Vooruit met de A4 Avant Honda Accord Sedan: uitgemaaktezaak SEAT Toledo TDi SXE: een zuinige krachtpatser Zweeds design verpakt in Hollandse F4 Renault Rotterdam 'Autotron in de Winter' Renault Megane Maxi Pontiac Trans Sport aantrekkelijk geprijsd Mazda 323: meest betrouwbare auto Jaguar XJ-serie veiligste auto volgens Brits ministerie Snelheidslimieten 83 Behoorlijk Uitrusting basismodel Accord Sedan Bijzonderheden uitrusting Elegant SpecificatiesSEAT Toledo TDi SXE De grootste Top Occasion dealer! Woensdag 13 december 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.59 De belangstelling voor fraai vormgegeven stationwagens is nog immer aan het groeien. Ranke lijnen blijken prima in de smaak te vallen. Zelfs fer- vente sedan of hatchback rij- ders vallen voor de sportief gevormde stationwagen, waarbij ze de extra ruimte goed kunnen gebruiken voor de uitoefening van sport en hobby. Het zijn juist de elementen, waar- om bijna een op de drie verkochte Audi's van het type Avant is. „Daarom zeggen we: mooie sta tionwagens worden Avant ge- noemd", zo meent Audi's topman dr. ing Franz-Josef Paefgen. Vol- gens hem is de Avant lijn te betite- len als een trendsetter voor dyna- misch gevormde stationwagens. De 80 Avant is het grote succes van de laatste jaren. In 1994 zijn er in Nederland 1.661 van verkocht. tegen 3.851 80 sedans. De A4 Avant, de opvolger die over enkele weken bij de dealer zal verschij- nen, moet het nog beter gaan doen. In elk geval is de nieuweling net even wat ruimer, hoewel het nog lang niet de grootste is in dit seg ment. Het ging Audi meer om de uitstra- ling en wat dat betreft: dynamiek is de A4 Avant absoluut niet te ont- zeggen. Dankzij een uitgebalan- ceerd onderstel met zowel voor als achter multi-link wielophanging glijdt deze compacte stationwagen als een ballerina over de weg. Audi heeft bovendien een goed leefkli- maat geschapen. Van extra wind- geruis door de lange daklijn is to- taal geen sprake. Hieruit blijkt dat de zorg voor de vormgeving ver- der ging dan alleen uiterlijke schoonheid. De uitrusting is behoorlijk. Airbag en abs zijn standaard op alle ver- sies. De achterbank is neer te klap- pen in twee ongelijke delen en er is een skiluik! Daarnaast noteren we een oprolbare afdekhoes voor de laadruimte. Opmerkelijk zijn de cupholders in de middenconsole, wat erop wijst dat Audi serieuze plannen heeft met deze auto op de Amerikaanse markt. Daar zijn der- gelijke attributen immens populair. Graham Morris, verantwoordelijk voor marketing en verkoop bij Au di, vertelt dat voor de A4 Avant in de V.S. een uitgebreide reclame- campagne zal volgen, waarbij het accent komt te liggen op de sporti- viteit. Leuk is de als accessoire te leveren console voor op de achterbank. Het is een kleurig geheel, bedoeld als bureautje, annex opbergbox voor de speeltjes en spelletjes van de kinderen. Ook in Japan zal Audi dit model op de markt brengen, zodat de jaarproduktie volgend jaar op een rendabel niveau van 90.000 moet uitkomen. De prijs van de nieuwe Avant is nog niet vastgesteld. In Duitsland is echter nauwelijks sprake van prijsstijging. Sterker nog, vergele- ken met de 80 Avant, biedt de A4 een rijkere uitrusting, waardoor de prijs zelfs 650 Duitse marken lager uitpakt. De Honda Accord heeft een zeer solide wegligging. Jammer dat het automatische betaalkaartje van de tolweg wei- gerde en we derhalve zonder een peseta op zak voor de geslo- ten slagboom bleven staan. Het minidrama speelde zich af op de rondweg van Barcelona. creeren, zonder dat dit op zijn beurt tot een prijsstijging leidt. Honda deed het en levert een vol- lediger auto met de bekende pretti- ge