Kia komt op gang "I Sierlijke Kombi van Mercedes-Benz Een kleine gentleman Autotest Jeffry de Vries Motor- sportman van 1995 Rover Original ANWB Wegenwacht nog beter bereikbaar SsangYong bouwt nieuwe fabriek Ford Options succesvol Automatische piloot in Jaguars Harley Davidson in Benelux Cruisecontrol Rover 200 Suzuki Swift 1.3 GLS Veel keuze f mil CLARUS Dakrails Specificaties: Swift 1.3 GLS] Bijzonderheden uitrusting] Sportieve tint Prijzen Donderdag 4 januari 1996 CX9.54 Kia, Korea's enige zelfstan- dige autoproducent, zal het komende jaar zijn aanbod fors vergroten. Nieuwe mo- dellen personenauto's en be- drijfswagens zorgen voor een royale verdubbeling van het huidige aanbod! In een snelt- reinvaart ontvouwt de fabri- kant een zeer gelikt produkt- pakket. De Pregio is de nieuwe bestelbus die naast de huidige Besta lever- baar wordt. Hij debuteert op de Be- drijfswagen RAI in februari. Het is een meer moderne variant die in een groot aantal uitvoeringen le- verbaar wordt. Hij wordt aange- dreven met de 2,2 liter dieselmo- tor. Er zal later een turbodiesel mo tor volgen, die meer prestaties le- vert. De Kia J2 Bongo is een chas- sis/cabine bedrijfswagen die even- eens naar ons land komt. Sinds een half jaar bouwt Kia in Zuid-Korea ook een fors bemeten middenklasser. Hij arriveert dit voorjaar in ons land en krijgt de naam Clarus. De motoren (1.8 16V en 2.0 16V) zijn door Kia zelf ont- wikkeld. De koets is glad en rond en heeft een voorname grille met enkele tientallen verticale spijlen. Volgens Kia is het een concurrent voor auto's als de Renault Laguna, Peugeot 406 en Ford Mondeo. De fabrikant zet dus hoog in. Naast de Sephia Sedan staat vanaf april ook de Sephia Hatchback bij de circa negentig Kia-dealers in Nederland. Die hebben vanaf 1996 een voile showroom, want daarin staan ook de Sportage als driedeurs (vanaf april) en als verlengde Wa gon (dertig centimeter langer dan de vijfdeurs Sportage en op grijs kentekep leverbaar). Alsof dat nog niet voldoende is, kan de klant in de tweede helft van 1996 ook een turbodiesel motor kiezen voor de- ze 4X4. De Kia Avella beleeft zijn premire later, pas eind volgend jaar. Het is een compacte hatchback met drie- of vijf 'portieren'. Hij kenmerkt zich door een hoog, bol dak en een vrij sobere stylering. De prijzen beginnen rond de 25.000 gulden. De motor meet de 1,3 liter (54 kW/ 73 pk). Aardig detail is dat Ford exact dezelfde auto in de Verenig- de Staten verkoopt onder de naam Ford Aspire. De koper kan volgend jaar dus bij de Kia-dealer terecht voor de Avella, Sephia Sedan en Hatch back, de Clarus en drie modellen Sportage! Daarnaast zijn er nog drie bedrijfswagens, de Besta, de Pregio en de J2 Bongo. Met de ve- le aanvullingen zal Kia in korte tijd het aanbod aanzienlijk versterken en zich daarmee een groeiend deel van de markt toeeigenen. mini De Kia Clarus komt als topmodel. Mercedes heeft van de C-klasse Kombi een sierlijke auto gemaakt. Op basis van de C-klasse zal Mercedes-Benz begin vol gend jaar de Kombi, een sta- tionwagen. De auto heeft een lengte van 4,48 meter, waar- mee duidelijk is dat hij moet gaan concurreren met de sta- tionwagen van de BMW 3- serie en met de recent gelan- ceerde Audi A4 Avant. De C-klasse Kombi debuteert in maart tijdens de Autosalon van Geneve. Op de recent verspreide foto's is al te zien dat Mercedes veel zorg heeft besteed aan het