Gekleed de feestdagen in dankzij de Nieuwe Passage Feestkleding voor de kleintjes Beveiligingwinkelcentrum is ook huismeesterschap Verdeelde reacties op nieuwe winkelsluitingswet Ideeen voor een mooie Kerst vind je in de Nieuwe Passage De klassieke Kerst volgens Anders De natuurlijke Kerst volgens Silk Design De romantische Kerst volgens Woongalant MaasposT SCHIEDAM - 'Black is back' en 'Overdaad schaadt niet meer'. Dat zijn de be- langrijkste boodschappen die de etalages in de Nieuwe Pas sage wat betreft de kleding voor de komende feestdagen uitdragen. Het nieuwe win- kelcentrum telt ruim vijftien verschillende modezaken, die elk met een eigen lijn en eigen kleuren een scala aan rpannen en vrouwen bedie- nen. Dus wat wordt het met de feestdagen, gekleed of toch maar weer casual en los? MaasposT maakte een rondje Nieuwe Passage en tekende de verschillende mogelijkhe- den op. nuMcy's rasfe SCHIEDAM - „Een paar we- ken geleden nog is het uni form van het beveiligingsper- soneel in de Nieuwe Passage aangepast." Zo begint Kees Duinmeyer van het bedrijf Prened zijn verhaal, als hem gevraagd wordt naar de outfit van de bewakers van het win- kelcentrum. „De uniformen lijken nu minder op die van de politie en ogen wat vrien- delijker." Vroege vogels In de smiezen SCHIEDAM - Nooit is het gezelliger in huis dan tijdens de donkere dagen voor Kerst en Nieuwjaar. Weken van te voren is men al in de weer met het verschuiven van meubels, het verhangen van schil- derijtjes en het aanbrengen van een sfeervolle Kerstversiering. Hoewel een goede basis door de jaren heen vaak al is vergaard, is het leuke nu juist om elk jaar weer iets nieuws toe te voegen aan het Feest- interieur. Kleine accenten kunnen wat dat betreft al heel veel doen. Een rode strik in plaats van een groene, een roze onderbord in plaats van het bekende koperen. Juist voor de beginnende huishoudens is er tegenwoordig van alles te vinden om van het huis een echt thuis te maken. En waar anders dan in de Nieuwe Passage is er op een klein aantal vierkante meters genoeg te vinden om aan ieders wensen te voldoen? Amper enkele maanden na de opening van het winkelcentrum hebben de wooninrich- ting- en decoratiezaken al een warm plekje veroverd in het hart van de Schiedamse consument. -< Woensdag 13 december 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.57 Er wordt weer werk gemaakt van de kerstgarderobe. Een man in smoking is geen uitzondering meer, een mooi Colbert minimaal vereist. De vrouw lijkt nog altijd veel meer kanten op te kunnen. Mantelpakjes in grijsblauw of bei ge tonen zich in de etalage van Fooks. Ook Superstar laat voor de komende maand een tweedelig pakje zien. Roze en gele Chanel- achtige jasjes op een zwarte rok moeten de vrouw iets gedistin- geerds geven, maar tonen tegelijk niet al te stijf. Maar ook naturel tinten zijn er in de Nieuwe Passage overal te vinden. Bij Miss Etam. maar zeker ook bij het onlangs ge- opende ProMiss. Voor de dames die wat feller willen, is Didi wel- licht een aanrader. Boutique de France gooit het op smaakvolle chique, maar dan voor een aantrek- kelijke prijs. Een andere trend lijkt te zijn dat de vrouwen zich weer massaal in 'het lang' gaan steken. Nancy Barten van de gelijknamige boetiek in het 'oude' deel van de Passage kan erover meepraten. „Zaterdag had ik nog een rek vol lange jurken, nu zijn er nog maar enkele over. Het loopt als een trein." Daarom de eigenares maar eens gevraagd naar wat er allemaal in de rekken hangt voor de komen de feestdagen. ,,Het toverwoord bij ons is combineren. En dan vooral met zwart als basiskleur. Daar kun nen dan verschillende andere kleu ren en motieven bij worden gedra- gen." Als een verkoopster, bij wie het bij elkaar zoeken van verschil lende kledingstukken in het bloed zit, gaat ze vervolgens langs de rekken. Duidelijk wordt dat er van het merk Compromis diverse leuke pakjes bij elkaar te zoeken zijn. Bij een zwart