'Het wordt tijd dat Nederland de Trophy eens een keer wint' r Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in Theater de Teerstoof Stadsgehoorzaal Theater Schuurkerk m BUST Open Kerst Ateliers: programma Theater Een originele nieuwjaarswens Alex van Delft bij laatste tien voor Camel Trophy op Kalimantan Zingen in de kerstnacht Podium Tot Ziens VLAARDINGEN - „Hi, I am Johnny from the moun tains. Comment ?a va? Ja ja, wij spreken in Canada twee talen.Zo stelde de kerstman zich afgelopen vrijdag voor tijdens de Kerstateliers aan de Curatjaolaan. Drie talen bedoelde de kerstman dus ei- genlijk, met het Nederlands erbij. Het gaf in ieder geval direct bij de opening van de Open Kerstateliers al aan dat er een maffe en melige sfeer hing rond de Vlaardingse kunstenaarshuisjes. Gouden kruis VLAARDINGEN - De Ca mel Trophy 1996. Een maand lang afzien in de vochtige hitte van het oer- woud op het Indonesische ei- land Kalimantan. Een tocht van 1850 kilometer op slecht begaanbare wegen, en met weinig slaap en hard werken. Voor Vlaardinger Alex van Delft lijkt deze jongens- droom uit te komen. Na af loop van de selectiedagen op 8 en 9 december op de Beek- se Bergen maakte de Stich- ting Camel Trophy bekend dat Van Delft deel uitmaakt van de laatste tien kansheb- bers voor een plaats in het Nederlandse team. Pot of vaas Jayne op bezoek Jayne onthoofd Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Telefoon: Woensdag 20 december 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 De Zwarte Vaas (jeugd) Cor Poelman Cor Poelman werkt al bijna dertig jaar met en voor kinderen. aanvan- kelijk als balletdocent.later als ac- teur en regisseur bij het toenmalige KA Theater. De afgelopen vijf jaar was hij artistiek directeur en to- neeldocent aan de Amsterdamse Jeugdtejaterschool. Als docent ge- bruikt hij vaak het vertellen van verhalen als stimulans voor kinde ren om tot spel te komen. De voor- stelling 'De Zwarte Vaas' gaat over een wat oudere man die het huis van zijn onlangs overleden moeder bezoekt. Het huis blijkt bijna leeg te zijn. Er staat alleen nog een tafel met daarop een zwarte vaas. In deze vaas stonden vroeger nooit bloemen. Als kind bewaarde hij hierin allerlei dierba- re spulletjes en schatten. Zijn broers en zusjes mochten nooit aan de vaas komen. Dat deden ze ook niet, want in die vaas blijken nog steeds allerlei spulletjes te zitten! En aan elk ding dat de man uit de vaas haalt zit een verhaal vast. De ze verhalen vormen het raamwerk voor deze vertel-voorstelling die geschikt is voor kinderen van 5 t/m 8 jaar. Zaterdag 23 december. Theater de Teerstoof, 14.00. Toegang fl.7,50 Theater de Teerstoof is te vinden aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam. Kaarten kunnen wor- den gereserveerd bij de Schiedam- se Theaterkassa: 010-4269563 (di. t/m za. van 10.00 tot 16.00) De fiets van Marleen Ajuinen en Look Aangevuld tot avondvullend! Dit programma draait vooral om lief- de, seks en spiritualiteit, maar niet van harte. Muziek speelt een grote rol in de voorstelling van deze twee winnaars van zowel van Gro- ninger Cabaretfestival als het Am- sterdams Kleinkunstfestival. Twee behaagzieke druiloren met de gel- dingsdrang voor de prijs van drie. Donderdag 21 december, Grote Zaal, 20.30 uur. Toegang fl. 17,50/ kortingspassen fl. 15,-. Pump boys en dinettes Danny de Munk e.a. Vrolijkheid, plezier en lachen. De Broadway musical speelt zich af langs Highway 57, met een decor uit de