rij-eigenschappen tegen een ge- lijkgebleven prijs. De strategen van Honda hebben zich knap van hun taak gekweten. Uiterlijk valt natuurlijk meteen de nieuwe grille op, die nadrukkelijk naar voren wijst. Een chromen randje geeft een chic accent, dat we ook van Rover kennen. Van meer ingrijpende aard zijn de wij- zigingen aan de uitrusting, een fac tor die zwaar telt in zakelijke markt. De auto heeft standaard al- les van centrale portiervergrende- ling tot en met een airbag. En dat ging nu eens niet ten koste van de prijs, want die bleef op 39.990 gul den staan voor de basisuitvoering. Dat is erg aardig van Honda. Wel- iswaar is de 2.0i motor niet meer standaard. maar levert Honda een Een haastig toegesnelde tolbeamte stak zijn hoofd door het raam van de fonkelnieuwe Accord Sedan en bleef om de 265 peseta's vragen. Daarna liet hij de tientallen auto's die toeterend achter ons stonden achteruit rijden en loodste de Ac cord naar een ander poortje, waar andermaal het betaalkaartje wei- gerde. De inmiddels radeloze Spanjaard schreef het kenteken van de Hoop en liet ons beloven bij terugkomst het dubbele te betalen. We stemden van harte in met zijn voorstel, waarna de slagboom openzwaaide. We vervolgden de vlotte rit met de nieuwe Honda Accord. Hoewel zijn voorganger nog maar drie jaar jong was, vond Honda het nodig de auto te vernieuwen. Achter deze aanpak zit een weloverwogen stra tegic, want de concurrence werd en wordt steeds groter. Dan moet je gewoonweg een sterker aanbod even sterke 1.8 liter variant. Kort- om op prestaties is niet beknibbeld. Een testrit in Noord-Spanje beves- tigt dit. De Accord rijdt snel en stil en be- schikt daarnaast over een uiterst solide wegligging. De nieuwe mo tor is royaal tegen zijn taak opge- wassen en ook in de hoogste ver- snelling biedt hij volop trekkracht. Zorgeloos snel zoefden we naar onze bestemming, alwaar we een testexemplaar met turbodieselmo- tor kiezen. Deze motor komt van Rover en maakte vanaf de eerste minuut een uitstekende indruk. Zonder enig probleem kruist de se dan op snelheden van meer dan 150 kilometer per uur. De Accord is door zijn zeer ruime en stille in- terieur beslist behaaglijk. Daar naast rijdt hij levendig. Voor zo'n auto is op de Nederlandse markt wel een plaatsje, zeker gezien de prijs, die -voor de uitvoering met turbodiesel motor- rond de 50.000 gulden zal liggen. De nieuwe Ac cord debuteert in januari. al komt de dieselversie enkele maanden la ter. Al met al presenteert Honda een sterk aanbod in de klasse tot 40.000 gulden (en daarboven). Ge zien het rijkarakter, de binnen- ruimte en de uitrusting is het een uitgemaakte zaak dat de Accord een grote aanhang zal verwerven. stuurbekrachtiging, airbag, elektronische startblokkering. in hoogte verstelbaar stuur, centrale portiervergrendeling, elektrisch te bedienen portier- ruiten, automatische antenne. in hoogte verstelbare bestuur- dersstoel, in twee delen neer- klapbare achterbank en voet- verwarming achter. Fluitend zoeven we over de weg. De turbo van de motor blaast zijn eigen deuntje en wij zijn in onze nopjes met het lage brandstofverbruik van de SEAT Toledo TDi. Zelfs na een pittig gereden traject geeft de standaard gemonteerde boordcomputer een budgetvrien- delijke dieselolie consumptie van slechts 5,8 liter over 100 kilometer aan. Dat is fraai voor een auto met Centrale vergrendeling Stuurbekrachtiging Elektrisch bediende zijrui- ten voor Elektrisch bediende zijrui- ten achter Spiegels elektrisch verstel baar Stuur verstelbaar Achterbank neerklapbaar Getint glas ABS Dubbele airbags een gewicht van meer dan 1.100 kilo en een vermogen van 66 kW/ 90 pk. Ook