colbert, waarvan de mouwen kunnen worden omgesla- gen waarna er een glanzeride rand te voorschijn komt, heeft Nancy een soepelvallende rok met dezelf- de glimmende accenten. Hierbij kan een eveneens zwart giletje worden gedragen, maar ook een wit satijnen blouse of eventueel een gebloemd exemplaar. Even neuzen in de rekken en kiezen maar. Makkelijker kan het de klant bijna niet gemaakt worden. Om de exclusiviteit te waarborgen hangt er van elke maat maar een exem plaar in de rekken. „Dit om te voorkomen dat de buurvrouw op de hoek in dezelfde jurk op een feestje komt", legt de eigenares uit. Ook het uitzoeken van bijpas- sende accesoires gaat in de intieme boetiek in een moeite door. Aan de muur hangen de sieraden die door een dame uit Zeist zijn vervaardigd en reeds een vermelding in de Nouveau waard zijn gebleken. Nancy Barten van Nancy's Fashion vertelt iets over de huidige trends en combinatiemogelijkheden. Dick Sol van First Man Mannenmode bij zijn 'modische jasjes zonder kraag'. „De bedoeling is dat de klant hier een exclusieve outfit aan kan schaffen, die bovendien niet te duur is. Mijn man en ik doen er in ieder geval ons uiterste best voor. We spitten net zo lang door tot we de kleding hebben gevonden, waarvan we denken dat het bij on- ze klanten aan zal slaan." Voor de- genen die besluiten lekker thuis te blijven of voor hen die zich hoe dan ook het lekkerst voelen in een goedzittende jeans of legging, is er in het Schiedamse centrum van- zelfsprekend ook genoeg te vin den. Netjes of sportief, voor beide kan men bijvoorbeeld bij Snuffel terecht. En jeans, in alle soorten, maten en tegenwoordig ook kleu ren, is natuurlijk te vinden bij Blue Station. Steeds meer mensen, vooral de jongeren, blijken zich in het dagelijks leven te steken in kle ding van sportmerken. En waarom ook niet? Bij Van Reeuwijk Sport kan men zien hoe goed de kleding van bijvoorbeeld O'Neill of Ox bow zich leent voor dagelijks ge- bruik. Een joggingbroek erbij en er kan heerlijk worden gerelaxed op de bank terwijl een spannende vi- deofilm het televisiescherm vult. Niemand is immers verplicht tot het bijwonen van een chique vijf gangen diner. De mannen kunnen eveneens in ruime mate profiteren van het mo- de-aanbod in het Schiedamse cen trum. De bekende smoking, in een schitterde uitvoering springt direkt bij Op ten Berg in het oog, wan- neer men het centrum van de Hoogstraatkant betreedt. Voor mooie truien moet even naar het 'oude' gedeelte worden doorgelo- pen. Zodiac heeft ze immers in alle maten, kleuren en motieven. Ook Dick Sol van First Man mannen mode is al helemaal klaar voor de verwachte run op de feestkleding. Grote verwachtingen heeft hij van de zogenaamde Pashion Collectie, het merk dat vooral grote bekend- heid kreeg door een van haar fer- ventste dragers, de in korte tijd zeer bekend geworden zanger Marco Borsato. „Modische jasjes, zonder kraag in de hoofdkleur zwart. Zo zou je ze het beste kun nen omschrijven. De trend naar 'netjes' heeft ook Sol intussen be- grepen. Donkerblauwe kostuums gaan dan ook nog altijd over de toonbank, maar daarnaast ook col- bertjes in wat meer natuurtinten. „Bruin, zwart en grijs wordt mo- menteel veel verkocht. Die kleuren worden dan vaak opgevangen met signaalkleuren als geel en gravel. Veel kan tegenwoordig, maar na tuurlijk niet bij iedereen. Een geel colbert bij een bleek persoon, vind ik niet mooi en dat zeg ik dan ook. De kleding hier is niet te duur, maar het moet wel mooi staan. Eerlijkheid duurt het langst in der- gelijke gevallen." Gekleed hoeft volgens Sol overigens niet per de- finitie klassiek te betekenen. ,,Als een overhemd niet helemaal bij ie- mand past, kun je natuurlijk ook een mooie polo onder je jasje dra- gen. Met de juiste sokken erbij, heb je dan evengoed een perfecte combinatie." Van de internationa- le kleurenkaart, een kaart waarop de kleuren vermeld staan die het komende seizoen 'in' zullen