ui- terlijk. Het is de vormgevers niet alleen te doen geweest om een auto met maximale beladingscapacitei- ten te maken. Anders zou de ach- terdeur meer rechtop zijn ge- plaatst. De C Kombi moet ook zeer dynamisch voor de dag komen. Het design past in de hedendaagse trend. Autoproducenten proberen de stationwagen steeds meer los te weken van een in het verleden op- gelegd stoffig transportimago. Door ze meer als een eigen model te ontwerpen pogen de stilisten het beeld op te roepen van een trendy voertuig dat appelleert aan een ac- tief leven van de berijder. Zo zal Mercedes de Kombi stan- daard gaan leveren met sierlijke dakrails en een achterspoiler, waarin tevens het derde remlicht is opgenomen. Net als bij de sedan- versie van de C-klasse zal de koper straks kunnen kiezen uit de uitvoe ringen Classic, Esprit, Sport en Elegance. De basismotor is een 1,8 liter. Ho- ger op de ladder vinden we achter- eenvolgens een 2,0 liter, een 2,3 li ter, een 2,2 liter zestienkleppen dieselmotor en een 2,5 liter vijfci- linder turbodiesel. De prijs is nog niet vastgesteld, maar volgens Mercedes-Benz Nederland zal de Kombi in vergelijking met dezelf de sedanvariant circa tien procent duurder zijn. De Rover 200 is gekrompen. De duistemis waarin we de auto voor het eerst zien kan niet verhullen dat de auto kleiner maar vooral knapper is dan zijn voorganger. 's Morgens en vooral bij dag- licht vallen dingen nog wel- eens tegen, zo niet de Rover 200. Dat wil zeggen niet he- lemaal. Wat dan wel? Het stuur zit 'verkeerd', rechts om precies te zijn, op een en kele uitzondering na dan. On- danks die 'handicap' ontpopt de 200 zich als een heerlijk rijdende kleine gentleman. De Rover 200 is om te beginnen vooral een mooie auto. Vloeiende lijnen, een lichtmetalen grille en een dakspoiler met derde remlicht sieren de buitenkant. De auto is voorzien van wortelnotehouten ac- centen, bekleding met een vrolijke print en een fraai vormgegeven dashboard. Juist omdat de auto zo harmonieus van vorm is zijn er toch een paar zaken die het design een beetje breken. Zo zijn de por- tiergrepen vierkant en niet in de kleur van de carrosserie. Dat laat- ste geldt tevens voor de forse daks poiler en de buitenspiegels terwijl de bumpers dat weer wel zijn. In het interieur vallen vooral de vier- kante knoppen in het ronde dash board op, alsof ze nog een partijtje schakelaars hadden dat eerst op moest. Met een rechtsgestuurde auto in het drukke Italiaanse verkeer, met ROVER De Rover 200 is mooi maar geen ruimtewonder. vooral smalle berg- en kustwegge- tjes, is het goed opletten geblazen. In het begin hebben we dan ook weinig aandacht voor de auto zelf en meer voor het verkeer. Als we na enkele kilometers gewend zijn aan de onwennige situatie krijgen we oog voor de auto zelf. We rij- den met de instapper uit de serie, de 214 i met 1.4 liter motor met twee kleppen per cilinder. De vol- gende in de reeks is de 214 Si met 1.4 liter met vier kleppen per cilin der. Dan volgt de 216 GSi ook een zestienklepper maar dan met een inhoud van 1,6 liter. Deze is ook verkrijgbaar met continu variabele transmissie (CVT automaat). Ofschoon de 214 i niet te kort schiet is de Si beduidend krachti- ger. In verhouding kan de 216 daar weinig aan toe voegen. Deze is echter als enige verkrijgbaar met de formidabele CVT. Rover brengt overigens ook een 200 diesel en in juni een