Vrijwilligers in zonnetje gezet Global Cooling BV Maltha Milieuprijs wint 1995 sworn imitm pw pit hop m MaasposT KORT BOUMAN MaasposT WOOIUIMIEUWS Zondag 17 december geopend MaasposT Hans Post wint Schiedamse Milieuprijs 1995 BOUIVIAN *1 ucfflo Kerstconcert >^vr^V.D. VALK ELECTRONICS d2 mac •t.v.x. smard cards RET rond kerst CCAP IvClfaCiNI KERKDIENSTEN SCHIEDAM SCHIEDAM - 'Grofvuildag wordt Grofruildag'. Als het idee waarmee de Schiedam- mer Hans Post de Schiedamse Milieuprijs 1995 heeft gewonnen daad- werkelijk in de praktijk wordt gebracht, zal iedereen eraan moeten geloven. En daar heeft het alle schijn van. Een van de redenen waarom juist dit idee met de prijs werd bekroond is na- melijk dat het heel goed uit- voerbaar is in de samenle- ving. Het aan de stoeprand zetten van allerlei afgedank- te spullen die onderling kun nen worden geruild, lijkt misschien iets waar iedereen op zou kunnen komen. De kracht van Post was echter dat hij het beschreef, zodat het door iedereen kan wor den opgepakt. Inkoop-verkoop-reparatie audio-video-KTV GRANDIOZE MAGAZIJNOPRUIMING MET H0GE KORTINGEN Mis deze unieke kans niet! Tot ziens in Bleiswijk SCHIEDAM - Ter gelegenheid van haar dertig-jarig bestaan geeft het Gemengd koor Senectute op vrijdag 15 december een jubileumconcert in de Magnalia Dei Kerk aan de Albarda straat. Aan dit concert werken onder meer het Haags Matro- zenkoor en een aantal solisten mee. Het concert begint om 20.00 uur en duurt tot circa 22.30 uur. Kaarten fl. 10,- zijn van af 19.30 uur aan de zaal verkrijgbaar. Ruilbeurs Avondmuziek Inloopconcert Yoga Artoteek Orpheus Pianoconcert Kerstballentocht Kerstconcert Harmonia Kerstmarkt Paranormale beurs indien u uw vliegvakanties boekt bij (ANVR Reisadviesburo, lid SGR) B.v. Haarenlaan 782 in Schiedam Tevens een enorme keus in de GOEDKOOPSTE reizen met eigen vervoer. Huisjes, hotels, appartementen in o.a. Tsjechie, Hongarije, Slowakije, Frankrijk, Beigie, Duitsland, Spanje, Italie en vele andere. van 10.00 tot 17.00 uur Rotterdams grootste en mooiste woonwarenhuis vindt u in Rotterdam-Kralingseveer. Trendhopper en Bouman Meubelen laten hun kollekties zien op 10.000 m2 vloeroppervlak. Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk ft" M Woensdag 13 december 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.52 Hervormde Gemeente Schiedam Opstandingskerk, Burg. Honnela- ge Gretelaan Aanvang: 10.00 uur Ds.G.de Lang Grote Kerk, Lange Kerkstraat Aanvang: 10.00 uur Ds.J.van de Bogerd Aanvang: 17.00 uur Ds.J.den Hoed Aanvang: 19.00 uur Muzikaal avondgebed Huize Thomas, Grieksestraat Aanvang: 10.00 uur Ds.J. Visbeek Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat Aanvang: 10.00 uur Ds.A.van Zetten Gereformeerde Kerk Schiedam De Ark, Hargplein Aanvang: 10.00 uur Hr.A.F.Ruijl Magnalia Dei Kerk, Albardastraat Aanvang: 10.00 uur Ds.A.N. Verheul Dorpskerk, Noordeinde Aanvang: 10.00 uur Ds.N.K. Mos Aanvang: 19.00 uur Avondmuziek St.Martinuskerk, W.Andriessen- laan Aanvang: 09.30 uur Ds.J.Sosef Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat Aanvang: 10.00 uur Ds.A.van Zetten Schieland Ziekenhuis Hal poiikliniek Aanvang: 10.30 uur Ds.J. van Leeuwen Hervorde Evangelisatie op gere formeerde grondslag Gilde College, Nieuwe Damlaan Aanvang: 10.00 uur Drs.P.Buitelaar Grote Kerk, Lange Kerkstraat Aanvang: 17.00 uur Ds.J.den Hoed R.K. Parochie H. Liduina en 0.L.V. Rozekrans Singel 106 Zaterdag, 18.30 uur Eucharistieviering Zondag, 09.15 uur Hoogmis, m.m.v. Herenkoor 1.H.D. Zondag, 11.00 uur Eucharistieviering Pastoor P.M. Vismans Kapel Huize Frankeland Zaterdag, 17.15 uur Eucharistieviering Zondag, 09.15 uur Huisviering Leger des Heils Lange Haven 27 Aanvang: 10.00 uur Maj. en mevr. Ch. Zurhaar V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92 Aanvang: 10.30 uur Dr.M.D.Koster (Rem.) SCHIEDAM - Op zaterdag 16 de cember wordt in de