Passage denkt ook aan innerlijke mens 'Mooiste paraplu bij slecht weer' geeft steden oude magie terug 'Wij zijn geen juwelier met plucne op de vloer' MaasposT Passages gaan tweede jeugd in Gezelligheid troef b Chiqi Cheri a SCHIEDAM Niet alleen 'funshoppen' is het parool in de Nieuwe Passage, maar ook fun-schrokken en fun-slokken. Dat zal de bezoeker van Schiedams nieuwe winkelcentrum opvallen als hij in zijn vrije tijd sommige zaken in de Passage aandoet. De Walk-inn, A la Minute en Jenny's Koffie Corner Lunchroom bewijzen de stelling dat de Nieuwe Passage ook oog heeft voor de innerlijke mens. Dat er op eet- en drinkgebied voor elk wat wils is, wordt snel duidelijk nadat de verslaagever vanMaaspost de genoemde zaken is binnengestapt. Nieuwe trend Ruim keus Ontmoetingsplek Bloei Tweede jeugd Woensdag 13 december 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 Jenny's koffie corner tijdens een sporadisch voorkomend rustig uurtje in de Nieuwe Passage. De Traiteur maakt de kant en klare maaltijden a la minute. Voor wie In Schiedam eens bijzon- der uit eten wil gaan, biedt roerba- krestaurant Walk-inn aan het Broersveld een uitstekende moge- lijkheid. In plaats van allerlei duis- tere gerechten waarvan de naam zelfs niet het kleinste belletje doet rinkelen, schept de menukaart met- een duidelijkheid. Achter ver- trouwd Schiedams klinkende na- men als Roerbak 'De Walvisch', 'Proveniers' en 'Beursbrug' gaan vrij gangbare gerechten schuil. ..Roerbakken heeft op zich niets buitenlands", zegt bedrijfsleidster E. de Just. „Het is puur Nederlands en de gerechten spreken de men sen zeer aan." Niet zonder trots doet zij vervolgens de 'geheimen' van Walk-inn uit de doeken. „Roer- bak-maaltijden zijn calorie-arm en vetvrij, het is puur gezond wat we de mensen voorschotelen. Het eten wordt bereid door middel van in- ductiekoken, waarvan het grote voordeel is dat het heel snel gaat. De bezoekers zouden, als zij dat willen, bijna direct kunnen eten en zo weer kunnen vertrekken." Dat dit echter zeker niet als ongastvrij moet worden uitgelegd en slechts als voorbeeld dient, maakt De Just daarna duidelijk. „De klanten krij- gen het eten geserveerd op re- chauds, waarop de warme roerbak ken worden gezet. Zo kan het eten heel lang warm blijven en kunnen de mensen juist alle tijd nemen om van hun maaltijd te genieten." Met het roerbakrestaurant haakt Walk-inn in op een nieuwe trend van eten. Sterker nog, De Just, die al wat I anger in de horeca zit, geeft aan dat Walk-inn momenteel het enige roerbakrestaurant in Neder- land is. ,.Het is voor ons dus ook een nieuwe ervaring, maar het is heel leuk en spannend om op dit gebied de eerste te zijn. Overigens denken de mensen soms dat we al leen maar roerbak-maaltijden heb- ben, waardoor het grootste deel van het bezoek 's avonds komt, maar dat is niet zo. Zo kun je hier altijd koffie drinken en bakken we verse wafels.v Het dient trouwens te worden ge- zegd dat de Walk-inn er prachtig uitziet. De gloednieuwe grenen ta- feltjes en de gehele inrichting van de zaak ademt een warme sfeer uit. „Ja", besluit De Just, „we hebben echt geprobeerd om in de zaak een huiskamer-achtige sfeer te maken, waar je elk moment van de dag binnen kunt lopen." Vanaf Walk-inn belanden we bin nen een paar seconden bij Traiteur 'A la Minute'. Ook hier is het sma- kelijk eten wat de klok slaat. De winkel is echter heel wat kleiner dan die van Walk-Inn. Jazeker: 'winkeE. Nauwelijks binnengeko- men steekt eigenaar Jan Bijloo en- thousiast van wal. „Je moet het echt zien als een winkel. De opzet was om van A la Minute geen res taurant te maken, afgezien van kleine lunches. Dit is een winkel en geen horeca-gelegenheid." Vervolgens wordt het karakter van de tractaties van de Traiteur duide lijk. De traiteur, zou je kunnen zeggen, is eigenlijk gemaakt voor de snelle en jachtige