bij het Spaanse SEAT werpt de door Audi en Volkswagen ont- wikkelde TDi krachtbron duidelijk zijn vruchten af. Directe brandsto- tinspuiting met elektronische rege- ling en een turbo met inlaatlucht- koeler zorgen voor deze spaarza- me inborst van de Toledo TDi waarmee het in de eerste plaats de ideale kilometervreter is. De kracht van SEAT's topmodel zit hem in de combinatie van de elegante zakelijke uitstraling en de praktische gebruiksmogelijkhe- den. Dat laatste blijkt zeer zeker uit de grote bagageruimte met een in- houd van 550 liter. Met neerge- klapte achterbank groeit die waar- de zelfs naar een royale 1.360 liter. Bovendien heeft de Toledo de han- digheid van een grote vijfde deur. Het inladen van omvangrijke spul- len is derhalve geen enkel pro bleem. Een direct ingespoten diesel is doorgaans wat rumoeriger dan een variant met indirecte injectie. Door het moment van inspuiting van de brandstof in zeer kort op elkaar volgende etappes te laten verlopen. is de motor in de Toledo TDi juist opmerkelijk geluidsarm. Dat is mede bereikt door de bediening van de versnellingsbak via 'Bow- den' kabels te laten verlopen. Re- sonanties worden hierdoor niet doorgegeven aan het interieur. De uitrusting staat op hoog niveau. Zo heeft de auto standaard twee airbags, niet alleen bij de SXE, ook bij de versies SE en ST. Tevens heeft SEAT een startonderbreker gemonteerd. Vanaf de SE zijn er random elektrisch te bedienen ra- men alsmede centrale portierver grendeling aan boord. Gezien de prijs van 39.995 gulden voor de laatste versie is sprake van een concurrerend aanbod op de diesel- markt. De TDi gaat als de brandweer. De motor reageert opmerkelijk gretig op het gaspedaal. Natuurlijk doet de turbo een duit in het zakje. Toch is evenwel het maximum koppel van 202 Nm verantwoordelijk voor deze soepele trekkracht. Met deze motor rijdt de Toledo dan ook als een benzine-auto met de econo- mische voordelen van een diesel- motor. Met de A4 Avant mikt Audi op dynamisch ingestelde automobilisten. 1 V De Volvo F4 is een glossy 'vijfdeurs toerwagen'. Het ene na het andere model rolt uit de Nederlandse auto- fabriek NedCar in het Lim- burgse Born. Na de Mitsubi shi Carisma verscheen de Volvo S4, die samen de bo- demplaat delen. En de lak van de S4 is koud opge- droogd of Volvo presenteert V2. Deze stationwagen is onthuld tijdens de autoshow in de culturele hoofdstad van Italie: Bologna. Een show die trouwens tot en met 17 de cember duurt. Volvo spreekt trouwens niet van een estate ook al oogt de nieuwe ling als een stationwagen. Nee het is een vijfdeurs toerwagen, waar mee de producent het sportieve ka- rakter extra wil aanstippen. Dan Werbin, de leider van het S4/F4 project, zei dat deze auto een tradi- tie voortzet. „Wij zien hem als de opvolger van onze ES serie: de 1800 ES en meer recent de 480 ES, welke auto ook in Born werd ge- bouwd." De ontwerper van de F4, Peter Horbury, zei dat de auto is overgo- ten met de zo eigenzinnige Zweed- se stijl. „Alle vormgeving, zelfs die van de meubelen zoals van Ikea. is ontstaan vanuit de oer- Zweedse behoefte dat de produk- ten functioned opzet moeten zijn, lang mee moeten kunnen gaan en een tijdloos uiterlijk moeten heb ben." Volvo heeft duidelijk van de F4 een mooie auto willen maken, die tegelijk een portie gebruiksgemak biedt. Achter de neer te klappen achterbank is in elk geval redelijk wat ruimte, al is die wel wat min der dan bij een Volvo 850 Estate. Maar ja de vijfdeurs toerwagen uit Nederland is dan wel even negen- tien centimeter korter. De prijs is er ook naar, want als de F4 in april/ rnei op de markt komt dan zal hij vanaf 45.500 gulden