supersnelle 200 Vi met dezelfde motor als de MGF. Met de nieuwe 200 heeft Rover een auto in het pakket die in geen enkel opzicht is te vergelijken met de huidige 200. Hij is niet lager ge- prijsd maar wel veel kleiner. Voor men§en boven de 1,80 meter is een schuifdak bijvoorbeeld niet aan te raden. Dan blijft er eenvoudig te weinig hoofdruimte over. Rover verwacht dat de goedkoopste zo'n 32.000 gulden gaat kosten. Deze beschikt dan ondermeer over een airbag, stuurbekrachtiging, een startonderbreker en een in twee on- gelijke delen neerklapbare achter- bank. In april zal de auto bij de dealers staan. Zuinig, snel en met ballon De Suzuki Swift is geen nieuwe verschijning. Hij is sinds 1989 op de markt en heeft een goeie re- putatie. Onlangs poetste de fa brikant deze best-seller weer eens op en plaatste een bestuur- dersairbag, standaard op alle Swifts met uitzondering van de Motortype: vier cilinder mo tor Cilinderinhoud: I.298cm3 Vermogen: 50 kW/68 pk bij 6.000 t.p.m. Max. koppel: 99 Nm bij 3.500 t.p.m. Acceleratie: 13 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 165 km/uur. Gem. verbruik: 5,9 ltr/100 km. Prijs: fl. 22.995,- Airbag Stuurbekrachtiging Centrale vergrendeling Elektrisch verstelbare spie- gels Achterbank neerklapbaar GA en de Spirit uitvoeringen. Met een prijs van 20.995 gulden is de Swift de goedkoopste auto met zo'n ballon. We wilden wel- eens weten of deze, tegenwoordig in Hongarije gebouwde, Swift nog wel bij de tijd is. Hier volgt het relaas van een weekje met de vernieuwde Suzuki Swift 1.3 GLS. Om meteen maar bij het eind te be ginnen, de Swift 1.3 GLS kan zich nog uitstekend handhaven tussen zijn immer dreigender wordende concurrenten. Het belangrijkste van de Suzuki is dat hij op elk punt boven gemiddeld scoort. Of je nu kijkt naar de prestaties, het ver bruik of het gebruik, het totaalpak- ket is wat de auto zo interessant maakt. Daarbij moeten ook vooral de standaard veiligheidsvoorzie- ningen niet worden vergeten. De auto heeft immers standaard een airbag en stalen balken in de por tieren en reiken de hoofdsteunen hoog genoeg. De 1.3 GLS is een vlotte reisgezel. Het pittige motortje heeft een bo- venliggende nokkenas en doet joe- lend zijn werk. Het vermogen van 50 kW/68 pk is ruim voldoende voor de auto om klinkende presta ties neer te zetten. De vijfversnel- lingsbak schakelt nauwkeurig en laat de paardekrachten de vrije teu- gel. Het gevolg is dat de Swift goed is voor pittige prestaties. Zo bedraagt de topsnelheid 165 kilo meter per uur en heeft hij voor de nul-tot-honderd sprint niet meer dan een seconde of dertien nodig. Deze redelijk sportieve prestaties gaan ook nog eens gepaard met een aangenaam zuinig verbruik. Eerlijkheidshalve moeten we wel bekennen meer op de snelweg te hebben gereden dan voor auto's uit deze categorie gebruikelijk is. Het verbruik is heeft daardoor wellicht iets gunstiger uitgepakt. Wij haal- den in ieder geval moeiteloos 1 op 17! Met de binnenruimte van de Swift zit het ook wel goed. Het in terieur is goed toegankelijk en ui- teraard valt er over de keus van de bekleding te twisten. Maar dat geldt ook voor smaak. De Swift 1.3 GLS waar wij mee re- den kost 22.995 gulden. De prijzen van de driedeurs Swift beginnen bij 18.995 gulden (geen airbag). Het topmodel is de 1.3GTi ter waarde van 29.995 gulden. De vierdeurs sedan is alleen nog lever baar met 1,3 