zijn, trekt de consument zich volgens de eigenaar niet veel aan. Wel zullen er altijd bepaalde richtlijnen blij ven, die duidelijkheid scheppen. „Het opdringen van het dragen van bepaalde kleuren heeft helemaal geen zin. Als je kleding hebt die prettig zit en goed staat, dan voelje je ook prettiger, zo simpel is het." SCHIEDAM - Sinds kort is Schiedam weer een echte baby- winkel rijker. De rekken van Jessi ca's Babyboetiek hangen namelijk vol met de leukste kleding van maatje 42 tot en met 116. Niet al- leen jurkjes, broeken, pakken en truitjes vullen de schappen. Ook diverse feestelijke accessoires zijn voor de kleine al te koop. De jongeman kan bijvoorbeeld net als vader met de Kerstdagen 'op chi que' gaan, want zelfs in de aller- kleinste maten zijn diverse leuke strikjes en dassen te koop. Jessica boekt momenteel vooral veel suc- ces met de kleertjes van het merk Absorba. Het is zelfs al voorgeko- men dat men er helemaal uit Zeeland voor naar de winkel in de Nieuwe Passage kwam. ..Meestal heb ik van alles maar een maatje in huis. Om een zekere exclusiviteit te waarborgen. Maar deze Zeeuw- se mevrouw bleek ook nog eens een tweeling te hebben, dus toen is er wat bijbesteld. In sommige ge vallen is dat wel mogelijk", licht de eigenares van de boetiek toe. Over de kleuren waarin de kinde- ren tegenwoordig worden gesto- ken, is volgens haar niet al te veel te zeggen. „Je blijft altijd mensen houden die meer van pastel houden, terwijl an- deren het meer zoeken in felle tinten als rood of blauw." Wel is reeds duidelijk geworden dat de jurkjes weer helemaal terug van weggeweest zijn. Door het grote succes van de babywinkel, is de ei genares reeds bezig met het uit- breiden van haar collectie. Naar verwachting zal in het voorjaar ook kleding tot en met maat 176 verkrijgbaar zijn. Naast de frivole MiniMexx-pakjes voor de aller- kleinsten, zullen ook de kinderen die de babymaten al zijn ontgroeid dan een tenue uit de Kidsljjn van dit merk kunnen kiezen. De nieuwe kledinglijn van de be- veiligingsbeambten zegt eigenlijk meer dan alleen maar wat over de modegevoeligheid van het beveili- gingsbedrijf. Het blauwe colbert en dito overhemd, de donkerblau we broek en vooral de groene stropdas lijken ook symbool te staan voor de toegevoegde waarde van het bewaken. „Het is niet al leen beveiligen, ook de dienstver- lening speelt een belangrijke rol in onze dagelijkse praktijk van wer- ken in de Nieuwe Passage", zegt Duinmeyer. Het mag bekend wor den verondersteld dat de beveili- gingsman niet de bevoegdheden heeft die de bezitter van een poli- tie-uniform mag uitoefenen. Van- daar dat de noodzakelijke eigen- schappen van een beveiligingsspe- cialist niet alleen op het repressie- ve vlak liggen. Naast het wakende oog en de naar onraad speurende neus heeft immers ook de reikende hand een forse inbreng in de bevei- ligingsjob. „Je kunt dan denken aan het oplossen van technische storingen in installaties en aan geld dat vast blijft zitten in automaten in de parkeergarages." In de Passage draaien continu twee mensen van Prened. En van de ta ken van Duinmeyer is het om de beveiligingsbeambten in te plan- nen in het werkrooster voor de Nieuwe Passage. Een rooster dat van de bewakers vroege vogels en nachtbrakers maakt. ,,'s Ochtends openen we de boel al oiji 7.00 uur. Dat moet zo vroeg omdat de leve- ranciers van de winkels hun taken gedaan moeten hebben voordat de winkels de deuren voor het publiek openen. Een man maakt zijn ron- des door de Passage en een ander werkt vanuit de centrale controle- kamer loopt." Als 's avonds of 's nachts het alarm afgaat van winkels die zich hebben aangesloten op de meldka- mer van Prened, komt de surveil- lant van het bedrijf vliegensvlug in actie. Kan hij de zaak niet alleen afhandelen. dan belt hij de stand van zaken door en brengt hij zo snel mogelijk de eigenaar op de hoogte. Volgens Duinmeyer werkt het beveiligingssysteem naar be- horen. „We