gaan kosten, zo'n 2.000 gulden duurder dan de S4. Daarvoor krijgt de koper beslist geen kaal voertuig. De auto is ab soluut zeer fraai afgewerkt met een met dik tapijt beklede laadruimte. Ook de afdekhoes is standaard. Over de veiligheid valt weinig te klagen. Het is een Volvo en dat zal de koper merken. De F4 heeft stan daard een airbag voor de bestuur- der en in de leuningen van de voor- stoelen zitten ook zogenaamde si- debags verborgen die de kans op letsel bij een aanrijding in de flank met 35 procent verminderen. Doordacht zijn de als extra acces soire te leveren elektrisch te bedie nen kindersloten op de achterpor- tieren. Een druk op een knop op het dashboard volstaat om de deu- ren van binnenuit op slot te zetten, terwijl ze van buitenaf nog gewoon zijn te openen. De S4 en de F4 hebben in elk geval veel kansen in zich, zo meent Mar tin van Vugt, marketing manager bij Volvo Nederland. Niet in de laatste plaatst doordat de koper werkelijk kan kiezen uit een keur aan accessoirespakketten, gelijk de Volvo Lines die al eerder voor de andere modellen van dit merk zijn doorgevoerd. „Wij verwachten volgend jaar circa 7.000 van deze beide auto's te verkopen. Zo'n 35 procent van de kopers zal van an dere merken komen. In 1997 mik- ken we op een aantal van 10.000." De Toledo TDi oogt niet alleen vlot, hij is het ook, zeker naar dieselmaatstaven. Motortype: Viercilinder direct ingespoten turbodiesel Cilinderinhoud: 1.896 cm3 Vermogen: 66 kW/90 pk bij 4.000 t.p.m. Max. koppel: 202 Nm bij 1.900 t.p.m. Acceleratie: 12,7 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 182 km/uur. Gem. verbruik: 5.3 ltr/100 km. Prijs: fl. 45.895,- Onder de motorkap huist deze krachtbron, voorzien van en inlaatluchtkoeler. turbo Showroom en werkolaats: Koperstraat 16. 3067 GL Rotterdam. lAlexanderpoldsr nabij Winkelcentrum Oosterhof). Tel. 010-2071111. RENAULT EEN ElOtN VW-JIEB VAN LtVEN Autotron Rosmalen heeft traditiegetrouw een grote wintershow in petto. Van 23 december tot en met 7 januari, dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, trekt het Autotron alle registers open om de bezoekers een overgetelijk festijn voor te schotelen. De entree bedraagt fl. 15,- voor volwassenen en een tientje voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Exclusieve auto's als Ferrari, Jaguar, Lamborghini en dergelij- ke zullen de show stelen. De onlangs tot 'mooiste koets van Neder land uitgeroepen Lamborghini Diablo SE 30 krijgt een plaatsje op de eerste verdieping van de museumhal. Renault Sport heeft een nieuwe rallywagen ontwikkeld waarmee het merk volgend jaar in diverse Europese landen wil gaan strijden om het rallykampioenschap. In navolging van fameuze auto's als de Renault 5 Turbo en de Maxi-versies van de Renaults 5 en Clio heeft de Megane Maxi een spectaculair uiterlijk en hoogstaande techniek. De nieuwe rallywagen is gebaseerd op de Coupe 16V die vanaf 19 januari a.s. op de Nederlandse markt verschijnt. De Maxi heeft een 280 pk sterke tweeliter zestienkleppenmotor. De nieuweling is een zogenaamde kitcar die voldoet aan de speciale rallysportreglemen- ten. Hiermee heeft de Maxi een grotere spoorbreedte en zijn de op- hanging en de vering versterkt. De Pontiac Trans Sport ruimtewagen oefent al geruime tijd een gro te aantrekkingskracht uit op het koperspubliek. Daarom is de prijs nu bijgesteld op fl. 59.990,-. De rijke standaarduitrusting, met onder meer airco, airbag en abs voor alle uitvoeringen, is daarbij ongewij- zigd gebleven. Het model richt zich op een relatief klein marktseg- ment alhoewel het marktaandeel sinds 1988 meer dan verdrievou- digd is. Het marktaandeel van de Pontiac