liter motor. Hij kost dan 25.495 gulden. De vijfdeurs Swift is ook nog gewoon leverbaar en begint bij 20.995 gulden voor de 1.0 GC en loopt tot 26.595 gul den voor de luxe 1.3 GX met auto maat. Suzuki zit bepaald niet stil en doet behoorlijk van zich spreken. Naast de nieuwe Baleno trok ook de Villager V6 en de vooralsnog uitslui- tend aangekondigde Villager met turbodieselmotor en X90 de nodige aandacht. Bovendien liet de Consumentenbond zich tot tweemaal toe positief uit over met name de Alto. Wanneer je dat alles bij elkaar op- telt is het eigenlijk ook niet zo verwonderlijk dat Suzuki in Nederland zijn marktaandeel met ruim 25 procent zag stijgen. De vernieuwde Suzuki Swift he^ft nu standaard een airbag. Net voor de jaarwisseling is Jeffry de Vries Motorsportman van het Jaar 1995 geworden. De Kawasaki ZX-6R Ninja is uitgeroepen tot Motorfiets van het Jaar 1995. Dat hebben de lezers van het blad MOTO 73 beslist. Reeds voor de achttiende keer konden zij hun voorkeur uitspreken. Jeffry de Vries zette het afgelopen jaar meerdere sucessen op zijn naam. De coureur uit Heerenveen werd tweede tijdens de Thunder- bike-race (een onderdeel van de TT) en in Engeland boekte hij in Donington zelfs de winst in de Thunderbike GP. Nadat twee keer achtereen de hoogste eer bij de verkiezing van de Motorfiets van het Jaar naar een Europees merk ging, was het nu weer de beurt aan een Japanner. Voor de vierde keer in de MOTO 73 verkiezing ging de eer uit naar Kawasaki. De ZX-6R Ninja is geliefd omdat hij sportief een licht en handelbaar tegelijk is. Rover Nederland heeft een geheel nieuwe Gebruikte Auto Pro- gramma ontwikkeld die de naam 'Rover Original' draagt. Hiermee komen de dealers tegemoet aan de hoge verwachtingen met betrek- king tot de kwaliteit van een gebruikte auto bij een merkgebonden dealer, zoals die uit onderzoek blijken. Rover Original auto's zijn jonge gebruikte Rovers van de Rover-dealer die niet ouder zijn dan drie jaar (150.000 km), vier jaar (140.000 km) of vijf jaar (130.000 km). De koper ervan kan rekenen op twaalf maanden garantie, bo- vag-hulpbrief (twaalf maanden 24-uurshulpverlening), omruilga- rantie en een gratis inspectie na 1.500 kilometer. Naast het netwerk van praatpalen en het telefoonnummer 06-0888 biedt de ANWB zijn leden sinds enige tijd de mogelijkheid de We genwacht rechtstreeks vanuit een telefooncel op te roepen. Ruim achttienduizend kaarttelefooncellen van PTT Telecom zijn hiertoe uitgerust met een voorkeuzetoets. Hiermee is de ANWB Wegen wacht ook bereikbaar vanaf carpoolplaatsen, parkeerplaatsen, in- valswegen en dergelijke. Het Koreaanse automerk SsangYong wil graag tot de belangrijkste automobielfabrikanten in het Verre Oosten behoren. SsangYong gaat een nieuwe fabriek bouwen met een produktiecapaciteit van 350.000 auto's per jaar. De fabriek komt in Kuji, in de Zuidkore- aanse provincie Kyungsang en omvat straks tevens een complex waar onderdelenfabrikanten actief zullen zijn; een eigen fabriek voor de produktie van motoren en onderstel-componenten en een testcircuit. Het terrein gaat zo'n 2,7 miljoen vierkante meters be- slaan. Terreinwagens en personenauto's met een cilinderinhoud tot twee liter zullen er van de band gaan rollen. Er is een investering van 2,6 miljard US dollar mee gemoeid. Ford Options, het unieke programma waarbij de klant elke twee jaar in een nieuwe Ford kan rijden, is