horen geen klachten van de winkeliers, met wie de be wakers als onderdeel van het werk vaak een babbeltje maken." Onvermijdelijk moet er wel eens worden opgetreden. Bijvoorbeeld bij het afsluiten van de Nieuwe Passage, die om 18.00 uur de poor- ten sluit. Op dat moment moet het winkelcentrum, maar zeker ook de parkeergarage, leeg zijn. „Dan moeten bijvoorbeeld ook de zwervers eruit", zegt Duinmeyer. Want het winkelcentrum mag dan een openbaar gebouw zijn, maar sluiten is sluiten. Verder worden groepen jongeren in de smiezen gehouden, die alleen maar rond- hangen in het winkelcentrum. „Als je alles toelaat krijg je hele samen- scholingen. Maar't is hier natuur lijk geen opvang, he. Let wel, als groepen jongeren gewoon hun in- kopen doen, is er natuurlijk niets aan de hand." SCHIEDAM De winkels in de Nieuwe Passage reageren vrij lauw op de nieuwe winkelsluitingswet die de Tweede Kamer onlangs is gepasseerd. Volgens de nieuwe wet, die lokaal wordt ingevuld, mogen winkels 's avonds langer geopend zijn. Bovendien is er ruimte gecreerd voor twaalf koop- zondagen in het jaar. „Eigenlijk ben ik daar zelf niet zo blij mee", zegt E. van Reeuwijk van Leen van Reeuwijk Sport. „De klant kan zijn gulden toch maar een keer uitgeven, terwijl de perso- neelskosten voor een bedrijf wel stijgen. Maar het kan zijn dat je als kleine middenstander wel mee zult moeten in die ontwikkeling." „Aan de andere kant", nuanceert Van Reeuwijk zijn mening, ,,moet je natuurlijk open zijn als de men- sen tijd hebben om te jvinkelen. En degenen die overdag werken, heb ben die tijd alleen's avonds en in het weekend. Verder moet je denk ik een splitsing aanbrengen tussen de food-en de non-food sector. Het is heel begrijpelijk dat met name ook de 'food-winkels' gebaat zijn bij bijvoorbeeld tijden tot 19.00 uur. Ook weer omdat sommige mensen na een werkdag nog voor hun eten moeten zorgen." De huidige openingstijden in de Nieuwe Passage zijn doordeweeks van 9.00 uur tot 17.30 uur en op zaterdag van 9.00 uur tot 17.00 uur. Van Reeuwijk geeft aan dat de winkeliers in de Passage wat ope ningstijden betreft zoveel mogelijk n koers proberen te varen. om als n centrum naar buiten te treden. SCHIEDAM - Een perfect gedekte tafel begint natuurlijk met een pas- send kleed en een sfeervolle kan- delaar met kaarsen. In de kleuren rood, groen, goud of gebroken wit. Maar ook een speciaal Kerstser- vies mag hierop niet ontbreken. Anders, de winkel die op de bo- venverdieping van de Nieuwe Pas sage schuil gaat achter de inpone- rende donkere gevel, heeft hier en kele prachtige exemplaren van staan. Wedgwood heeft de beken de lijn van hoge kwaliteit aange- vuld met een serie die voorzien is van een rood met groene Kersttak. Velen hebben er al de nodige stuk- ken van in huis staan, weet ver koopster Inge Marchall te vertel- len. „Mooie, klassieke serviezen komen volgens mij helemaal terug. Van Royal Albert of Wedgwood. Het zijn natuurlijk kostbare stuk- ken, maar het leuke ervan is dat je het altijd aan kunt vullen. Daar naast is het ook nooit compleet. Elk jaar worden er weer nieuwe stukken aan de collectie toege- voegd. Zo kun je je speciale ser- vies elk jaar weer een stukje uit- breiden en heb je na verloop van tijd een schitterende collectie, waar je jaren plezier van hebt." Van di verse serviezen kan men bij An ders tevens een startersset kopen. Ook een leuk idee om kado te doen aan de net verloofde zoon of doch- ter. „De inhoud daarvan is drie Schitterend Kristal bij Anders. maal vier borden; diepe, diner en kleine borden. Ook zitten er vier kop en schotels bij. Wij zeggen al tijd: met deze set kun je aan tafel, met koffie toe." Maar ook het juis te bestek mag natuurlijk niet ont breken. Anders heeft hiervoor ver schillende cassettes in voorraad, zodat er voor ieders gading wel iets te vinden is. Voor een mooi ac cent kunnen vervolgens de kristal- len items zorgen die in de glazen vitrines de