HMPi Baas boven baas, de nieuwe Chrysler Voyager Italiaans lekkers op Motorshow Bologna De Volkswagen Caddy: een luxe besteller Honda Civic 1.5i VTE-E: Zuinig of sportief m Autotest Renault Rotterdam Toyota's Celica met rijkereuitrusting Hond in de gordel VVN stimuleert carpoolen Toyota 24-uurs ruitreparatie Vertrouwde occasions bij Honda-dealer Recordjaar Specificaties Bijzonder- heden Automotive Center Born De trendsetter in het land der Multi Purpose Vehicles (MP- V's) is compleet vernieuwd. Chrysler heeft de Voyager grondig onderhanden geno- men. In plaats van het be- staande concept te verbete- ren, heeft Chrysler ervoor ge- kozen om een geheel nieuw model te bouwen. Kinderspel Maserati Met de nieuwe Caddy heeft Volkswagen een waardige opvolger van de Golf Van van weleer. De Caddy is le verbaar als besteller op grijs kenteken en als personenau- to. In dat laatste geval heeft de auto een achterbank die plek biedt aan drie personen. Honda wijzigde het uiterlijk en innerlijk van zijn Civic nogal rigoureus. De nieuwe vormgeving vraagt beslist enige gewenning. Dat komt vooral door de grote koplam- pen die de voorzijde domine- ren. Maar na een paar dagen daagt het besef dat de Civic een frisse, levendige styling heeft, die haarfijn past bij zijn rijkarakter. Pink De grootste Top Occasion dealer! Woensdag 20 december 1995 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.59 In tegenstelling tot wat het uiterlijk van de auto doet vermoeden, is de nieuwe Voyager nog groter. De re- den dat je dit bijna niet ziet zit 'm vooral in de veel rondere vormen. Daardoor lijkt zowel de Voyager als de Grand Voyager zelfs tame- lijk compact. De Grand is overi- gens zo'n dertig centimeter langer dan de gewone Voyager. Chrysler heeft voor de ontwikke- ling van de Voyager uitgebreid marktonderzoek verricht. Mede daardoor heeft de auto nu twee schuifdeuren. Deze zijn bovendien voorzien van een veiligheidsme- chanisme wat belet dat ze per on- geluk dicht kunnen vallen. De ach- terklep is nu zo geconstrueerd dat je er, als deze geopend is, met ge- mak onderdoor kunt lopen. Chrys ler heeft veel oog gehad voor de tails. Zo rusten de wisserbladen op een kieine ruitverwarming wat voorkomt dat ze vastvriezen. Ook heeft de dakstijl een speciaal lek- gootje gekregen. Bij het openen van het portier word je dus niet meer getrakteerd op een straal wa ter in je nek. Dankzij een easy-roll- in/roll-out systeem is de achter- bank nog eenvoudiger te verwijde- ren of te herplaatsen. Het rijden met de Voyager is kin derspel. Dit geldt beslist voor de versies met automatische versnel- lingsbak. In combinatie met de prettige stuurbekrachtiging en het uitstekende zicht random laat de toch forse auto zich eenvoudig lei- den. Opvallend is de kieine draai- cirkel. Navraag leert ons dat de draaicirkel van de nieuwe Grand Voyager (de lange versie) kleiner is dan die van de oude korte Voya ger. De toename van de afmetin- gen heeft geleid tot zo'n tien pro- cent meer interieur- en dertig pro- cent meer bagageruimte. De oer-Amerikaanse MPV, die overigens wordt gebouwd in het Oostenrijkse Graz, is leverbaar met vier motoren. De kleinste en tevens nieuwste is een 2,4 liter viercilin- der zestienkleppen benzinemotor. Gewoon leverbaar blijft de Voya ger met 2,5 liter turbodieselmotor, 3,3 liter V6 benzinemoter. Spe ciaal voor de All Wheel Drive Voyager, uitsluitend verkrijgbaar als Voyager en niet als Grand Voy ager, ontwikkelde Chrysler een 3,8 liter V6 motor. De prestaties zijn nagenoeg gelijk