Een hoofdrol voor keramiek, geflankeerd door grafisch werk Het Hoofd en omgeving Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in Theater programma Theater de Teerstoof Schiedamse opent galerie nieuwe stijl The Paper Kerstdiner Threnody zoektgitarist Podium B3XT HP k SCHIEDAM - Terwijl het kunstcircuit voor hedendaags kera miek steeds kleiner wordt, nam de Schiedamse Janine Dop penberg juist nu de stap een galerie te beginnen die zich spe- ciaal toelegt op keramische kunstvormen. Keramisten zijn er immers genoeg. Officiele cijfers spreken van driehonderd be- oefenaars in verenigingsverband. Maar zeker een veelvoud hiervan moet in huiselijke kring bezigzijn met het maken van aardewerk en porselein. „Op grond hiervan hebben we de kwaliteitslijn voor de toekomst al kunnen uitzetten", vertelt Doppenberg. Dat die lijn, amper een week na de officiele ope ning, al bij een breed publiek is aangeslagen, bevestigen de verkoopcijfers. wm Premiere Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Woensdag 13 december 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.5 MaasposT (Phis Onder dezelfde zon Dimitri van Toren De voorstelling van Dimitri van Toren op vrijdag 15 december is helaas volledig uitverkocht. Dag Monster (jeugdvoorstelling) Tryater Tryater brengt een sprookje dat al vaak verteld is. Over een vader en drie dochters, twee lelijke en een mooie, en over een monster. Het mooie meisje moet met het mon ster trouwen om haar vader te red den van de dood. Zij kan zichzelf er niet toe brengen hem aan te ra- ken, laat staan met hem te trou wen! Alle zusjes proberen om beurten of zij de rol van het jongste zusje kunnen overnemen om van het monster te leren houden, omdat zij weten dat hij dan in een prins zal veranderen. Makkelijker ge- zegd dan gedaan! Zaterdag 16 december, theater de teerstoof, 14.00. Toegang fl.7.50. Leeftijd vanaf 6 jaar. Welcome to the game (+Kerstbuffet!) No place for Jennifer Met groot succes verzorgde de vrouwelijke a capella-groep No Place for Jennifer het vorige sei- zoen rond de kerst een concert in Theater de Teerstoof met een aan- gepast kerstprogramma. Vandaar dat zij ons wederom met een be- zoek komen vereren. 'No place' bestaat uit een driekoppig midden- veld met een hoge sopraan in de spits een een 'vrouwentenor' in de zeer offensieve achterhoede. Vijf vrouwen volkomen vocaal. Vijf stemmen met stuk voor stuk een ei- gen karakter samengevoegd tot perfecte harmonie. De voorstelling heeft een eigen kleur; de een keer subtiel en intiem, de andere k?er krachtig uitpakkend en gelardeerd met een flinke portie humor. No Place for Jennifer is een lust voor oog en oor. Het repertoire dat No place for Jennifer brengfis veelzijdig. Om in de kerststemming te komen bestaat het programma, naast bestaande popsongs, nuntmers van Brel, en zelfgeschreven materiaal van de uit Schotland afkomstige Lizzie Kean, Ook uit enkele kerstliedjes. Om er een feestelijk 'avondje uit' van te maken kunt u vanaf 18.30 in de foyer van Theater de Teerstoof genieten van een kerstbuffet. Dit buffet kost f 27,50 (excl. drank). Zaterdag 16 december. Theater de Teerstoof, 20.30 uur. Toegang fl.19.50 (incl. buffet f 47,-) Theater de Teerstoof is te vinden aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam. Het telefoonnummer van de kassa is 426 95 63. Monoloog Agaath Meulenbroek Mooie toneeltekst, gebaseerd op de novelle 'Monologue' van Simo- ne de Beauvoir. Agaath Meulen broek beschikt over een prachtige donkere stem en een aanwezigheid die de aandacht trekt en vasthoudt. Regie en bewerking: Jeroen van de Berg. Een voorstelling door Het Oranjehotel in samenwerking met Theater a/d Werf Produkties. Donderdag 14 december, Harmo nie, 14.00 uur. Toegang fl. 15,-/ kortingspassen fl.12,50. Zwerf'On Thomas Acda Paul de Munnik Ineens zegt de een: Laten we gaan zwerven!' 