jaren '50. Een pompstation met vier 'pumpboys en twee mei- den die serveren in een 'diner', een Amerikaaans cafetaria. Zes men- sen die zingen. acteren, dansen, tappen en een instrument bespelen. Enthousiasme, dat overslaat op het publiek. Vrijdag 22 december, Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang fl.32,50/kor- tingspassen fl.30,-. Late late Lien kerstshow Wieteke van Dort Op kerstbezoek bij tante Lien. Tante Lien zingt bekende liedjes zoals 'Arm Den Haag'. Maar ook nieuwe liedjes van dezelfde dich- ter, Willem wilmink. Dit doet ze samen met zanger Ai's Lawa Lata, pianist Jef Scholten en technicus Matthijs Nuberg. Zij vertelt over kerst in de tropen en acteur Coen Pronk vertelt een Indisch sprookje. Gezellig op bezoek bij Tante Lien. Na afloop in de Harmonie Einde- jaarsfeest met dansmuziek! Zaterdag 23 december, Grote Zaal, 20.15 uur. Toegang fl.25,-/kor- tingpassen fl.20,-. In Concert The Deep River Quartet Herinneringen aan de jukebox-tijd. Een programma van bekende, aan- stekelijke, swingende.Amerikaans hit naast negrospirituals en gos pels. Harmonische samenzang, af- gewisseld door solo-optredens. Een vocal-group met warmte hu mor. Een middagconcert aan de vooravond van kerst. Zondag 24 december, Grote Zaal, 15.00 uur. Toegang fl.32,50/kor- tingspassen fl.30,-. Stadsgehoorzaal Vlaardingen is gesloten van 25 december 1995 tot en met 1 januari 1996 Kaarten reserveren: tel. 434 05 00. M AASSLUIS - In Theater Schuur kerk zijn van vrijdag 22 december tot en met vrijdag 29 december vier topfilms te zien. De toegangs- prijs per voorstelling bedraagt fl. 10,00, maar wie naar alle vier de voorstellingen gaat kijken hoeft maar voor drie fdms te betalen. Nell In de prachtige wildernis van de Blue Ridge Mountains (North Ca rolina) leeft Nell geheel afgesloten in deze tijd. Ze spreekt haar eigen onverstaanbare taal. Wanneer haar moeder overlijdt en dokter Jerome Lovell het afgelegen huis bezoekt, ontdekt hij tot zijn grote schrik Nell. Vele emotionele gebeurtenis- sen volgen. Op 22 december om 20.30 uur Nell met Jodie Foster. Wolf Een gure nacht, een besneeuwd glad wegdek. Will Randall is op weg naar huis, wanneer er plotse- ling een zwarte schaduw voor zijn auto opdoemt. Wanneer hij uitstapt en het bloedspoor volgt, vindt hij een reusachtige wolf. Vele span- nende momenten volgen elkaar in snel tempo op. 'Wolf' is een span- nende thriller met Jack Nicholson en Michelle Pfeiffer. Op 23 de cember om 20.30 uur. Speed Jack Traven is agent bij het Los Angeles SWAT-team. Hij is een beetje roekeloos maar kent de cri- minele geest door en door. Hij heeft nog een appeltje te schillen met Howard Payne, toen deze een gijzelingspoging deed en een enorm aan losgeld eiste. Payne, ge- vaarlijk gestoord, zoekt nog steeds een manier om veel geld te verkrij- gen. Deze heeft hij gevonden door een bom onder een stadsbus te plaatsen. De bom zal ontploffen als de bus langzamer gaat rijden als 50 km. per uur tijdens het spitsuur in Los Angeles. Op 28 december om 14.00 uur Speed met Keanu Ree ves en Dennis Hopper. De Ongelooflijke Reis Een langdurig vakantie dwingt de familie Hunter hun huisdieren, twee honden en een kat, achter te laten bij een vriend die 350 kilo meter verderop woont. Ondanks de goede zorgen hebben de dieren heimwee naar hun vertrouwde om- geving en op een dag zijn ze spoor- loos verdwenen. De camera volgt het ondernemende drietal op de lange weg naar huis. Op 29 decem ber om 14.00 uur