Een jaar later, in januari 1700, werd onder begeleidend trom geroffel op de pleinen en stra- ten afgekondigd dat ambtena ren, grondbezitters en andere adellijke figuren zowel in Mos kou als op het land zich moes ten voorzien van kaftans in Hongaarse of Duiste stijl en hun lange gewaden moesten opge- ven. Overal werden voorbeel- den van de goedgekeurde nieuwe kleding opgehangen, zodat de mensen deze konden bekijken en namaken. Behalve boeren werd iedereen die in traditionele dracht aan de stadspoort verscheen pas door- gelaten na het betalen van een boete. Later gaf de tsaar de wachters bij de stadspoorten de opdracht alle bezoekers die in lange traditionele mantels arri- veerden te laten knielen en dan de jassen af te knippen op het punt waar het gewaad de grond raakte. In zekere zin was deze eerste en meest opvallende hervorming van Peter de Grote na zijn te- rugkeer uit het Westen ken- merkend voor wat volgde. In zijn ongeduld om westerse ge- bruiken in de Russische maat- schappij in te voeren, gooide hij ook Russische gebruiken die goede bestaansgronden had den, overboord. De ouderwetse Russische kledij was beslist lomp en lastig bij het lopen, maar in de strenge kou van de Russische winter hadden de vrij- ere ledematen ook eerder van de vorst te lijden. Bij twintig of dertig graden onder nul kon de oude Rus in zijn warme laarzen en zijn overjas die van boven zijn oren tot de op grond reik te, met zijn ruige baard die zijn mond en wanqen beschermde, tevreden neerkijken op die ar- me, modieus geklede stakker, wiens gezicht blauw zag van de kou en wiens knieen, die onder zijn afgeknipte jas uitstaken, tegen elkaar klapperden in een vruchteloze poging om warm te blijven. Voor kinderen van 6 tot 12 jaar worden op woensdagen van 15.00 tot 16.30 uur en zaterdagen van 11.00 tot 12.30 uur gratis activiteiten georganiseerd. De kinderen hebben wel een toegangs- bewijs tot de tentoonstelling nodig. Tijdens deze bijeen- komsten onder leiding van PABO-studenten maken kin deren zelf 'kronen', wordt een tsarenverhaal verteld en bezoeken de kinderen met kroon de expositie. In de kerstvakantie worden deze activiteiten eveneens gehouden (van 15.00 tot 16.30 uur) op 26, 27 en 30 december, en van 2 tot en met 6 januari. Reserveren kan via telefoonnummer 010-441.94.75. Voor meer in- formatie: afdeling Publieks- begeleiding, telefoonnum- mer010-441.94.77/73. In samenwerking met het Rotterdams Dagblad heeft Museum Boymans-van Beu ningen tevens een project ontwikkeld voor schoolklas- sen met leerlingen van 14tot en met 18 iaar. Het Rotter dams Dagblad daagt leerlin gen uit om een kritische re censie over de expositie te schrijven. De beste teksten worden in januari en februa ri 1996 in het Rotterdams Dagblad geplaatst. Verder maakt een van de deelne- mende klassen kans op een bezoek aan de drukkerij van de Dagbladunie en het Rot terdams Dagblad. Ter voorbereiding van het museumbezoek krijgt iedere leerling een persmap met ondermeer een perskaart, informatie over Peter de Grote en een 'gebruiksaan- wijzing' voor het schrijven van een recensie. De docent krijgt een lesbrief met aan- wijzingen voor de uitvoering van het project. Tijdens de voorstelling is er een speciaal toegangstarief van vijf gulden voor school- groepen. Voor de persmap- pen wordt een gulden per map gevraagd. Persmappen en de lesbrief kunnen wor den besteld bij de afdeling Publieksbegeleiding van het museum, tel. 441.94.73/77. Voor groepen is telefonische aanmelding noodzakelijk.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 29