'Da's goed, zegt de un der.. ..maar waarheen?' Zwerf'on is hun eerste avondvullende pro gramma. Rock en Roll cabaret met prachtige songs, meeslepende ver- halen en stand-up comedy humor. Regie Ruud Weismann. Vrijdag 15 december. Harmonie, 20.30 uur. Toegang fl.15,-/kor tingspassen fl. 12,50. 'T Estaminet 'T Kliekske Onder het genot van nog een Bel- gisch pintje. Cafeliederen, drink- liederen en sterke verhalen worden gezongen en verteld onder begelei- ding van meer dan veertig muziek- instrumenten. Muziek die zijn oor- sprong vindt in Vlaanderen, de sfeer van het goudbruine leven. Er zijn Belgische cafespelletjes waar iedereen mee kan en mag spejen. Zaterdag 16 december, Harmonie. 20.30 uur. Toegang fl.17.50/kor- tingspassen fl. 15,-. Noejork O'Mamaree Zondag 17 december, Grote Zaal. 15.00 uur. Toegang fl.12.50/kor- iingspassenfl.10,-. Tripos Krisztina de Chafel en Conny Janssen Programma's 'Solo IV' 'Lines' van Krisztina de Chatel en 'In het voorbijgaan' van Conny Janssen in een uitdagende cominatie en sa menwerking. Gastchoreografe Conny Janssen, bekend van haar toegankelijke moderne dans, maakte een stuk voor zeven dans- ers van het gezelschap. Een solo van danseres Ann van den Broek, gemaakt door Krisztina de Chtel, loopt als rode draad door het pro gramma. Minimal dance. Dinsdag 19 december, Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang f 17,50/kor- tingspassen fl. 15,-. Drie grote vrouwen Ellen Vogel, Edda Barends en Caroline Almekinders Een vitaal en boeiend schouwspel van Edward Albee. Centraal in het verhaal staat een rijke en autoritai- re oude vrouw. Zij is lastig, maar ook geestig. Het stuk toont drie fa- ses uit haar leven, waarin haar ach- tergronden duidelijk worden. Dit alles leidt tot een toneelspel met dramatische en humoristisch situ- aties. Avant-premiere. Woensdag 20 december, Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang fl.27,50/ kortingspassen f!.25,-. De fiets van Marleen Ajuinen en Look Aangevuld tot avondvullend! Dit programma draait vooral om lief- de, seks en spiritualiteit, maar niet van harte. Muziek speelt een grote rol in de voorstelling van deze twee winnaars van zowel van Gro- ninger Cabaretfestival als het Am- sterdams Kleinkunstfestival. Twee behaagzieke druiloren met de gel- dingsdrang voor de prijs van drie. Donderdag 21 december, Grote Zaal, 20.30 uur. Toegang fl. 17,50/ kortingspassen fl. 15,-. Rijstheater O 'Mamaree (foto: Lex Griekspoor). Hemel aan de rivier...In de bocht van de Hudson ligt Noejork, de mooiste stad van Amerika. Er staan daar wolkenkrabbers, die bij- na de hemel raken. Er wonen Chi- nezen, Afrikanen, Russen, leren, Italianen. mensen van alle kleureti van de regenboog. Samen met diskjockey Kim gaan Finn en Sofie op avontuur in deze metropool. Fa- milievoorstelling vanaf 8 jaar. Ajuinenen en Look (Foto: G. W. van Luyn) Stadsgehoorzaal Vlaardingen is gesloten van 25 december 1995 tot en met 1 januari 1996 Kaarten reserveren: tel. 434 05 00. Vlaamse zeep Els de Schepper De voorstelling van Els de Schep per gaat wegens ziekte van de ar- tieste helaas niet door. Zij zal in het voorjaar teugkomen om haar voor stelling alsnog te spelen. De Dansende Vogel Erica Burgerjon De Dansende Vogel gaat over een jonge boerenzoon die zijn roeping als boer is misgelopen. Hij is een dromer en een ongekend natuur- liefhebber. Er vindt een natuur- ramp plaats en hij gaat daarom op onderzoek uit. De Dansende Vogel is een verhaal dat de kinderen van de eerste tot de laatste minuut zal boeien. Erica speelt levensecht met de poppen en weet daarmee een extra fantasiedimensie te schep- pen. Woensdag 20 december, theater Schuurkerk. 