aula van het Stedelijk Museum een kerstconcert verzorgd door Bas van Houte met medewerking van het Vocaal En- semplesant en muzikaal begeleid op het orgel. Het concert begint om 16.00 uur en met een toegangsbewijs van het museum kan het concert gratis worden bijgewoond. Bezoekers kunnen op deze dag eveneens de tentoonstelling be- zichtigen van 40 multiples met als titel; 'Waterland' van Henny van Leeuwen die de kunstenaar spe- ciaal voor de Vrienden van het Museum heeft vervaardigd. MaasstaD weekbladen KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: Goswin van Horssen Telefoon 010-4004291 KLANTEN SERVICE GROEP: Telefoon 010-4004471 4004296 VERTEGENWOORDIGERS: R. Versnel Telefoon: 010-4738322 R. de Hoog Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: R. van der Heijden Telefoon 010-4004291 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDAKTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Redaktie: M. Heijnen Telefoon: 010-4004484 Chef-redakteur L.M. Hartman Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 Foto(na)bestellingen: 010-4775301 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Dagbladunie b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur Een dag per jaar winkelen bij de buren Deel een van het idee, zoals Post het zelf omschrijft, spookte al een aantal jaren door zijn hoofd. „Ik liep hier op een avond door de straat en zag wat spullen buiten staan, waarvan ik dacht: goh, dat mensen dat weggooien. Maar het oppakken en meenemen naar huis doe je niet." Deel twee onstond vervolgens een aantal weken voordat de Schiedammer van de prijs hoorde en zich besloot in te schrijven. „Ik had toen zelf twee kastjes die ik kwijt wilde en daar- om belde ik, zoals het hoort, de Gemeente Reinigingsdienst. Toen die hier aankwamen konden ze echter onverrichterzake weer naar huis, want de meubelstukken waren al weggehaald van mijn stoep. Op dat moment schoot het ineens door mijn hoofd. Wat voor jezelf misschien waardeloos is, kan voor een ander weer heel waardevol zijn. Dus waarom ma- ken we daar dan geen sociaal ge- beuren van?" Het plan dat Post uiteindelijk in een uur tijd op twee kantjes uitwerkte en op- stuurde naar de gemeente, bete- kent een direkte vermindering van het grof afval en een hiermee samenhangende besparing van het milieu. Zoals de regels dat gebieden schreef de Schiedammer, die via zijn werk in Diergaarde Blijdorp een nauwe band heeft met Na- tuurbehoud en het uitdragen van milieu-aspecten, het inschrijffor- mulier van twee kantjes vol en verwoordde hij het idee, de be- sparingen die het oplevert en de mensen die erbij betrokken moe ten worden. In het kort komt het erop neer dat iedere bewoner op een afgesproken dag aan het be gin van de lente, zijn overtollige spullen buiten zet. Daarna gaat ie dereen bij elkaar 'winkelen' en kunnen er dingen worden geruild. Post heeft met name voor het ruilen van spullen gekozen omdat het initiatief niet om het verdie- nen van geld draait. Het mes snijdt op deze manier aan ver schillende kanten. „Het milieu wordt er mee gediend omdat er minder afval op straat terecht komt en omdat de Gemeente Rei nigingsdienst op een efficientere manier ritten kan boeken en dus minder benzine verbruikt", legt Post uit. „Maar ook de mensen komen met elkaar in contact. Er is dus ook sprake van een sociale functie." Met het oog op een toekomstige uitvoering van het idee, wijst de kersverse winnaar wel op een aantal aspecten die extra aandacht verdienen. „In het begin kan het best worden begonnen met bij- voorbeeld een wijk of straat die erg aktief is. Want het organise- ren van zo'n dag voor een hele stad kan heel lastig zijn. Wanneer je die dag dan ook publicitair goed begeleid, kun je een hele- boel mensen stimuleren om na te denken over het milieu. En het gaat natuurlijk ook niet om het in- richten van complete huizen bij dit