De Ongelooflijke Reis, een film van Walt Disney. Toegangskaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar bij het Informatiecen- trum van stadhuis Maassluis. Het Informatiecentrum is iedere werk- dag geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Telefonisch zijn kaarten te re serveren aan het theater. Telefoon- nummer 010 - 591 37 00 (tussen 12.00 en 14.00 uur). nen! Degene die ons de meest originele nieuwjaarswens be- zorgt, maakt kans op een droomweek- end in Hotel Inntel. Met z'n tweetjes ge- niet de winnaar van een heerlijke over- nachting, ontbijt- buffet, een driegan- gendiner en een be zoek aan het Imax Theater. De win naar krijgt voor 10 januari persoonlijk bericht. De be- zorger beschikt helaas niet over een legitimatiebewijs, maar is te herkennen aan de fleurige kaart voor 1996, zoals hierboven afge- beeld. Kaarten met een 'Gelukkig 1995' zijn dus niet geldig! ROTTERDAM - De bezorger van MaasstaD, MaasposT, WaalposT. IJsselposT en SchakeL komt bin- nenkort weer bij de lezers langs om een kaart met een nieuwjaars wens te overhandigen. Let op: met die kaart is een mooie prijs te win- Jayne Mansfield tussen potten, vazen en dino's Kunstenaars hadden woorden te over als het om hun kunstwerken ging. Zo hadden Cora de Haard (schilderijen) en Ineke Roelfzema (beeldjes) een gezamenlijke expo- sitie in het atelier van laatstge- noemde. Geen van biden zijn Vlaardingse, maar wel in hun bei- der nopjes met de ateliers aan de Curafaolaan. Roelfzema komt uit Schiedam, maar wil met alle ple zier de gemeente Vlaardingen zo tegen Kerst wel een symbolische veer in de spreekwoordelijke reet steken: ,,Ik ben dolgelukkig dat ik hier terecht kon voor een atelier, want in Schiedam kom je als kun- stenaar alleen in aanmerking voor een atelier als je tot het bekende kliekje behoort." De beide dames hadden 'vrouwen- werk' als thema van hun expositie. Werk van vrouwen over vrouwen. Bezoekers kijken naar het tentoongestelde werk in het Kerstatelier. Schilderijen en beeldjes. Beeldjes en dus geen objecten, voor alle duidelijk. Roelfzema: „Objecten zijn het wanneer je niet direct kunt zien wat het voorstelt." De hele emancipatiestroom heeft volgens de dames weinig uitge- haald. Vrouwen hebben het recht gekregen om te werken, maar dat recht is wel naast de plicht van het aanrecht gekomen. Werken mag je erbij doen", leggen ze uit. „Vandaar dat ik ook een koe met gouden uiers heb geschilderd", licht Cora de Haard toe. „Alles tus sen de benen van een vrouw is goud waard. Vrouwen laten zich maar al te vaak gebruiken. 'Schat, je mag best gaan werken, als m'n overhemden maar gestreken zijn' is in hun ogen nog steeds de man- nenhouding, hoewel ook de vrou wen zelf schuldig zijn. „Zelf ben ik ook in die situatie te recht gekomen," zegt Cora. „Ge- trouwd, de jongste is vier en dit werk doe ik erbij. Daarom valt het me ook zo op. Ook Gre van den Berg woont te- genwoordig in. Nu zij haar atelier aan huis heeft exposeerde zij dit weekend in het atelier van collega Gerrit Knol. Van den Berg toonde een aantal naast de New Age-schil- derijen van Knol haar beelden van Dinosauriers. 