mens van dit tijdsgewricht. Het past bij iemand die als levensleus heeft: 'gemak dient de mens'. Bij iemand die na een dag hard werken niet de tijd heeft om uitgebreid in de keuken te gaan kokkerellen, maar die wel lekker wil eten. Laat daar geen misverstand over bestaanMet ge- paste trots wijst Jan Bijloo op de diploma's aan de muur van zijn strakke en moderne 'winkel'. Voor de geboorte van zijn 'A la Minute' was Jan Bijloo Chefkok in het Rijnmond Hotel. En hij mag zich gespecialiseerd kok in de koude en warme keuken noemen. In de Nieuwe Passage is Bijloo meer dan tevreden met zijn stekkie aan het Broersveld. „Niet alleen de mensen vinden het een leuk win kelcentrum, mij bevalt het hier ook prima!", antwoordt hij desge- vraagd. „Er zijn nog wat dingetjes waar aan gewerkt moet worden, maar echt, ik heb het wel gevon- den zo", klinkt het zonder enige twijfel. Voorgerechten. soepen, aardap- pels en groenten, vleesgerechten en eenpansgerechten als nasi, spa ghetti, macaroni en shoarma, het kan allemaal worden meegenomen uit de traiteur. Bovendien kunnen klanten zelf de maaltijd samenstel- len. Het gaat dan om voorverpakte maaltijden, die in de rustige uurtjes worden bereid en gekoeld worden bewaard. Bijloo tovert vervolgens verschillende soorten bakken te- voorschijn. ,.Dit zijn speciale, duurzame bakken. Ze zijn prima geschikt voor vriezer, magnetron en oven. De meeste maaltijden kosten rond een tientje, dan heb je al ruime keus. Maar een gemiddel- de eter kan ook voor 7,50 al bij ons terecht. Die prijzen hebben we ex- pres laaggehouden." Na een 'tot ziens' beginnen we vervolgens aan de laatste etappe en komen we niet veel later aan bij het 'kloppend hart' van de Nieuwe Passage: de centrale hal met daarin Jenny's Koffie Corner Lun chroom. Natuurlijk slaan we ook hier de koffie weer niet af, die wordt aangeboden door eigenares- se Jenny de Vos Burchhart. De ligging van 'Jenny's' springt eigenlijk het meest in het oog. Wie niet beter wist, zou zeggen: Nou. nou, ingeklemd zitten tussen de roltrap en de wenteltrap in de hal, is dat wel wat? Maar wie er een keer is geweest, beseft dat in die positie juist de grote kracht schuilt. Waar kun je nu beter zitten als je even wilt rusten en je over wilt ge- ven aan het vermaak dat mensen kijken heet. 'Prettig rumoerig', in die typering kan Jenny de Vos Burchhart zich wel vinden. „Laatst nog, toen Sinterklaas hier rond liep. kon je bij ons alles meebele- ven. Het is inderdaad waar dat er geen muren rond mijn zaak staan en dat er dus weinig privacy voor het personeel is. Maar dat zie ik juist als voordeel. We zijn ver- plicht om alles op te ruimen", ver- klaart Jenny lachend het voordeel. „We hebben geen geheimen voor de klanten en hebben op deze ma- nier vanzelf contact met hen. De mensen kunnen gemakkelijk aan- schuiven, omdat er geen deur is. De bekende drempel bij de men- sen, zo van: zullen-we-wel-of-zul- len-we-niet?, is dus heel laag." Uiteraard beantwoordt Jenny ook de wat plichtmatige vraag wat er allemaal verkrijgbaar is. Ze somt dan een lijst op met daarin onder meer koffie, gebak. belegde brood- jes, salades, warme croissants en pizza's. Maar weldra gaat het ge- sprek weer over de ideale ontmoe tingsplek die Jenny's is. ,,Heel vaak gebeurt het dat mensen ken- nissen zien en meteen roepen: Hal lo! Komerbij zitten." Vervolgens gaat men zitten en geeft men niet alleen de mond maar ook de ogen goed de kost. En ook voor meege- sleurde vaders en vrienden bete- kent de Koffie Corner Lunchroom een welkome vluchtheuvel, zo legt Jenny uit. „Het gebeurt niet zelden dat vaders hun kans schoon zien en hun vrouw vriendelijk toevoegen: Lopen jullie nog maar even door, we zien jullie straks wel." De Hema, die ook een 'koffie- hoek' heeft, beschouwt Jenny niet als concurrent. „Welnee, zo moet je dat helemaal niet zien! Iedereen moet het