plan. Te denken valt aan oud hout, dat iemand misschien kan gebruiken voor een plafond of een oud kastje dat dienst kan doen in een schuur." Inmiddels heeft een gesprek met twee mede- werkers van de Gemeente Reini gingsdienst al geleid tot een eer- ste aanzet van een uitvoering in de praktijk. Direkt na het in ont- vangst nemen van de oorkonde en het hierbij behorende geldbe- drag, had Post immers al aange- geven op een constructieve ma nier over het idee verder na te willen denken. „Het uitvoeren van het idee zou voor mij ook meer beloning zijn, dan de prijs die ik nu heb ontvangen. Ik vond het spannend om zo'n avond eens mee te maken, maar het leuke is dat men er straks echt iets mee kan bereiken." Naast de prijs voor Hans Post, in de categorie 'particulieren', werd er nog een aantal andere prijzen en eervolle vermeldingen uitge- reikt door burgemeester Scheeres. In de categorie bedrij- ven wonnen de gebroeders De Block met het idee van hun afval- retourwinkel 'De Retourette'. Automobielbedrijf Baris kreeg een eervolle vermelding voor het op voorbeeldige wijze demonte- ren van motorvoertuigen en acht wijkteams uit Schiedam-Zuid kregen een dergelijke vermelding voor het schoonhouden van de ei- gen buurt. Karin v.d. Knaap SCHIEDAM - Omdat vrijwilligers een onmisbare schakel zijn in het maatschappelijk leven werd deze groep eens flink in het zonnetje ge zet tijdens een feestavond die het Steunpunt Vrijwilligerswerk zater dag 9 december in Sporthal Mar- griet had georganiseerd. Het thema van de avond was gelijk aan die van de jaarlijkse Internationale Vrijwilligersdag, die twee dagen eerder was gevierd: 'Grensverleg- gend Vrijwilligerswerk'. In ver- band hiermee was gekozen voor het centraal stellen van vrijwilli gerswerk dat voor en door alloch- tonen wordt verricht en het werk dat voor en door verstandelijk ge- handicapten bedoeld is. Tijdens de feestavond, die door zo'n vierhon- derd vrijwilligers werd bezocht, stond ook de uitreiking van een tweetal vrijwilligersprijzen op het programma. De prijzen, een geld- bedrag van vijfhonderd gulden, waren door het Schiedams College van b&w beschikbaar gesteld voor kandidaten die zich op enigerlei wijze verdienstelijk hebben ge- maakt op n van de twee centraal De ontvangers van de vrijwilligersprijs. gestelde gebieden. De eerste che que ging naar het Nederlands Mos- limvrouwen Platform. De reden hiervoor was dat de vrouwen zich •t.v. 1000 B|K?TW| PJl-W ffS *videocript sky eurocript/ pc-link Uw adres voor het vakkundig herstellen van al uw reparaties. Gratis prijsopgave. cd-rom v.a. 14,95, zappers v.a. f. 39,95. Broersveld 91, Schiedam. Tel. 010-4737208 inzetten voor de participatie en emancipatie van alle vrouwen en dat zij hiervoor veelvuldig contact zoeken met Nederlandse vrouwen- organisaties. De tweede prijs viel in handen van de Stichting Dieren- park Driespan, een samenwer- kingsverband tussen het Verzor- gingstehuis DrieMaasStede en dagverblijf De Woutershof voor verstandelijk gehandicapten. De jury roemde bij monde van voor- zitter Wiegman vooral de integra te tussen gehandicapten, bewo- ners en personeel die door het pro ject in de hand werd gewerkt. SCHIEDAM - Voor, tijdens en na de komende feestdagen zijn de dienstregelingen van de RET aan- gepast. Op woensdag 20, donder- dag 21 en vrijdag 22 december rijdt een aantal lijnen vaker tijdens de koopavonduren. Op dinsdag 26, woensdag 27, donderdag 28 en vrijdag 29 december rijden de meeste lijnen in de spitsuren wat minder vaak dan normaal. Dat ge- beurt ook van 2 t/m 6 januari 1996. Op eerste en tweede Kerstdag rij den bus, tram en metro volgens de zondagsdienst. Op zondag 31 de cember rijden alle lijnen volgens de normale zondagsdienst. De laat- ste vertrekmogelijkheid vanaf het Centraal Station in alle richtingen is ca. 20.20 uur, vanaf het Zuid- plein ca. 20.15 uur. Op maandag 1 januari