14.00 uur. Toegang fl.7,50. Kaarten voor de voorstellingen in de Schuurkerk zijn verkrijgbaar bij het Informatiecentrum Stadhuis Maassluisentussen 12.00 en 14.00 uur bij het Theater aan het Schuur- hof 142. Telefonisch zijn de kaar ten ook te bestellen, tel. 010-591 37 00. Margreet van de Vring (links) en Janine Doppenberg van galerie Distanza. Zo'n tien jaar geleden kwam de kersverse galeriehoudster voor het eerst met het keramiekvak in aan- raking. Op het eiland Texel leerde zij een vrouw kennen die een gale rie runde in een geheel eigen stijl. „Dat sprak mij enorm aan", vertelt de Schiedamse daarover. „In de cursussen die zij gaf leerde zij het werken met verschillende technie- ken. Het vervaardigen van kera miek met glazuur bijvoorbeeld. Ik heb daar heel veel van geleerd." Ook de opzet van de Texelse gale rie bleef daarna voor altijd in Dop- penbergs hoofd zitten. Een hoofd rol voor de keramieke werken, ge flankeerd door grafisch werk. Ga lerie Distanza, zoals de Schiedam se variant heet, werd uiteindelijk aangekleed volgens hetzelfde stra- mien, met dat verschil dat in het pand op de Dam ook exclusieve sieraden te bezichtigen en te koop zijn. ..Afgezien van het feit dat sie raden heel mooi zijn, werkt het voor een galerie ook drempelverla- gend. Dat is de voornaamste reden geweest, dat wij ze hier aan de col- lectie hebben toegevoegd. Je hebt toch altijd mensen die graag naar een galerie zouden willen, maar die bang zijn domme vragen te gaan stellen. De sieraden zijn dan een leuke aanleiding toch eens te gaan kijken. Gevoelsmatig is het minder kunst met een grote K." Voor een praatje over de diverse keramieke werken of aquarellen. staat de galeriehoudster overigens altijd open. Met haar vriendin en buurvrouw Margreet van de Vring, is zij elke woensdag tot en met za terdag zelf in de zaak aanwezig. Ook bij de inrichting van de gale rie is terdege rekening gehouden met de toegankelijkheid van de kunst. De enorme etalageruimte waarover het voormalige winkel- pand beschikt en de inval van het daglicht doen de werken op hun best uitkomen. „Kunst moet je de ruimte geven. Vandaar dat er een gelimiteerd aantal werken in de kast en in de etalage staan", legt Doppenberg uit. ,,De kunstenaars zijn voor de opening hier geweest om te zien of het wel naar hun zin stond. Daarentegen houd je zelf natuurlijk altijd de beslissende stem, want als je sommigen hun gang laat gaan proppen ze 'hun' SCHIEDAM - Een historische ten- stoonstelling oyer het Hoofd en omgeving is van 16 december tot en met 21 januari te zien in het Ste- delijk Museum. Het is de tweede tentoonstelling, in een reeks van drie, die in samen werking met de Historische Ver- eniging Schiedam en het Schiedams Gemeentearchief wordt georganiseerd. Met ansichtkaarten uit een particuliere collectie en fo to's en kaarten uit het Gemeentear chief wordt een beeld geschetst van de geschiedenis en de verande- ringen rond het Hoofd gedurende de afgelopen honderd jaar. Oorspronkelijk was het Hoofd niet meer dan een deel van de grienden of gorzen die bij vloed onder water kwamen te staan. Pas met de be- schoeiing van de Voor- en Buiten- haven, in de negentiende eeuw, kwam er een kade die de oever het aanzien van een echte haven gaf. Maar met de aanleg van dit haven- hoofd was Schiedam nog geen ha- venstad geworden. Aan het einde van de vorige eeuw deden nog geen tweehonderd zee- schepen Schiedam per