aan die van de tweewielaangedreven 3,3 liter mo tor, zij het met een betere weglig- ging. Voor alle versies gelden knappe prestaties. Zelfs de diesel haalt met gemak 175 kilometer per uur. De nul tot honderd accelera- tie-tijden varieren van elf tot circa veertien seconden, alle bijzonder pittige dus, zeker gezien de grate van de auto. Het sterkste punt van de Voyager is vooralsnog zijn 'vanaf prijs' van 55.990 gulden. Deze zal menig concurrent even doen slikken en zoals bleek na een korte rij-indruk, terecht. Je zou het niet zeggen maar de nieuwe Voyager is groter dan zijn voorganger. Voyager 2.4i S fl. 55.990,- Voyager 2.4i SE fl. 57.995,- Voyager 2.5td S fl. 66.995,- Voyager 2.5td SE fl. 68.995.- 'Voyager 3.3i SE Automaat fl. 69.995,- Voyager 3.3i LE Automaat fl. 90.860,- (7 persoons, abs. Dual Airco) Voyager 3.8i AWD Automaat fl. 97.860,- (7 persoons, abs. Dual Airco) Grand Voyager 2.5 td SE fl. 78.995,- (7 persoons, abs) Grand Voyager 3.3i SE Automaat fl. 79.995,- (7 persoons, abs) Grand Voyager 3.3i LE Automaat fl. 95.995,- (7 persoons, abs, Dual Airco) Als er een merk tot de verbeelding spreekt, dan is dat zeer zeker Lam borghini. De onthulling van een wereldprimeur is dan ook met recht een gebeurtenis, zeker als dat geschiedt in het thuisland Italie. A1 een uur voordat het doek van de auto werd getrokken, zag het dan ook zwart van de mepsen rond de stand van Lamborghini op de 20ste Motorshow in Bologna. Onder het laken kwam een Diablo met een targadak te voprschijn. Dat lijkt weinig opzienbarend. Toch moeten we beseffen dat het hier om een ingreep in de carrosse- rie gaat van een auto die 325 kilo meter per uur kan rijden. Dan draagt elk onderdeel bij aan de stijfheid van de carrosserie. Zelfs de vorm van een dak is dan bepa- lend voor het nuchtere gegeven of de auto bij hoge snelheid de wielen aan de weg houdt of dat hij letter- lijk 'loskomt' door de geweldige wind. Lamborghini heeft heel wat ont- wikkelingswerk gestoken in deze bolide met targadak. Daarbij is veel aandacht geschonken aan de geleiding van de rijwind. Voor de voortbeweging past de producent net als bij de dichte Diablo een twaalfcilinder motor toe met een topvermogen van rond de 500 pk. Een andere Italiaanse meester op het gebied van automobielbouw, het merk Maserati, had eveneens een wereldprimeur: de achtcilinder motor voor de vorig jaar op de markt gebrachte Quattroporte. Het is als een bedaagd ogende sedan de ware wolf in schaapskleren. Zeker nu er ook een 3,2 liter V8 is te le- veren die een vermogen heeft van 247 kW/335 pk. Daarmee acceler- eert de Maserati in 5,8 seconden van nul naar honderd kilometer per uur en bereikt hij een top van 270 km/uur. Van een heel ander hoofdstuk is de Virgola. Dit is een door de fabri- kantZ.E.V. ontwikkelde mini-auto bedoeld voor het vervoer van maximaal twee personen en wat bagage. Met zijn lengte van slechts 1,87 meter past hij overdwars in een parkeervak. Hij heeft elektri- sche aandrijving, bereikt een top- snelheid van 45 km/uur en kan dan een afstand van circa zestig kilo meter afleggen. De Italianen be- wijzen hiermee serieus na te den- ken over zinvolle oplossingen voor hun door verkeersdrukte geteister- de en dus overvolle steden. Boven dien is de Virgola ook nog appetij- telijk van vorm. De Volkswagen Caddy is een nette verschijning met zijn bumpers in carrosseriekleur. Lamborghini presenteerde een Diablo met targadak. Volkswagen ziet de Caddy als aan- vulling aan de onderkant van het lichte bedrijfsauto assortiment. Met