druk blijven houden in de Nieuwe Passage, dan heb ik het ook vanzelf druk. Zien leven doet leven. Ja toch?" En zo besluit uw verslaggever een inspannend middagje Nieuwe Pas sage. En de conclusie dringt zich op. Wat je ook wilt: een hap tus- sendoor, eten meenemen of uitge breid tafelen, de Passage biedt het allemaal. Het winkelcentrum is be- slist een bezoek waard, al was het maar voor de innerlijke mens. Lekker gemaakt fietst uw verslag gever weer naar huis. Als de war me hap thuis straks maar niet te- genvalt PIETER VERMAAS SCHIEDAM - In Schiedam weten we eigenlijk niet beter dan dat de Passage een deel van de stqd is. De oorspronkelijke doorgang met aan weerszijden de luxe beklede gan- gen en een lichtinval die van alle kanten leek te komen maakte van de Passage een stad op zich. Schiedam blijkt met de bouw van haar eigen Passage destijds mee te hebben gedaan aan een trend, die zijn sporen over de hele wereld heeft achtergelaten. In Duitsland verscheen begin jaren tachtig zelfs een boekje dat de be- langrijkste Passages uit de hele we reld in woord en beeld brengt. Na tuurlijk is hierin ook De Passage uit Den Haag opgenomen, waar door deze een plaatsje krijgt tussen de prachtigste 'Straten van glas' uit onder meer Londen. Parijs, We- nen en Milaan. De Schiedamse trots is niet opgenomen, maar voor haar geldt evenzeer hetgeen de Duitse architectuur-historicus Geist eens in een monografie over het onderwerp schreef; dat het een van die zeldzame bouwtypes was die samen met de negentiende eeuw zijn ontstaan en vergaan. Volgens de Duitser kan de periode waarin de Passage haar eerste gro te bloei kende nauwkeurig worden afgebakend. namelijk tussen de Franse Revolutie en de Eerste We- reldoorlog. De kenner had destijds waarschijnlijk niet kunnen denken dat de 'vergane' bouwvorm aan het einde van deze eeuw juist weer zo in zwang zou raken. Ingewijden spreken in dit geval zelfs al van 'de Renaissance van de Passage'. Over de hele wereld schieten de nieuwe Passages sinds een tiental jaren als paddestoelen uit de grond en ge- ven als geen ander weer enig ca chet aan de dode stadskern. Vooral in Amerika en Canada werden de laatste jaren heel wat winkelstraten en recreatiecentra onder een glazen koepel gebracht. De afmetingen zijn echter zo immens dat van een Passage 'pur sang' geen sprake meer kan zijn. Het enige dat daar van het concept Passage over is ge- bleven is de kernbetekenis die Geist aan het fenomeen gaf: 'Er passeert iets, de beweging wordt gebeurtenis'. De Passages die na de Tweede Wereldoorlog vrijwel allemaal verdwenen, zijn nu bezig aan een tweede jeugd. Steden krijgen weer iets van hun oude magie terug door 'de mooiste paraplu bij slecht weer'. De Passage is blijkbaar een goed alternatief voor de voetgari- gersstraat in een door auto's over- spoelde stad en biedt bescherming tegen wind en kou. Ook in Schiedam is dit te merken. Zodra de draaideur is gepasseerd, gaan de handschoenen uit en kan de rits van de warme winterjas naar bene- den, De Stad is er ook hier weer een stukje aantrekkelijker door ge- worden en het straatbeeld, met na me in het Broersveld, is er aanzien- lijk door verfraaid. Rustig, en zon der belemmeringen, kan er gewan- deld, gekeken en gewinkeld wor den. Afgezien dan van het boven verwachting grote publieksver- keer, dat de Schiedamse Passage sinds de opening in September nooit meer heeft verlaten. Ook in het Duitse Passage-boekje wordt als een van de balangrijkste func- ties van de 'nieuwe Passage' het weer aantrekkelijk maken van het verblijf in de stad genoemd. Kort- weg; het scheppen van een plaats waar mensen graag vertoeven. Vandaar dat net als in Schiedam in onbruik geraakte gebouwen, die men vroeger sloopte of liet ver- krotten. juist nu worden gerestau- reerd en verbouwd. De dubbele strategic, die van het nieuw leven inblazen van een