'Repto fantastica' noemt Van den Berg haar vervaar- lijke lieverdjes zelf. Met haar pre- historische kroost heeft de Vlaar dingse kunstnares overigens groot- se, maar voor de lezer nu nog even geheime, plannen. Ook bij Gre komt de kerstman langs, al blijkt dat uit puur practische overwegin- Van Delft (25) volgt de Camel Trophy al jaren op de voet. „Wat mij vooral aanspreekt is de uitda- ging om samen met een teamge- noot 1850 kilometer dwars door de jungle te kruisen. Vlak voordat ik in oktober op vakantie ging, heb ik snel nog even de aanmeldingsbon opgestuurd. Je hoopt natuurlijk dat je bij de eerste selectie zit, maar de kans daarop is niet zo groot." Toen Van Delft thuiskwam lag de uitnodiging echter al op de mat. Echt tijd om zich voor te bereiden had hij niet. „Er waren honderd kandidaten opgeroepen, waaron- der vijfentwintig vrouwen. Ik denk dat ze dit jaar van plan zijn om voor het eerst een gemengd team samen te stellen." De selectieda gen waren volgens Van Delft fan- tastisch. „Er heerste een geweldige sfeer. Ik had helemaal niet het ge- voel van 'Ojee, dat zijn mijn con- currenten'. Je wist gewoon dat er na de eerste dag tachtig naar huis zouden worden gestuurd. Jammer, maar het is niet anders." „Ik moest natuurlijk uitleggen waarom ik denk geschikt te zijn voor de Camel Trophy. In de eer ste plaats ben ik lichamelijk, maar vooral ook geestelijk sterk. Verder ben ik vindingrijk, wat natuurlijk onontbeerlijk is wanneer je mid- denin de jungle met je jeep in de zuigende modder vast komt te zit ten. In de derde plaats ben ik een echte all-rounder", besluit de Vlaardinger zelfverzekerd. „We zijn tijdens die twee selectie- Voor Alex van Delft komt een jongensdroom steeds dichterbij. dagen behoorlijk hard aangepakt", vertelt Van Delft. „Met de jeep moesten we een parcours afleggen om je rijvaardigheid te laten zien. Verder hebben we kanotochten ge- maakt, een kompasloop gedaan en een houten 'long house', een tradi- tioneel Indonesisch huis, gemaakt. Toen het huis klaar was, werd er wat stro over de balken gelegd en ons gezegd om maar lekker te gaan slapen. Maar het was zo gezellig bij het kampvuur dat we pas om half drie naar bed zijn gegaan." Om half vier werd de groep echter alweer gewekt: er was een jeep omgeslagen. „Daarmee zijn we an- derhalf uur bezig geweest. Echte nachtrust hebben we niet gekre gen, want om tien voor zeven moesten we 'ochtend-gymnastie- ken', boomstammen sjouwen dus." Het leukste onderdeel vond hij het omhoogtrekken van een jeep. „Het was wel een mooi ge- zicht om samen met tien man zo'n zware jeep van de grond te krij- gen." Nu zit Van Delft bij de laatste tien. Er zitten nog vier vrouwen in de groep. „Het lijkt me, wanneer er een gemengd team komt, in het be gin best wel even wennen om met een vrouw in de jungle te zitten", zegt van Delft. „Want hoe je het ook wendt of keert: vrouwen zijn lichamelijk gezien toch minder sterk dan mannen. Ik denk dat ze het best moeilijk zullen krijgen. Als onze jeep in de modder vast komt te zitten, zullen we het toch vooral met ons tweeen moeten doen. Maar begrijp me goed, ik heb er helemaal geen bezwaar te gen om met een vrouw samen te rijden. Het lijkt me heel gezellig. Na een paar dagen merkt je het niet eens meer, denk ik, dat je teamge- noot een vrouw is." „Maar eerst moet ik natuurlijk nog afwachten of ik Kalimantan iiber- haupt wel haal." Van 26 tot 28 ja nuari 1996 is Van Delft in Enge- land voor de volgende selectieron- de. „Wat me daar te wachten staat, ik heb geen flauw idee. Hier moe ten er zes afvallen. De overgeble- ven vier gaan van 25 februari tot 1 maart naar Spanje. Daar valt dan de beslissing welk tweetal mee mag doen." Als Van Delft aan de wedstrijd mag meedoen, ga hij echt voor de eerste plaats, verzekert hij. De ko- mende weken gaat