rijden alle lijnen volgens zondagsdienst, de eerste vertrek- tijd is echter om ca. 9.00 uur. In de nacht van 31 december op 1 janua ri rijden ook dit jaar weer nacht- bussen. Op zondag 17 december zijn de winkels in Rotterdam open. De RET zorgt op deze koopzondag voor extra trams van en naar de Coolsingel: tramlijn 3 krijgt op de route de Esch-Centraal Station on- dersteuning van lijn 13. De beide trams rijden op deze dag om en om. SCHIEDAM - De Maltha Milieu prijs die gisteren, dinsdag 12 de cember voor de derde keer werd uitgereikt, kende dit jaar een twee- maal zo hoog aantal inschrijvingen Bergers Interieurs neemt in Bleiswijk definitief afscheid van vele exclusieve meubelen, lampen en woonaccessoires. Lokatie: Christiaan Huijgenstraat 3-9 2665 KX Bleiswijk (Ind. terr. 'De Hoefslag') Informatie: (010) 511 51 33 OPEWINGSTIJPEN: 14 DECEMBER VAN 9.00 TOT 17.00,15 DECEMBER VAN 9.00 TOT 21.00,16 DECEMBER VAN 10.00 TOT 17.00 UUR. als voorgaande jaren. In totaal dongen zo'n 72 personen, bedrij- ven en instellingen mee naar diver se geldbedragen die door de Stich ting Maltha Milieuprijs ter be- schikking waren gesteld. De prijs is destijds ingesteld door C. Mal tha, een man die de afgelopen de- cennia een bloeiend bedrijf voor de inzameling en recycling van glas heeft opgebouwd. De jury, onder voorzitterschap van de voormalig voorzitter van de vaste Kamercom- missie voor Milieubeheer L. van Rijn-Vellekoop, had de taak uit vijf genomineerde bedrijven te kie- zen. Tijdens de prijsuitreiking in het Stedelijk Museum werd dins dag een einde gemaakt aan de ter- gende spanning met de toekenning van de eerste prijs, een geldbedrag van vijftigduizend gulden aan het Zutpense bedrijf Global Cooling BV. Het bedrijf werd winnaar met de inzending van een recent ont- wikkelde koeltechniek. Dit sys- teem is gebaseerd op de vrije zui- ger Stirling technologie van het Amerikaanse bedrijf Sunpower Inc. Global Cooling ontwikkelde de techniek zelf verder voor de huishoudelijke markt voor koel- en vriesapparaten en de vrijetijds- markt. De meest in het oog sprin- gende voordelen van dit systeem ten opzichte van het concentionele motorcompressor koelsysteem zijn de hoge energie-efficiency en het lage geluidsnivo. De geschatte energiebesparing die bereikt kan worden door het gebruik van de Stirling koelkast is 30 tot 50 pro- cent. De Retourette van de gebroe ders De Block bleek goed te zijn voor een derde prijs. Dat betekent dat de Schiedamse ondernemers voor hun inzet werden beloond met een geldbedrag van twintig- duizend gulden. De tweede prijs ging naar de heer Kerssies uit Vi- anen. De ontwikkeling van een morsvrij brandstofvulpistool voor tanksations maakte hem dertigdui- zend gulden rijker. SCHIEDAM - In dienstencentrum De 4 Molens wordt zondag 10 de cember weer een ruilbeurs gehou- den. Verzamelaars van munten, postzegels en stripboeken kunnen zich melden om 13.30 uur. De toe- gang is gratis, evenals het laten taxeren van de objecten. Flippo's worden er op deze beurs niet meer geruild. SCHIEDAM - In de Dorpskerk aan het Noordeinde te Kethel is op zondag 17 december Avondmu ziek te beluisteren. Het Haags Kle- inkoor onder leiding van Hans Jan- sen zal vanaf 19.00 uur een uurtje Christmas Carols zingen. De toe- gang is vrij, wel wordt er aan de deur een collecte gehouden. SCHIEDAM - Zaterdag 16 decem ber zal de Grote Kerk aan de Lan ge Kerkstraat het Schiedams Dub- bel Kwartet te gast hebben voor het wekelijkse inloopconcert. Het kwartet staat onder leiding van H.J. Dijkerman. De aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - Bij de Yogagroep, die elke dinsdag tussen 14.30- 15.30 uur bijeenkomt in diensten centrum De 4 Molens, zijn nog en- kele plaatsen vrij. De kosten zijn fl.4,- per keer en men kan direkt meedoen. Ook voor de cursus Ont- spannen Bewegen kunnen deelne- mers zich aanmelden. Bij voldoen- de