tot nu toe zeer succesvol gebleken. Vijftien procent van alle particulieren kiest op dit moment voor Op tions, waarbij de Ford-dealer een minimumwaarde garandeert voor de auto over twee jaar. Dit bedrag wordt in mindering gebracht op de verkoopprijs. Onlangs is de duizendste klant verwelkomd. Het is binnen afzienbare tijd geen science fiction meer: auto's die zelf denken en dus zelfstandig obstakels ontdekken en ontwijken en afremmen en sturen om afstand tot andere auot's te bewaren. Jaguar Cars Ltd. ontwikkelde in samenwerking met hooggekwalificeerde technici uit de ruimtevaartwereld een dergelijk systeem, dat in 1998 op de markt komt. Dit innovatieve project is een van de resultaten van het Prometheus- project, een omvangrijk onderzoeksprogramma dat wordt uitge- voerd door Europese autofabrikanten. Een andere belangrijke vin- ding in dit project is een elektronisch systeem, waarmee weggebrui- kers elkaar kunnen waarschuwen voor verkeersopstoppingen. Met behulp van een navigatiesysteem zijn alternatieve routes te volgen. Harley Davidson gaat een dochteronderneming in de Benelux vesti- gen voor de marketing en ver.koop en distributiecordinatie van haar produkten in dit gebied. Op 1 augustus dit jaar zal Harley Davidson Benelux operationeel zijn. Op diezelfde datum sluit Greenib B.V. in Sassenheim na veertien jaar het importschap voor Nederland en na zes jaar voor Belgie en Luxemburg af. Greenib zet per die datum de Benelux import en distributie voort van Moto Guzzi en Triumph motorfietsen en Hyosung en Malaguti bromfietsen en scooters. Geen zinnig mens zal ontkennen dat we verstandig met onze ener- giebronnen moeten omgaan. Daarom is het een goede zaak dat au tofabrikanten haren op snaren zetten om het gemiddeld brandstof- verbruik van auto's te verlagen. Die inspanningen leveren ook veel succes op: in de afgelopen jaren zijn auto's beduidend zuiniger ge worden. Belangrijk is ook dat de ontwikkelingen doorgaan. Alle technische vooruitgang ten spijt kan de automobilist zelf nog steeds de grootste bijdrage leveren aan verlaging van het gemiddel- de brandstofverbruik. Wie verstandig met het gaspedaal omgaat, rijdt al gauw vijf tot tien procent zuiniger dan iemand die als een wildeman te keer gaat. Het gaat er hierbij om dat je het gaspedaal dus niet constant tot op de bodem intrapt en dat je op tijd het gas los laat, zodat je niet op het laatste moment zo hard mogelijk moet rem- men. Het rijden met een constante snelheid op de grote weg levert ook een bijdrage aan het zuinig rijden. Dat laatste valt niet mee, vrijwei iedereen heeft de neiging een beet je te spelen met de rechtervoet. Gelukkig is er een handig hulpmid- del: de cruisecontrol of automatische snelheidsregelaar. Dat appa- raatje zorgt er voor, dat precies de gewenste snelheid wordt gere den. Een fantastisch hulpmiddel voor iedereen die grote afstanden moet afleggen. Maar ja, we leven wel in Nederland. En in ons land rekent de overheid zich graag rijk ten koste van de verstandige auto mobilist, dus wordt ook over de cruisecontrol BPM geheven, wat dit ding extra duur maakt. Het zou een goede stimulans zijn van de overheid als dit soort voorzieningen BPM-vrij geleverd zou mogen worden. Dat is tenminste een duidelijk bewijs dat het ook de over heid ernst is om zuiniger en veiliger rijden te promoten. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 15