klant lijken toe te la- chen. De wat grotere kristallen voorwerpen die eventueel gebruikt zouden kunnen worden. maar ook het Swarovski sierkristal blijkt zijn weg naar de consument reeds te hebben gevonden. De klassieke Kerst is dus weer he lemaal terug. SCHIEDAM - De etalage en en tree van Silk Design in de Nieuwe Passage laten geen twijfel bestaan over de sfeer die er binnen de mu- ren van de winkel moet hangen. De korenschoven, die tot een ver- rassende combinatie zijn gebonden met hier en daar een zijden roos of andere bloem, hebben het hele as sortment in feite al in zich: natuur lijke, vaak gedroogde materialen en zijde. Eigenares Marit Jansen heeft de winkel al voorzichtig om- getoverd tot een klein Kerstpara- dijs. Een grote Kerstboom is ver- sierd met ingetogen kleuren en ma terialen. Daaronder de verschillen de rieten bakjes met gedroogd fruit, gedroogde kaneelstokjes, zwammetjes en zaadballetjes. Voor de twee kwartjes per stuk, die de gedroogde dingetjes moeten op- brengen, zit er ook nog eens een pinnetje aan. Een Kerststuk dat zo uit het Noorse woud lijkt te komen, ligt vanaf nu dus echt in ieders ver- mogen. Maar Jansen heeft nog veel meer tips om voor relatief weinig geld Kerstartikelen te ma ken waar men een leven lamg ple zier van heeft. „Ik heb hier ver schillende kransen en slingen han gers van kunsttakken, die zo in huis kunnen worden gehaald. Het fijne ervan is, dat je er een volgend jaar met wat kleine veranderingen weer plezier van hebt. Een andere Marit Jansen in haar Silk Design. kleur kaars doet vaak al heel veel, maar met het gebruik van verschil lende natuurmaterialen maak je er weer heel iets anders van." Ook voor in de boom kan men in het in tieme winkeltje van alles vinden. Prachtig zijn de Kerstballen van papier-mache in mosgroen, ijs- blauw of zwart. Maar natuurlijk kunnen er ook gewoon wat eikel- tjes of kastanjes in. Wanneer men ter verffaaiing van de dis nog een mooi boeket samen laat stellen in de kleuren van het interieur, dan is de kamer met behulp van Silk De sign in een klap omgetoverd in een gezellige en huiselijke oase van rust. SCHIEDAM - Met een toevoeging van relatief kleine dingen is vaak in een handomdraai het dagelijks interieur compleet te veranderen in een sfeervolle ruimte waar het tij dens de Feestdagen goed toeven is. Bij Woongalant in de Nieuwe Pas sage kan men volop van dergelijke sfeermakers aantreffen. Goudkleurige kandelaars, in wer- kelijk alle soorten en maten. sieren de zaak en tonen aan dat ze ook in een gewone huiskamer niets van hun magie zullen verliezen. Een grote collectie kristal staat opge- steld in het midden van de zaak. Geen bezoeker kan er omheen. Vooral omdat de houten tafel, waarop alles staat opgesteld, nog zo veel meer mooie spullen bevat. Koperen kandelaars met gedraaide luxe kaarsen bijvoorbeeld. Hier en daar van een bloemenkrans voorzien. In de kast zijn kan men nog veel meer kaarsen zien. In ver schillende kleuren en vaak per stuk te koop. Ria Bierman, eigenares van de sfeervolle winkel, vertelt dat het met de Feestdagen vooral de serviezen en het kristal zijn, die in kadopapier moeten worden ver- pakt. „Dat komt omdat men juist in deze tijd weer gaat denken aan een m Snuffelend op zoek naar leuke kersthebbedingetjes bij Woongalant. mooie tafelschikking. lets wat in de andere maanden nog wel eens wordt verwaarloosd." Maar ook de badkamermode, waarvan Woongalant de grootste collectie uit de regio in huis heeft, wordt re- gelmatig kado gedaan. ..Dat zijn allemaal duurzame produkten die altijd in goede aarde vallen bij de- gene die net kado ontvangt." Voor de liefhebbers van echte Kerst-arti- kelen, zoals beeltjes en kaarsen van de Kerstman, is eveneens ge noeg te vinden. Leuk voor de kin deren is bijvoorbeeld het bolletje met een piepkleine Kerstman erin, dat na het omdraaien ervan veran- derd in een ware sneeuwstorm.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 27