hij hard aan zijn conditie werken, veel tijd in mo- toronderhoud steken en het dikke lespakket van de organisatie goed doorwerken. ,,Ik ben nu zover ge komen, dat ik er echt voor ga. Het wordt tijd dat Nederland eens een keer de Camel Trophee wint." De Camel Trophee doorkruist van 1 tot 22 april 1996 het oerwoud van Kalimantan - het vroegere Borneo - van de oost- naar de westkust. Twintig landenteams doen mee. Winnaar wordt niet het team dat het traject het snelst af- legt, maar het team dat bij de zoge- noemde 'Special Tasks' de meeste punten heeft verdiend. Verder geeft elk team aan het eind van de wedstrijd punten aan het team dat zich gedurende die maand het so- ciaalst heeft opgesteld. Vader Van Delft spot een beetje met de aan- dacht die zijn zoon van de media krijgt: ,,En dat alleen maar omdat hij een beetje kan autorijden!" HALMAR TEUNISSEN gen: „Haal jij eens even heel voor- zichtig die haren weg bij mijn mond", vraagt hij de kunstenares. Een paar deuren verder zetten wij van de Maaspost een boom op met kunstenaar Peter van der Stap. On- derwerp van gesprek: de vraag wanneer er sprake is van potten en wanneer potten tot vazen worden, want Terrazzo-vazen is waarmee het atelier van deze kunstenaar vol staat. „Een interessante vraag", noemt hij onze probleemstelling en is bereid er op in te gaan. ,,Ik denk dat een pot meer een gebruiksvoor- werp is. In een pot, het woord zegt het al, kun je dingen oppotten, be- waren. Een vaas heeft ook meer iets uitbundigs; een vaas wil zijn rijkdom tonen", aldus Van der Stap. Of de rijkdom van de koper. denken wij er achteraan, want de vazen moeten 1250 gulden op- brengen. Misschien is dat helemaal niet duur, maar toch wel een hoop centjes. Niettemin doen zijn vazen het prachtig op een Terrazzo on- dergrond. „Een paar weken terug sprak ik eerlijk gezegd zelf ook nog van potten hoor, bekent de kunstenaar, „maar op een gegeven moment vond ik ze toch meer de naam vaas waard." Hoewel ook in de vazen van Van der Stap wat te bewaren valt. Hun vorm maakt ze in kleiner formaat bij uistek geschikt als urn en in groter formaat als sarcofaag. Wie een vaas koopt, maakt er voor de kunstenaar zelf in ieder geval een potje voor later voor. In het atelier van Auke Bergsma, die dit weekend Maryoke op be zoek had, werd als het ware uit voile borst geexposeerd. Marilyn Monroe en Jayne Mansfield lieten, na bewerking door beide kunste naars. zien wat ze naast hun ac- teertlent ooit nog meer in huis had den. Jayne Mansfield was in 1957 op bezoek in ons land om haar film 'The Girl Can't Help It' te promo- ten, de film waarmee ze echt door- brak. Nog steeds is de film een klassieker. Niet in de laatste plaats omdat het een van de eerste mu- ziekfilms was, met optredens van onder meer Little Richard. Gene Vincent en Fats Domino. Ook El vis had mee kunnen spelen als zijn manager Kolonel Parker niet te veel geld had gevraagd, weet Auke Bergsma te vermelden. In 1957 bezocht Mansfield onder- meer de Telegraaf en verrichtte ze de aftrap voor een wedstrijd van Sparta. Nu, vele jaren later, .is ze dan eindelijk in Vlaardingen. Mid- dels oude dia's opnieuw afgedrukt door de vaardige handen van Bergsma. In '67 kwam er een onverwacht maar spectaculair einde aan het toen 34 jaar jonge leven van Jayne Mansfield: de actrice werd bij een auto-ongeluk onthoofd. Auke Bergsma werkt nu aan een recon- structie van haar Nederlandse be zoek. In 1997 is het immers niet al leen veertig jaar geleden