jaar aan. Aanmerkelijk levendiger was de beurtvaart. tot de komst van de vrachtauto ook daar een eind aan maakte. Vele beurtschippers pas- seerden het Hoofd, terwijl er tot kort na de Tweede Wereldoorlog diverse beurtvaartdiensten tussen Schiedam en de Zeeuwse en Zuid- Hollandse eilanden werden onder- houden. De vaten, kisten en de mijohns met gedistilleerd die op de kade stonden te wachten op ver- scheping, waren een vertrouwd beeld in die tijd. Betekenis en be- lang kregen het Hoofd en omge ving pas toen de industrie, aange- trokken door de gunstige ligging aan het water en de billijke grond- prijzen, zich aan de Voorhaven vestigde. Een tweede grote stimulans was de komst van de scheepswerf Gusto van de firma Smulders. Gusto be- Het Hoofd en de haven van Schiedam zoals het er decennia geleden uitzag. paalde voor een belangrijk deel het aanzien van het gehele zuidelijke stadsdeel. Om de werf vanuit de Gorzen. de wijk waar het meren- deel van de werkneiners woonde, beter toegankelijk te maken werd het smalle loopbruggetje over de Buitensluis vervangen door een ophaalbrug die oorspronkelijk over de Varkenssluis lag. Lange tijd was het Hoofd tevens de enige kritische plek in de Schiedamse waterkering omdat de aaneenschakeling van dijken daar onderbroken was door de Buitens luis en de Hoofdstraat. De enige voorziening was een nauwelijks anderhalve meter hoog talud rond het sluiscomplex. Bij zeer hoog water moesten de bewoners dan ook de nodige maatregelen nemen. Schotten moesten worden ge- plaatst voor de deuren en lage ven- sters en kieren werden zorgvuldig dichtgesmeerd met klei. Bood- schappen werden in dergelijke noodsituaties per roeiboot be- zorgd. Het was overlast en atrractie tegelijk. Een beetje Schiedammer ging immers toch zeker wel even kijken naar de watervlakte die er zich dan uitstrekte. Een metersho- ge damwand was uiteindelijk de ri- goreuze oplossing voor de water- overlast en vormde de aanzet tot een facelift van het achterliggende gebied. Een aantal flatgebouwen verrees, die met de namen 'Ne- reus', 'Poseidon' en 'Triton' de watergoden lijken te bezweren. Bij de tentoonstelling verschijnt de publikatie 'Het Hoofd en omge ving', geschreven en samengesteld door Cees van der Geer. Deze uit- gave van de Stichting Fonds Histo rische Publikaties Schiedam, is verkrijgbaar in het museum en in de Schiedamse boekhandels. De prijs is fl.25,-. plank vol met zoveel mogelijk werk. En dat werkt natuurlijk niet." De werken die staan opge- steld zijn daarom dan ook slechts het topje van de ijsberg. Zodra er iets wordt verkocht, wordt de lege ruimte direkt aangevuld met een werk uit de aangrenzende opslag- ruimte. De bedoeling is dat er in de galerie vier tot vijf tentoonstellingen per jaar te zien zullen zijn. Momenteel wordt de ruimte gevuld met werk uit de serie 'Nieuwe vormgevers en iets van waarde'. Het vijftal kunstenaars dat deel uitmaakt van deze premiere is door Doppenberg gekozen omdat zij de eersten wa ren die reageerden op de uitnodi- ging foto's van hun werk op te stu- ren. „Ik vond dat ik met de eersten die vertrouwen in mij stelden ook als eerste in zee moest gaan. De werken zijn dan ook heel verschil- lend en niet gekozen omdat ze door een bepaald thema op elkaar aansluiten." De keramieke werken van Joka Boeke, Leni Venne en Gees van Vliet zorgen daardoor voor een gevarieerd aanbod van keramiek. „Maar ook alle andere kunstenaars die in de toekomst hier te zien zul len zijn, zijn stuk voor stuk vak- mensen.", haast de galeriehoud ster zich te zeggen. „En het is ook niet zo dat hier alleen werk komt te staan van aangesloten keramisten. Ik denk