zijn maximale laadvermogen, ongeveer 650 kilogram, bereikt de auto een maximaal toelaatbaar ge- wicht van 1,7 ton. Door gebruik te maken van asymmetrische achter- deuren vindt Volkswagen dat de laadruimte beter toegankelijk is. Voor de meeste voorwerpen die vervoerd dienen te worden, vol- staat immers de grootste van de twee deuren. Het laadvolume van de Caddy bedraagt 2,9 kubieke meter terwijl de oppervlakte van de laadvloer 2,1 vierkante meter telt. Met de in dezelfde kleur als de carrosserie gespoten bumpers is de Caddy een nette verschijning. Ook de mensen in de auto hebben niets te klagen. Zo is het stuur in hoogte verstelbaar en voorzien van een airbag. De standaard dak-antenne garandeert een prima radio-ont- vangst terwijl de achterruitverwar- ming en -wisser dat voor het zicht doen. Dankzij een luchtfilter wor den onaangename luchtjes de kop in gedrukt alvorens deze het interi eur kunnen binnenkomen. Op het gebied van veiligheid doet de Cad dy ook niet onder voor een gewone personenauto. Zo heeft de auto een elektronische wegrijblokkering en als optie is een airbag voor de bij- rijder verkrijgbaar evenals abs naar keuze met of zonder eds (elektro- nisch sperdifferentieel). Volkswagen gaat de Caddy leve- ren met keuze uit vier verschillen- de motoren. Twee daarvan lopen op benzine, een 1,4 (44 kW/60 pk) en een 1.6 liter (55 kW/75 pk) ben zine krachtbron. De andere twee verlangen, hoe kan het ook anders, diesel. Beide hebben een inhoud van 1,9 liter en leveren 47 kW/64 pk. Het verschil tussen de diesels zit hem in de brandstofinjectie, in direct of direct. De laatste is wat duurder maar legt een zuiniger ver- bruik aan de dag dan de eerste. Voor alle motoren geldt dat ze zijn gekoppeld aan een handgeschakel- de vijfversnellingsbak. Eind janua- ri wordt de Volkswagen leverbaar. Op het prijskaartje van de grijze Caddy met gewone dieselmotor staat fl. 19.550 exclusief btw. De SDI staat voorfl. 20.295 (exclusief btw) in de showroom. Er is al een Caddy bestel met de gewone die selmotor voor fl. 18.895. Dan moeten berijder en lading het ech- ter wel zonder airbag en warmte- werend glas stellen. De prijzen van de Caddy met benzinekrachtbron en de Caddy Kombi (met achter bank) zijn nog niet bekend. De kofferklep van de testauto, een driedeurs hatchback, heeft onder- aan een fraaie boiling, waardoor de auto stevig oogt. En wanneer je de Civic van de zijkant bekijkt, valt de lage neus op. De auto ziet er be slist sportief uit. De test-Civic, voorzien van een l ,5i VTEC motor (84 kW/114 pk), maakte dat meer dan waar. Bij hoge toerentallen Motortype: viercilinder, ben zine Cilinderinhoud: 1.493 cm3 Vermogen: 84 kW/ 114 pk bij 6.500 t.p.m. Max. koppel: 134 Nm bij 5.500 t.p.m. Acceleratie: 10,2 sec van 0- 100 km/uur. Topsnelheid: 188 km/uur. Gem. verbruik: 5,9 ltr/100 km. Prijs: fl. 36.290,- Stuurbekrachtiging Elektrisch bediende zijruiten voor Spiegels elektrisch verstelbaar In hoogte verstelbare bestuur- dersstoel In hoogte vertelbaar stuur Toerenteller Getint glas Achterbank neerklapbaar ontwikkelt de motor een zeer fors vermogen en zodoende galoppeert de Civic ervandoor. In amper tien seconden bereikt hij vanuit stil- stand de snelheid van honderd ki lometer per uur. De speciale VTEC motor presteert bij hoge toeren sportief, bij lagere toeren schakelt de motor om naar een zuinige verbranding. Ooit re- den we met een Civic met deze motor maar liefst zeventien kilo meter op een liter brandstof, nu be- reikten we ruim twaalf kilometer. Dat is niet echt