deelname start een tweede cur sus eind januari 1996 op woensdag van 13.30-14.30 uur. De kosten daarvoor zijn fl.6,- per maand. Op- geven kan bij de receptie van het dienstencentrum aan de Nieuwe Damlaan. SCHIEDAM - In Artoteek Schiedam aan het Bachplein 581 zullen de gehele maand december sieraden te koop zijn. Een leuk idee voor een kadootje met kwali- teit. Voor een bedrag vanaf 25 gul den kan men verschillende siera den aanschaffen die zijn vervaar digd door verschillende vormge- vers en kunstenaars uit de regio, waaronder ook de Schiedamse Yvon Koopman. De openingstij- den van de Artoteek zijn dins- en donderdag van 16.00-20.00 uur, woensdag van 17.00-10.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. SCHIEDAM - Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus kan altijd nieuwe mannen gebrui ken die het leuk vinden om in een koor te zingen. Elke dinsdagavond wordt er vanaf 20.00 uur gerepe- teerd in de Magnalia Dei kerk aan de Albardastraat in de wijk NieUw- land. Even binnenwippen kan dan altijd. De koorleden zijn ook te ho- ren tijdens de kaarslichtavond die woensdagavond 20 december op de Grote Markt plaatsvindt vanaf 19.00 uur. Inlichtingen: tel. 4267067. SCHIEDAM - In Woon- en zorg- centrum Thurlede aan de Nieuwe Damlaan wordt zondag 17 decem ber een piaonoconcert gegeven. Er zal Quatre Mains worden gespeeld (met z'n tweeen). De aanvang is 14.00 uur, maar om 13.30 uur is de zaal al open. De entree is fl.2,50. SCHIEDAM - De heemtuinexcur- sies van december en januari ko men te vervallen. Hiervoor komt een kerstballentocht in de plaats die voor woensdag 27 december op het programma staat. Om 12.00 uur gaat deze in de tentoonstel- lingsruimte van kinderboerderij 't Hoefblad van start. Tot 15.00 uur kan de tocht dan worden gelopen. Ook op 28, 29 en 30 december kan men tussen 11.00-15.00 uur deel- nemen. Meer informatie bij Marcel Scheefhals van de afdeling natuur- ontwikkeling, tel. 2465521. SCHIEDAM - Op zondag 17 de cember a.s. geeft muziekvereni- ging St. Radboud uit Schiedam- Kethel een kerstconcert in de Jaco- buskerk aan de Kerkweg in Kethel. De aanvang is 14.30 uur. Op het programma staat veel Internationa le kerstmuziek. De toegang is gra tis. SCHIEDAM - Dick in't Veld ver- zorgt op donderdagavond 14 de cember een avond met stemmen van overledenen op de band bij spirituele vereniging Harmonia. Belangstellenden zijn van harte welkom in Wijkcentrum Nieuw- land aan het Dr. Wiboutplein 165. De aanvang is 20.00 uur en de toe gang is fl.7,50. SCHIEDAM - Op zondag 17 de cember zal van 11.30-17.00 uur in de Grote Omloop, om precies te zijn op de lokaties Grote Markt en Broersveld, een gezellige Kerst markt worden gehouden. Deelne- mers aan deze markt zijn winke- liers uit het centrum die specifieke produkten, gericht op de Kerst, presenteren en verkopen. Het wordt een gezellige, intieme markt waarbij de Kerstsfeer de boven- toon zal voeren. Beignets kunnen bij Bakkerij van der Krogt worden gehaald en onder de verlichte Kerstboom kan een glas Gluhwein worden gedronken bij Caf van Diggelen. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt op zondag 17 decem ber van 11.00-17.00 uur een alter- natieve en paranormale beurs ge houden. Een verscheidenheid aan disciplines is aanwezig, waaronder spiritual healing en voetreflexmas- sage. Ook worden er verspreid over de dag drie lezingen gehou den. De entree is fl.5,- per persoon. De kosten van de consulten variren van 0 tot 10 gulden. Meer informa tie op tel.nummer 4267767. —r~ Onze filosofie: ruime keuze goede kwaliteit de scherpste in prijs prima adviezen mooie gezellige winkel deskundige vakmensen 3 jaar garantie altijd extra service en gemakkelijk te bereiken. .vmontel thuis in huis ROTTERDAM IJsselmondselaan I75, Rotterdam-Kralingseveer, Tel. 0I0-284 21 II -v") V'

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 9