Trans Sport is opgelopen tot zo'n vijftien procent. Goed nieuws voor Mazda-rijders: in de Consumentengids van de cember komt de Mazda 323 1.6/1.8 naar voren als de meest be trouwbare auto van Nederland met het laagste gemiddelde aantal mankementen: 0,45 per auto. Tweede werd de Daihatsu Charade 1.0/1.3 (met 0,70) en derde de Toyota Corolla 1.6 (met 0,71). De gebreken van het Nederlandse wagenpark bedragen volgens de Consumentenbond door de bank genomen 1,28. Eerder al scoorde Mazda drie eerste plaatsen met de 121de 323 en de 626 in de Duit se 'ADAC-Pannestatistik 1994'. Voor het vierde achtereenvolgende jaar is de Jaguar XJ Saloon-se- rie door het Department of Transport' in Engeland uitgeroepen tot 'safest car in Britain'. Het veiligheidsniveau ligt volgens het minis terie tussen 47 en 60 procent boven het gemiddelde van alle onder- zochte auto's. De gegevens zijn gebaseerd op politierapporten en processen-verbaal die werden opgemaakt na verkeersongevallen waarbij twee auto's betrokken waren. In Amerika wordt de Jaguar XJ Saloon eveneens als de auto beschouwd waarin men bij een on- geval de minste kans op letsel loopt. Amerikanen, zo werd mij vroeger altijd verteld, houden zich keurig aan de snelheidslimiet van 55 mijl, oftewel een kleine 90 kilometer per uur. Hun zelfdiscipline zou onder meer zijn afgedwongen door het strenge overheidsbeleid jegens overtreders. Bovendien zouden Amerikanen gewoon nettere chauffeurs zijn, waardoor ze zich ook meer bekommeren om de andere verkeersregels. In mijn jeugd heb ik veel dingen geloofd die later leugens bleken te zijn. De verhalen over het verkeersgedrag van die Amerikanen val len daaronder. Want ze zijn een mythe. Ook aan gene zijde van de Atlantische Oceaan schuilen onder automobilisten tal van lieden die symbool hadden kunnen staan voor de titel van het boek 'Alleen op de wereld'. Ze trekken zich van andere weggebruikers niets aan en gedragen zich in het verkeer als afgestudeerde dictators. In grote trekken verschilt het weggedrag in de Verenigde Staten niet wezen- lijk van dat in Europa. Er was wel een verschil op de grote highways, die in de Verenigde Staten wat verder doorgaan dan in Europa gebruikelijk is. Op een aantal trajecten mag daar 65 mijl (bijna 105 km) per uur worden ge reden. Maar met 75 mijl per uur (pakweg 120 km) viel je heus niet echt op. In de toekomst zal dat nog minder het geval zijn. Want sinds vrijdag 8 december mogen Amerikaanse automobilisten weer meer gas ge- ven. De collectieve snelheidslimiet dateert uit 1974, ten tijde van het olie-embargo. Nadien bleken motieven op gebieden als veilig heid en milieu voldoende sterk om de limiet te handhaven. Sinds 8 december mogen alle staten weer zelf hun limieten bepalen. In een aantal gevallen werd die onmiddellijk gebracht op het niveau van 1974, toen 75 mijl nog zeer aanvaardbaar werd geaeht. Je kunt ook zeggen dat de wet is aangepast aan de gewoonte. Een staat als Mon tana zal waarschijnlijk helemaal geen snelheidsbeperking kennen. De belangrijkste vraag: hoe zal de Amerikaanse auto-industrie hier- op reageren? Die kon in de afgelopen decennia vooral auto's bouwen die bij niet al te hoge snelheden hun hoogste graad van comfort bereikten, Voor Europa moeten in veel gevallen de veer- systemen worden aangepast, omdat wij' harder plegen te rijden. In Europa richt iedere zichzelf respecterende fabrikant zich op de snel heden die op de Duitse Autobahn zijn toegestaan. Of Montana het richtsnoer wordt voor de Amerikaanse auto-industrie zal de toe komst moeten uitwijzen. Al met al een interessante ontwikkeling, toch? Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 35