bijzonder. Maar we hebben er voor een deel zelf schuld aan, door met enige regelmaat een beroep te doen op de sportieve ca- paciteiten. De dubbele persoonlijk- heid is daadwerkelijk voelbaar. Als je erop let kun je aan de trek- kracht van de motor voelen of hij zuinig of krachtig draait. Er gaat geen schokje door de auto, maar hij reageert anders op een bewe- ging van het gaspedaal. Een groot compliment verdient de standaard stuurbekrachtiging. Op parkeersnelheid draai je het stuur met je pink rond, echt waar. Maar op de snelweg voelt de besturing toch precies aan. Een minder ster- ke eigenschap is het rijgeluid. De De Civic heeft een dubbele persoonlijkheid. motor murmelt amper hoorbaar in het vooronder, maar het bandenge- luid dringt nadrukkelijk door. De stoelen van de Honda zitten erg prettig. Ze zijn stevig en royaal van formaat. Daarnaast is er absoluut geen gebrek aan ruimte, voor noch achter. Alleen de kofferruimte heeft een bescheiden volume, dat ten koste van zitplaatsen achter is uit te breiden. Een prijskraker is de nieuwe Civic niet, want de 1.5i LS VTEC-E kost 36.290 gulden. Deze uitvoering heeft wel een zeer behoorlijke standaarduitrusting aan boord. De wat minder pikant gemotoriseerde en minder luxe Civic 1.4i kost 29.890 gulden. Door de fraaie boiling in de kofferklep oogt de auto stevig. Showroom en werkplaats: Koperstraat 16. 3067 GL Rotterdam. (Alexanderpolder nabij Winkelcentrum OosterhoO. Tel. 010-2071111 RENAULT FEN EiCjEN vwner VAN ItVEN Toyota heeft zijn Celica-serie nog aantrekkelijker gemaakt. De drie verschillende uitvoeringen van Toyota's sportcoupe (de voorwie- laangedreven 1.8i, de 2.0 GT en de 2.0i GT Turbo met permanente vierwielaandrijving) hebben nu op het gebied van veiligheid en comfort een extra uitgebreide uitrusting gekregen. Twee SRS air- bags, gordelspanners, automatische rolgordels achterin, abs, een derde remlicht en hoogteverstelling voor de koplampen zijn nu standaard zaken. De vernieuwde Toyota's Celica zijn nu bij de dea ler te koop. De Celica 1.8i is er vanaf fl. 58.390.-. Het Golden Tulip Hotel Born en de stichting NedCar Evolution Centre gaan nu samen door het leven onder de naam 'Automotive Center Born'. Door die samenwerking staat er een hoop op stapel. Iedereen die meer wil weten over het verleden, heden en de toe- komst van de personenauto-industrie kan straks terecht in het Ned- Car Evolution Centre dat samen met een congrescentrum wordt ge bouwd naast het Golden Tulip Hotel, dat op zijn beurt uitbreidt met tien nieuwe, viersterren suites. De overgang naar het 32 hectare gro te natuurgebied 'De Rollen' wordt gevormd door een gordel van tuinen en een golfbaan. En van de tuinen zal grenzen aan een mul- tifunctionele showroom waar exclusieve automerken tentoonge- steld zullen worden. Als het aan Halfords ligt, gaat ook de hond in de gordel. Een specia le driepuntsgordel op de achterbank moet voorkomen dat het dier heen en weer kan springen en zodoende de aandacht van de bestuur- der afleidt. Ook bij een noodstop of een aanrijding wordt de hond niet gelanceerd. Bij de driepuntsgordel hoort een speciaal wandel- tuig waarmee het dier vrij kan ademen. De banden lopen over borst en schouders en zorgen voor een gelijkmatige verdeling van de trekkracht. Carpoolen wint nog dagelijks aan populariteit. ledere werkdag zijn er in het spitsverkeer meer carpoolers onderweg dan er mensen ge bruik maken van het openbaar vervoer. Toch blijven er nog veel carpoolkansen onbenut waardoor er dagelijks miljoenen