dat ze in Nederland was, maar dertig jaar geleden dat ze stierf. Zangeres Mieke van de Gigantjes zal dan de rol van Mansfield op zich nemen en liedjes uit de muziekfilm zin gen. Van de meer dan 200 dia's, negatieven en foto's die Auke Bergsma nu heeft van Jayne Mans field, zal hij, ook met Mieke, een aantal 'remakes' maken. Span- nend. Ron Boers MAASLAND - In de ge meente Maasland hebben een aantal muzikale mensen de koppen bij elkaar gesto- ken om te proberen de Maaslanders massaal warm te laten lopen lopen voor een speciaal gebeuren: 'Zingen in de kerstnacht". Dit initiatief heeft geleid tot het vormen van een orkest- je, dat de mensen zal bege- leiden tijdens het zingen van ouderwetse kerstliedjes. De te zingen liederen zijn: Komt alien tezamen, In Ex- celsis Deo, Nu Zijt Welleko- me, Stille Nacht, De herder- tjes lagen bij nachte, O kin- deke klein. Hoe zal ik dat ontvangen, Bethlehems dre- ven en ere zij God. Deze kerstzamenzang vindt plaats direct na de kerstn- achtdienst in de Nederlands Hervormde Kerk om onge- veer 23.30 uur op het Pynas- plein en duurt ongeveer een half uur. SCHIEDAM - In cafe Po dium aan de Lange Haven dit weekeinde twee optre dens. Op vrijdag 22 decem ber om 22.00 uur staat Mar- tijn van Dijk op de planken van podium. Van Dijk be- gon 3 jaar geleden met de band love and tears met Ri chard Beukelaar, waarmee hij later ook in Speeluh! speelde. Met Speeluh! leerde hij dat akoestisch eigenlijk veel meer gevoelswaarde had dan elektrisch, en door- dat zijn liedjes veel gevoel in zich hebben gaat hij het deze keer zonder band proberen. Een dag later het voorlaat- ste optreden in de huidige bezetting van de Schiedamse metalformatie Threnody. Naast gitarist Erik v/d Belt vertrekt ook drummer Ri chard van Leeuwen. Nieuwe drummer van Threnody is Marcel Gootjes (Hendrickx Project) die ook al de Euro- pese tour in 1994 met Threnody heeft gespeeld. In de nieuwe bezetting speelt ook toetsenist Martijn Spie- renburg (Voyage) waardoor de band totaal nieuwe we gen zal gaan bewandelen. Zaterdag 23 december om 22.00 uur in Podium Cafe aan de Lange Haven 28. SCHIEDAM - In het Film- huis Schiedam wordt op vrijdag 29 en zaterdag 30 december de film 'Tot Ziens' gedraaid van regis- seuse Heddy Honigmann. Een man en een vrouw arri- veren kort na elkaar op de ijsbaan. Op het ijs kijken ze naar elkaar, zonder een blik te wisselen. Pas als ze allebei vallen, kijken ze elkaar aan. Ze schaatsen een tijdje naast elkaar, zonder te spreken. Later haalt hij haar in op de fiets. Ze wisselen blikken bij het stoplicht, geamuseerd. Er volgt een vrolijke fiets- tocht door nachtelijk Am sterdam. Hij gaat met haar mee naar binnen, ze vrijen op de vloer. Na afloop staan ze beiden in de keuken. „Ik heet Laura", zegt zij. „Ik ben getrouwd", zegt hij... 'Tot Ziens' gaat over de pijn van het niet verliefd mogen zijn. In de hoofdrollen Jo hanna ter Steege en Guy van Sande. Aanvang van de film is 21.30 uur op vrijdagavond en 20.30 uur op zaterdag- avond. Toegang voor dona- teurs fl.6,-. Voor niet leden is donateurschap f 8,50, in- clusief toegang voor de film. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar/13,50. Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik 29,75 automatisch per maand. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Bank/gironummer: Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam (i.v.m. controle bezorging) TO 29

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 25