stad en het in stand houden van de oude monu- menten is na San Francisco en Boston ook in Schiedam inmiddels succesvol gebleken. De bouw van de Nieuwe Passage staat dus, net als vroeger, weer niet alleen. Het is een reactie op een nieuwe behoefte van de consument en de Schiedam- mer blijkt daarin niets te verschil- len van andere wereldburgers. De gegevens voor dit artikel ko men uit 'Passages' van Wolfgang Lauter. Het rijk ge'il- lustreerde boekje, dat 146 pagi- na's telt, werd in 1984 uitgege- ven door Harenberg. Johan verploegen in zijn Chiqi Cheri. SCHIEDAM - Na vierentwintig en een half jaar Termeulen, was voor Johan Verploegen de tijd rijp eens op eigen benen te gaan staan. En eigenlijk was er voor de sympha- tieke juwelier, die tevens voorzitter is van Winkeliersvereniging Nieu we Passage, maar n plaats die in aanmerking kwam om er zijn eigen winkel te beginnen; Schiedam. „Met het oog op de bouw van dit prachtige centrum, ben ik hier bij na drie jaar geleden begonnen op de Hoogstraat", begint Verploe gen zijn verhaal. „En toen de plan- nen eenmaal in een vergevorderd stadium kwamen, ben ik enthousi- ast met mijn vrouw en dochter aan het tekenen geslagen en hebben we dit pand en deze gevel ontwor- pen." De samenwerking binnen het gezin Verploegen bleef echter niet bij het ontwerp van de winkel in de Nieuwe Passage steken. Ge- drien runnen ze de gezellige juwe- lierswinkel, waar naar Verploe- gens eigen mening van alles te koop is van een minimum tot een maximum prijs. Hoewel maximum niet het geschikte woord is voor het assortment van de juwelier die zich richt op de middenklasse. „Wij zijn niet zo'n typische juwe lier met pluche op de vloer en dat soort dingen. Ik hoor van veel mensen dat men ons vooral ziet als een zaak waar je gemakkelijk even binnenloopt en waar het altijd ge- zellig is. En dat is voor mij heel erg belangrijk." Hoewel alle sieraden veilig achter glas staan, met name voor de eigen veiligheid, staat een persoonlijke behandeling van de klant hoog in het vaandel van Chi qi Cheri. Maar wat dat betreft heeft Verploegen ook de juiste branche uitgekozen. „Het is een vak met een glimlach", geeft hij grif toe. „Vaak heb je toch te maken met mensen die iets voor een ander ko- pen, en dat is heel dankbaar. Siera den koop je met je immers met je hart." Dat is ook een van de rede- nen dat men alles zonder proble- rhen kan ruilen. Veel zal dat waar schijnlijk niet voorkomen, want adviseren kan men bij Chiqi Cheri als de beste. „Natuurlijk vragen wij altijd eerst wat voor idee de klant zelf heeft, maar natuurlijk kun je hem of haar wel een beetje op weg helpen. Belangrijk is bij- voorbeeld of het voor een jong of ouder persoon is en er wordt geke ken naar het prijsniveau. Laten we eerlijk zijn, een kado moet natuur lijk wel leuk blijven. Ik druk de klant dan ook altijd op het hart dat wanneer iets te duur is, ze het eer lijk moeten zeggen. Bijna altijd is erdan wel iets vergelijkbaars, voor minder geld te vinden." Terwijl Verploegen zijn verhaal doet, is dochter Yvette druk in de weer een nieuwe batterij in een horloge te zetten, een aspect waarin de winkel gegarandeerd de goedkoopste in Schiedam is. De klant staat rustig te wachten, daar hij weet dat dit klusje bij Chiqi Cheri zo geklaard is. „Ja, we hebben een voorraad van ruim 160 verschillende batte- rijen. En is er iemand die een heel bijzondere batterij nodig heeft die we niet hebben, dan bestellen we hem direkt. Meer betalen daarvoor is niet nodig. Goed, we zullen daar misschien wat geld op moeten toe- leggen, maar ik vind: batterijen zijn n vaste prijs. Een stukje ser vice is heel belangrijk, ook bij op het oog kleine dingen." Gezellig en droog winkelen in de 'mooiste paraplu bij slecht weer', in dit geval uiteraard de Nieuwe Passage in Schiedam.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 24