lege auto- stoelen heen en weer rijden. Hiervan zou een aanzienlijk deel ge- vuld kunnen worden met meerijders. Daarom voert Veilig Verkeer Nederland een carpool-campagne en geeft een speciale folder uit onder het motto 'Wij carpoolen'. Toyota-importeur Louwman Parqui, de dealers, toeleveranciers en Toyota Eurocare hebben een 24-uurs servicesysteem opgezet voor ruitreparaties en ruitvervanging. Het motto daarvoor is: Nie- mand kan beter en efficienter een Toyota repareren dan door de im- porteur opgeleide mensen die het produkt door en door kennen. De ze nieuwe service wordt op meer dan honderd geselecteerde ser- vicepunten uitgevoerd, ook gedurende nachtelijke uren. Honda's staan bekend om hun kwaliteit en betrouwbaarheid. Ook Honda's die al een paar jaar meedraaien doen het nog steeds heel goed. Nu is het Honda Used Cars occasion programma in het le ven geroepen. Daarbij kan de klant bij aanschaf van een occasion vanaf 7.500 gulden bij een officiele Honda-dealer rekenen op de volgende zaken: veertien dagen inruilgarantie, twaalf maanden Honda-garantie. technische check, reconditionering en een nationa- le autopas. Zal 1995 de geschiedenis ingaan als het jaar waarin de files tot re- cordlengtes zijn toegenomen? Het is te hopen, want dat zou beteke- nen dat de ommekeer in 1996 zal worden bereikt. Eerlijk gezegd heb ik daarin niet al te veel vertrouwen. Het rijksbeleid boezemt op dat vlak niet al te veel vertrouwen in. Er wordt genoeg gesproken. maar daden, ho maar. Terwijl de files toenemen voeren de leden van de Tweede Kamer pijnlijke gesprekken over de privatisering van de Nederlandse Spoorwegen. Eigenlijk mag er niks veranderen: de Spoorwegen moeten onrendabele lijnen in stand houden. experi- menten met busvervoer komen niet echt van de grand. Terwijl het zaak zou zijn dat het openbaar vervoer (bussen en trein) de koppen bij elkaar zouden steken en elkaar zouden aanvullen zijn er tal van trajecten waar ze vooral elkaar beconcurreren. Bij het NS-station kun je dan zowel per trein als per bus naar het volgende station rei- zen. Maar dorpen in de omgeving die niet aan het spoor liggen zijn niet of nauwelijks bereikbaar per bus. Ik noern dat een domme ver- spilling van geld en energie. Natuurlijk is het gemakkeiijk om te zeggen dat de overheid die files maar moet oplossen. Maar ja, wie moet het anders doen? Ze hebben zichzelf laten kiezen, ze waken over onze belangen. En wij willen die auto niet missen. Trouwens, ik heb dat al vaker betoogd: de meeste mensen rijden niet voor de lol in de file, maar omdat ze op tijd op hun werk moeten zijn. Of na gedane arbeid weer huiswaarts keren. Ze leveren dus een bijdrage aan het economisch welzijn van Nederland. Als we ineens allemaal thuis blijven zitten zijn er geen files meer, maar dan is het met onze welvaart wel gauw gedaan. Als ik het voor het zeggen had, zou ik de opbrengsten van het weg- verkeer gebruiken om extra rijstroken aan te leggen. In verhouding met andere beschaafde landen hebben we per automobilist simpel- weg vaak minder asfalt ter beschikking. Dat de vaderlandse wegen ook smaller zijn dan elders in Europa kan iedereen beamen die zo nu en dan door Belgie of Duitsland rijdt. Juist dat benauwde zorgt voor vertraging en dat breekt ons maar op. Op de valreep van 1995 vanaf deze plaats dus opnieuw een pleidooi voor een verbetering van ons wegennet. En graag een beetje snel. want wij staan niet graag in de file. HENRI STOLWIJK

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1995 | | pagina 29