bijvoorbeeld aan afgestu- deerde academici. die niet bij de vereniging zijn aangesloten. maar wel kwaliteit leveren. Nederland kent echter zoveel ta lent op dit gebied, dat ik nooit bang hoef te zijn zonder werk te komen zitten. Daarom wordt dit initiatief ook zo toegejuicht." De tentoonstelling 'Nieuwe vorm gevers en iets van waarde' loopt nog tot en met 21 maart 1996. Ga lerie Distanza aan de Dam I 'is open van woensdag tot en met za terdag van 13.00-17.00 uur. Don derdag 21 en vrijdag 22 december kan men ook binnenlopen van 19.00-21.00 uur. Karin v.d. Knaap SCHIEDAM - In het Film- huis Schiedam wordt op vrijdag 15 en zaterdag 16 december "The Paper' ge- draaid van regis,setir Ron Howard. Hoofd persoon is een redac- teur bij tabloid The Sun, Henry Hackett, die op een keerpunt in zijn leven staat. Zijn vrouw is hoogzwanger en hij krijgt een positie aan- geboden bij de respectabele 'Sentinel'. Zijn baan is ech ter zo veeleisend dat hij nau welijks tijd heeft om over zijn leven na te denken. 'The Paper' is een vermakelijke film die een realistisch beeld geeft van het dilemma in de schandaalpers: het boven water krijgen van de waar- heid versus de verkoopcij fers. In de hoofdrollen onder meer Michael Keaton en Glenn Close. De aanvang op vrijdag is 21.30 uur en op zaterdag 20.30 uur. De toegang voor donateurs is fl.6,-, voor niet- leden eenmalig fl.8,50. VLAARDINGEN De Ro tary Club Vlaardingen or- ganiseert op maandagavond 18 december voor alleen- staanden een kerstdiner met tussen de gangen door een optreden van het Vlaar- dingse Mannenkoor Orp heus o.i.v. hun dirigent Frans Gort. Uiteraard wor den er kerstliederen gezon gen. Voor de deelnemers zijn er geen kosten aan ver- bonden. Iedereen die deel- neemt wordt met de auto opgehaald en weer thuis ge- bracht. Voor deelname en inlichtingen Jan Anderson, tel. 4343843 en Jan Albert v.d. Pol tel. 4747975. SCHIEDAM - Gitarist Erik v/d Belt heeft besloten om na 7 jaar trouwe dienst uit de band Threnody te stappen. Dit onderandere door het feit dat de band en het gewo- ne leven moeilijk te combi- neren is. Hij blijft in de band tot het eind van dit jaar. Erik v/d Bent is een van de oprichters van de band in 1988. Audities voor nieuwe gita- risten beginnen op 7 decem ber. Geinteresseerden iu- nen contact opnemen met tel/fax 010-4730930 of tel. 0654-622823. De videoclip van de band Threnody zal op vrijdag 15 december voor het eerst t zien zijn op de Ylusic Fac tory in het programma Wet Wild. Eerste uitzendria- tum op MTV is nog niet l»e- kend. Het Duitsc TV -station VIVA zal waarschijnlijk al j eerste in Europa de clip uitzendeii. SCHIEDAM - Paint over Pi casso raasf op vrijdag 15 de cember overde planken van cafe Podium aan de Lange Haven. Wie de band kent gaat zeker kijken en luiste- ren, want een optreden van P.O.P. is een grote sensatie. Spetterend als de peppers, innovatief als Zappa, zingen leadman John Lindland en big mama Janice Willimas over de scheurende en swin- gende geluiden van de vier muzikanten heen. Met een beetje geluk en als de band er zin in heeft mag je zelfs een eigen verzoeknummer meespelen. Kortom: Paint over Picasso is verschrikke- lijk de 'moeite waard. Ze be ginnen trouwens om een uur of tien. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar 13,50. Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik 29,75 automatisch per maand. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon: Bank/gironummer: Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naai Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam (i.v.tti. controle bezorging)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 39